Google Site İçi

   
   
 

 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

example2

 

 

ROMA ' yı GEZİYORUZ / Gezi alanı - 1.1


" Öncelikle Roma’da gezi planımızı ayarlayalım "

Tiber ( Tevere ) nehrini klavuz olarak alalım ve önce bir birine yakın olabilen alanları “bölge” olarak belirleyelim.Kentteki geziyi birkaç bölgede tamamlayabiliriz ( 4 - 5 bölge gibi ).Geziyi hangi bölgeden başlamak size kalmıştır.Genelde bir birlerine yakın alanda yer alırlar.Elinize aldığınız haritayı inceleyin ve kendi bölgelerinizi belirleyin .

Ben tur ile gidince ilk gün zorunlu olarak onlara uydum.Panaromik tur gezimiz “Colosseo” dan başladı.Sonraki günler diğer bölgelerde ( Venedik & Floransa ) olduğu gibi, kendimiz turdan bağımsız olarak gezdik.

Gün boyu gezeceğimiz için ; küçük sırt çantanıza pet suyunuzu ( Bitince Roma çeşmeleri bolca …temiz olan suyu doldurup içebilirsiniz.. ) , bir adet meyvenizi – muz & elma vs , hazırladıysanız soğuk sandviçinizi ve pilleri unutmayın fotoğraf makinanızla yola koyulun..Bir kaç harita alın derim ..ince ve dayanıksız yırtılıyorlar !

Denir ya Roma 7 tepe üzerine kurulmuştur.Gezi bölgelerinde bu tepe ( hill ) ismleri çok geçecek.Önce bu tepeleri isim ve bölge olarak görelim.

1.Viminalis (Viminal) Hill , 2.Capitolium (Capitoline) Hill , 3.Quirinalis (Quirinal) Hill , 4.Esquiliae (Esquiline) Hill , 5.Caelius (Caelian) Hill , 6.Palatium (Palatine) 7.Aventinus (Aventine) Hill

example2 * büyütmek için tıklayın

 

BU GÜNKÜ GEZİ PLANIMIZDA ( 1 ) NERELER VAR ?

* Haritaları Büyütmek için üstüne tıklayın !

GEZİLECEK YERLER :

Domus Aurea , Kolezyum , Palatino & Roman Forum , Circus Maximus , Fori Imperiali (Trajan Foraları /sütunu ) , Temple of Peace (Barış Tapınağı), Piazza Bocco della Verita ( gerçeğin ağzı ) , Caracalla hamamları...

example2

ROMA HARİTASINDA GEZİ BÖLGEMİZ ( * ) - altaki harita

example2

GEZİ BÖLGESİ YOL HARİTASI

example2

 

Gezeceğimiz alanlar Roma ‘ nın eski ( Antik ) tarihi bölgesidir.Birbirine yakın ve merkezi konumda  olan   ;

Kolezyum (Colosseo), Palatino & Roman Forum (Foro Romano) ve Caracalla hamamları  gezi planımızı oluşturacaklar.

Buralar; klasik Roma ‘ nın çekirdeğini oluşturan  bölgelerdir.

Ulaşımı ister metro ( Linea – B ) , ister otobüs  ile olsun gezimizin başlangıç ( çıkış ) noktası:  “ Piazza del Colosseo ” = Kolesyum meydanı olacaktır.( bus no. :  85,87,117,175,271,571 ). Bu tarihi yapıyı hazır yakınında iken birkaç fotoğrafla görüntüleyelim.

Ben derim ki şimdilik buraya takılmayın yürüme mesafesinde ( 300 m. civarı ) kuzey - doğu yönünde yer alan “ Domus Aurea ” ya gidin..

İmparator Neron ’ un evi olarak bilinen bu alan ; colosseumun 25 katı büyüklüğündedir.Günümüzde 250 odalı villanın çok az bölümü ayakta kalmıştır( alanda fazla bir şey yok ! Birkaç fotoğraflamadan sonra oyalanmayın derim ).

 

* Büyütmek için resimlere tıklayın

example2 example2 example2

 

Buradan ayrılıp tekrardan Kolesyum’ a dönüyoruz ..Artık büyük alanlı gezimize buradan başlayalım..

Colosseo :

Bu arena ; filmlerde seyrettiğimiz ölümüne dövüşe giren gladyatörlerin hazırlandığı ve yarıştığı , bir çok bölmeleri olan Roma'nın en önemli anıtı niteliğinde bir amfitiyatrodur. İmparator Vespasian döneminde İ.S 72 yılılarında bataklık bir alanda yapımına başlanmıştır.Oğulları Titus ve Domitian tarafından 80 yılında , sonradan yapılan iyileştirmeler ile ancak tamamlanmıştır ( köle ve mahkumların inşa ettiği söylenir ).
Elipsoid yapı 50 bin seyirci kapasitelidir. Seyirciler sosyal statülerine göre taş koltuklara oturtulurmuş.Gladyatörler genelde suçlu , savaş esiri ve kölelerdir.Söylentilerin aksine , tarihte Hıristiyanların aslanlara yedirildiğine dair kesin kanıtı bulunamamıştır. Yapı 2000’ li yıl başlarında kapsamlı restorasyona girmiştir.Prens ve papalar buradaki değerli yapıtları söktürerek kendi saraylarında kullanmışlardır. Geriye yıkık hücre bölgeler ve labirent görünüm kalmıştır. Orijinal ismi ” Flavianus Amfiteatrı “ olan ve yüzyıllardan beri ayakta kalmayı başaran arena, Roma şehrinin adeta bir simgesidir.Yapı, Via S. Gregorio caddesinin üzerinde yer almaktadır.

example2 * example2 * example2 * example2 * example2

Kolesyumun yakınında bulunan Constantinus Kemeri ( Arch of Constantine ) ; Costantinus ‘ un rakibi Maxentius’a karşı kazandığı zaferi kutlamak için yapılmıştır.Kemer , eski kralların anıtlarından sökülen parçalarla süslenmiştir.

** Ben kolesyumun içini gezmedim !

İlgilenecekler için ;

Colosseum Giriş ;
( Roma Pass Card için beklemeden ücretsiz giriş var.. )

• Tam : 14 ero , AB vatandaşı ( 18 -25 yaşa ) : 10 ero, AB vatandaşı ( < 18 yaş ,65 yaş > ) :4,5 ero ..2 günlük bilet .. Palatino girişi fiata dahil..2010 yılı..
• Tam 17 ero : rehberli olanı ( İng.,İt.,İsp. )

Çalışma satleri :

15 February - 15 March: 9 AM - 4.30 PM
15 March - 30 March: 9 AM - 5.00 PM
30 March - 30 August: 9 AM - 7.00 PM
30 August - 30 Sept.: 9 AM - 6.30 PM
30 Sept. - 30 October: 9 AM - 6.00 PM
30 October - 30 March: 9 AM - 4.00 PM

** Noelde - yeni yılda kapalı ; P.tesi günleri açık

Şimdi Konstantino kemerinden ileriye ( Forum Roma ) gitmeden ,yakınınızda bulunan Colosseo metro istasyonuna geri dönün ( Linea –B ).Güneye , bir durak sonrasına ( Circo Massimo ) gidin.Bu istasyonun önünden geçen cadde , Kolesyum ve kemerden başlıyan “ Via di S.Gregorio ” dır.Karşısında Eski Romanın Yeşillik ve geniş alanlı “ Circo Maximo ” sunu bulursunuz.

 

Circus Maximus / Circo Massimo :

example2 ** example2

İmparator Traiano ( Trajan ) zamanında 180.000 kişilik kapasitesiyle ve zenginler için mermer, fakirler için tahta oturma yerleri ile at yarışları ve sportif karşılaşmaları seyretmek için kullanılan Circo Massimo, bugün Aventino ile Palatino tepeleri arasındaki vadide, çiçeklerle dolu bir piknik alanına dönüşmüştür (Büyük bir bölümü yeşillik alanla kaplıdır).Bu alan Palatino’dan da rahatlıkla görüntülenebilir.

** Circo Massimo ‘dan ulaşılabilecek yakın alanlar :

İsterseniz buradan yürüme mesafelerinde doğuya doğru ; “ S . Gregoria Magno ” kilisesine , “ Santi Giovanni e Paolo “ ya , “ Arco di Dolabella “ ya da ulaşılabilir ( ben buraları görmedim ! )..

Circo Maximo’dan batıya yol alırken ( Santa Maria Cosmedin ) yol üzerinde ; Julius Caesar başlattığı tiyatro alanınını ( Teatro di Marcello ) görürüz.

example2

Circo Massimo arenasının batısında yürüme mesafesinde mutlak gidilmesi gerekli bir yer vardır.Burası ;

Aventine ( kutsal dağ bölgesi ) eteklerinde ,Tiber nehri yakınlarında bulunan “ Piazza Bocco della Verita ” dır . Burada küçük bir kilise bulunur ( Santa Maria in Cosmedin ). 18.yy da papa bu kiliseyi Yunanlılara verir.Kilise girişinde “ Bocca della Verita ” = Gerçeğin ağzı mozelesi bulunur.12 yy. söylentileri ile ; Mermer yüzün ağzına elini sokan eğer yalanı varsa , eli kopacak imiş ? Öykü günümüze kadar değişmemiş..

example2 * example2 * example2 * example2

Bu bölgeyi mecburen buralarda iken gezmek gerekecek..Güney ve güney - batı yönünde gezilecek başka önemli alan yok..Sonra buralara gelemiyebiliriz !

Yakınlarda nereler var ?

Aşağıda aktaracağım ( * ) işaretli iki alan , sonra yapacağımız “ Antik Roma ” gezimize ters bölgede kalacaktır. Metro hattından uzaklaşmaktayız ! Buraları gezmek için takdir sizin..Yorucu olabilir ! Kararlı iseniz ;

*** 1 ) - İsterseniz bulunduğumuz alandan biraz daha güneye ( Aventino ) uzanarak “ piazza cavalieri di malta ” yı da gezebilirsiniz...
*** 2 ) - Buradan yine Tiber nehri üzerindeki köprüden geçerek, karşı taraftaki ( batı ) “ Trastevere ” bölgesine geçebilirsiniz.Bura halkı kendini gerçek Romalı olarak görmektedir.Temmuz ayının 2.yarısında kutlamalara sahne olur bu bölge..Bölgenin kalbi ;
Piazza di santa maria ‘ da atar.Burada “ Santa Maria in Trastevere ” kilisesi görülmeye değerdir.

example2

 

Santa Maria in Cosmedin & Circo Maximo alanını gezdikten sonra ayni yoldan geri döneceğiz. İster yürüyün ister tekrar metroya binin ve Kolesyum ‘ a dönün..

 

 

** SONRAKİ SAYFADA ANTİK ROMA ( PALATİNO & FORUM ROMA GEZİLECEK YERLERDENDİR )

 

 

Click for Rome Fiumicino, Italy Forecast

 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

- Sayfa Başına Dön -

 

 

 

Çevrimiçi Kişi Sayısı

 

Site İstatistiği

 
   
   
 
 
 
Uyarı : BULUNDUĞUNUZ SİTE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , HER BİLGİ TAM DOĞRU VE GÜNCEL OLAMAYABİLİR ! - ÜCRET GİBİ BAZI RAKAMSAL DEĞERLER İLGİLİ GEZİ YILINA AİTTİR - İNTERNET TARAYICISI ( İE ) 7 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE , 1024 x 768 PİXEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE UYGUN MENÜ VE SAYFA GÖRÜNÜMÜNÜ ALABİLİRSİNİZ - İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER ..