Prag, Genel Bilgiler

praglogos7

PRAG – PRAGUE – PRAHA

 

Orta Avrupa gezilerinin olmazsa olmaz kenti olan Prag , tek başına da kısa süreli gezi programlarında yer alabilecek bir kenttir.

İster Orta Avrupa’nın kent gezilerinde (+ Budapeşte & Viyana ) , isterse yalın Prag gezilerinde işinize yarayabilecek tüm bilgileri bu alanda bulacaksınız.

Prag ‘a ait bu alt menüyü kullanarak istediğiniz bölüme geçebilirsiniz..

İyi geziler …

Not : Bu kent ilk olarak Ağustos – 2012 tarihinde tarafımdan Orta Avrupa Gezi kapsamında gezilmiş akabinde; Temmuz 2014 yılı itibariyle ikinci kez ziyaret edilerek , kent’e ait bilgi ve paylaşımlar daha güncel biçimde sizlere sunulmuştur.

Orta Avrupa ( Prag & Viyana & Budapeşte ) Gezileri için bir UYARI !

Ulaşım & konaklama ile şehirler arası transferlerdeki maliyetler göz önüne alındığında ; Bazı Tur operatörlerinin promosyon olarak düzenledikleri tur bedelleri, kendi başımıza yapacağımız seyahatlerden daha avantajlı olabilmektedir.

Tur acentasına ödenen Orta Avrupa gezi bedeli ; neredeyse bizlerin tur operatörü olmadan yapacağı 7 gecelik konaklama bedeline eşit olabilmektedir.Acentanın sağladığı uçak ulaşımı , alan transferleri ve kentler arası kara yolu ulaşım imkanı da cabasıdır ( yeri geldiğinde bu bir avantajdır ).. Bunu göz önüne alın derim… 3 kent’e kendi başımıza yapacağımız maaliyet giderlerini , tur aracılığı ile yapacağınız bedeller ile kıyaslayın! Tur seçeneği uygun ise ulaşım ve otel konaklamaları avantajlarıyla tur’da karar kılın..Sonrası isterseniz bağımsız olarak kentleri kendiniz gezebilirsiniz..

7 gece konaklamalı İstanbul çıkışlı Orta Avrupa Gezileri ( Budapeşte – Prag – Viyana + Bratislava ) ; Sık aralıklarla tur acentasının extra sunumları hariç kişi başı , 300 – 350 € dolayından başlamaktadır! Bilgilerinize.

Ülkemizden tekli kent uçuşu olarak ; Viyana , Budapeşte ve Prag için her birine ulaşım imkanı sunularak düşük maliyet ile uçmak , 2014 yılı ikinci yarısı itibariyle mümkün olmuştur.

İstanbul – Sabiha Gökçen hava alanı çıkışlı yapılacak uçuş ayrıntılarını ” Pegasus Airlines ” ten inceleyin..

* Pegasus ile İstanbul’dan Prag ve Budapeşte‘ye her gün uçuş yok!.Perşembe – pazar günlerini ve hafta sonunuda içine alarak yapılacak 3 gece 4 günlük kaçamaklar, kişi başı gidiş dönüş vergiler dahil 150 €’ dan başlamakta.. İsterseniz bu kentleri ayrı ayrı , tek olarak ta gezebileceksiniz..Orta Avrupa kentler arası ( kara yolu ) yolculuk seçenekleri ise size kalmıştır.

* İstanbul & Ankara – Viyana uçuşları Pegasus ile her gün mümkündür..

Bu alanlara yapacağımız uçuşlarımızda milli hava yolumuzu da unutmayalım ( THY )..

Kara yada demir yolu ile yapılacak ulaşım seçeneği , gerek konforu gerek ise ulaşım zamanı açısından bir handikap olacaktır.

Bana göre uygun ücretli olabilen Orta Avrupa gezilerini bulabilirseniz ; tur aracılığı ile katılın ve kendiniz gezin derim..

Ayrıca , tek başına 2 – 3 günlük Prag yada Budapeşte de güzel olur , bu alternatifi de unutmayın !

( Uçuş için: Pegasus airlines , Otel rezervasyonu için : HotelsCombined ) .. Bu seçeneğide düşünün..

Küçük bir paylaşım : temmuz 2014 , Pegasus havayolları İstanbul çıkışlı ( iki erişkin kişi vergiler dahil 350 € ) , internet – HotelsCombined rezervasyonlu , merkezi konumlu 5* Prag Corinthia otelde – 3 gece konaklama ve kahvaltı & vergiler dahil , 2 kişi 220 € otel ücreti ödeyerek diğer giderler hariç , 4 günlük Prag gezimizi iki kişi toplamda 570 € tutarıyla gerçekleşmiştir.. Otel’in kahvaltısı , konumu ve ulaşım imkanlarına dikkat çeker vede internet rezervasyonunda sorun yaşanmadığını ayrıca belirtmek isterim.. Bilgilerinize.

Not : Mevsimine göre Prag’da çok daha uygun koşullarda otel bulmak mümkün..

 

Genel bilgiler :

ÇEK CUMHURİYETİ

cekcummap

Çek Cumhuriyeti : ( Çekçe: Česká Republika ), ya da Çekya ( Çekçe: Česko ), ya da Bohemya ( Çekçe: Čechy ) diye geçen , Orta Avrupa’da bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur. Tarihi Prag kenti, ülkenin başkenti ve en büyük kenti olmasının yanı sıra, çok ilgi çeken bir turizm merkezidir. Ülke, Bohemya ve Moravya bölgelerinden oluşur ve daha büyük Silezya bölgesinin bir parçasıdır.

Çek Cumhuriyeti nüfusunun %94.2′ si Çekler’den oluşur. Küçük azınlıklar olarak Slovak ( %1.9 ) ve Alman’lar ( %0.4 ) vardır.Ayrıca ülkede bir miktar Leh de yaşar. Nüfusun büyük çoğunluğu şehirlerde yaşar. Nüfusun en yoğun olduğu yerler başkent Prag ile Pilsen, Brno ve Ostrava’dır.En son nüfus sayımı ile ülke yaklaşık 11 milyon kişiyi barındırmaktadır .

Çekoslovakya Birinci Dünyâ Savaşı sonunda Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun parçalanması neticesinde kurulmuştur ( 1989 Kadife devrimi ).1992 yılı sonlarında Çek ve Slovak cumhuriyetleri ayrılarak bağımsız cumhuriyet haline gelmişlerdir. Resmi dili Çekçe’dir.

2004 mayıs’tan sonra Avrupa Birliğine katılmıştır.

** Temmuz 2016 : Çek Cumhuriyeti’nin adı artık resmen Çekya oldu. Prag yönetimi yürürlüğe giren resmi değişikliği ve ülkenin yeni adının İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça ve Çince’deki versiyonlarını başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası kuruluşlara bildirdi.Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Michaela Lagronova ülkenin yeni adına kullanım zorunluluğu getirilmeyeceğini ve ismin uluslararası toplantılarda hemen kullanılmayacağını açıkladı.Devlet Başkanı Milos Zeman bir süredir İngilizce konuşmalarında ülkesini “Czechia” olarak adlandırıyordu.

 

Prag ( Çekçe Praha ) , Prague ;

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Geçmişte Çekoslovakya’nın da başkentiydi. Orta Bohemya’da Vltava Nehri’nin üzerinde yer alır ve 1.2 milyon nüfusu vardır. Prag , geniş bir kitle tarafından dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilir. Prag “Altın Şehir“, “Doksanların Sol Bankası“, “Masal Şehri“, “Şehirlerin Anası” ve “Avrupa’nın Kalbi” gibi isimlerle de anılır.

Pragın güzelliği büyüleyicidir, bu yüzden onu ziyaret eden turistler belli bir süre sonra genellikle tekrar gelirler.

Prag’ın bir özelliği de II. Dünya Savaşı’nda pek zarar görmemiş olmasıdır. Bu sayede birçok tarihi ev ve mekanı barındırır.

1992’den beri 866 hektarlık bir alana yayılan şehrin tarihi merkezi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü ( UNESCO )’nun Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır ( Genel bilgiler – Kaynak : Wikipedia – Tr ).

Prag ; Avrupa’nın en eski, dünya savaşı görmesine rağmen korunmuş ortaçağ şehridir. Avrupa’da tarih boyunca yaşanmış olan mimari gelişmelerden pek çok güzel örneği ve eseri korumayı başarmış “ Vltava ” nehri’nin iki yakasına kurulmuş olan bu şehir, Çek Cumhuriyeti’nin başkentidir.2000 yılında Avrupa Kültür Şehirleri’nden biri olmaya hak kazanan Prag, sadece siyasi bir başkent değil aynı zamanda kültür ve sanatın da başkentidir. Tiyatrolarıyla, müzeleriyle ve galerileriyle de Avrupa’nın kesişme noktasıdır. 2000’ den fazla tarihi yapı, 70 civarında saray, 80 kilise ve 35 dolayında da manastırı barındırır.Bu kent Çek cumhuriyetinin , siyasi , ekonomik ve kültürel merkezidir.

Pek çok sanatçıya ilham kaynağı olan bu şehir , her mevsimde ve günün her saatinde romantizm ve nostaljiyi sunan gezilebilecek nadir alanlardan biridir.Şehirdeki komünist rejim 40 yıldan fazla sürdü ve 1989 yılına kadar şehri çok az miktarda yabancı turist ziyaret edebildi. 17. Kasım 1989 ( şu anda resmi tatil ) daki kadife devrim her şeyi değiştirdi ve Prag tam anlamıyla bir günde Avrupadaki en popüler ziyaret edilen yer haline geldi.Prag bir çok ünlü yazar, sanatçı, atlet, sporcu, manken ve film rejisörüyle dolu bir kültür beşiğidir. Prag’da nereye giderseniz gidin mutlaka, Aziz Roma imparatorluğu, Habsburk hanedanlığı, ilk cumhuriyet (1918), alman protektorat Çek ve Moravya, komünist Çekoslavakya ve şimdiki demokratik Çek Cumhuriyeti ile alakalı zengin tarihten bir parça keşfedebilirsiniz .Komünist rejim sırasında turizm açısından gündemde olmayan şehir , 1989 sonrası turizme açılmış ve Avrupa’nın popüler ziyaret merkezine dönüşmüştür.

Vltava nehri kenti bölerken , 30 km yi aşan mesafesiyle kentte topografik ve eşsiz panoramik manzaraları gözler önüne sermektedir. Mozart ve Kafka’ya ilham olmuş bu şehir ;
Yaklaşık 500 km2 ‘ lik alanı ile , 1.2 milyon nüfusa barındırır.

İkinci dünya savaşı sırasında zarar görmeyen şehir sadece yenilenmiş barok, rokoko ve seces caddelerinin gezilmesiyle unutulmaz anlar yaşatır. Önemli turistik eserlerin etrafı sadece yayalara tahsis edilmiş yollarla çevrilidir, bu şekilde onların etrafında rahatça gezilebilir. Pragda geçirilen sadece üç veya dört günden sonra onunla aranızda bir bağ oluşacaktır. Ziyaretinizin ilk günlerinde Prag da rehber eşliğinde şehir turu yapmanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde Pragın atmosferini tanıyıp ilginizi çeken yerlere veya eserlere daha sonra tekrar gelebilirsiniz.

Prag tarihi miraslar sunmasının yanısıra özelliklede genç turistlerin ilgisini çeken eğlence ve zengin bir gece hayatı da sunar.Eğer şehir dışına yolculuk etmek isterseniz, çok basit bir şekilde araba kiralayabilirsiniz. Geçen yıllarda büyük oranda turist Pragı ziyaret ettiği için, burada bir çok eğlenceli atraksiyon, kültür aktiviteleri vb. bulunmaktadır. Şehirde metro, tramvay veya otobüs vb. ile yolculuk etmek çok kolaydır.

Şehir hem tarihi hem de modern sanat eserleri ile – resim, heykel, edebiyat, müzik, tasarım ve mimari- tanınmaktadır, ancak şehir aynı zamanda sağlıklı besinler, birası ve turizm sektörü ile de ünlüdür. Prag ayrıca bir başkaldırı ve gösteri şehridir ve ortak değerler ön plana çıkmaktadır. On beşinci yüzyılda Katolik Kilisesinin hegemonyasına karşı savaşan Hussitlerden, 1968 ve (daha da başarılı olan) 1989’da komünizme karşı yürütülen savaşa kadar birçok tarihi gelişmede şehrin bu karakteri açıkça görülmektedir.

Prag’ın mimari dokusu, Gotik, Roman, Barok, Rönesans, Modern ve Yeni Sanat Akımından eşsiz örneklerle, kelimenin gerçek anlamıyla tüm ana Avrupa sanat dallarının örneklerine yer vermektedir. Yapıların her cephesi bir usta ressamın veya mimarın çalışmasını sergilemektedir ve bu duvarların ardında Dvořák, Smetana ve Mozart gibi tanınmış Avrupalı müzisyenler çalışmalarını yapmışlardır. Bu çalışmaların böylesine çekici olmasının ardındaki nedenlerden birisi de sahip oldukları dini ve politik motiflerdir.

Bunlar arasında ilk sırada kuşkusuz Orta Çağın aristokratik güç merkezi olan Prag Kalesi yer almaktadır. Bir tepenin üzerinde bulunan kale ziyaretçilere muhteşem şehir manzaraları sunmaktadır. Kraliyet ailesinin yardımları sayesinde birçok zengin ve güçlü kişinin ilgisini çeken bir avlu yapılmıştır. Bu insanlar çağı en iyi ustalarını ve sanatçılarını kullanarak yazlık saraylar ve lüks konaklar yaptırmak için servet harcamışlardır. Burada papazlar da rol oynamıştır, ancak söz konusu olan koşullar biraz farklıdır: Bu zamanlarda Bohemya kilise reformcuları ve Katolik partizanların savaş alanıydı. Sayısız kilise, katedral ve manastır bu çatışmanın derecesini ve nihayetinde Katoliklerin zaferini göstermektedir. İşte bu yüzden Prag ‘100 Kuleli Şehir’ olarak adlandırılmaktadır. Ilık bir yaz gününde Prag’ın nefes kesici bir görüntüye sahip olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Ancak, şehir sonbaharın gümüş rengine bürünmüşken veya kışın kar altındayken de aynı şekilde etkileyicidir. Gece Vltava Nehrindeki yansımalar ve sokak lambalarının yansımaları ile aydınlanmış olan yapılarla muhteşemdir.

Çek Cumhuriyeti ekonomisi Kadife Devrim’in hemen ardından turist sayılarındaki artıştan büyük fayda sağlamıştır. Bunun sonucu olarak, birçok tarihi yapı büyük ölçüde restore edilmiştir. Ancak, bu yenileme çalışmalarının birçoğu kabaca gerçekleştirilmiş ve yapıların özelliklerini kaybetmesine neden olmuştur. Bunun sonucu olarak şehrin bazı kısımları Orta Avrupa stili bir eğlence parkına dönüşme riskine maruzdur. Balayında olan ve el ele tutuşup dar sokaklarda yürüyen çiftleri, Avrupa turunda olan öğrencileri veya şehir merkezinde zorlukla ilerlemeye çalışan büyük grupları şehirde dolaştırmak oldukça zor bir şeydir.

Ancak buna rağmen, Prag yine de Avrupa’da ziyaret edilebilecek en güzel ve çekici yerlerden birisidir. Gerçekten isteyen herkes şehirde sessiz köşeler ve hatta bölgeler keşfedebilir. Şehrin farklı bireylerden oluşan kozmopolitan grupların farklı isteklerini tatmin edebilme imkanı Prag’ın zengin hazinesinin en büyük kanıtıdır.

Prag için kısa video sunumu ( youtube video , İngilizce )

Kısaca Tarih : Şehir yüzlerce yıl Bohemya’nın Kale Bölgesi olmuştur. Orta Çağda Prag 4. Chares’ın başkenti olarak önem kazanmıştır. 4. Charles Batı Avrupa’nın büyük bir bölümünü hakimiyeti altına almayı başarmış bir Kutsal Roma İmparatoruydu. On altıncı yüzyılın sonlarında ve on yedinci yüzyılın başlarında Prag Habsburg Salonlarının mekanıydı ve 1918 yılında yeni, bağımsız bir ülke olarak ortaya çıkan Çekoslovakya’nın başkenti oluştu. 1948 yılında komünist rejim kontrolü ele aldı ve şehir yönetimini ele geçirdi, ancak Prag merkezli ‘Kadife Devrim’ sonucunda komünist yöneticiler görevden alındı. 1992 yılında Slovaklar ve Çekler yollarını ayırdı ve Prag yeni kurulan Çek Cumhuriyeti’nin başkenti oldu.Prag’ın asıl cazibesi herkes için bir şeyler bulunabilmesidir.

Prag’ı tatmanın en iyi yolu, parke taşı döşeli sokaklarda dolaşırken hemen her sokakta bulunan mükemmel mimariyi, yapıları ve kiliseleri gözlemlemektir. UNESCO’nu Doğal Miras ve Dünya Kültür Mirası listesinde sekiz yüz altmış altı hektarlık alan bulunmaktadır. Şehrin tarihi binlerce yıl geriye dayanmakta olup, şehrin ilk olarak (yaklaşık) M.Ö. 200 yıllarında Keltler tarafından kurulduğu bilinmektedir. Dolayısıyla, ziyaretçiler Kutsal Roma İmparatorluğu zamanından komünist çağa kadar uzanan birçok farklı manzara görebilirler.

** Bazı bilgiler , prague.fm web sitesinden alınmıştır!

 

Prag için Genel bilgiler ;

+ Seyahat Planı :

Prag oldukça popüler bir şehirdir ve ana cazibe merkezlerini çevreleyen sokaklar yılın büyük bir kısmında turistlerle dolup taşmaktadır. Hava durumu açısından şehri ziyaret etmek için en iyi aylar Mayıs ve Eylül aylarıdır. Kış ayları Prag’da oldukça soğuk geçmektedir.

Prag büyük ihtimalle yılın en sakin ayları olan Ocak ve Şubat dışında tüm yıl insanlarla dolup taşar.Kesinlikle akıldan çıkartmayın: Yazın dahi sıcaklık ortalaması , en yüksek değerler 22 – 25 derecelerdedir.Bu nedenle akşamları olacak serinliğe tedbirli olun.İlk bahar ve sonbahar planınızda ise yanınıza hırka , kalın bir ceket vs. alın!.Prag’ın kışına zaten laf yok..Tam teşkilatla gidin..Tatiliniz zehir olmasın!

Oldukça popüler bir yer olmasına rağmen, Prag’da turistlerin kalabileceği çok sayıda otel ve tesis bulunmaktadır, önceden rezervasyon yapmayıp gelseniz bile yer bulabilirsiniz, ancak yine de gelmeden önce araştırmanızı yapıp odanızı ayırtmanız, en azından fiyat açısından kesinlikle tavsiye edilir.

– Eğer belirli bir opera veya klasik müzik konserine gitmek istiyorsanız, iki veya üç hafta önce biletinizi almanız uygun olacaktır.

– Turistlerin ilgisini çekecek olan yerler genellikle biletli değildir, biletli olanlardaysa genellikle bileti aynı gün içerisinde almanız gerekmektedir.

– Restoranlarda rezervasyon yapmak söz konusu olduğunda ise, genellikle bir veya iki gün öncesinden, hatta aynı günün sabahı telefon etmek yeterli olacaktır. İstisna olarak, Yeni Yıl tatilinde, Sevgililer Gününde veya Paskalya tatilinde bir hafta öncesinden aramak yeterli olacaktır.

+ Saat : Orta Avrupa saat diliminde ( GMT + 1 ) / yaz saati ile ( GMT + 2 ) – Ülkemizden 1 saat geri !
+ Voltaj : 230 volt / 50 – 60 Hz.
+ İklim : Karasal

* Prag yılın her mevsimde güzeldir. Ziyaret için en uygun dönem mart ayı başından eylül ayı sonuna kadar olan dönemdir. Kış ayında ortalama sıcaklık 0 °C, yazın ise 25 °C civarındadır.Prag kıtasal klimatik şeritte sıcak yazlarla ve serin kışlarıyla bulunmaktır. Buradaki hava durumu hem doğu (Sibirya), hemde batı (Atlantik) hava karakterinden etkilenmektedir. Pragı ziyaret için en uygun dönem büyük bir olasılıkla havanın çok fazla serin olmadığı ve şehrin çok kalabalık olmadığı dönem olan mart ayı başından eylül ayı sonuna kadar olan dönemdir. Yaz boyunca çok az sıklıkta sıcaklık 35 °C ye kadar çıkabilir, kışın ise -15 °C ye kadar düşebilir, bazen -25 °C ye kadar da inebilir, fakat söz konusu olan nadir meydana gelen iniş çıkışlardır. Mayıs ayından eylül ayına kadar ortalama sıcaklık 22 °C dir, en düşük sıcaklık ise 12 °C dir, güneş ışığı uzunluğu yedi saattir. En fazla güneş ışığı uzunluğu ilk bahar ve yaz aylarında görülür, mayıs ve ağustos ayları arası olan dönemde en fazla yağış görünür. Praga kar çok az yağar. Yağış miktarı yıl boyunca eşit şekildedir, yazın çok az miktada artar, son baharda ise çok az sıklıkta yaz fırtınalarıyla birlikte görünür.

+ Dil : Çekçe

Bir kaç adet Çek ifadeleri … aklınızda bulunsun

* Kelime – Türkçe okunuş – ( Çek’çe okunuş )

Merhaba – Dobry den – (dobreh den)
Günaydın – Dobre rano – (dobreh rahno)
İyi akşamlar – Dobry vecer – (dobreh vehcher)
iyi geceler – Dobrou noc – (dobroh nots)
Güle güle – Nashledanou – (nas-klehdanoh)
Lütfen – Prosim – (proseem)
Teşekkür ederim – Dekuji – (dyekooyi)
Evet / Hayır – Ano / Ne – (ano / ne)
Özür dilerim – Prominte – (prominyte)
Adım – Jmenuji se … – (ymeenooye se)
Ne kadar? – Kolik? – (kolik)
Ne kadar uzun/uzak? – Jak dlouho? – (yak dloh-ho)
… nerede? – Kde je … ? – (gde ye)
Bir … istiyorum – Chtel bych … – (khtyel bikh)
Anlamıyorum – Nerozumim – (nerozoomeem)
Saat kaç? – Kolik je hodin? (kolik ye hodeen)
Bir … alabilir miyim? – Mohl(a) bych dostat … ? – (mo-hla
bikh dostat)
Bu ne? – Co? – (tso)
Nasılsınız? – Jak se mate? – (yak-se mah-te?)
İngilizce biliyor musunuz? – Mluvite anglicky? (mlu-veete
an-glits-ki?)

Fatura, lütfen. – Prosim, ucet. – (pro-seem oo-chet)
Garson! (bayan) – slecno – (slech-no)
Garson! (erkek) – pane vrchni – (pane vrkh-nyee!)

 Rakamlar:

1 – jedna (yed-na) / 2 – dve (dvye) / 3 – tri (trzbi) / 4 – ctyri (chti-rzhi) / 5 – pet (pyet) / 6 – sest (shest) / 7 – sedm (sedm) / 8 – osm (osm) / 9 – devet (dev-yet) /10 – deset (des-et)

+ Para birimi : Çek Kronu ( CZK – Kc ) < 2014 yılı , günümüzde de €’ ya geçme çalışmaları devam edegelmekte ? , turizmde – alış verişlerde genelde kron kullanımı hakim , € kullanımı da mümkün.. ancak döviz dönüşümündeki fark edilemeyecek kayıpları unutmayın! >

** Prag Gezi Rehberindeki tüm tutarlar 2014 yılı içindir !

czech-korunas.

czech-korunas.2

** Ocak 2016 kuruna göre en iyi rakamlar ;

1 € = 26 – 27 CZK , 1000 Czk = ~ 37 € ( resmi kur : 1 CZK = 0,0370 € / 1 € = 27.037 CZK )

1 TL = 7 – 9  CZK = 0,30 € ( resmi kur : 1 CZK = 8,32 TL )

1 USD = 22 – 24 CZK ( resmi kur : 24,12 $ )

1 GBP ( ₤ ) = 34 – 35 CZK ( resmi kur : 35.12 £ )

Banknotlar ; 5.000, 2.000, 1.000, 500, 200, 100, 50 ve 20 kron’luktur. Madeni paralar ise; 50, 20, 10, 5, 1 kron’luk ve 50 heller’liktir. 1 kron 100 heller’e eşittir. Piyasada sıklıkla 1000′ lik ve 500 / 200′ lük banknotlar dolanmakta..Sahte paraya dikkat!

Döviz bozdurmak için pek çok banka ve döviz bürosu hizmet vermektedir. Bankalarda döviz bozdurmak için pasaportunuzun yanınızda olması gerekmektedir. Bankalar sabit olarak % 1 komisyon uygular ama pek çoğunda öğleden sonra döviz bozulmaz.

Döviz büroları daha geç saatlere kadar çalışır ama komisyon oranları değişkenlik göstermekle birlikte bankalara göre çok daha yüksek olur.Döviz bürosu size bir alım / satım belgesi verir..kenti terkederken bu belge ; Czk ‘ nın ‘ ya dönüşümünde gerekli olabilir!..Bu nedenle bu belgeleri atmayın..Hava alanında , terminallerde ve merkezi konumlu bürolarda yüklü döviz bozmayın..Küçük bir bedel bozdurun.. Önerim ufak ufak , ihtiyacınız kadar bozdurun..her yerde çok küçük farkla ayni alış / satış oranını zaten bulacaksınız..Size önerim : Yanınızda mutlaka olacak.. kredi kartı da.. sıkıştığınızda kredi kartını kullanın..

Yeri gelmişken ; Hava alanına inince toplu taşıma – bilet info deskini göreceksiniz ( gelen yolcu çıkış terminali – Alan otobüslerine & taxi bekleme alanına çıkmadan önce ).Burası , toplu taşıma ( otobüs – tramvay – metro ) bileti için kabul etmemekte !.bilet alma işlemini kredi kartınızla yapın..

Alandan metro ulaşım noktalarına yada şehir merkezli pek çok alana kadar olan toplu taşımada geçerli tek seferlik transport bedeli ( 90 dk sınırlı ) , ulaşılacak noktaya göre değişerek tam bilette 32 – 60Czk.. Günlük bilet 110 Czk.. 3 günlük : 310 Czk..

Yani bu kentte ulaşım gerçekten ucuz..Günlük yada 3 günlük biletinizi hava alanından alın..( Detaylar ulaşım bölümünde ! ).. Araca bindiğinizde araç içinde yada istasyonda bulunan makinalardan, biletinizi gün ve saat olarak onaylatmanızdan ( validating tickets ) sonrası bilet süreniz başlamış olacaktır.. Bir daha şehir merkezinde bu işlere zaman ayırmazsınız..Günlük bilet pek çok araçta , gece ulaşımında ve şehir merkezli turistik gezilerinizde yaygın alanda , toplu taşıma araçlarında geçecektir.

Şehir merkezinde para bozduracağınız makineler de vardır. Bazı işletmeler ödemeleri Euro olarak da kabul ederler. Döviz bozumunda dikkat ! % 10 komisyon alanlar var.. Kapı önlerindeki % 0 komisyon uyarılarına inanmayın.. temmuz 2014 ayı için sık gördüğüm oran : 1 = 24 – 25 Czk idi..

Döviz exchange & bürolar ;

Para bozdurmak isterseniz, öncelikle komisyon oranı hakkında bilgi alın, bu oran oldukça yüksek olabilmektedir. Para bozdurmak için en iyi oranı alabileceğiniz yer olarak, Kaprova ve Maiselova Sokaklarının köşesindeki büroyu tavsiye ederiz ( prague.fm , önerisidir! )(Eski Şehir Meydanı’nın yakınında, St. Nicholas Kilisesi’nin hemen arkasında). Alternatif olarak, Prag’daki bankalar iyi değişim oranları sunmakla birlikte, %2 gibi düşük komisyonlar uygularlar.

Önemli Not / tarafımdan önerilir! : U Lužického semináře no.19 , Prague 1 adresinde ( ki burası Malostranská Metro ve Tramvay durağına 200 m. mesafede ) , Klarov kavşağını kesen sokak üzerinde ,eskiden kitap evi olan bir dükkanda ( Vitalis market ) dövizinizi güven ile bozdurabilirsiniz.Seyahat dönemimde çalışan görevli ( Fikret bey , Türk değil ! ) hem Türkçe bilmekte , hemde TL alıp Çek Kronu vermekte idi!.

Kalan Kronları gereğinde TL ye az bir zarar ile dönüştürmenizde mümkün idi. 2014 temmuz ayında ; 1 = 26.5 – 27 Czk

Adres & harita :

vitalismarket_prague

** Alışverişlerinizde eğer verdi iseniz paranızın üstünü mümkün ise olarak geri alın.. dövizinizi ucuza alıp , birde üstüne Czk olarak para üstü aldığınızda bir nebze kaybınız olacaktır..dikkat!..

Otellerde sıklıkla kredi kartı geçerlidir. Restoran, bar gibi yerlerde ise kredi kartı kullanımı giderek yaygınlaşmaya başlamış olmasına rağmen hizmet almadan sormakta fayda vardır.Büyük işletmelerde sorun yaşamazsınız ( Bazı bilgiler için kaynak alıntılar – işbankası – maximiles ).

 

Prag’da Bütçe hesabı için not :

Şehir merkezi dışında Prag, Avrupa ülkelerine göre pahalı sayılmaz. Bununla beraber , moda – kozmatik ve elektronik ürünler açısından daha pahalıdır.Turistik amaçlı konaklama dahil günlük bir kişi için ortalama 1750 Czk ( 70 € )(2014) gider gerekecektir.Bu tutar hostel ve idareten yemekle geçecekse 900 Czk değerine indirilebilir.Lüx bir harcama 10.000 Czk’ ları bulabilir.

Çekici otellerin çift kişilik odaları 3500 CZK ve 6000 CZK arasında değişmektedir, fakat Prag’ın dış mahallelerinde tek kişilik oda 700 CZK kadar düşük tutabilir. Bir hostel yurdu odasında kalmak kişiye ortalama 400 CZK’ya malolur fakat az yoğun sezonlarda 250 CZK kadar da tutabilir.

Daha şık bir restoranda biraz içkiyle birlikte iki kişilik akşam yemeği 2000 CZK civarında ya da orta aralıkta bir restoranda 900 CZK’dan 1200 CZK civarında tutar ( bu tür restoranlarda güzeldir ). * Birer bira yada bir kadeh yerel şarap ile dana eti türü ( beef ) bir ızgaramsı & sebze garnitürlü , doyurabilen ( eh işte ! ) menü için 2 kişi için ortalama 1000 – 1300 Czk ayırın..

Bir birahanede öğle yemeği kişi başı 150 CZK tutabilir ve ucuz bir yemek yenilecek yerde özel bir öğle yemeği menüsü 60-100 CZK civarında tutabilir. Şehir kafeteryasında bir fincan kahve 45 CZK fakat Sturbucks’ta 80 – 100 CZK’dır.Yerel birahane , cafe barlarda 0.33 cl. Çek birası 50 CZK dolayından başlamakta ( Birada – Dark önerilir ! )

Prag’da ; Mc Donald’s , Subway , KFC , Burger King tarzı market zincirleri yaygındır..Bu alanlardan kişi başı 100 – 150 Czk tutarıyla ayrılmak mümkün..

Roma dondurması ( Angelato .. ) ve diğer dondurma çeşitleri top’u 30 Czk ‘dan başlamakta..Detaylar

Kıyı köşe süpermarkette 0.25 Litrelik bir şişe pet su en az 15 czk tutmaktadır , bu su bazı alanlarda 50 czk ( 1.8 € ) değerlerine ulaşabilmekte ( Şehir suyunu içmekteler ! )..bir somun ekmek 20 CKZ’dan başlamakta, bir litre süt 20 CZK’dan başlamaktadır. Eğer bir araba kiralamayı planlıyorsanız, bir litre petrol size 32 CZK’ya malolacaktır. Sinema biletleri 200 CSK’ya kadar malolmaktadır. Toplu taşıma için tek-günlük ortalama bilet 100 CZK, havaalanı merkezinden şehir merkezine taksiortalama 500-650 CZK’dır, şehir merkezinde taksi 180-250 CZK tutmalıdır.

Müzeleri ya da galerileri gezmek pahalı değildir ve bazılarının girişi ücretsizdir.Kent için hoşgeldin kartlarında müzelerin bir kısmı ücretsizdir..ayrıca toplu taşımadan da faydalanmaktasınız..

** Bu kent’e 2 kez gittim. Su’ dan ucuz denebilecek bir iki şey var..

İlki : Toplu taşıma araç ücretleri..Tek yön ve 90 dk. transferli bilet 32 Czk..Günlük bilet 110 Czk..daha ne demeli ?

İkincisi : saf , % 100 meyve suları .. 150 mlt. greyfurt , portakal , ananas , havuç , çilek , karpuz vs.. 30 Czk..Açık ve pet bardakta sunulmakta..Prag için pek çok yerel sebze & meyve ve benzeri pazar alanları mevcut..Benim yerleşimi , konumu ve temizliği ile küçük bir pazar alanı olan Trhy Tylak Farmers Market dikkatimi çekti.

Trhy_Tylak_Farmers_prahaph

Pazar günü hariç her gün kurulmakta ( Addres: Tylovo náměstí, Prague 2 , burası I.P Pavlova – kırmızı C metro istasyon bitişiğinde ,istasyondan çıkın köşeyi dönün KFC’ ın hemen karşı alanı..) ve hafta içi saat 11 – 16 , cumartesi 9 -14 arasında hizmette.Ayrıca buraya tram 4, 6, 10, 11, 16 ve 22 ile de ulaşmak mümkün..İsterseniz burada KFC – I.P.Pavlova market zincirini de bulursunuz / Jugoslávská 16/8 .. Bu pazarda meyve suyunuzu için.. uygun fiata meyve alın..

Bir başka sudan ucuz ürün… Çek Birası ;

beer_krusovice

Prag’da diğer market & pazar alanları ( Bilgi için )..

* Yemek içmek ve benzeri konular detayları ile / tıkla

+ Güvenlik :

Prag göreceli olarak güvenli bir şehir görünümü ile ve suç olayları nadir de olsa, tehlikede olabileceğiniz bazı durumlar hakkında bilgi sahibi olmanız faydanıza olacaktır.Dünyanın her yerinde olduğu gibi, Prag’da da turistler dolandırıcılar için kolay hedeflerdir. Hangi durumlarda tehlikede olabileceğinizi ve kendinizi nasıl koruyabileceğinizi bilirseniz, seyahat esnasında kafanız rahat olacaktır. Prag’da bir turist için en önemli dolandırıcılık olayları taksi, restoran ve döviz bozdurmadır.

Prag Restoranlarında Dolandırıcılık :

Mevcut durum bundan on yıl öncekine göre oldukça iyi olsa da, yine de dikkatli olmalısınız, her seferinde faturayı dikkatle kontrol etmek faydanıza olacaktır.Burada en yaygın karşılaşılan dolandırıcılık; soslar, ekmek, sandviç ekmekleri veya krakerler gibi masadaki ekstralar için ücret ödetilmesidir. Menüde fiyatlara ekmeğin dahil olmadığı yazılır, ancak bu ibare genellikle görünmeyen bir yerde olur. En basit çözüm, bunlar için ödeme yapmak istemezseniz, garsonlardan bunları kaldırmalarını isteyin. Yemeseniz bile, bunlar masadaysa ödemek zorunda kalırsınız. En iyi restoranlarda genelde böyle bir sorun söz konusu değildir.

Ayrıntılı olmayan en ile yazılmış fatura – eğer karşınıza ayrıntılı fatura gelmezse, hemen hızlı bir şekilde kabaca hesaplama yapın ve eğer şüpheniz varsa garsondan ayrıntılı fatura isteyin. Bu durumla genellikle publarda karşılaşılır, ancak restoranlarda bu pek yaygın değildir.

Grup faturalarında dolandırıcılık: Eğer çok kişi adına ödeme yapıyorsanız, faturanıza birkaç ekstra kalem sıkıştırmak çok daha kolay olacaktır. Veya bu gibi durumlarda yanlış hesaplama yapılabilir, örneğin hesabınız aslında 462 CZK iken, sizden 562 CZK isteyebilirler.

Hizmet bedeli dolandırıcılığı: Çek yasalarına göre, faturaya hizmet bedeli dahil olmak zorundadır, ancak isteğe bağlı olarak verilecek bahşişler burada gösterilmez. Dolayısıyla, faturadaki toplam ödenecek miktar %10’luk hizmet bedelini de kapsamalıdır. Bazen restoranlar müşterilerini ek bir %10 daha ödeme yapmaları gerektiğine ikna etmeye çalışmaktadır. Ancak bu doğru değildir.

Prag’da Taksi Dolandırıcılıkları :

Prag taksi şoförleri kötü ünleri ile tanınmaktadır. Genellikle yabancılar kandırıldıklarının veya fazla ücret ödediklerinin farkında bile olmazlar. Veya bunun çok geç olduğunda farkına varır veya taksi sürücüsü ile bir tartışmaya girmekten utanır ve ödeyip bunu bir “turist vergisi” olarak kabul ederler.

Taksi şoförünün sizden fazla ücret istemesi gibi yaygın uygulamalar haricinde, ayrıca fark edilmesi zor bazı uygulamalar da söz konusu olabilir. Örneğin, hızlı taksi metre gibi – taksi tarifesinde herhangi bir sorun yokmuş gibi görünür, ancak gidilen mesafeyi ve toplam ücreti kontrol ettiğinizde bunların doğu olmadığını görürsünüz. Bu, sürücünün normalden daha fazla yazan, hileli bir taksimetre kullandığı anlamına gelir. İşte bu yüzden önceden gideceğiniz yer için yaklaşık taksi ücretinin ne olduğunu kontrol etmeniz akıllıca olacaktır.Yanlış Tarife – taksi ile gidilen mesafede sorun olmayabilir, ancak bu sefer fiyat şişirilmiş olabilir. Bunun nedeni genellikle “bagaj tarifesi” veya “şehir merkezi dışındaki tarife” olabilir. Şoförün her zaman iyi bir açıklaması olacaktır. Örneğin, belirli bir şirket için çalışan taksi şoförlerinin diğerlerinden farklı ücretleri olabilir; bunların bazları daha pahalı, bazılarıysa daha ucuz olabilir (örneğin telefonla arayıp çağırdığınız taksi, yoğdan çevirip bindiğiniz taksiden daha ucuz bir tarife uyguluyor olabilir).

Para Üstü – şoförler size para üstü vermek için bozukluklarının olmadığını ve bunu bahşiş olarak kabul etmeniz gerektiğini söyleyebilirler. Veya yerel paranın neye benzediğini bilmediğinizi düşünerek para üstünü başka bir para ile verirler.

Bu uygulamalardan bir başkası da sözde “manzaralı rota”dır. Bu sefer uygulanan tarife ve gidilen yol doğrudur, ancak şoför daha fazla ücret ödemenizi sağlamak için yolu bilinçli olarak gereğinden fazla uzatmıştır.Bunların yanında, bilerek veya bilmeyerek müşterileri yanlış otele bırakarak daha fazla ücret ödemelerine neden olan taksi şoförleri hakkında mesajlar aldık. Bundan dolayı, sadece otelin adını değil, tam adresini verin; aynı veya benzer isimde birkaç otel olabilir, ancak adres verirseniz karıştırma imkanı kalmaz.

Döviz Bürolarında Dolandırıcılık :

Bunların yanında yüksek komisyonlar alan döviz büroları, vs. gibi başka “dolandırıcılık” türleri de bulunmaktadır. Lütfen ayrıntılar için bu bölüme göz atın. ATM Dolandırıcılıkları – Prag geçmişte kart kopyalama eylemlerinin en büyük hedeflerinden birisiydi. Bunun en basit çözümü dışarıdakilerin yerine bankanın içindeki ATMleri kullanmaktır. Bu dolandırıcılık tipiyle çok fazla karşılaşılmadığından pek büyük bir tehdit teşkil etmiyor.

Metroya girdiğinizde (genellikle geceleri) istasyonlarda kendilerinin metro kontrol memurları olduğunu iddia eden bir takım dolandırıcılar görebilirsiniz ve bunlar bir süre biletinizi inceledikten sonra biletinizin geçersiz olduğunu öne sürecek ve 500 CZK’lık ceza ödemenizi isteyecekler (kendileriyle tartışmaya girerseniz ceza 1000 CZK’ya çıkacaktır). Eğer böyle bir şey yaşarsanız ve biletinizin geçerli olduğundan eminseniz, kendilerinden polisi çağırmalarını isteyin veya kendiniz polisi çağırın.

Prag bayan turistlerin yalnız seyahat ederken korkması gereken şehirlerden birisi değildir. Tabii ki nadir de olsa diğer bütün büyük şehirlerde olduğu gibi şiddet ve cinsel taciz vakaları görülmüştür, ancak bu Doğu Avrupa’nın daha az gelişmiş bölgelerinde bulunan diğer şehirlerdeki kadar büyük bir tehlike halini almamıştır. Her zamanki gibi, tedbirli davranmak ve tenha yerlerde gece geç saatlerde dolaşmamak tavsiye edilir.

Prag Ulaşım Mesafeleri :

* İstanbul – Prag uçuş süresi yaklaşık ; 2.5 saattir !

Şehirler arası mesafeler :

Brno 209 km
Ceske Budejovice 153 km
Cesky Krumlov 176 km
Hradec Kralove 112 km
Karlovy Vary 129 km
Kutna Hora 74 km
Liberec 107 km
Olomouc 288 km
Ostrava 385 km
Plzen 93 km

Prag Avrupa :

Amsterdam 885 km
Berlin 340 km
Bern 835 km
Bratislava 330 km
Brüksel 930 km
Budapeşte 530 km
Kopenhag 730 km
London 1 270 km
Madrid 2 420 km
Moskova 1 930 km
Münih 385 km
Norimberk 315 km
Paris 1 070 km
Roma 1 320 km
Viyana 295 km
Varşova 650 km
Zürich 720 km

Prag ‘ dan kara yolu ile Avrupa kentleri Ulaşım & Ücret :

1 )

karayolulasım

2012 yılı güncel :

* Bilgi : Martin Hanzlicek
Holeckova 2282, Prague 5, 150 00
Czech Republic, e-mail: info@letsgoprague.com tel : (mobile): +420 602 788 389 / +420 602 138 828 ,web info

2 )

Prag’dan Avrupa Ulaşımı ( Kara yolu & Tren ) Bilgi & bilet satış İNFO ( tıklayın )

Office address:
Šporkova 2, Prague 1
Tel. 00420 775 939 153
10:00 – 16:00 – Harita ;

transportoffice

* Bilgi : Martin Hanzlicek
Holeckova 2282, Prague 5, 150 00
Czech Republic, e-mail: info@letsgoprague.com tel : (mobile): +420 602 788 389 / +420 602 138 828 ,web info

** Prag için hava yolu ulaşım süreleri

 pragair_saat

 

 Araç kiralama

• Avis
Adres: Prague City Center Klimentska 46, 110 02 Prag
Tel: +420 221 851 225-6
Web

• A-Rent Car
Merkez Adres: Shopping Mall Millenium Plaza V Celnici 10, 110 00 Prag1
Tel: +420 224 211 587
+420 224 229 848
Web

Şube Adres: Washingtonova 9 110 00 Prag 1
Tel: +420 224 233 265

• Hertz ( web )
Merkez Adres: Dedinska 29, 161 00 Prague 6
Tel: +420 225 345 000

• Alimex ( web )

Çek Cumhuriyeti tabanlı, Prag 1, Prag 6 ve Brno’da ofisleri ile araba kiralama acentesi. Prag filosunda 650’den fazla arabayla tüm kategorilerden araba kiralamakta. Adres: Na Petynce 22, Prag 6.

** Yerel bir firmadan kiralanan bir Škoda Fabia için tipik ücretler, limitsiz mil, çarpışma zararından muafiyet ve vergiyi de kapsayan günlük 500 CZK ile 900 CZK fiyatları civarından başlamaktadır (2014).Hertz ve diğer şirketler arabayı havaalanında alabilme olanağı sunuyorlar. Ancak arabayı otelde alma olanağınıda sağlayabilirsiniz, bunun için genellikle ayrı bir ücret talep edilmiyor. Eğer arabayı uluslararası bir şirketten kiralamayı düşünüyorsanız diğer yerel araba kiralama şirketlerine oranla ortalama iki katı bir ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz.Avrupa Topluluğu üyesi ülkelerin vatandaşlarının yanlarına uluslararası ehliyet (aynı zamanda yerel ehliyetide yanınıza alınız) almaları tavsiye edilir, fakat bu o kadarda gerekli değildir. Pragda araba kullanma kısmen kolaydır ve yolların büyük bir kısmı yönlendirme tabelalarına sahiptir.Merkezde park etme sorunsuzdur, çünkü bir çok otelin kendi park yeri bulunmaktadır.

İnternet Cafe : Pragda çok miktarda internet cafe bulunmaktadır ve gezileriniz sırasında onlardan bazılarını mutlaka görürsünüz. Bir saatlik bağlantı bedeli kısmen ucuzdur, fakat tasarruf etmek isterseniz mutlaka daha uygun fiyatlı olanı bulabilirsiniz.

+ Net Cafe, Na poříčí 8 ( 1 CZK for one minute )
+ Bohemia Bagel, Masná 2
+ Internet Cafe Prague, Národní 25+ Internet Cafe Prague, Liliová 18
+ Cybeteria, Štěpánská 18
+ Internet & Tea, Na příkopě 25

** Starbucks cafe ; Her alanda bulunmakta .. bir fincan kahve alarak ( 80 – 100 Czk ) istediğiniz kadar internetten ve hatta WC & Lavoba’dan yararlanın….

 

Önemli Tel & Bilgiler :

Çek Cumhuriyeti’nin uluslararası telefon kodu 420 , Prag ’ın alan kodu ise 2 dir..

Genel Acil : 112 (USA – 911 benzeri )( operatör İng & Almanca dili bilmekte! )
Yangın: 150
Kurtarma : 155 ( Medikal kurtarma / Tıbbi İlk yardım )
Polis: 158  ; * Prag Şehir Polis: 156
Yol yardımı: 1230

* Yabancı Polis Karakolu : Prague 1 , Jungmanovo namesti 9 (en yakın metro durağı Mustek)

Polis karakolu 24 saat açıktır. İngilizce çevirmen desteği sağlanır.

* Kayıp & Çalıntı Kredi Lartları :

Visa tel. +420 224-125-353 • MasterCard/Eurocard tel. +420 261-354-650

American Express tel. +420 222-800-111 • Diners Club tel. +420 267-314-285

* Acil Tıbbi Hizmetler :

Prague 5, Nemocnice Na Holmolce, tel. +420 257-271-111

Prague 1, Nemocnice na Františku, tel. +420 222-801-111

Prague 1, Poliklinika Palackého, tel. +420 222-928-111

Prague 2, Všeobecná fakultní nemocnice, tel. +420 224-961-111

* Acil Diş :

Prague 1 Palackého 5, tel. +420 224-946-981 (Pts-Cum 7 – 7, Cts – Paz 24 saat açık)

Prague 4: Pacovská 31/869, tel. +420 241-733-918 (Pts – Cum 7 – 7, Cts – Paz 24 saat açık)

* Tıbbi Hizmetler

Acil tıbbi hizmetler Çek Cumhuriyeti’ne gelen herkes için ücretsizdir. İngiliz, İrlandalı ve diğer AB vatandaşları ikili anlaşmalar kapsamında ücretsiz sağlık hizmeti (acil olmayan diş tedavileri haricinde) alabilir. Yabancıların tamamı reçeteleri için ödeme yapmak zorundadır.

* 24 Saat Açık Eczaneler

Tezgah üstü ilaçların dahi bir eczaneden alınması gerekmektedir (lekarna). Acil ihtiyaç halinde, bazı eczaneler 24 saat açıktır:

Prague 1, Palackého 5, tel. +420 224-946-982 • Prague 2, Belgická 37, tel. +420 222-519-731

Prague 4, Thomayerova hospital, Vídeňská 800, tel. +420 261-084-001

Prague 5, Štefánikova 6, tel. +420 257-320-918 • Prague 5, Motol Hospital, V Úvalu 84, tel. +420 224-435-736

Prague 8, Bulovka Hospital, Budínova 2, tel. +420 266-082-032

 

Tourist information centres ( Turist Danışma – İnfo – Merkezleri ) :

Turist bilgilendirme merkezleri sıklıkla haftanın yedi günü açıktır, her an ziyaret edebilirsiniz. Ana sezon dışında biraz erken kapanırlar, açık oldukları süreler aşağıda verilmiştir. Prag da bir kaç tane merkez bulunmaktadır.

The Old Town Hall – Old Town Square (Staroměstské náměstí); P.tesi – Pazar / 09 – 19 – Açık

The Main Railway Station lobby (Hlavní nádraží, Wilsonova 8); P.tesi – Cuma / 09 – 18 – Açık , H.sonu / kapalı

Lesser Town Bridge Tower (Malostranská mostecká věž); Nisan – Ekim ( Yanlızca Yaz sezonu ), P.tesi – Pazar / 10 – 18

Rytířská street 31, Old Town(Stare Mesto), Prague 1 ; P.tesi – Cuma / 09 – 18 – Açık , H.sonu / kapalı

Prague Airport (Letiětě Praha), Terminal 2 (transit area); P.tesi – Pazar / 08 – 20 – Açık

General information in Czech, English and German languages – phone +420 221 714 444 ( P.tesi – Cuma / 9 – 17 ).

Çek Turizm Müdürlüğü Danışma Merkezi

Adres 1 : Vinohradska 46, Prag 2
Adres 2 : Staroměstské náměstí 5 (Old Town Square)

 

*** PRAG İÇİN BİR ADRES – AKTİVİTE Mİ ARIYORSUNUZ ? ARADIĞINIZ KONU , OTEL VE DİĞER TÜM BİLGİLER ( A & Z ‘ ye ) – Tıklayın..

Resmi tatiller :

Ulusal günler

•1 Ocak – Bağımsız Çek Devleti ,Renovasyonu Günü
•8 Mayıs – Kurtuluş Günü (1945)
•5 Temmuz – Kiril ve Methodius Günü – Slav Hıristiyanlık Peygamberler
•6 Temmuz – Master John Hus hissesini (1415) de yanma
•28 Eylül – Çek Devlet Günü
•28 Ekim – Bağımsız Çekoslovak Devlet Bildiri Günü (1918)
•17 Kasım – Özgürlük ve Demokrasi için Mücadele Günü

Diğer tatiller:

•1 Ocak – Yılbaşı
•1 Mayıs – İşçi Bayramı (Mayıs Günü)
•24 Aralık – Noel Arifesi
•25 Aralık – Noel Günü
•26 Aralık – Boxing Day

 

Konsolosluklar & VİZE İŞLEMLERİ

• T.C. Prag Büyükelçiliği

Adres: Na Orechovce 69 , 162 00 Prague 6
Tel: 00 420 224 311 402
Faks: 00 420 224 311 279 – Web
e-mail: turkemb.prague@mfa.gov.tr

• Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği

Adres: Kaptanpaşa Sok. No:15, G.O.P., Ankara
Tel: +90 312 405 61 39 Pbx
Faks: +90 312 446 30 84 – Web
e-mail: ankara@embassy.mzv.cz

• Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Abdi Ipekçi Cad. 71, Maçka, 34367 İstanbul
Tel: +90 212 232 90 46, 230 95 97 , 234 13 66
Faks: +90 212 231 94 93 – Web
e-mail: istanbul@embassy.mzv.cz

( İstanbul konsolosluktan : İstanbul, Ardahan, Artvin, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Edirne, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Ordu, Rize, Samsun ,Sakarya, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Zonguldak illeri için vize başvurusunu kabul etmektedir )

Vize için Not :
• 90 güne kadar viz başvurusunda : 05.04.2010 tarihinden itibaren vize başvurusu, resmi bir form olan “Schengen Vizesine Başvuru” ile yapılmaktadır.
• 01.09.2010 tarihinden itibaren Çek Cumhuriyeti’nin bütün Elçilikleri ve Konsoloslukları 90 günden fazla kalmak için yeni bir vize formu kullanmaya başlamıştır.
• Vize başvurunuzu seyahatinizin tek ya da temel amacının bulunduğu devletin diplomatik temsilciliğine sununuz. Eğer seyahatin temel amacı belirlenemiyorsa, vize başvurunuzu en uzun süre kalacağınız devletin diplomatik temsilciliğine sununuz. Yalnız bu formülün kullanılması mümkün değilse, vize başvurunuzu Schengen alanına giriş yapacağınız devletin diplomatik temsilciliğine, yani ilk ziyaret edeceğiniz devletin diplomatik temsilciliğine sununuz.
• Kısa süreli vize başvuru için randevu gerekmemekte, hafta içi saat 09_00/11_00 arası şahsen müracaat gerekmektedir.
• Kısa süreli vize başvuruları planlanan geziden en fazla 3 ay öncesi , en az da 15 gün öncesine tekabül etmelidir.

Vize A : Alandan transit geçiş
Vize C : 90 güne kadar
Vize D : 90 günden fazla

• Yeşil ( Hususi ) pasaport için 90 gün altına vize istenmemektedir.

Not : Prag İçin merak ettiğiniz farklı konularda , diğer bilgilere bu alandan / ayrıca buradan ulaşın ‘

 

-Prag’ta Hava Durumu-

 

– Sayfa Başına Dön –

– Prag Gezi Notları ; Ana Klasöre dön –

 

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*