Google Site İçi

   
   
 

 

 

 

 

 

example2

 

ROMA - GENEL BİLGİLER

 


Roma , 1870 yılında birleşerek yeni İtalya’nın başkenti olmuştur.Kurulduğu günden itibaren,27 yüzyıldır, imparatorlukların yükselişi ve çöküşlerine,papa ve diktatörlerin geliş ve gidişlerine,sanat akımlarının ortaya çıkış ve yok oluşlarına tanıklık etmiştir.

Ancak her şeye rağmen bu ölümsüz şehir her an değişmektedir.Rönesansın etkileri , ünlü üstatlar Raffaello ve Michelangelo’nun eserleri şık kiliseleri,zarif sarayları etkilemiştir.Bunlara ek tiyatrovari meydanlar ve şahane çeşmeler sunulmuştur.Kentin yoğun trafiği ve araç egzoz gazları tarihi yapılara kirlilik kazandırmaktadır.Kentte her an restarasyon çalışmaları sürdürülmektedir.

Efsaneye göre Roma ,Romulus tarafından kurulmuştur.Savaş tanrısı Mars ile bir rahibenin oğulları olan “ Romus ve Romulu” ikizleri Palatine tepesinde terk edilmeleri sonrası dişi kurt tarafından emzirilmiştir.Tarihçilere göre kuruluş tarihi , İÖ 753 dolayıdır.

İmparatorluğun ilk çağlarında yabancılar Roma’ ya akın etmiştir.İlk hıristiyanlardan Aziz Petrus ve Paulus bulunmaktadır.İS 64 te kenti harap eden yangın sonrası Neron Romayı yeniden inşa etti.Kendisine Esquiline tepesinde ( Domus Aurea ) kendine villa yaptırdı.

Kral Hadrianusi Pantheon ‘u yenidenyapılandırarak kendisi için mozeleyi ( Castel Sant ‘Angelo ) u yaptırdı.Yangın ve veba salgını kentte can ve mal kaybına yol açmış, İS 83 te çıkan yangınla Forum çok büyük hasar görmüş ve bir daha eski haline dönememiştir.

İmparator Constantinus savaş alanında başı üzerinde haç görünce Hıristiyanlık resmi din olarak kabul görmüştür.Böylece il bazilika ve kiliseler yapılır. İS 331 de imparatorluk Byzantium ( Konstantinopolis ) a taşınınca imparatorluk ikiye bölünür ( Doğu Roma imp. )Sonrası batı Romada kuşatmalar başlar , kent yağmalanır.6.yy.da İustinianus ,italyayı tekrar Bizans imparatorluğuna katarak kurduğu hukuk sistemiyle Roma kanunlarını geçerli kıldı.

Sonrası Bizans imparatorlarının Romaya duydukları ilgi azalınca karşılarına yeni bir güç “Papa”lık çıktı.Papa 1.Leo ,soyu Aziz petrus ‘ a uzanan Roma piskoposunu ,batı kilisesinin başına getirdi.Papa büyük Gregory ( 590 – 604 ) ile  papalar tüm İtalya üzerinde siyasi yetkiye sahip oldular.İmparatorluk ve Papalıkla sonrası yıllar mücadeleli , sürgünlü  yıllardır ( Orta çağ ).

Rönesans dönemi başlangıcı ( 1377 ) papların 400 yıl yönetimde kaldığı dönemi belirler.Ancak Rönesansın bu coşkulu yaşamı kutsal Roma – Germen imparatoru V. Kar l’ ın emrindeki alman birliklerinin gelişiyle 1527 de sona erdi. Roma tarihi için tıklayın ..

Roma kenti geniş bir alana yayılmış olsa da görülecek yerler belli bir alana yayılmıştır.Gezmenin en iyi yolu “ yürümektir ”.

Tarihi merkezlerin çoğu trafiğe kapalıdır.Dolayısı ile araç park sorunu yaşanır.Toplu taşıma yeterlidir.Romanın tarihi merkezi kalbi , Tiber nehrinin kıvrıldığı ve çevrelediği alanlardır.Bir zamanlar burasıcampus Maritus = “ Marsın savaş alanı” olarak bilinen Roma askerlerinin eğitim alanlarıdır.eski tapınak kalıntılarıyla orta çağ caddeleri ,Rönesansın zarif sarayı,geniş piazzalar ve şahane çeşmeler yer alır.Şehrin merkezi moderndir.Oteller dükkanlar ve iş yerleri anıtlarla iç içedir.

 

ROMA’DA MESAİ :

Bazı bürolar ve dükkanlar ( özellikle turizm ) öğle tatili verilmeyen – orario americano –iş anlayışı ile çalışır.Ama Akdeniz modeli olarak büyük bölüm öğle yemeği sonrası kapalı yada iş yavaşlatılmış konumundadır ( st 13:30 / 15:00 ).

 

POSTANE :

P.tesi - Cuma : 08:30 / 17:30 ,C.tesi yarım gün açıktır.Ana postane : Piazza San Silvestro da olup, c.tesi yarım gün,Pazar tam gün açıktır..

 

MÜZELERİN ÇALIŞMASI  ;

Salı –Pazar : Çoğu olmak üzere 09 :00 / 14:00 ; 17:00 / 20:00 arası açıktır.Colleseum P.tesi açık !

 

 İlk önce Romayı  harita ve bölgeleriyle tanımaya çalışalım.

 

* Roma bölgeleri - gezi alanları - büyük meydanlar ( büyütmek için tıklayın ! )

example2  ** example2

ROMA' da BÜYÜK MEYDANLAR

 

ROMA ' NIN BÜYÜK MEYDANLARI / PİAZZALAR & ULAŞIMLARI :

 * Dikkat ! , otobüs numaraları ve adres bilgileri internet kaynaklıdır... Meydanların üzerine tıklayarak bilgi alabilirsiniz !

 

St Peter ' s Square ( Piazza San Pietro )  :
Romanın en büyük dini merkezi .Vatikanda bulunur.
Ulaşım: Metro Linea -  A   :  Durak adı -  “ Ottaviano “

 

Piazza di Spagna :
Trinita dei Monti Kilisesi  , ispanyol merdivenleri  bölgesidir.
Ulaşım :  Metro Linea -  A   :  Durak adı –  “ Spagna “

 

Piazza Navona :
Barok eserlerin,ünlü çeşmelerin alanıdır.
Ulaşım: Otobüs no. 87  ( Colosseo Metro istasyonunda inip ..  ),    no.492 (Piazza Barberinide inip … ), no. 70 ( Termini İstasyonununda inip ..  ) otobüslerine binin.

 

Piazza del Campidoglio :
Meşhur  Romulus ve Remus’un kurt ile büyüme anılarını anlatan meşhur heykelin alanı ( Capitoline müzeleri ).
Ulaşım : otobüs no. 64, 40  (Termini İstasyonunda inip ,otobüse bineceksiniz ) ; yada  Line – B: Colosseo ‘da inin , sonra 10 dakika yürüme mesafesini yürüyün.

 

Piazza Venezia :
Victor Emanuel II ' in görkemli anıtı ( Meçhul asker ) ve  Venezia Palace ile  'şehirin ' temsili kalbidir.
Ulaşım : Otobüs no. 40  ; Piazza Venezia ‘da inin ..

 

Piazza del Popolo :
Caravaggio, Raffaello, Bernini, Carracci ' nin şahane eserlerinin yer aladığı bölge.
Ulaşım : del Corso ve Piazzale Flaminio güzergahı üzerindedir. Otobüs no. 88, 95, 117, 119, 490 ya da 495 ( Metro  Linea -  A  ,  “ Spagna ” veya “ Flaminio ” da inip – numaralı otobüslere binilecek )..

 

ROMADA TARİHİ KALINTILAR :

Roma’ya özelliğini veren tarihi eserleri , kalıntı ve meşhur ören yerlerinin yer aldığı arkeolojik görünümü ve tarihi ile bu şehre antik Roma olarak  bakalım ;
Romada yer alan ören  yeri ve anıtlar arkeolojik açıdan 3 grupta incelenebilir.

 

• Erken Hıristiyanlık Anıtları ;
Hıristiyanlık anıtlarının olağanüstü artistik zenginliklerinin bazıları; S. Callisto ve S. Sebastiano Katakombları, S. Maria Maggiore ve S. Paolo Fuori le Mure Bazilikaları ve S. Sabina, S. Costanza, S. Agnese, S. Pietro in Vincoli Kiliseleri.

• Ortaçağ ve Rönesans Anıtları ;
San Pietro (St. Peter) Bazilikası ve Capitoline sarayları, Palazzo Farnese, Palazzo della Cancelleria, Palazzo Venezia, S. Maria del Popolo Kilisesi, S. Maria degli Angeli Kilisesi.

• Barok Anıtlar ;
San Pietro (St. Peter) Meydanı, Piazza Navona, projesi Papa VIII. Urban tarafından yaptırılmış ve 13. - 16. yüzyıllar arası, Titian ve Raffaello gibi meşhur sanatçıların da eserlerinin sergilendiği  Palazzo Barberini.

S. Giovanni in Laterano Bazilikası, Gesu' Kilisesi, Sant'Andrea Kilisesi, Berninin tarafından inşa edilen Kilise ve İtalya'nın Cumhurbaşkanlığı Köşkü olan Palazzo del Quirinale. Roma'nın en meşhur ve en sevilen yerlerinden birisi olan Fontana di Trevi ( Aşk Çeşmesi ). Sırtı dönük halde iken, havuza iki bozuk para atan ziyaretçilerin, Roma'ya bir gün tekrar geri dönecekleri söylenmektedir..

 

**   Roma'ya ait genel harita ( maps ) / oteller & bus-metro istasyonları & restoran & cafe-bar & müze vs.için detalı webLine : Link için tıklayın

 

 

** Bu alandan Roma için diğer menü alanlarını seçin..

 

 

 

Click for Rome Fiumicino, Italy Forecast

 

 

- Sayfa Başına Dön -

 

 

Çevrimiçi Kişi Sayısı

 

Site İstatistiği

 
   
   
 
 
 
Uyarı : BULUNDUĞUNUZ SİTE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , HER BİLGİ TAM DOĞRU VE GÜNCEL OLAMAYABİLİR ! - ÜCRET GİBİ BAZI RAKAMSAL DEĞERLER İLGİLİ GEZİ YILINA AİTTİR - İNTERNET TARAYICISI ( İE ) 7 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE , 1024 x 768 PİXEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE UYGUN MENÜ VE SAYFA GÖRÜNÜMÜNÜ ALABİLİRSİNİZ - İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER ..