Google Site İçi

   
   
 

 

 

 

< Önceki sayfa | Sonraki sayfa >

 

example2

 

 

İTALYA HAKKINDA BAZI BİLGİ VE UYARILAR

 

Bu alanda yer alanlar , İtalya 'yı daha iyi tanıyarak seyahatimiz sırasında yabancılık çekmemek amaçlı bir takım bilgilerin paylaşımı olacaktır. İtalya menü içeriğinde yer alan rakamsal değerler - özellikle ücretler - 2010 yılına aittir !

 

 A )  İtalya Coğrafyası

BÖLGE VE ŞEHİRLERİ İLE İTALYA

example2 * example2 * Resim büyütmek için üstüne tıklayın !

 

B )  Zaman Dilimi 

Saat : GMT + 1  ( Orta Avrupa saati ) ,  GMT ( Merkezi Avrupa yaz saati * )  + 2

* 28 mart 2010 ' dan 01:00 GMT , 31 ekim 2010  01:00 GMT ye kadar

 İtalya'da öğle 12:00 iken, bütün Orta Avrupa'da da öğledir. Ülkemizde saat 13:00 ' ü gösterecektir.İleri yaz saati uygulaması bizle ve Avrupa ile aynidir.

 

C )  Haberleşme - Telekominikasyon

Uluslararası İtalya telefon kodu : 39 ' dur.

Bazı önemli telefonlar :

Ambulans  : 118  ,  Polis : 113 , jandarma ( carabinieri ) : 112

Şehir tel kodları :  Roma ( 06 ) , Milano ( 02 ) , Floransa ( 55 ) , Venedik ( 41 )

* Italya'daki cep telefon numaralarının önündeki "0" kalkmıştır ( italyaonline.net ) .

Örnek:
Daha önce 0039 - 0338 - 1234567 olarak aranan bir cep telefon numarasının ;  0039 - 338 - 1234567 olarak aranması gerekmektedir.

Sabit telefonlar eskisi gibi aranabilir.
Örnek: 0039 - 06 - 12345678.    (06 - Roma şehir kodudur)

Şehir içi ( lokal ) aramalarda o şehrin kodu numara önünde olmalıdır. Örn: Roma'da bir numara için  --- 06 123456 gibi.

Lokal - bölgesel aramalarda 10 eurocent ( 0.10 ero ) ile paralı telefonla ilk konuşmaya başlamak yeterlidir , gerektikçe ilavler yapılır. 20 erocent kısa sürede derdinizi anlatmaya yeter ( 1 dk. dolayı ).

2.5-5-10 eroluk telefon kartlarını tütün satan alanlardan ( tabacchi / T ) temin edebilirsiniz.Kartı koyun & parayı atın, numarayı çevirin ve OK .leyin,bu kadar.Son zamanlarda ünitli ( kontürlü ) kartlar sunulmaktadır.50-100-200-400 ünit içerirler.1 ünit / kontür = 15 eurocent ' tir.Avrupa yada ABD için 5 ünit / dk .gideri vardır.Yeni makinalar bozuk para almamaktadır!

* telefonlara fazla bozuk para atmayın,bazı paralı telefonlar kullanım dışı para fazlalığını iade etmemekte ! gerektikçe atarsınız..Lokal aramada kısa süre için 50 eurocent ( 0,5 ero ) yeterlidir ( 2-3 dk. ).

Türkcel hattınızı orada kullanacak iseniz :

Oradan TR ' yi aramanız  4,60 Tl / dk , orada aranmanız 2,00 Tl/ dk ,  SMS - 0,90 Tl  , 1MB GPRS kullanımı 14.33 TL. yazmakta ( tüm vergiler dahil - 2010 haziran uygulamasıdır ).. Ücretlendirmede zaman dilimi : 60 sn. lik dilimler içindir.Yani 61 sn.lik görüşme 2 dk. muamelesi görecektir !..Güncel fiatlar için bakınız !

 

POSTA :

Tütün satan alanlardan ( T ) - Tobacco  ; posta pulu temini mümkündür.Avrupa 0.4 ero  , ABD   0.8 ero pul gideri gerektirir.

 

D )  Restoran & Cafelerde Bahşiş   

Genellikle, KDV ve servis ücreti faturaya eklenmektedir.  Garson ve barmenler için hesaba % 5-10 ilave edebilirsiniz.

 

E ) Yemek & İçmek

Coğrafi konumu itibariyle Italya, uygun iklimi ile ; zeytinyağı  için zeytin, şarap için üzüm, makarna ve ekmek için buday gibi doğal ürünleri, sebze çeşitlerini, balık ve dana eti, tavşan, kümes hayvan etleri gibi beyaz et türlerini sunan Akdeniz mutfağının en iyisi ve dünyaca meşhur olanı olması ile  bilinir..
Dünyaca bir üne sahip İtalyan mutfağının çeşitli örneklerini tatmanın mümkün olduğu ülke çapında hizmet veren uluslararası ün yapmış restoranların yanısıra, daha ekonomik seçenekler ile lezzetli yemeklerin sunulduğu “trattorie” ve “rosticceria” adı ile bilinen küçük lokantaların binlercesi bulunmaktadır. “pizzeria” isimli pizzacılar yine aynı grup içerisinde geç saatlere kadar hizmet vermektedirler. 
Şehir merkezlerinde yine çeşitli yerel lezzetlerin ekonomik olarak bizzat restoran sahipleri tarafından yapılıp sunulan “ev yemeği” yapan küçük aile restoranları bulunmaktadır.

İtalya’nın her yöresinde kendine özgü özel yemeklerin bazıları özel isim veya yerler ile meşhur olmuştur. Napoli tarafında (burada doğmuş olması nedeniyle) “pizza”, Floransa’nın az pişmiş ızgara “Floransa Bifteği”, Siena’nın sadece su ve undan ibaret makarnası “pici”, Roma’nın baharat soslu makarnası “arabbiata ” ile yumurta, jambon ve karabierli makarnası “carbonara”, Milano’nun safranlı pilavı, ve kuzey bölgesinin daha çok kışın yenilen tanınmış “polenta” sı (mısır unu peltesi), Sardunya adasının genç domuz etinden kızartılarak yapılan meşhur “porchetto”su, Pulia’nın sadece un ve su katılarak el ile yapılan ve şalgam-yeşilliği ile terbiye edilen taze bukle makarnası “orecchiette alla cirne di rape” ve diğer bölgelerde bulunan sayısız diğer yöresel yemekler bunların arasında sayılabilir.

 

İtalyan yemek kültürüne özel ( Menü seçenekleri için) bir kaç açıklama :

* Antipasti = Aperatifler ; Et ve balık ürünlerini içerir sos ve benzeri terbiyelerle hazırlanmış ön sunumdur.

* Primi Piati = Giriş yemeği ; Et ve balık ürünleri ile hazırlanmış ( + soslu ) makarnalar, özel yöresel çorbalar , küçük köfteler, hafif ateşte pişirilmiş sebzeli pilavları ( risotto )

* Secondi Piati = Ana yemek ; Et ve deniz ürünleri,ördek, sakatatlar, tavuk cinsi besinlerle hazırlanan doyurucu olan kısımdır.

* Yemek üzerine tatlı yada meyve   klasik İtalyan yemek menüsünü tamamlar...

Su ve içecek ( şarap ) önce veya arada alınır.Kahvesi en sonda alınır..Acı ve hafif koyu kıvamlı , az miktarda gelir.

ÖNERİLER :

** Giderken yanınıza her ihtimale karşı konserve ( ton balığı - patlıcan kızartma ) , kabuksuz kuru yemiş -bisküvi -sakız -çikolata alın derim.Bir tabak soslu makarna 5-8 ero dolayında..bizde yer yer beğenilmeyen makarna orada margarita spagetti olup , midenizde oturabilir !

** luzum durumunda bazı  ilaçlar ( ağrı kesici , mide ekşimeleri için antiasit vs, belki antibiotik ) unutulmasın..

** Plastik & köpük  bardaklar , sallama çay & bitki çayı , nes cafe , 2 - 3  ' ü bir aradalar vs. ile portatif küçük su ısıtıcısı ( kettle ) yanınızda varsa ,akşam yorgunluğunuzu otelde çıkarabilir..Hemde hesaplı..

* ekmek bulmak sorun..Çoğu kez marketlerde ve Autogrill 'den temin edilmekte..

Tremezzino ( sokak arası cafe & barlarda satılan yarım sandviçlerdir ).Bölgeye göre 1-3 ero fiatlıdır.Pizza : 5 -10 ero..

* Özellikle otobanlarda seyir halinde iken dinlenebileceğiniz ve ihtiyaçlarınızı giderecek benzinci alanlarında " AUTUGRILL " , ayak üstü atıştırma yerleri vardır.Hem temizdir ve ufak ihtiyaçlarınızı karşılar, hemde tuvalet kullanımı ücretsizdir.Suyu , ekmeği vs. buralardan alın ! Uygun ( su natural : 2 Lt. = 1.9 ero ,ekmek 0.90 ero ) = oradaki  merketlere göre ucuz , bize göre pahalı !

example2 example2 * Resim büyütmek için üstüne tıklayın !

 

SU  

Özellikle Roma ' da meydan çeşme suları tüm halk tarafından içilmekte..Boşalan pet şişelere doldurulmaktadır.Ben içtim.. Su ihtiyacınızı marketlerden yada otoyol - autogrill istasyonlarından karşılayabilirsiniz( 2 lt natürel pet su = 1,90 ero ), kola ( kutu - pet ) pek çok alanda 2.5 ero / 0,5 lt ).Ancak hipermarkette 90 eurocent dolayında..

 

F  )   Benzin 

Bölgelere göre ;  Süper - 1,35-1,60 ero / lt    ,  Dizel : 1.25 -1,40 ero / lt. ( 2010 yılı )

Şebeke elektrik : 220 volt, bizim cihazlara uyumlu.. Şarj cihazı ve bolca şarj olan pillerinizi alın derim..

 

G )  DİL ( konuşma ) , Diğer uyarılar ;

İngilizce bilen yerli halk yeterli olmayabilir.Anlayıp anlamadıklarını farketmeden adamlar size İtalyanca cevapla anlatmaya başlıyor.Paniklemeyin yarı Türkçe yarı beden diliyle önemli konular, işaretle hallediliyor..Kaybolmazsınız..Metrosu karışık değil ( Almanya - Berlin daha komplike ).Hırsızlık: dikkat...özellikle bazı alanlar! Çantalar bu alanda önünüzde asılı olsun..Çanta fermuarını dahi açma cesaretindeler..Vatikan ve kliseleri için bayanlar askılı olmayacak! Kısa şortlu bayanlar dikkat ! erkekler için ? Bayanlar yanınıza bir şal  alın..

Taksileri kullanmadım..gerekte yoktu..Metrolar hafta içi ( yazın )  saat 23_30 ;  cuma  - pazar saat  01_30 'a kadar açık.Taksicilere bu konuda sormayın ,sizi kandırıp "metro kapandı "ibaresiyle sizi kendine bağlıyorlar !Otobüsler saat 23_ 30 a kadar sokaklarda görünmekte..ben o saatlerde otobüs kullanmadım.

Sağlık hizmetlerini,Sanitarie Locali (USL) adı verilen Yerel Sağlık Servis Kuruluşları tarafından bütün ülke çapında hizmet vermektedir.Sağlık hizmetleri İtalya vatandaşları için ücretsizdir

 

H )  WC / Lavoba ihtiyacı

Şehir merkezlerinde ücretlidir.Otoyollarda benzinci ve autoGrill'de ücretsiz ihtiyaçlarınızı görebilirsiniz ( temiz  ).Restoranlarda ve Mc donalds benzeri alanlardan da ücretsiz yararlanabilirsiniz.

 

İTALYA ŞEHİRLER ARASI MESAFE ( km ) VE YAKLAŞIK ULAŞIM ZAMANI

example2 * Resim büyütmek için üstüne tıklayın !

 

Roma'dan bazı şehirlere ulaşım zamanları ( saat.dk ) :

example2 * Resim büyütmek için üstüne tıklayın !

 

Şehirlerin diğer adları :

* Florence ( Floransa ) , Venice ( Venedik ) , Naples ( Napoli )

*  normal bölgesel trenler için verilen zamanlardır !

 

I  ) Alışveriş

Mağazalar, saat 09.00 - 13.00 arası ve 15.30/16.00 - 19.30/20.00 arası açıktır. Ögle yemegi tatilinin kısa olduğu ve mağazaların erken kapandığı Kuzey İtalya'da (Milano, Torino) biraz farklılık göstermektedir.Pazarlık olayı bölgelere göre değişmekle beraber pek pazarlığa açık değiller.Yani işiniz zor..

 

J ) Mesai saatleri

Banka ve Dükkanların Açık Olduğu Saatler: Bankalar: Hafta içi her gün 08:30 -13:30 ATM makineleri bütün şehirlerde mevcuttur. Müzeler: 09:30-14:00. Birçok müze Pazartesi günleri kapalıdır. Dükkanlar: Pazartesi-Cumartesi günleri arasında 09:00- 13:00 / 15:30-19:00. Temmuz ve Ağustos ayları süresince cumartesi öğleden sonra ve pazartesi sabahları kapalıdır.

 

RESMİ TATİLLER - KAPALI GÜNLER

 - Yeniyıl   : 1 Ocak

- Pasqua 'Paskalya' (İsanın ölümü) : 16 Nisan
- Pasquetta (Resurrezione = İsa'nın yeniden görülmesi) : 17 Nisan
- Fasta di Liberazione (Cumhuriyet Bayramı) : 25 Nisan
- İşçi Günü / Mayıs Günü : 1 Mayıs
- Ferragosto (Meryemana'nın göğe yükselmesi) : 15 Ağustos
- Immacolata Concezione (Meryemana'nın İsa'ya hamile kalması) : 8 Aralık
- Natale (Noel Günü = İsa'nın doğumu) : 25 Aralık
- San Stefano Günü : 26 Aralık

 

Öncelikle , İtalya'da sıkıntıya girersek Türk yetkililerine ulaşmamız için adresler aşağıda verilmiştir. Bu bilgileri yanınıza not alın..

Harita da sıkça göreceğimiz iki terimi unutmayalım. Via - Cadde ; Piazza - Meydan anlamında kullanılmaktadır.

 

TÜRKİYE ( Dış İşleri ) ;

ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Via Palestro 28 00185 Roma
Tel: 00 39 06 446 99 33

00 39 06 445 94 200
00 39 06 445 941
Fax: 00 39 06 494 15 26

** Roma'dan aramalarda : 06 4469933 olarak tuşlayın!
e-mail: roma.be@libero.it

 

TÜRKİYE VENEDİK FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: VIA SANTA MARTA-SAN BASILIO-FABBRICATO, 17 30123 VENEZIA - ITALIA
Telefon: 00 39 041 523 07 07 00 39 041 535 03 05
Faks: 00 39 041 241 32 39 00 39 041 277 50 64
e-mail : consolaturchia@bassani.it

 

TÜRKİYE FLORANSA FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: VIA DANTE DA CASTIGLIONE, 8 50125 FIRENZE ITALIA
Telefon: 00 39 055 233 55 60 00 39 055 233 56 40
Faks: 00 39 055 230 63 71 00 39 055 228 60 40
e -mail : info@iseasrl.it

 

MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞU

Via Larga 19 20122 - Milano

Tel: 00 39 02 582 12 01

Fax: 00 39 02 582 12 081

e-mail: milanobk@tin.it

 

Roma Büyükelçiliği - Harita adresi – map :

example2 * Resim büyütmek için üstüne tıklayın !

 

 

İtalya'daki Geleneksel Etkinlikler

* Dikkat , internet bilgileridir ! ..

 

FLORANSA: "Scoppio del Carro" (Atlı arabanın patlaması) Paskalya Pazarı - Ayin sırasında altardan getirilen makanik bir güvercin vasıtasıyla, Katedral meydanındaki bir havai fişekler piramidi ateşlenmektedir. "Gioco del Calcio" (Futbol Maçı) 24 ve 28 Haziran - Ortaçağ kostümleri ile oynanan bir 16. yüzyıl futbol maçı. Şehrin yüksek bölgelerinde bulunan teraslı bahçelerden ateşlenen havai fişekler.

NAPOLİ: "Piedigrotta" - 6 ve 7 Eylül - Bir dizi renkli ve harikulade gösteriler - havai fişekler, ışıklandırılmış karnaval teknelerinin gösterileri, Napolitan Şarkı Yarışması.

PISA (PİZA): "Gioco del Ponte" (Köprü Savaşı) Haziran Ayının ilk Pazar günü - Bir köprünün ele geçirilmesi için, ortaçağ atmosferi içerisinde gerçekleştirilen, ortaçağ gösterileri ve savaş taklitleri.

ROMA: "Epifania" Piazza Navona'da - 6 Ocak. Onikinci gecenin arife gecesinde, Bernini'nin harikulade anıtsal çeşmelerinin bulunduğu ortamda, oyuncak, şeker ve diğer hediyelik eşyaların sergilendiği bir panayır kurulmaktadır. 24 Mart ; palmiye (hurma Ağacının) Papa tarafından kutsanması ile başlayan kutsal hafta boyunca bir çok kutlamalar yapılmaktadır. Paskalya'da (31 Mart ) Papa, tüm dünyayı kutsayarak özel 'Urbis et Orbis''ini vermektedir.
"Festa de Noantri" - 16 - 24 Temmuz - Geleneksel halk dansları ve şarkıları, karnaval gösterileri ve havai fişekleri ile eski Roma'nın folklörü.

VENEDİK: 24 Nisan , San Marco (St. Mark) bayramı. "Il Redentore" (Günahdan Kurtulma Bayramı) Temmuzun üçüncü Pazar günü - Gondolların gösterileri ve 1575 yılı salgın hastalığının son bulması anısına yapılan kutlamarın yıldönümü. "Historical Regatta" Eylül Ayının ilk Pazar günü - Venedik Cumhuriyetinin bir gösterisini takiben iki adet kürekli gondol arasındaki geleneksel rekabet. "Venedik Karnavalı" Şubat Ayının ilk iki haftası (1 - 14 Şubat ) - Geleneksel kostümler ve maskeli kutlamalar. Sokaklarda ve meydanlarda eğlenceler. Müzik, pantomimciler, havai fişekler.

SIENA: "Il Palio" (At Yarışı) 2 Temmuz ve 16 Ağustos - Eğersiz at yarışı ve gösterileridir.

 

 

* sonraki sayfamız İtalya ' ya ulaşım / İtalya'da ulaşım ..

 

 

 

 

Click for Rome Fiumicino, Italy Forecast

 

 

< Önceki sayfa | Sonraki sayfa >

 

- Sayfa Başına Dön -

 

Çevrimiçi Kişi Sayısı

 

Site İstatistiği

 
   
   
 
 
 
Uyarı : BULUNDUĞUNUZ SİTE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , HER BİLGİ TAM DOĞRU VE GÜNCEL OLAMAYABİLİR ! - ÜCRET GİBİ BAZI RAKAMSAL DEĞERLER İLGİLİ GEZİ YILINA AİTTİR - İNTERNET TARAYICISI ( İE ) 7 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE , 1024 x 768 PİXEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE UYGUN MENÜ VE SAYFA GÖRÜNÜMÜNÜ ALABİLİRSİNİZ - İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER ..