Google Site İçi

   
   
 

 

 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

 

example2

 

İTALYA VİZE İŞLEMLERİ & UYARILAR

  

 

Öncelikle İtalya ' ya  yapacağımız seyahat ( turistik yada başka amaçlı ) için VİZE  hakkında uyarı ve yönlendirmelerle başlayalım.

Ankara ' da bulunan İtalya Büyükelçiliğinin resmi web sitesi  :

Link için tıklayın

 

2009 yılından itibaren İtalya vize işlemleri için  özel İDATA işletmesi sizlere yardımcı olmaktadır ( Ankara , İstanbul ,İzmir ). Gerekli olan belge ve prosedürü telefonla alabileceğiniz gibi adınıza belli bir ücret karşılığı ( 2013 yılı  53 Tl.koordinasyon / komisyon + 157 TL vize bedeli ) vize başvurusunu yapmaktadır.Bilgi için :

İdata için tıklayın

Ayrıca bu özel işletme , HOLLANDA vizesi için de hizmet vermektedir.

Büyükelçiliğin Vize bölüm telefonuna ( 0312 457 42 56 numaralı hatta ) hafta içi saat 15 - 17 arası  ulaşmak ( yetkiliye ) rastlantısal !. Ben bizzat tanık oldum.Biraz  , hatta bir hayli sabır gerekecek ...Ya sabır misali..

Bence  İDATA ' yı bilgi için doğrudan arayın..

Bu yıl ( 2010 ) Schengen Vize harcı 126 TL. , Ulusal Vize harcı 158 TL. ' dir..

Yani Toplam Vize Gideri  166 Tl. yi bulmaktadır ( İDATA dahil ) .

Tur operatörleri ayni işi 120  Ero dolayında yapmakta..dikkat !..

 

** İtalya B. Elçiliği verdiği vizede genelde ;

3-4 haftayı içine alan bir süreçte  seyahate çıkılmak üzere verdiği gün sayısı kadar vizeyi uygulamakta ( mesela 8 gün , 01-22 /08/2010 tarih aralığı gibi..yani bu tarihler arasında 8 gün İtalya'da turist olarak dolaşırsın misali.. Bu 3 hafta vize verildi anlamına gelmesin ! ).

 

** Vize için tüm Avrupa ülkeleri  01.04.2010  tarihinden sonra , 10 yılı geçmiş pasaportlara vize vermemektedir.

Yeşil pasaportunuzun ilk kullanma /alma tarihi eğer 10 yılı aşıyorsa  , hususi pasaporta vize uygulayan ( ABD , ingiltere vs ) ülkeler için bu sıkıntı yaşanabilir.Gereğinde ilgili büyük elçilikleri arayın ! Ancak vize gerektirmeyen ülkeler için , hususi pasaportun ilk kullanım ( çıkarılma ) tarihi 10 yılı aşmış olması sorun yaratmayacağı yönündedir.

Yani  temdit ( geçerlilik ) süresi kasım 2015 e kadar uzatılmış , 10 yılı aşan sürede çıkarılmış olan yeşil pasaportların e-pasaporta dönüştürülmesi şart değildir ( istisna : yeşil pasaporta vize isteyen ülkeler için vize alımında , pasaport ilk alınma tarihi 10 yıldan fazla ise sorun olabilir, elçiliği arayın ! ) .

Pasaportunuz  eğer 10 yıldan fazla sürede kullanımda ise, vize alımlarında pasaportu yenilemeniz gerekecektir ( 2010 haziran sonrası tüm pasaportlar e-pasaport olarak verilmekte ).

01./06/2010 sonrası e-pasaport ( elektronik pasaport ) uygulaması başladı.Başlangıçta E- pasaport çıkartmada yaşanan bazı sorunlar aşılmış gibi.

Kasım - 2015 ' e kadar temdit ( uzatma  )  süreli defter tipi pasaportlarınızın uluslararası giriş kapılarında kullanımda olacağını unutmayın.Sonrası defter pasaportlar geçersiz olacaktır.

Elektronik pasaport için ;

E Pasaport için tıklayın

Yeni uygulama için bir kaç not ; E-pasaport müracaatının ilgili mercii başvurusu  sonrası , pasaportunuz  3 - 7 gün içinde  teslim adresinize PTT özel kuriye servisiyle adrese ulaşmakta. Verdiğiniz telefon numaralarına , aksilik olunca not bırakılacak imiş ?. PTT ilk teslimatta sizi bulamaz ise ; telefon mesajı ile bilgilendirme , sonrası bölgenize ait yakın PTT acentasına geçici teslimat ve en son 7 gün içinde size ulaşılamaz ise, müracaat yerinize / Emniyet md. vs.ilgili mercie pasaportun iadesi yapılacak imiş.

** ek not : Ağustos  2010 için sistem daha oturmuş görünmekte. E-pasaport web sitesinden yada çağrı merkezinden ( 0216 444 30 20 ) pasaportunuzun başvurusunun izlenmesi amaçlı  hangi aşamada olduğu bilgileri verilmekte.Yine , e_ posta adresinize ve telefonunuza pasaportun teslimine ait bilgi mesajı düzenli olarak gelmektedir.Sanırım adrese teslim süresi ilk günler kadar fazla değil ( 5 iş günü içinde adrese teslim edilmekte )

* Hususi - yeşil pasaport için ek bilgi : Eski uygulamadaki kız çocukları için evli olmamak ve çalışmamak koşullarında süresiz tanınan hak ;  25 yaş dolana kadar ebeveynlerinden hak edilebilir şeklinde değiştirilmiş ve bu hak, okuyor olmak ( yüksek lisans - doktora dahil ) ve çalışmamak koşulları ile 25 yaş dolana kadar erkek çocuklarına da verilmiştir ! Sağlık sorunu ve özrü raporla belgelenen çocuklar için bu hak süre kısıtlamasına tabi olmamaktadır. ( Resmi gazete , 1 ağustos 2010 tarih ve 27659 sayıda yer alan ; GELİR VERGİSİ KANUNU İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUNUN  58.maddesinde bulabilirsiniz ) ..

2011 ( ocak ) yılı itibariyle ;

* Tüm Pasaportlar için defter bedeli 54 TL. ( Bankadan yatırılacak , emniyet veznesi YOK ! )

* Umumi pasaportlar için ; Harçlar / 6 ay = 70 , 1 yıl = 102 , 3yıl = 237 , 4 - 10 yıl = 333 TL.

+ Yeşil - hususi pasaportlar harçtan muaf olup , yalnızca defter bedeli alınmakta !

* Yurt dışı çıkış harcı ( Kıbrıs hariç ) , 15 TL. ( bankadan ) ..

+ Harçlar her yıl ocak ayında belirlenmekte !

Yine yeşil pasaport temdit süresi 4 yıldan 5 yıla , 333 TL. harç bedeli ile diğer pasaportlar da temdit < uzatma > süresi 5 yıldan 10 yıla çıkarılmıştır..

** Pasaport Harçları , Güncel bilgiler için Tıklayın

 

UYARI :

Schengen Vizenizi mümkün ise gideceğiniz ülke elçilik- konsolosluğun'dan almanız daha garanti olacaktır.

 

VİZE KONUSUNDA HANGİ ÜLKE BAŞVURU SIRASINDA NE İSTİYOR ? ÜLKELERE GÖRE DETAYLI VİZE BİLGİLERİ :     Ülkelere göre vizeler / başvuru koşulları - GENEL BİLGİ HATTI ! 

Ülkelere göre vizeler / başvuru koşulları - tıklayın

 

 

* sonraki sayfamız , Turlar ve tur operatörleri için uyarılar ( Bu bilgi genel - yurt dışı seyahatleri içindir )

 

 

 

Click for Rome Fiumicino, Italy Forecast

 

 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

- Sayfa Başına Dön -

 

Çevrimiçi Kişi Sayısı

 

Site İstatistiği

 
   
   
 
 
 
Uyarı : BULUNDUĞUNUZ SİTE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , HER BİLGİ TAM DOĞRU VE GÜNCEL OLAMAYABİLİR ! - ÜCRET GİBİ BAZI RAKAMSAL DEĞERLER İLGİLİ GEZİ YILINA AİTTİR - İNTERNET TARAYICISI ( İE ) 7 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE , 1024 x 768 PİXEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE UYGUN MENÜ VE SAYFA GÖRÜNÜMÜNÜ ALABİLİRSİNİZ - İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER ..