Google Site İçi

   
   
 

 

 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

 

example2

 

 

VENEDİK ' i GEZİYORUZ . 1

 

Gezimize başlamadan önce bir uyarımızla başlayalım...

TUR SEYAHATİ  yapacaklar için uyarı ! ;


Turların çoğu ekonomisinden dolayı ada içinde , tam merkezi otelleri ayarlamazlar. Genelde ana karada , Mestre yada Treviso – Padova gibi 40 km. e varan uzaklıkta otel seçerler. Serbest zamanlar için bu uzaklık ulaşımda handikaptır !.. Ada ulaşımı için ana karada en uygun yer Mestre ' dir.

Mestre'den gelen otobüsler Venedik şehrinin batısındaki Piazzale Roma'ya varırlar ( 20 dakika , 1 euro , 2010 )

Lido di Jesolo'dan ise şehir merkezine varış süresi daha uzundur ( önce otobüs sonra tekne ile yaklaşık 1 - 1,5 saat ).

 

Artık Venedik için gezimize başlayalım ..

example2 * VENEDİK - KUŞ BAKIŞI , Tıklayın ..

 

*** VENEDİK İNTERAKTİF MAP ( HARİTASI ) :  LİNK için tıklayın

 

Şimdi gelelim Venedik ’ te kameramıza yansıyan gezi görüntü ve bilgilerine,


Bu labirent alanını gezmek için önerilen ; büyük kanalın referans noktası olarak alınıp, şehrin bölgelere parçalanarak gezilmesidir.

1. Güneydoğu (San Marco ve Castello)
2. Güneybatı (Dorsoduro)
3. Kuzeydoğu (Cannaregio)
4. Kuzeybatı (San Polo ve Santa Croce)
5. Büyük Kanal.
6. Adalar

* İşlek caddelerdeki binaların duvarlarında: Rialto, Piazza Roma, Piazza San Marco, Accademia, ACTV ( vaporetto ) ve traghetto ( feribot ) iskelesi gibi: turistlerin  ilgisini çeken yerler, tabelalarla gösterilmiştir.

 

Şimdi yola çıkalım….

Ana karadan Liberto köprüsünden geçerek “ Piazzale Roma ” otobüs park alanına ulaşıyoruz ( biz turla geldik , otelimizden bu alana kadar araçtan inmedik ) 

example2 * example2

Üstteki  fotoğrafta sağ alanda ACTV iskele girişinde ; son sırada vaporetto biletlerinin satıldığı tütün / tobacco ( T ) satıcısını görürsünüz.Biletleri ACTV iskele kalkış noktalarından da temin edeceksiniz !

Actv Vaporetto kalkış noktası ;

example2

Vaporetto ‘ ya bindik , Grand ( büyük ) kanaldan seyrimiz sırasında sağlı sollu bol fotoğraflı güzel manzaralar çektik.Ve 20 dk. dolayında  “ Riva Degli Schiavoni ”  alanına ( Slav rıhtımına ) ulaşırız..

( Büyük Kanal 4 km’den fazla uzunluğuyla Stazione Ferrovia Tren İstasyonu’ndan başlar ve Basino di San Marco’da sona erer. Kanalı gezmek için her iskelede duran 1 nolu vaporetto’lara binebilirsiniz ). San Marco meydanına gidene kadar vaporettodan çekilen birkaç fotoğrafı paylaşalım.

example2 example2

San Marco’dan başlayarak: Büyük Kanal’ın her iki cephesini de kapsayan bölgeye “ Dorsoduro ” bölgesi denir. Doğu sınırına: “ Punta della Dogana ” ve kuzey sınırına da “ Rio Nuovo-Rio Foscari ” hakimdir.

Dorsoduro ’ nun doğu bölümünün Venedik’in fotoğraflanmaya değer bölgesi olduğu herkesce bilinir. Bu  yerleşim bölgesi: pek çok restoran ve mağazanın yanı sıra, önemli sanat koleksiyonuna da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, üniversite de bu bölgededir.

example2 * example2

 

 

Şimdi Venedik ' i bölge bölge gezelim ;

 

1 - SAN MARCO VE CASTELLO BÖLGESİ GEZİ ALANIMIZ ( Güney Doğu ) :

Önce plan yapalım ve  bu alanda nereleri göreceğiz onları belirleyelim ..

 

• Piazza San Marco (San Marco Meydanı),
• Campanile di San Marco (Çan Kulesi),
• Torre Dell’Orologio (Saat Kulesi),
• Procuratie Vecchie ve Procuratie Nuove binaları (buralardaki: Caffe Quadri, San Geminiamo Kilisesi, Filorian Cafe),
•  Piazzetta Dei Leoncini (Piazzetta Meydanı),
• Basilica di San Marco (San Marco Bazilikası),
• Musoe Marciano (Quadriga Atları, Pala D’oro Altar Panaso),
• Palazzo Ducale (Dükler Sarayı),
• Ponte dei Sospiri (Ahlar Köprüsü),
• Biblioteca Nazionale Marciana ve Giardinetti Reali (Ulusal Kütüphane Binası), Arkeoloji Müzesi, Sanat Tarihi Müzesi

 

Evet Vaporetto ’dan indik bizdeki İstanbul Kadıköy vapur iskele rıhtımını - sahilini hatırlatan ( daha organize , kalabalık ama düzensiz değil ) “ Riva delgi schiavon ” alanındayız ( Buraya slav rıhtımı denmektedir ). Bu alanda restoran & cafe , hediyelik eşya satışları ve otellerin yer aldığını hatırlatarak San Marco meydanına doğru ilerliyoruz. Rıhtımda ilerlerken bir heykel çıkıyor.Roma kralı Vittorio Emanuele II  ‘ ye ait heykeli görürsünüz.Yol üzerinde karşımıza Venediğin meşhur kanalları çıkıyor..

example2 * example2

Buralardan gondollara binebilirsiniz.Bazen kalabalık sıra oluşmakta.Yeri gelmişken eski döneme ait ne nostaljisi kalmış nede zevki..Kanallar içine sıkışık ve uzun sıralı ve beklemeli gondol turunuzu ; sırf görev icabı yapan özel kıyafet içermeyen görevli ile yapmaktasınız.Eskiden İtalyanca şarkı da mırıldanırlarmış…Bu gezi zevkinize kalmış..

example2

 

Piazza San Marco ( San Marco Meydanı ) ;

example2

San Marco Bazilikası, Dükler sarayı / Doge’s Palace  ve Venedik’in simgelerinden olan ünlü çan kulesinin ( Campanile di San Marco ) bulunduğu bu meydan ; ( 180x80 m. ) her zaman kalabalık olan en popüler bölgedir ( lüks otel , restoran ve mağazalar içerir ).

Alana rıhtım / sahil tarafından girerseniz girişte iki yüksek granit sütunu görürsünüz.Eskiden üçüncü bir sütun varlığından söz edilirmiş.Sulara gömülmüş ? ( Dükler sarayı ile Biblioteca Marciana arasında kalan alandır ).Bir sütun üstünde , koruyucu Aziz Theodoros ’ a ait heykel vardır ( ilk koruyucudur, sonra yerini Marcos almıştır ) , diğerinde ise taş aslana ait tuhaf görünüşlü heykel yer alır ( bu alana “ Piazzetta San Marco ” denir ) = San marco meydanının antresi . Marco ve Todaro Venedik için çok önemli olan iki azizdir.
Önceleri manastırın bahçesi olan bu meydan günümüzde güvercinlere , protesto ve karnavallara ev sahipliği yapmaktadır.

example2 * example2

 

Campanile di San Marco ( Çan Kulesi ) ;

Önceden deniz feneri olarak kullanılmış.Orjinal kule bu gün ayakta değildir.98 m.yükseklikte olup , bugünkü halini 1912 yılı inşaat çalışmasıyla almıştır.Bu kulede yana çökmektedir.Kule ziyareti ücretlidir.Tepeden manzara çok güzelmiş ( Bazilika kubbeleri,büyük kanal ağzındaki Dorsa Duranın kama şeklindeki burnu ve san giorgio maggiore kilisesi muhteşem manzara ile ayaklar altında imiş ) .Ben çıkamadım..

example2 * example2

 

Torre dell’Orologio ( saat kulesi ) ;

example2

Arap  ve romen rakamlarıyla ( zodyak saati ) ayni zamanı 500 yıldır gösteren saattir.Saatin üzerinde bulunan iki insan figürü çekiçle çana vurmaktadır.Bu alanda  ;
saatin yanında “ procuratie vecchie ” adıyla bilinen tarihi konut vardır ( bitişiğinde  ünlü “ Caffe Quadri ” vardır ) .Bu yapının karşısında “ Procuratie Nuove ” yapısı bulunur ( alt katı Caffe Florian ).

 

Piazzetta Dei Leoncini ( piazzetta meydanı ) :

example2 * Burası ; Çan kulesi arkası , dükler sarayı önündeki alandır.

 

Basilica di San Marco ( Aziz Markos Bazilikası ) ;

example2 * example2 * example2

 

Altın yaldızlı Bizans mozaiklerinden oluşan  dış tasarımı nedeniyle, 11. yüzyıldan itibaren kiliseye “Altınların Klisesi ” anlamındaki “ Chiesa d’Oro ” denilmiştir.  Her biri diğerinden farklı 500 sütunu ve farklı boyutlardaki beş alçak kubbesiyle mücevheri andırır. Kilise ilk olarak, 828 yılında Dükler Sarayı’nın ( Palazzo Ducale ) içinde geçici olarak inşa edilmiş ve bir yangında yok olmuştur. Basilica di San Marco’yu pazartesiden cumartesiye 09.30-17.00, pazar günleri 14.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Omuzlar ve sırtın örtülü olmasını istiyorlar. Diz hizasında şort giymek serbest. Yanınızda çanta bulunmasına da izin vermiyorlar.

San Marco Bazilikası; iki Venedik taciri tarafından İskenderiye’den domuz parçalarının altında gizlenerek Müslüman muhafızlardan kaçırılan Aziz Marcus’un kemiklerinin Venedik’e getirilmesi şerefine 9. yüzyılda inşa edilmiştir. Tarih boyunca geçirmiş olduğu yangın ve yıkımlar geçirmiştir. Bazlikada eşsiz mozaikler hemen dikkati çeker. Ayrıca 1204 yılında Konstantinopol’den getirilmiş olan bronz atların kopyaları da bazalikanın kapısının üstünü süslemektedir.

example2

 

Bazilika ‘da neler var ?

• Museo  Marciano ; Aziz Markos’un hazinelerinin sergilendiği bir müzedir. Buraya Basilica di San Marco ana girişinin sağındaki merdivenlerden ulaşabilirsiniz. Cavalli di San Marco ( San Marco Atları ) müzenin en dikkat çekici parçasıdır.

• Pala d’Oro ; Hristiyanlığın en değerli hazinesinin yer aldığı Pala d’ Oro, 12. yüzyılda işlenmeye başlanmış bir altar tablosudur.  Basilica di San Marco altarının arkasında yer alır. 

 

Palazzo Ducale ( Dükler Sarayı ) ;

example2 * Dükler sarayı detay için ( bu alana tıklayın )

Tarihi süreç içinde: burası: konsey ve mahkeme salonu, hapishane ve pek çok dükün ikameti olarak kullanılmış. Sarayın , 15’nci yüzyıldan kalma ana kapısı:

Porta della Carta ( Kağıt Kapısı ) :
geç dönem gotik tarzda inşa edilmiş bir eserdir. Kapının bu ismi ( kağıt ) almasının nedeni; dükün emirlerinin buraya asılması ve katiplerin, yakında bir yerde bulunmalarıdır. Palazzo Ducale’i nisan ve ocak ayları arasında her gün 09.00-19.00, kasım ve mart ayları arasında 09.00’dan 17.00’ye kadar ziyaret edebilirsiniz.

Dükler sarayı karşısında yer alan bölümde ( Biblioteca Nazionale Marciana ve Giardinetti Reali )= Ulusal sanat müzesi binası ve bu alanda da ; ( Museo Archeologico ) Arkeoloji müzesi Ve ( Museo Correr )  sanat tarihi müzesi yer alırlar ( kombine bilet geçerli ).

 

Ponte dei Sospiri / Bridge of Sighs - (Ahlar Köprüsü) ;

example2 ** example2

 

Dükler Sarayı’nın dar geçitleri boyunca yürüyün ve efsanevi “ Ahlar Köprüsü ”ne ulaşın. Dükler Sarayının hemen arkasındaki kanal üstünde 1603 yılında yapılan köprü: Lord Byron’un satırlarında şöyle anlatılıyor: “ Venedik’te Ahlar köprüsünde duruyorum . Bir tarafımda: bir saray, diğer tarafımda ise bir hapishane. “ demiş..Köprünün adı: acı gerçeklikten öte, romantik bir kurgudan üretilmiş gibi .

Buradan: yalnızca, adi suçlular geçermiş. Mahkumların tutuldukları karanlık ve küçük hücreleri görülebilirmiş ( bizim tarihte resterasyon vardı , gezemedik ).Dükler sarayını hapishaneye bağlar..Mahkumlar idam edilmeden önce son kez bu alandan venediğe bakarlarmış..öykü böyle..

 

Riva delgi Schiavoni ( Slav rıhtımı ) / sular rivası - rıhtımı :

San Marco’dan başlayıp , Castello bölgesine kadar uzanan su kenarı alanının ilk bölümüdür.Başlangıcı Dükler Sarayıdır.Adını dalmaçyalı ( slav ) tüccarlardan almıştır. Hediyelik eşya tezgahları, dondurmacılar ve yiyecek tezgahlarıyla dolu bir ticaret merkezidir. Tekneler: buraya demirler, San Zaccaria İskelesindeki “ vaporetto (deniz otobüsü) ” ve gondollar burada müşterilerini bekler.Aşağıya doğru ( castello ) inildikçe “ Ahlar köprüsü ” ne varılır ( rıhtım arkamızda kalacak ).Az ilerisi kırmızı renkli bina olan  “ Palazzo Dandolo ” ya varılır ( alt soldaki resim ).

example2

İlerisinde de La Pieta klisesi yer alır ( Antonio Vivaldi bir kısım eserlerini burada yazmış ! ).

example2

Rıhtımdan daha aşağıya inildikçe ( dükler sarayından uzaklaşıldıkça ) Kral II. Vittorio Emanuelle’nin heykelini varılır..Bunuda geçince alan tenhalaşmaya kalabalık azalmaya başlar.Burası ; Arsenale’ dir.Burası tersane alanıdır. Museo Storico Navale burada yer alan donanma müzesidir.

Riva degli Schiavoni, La Pieta, Arsenale ;  CASTELLO bölgesinin gezilecek yerleridir.Bu alanlar San Marcoya yakın yerlerdir.

 

* Orada iken kısmet bize imiş ,  2 - 4 saat içinde sular yükseldi ! ve ayak bileğimize kadar su içinde büyük meydanda gezdik durduk..

example2

 

* Gezimizin devamı , sonraki sayfada ..

  

 

 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

- Sayfa Başına Dön -

 

Çevrimiçi Kişi Sayısı

 

Site İstatistiği

 
   
   
 
 
 
Uyarı : BULUNDUĞUNUZ SİTE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , HER BİLGİ TAM DOĞRU VE GÜNCEL OLAMAYABİLİR ! - ÜCRET GİBİ BAZI RAKAMSAL DEĞERLER İLGİLİ GEZİ YILINA AİTTİR - İNTERNET TARAYICISI ( İE ) 7 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE , 1024 x 768 PİXEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE UYGUN MENÜ VE SAYFA GÖRÜNÜMÜNÜ ALABİLİRSİNİZ - İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER ..