Google Site İçi

   
   
 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

 

example2

 


ROMA ' yı GEZİYORUZ / Gezi alanı - 1.2

Santa Maria in Cosmedin & Circo Maximo alanını gezdikten sonra ayni yoldan geri döneceğiz.İster yürüyün ister tekrar metroya binin ve Kolesyum ‘ a dönün..

Yorulacağımız ve birkaç saat alabilecek büyük arena gezimiz başlamak üzere ( yani Eski Roma yı gezeceğiz ) ….

Kolesyum alanında iken “ Costantinus Kemeri” ‘ ni arkanıza alıp , kesme taşlardan yapılı, geniş antik yola – Via di S. Gregorio - girip biraz yürüyün. Yolun sağındaki girişten ; ücret karşılığı ( Roma pass card için gerekmeyecek ! ) Roma Forum & Palatino ‘ ya bilet alın.Kolesyum bileti olanlar ayrıca ödeme yapmayacaklar ! Forum ‘ a Via dei fori imperiali ‘ den de girebiliriz.

* Bu sayfadaki tüm resimlerin üzerine tıklayıp büyütebilirisiniz !

 

example2 example2

 

Palatino :

example2

Eski Roma’lı kralların yaşadığı bölge adıdır. Forum'un batısında kalan bu tepe Roma'nın antik dönemine ait önemli kalıntıları barındırır. Eski Roma halkının elit kesiminin ikamet ettiği yer, muhteşem Roma Forumu manzarasına sahip olan Palatino Tepesi’dir ( Forum’dan neredeyse 40 m daha yüksektedir ) . Roma'nın kuruluş efsanesindeki iki kardeş Romulus ve Romus'un bu tepede bulunan bir mağarada büyütüldüklerine inanılır.

Bir zamanların bu lüks semtinde soyluların yanı sıra imparatorlar da yaşamışlar ve tepeye birbiri ardına saraylar inşa ettirmişlerdir. Augustus, Tiberius ve Domitian saraylarının kalıntıları ayaktadırlar.
Buraya Forum'dan da yürüyerek ulaşabilirsiniz.Buradan pek çok kalıntıları yüksek rakımı ile görmek mümkündür. “Casa Romuli” Romulus’un evi de bu bölgede bulunur.

example2 ** example2

Palatino’nun çıkışı da Roma Forumu' nun başlangıcı olacaktır.


Palatino’nun güney kısmına düşen karşı alanında “ Circo Massimo ” yer alır ( daha önce gördük ! ). Via dei Cerchi bu iki alanı birbirinden ayırır.
Palatino ziyaret saatleri: Kışın 09:00 – 16:30, yazın 09:00 – 19:30 arası açık.

Sonraki durak antik Roma’nın merkezidir ( Forum ). .

 

Roma Forumu :
Palatine , capitoline , Esquiline tepeleriyle çevrelenmiş ve cloca maxima adı verilen yer altı kanalıyla drene olarak bütünleşmiş Forum vadisi ;
M.Ö. 7. yüzyıl civarında yapımı başlamış ve o tarihten sonra bin yıl boyunca Roma şehir hayatının merkezi olmuştur. Roma İmparatorluğu, Forum’dan yönetilmiştir. Bu bölge, eski Roma medeniyetinin çevresinde geliştiği merkezdir.

Şehrin ticari,idari,dini merkezi olmuştur.Bu nedenle alanda birçok resmi bina görevi görmüş eski yapıya rastlanır. Parlayan mermerler,tapınaklar,mahkeme binaları , pazar yerleri ile şekillenmiş bir alandır.Kentin yabancı istilasından sonra bu alan terk edilmiştir.Daha sonra tabiat olayları ,talanlar ve seller ile bölge, otlak hale gelmiştir.19.yy da kazılarla eserler yeniden gün yüzüne çıkarılmıştır. Bunlardan bazıları Curia (Senato Binası), Lapis Niger, Arco di Settimio Severo, Rostra, Colonna di Foca, Tempio di Saturno, Basilica Giulia, Tempio dei Castori (Kastor ve Polluks Tapınağı), Tempio di Cesare (Caesar Tapınağı), Casa delle Vestali, Tempio di Vesta, Tempio di Antonio e Faustina, Basilico di Massenzio ve Arco di Tito’dur.

(  Forum ziyaret saatleri: Kışları 09:00 – 16:30, yazları 09:00 – 19:30 arası açık )

 

*** FORUM ROMA geniş bilgi & fotolar için :

Link 1 - tıklayın

Link 2 - tıklayın

Forum Roma’nın bir ucu ( doğu ) Kolesyum bölgesi & Palatino tepeleriyle başlar , diğer ucu ( batı ) Piazza del Campidoglio bölgesi & Capitoline tepesiyle “ Palazzo Senotorio “ da biter.

Forum Roma ‘ da antik eserler ;

Temples ( tapınak ) , Basilicas ( bazilika ) , Arches ( kemer ) ve diğer yapıtlarından oluşmaktadır.

Tapınaklar :
Temple of Castor and Pollux , Temple of Saturn ,Temple of Vesta ,Temple of Venus and Roma , Temple of Antoninus and Faustina , Temple of Caesar , Temple of Vespasian and Titus , Temple of Concord , Temple of Romulus ,Shrine of Venus Cloacina

Bazilikalar :
Basilica Aemilia , Basilica Julia , Basilica of Maxentius and Constantine

Kemerler :
Arch of Septimius Severus , Arch of Titus , Arch of Tiberius ,Arch of Augustus ‘ tur

example2

Palatino bölgesinden Forum ‘ a ilk girişte kısa mesafede yer alan ve dikkati çeken yapılardan biri Arco di Tito ( Titus Takı ) ’dır.

Forum’un güneydoğusundaki bu tak, M.S. 1. yüzyılda imparator Domitian tarafından abisi Titus adına inşa ettirilmiştir. Kudüs’ün Romalılar tarafından işgalini kutlamak için yapılmıştır ve özenli rölyefleriyle dikkat çeker.Kemer önünde yer alan Via sacra ( kutsal yol ) ,Forum boyunca uzanır ve tarihi yapıtların arasında uzanarak Forum’un batı köşesinde bulunan “ Arch of Septimius Severus ” ta sonlanır.

<example2

Batıya doğru ilerledikçe bahçe ve yeşillikler arasında karşımıza “casa delle vestali” = Vesta bakireler salonu çıkar ( vesta tapınağı ).

example2

Forumda iki adet kalıntı eser vardır.Umbilicus Urbis Romae ( Romanın geleneksel merkez yerini belirler ) diğeride Miliarium Aureum ( şehirlerin Roma ‘ya olan uzaklıklarının altın harflerle yazıldığı kilometre taşıdır ) .

Umbilicus Urbis ; Forum Romanum'un özel anıtıdır. O zamanki şehrin merkezini gösterir. Tahminen MS 2 yy yapılmıştır.Umbilical Urbis Romae tahminen Mundus'un bir benzeridir. Efsaneye göre Romulus, şehri kurduğunda yuvarlak bir çukur kazar ve yeni gelen halka geldikleri yerlerden toprak atmalarını söyler. İlk çıkan meyva da kutsanır. Mundus'un yeraltı ve yerüstü kısımları vardır. Umbilical Urbis Romae tahminen yerüstü kısmıdır.

example2 * example2

Forum’un batı ucuna yaklaştıkça sütunlar gözümüze takılacaktır. 8 sütun hâlinde yükselen Tempio di Saturno ( Satürn Tapınağı ) bunlardan biridir ; Tarihte tanrı Satürn’e ithaf edilmiştir ve imparatoluğun altın ve gümüş hazinelerinin saklandığı yerdir.

example2 * example2

Tempio dei Castori ( Kastor ve Polluks Tapınağı ) ; Bir başka tapınaktır. Regillus Irmağı Savaşı (M.Ö. 495) ’nda elde edilen zaferdeki paylarından ötürü Zues ile Leda’nın ikiz oğulları “ Kastor ve Polluks ” adına inşa edilmiştir.

Batıya  doğru az bir yol alınca  , Roma senatosunun ikamet alanına ulaşılır ( Curia Julia ).Burası S.Luca e Martina kilisesine komşudur.Roma kanunlarının ve prensiplerinin çıktığı alandayız yani ..Ön cepesi tuğladan yapılmıştır.Bu alana komşu bölgede “ Lapis Niger “  denen yer altı korunaklı bir anıt alana rastlarız ( mermer yapı ).

example2 * example2

Artık Forum ‘un batı ( capitolino ) bölgesindeyiz.Via Sacra ‘nın sonlanacağı yerde “ Arch of Septimius Severus ” kemeriyle karşılaşırız. Imparator Septimius Severus ve iki oğlunun ( Caracalla ve Geta) Perslere karşı kazandıkları zaferin anısına yapılmıştır.

Bu alanda eski Roma kayıt bürosu ( Tabularium ) yer almaktadır.Bu bölgeden yukarıya baktığımızda; Piazza del Campidoglio ‘da yer alan  Palazzo Senatorio’ nun ( Capitol müzeleri ) arka bahçe alanını görürsünüz.Burası Roma’nın tepelerinden  “ Capitolino hill ” bölgesi olup ; Bu alandan Forum geniş  görme alanıyla çok güzel fotoğraflanır.

example2 * example2 * example2 * example2

** Ben Forumu içerden gezmedim.Aktardığım bir kısım bilgi ve fotoğraflar internet kaynaklıdır !

** Benim çektiğim Forum fotoğrafları  tepeden ( Capitolino )  çekilmiştir.


Tarih ve eserlerden zevk alanlar ücret karşılığı bu alanları Palatino ve Forumu gezebilirler.Galiba giriş 11 ero dolayında idi..

 

FORUM ‘ UN DOĞU VE BATI TEPELERİNDEN AYRI AYRI GÖRÜNÜMÜ

example2 * example2 * example2

Antik Roma ’ nın Bir başka kalıntılar bölgesi de ;

Fori Imperiali / İmparatorluk Forumlarıdır.

Burası , Colesseo ‘ u da kesen ve Forum ‘ un kuzey sınırını oluşturan “ Via Dei Fori İmperiali ” caddesinin , Piazza Venezia ile kesiştiği alana yakın bölgesine kadar uzanır.

M.Ö. 46 ile MS 113 yılları arasında inşa edilen bu meydanlar; politika, din işleri ve ekonominin kalbi niteliğindeydi. Fori Imperiali olarak adlandırılan bu kompleksin içinde Caesar, Augustus, Nevra ve Trajan Foraları ( sütun ) ile Temple of Peace (Barış Tapınağı) yer almaktadır. Via dei Fori Imperiali’nin kuzeydoğusunda yer alan bu yıkıntılar, eski görkemlerini koruyamasalar da Antik Roma hakkında oldukça bilgi sunmaktadırlar.

Bölgede bulunan Mercati di Traiano da ( Trajan pazarları ) ( Via Alessandrina ) yüzyıllar öncesinde yapılmış olan bir alışveriş merkezinin özelliklerini gözler önüne serer.

example2example2 example2 example2 example2

Bu günlük son durağımız ;

Anthony Hamamları & Baths of Caracalla = Terme di caracalla / Caracalla Hamamlarıdır.

Bu alan Colosseum ‘ un yaklaşık 1 km. güneyinde yer alır ( Aventino –Testaccio bölgesi ). İmparator Caracalla, şehrin güneyinde tarihin en önemli SPA komplekslerinden birini yaptırmıştır. Yapımı M.S. 216 yılında tamamlanan Caracalla Hamamları, 13 hektarlık bir alana yayılmıştır ve içerisindeki birçok farklı salonla birlikte zamanının en gözde dinlence mekânlarından biri olmuştur. Bu kompleksin içerisinde bulunan odalardan bazıları; frigidarium ( soğuk oda ), tepidarium ( ılık oda ), caldarium ( sıcak oda ), natatio ( yüzme havuzu ), kütüphane ve iki adet palaestra ( güreş ve boks okulu )’ dır. Eski dönemde burada yıkanmak sosyal bir güçtü.Senatörler ,tüccarlar burada yıkanırlardı. 6.yy’ da kenti istila edenler suları kesince hamamlar kurumuştur.Yakın zamana kadar buraları açık hava opera konser alanı olarak kullanılmıştır.
Ziyaret saatleri: Salı – Pazar: 09:00 – 18:30, Ptesi: 09:00 – 13:00

example2 * example2

 

 

** BU ALAN GEZİ BÖLGEMİZE AZ DA OLSA TERS KALMAKTA.GÖREMEMEK FAZLA BİR KAYIP OLMAZ ( BENCE ) ….

 

 

* sonraki sayfa Roma gezi devamı ...

 

 

 

 

Click for Rome Fiumicino, Italy Forecast

 

 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

- Sayfa Başına Dön -

 

 

 

Çevrimiçi Kişi Sayısı

 

Site İstatistiği

 
   
   
 
 
 
Uyarı : BULUNDUĞUNUZ SİTE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , HER BİLGİ TAM DOĞRU VE GÜNCEL OLAMAYABİLİR ! - ÜCRET GİBİ BAZI RAKAMSAL DEĞERLER İLGİLİ GEZİ YILINA AİTTİR - İNTERNET TARAYICISI ( İE ) 7 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE , 1024 x 768 PİXEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE UYGUN MENÜ VE SAYFA GÖRÜNÜMÜNÜ ALABİLİRSİNİZ - İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER ..