Google Site İçi

   
   
 

 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

 

example2

 

 

 

VENEDİK ' i GEZİYORUZ . 2

 

 

2 – DORSODURO  GEZİ BÖLGESİ ( Güney batı ) :

San Marco ’ dan, Büyük Kanal’ın her iki cephesini de kapsayan bölgeye Dorsoduro denir. Bu yerleşim bölgesi, restoran ve mağazaların yanı sıra şehrin üç önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor olmasıyla ünlüdür. 

 

* Resimlere tıklayın , büyüsün ! ..

example2

Bu bölgede görülecekler :

1. Academia.
* Galleria dell’Accademia (Accademia galerisi)
2. Palazzo Venier dei Leoni.
* Collezione Peggy Guggenhaim.
3. La Salute ( Santa Marie dele Salute ) kilisesi.
4. Dogana di Mare ( Gümrük Binası )
5. Zattere ( kayıkhane )
6. Squero di San Trovaso ( tekne tamir edilen yer )
7. Üniversite bölgesi.
* San Barnaba Kilisesi.
* Campo Santa Margherita Meydanı.
* Santa Margherita kilisesi.
* Chiesa dei Carmini kilisesi.

Accademia : Venedik sanatının en güzel koleksiyonuna sahip olan Galleria dell’Accademia, Venedik’te en çok ziyaret edilen yerler arasında gelir.. Dünyaca ünlü ressamların dünyaca ünlü eserleri bu galeride bulunur: Carpaccio’nun On bin Şehidin Çarmıha Gerilmesi, Mantegna’nın Aziz George, Giorgione’nin Yaşlı Bir Kadının Portresi, Veronese’nin Levillilerin Evinde Şenlik, Tintoretto’nun Aziz Markos’un Kaçırılışı, Tiziano’nun Pieta çalışmaları gibi …

Collezione Peggy Guggenheim : Avrupa’nın en iyi ve kapsamlı modern sanat koleksiyonuna sahip olan müzede, Picasso’nun erken dönem çalışmaları, Chagall’ın eserleri ve Brancusi’nin Boşlukta Bir Kuş adlı eserleri en göze çarpan eserlerdendir.

La Salute (Santa Marie dele Salute) kilisesi : Büyük Kanal ve Canale della Zattere arasında kalan kendine öz profili ile önemli bir kilisedir.

example2

 

3  - SAN POLO ve SANTA CROCE  GEZİ BÖLGESİ ( Kuzey batı ) ;

Görülecek yerler ;

1. Frai
* Santa Maria Gloriosa dei Frai kilisesi.
2. Scuola Grande di San Rocco ( resim sergisi )
3. Casa di Carlo Goldoni ( ev )
4. Rialto pazarları.
5. Ponte di Railto ( Rialto köprüsü )
6. Campo San Pol ( meydan ı)
* San Polo Kilisesi

Bu bölge ; Büyük Kanal ’ın sol yakasının kuzey yarısında yer alır. Küçük marketleri, yerel barlarıyla Venedik’in en yaşanılası semtlerinden olan bu yerde, Frari Kilisesi’ni, Scuola Grande di San Rocco’yu ve Rialto pazarlarını görebilirsiniz.

 

Ponte di Rialto / Rialto köprüsü :

Rialto, şehrin en eski mekânlarından biridir. Doğu ve batı arasında bir geçiş yolu oluşturan bu yer, Venedik’in ticaret noktalarından biri olmuştur. Bu nedenle Rialto için “ Venedik ’ in arka salonu ” da denir. Burada bulunan Rialto Köprüsü, Büyük Kanal’ı ikiye böler ve üzerinde birçok mağaza barındırır. Bu mağazalarda ipek kravatlar ve mücevherler ,hediyelikler,deri ürünleri, cam eşyalar vs. bulabilirsiniz. 

example2 * example2 * example2 * example2

 

4 - CANNEREGİO GEZİ  BÖLGESİ (Kuzey doğu ) ;

Görülecek yerler :

1. Ghetto ( Yahudi Gettosu )
2. Campo di Ghetto. ( Rehinci Pazarı )
3. Museo Ebraico ( Yahudi Müzesi )

 

GRAND CANAL Gezi Bölgesinde görülebilecekler ;

Büyük Kanal ;

3800 metreden uzun olan kanal, Stazione Ferrovia Tren İstasyonundan başlar ve Basino di San Marco’da ( Aziz Marcos havzas ı) ; görkemli bir şekilde biter.

Genişliği bazı yerlerde 30 metre ve bazı yerlerde ise 70 metreyi buluyor. Derinlik ise: 5 ile 5.5 metre arasında değişiyor. Ters bir “ S ” şeklinde uzanıyor. Kanal boyunca 200 civarında, mermer saray, yan yana sıralanmış. Kanal boyunca yürümek ya da akşam yemeği yemek isterseniz: Riva del Vin’i ya da yakındaki Erberia ( sebze-meyve pazarı ) yı tercih edin. Veya Pescaria ( balık pazarı ) gibi su kenarı yeri de tercih edebilirsiniz.

Büyük kanal üzerinde: 3 önemli köprü bulunuyor. Bunlar: Railway, Rialto ve Accademia köprüleridir. Ayrıca: 45 küçük kanalcık da, büyük kanala bağlanıyor.

Neler görülebilir ?

* Fondaco dei Turchi:
13. yüzyıldan kalma olan bu bina Büyük Kanal’ın en eski yapılarından biridir. Osmanlı ve Ortadoğulu tacirler tarafından mola vermek için kullanılan bu han, şimdilerde Museo di Storia Naturale’ye (Doğa Tarihi Müzesi) ev sahipliği yapmaktadır.

* Ca’Pesaro
1682 yılında tamamlanan bu Barok yapı, şimdilerde uluslararası modern eserlere sahip bir Modern Sanat Müzesi’ne ve üst katında Asya Müzesi’ne ev sahipliği yapar.

* Ca’ d’Oro
Büyük Kanal’ın sol tarafında bulunan Ca’ d’Oro orijinal olarak altın kaplamalarla inşa edilmiştir ve Büyük Kanal’daki en güzel dış cephelerden birine sahiptir.

 

 

 

* Sonraki sayfada Venedik adalarını gezeceğiz.. 

 

 

 

 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

- Sayfa Başına Dön -

 

 

Çevrimiçi Kişi Sayısı

 

Site İstatistiği

 
   
   
 
 
 
Uyarı : BULUNDUĞUNUZ SİTE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , HER BİLGİ TAM DOĞRU VE GÜNCEL OLAMAYABİLİR ! - ÜCRET GİBİ BAZI RAKAMSAL DEĞERLER İLGİLİ GEZİ YILINA AİTTİR - İNTERNET TARAYICISI ( İE ) 7 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE , 1024 x 768 PİXEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE UYGUN MENÜ VE SAYFA GÖRÜNÜMÜNÜ ALABİLİRSİNİZ - İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER ..