Google Site İçi

   
   
 

 

 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

example2

 

FLORANSA ' yı GEZİYORUZ ( Şehir Merkezi )

 

 

Anlatıma başlamadan önce Arno nehrinin böldüğü Floransa’da tarihi alanları ve ören yerlerini haritada bölgesel olarak  belirleyelim.

FLORANSA GEZİ YERLERİ :

example2 * tıklayın büyüsün !

 

** Gezi için Not :   Floransa ' yı müzeleri hariç yanlızca açık hava müze ve ören yerleri olarak bakınca  1  tam  günde gezmek mümkündür.Bu açık müze , bir merkezde ve büyük bölümü araç trafiği olmayan alanda toplanmıştır.Devreye tam anlamıyla müzeler girecek ise gezi süresini uzun tutmak gerekecektir.

 

Biz Venedik’ ten kalkıp tur aracımızla kara yolu ile Floransa ’ ya ulaştık. Yaklaşık mola ile 3 saati buldu..Kente otaban çıkışından girişimiz .

example2

Kente giriş sonrası ilk gezi bölgemiz  ;
Piazza San Lorenzo oldu ( haritaya bakın ).

example2

İlk olarak burada “ açık hava turist pazarı “ denen bir alana yönlendik. Pazarın bitişiğinde ünlü bir kilise var ;

example2 example2 example2

Kilisenin ( Chiesa di San Lorenzo ) ön cephesi ; kaba ve pürüzlü bir taştan yapısı ile bir ambarı anımsatıyor.Medicinelerin katkılarıyla inşa edilmiş bu kilise. Bu duvarı Michelangelo tamamlamak istese de kısmet olmamıştır.Bu kilise pek çok medicilerin defnedildiği yerdir.Üstte ortadaki resimde yer alan heykel 1540 yılında Baccio Bandinelli tarafından yapılmış olan ve medicilerin kurucusu “ Giovanni dalle Bande Nere ” nin kendisidir.

Medici Ailesi ile birlikte dünyada ilk kez bankerlik Floransa’da telaffuz edilmiştir. Medici Ailesi 350 yıl Floransa’yı yönetmiş ve bu aileden iki de Papa çıkmıştır.

Aile gücünü kanıtlamak adına Mikelanj ’ı çağırıp çok güzel bir eser sipariş etmiş. Oda Vecchio Sarayı’nın önünde girişin solundaki ünlü Davut heykelini meydana getirmiş. Yalnız, yakın arkadaşı Bartholommeo Bandinelli’ye de bir eser yaptırtmaları şartını koşmuş, böylece kapının sağ tarafında yeralan Herkül eseri meydana gelmiş.

Danatello da burada yatmakta imiş..Bu duvarların arkası/ kilisenin içi müthiş bir müze ( ücretli – girin derim kişi başı 3 - 4 € galiba ).Kilisenin bitişiğinde günlük açık hava turist pazarı var. Bu alanın yakınları sizi işlek cadde olan Via Cavour’ a bağlar.Ara dar sokaklarda gayet hoş , bu sokaklarda hediyelik eşya satıcılarına vede  küçük toplu taşıma araçlarına rastlarsınız ( sol altta turuncu )..

example2 example2 example2

Pazar alanından  manzaralar , Piazza San Lorenzo da ara sokaklardan bir restoran bize önerilmişti ( sağ üstteki fotoğraf )…

San Lorenza daha çok Cappelle Medicee “ Medici Şapelleri ” ile ünlüdür.Turist pazarının tezgahları ile çevrili olan P.Madonna delgi Aldobrandi de, merdivenli giriş vardır.Bu alan ailenin lahitleriyle doludur ( prensler şapeli ). Kısaca bu alanlar Medicilerin izlerinin olduğu bölgedir.

Gezimizi sürdürüyoruz.Şimdi de ünlü bir meydandayız..Piazza del Duomo = Piazza san Giovanni ;

Bu alana ana tren istasyonundan ( SMN = santa maria Novella ) çıkıp kısa yürüyüşlede ulaşabiliriz.Burası Floransanın dini mimarisinin en renkli  , görkemli bir yeridir. Santa Maria Dei Fiori ( Çiçeklerin Azize Meryemi ) olarak ta bilinen Duomo , Palazzo Vecchio’ nunda mimarı olan Arnolfo di Cambio tarafından büyük hedeflerle tasarlanmış , üzerinde değişik mimarlar ve yıllarda düzenlemeler yapılmıştır.

Bu esere ( katetrale ) büyük bir kubbe  oluşturmak amaçlı yapılan dönemin yarışmasını “ Brunelleschi ” üstlenmiş ve eserini 15 yıldan fazla bir sürede çalışarak kubbe tamalamıştır.Kırmızı kiremetli çatı çok uzaklardan seçilebilen bir devasa dır.463 basamağı asansörsüz ortamda çıkarsanız manzara tepeden müthiş olacaktır.

Duomo dan bağımsız duran “ campanile ” = çan kulesi ( Giotto's Bell Tower ) Duomo’ya uygun olarak; yeşil – beyaz – pembe renkli mermerlerden yapılmıştır.Bu yapıt katedralin yüksekliğine göre kısa tutulmuştur.414 basamak çıkılarak ( dar alanda – ücretli ) şahane manzarıyı seyredebilirsiniz.

Duomo yu tamamlayan 3. Yapıtta karşısında yer alan vaftizhanedir ( II Battistero ).Sekizgen yapıda,en eski yapıtlardandır.Buranın ünü üç set halinde olan altın kaplamalı bronz kapılarıdır. Güney tarafı en eski kapılarıdır.Duomo ya bakan Ghiberti tarafondan yapılan doğu kapısına “ Michelangelo ”  hayran kalarak cennetin kapıları olarak adlandırılmıştır.Bu kapılar kopyadır !Diğer orijinal eserler gibi bunlar da “ Museo dell’Opera del Duomo ” da sergilenmektedir.Piazza Duomo’nun doğu ucunda bulunur.

example2 example2 example2 example2 example2

Bu muhteşem yapıyı gördükten sonra, Duomo’nun güney yönünde yer alan via del consola ‘ ya girdiğimizde bunun via del corsa ile kesiştiği bölgede Floransanın eski adalet sarayı “ Palazzo del Bargello ”   ya ulaşırız.

example2 example2

Burada “ Museo Nazionale del Bargello ” müzesi vardır .Bargello kentin tarihteki ilk kamu binasıdır.Suçlular burada yargılanır , idam edilirdi.Burası bir hapishanedir.

Resim için “ Uffizi ” ne ifade ederse , heykel içinde “ Bargello ” o dur.

Müze girişi Michelangelo odasıdır.Davud heykelinin benzetmeli Apollo ‘yu görebilirsiniz. 1.katta seramik ve cam – mine işlemeli eserleri görmek mümkündür.Burada iken müzenin büyük salonunu mutlaka görün.Burada Donatellonun “Aziz Giorgia ” yı görün.Yine onun en önemli çalışması olan ilk Rönesans nü heykeli " bronz Davud “ dim dik ayaktadır.


Daha aşağıya indikçe Via del Corsa ‘ nın , Via Roma ile kesiştiği alanda Floransanın Cumhuriyet meydanını = piazza repubblica ‘ yı görürsünüz.Burada meşhur cafe Gilli var  - Via Roma üzerinde ! .. hemen karşısında da Savoy oteli ( ünlülerin kaldığı ) bulunur.

example2 example2 example2

 

Piazza Della Signoria ;

example2

Bargello’dan güneye doğru ilerleyince geniş bir alana ulaşılır. Eskiden Floransa’nın politik ve sosyal yaşamının merkezi olan bu meydan günümüzde açık hava müzesi niteliğindedir.Şehir yöneticileri 13.yy.dan beri bu alanda toplanmaktadır.Yönetimin bu günkü konseyi " palazzo vecchio " burada bulunur.

example2

Bunun yanında “ Uffizi ” müzesi vardır.Buranın tasarımı Duomo mimari tasarımcısı olan Arnolfo di Cambio tarafından yapılmıştır.Palazzo Vecchio’nun sağ yanında Loggia della Lanzi ( signoria ) bulunur.Eski dönemde törenlerde memurlar burada seyirci olurmuş.Daha sonraları açık hava müzesine dönüşmüştür.İçerisinde Cellini ‘ nin Perseus heykeli ( kopya ) ,Giambologna nın ünlü eseri " Sabina kadınlarını kaçırma - tecavüz " heykeli yer almaktadır.

example2 example2 example2

1504 yılında Michelangelo’nun ünlü eseri “ Davud ”  cumhuriyet sembolü olarak dikilmiştir.Bu meydanda yer alanı kopyadır.Aslı Akademi müzesindedir.Yanında 16.yy.da “ Bandinelli ” nin eseri olan “ Hercules ve Cacus ” yer almaktadır. Meydanın ortasına yakın alanda da ; Su tanrısı “ Neptün ” , şehrin hanedanlık arması olan “ Marzocco ” aslanı ,  Medici heykelinin yanı başında dururlar ( alttaki resimler )

example2 example2 example2

Neptün Çeşmesi :

1565 yılında Bartolomeo Ammannati tarafından yapılmıştır. İlk yapılmaya başladığında halk tarafından çok beğenilmemiş, hatta Michelangelo bile: " Ammanato, güzelim mermeri mahfetmişsin." demiştir. Ancak on yıl boyunca heykel üzerinde çalışan Ammanato ve o zamanlar yardımcısı olan geleceğin bazı ünlü heykeltraşları, işlerini bitirdiğinde çeşme çok görkemli ve modern bir hal almıştır. Dünya'da kendisinden sonra yapılan çoğu çeşmeye ilham kaynağı olmuştur.

Palazzo Vecchio ile Arno nehri arasında görkemli “ Uffizi Galerisi ”  dar olan piazzale delgi Uffizi ‘ nin her iki tarafında uzanmaktadır.

Dünyanın en büyük müzelerinden biridir. 16. yy da Vasari tarafından yapılmıştır.Darphaneyi,sanatkarları atölyelerini barındırmak amaçla inşa edilmiştir.Kalabalıktır.İnternetten rezervasyon gerekir genelde.Kredi kartı ile önceden bilet alınabilir.Böylece uzun kuyruk sorunu da hallolur.

 UFFİZİ Müze.1 için tıklayın     /     UFFİZİ Müze.2 için tıklayın


( Florance museum Tel. +39 055 713655 ) ..

 

** Müze hakkında :

( ben gezemedim ! ) .. İnternet bilgisidir !

1. Cosimo Medici tarafından başlatılarak genişletilen koleksiyon sonuncu Medici olan Maria Ludovica tarafından asla şehirden çıkarılmamak üzere Floransa halkına miras bırakılmıştır.Sanatçılar : Cimabue , Giotto , Simone  Martini , Boticelli , Leonardo da Vinci , Hugo Van der Goes , Buonalenti ,Bellini , Michelangelo ,Raffaello , Tiziano, Caravaggio  …   sayılabilir.

Eğer müzeyi gezme şansını yaşarsanız ( sıra var ! ve genelde  randevulu ) bu müzenin çıkış kapısının hemen karşısında “ Arno ” nehrini görürsünüz.

Çapraz karşımızda nehrin dar olan bir yerinde iki yakayı birleştiren eski köprü “ Ponte Vecchio ” dur. Floransanın en eski köprüsüdür.II.dünya savaşında hasar almamıştır.Köprüde seçkin kuyumcular ve atölyeleri vardır.

example2 example2 example2

Mediciler Palazzo Vecchio ‘ u ,  Palazzo Pitti ‘ ye bağlamak için Vasari’ ye yürüyüş yolu olarak “ Corridoio Vasariano ” yaptırmışlardır.Bu yolun üstü kapalıdır. Eski köprüden Duomo’ ya kadar uzanan Via Porta Santa Maria , en işlek caddelerden biridir.Bu cadde Mercato Nuova  ( yeni Pazar ) ‘ a açılır.Burası deri gibi hediyelik eşyaların satıldığı alandır.Burada “ Orsanmichele ” kilisesini de görebilirsiniz.

example2

Eski köprüden karşı yakaya geçince burada yer alan “ Palazzo Pitti ” yi de bir görelim.

example2 example2

Bu büyük sarayı Medicileri etkilemek için tüccar “ Luca Pitti ” gücün ifadesi amacıyla yaptırmıştır.Mediciler ,Pitti’nin ölümü sonrası sarayı satın alarak büyütmüşlerdir.Bu alanda 7 adet müze ve galeri vardır.En önemlisi Galeria Palatina’dır.Yeşillik açısından zengin bir bölgedir.Bu müze değerlisanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapar.Rubens,Raffaello , Boticelli ustalarının eserleridirler..

“ Museo degli Argenti ” , Gümüş müzesidir.Mediclerin değerli hazineleri yer alır ( altın ,gümüş,fildişi eserler .. )

“ Museo del Costume “ , bu bölgede yer alan başka bir kostüm müzesidir.Müzelerin alanında “ Giardino di Boboli “ denilen güzel bir bahçe vardır.Heykeller,çeşmeler,,klubeler vardır.

Vasca del Nettuno ”= Neptün çeşmesi burada bulunur.

 

Galleria dell’ Accademia ;
Via Ricasoli 60 -  Floransa

1. Cosimo tarafından kurulmuştur.Burada Michelangelo’nun yedi heykeli vardır. 4,5 m .lik Davud heykeli en önemlisidir ( P.della Signoria’dan getirilmiştir ).Diğer eseri de tutsaklardır.

example2 example2 example2

 

Piazza / Basilica  Santa Croce =  Kutsal Haç Kilisesi ;

Rönesans döneminin sosyal ve politik merkezidir.Medici tarafından bu alanda mızrak dövüşleri düzenlenmekteydi.İçinde “ Santa Croce ” kilisesi yer alır.Kilise Toscana’ da doğmuş en ünlülerin son dinlenme yeridir. Mimar Arnolfo di Cambio tasarımıyla inşaatı başlamış daha sonra bitirilmiştir.Gotik tarzda kilisedir.Bazilika Duomo'dan yaklaşık 750 m.güney doğu yönünde kalır. 1966 sel felaketinde bölge oldukça hasar görmüş ve onarılmıştır.Girişinde Michelangelo’nun lahti bulunur.Romada ölen üstadın cenazesi Floransaya getirilmiştir.

example2 example2 example2 example2

Bitişiğinde Dante’nin boş lahiti durur ( sürgünde öldüğü yer Ravenna’dadır ).Michelangelo’nun karşısında Pizalı dahi Galileo’nun lahti durur.İcadı olan teleskobuyla şekillendirilmiştir.Bu kilisenin yanında “ Capella dei Pazzi ” şapeli vardır.Bu alan birkaç müzeye de ev sahipliği yapar.

 

Piazza San Marco ;

example2

Dominiken kilise ve manastırı ile beraber San Marco Floransanın zengin müzelerindendir.

 

Museo di San Marco:

Burada keşiş olarak yaşamış F.Angelico'nun eserleri yer alır.Başyapıtı olan “Meryeme müjde” eseri buradadır.

 

Piazza della Annunzita :

example2

Aynı isimde kilise ve yetimhanenin bulunduğu geniş meydan Duomo’ya yakın olmasına rağmen turistler tarafından henüz keşfedilmemiştir. Spedale delgi Innocenti yetimhanesinin duvarlarındaki mavi bebek motifleri görülmeye değerdir
 
** Müzeyi ve kiliseyi gezemedim !

 

Ve geldik en güzel fotoğraf alma alanına  …Piazzale Michelangelo ‘ ya gitmeye..Boboli bahçelerini aşarak ,eski kent surlarını yürüyebileceğimiz gibi otobüslede buraya ulaşılabilir ( galiba 12 no.lu otobüs ? ). İşte buradan birkaç fotoğraf…

Michelangelo Tepesi & Güneş batarken Floransa

example2 example2 example2

 

 

 

** sonraki sayfamızda , Floransa yakın çevre gezileri var ...

 

 

 

 

 

 

 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

- Sayfa Başına Dön -

 

 

Çevrimiçi Kişi Sayısı

 

Site İstatistiği

 
   
   
 
 
 
Uyarı : BULUNDUĞUNUZ SİTE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , HER BİLGİ TAM DOĞRU VE GÜNCEL OLAMAYABİLİR ! - ÜCRET GİBİ BAZI RAKAMSAL DEĞERLER İLGİLİ GEZİ YILINA AİTTİR - İNTERNET TARAYICISI ( İE ) 7 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE , 1024 x 768 PİXEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE UYGUN MENÜ VE SAYFA GÖRÜNÜMÜNÜ ALABİLİRSİNİZ - İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER ..