Google Site İçi

   
   
 

 

 

 

example2

 

 

VENEDİK ( VENEZİA - VENİCE )

 

GENEL BİLGİLER :

Kent hakkında ( info ) :


Adriatik denizi üzerinde yüzen adalar topluluğudur.Su ve kanallarla içli dışlı olan şehir , suları yükselince ( acqua alta ) binaların alt ve giriş katlarıyla suların bütünleştiği üçyüz yıldır konumunu koruyan bir lagüner kenttir.Bu kenti gezerken yüklü ( bagaj) olmamak temel ilke olacaktır.Turizm sezonu sonlarında kentin nüfusu 100 bin dolayındadır.

Kentin toplu taşımacılığında vaporettolar ( deniz otobüsleri ) önemli görevi üstlenirler.Bunlar Grand Canal ( büyük kanal ) isimli büyük bir su bulvarında seferlerini yaparlar. 118 adacıktan oluşan bu kentte binalar, milyonları bulan karaçam ağaçlarıyla yapılmış kazıklarla zemine tutunurlar.Kent 177 kanal ve yaklaşık 450 adetköprüleriyle bütünleşen bir labirenttir.Levha ve tabelalar hem İtalyanca hemde Venediğe özel dille yazıldığından bazen karışıklık nedeni olabilir.

Venedikliler 800’ lü yıllarda Müslümanların hakimiyetinde olan İskenderiyeden ,İncil yazarı olan Aziz Markos ‘un naşını kaçırmışlardır.Aziz Markos 9.yy. dan günümüze şehrin simgesi olmuştur ( Bu bölgede sıklıkla kanatlı aslanları görürsünüz ).Azizin simgesi olan kanatlı aslan şehrin sembolüdür.

Kanatlı Aziz Markos aslanı :

 

Bölgeleri ile Venedik :

 

* Büyütmek için alttaki resimlere tıklayınız !

example2* example2 * example2 * example2

 

Venedik' i ana kara dışında sadece ada olarak değerlendirirsek ;

Büyük kanal referans gösterilerek ada 4 e bölünebilir. Kuzey- Doğu ( Cannaregio ) , Kuzey - Batı ( San Polo ve Santa Croce ) , Güney – Doğu ( San Marco ve Castello ) , Güney – Batı ( Dorsoduro ) .

İşlek caddelerde bina duvarlarında ; Rialto , Piazzale Roma , Piazza San Marco , Accademia , ACTV – Vaporetto alanları levhalarla gösterilmektedir.
Koridor ve odalar benzetmeli labirentin büyük odası yani salonu “ Piazza San Marco dur “.

Kentin yeni yerleşimi ana karaya kaymıştır ( Mestre ) .Mestre bölgesi ( yani ana kara ) ile ada arasındaki bağlantıyı  ( ulaşımı ) “ Ponte della Libertà “ köprüsü sağlar. Bu köprü 3,80km. uzunluğunda olup  ;  buraya olan ulaşım demir yolu yada kara taşımacılığının önemli vasıtaları olan belediye otobüsleri ile sağlanmaktadır. Ponte Della Ferrova ; Liberta köprüsüyle paralel uzanan demiryolunun adıdır ( Santa Lucia ' a gider).

example2 * Liberta köprüsü

 

 

** Venedik için başka menü seçiniz..

 

 

 

 

 

 

 

 

- Sayfa Başına Dön -

 

Çevrimiçi Kişi Sayısı

 

Site İstatistiği

 
   
   
 
 
 
Uyarı : BULUNDUĞUNUZ SİTE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , HER BİLGİ TAM DOĞRU VE GÜNCEL OLAMAYABİLİR ! - ÜCRET GİBİ BAZI RAKAMSAL DEĞERLER İLGİLİ GEZİ YILINA AİTTİR - İNTERNET TARAYICISI ( İE ) 7 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE , 1024 x 768 PİXEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE UYGUN MENÜ VE SAYFA GÖRÜNÜMÜNÜ ALABİLİRSİNİZ - İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER ..