Google Site İçi

   
   
 

 

 

 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

 

example2

 

 

 

İTALYA' ya NASIL GİDİLİR ( + İTALYA ' da ULAŞIM )

 

Tur operatörleri olmadan kendi başımıza  İtalya ' ya gidecek isek ; öncelikle bu sayfadan başlayıp yolculuğumuz için gerekli ön bilgileri toplayalım.

İtalya' ya  tur olmadan yapacağımız gezilerimizde , hava yolu ulaşımı en uygun olanıdır.Kara yolu ( otobüs - gemi vs. ) tarzı diğer tür ulaşımlarından bloğumuzda söz etmeyeceğiz.

Değişik hava yolu şirketlerinin İtalya' ya ulaşımlarında hangi hava alanları vardır ilkin buna bakalım.

İTALYA HAVA LİMANLARI ( WebLine ) / Tıklayın

Bu bigi sonrası öncelikle İtalya için uçuş / uçak arayalım..

Ülkemizden İtalya uçuşları ( tur harici ) sıklıkla Roma ve Milano üzerinden yapılmaktadır ( diğer şehirler için de uçuş bulmak mümkün ).

İstanbul' dan İtalya / kent merkezlerine tarifeli seferlerle kalkan ve   bilinen hava yolu şirketleri ( THY , Alitalia vs.. ) yanında , Sabiha Gökçen hava limanından ( İST. ) ;

Roma ve Milano'ya haftanın 6 günü ( cumartesi hariç ) karşılıklı tarifeli seferlerle kalkan " Blu Express " hava yolu şirketi mevcuttur.

* Güncel bilgi eklemesi : 2013 yılı itibari ile , Blu - express yurdumuzdan İstanbul bağlantılı uçuşlarını kaldırmış durumda! Bu nedenle zaman aralıklarıyla bu hava yolunun yurdumuzdan uçuşlarını web sitesinden takip ediniz..

 

Bu hava yolu için : Geç kalınmadan alınan biletleriyle İtalya'da Roma ( FCO - Fıumıcıno - Leonardo da Vinci ) yada Milano'ya ( Malpensa ) ; 69 ero 'luk tek yön  / 140 eroluk gidiş - dönüşlü tarifeli uçuşları bulmak genelde mümkündür.Talebe ve uçuş zamanına göre bu rakamlar daha da artabilecektir !

Blu Express havayolları / Özel İtalyan havayolu şirketidir.  

Bilgi & Rezervasyon için tıklatın ( Blu Express )

**  Blu Express ile  İtalya ' da iç hatlarda , ROMA ' dan :  Genova - Palermo - Torino ' ya da uygun fiatlarla uçabilirsiniz ! ..

 
Bir başka havayolu da / Alman şirketi : Germanwings ' tir. Bu şirket ile tek yönlü ( Vendik -Treviso / İst.Sabiha Gökçen ) , karşılıklı olarakda İstanbul -Sabiha G. / Milano - Malpensa  uçuşlarını bulmak mümkün olacaktır.

Germanwings havayolları - bilgi & rezervasyon için tıklatın

**  GermanWings  ile  genelde Köln ( Almanya ) bağlantılı :  Milano  - Antalya - Milano uçuşunu sağlayabilirsiniz ! Bu hava yolu ayni zamanda İtalya ( Roma  - Milanodan ) Avrupaya da uçmakta..Güncel uçuşlar için web sitesini izleyin !

 Not : 2010 yılının 2.yarısı " Pegasus airlines "  Roma ve Milano'ya uçuşa başladı !..

*** Pegasus Havayolları - bilgi & rezervasyon için tıklayın

**  Pegasus airlines   ile   İstanbul bağlantılı : Antalya  -  Milano ( Bergamo ) - Antalya  uçabilirsiniz !

 

 **  EasyJet   ile    Roma'dan  :  Milano - Palermo - Venedik uçuşlarını yapabilirsiniz ! Yine İtalya üzerinden ,Avrupaya uçabilirsiniz..Web sitesinden güncel uçuşları izleyin..

EasyJet & rezervasyon için tıklayın

 

**  İTALYA 'da  şehirler arası yada Avrupa ulaşımında demiryolu seçeneği aşağıda anlatılmaktadır !

 

İtalya 'da ULAŞIM & TRANSFER ve BUS ( otobüs ) bilgisi konusunda bu alanda fazla detaya girilmeyecektir.Bu konu ilgili şehirlerin gezi programında yer alan " Ulaşım " başlıklarında detaylı incelenecektir !.Bilgi vermek amacı ile Kara Yolu ile :

** İTALYA ŞEHİRLER ARASI MESAFE ( km ) VE YAKLAŞIK ULAŞIM ZAMANI

example2 ** example2 * Resimleri büyütmek için üstüne tıklayın !

 

Sıklıkla Roma üzerinden İtalya 'ya ulaşımlar gerçekleştiğinden , biz şimdilik Roma'dan  "şehir merkezine" ulaşımı kısaca inceleyelim :

Öncelikle uçuşumuzu Roma için Planlayalım ;

* İstanbul / Roma / İstanbul  arası havada kalış süresi yaklaşık 2.5 saattir !

Roma ' da uluslararası uçuşlara açık olan 2 hava alanından ( sıklıkla uçulan ) söz edelim.

example2 * Büyütmek için üstüne tıklayın !

 

1 )  Roma ( FCO - Fıumıcıno - Leonardo da Vinci / ROM ) hava alanı :

Roma şehir merkezine yaklaşık 34 km. mesafededir ( Roma haritasında güney batı yönünde ).Blu Express buraya inecektir..Bu havaalanından ulaşımı kısa anlatacağım detay için : 

( ROMA GENEL BİLGİLER & ULAŞIM )

 

Roma  Ş. merkezine Ulaşım ( FCO ' dan ):

* Özel araç ile : A 91 oto yolu ile doğrudan şehir merkezine ...

* Shuttle transfer

* Tren ( Leonarda expres ) ile sağlanır..

* Taxi : Lisanslı olanlarla  40 - 50  ero'ya 40dk. dolayında Roma şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

 

2 ) Roma Ciampino ( CIA ) hava alanı :

Düşük maliyetli uçak şirketlerinin uğradığı diğer < ikinci > alandır. Şehir merkezine 15 km. uzaklıktadırdır..Roma haritasında güney doğuda kalır ( yukarı bakın ! )

Roma  Ş. merkezine Ulaşım ( CIA ' dan ) :

Cotral otobüsle ;  metro-A (Anagnina istasyonuna ) oradan da Terminiye ulaşılır (30 dk.lık periotlarla ).Saat 23 sonrası sefer yoktur!

Terravision Bus ( otobüs ) ile   :  Detayları Roma Menüsü - Ulaşım bölümünde..

 

ROMA H.ALANI & ŞEHİR  İÇİ ULAŞIMINDA :

Alternatif ulaşım.1 için tıklayın

Alternatif ulaşım.2 için tıklayın

 

İtalya ' ya Roma' dan başka ;

Floransa ve Venedik üzerinden  geldi isek , bu hava alanlarından merkezlere olan transportların detayını ilgili sayfalarda bulabilirsiniz ( VENEDİK , FLORANSA MENÜLERİNDE - Ulaşıma bakın ! )..

 

İtalya ' ya Milano üzerinden de  gidebiliriz.Blu Expres & Pegasus hava yolu ile Milano ( Malpensa , Bergamo )' ya uçabiliriz..

Bizim web sitemizde MİLANO gezisi bulunmamaktadır. Ancak kısaca Milano Hava alanı &  şehir merkezi transportunu aktaralım.

Milano'da özellikli iki adet hava alanı vardır.

1 ) Bergamo Airport / Orio al Serio International Airport ( BGY ) :

Buradan Milano merkeze tren ulaşımı önerilmemektedir.

Terravision bus ( otobüs );
Milan Bergamo Airport - Milan Centrale Station arasını, tek yön : 8.90 ero / Gidiş Dönüş :  16 ero karşılığında sağlar. Yol 1 saat sürer.

2 ) Malpensa airport ( MXP ) :

Merkeze 45 km. uzaktadır. Ulaşımda ;

* taxi :  70-90 ero ..50 dk.yol süresi vardır..

* tren  ( Malpensa Express )  ;
30 dk. bir kalkar..( Milan Cadorna istasyonuna) .Tren,  Milan Bovisa, Saronno ve Busto Arsizio' da da durur.Saat 04:30 / 23:00 arası çalışır ve yol 40 dk.sürer..Tek yön bilet üreti  11 ero' dur.

* Trenitalia :
Milanoda H.alanına yakın yerde "Gallarate" istasyonu vardır.Tren buradan kalkıp , Milan Central ve Milan Garibaldi istasyonlarına saat 06 / 20 arası çalışır..tek yön bilet : 3.60 ero' dur..Malpensa - Gallarate arası da shuttle bus servisle 1.5 erodur.

* Malpensa Shuttle bus / otobüs servisi :

20 dk. da bir, saat 05 / 23 arası çalışır.. Milan central istasyona yolculuk 1 saatte tamamlanır. Tek yön ücret : 7.5 ero' dur..

 

- Milano Metro & Ulaşım -

example2 * Büyütmek için üstüne tıklayın !

 

Milano'da ulaşım ve diğer bilgiler için tıklayın

 


Kısaca Milano hakkında bilgi verdikten sonra ; İtalya gezimizde alternatif uçuşlar arayalım ..

İtalya 'da iç hatlarda farklı hava yolları ile İtalyadaki diğer şehirlere çok uygun fiatla alternatifli  uçuşlar vardır ( gereğinde Avrupa ' yada ) ... Şimdi İtalya içi yada Avrupa ' ya uçan uygun fiatlarla diğer hava yollarını inceleyelim..Belki rotamızı değiştiririz..İtalya'dan bir kaç günlüğüne  Avrupa'ya uçarız.. ne dersiniz ? SİZE FARKLI BİR SUNUM !

İlk hava yolumuz  wizz Air  :  WizzAir & rezervasyon için tıklayın

Roma  ( her iki hava alanından da )  ve Milano ' dan ; Bu şirketle Orta Avrupa / Budapeşte - Prag - Bükreş ' e. uygun fiatlı ( gidiş - dönüş 60 erodan itibaren ) uçuşlar bulabilirsiniz..

İkinci hava yolumuz  Easy Jet : EasyJet & rezervasyon için tıklayın

ve  son hava yolu German Wings airlines' ı da unutmayın : GermanWings & rezervasyon için tıklayın

Bu havayolu şirketlerinden ;

Avrupa / Londra - Paris - Madrid - Amsterdam - Berlin vs. ayrıca, ; Venedik( VCE - Marca Polo ) , Milano ( Malpensa ) , Napoli uçuşlarını çok uygun ( tek yön 35 ero 'dan başlamakta.. ) fiata ve de seçenekli kalkış saatleriyle bulabilirsiniz.Bu bilgi İtalya üzerinden planlanacak diğer yakın ülkeler için alternatifli bir  seçenektir.

Kısaca İtalya içi ; Venedik ,  Napoli , Milano ulaşımının da ; bu uçuşlarla karşılamakta ( neredeyse tren fiatına ) olduğunu aklınızdan çıkartmayınız.

Yolculukta uçak seçenekli ulaşım alternatiflerini inceledik.

 

DİĞER ULAŞIM SEÇENEĞİ ;

** İtalya 'da  İNTER  RAİL KARTLARI geçerldir.AT üyesi olamayan ülkeler için ( biz dahil ) "EURAİLPASS" geçerlidir.İtalyada 8-15-21 ve 30 günlük birinci / ikinci sınıf sınırsız demir yolu seyahati alınabilir.Detaylar için :

Link.1 - tıklayın

Link.2 - tıklayın

 

Belki sizler  Roma ' dan ( yada başka bir İtalya kentinden ) tren yada otobüs yolculuğu yaparak İtalya ' yı turlayalım diyebilirsiniz....

Rahatlığı nedeniyle İtalya ' da demiryolu ulaşımı şehirler arası taşımacılıkta alternatif olabilir.

Trenler normal , hızlı ( 250 km. / saat ) ve hızlandırılmış tren olarak hizmettedir.

 

İTALYA' DA TREN BİLGİLERİ İÇİN ;

Link.1 - tıklayın

Link.2 - tıklayın

Link.3 - tıklayın

Link.4 - tıklayın ( ayrıca tüm Avrupa tren bilgi & rezervasyon )

 

İTALYADA DEMİRYOLU AĞI ;

example2 * *example2 * Büyütmek için üstüne tıklayın !

Demir yolu yolculuğunda ; Venedik ( Venice - Venezia ) , Floransa ( Firense -Florance ) , Napoli , Milano  ve diğer  İtalya şehirler arası  alternatif seyahat güzergahları vardır ( inceleyiniz )..Ayrıca Avrupa merkezlerine de ( Almanya , Fransa , İspanya vs.. ) rahatlıkla ulaşabilirsiniz..

 

++ Avrupa & İtalya demir yolu ulaşımı için tıklayın

++ İtalya ' da ana tren istasyonlarl için tıklayın

 

TRENLER ;

Ferrovie Dello Stato / Trenİtalia ( Hızlı trenler ) Bilgi & Rezervasyon için :

aşağıdaki linkleri bir güzel inceleyin ..

Fiatlar çok ucuz değil.. iki farklı sınıfta , gün boyunca seferler mevcut..Yeri gelince uçak ulaşımı tren yanında ucuz kalmakta ! Dikkat !..

Şehir isimlerini ; Roma ( Roma, Rome ) , Floransa ( Firenze ) , Venedik ( Venice ) , Napoli ( Naples ) , Milano ( Milano )  olarak girip tren arayın !

TrenItalia & rezervasyon.1 - tıklayın

TrenItalia & rezervasyon.2 - tıklayın

** Bu linklerden şehirler arası tren bilgisini alabilirsiniz.

 

TREN İLE ŞEHİRLER ARASI ULAŞIM ZAMANI - saat :

Roma ( Rome ) -Termini Tren İstasyonundan :

Floransa ( Firenze ) - Santa Maria Novella ( SMN ) arası ;

* ES İtalia Av (Eurostar - hızlı tren ) ile = 1.35

* IC Intercity ( Express tren ) ile = 3.00

* IR Interregionale  ( bölgesel - normal tren ) ile = 4.00

 

Venedik ( Venice ) - Santa Lucia ( SL ) arası ;

* ES İtalia Av (Eurostar - hızlı tren ) ile = 3.48
* IC Intercity ( Express tren ) ile  = 6.13

 

Milano ( MI C.LE ) arası ;

* ES İtalia Av (Eurostar - hızlı tren ) ile = 3.30
* IC Intercity ( Express tren ) ile = 6.40

 

Napoli ( NA C.LE ) arası ;

* ES İtalia Av (Eurostar - hızlı tren ) ile = 1.10
* IC Intercity ( Express tren ) ile = 2.00
* IR Interregionale  ( bölgesel - normal tren ) ile  = 2.34    ( saat.dakika ) sürer.

 

İtalyada Online Tren bilgileri - tıklayın

 

 

 

İTALYA ' DA OTOBANLAR ( MOTORWAYS - HİGHWAYS )

* Bilgi için tıklayın ( karayolları & otobanlar )

example2 * İTALYA' DA ANA OTOBANLAR ( Autostrada - Motorways ) / toplam ağ : 6400 km.

** Hız limiti ( 81 mil = 130 km / h )

 

İTALYA ' DA OTOBANLAR & NUMARA ve İSİMLENDİRME

example2 ** example2 ** example2

 

* İTALYA ' DA OTOBAN BİLGİLERİ & GÜZERGAHLARI - Map / Resimler üzerine tıklayıp , büyütün !

example2 * example2 * example2 * example2 * example2 * example2

example2 * example2 * example2 * example2 * example2 * example2

example2 * example2 * example2 * daha net ve büyük görüntü için , sağ tıklayıp farklı kayıt edin !

 

ÖNEMLİ OTOYOLLAR / GÜZERGAH ( ek )

example2 * example2 * example2

 

 

RENT ' A CAR /İTALYA ' DA ARAÇ KİRALAMAK ;

* Bilgi için tıklayın

 

 

Ayrıca İtalya da şehir içinde saatlik yada yakın bölgelere konaklamalı turlar da mevcut.. 

Link için - tıklayın

 

AŞAĞIDA YER ALAN ALANA TIKLADIĞINIZDA , AVRUPADAKİ ÜLKELERE AİT DEĞİŞİK ALTERNATİFLİ TURLAR & AKTİVİTELER İLE İLGİLİ BİLGİ ALABİLİR , REZERVASYON YAPABİLİRSİNİZ ..

Link için - tıklayın

 

 

 

* sonraki sayfamız , İtalya vize işleri ve uyarıları ..

 

 

 

 

Click for Rome Fiumicino, Italy Forecast

 

 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

- Sayfa Başına Dön -

 

 

Çevrimiçi Kişi Sayısı

 

Site İstatistiği

Site Meter

 
   
   
 
 
 
Uyarı : BULUNDUĞUNUZ SİTE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , HER BİLGİ TAM DOĞRU VE GÜNCEL OLAMAYABİLİR ! - ÜCRET GİBİ BAZI RAKAMSAL DEĞERLER İLGİLİ GEZİ YILINA AİTTİR - İNTERNET TARAYICISI ( İE ) 7 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE , 1024 x 768 PİXEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE UYGUN MENÜ VE SAYFA GÖRÜNÜMÜNÜ ALABİLİRSİNİZ - İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER ..