Google Site İçi

   
   
 

 

 

 

example2

 

 

FLORANSA HAKKINDA

 

Floransa ( Florence - Firenze - Florentia ) ;

D.H.Lawrence bu kenti ; “ insanoğlunun mükemmel evrenidir ” diyerek tanımlamıştır.

Bu bölgelerden yetişmiş olan , güzel sanatlara öncülük etmiş ustalar ( Dante,Giotto,Donatello,Botticelli,Michelangelo,Leonardo,Cellini ) aradan geçen yüzyıllara rağmen , günümüzde ünlerini hala sürdürmektedir.Tarihi sarayları,büyük kiliseleri,zarif heykelleri,sayısısz sanatsal yapıları ile harabe haline dönüşmemiş eserleri ; gerçek sahipleri tarafından korunan, değer verilen , herkesin erişimine açık olan,günlük hayatın yaşandığı İtalya 'nın canlı bir parçasıdır Floransa. Burası adeta açık hava müzesidir.

Orta çağın kentsel otoritesine hizmet eden “ palazzo Vecchio ”  zamanımızda da yerel yönetimin ev sahipliğini yapmaktadır.Bu gün değişik satıcıların,hediyelik eşya tezgahlarının meydanları doldurduğu orta çağın sokaklarında ; dondurmacılar,barlar ve pizzacılar sıralanarak ziyaretçi akını ile kent daha da şenlenmektedir.

1966 da sel felaketi yaşamış olan bu bölgede yerel halk fedakarlık gösterip yüzlerce tabloyu , heykeli kurtarmış tamirat ve onarımlar için büyük çalışma göstermişlerdir.

Floransa ; kuzey İtalya'daki Toskana bölgesinin başkentidir. Kısa bir dönem, eski İtalya Krallığına da başkentlik yapmıştır. Şehir, içinden geçen Arno nehri çevresinde kurulmuştur. Floransa Rönesansın doğduğu yerdir.Çevresindeki yerleşim alanlarıyla beraber yaklaşık bir milyona yakın nüfusa sahip olan şehir, geçmişte olduğu gibi bugün de İtalya ve Avrupanın önemli ticaret merkezlerinden biridir.

Tarihte Medici'ler ;
Floransa'da iki yüzyıl hükum sürmüşlerdir. Bir banker olan Giovanni di Bicci,  sanatta hanedanlığının kurucusudur.Büyük bir tüccardır.
Şair,doğabilimci,sanat kolleksiyoncusu,filazof ve mimar olan Lorenzo Medici hanedanlığının en parlak üyesidir.İtalyayı savaş ve baskınlardan korumuş,sanata olan düşkünlüğü ile kültürel hayatı bugünkü haline getirmiştir.

Fiorentina , rönesansının doruğa çıkması ve çökmesine imza atan sanatçıların; Pollaiuolo kardeşler, Botticelli, Domenico Ghirlandaio ve Filippino Lippi'nin eserlerinin yeridir.Brunelleschi’nin yapıtı olan Duomo bunlardan biridir.

Kentin ziyaretçileri ; terziler ve antikacıların bulunduğu Via Tornabuoni caddesi boyunca veya mağazalar ve açık hava pazar yeri ile şirin San Lorenzo civarında gezinti yapabilirler. Loggia dei Lanzi'nin altında bir nefes dinlenme molası verebilir ve Ponte Vecchio'ya varmadan önce lüks mağazaları ziyaret edebilirler.
Piazza Repubblica'nın cafelerinden birisinde oturabilir veya Via Tornabuoni'de bir dondurmanın veya kahvenin tadını çıkarabilir. Öğle yemeği veya akşam yemeği zamanı geldiğinde, lezzetli Toskana yemeklerinin tadına bakabileceği bir trattoria veya buca ( hücre ) aranacak mekan olabilir.

Santa Maria del Fiore ( Duomo ) : Floransa'da görülmesi gereken ilk yerlerden bir tanesidir. Bu katedralin yapımında İtalya bayrağının renklerini simgeleyen kırmızı ve yeşil mermer kullanılmasıyla da oldukça dikkati çekmektedir.

 

FLORANSA İÇİN ÖNEMLİ WEB ADRESLERİ :  

Floransa - info - için tıklayın    ( Ulaşım , oto yol , benzin , park vs.. )

Floransa - info.2 - için tıklayın     ( Genel bilgilenme )

Floransa / TOSKANA ( info ) için tıklayın      ( Toskana bölgesi & Ulaşım vs. )

Floransa Otopark için tıklayın

 

 

 

* Buradan Floransa için farklı bir alana yada ana sayfadan başka bir kente geçebilirsiniz..

 

 

 

 

 

 

 

 

- Sayfa Başına Dön -

 

 

 

Çevrimiçi Kişi Sayısı

 

Site İstatistiği

 
   
   
 
 
 
Uyarı : BULUNDUĞUNUZ SİTE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , HER BİLGİ TAM DOĞRU VE GÜNCEL OLAMAYABİLİR ! - ÜCRET GİBİ BAZI RAKAMSAL DEĞERLER İLGİLİ GEZİ YILINA AİTTİR - İNTERNET TARAYICISI ( İE ) 7 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE , 1024 x 768 PİXEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE UYGUN MENÜ VE SAYFA GÖRÜNÜMÜNÜ ALABİLİRSİNİZ - İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER ..