Prag, Genel Bilgiler

 
 

PRAG – PRAGUE – PRAHA

 
 

Orta Avrupa gezilerinin olmazsa olmaz kenti olan Prag (Çek dilinde Praha)..

Tek başına  kısa süreli yada orta avrupa turlarının vazgeçilmez kenti.

Yapılmış olan kazılar sonucu ilk yerleşimlerin Paleolitik Çağ’da başladığı tanımlanmış  Prag’ın bulunduğu bölge Bohemya olarak adlandırılmaktadır.

 
** Bu rüya kenti gezmeyi “çoklu kent gezileri ” olarak planlayacak iseniz….
 

Orta Avrupa ( Prag & Viyana & Budapeşte ) Gezileri için bir UYARI !

Ulaşım & konaklama ile şehirler arası transferlerdeki maliyetler göz önüne alındığında ; Bazı Tur operatörlerinin promosyon olarak düzenledikleri tur bedelleri, kendi başımıza yapacağımız seyahatlerden daha avantajlı olabilmektedir.

praglogos7

 

Tur acentasına ödenen Orta Avrupa gezi bedeli ; neredeyse bizlerin tur operatörü olmadan yapacağımız 4-5 gecelik konaklama bedeline eşit olabilmektedir. Acentanın sağladığı uçak ulaşımı, alan transferleri ve kentler arası kara yolu ulaşım imkanı da cabasıdır. Bunu konuyu göz önüne alın derim…

3 kent’e kendi başımıza yapacağımız maaliyet giderlerini , tur aracılığı ile yapacağınız bedeller ile kıyaslayın! Tur seçeneği fiat olarak uygun ise ulaşım ve otel konaklamaları avantajlarıyla tur’ da karar kılın..

Sonrası mı,  isterseniz bağımsız olarak kentleri kendiniz gezebilirsiniz..

7 gece konaklamalı sıklıkla İstanbul çıkışlı Orta Avrupa Gezileri (Budapeşte – Prag – Viyana + Bratislava) ; tur acentasının extra sunumları hariç kişi başı , 300 – 450 € dolayında olmaktadır! (2019). Tekli orta avrupa kent gezilerinde bu rakam 2-3 günlük olarak 180-250 € gibidir.Son yıllarda İstanbul, Ankara ve İzmir çıkışlı 7 gece 8 günlük Otobüs turları başlamıştır.Otobüs bana göre yorucu bir tercih olacaktır.

Ülkemizden tekli kent uçuşu olarak plan yapılacak ise ; Viyana, Budapeşte ve Prag için her birine ulaşım imkanı sunulan düşük maliyet ile uçuşlar vardır.

İstanbul – Sabiha Gökçen hava alanı çıkışlı yapılacak uçuş ayrıntılarını ” Pegasus Airlines ” ten inceleyin..

Bu alanlara yapacağımız uçuşlarımızda milli hava yolumuzu da unutmayalım ( THY )..

Kara yada demir yolu ile yapılacak ulaşım seçeneği, gerek konforu gerek ise ulaşım zamanı açısından benim açımdan bir handikap olacaktır.

Kısaca haftalık tur olarak 3′ lü kent ( Orta Avrupa Turu ) düşünülürse → Orta Avrupa gezilerini  tur aracılığı ile planlayın (uçaklı) ve her kenti bana göre – kendiniz gezin.

Ayrıca, tek başına 2 – 3 günlük Prag yada Budapeşte de güzel olur, bu alternatifi de unutmayın !

 

Otel rezervasyonlarınız için için : HotelsCombined ‘ ı araştırın  ..

Not : Mevsimine göre Prag’da çok uygun koşullarda otel bulmak mümkün..

 
İster kombine Orta Avrupa olarak, ister tek’ li gezilerimiz için : Bu kent’ i anlatmaya başlayalım ….
 
 
 

PRAG – PRAGUE ;

 
** Prag Czech/Çek dilinde: Praha olarak bilinir..

** Kent gezi anılarımız 2012 ve 2014 yıllarına, yazı içeriklerimizdeki rakamsal değerler ve bilgiler de 2019 – 20 yılına günceldir.

 

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Geçmişte Çekoslovakya’nın da başkentiydi. Orta Bohemya’da Vltava Nehri’nin üzerinde yer alır ve 1.2 milyon nüfusu vardır. Prag , geniş bir kitle tarafından dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilir. Prag “Altın Şehir“, “Doksanların Sol Bankası“, “Masal Şehri“, “Şehirlerin Anası” ve “Avrupa’nın Kalbi” gibi isimlerle de anılır.

Prag II. Dünya Savaşı’nda pek zarar görmemiş olup, birçok tarihi ev ve mekanı bir bütün olarak barındıran kentlerdendir.

1992’den beri 866 hektarlık bir alana yayılan şehrin tarihi merkezi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü ( UNESCO )’nun Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır ( Genel bilgiler – Kaynak : Wikipedia – Tr ).

Şehir Avrupa’nın en eski, dünya savaşı görmesine rağmen korunmuş ortaçağ şehridir. Avrupa’da tarih boyunca yaşanmış olan mimari gelişmelerden pek çok güzel örneği ve eseri korumayı başarmış “ Vltava ” nehri’nin iki yakasına kurulmuş olan bu şehir, Çek Cumhuriyeti’nin başkentidir. 2000 yılında Avrupa Kültür Şehirleri’nden biri olmaya hak kazanan Prag, sadece siyasi bir başkent değil aynı zamanda kültür ve sanatın da başkentidir. Tiyatrolarıyla, müzeleriyle ve galerileriyle de Avrupa’nın kesişme noktasıdır. 2000’ den fazla tarihi yapı, 70 civarında saray, 80 kilise ve 35 dolayında da manastırı barındırır.Bu kent Çek cumhuriyetinin, siyasi, ekonomik ve kültürel merkezidir.

Pek çok sanatçıya ilham kaynağı olan bu şehir, her mevsimde ve günün her saatinde romantizm ve nostaljiyi sunan gezilebilecek nadir alanlardan biridir.

Şehirdeki komünist rejim 40 yıldan fazla sürdü ve 1989 yılına kadar şehri çok az miktarda yabancı turist ziyaret edebildi.

17. Kasım 1989 daki (şu anda ülkede resmi tatil) “kadife devrimi” her şeyi değiştirdi ve Prag tam anlamıyla bir günde Avrupadaki en popüler ziyaret edilen yer haline geldi.

Prag bir çok ünlü yazar, sanatçı, atlet, sporcu, manken ve film rejisörüyle dolu bir kültür beşiğidir. Prag’da nereye giderseniz gidin mutlaka, Aziz Roma imparatorluğu, Habsburk hanedanlığı, Alman protektorat Çek ve Moravya, komünist Çekoslavakya ve şimdiki demokratik Çek Cumhuriyeti ile alakalı zengin tarihinden bir parça bulursunuz.

Vltava nehri kenti bölerken, 30 km. yi aşan mesafesiyle kentte topografik ve eşsiz panoramik manzaraları gözler önüne sermektedir.

Mozart ve Kafka’ya ilham olmuş bu şehir ; Yaklaşık 500 km²,‘  lik alanı ile , 1.3 milyon nüfusu barındırır.

Önemli turistik eserlerin etrafı sadece yayalara tahsis edilmiş yollarla çevrilidir, bu şekilde onların etrafında rahatça gezilebilir. Pragda geçirilen sadece üç veya dört günden sonra onunla aranızda bir bağ oluşacağı aşikardır.

Prag tarihi miraslar sunmasının yanısıra özelliklede genç turistlerin ilgisini çeken eğlence ve zengin bir gece hayatı da sunar.Eğer şehir dışına yolculuk etmek isterseniz, çok basit bir şekilde araba kiralayabilirsiniz.

Şehir hem tarihi hem de modern sanat eserleri ile – resim, heykel, edebiyat, müzik, tasarım ve mimari- tanınmaktadır, ancak şehir aynı zamanda sağlıklı besinler, birası ve turizm sektörü ile de ünlüdür. Prag ayrıca bir başkaldırı ve gösteri şehridir ve ortak değerler ön plana çıkmaktadır.

Yapıların her cephesi bir usta ressamın veya mimarın çalışmasını sergilemektedir ve bu duvarların ardında Dvořák, Smetana ve Mozart gibi tanınmış Avrupalı müzisyenler çalışmalarını yapmışlardır. Bu çalışmaların böylesine çekici olmasının ardındaki nedenlerden birisi de sahip oldukları dini ve politik motiflerdir.

Bunlar arasında ilk sırada yer alan Orta Çağın aristokratik güç merkezi olan Prag Kalesi yer almaktadır. Bir tepenin üzerinde bulunan kale ziyaretçilere muhteşem şehir manzaraları sunmaktadır.

Gece Vltava Nehrindeki yansımalar ve sokak lambalarının yansımaları ile aydınlanmış olan yapılarla muhteşemdir.

Çek Cumhuriyeti ekonomisi Kadife Devrim’in hemen ardından turist sayılarındaki artıştan büyük fayda sağlamıştır. Bunun sonucu olarak, birçok tarihi yapı büyük ölçüde restore edilmiştir. Ancak, bu yenileme çalışmalarının birçoğu kabaca gerçekleştirilmiş ve yapıların özelliklerini kaybetmesine neden olmuştur. Bunun sonucu olarak şehrin bazı kısımları Orta Avrupa stili bir eğlence parkına dönüşme riskine maruzdur.

Prag her hali ile Avrupa’da ziyaret edilebilecek en güzel ve çekici yerlerden birisidir. Gerçekten isteyen herkes şehirde sessiz köşeler ve hatta bölgeler keşfedebilir. Şehrin farklı bireylerden oluşan kozmopolitan grupların farklı isteklerini tatmin edebilme imkanı Prag’ın zengin hazinesinin en büyük kanıtıdır.

Prag için kısa video sunumu ( youtube video , İngilizce )

 

Prag’ı tatmanın en iyi yolu, parke taşı döşeli sokaklarda dolaşırken hemen her sokakta bulunan mükemmel mimariyi, yapıları ve kiliseleri gözlemlemektir. UNESCO’nu Doğal Miras ve Dünya Kültür Mirası listesinde sekiz yüz altmış altı hektarlık alan bulunmaktadır. Şehrin tarihi binlerce yıl geriye dayanmakta olup, şehrin ilk olarak (yaklaşık) M.Ö. 200 yıllarında Keltler tarafından kurulduğu bilinmektedir. Dolayısıyla ziyaretçiler Kutsal Roma İmparatorluğu zamanından komünist çağa kadar uzanan, birçok farklı manzarayı görebilirler.

** Bazı bilgiler , prague.fm web sitesinden alınmıştır!

 
 

Kısa kısa ..

► Seyahat Planı :

 

☛ Hava durumu açısından şehri ziyaret etmek için en iyi aylar Mayıs ve Eylül aylarıdır. Kış ayları Prag’da oldukça soğuk geçmektedir.

☛ Prag büyük ihtimalle yılın en sakin ayları olan Ocak ve Şubat dışında tüm yıl insanlarla dolup taşar.

☛ Kesinlikle akıldan çıkartmayın: Yazın dahi sıcaklık ortalaması, en yüksek değerler olarak 22 – 25  °C leri görürsünüz. Bu nedenle akşamları olacak serinliğe tedbirli olun. İlk bahar ve sonbahar planınızda ise yanınıza hırka , kalın bir ceket vs. alın!.

☛ Prag’ın kışına zaten laf yok..Tam teşkilatla gidin..Tatiliniz zehir olmasın!

☛ Otel için;  önceden rezervasyon yapmayıp gelseniz bile yer bulabilirsiniz, ancak yine de gelmeden önce araştırmanızı yapıp odanızı ayırtmanız, en azından fiyat açısından kesinlikle tavsiye edilir.

☛ Eğer belirli bir opera veya klasik müzik konserine gitmek istiyorsanız, iki veya üç hafta önce biletinizi almanız uygun olacaktır.

☛ Turistlerin ilgisini çekecek olan yerler genellikle biletli değildir, biletli olanlardaysa genellikle bileti aynı gün içerisinde almanız gerekmektedir.

☛ Restoranlarda rezervasyon yapmak söz konusu olduğunda ise, genellikle bir veya iki gün öncesinden, hatta aynı günün sabahı telefon etmek yeterli olacaktır. İstisna olarak, Yeni Yıl tatilinde, Sevgililer Gününde veya Paskalya tatilinde bir hafta öncesinden aramak yeterli olacaktır.

 

► Saat : Orta Avrupa saat diliminde ( GMT + 1 ) / yaz saati ile ( GMT + 2 ) – Ülkemizden 1 saat geridir !
+ Voltaj : 230 volt / 50 – 60 Hz.

 

► Dil : Çekçe

Bir kaç adet Çek ifadeleri … aklınızda bulunsun

* Kelime – Türkçe okunuş – ( Çek’çe okunuş )

Merhaba – Dobry den – (dobreh den)
Günaydın – Dobre rano – (dobreh rahno)
İyi akşamlar – Dobry vecer – (dobreh vehcher)
iyi geceler – Dobrou noc – (dobroh nots)

Güle güle – Nashledanou – (nas-klehdanoh)
Lütfen – Prosim – (proseem)
Teşekkür ederim – Dekuji – (dyekooyi)
Evet / Hayır – Ano / Ne – (ano / ne)

Özür dilerim – Prominte – (prominyte)
Adım – Jmenuji se … – (ymeenooye se)
Ne kadar? – Kolik? – (kolik)
Ne kadar uzun/uzak? – Jak dlouho? – (yak dloh-ho)

nerede? – Kde je … ? – (gde ye)
Bir … istiyorum – Chtel bych … – (khtyel bikh)
Anlamıyorum – Nerozumim – (nerozoomeem)
Saat kaç? – Kolik je hodin? (kolik ye hodeen)

Bir … alabilir miyim? – Mohl(a) bych dostat … ? – (mo-hla
bikh dostat)
Bu ne? – Co? – (tso)
Nasılsınız? – Jak se mate? – (yak-se mah-te?)
İngilizce biliyor musunuz? – Mluvite anglicky? (mlu-veete
an-glits-ki?)

Fatura, lütfen. – Prosim, ucet. – (pro-seem oo-chet)
Garson! (bayan) – slecno – (slech-no)
Garson! (erkek) – pane vrchni – (pane vrkh-nyee!)

 Rakamlar:

1 – jedna (yed-na) ;  2 – dve (dvye) ; 3 – tri (trzbi)  ;  4 – ctyri (chti-rzhi) ; 5 – pet (pyet) ;  6 – sest (shest) ;  7 – sedm (sedm) ;  8 – osm (osm) ;  9 – devet (dev-yet)  ; 10 – deset (des-et)

 

► Para birimi : Çek Kronu ( CZK – Kc/strong> )

 

czech-korunas.

czech-korunas.2

2004 sonrası Avrupa Birliğine katılan ülkenin, / Euro’ya geçmemesi ilginç bir konu olmuştur. Euro ülke için resmi para birimi olmasa bile piyasalarında geçer. Ülkenin Avrupa birliği ile yaptığı anlaşma gereği, euro para birimine geçmesi beklenen Çek’lere bazı kıstaslar uygulanmıştır.Ülke ve yönetim açısından bunların yerine getirilmediği görüşü bilinen bir gerçektir.Refah seviyesi iyi olan bu ülenin parası (Çek kronu); Avrupa para birimi/€ karşısında değeri oldukça düşüktür.Para geçişinin ülke ekonomisine zarar verebileceği endişesi ile bu değişimin yakın zaman içinde olamayacağı da aşikardır.

Bozuk-madeni para olarak : 50 heller – 1-2-5-10-20-50 Çek kronu piyasadadır. 1 kron 100 heller’ e eşittir. Piyasada sıklıkla 1000′ lik ve 500 / 200′ lük banknotlar dolanmakta..Sahte paraya dikkat!

 
100 CZK (2019 yılı, 2. yarısı – ortalamada) = 25.00 Tl,  3.90 €, 3.50 £, 4.40 $ karşılığıdır.

Döviz bozdurmak için pek çok banka ve döviz bürosu hizmet vermektedir. Bankalarda döviz bozdurmak için pasaportunuzun yanınızda olması gerekmektedir. Bankalar sabit olarak % 1 komisyon uygular ama pek çoğunda öğleden sonra döviz bozulmaz.

Döviz büroları daha geç saatlere kadar çalışır ama komisyon oranları değişkenlik göstermekle birlikte bankalara göre çok daha yüksek olur. Döviz bürosu size bir alım / satım belgesi verir..kenti terkederken bu belge ; Czk ‘ nın ‘ ya dönüşümünde gerekli olabilir!..

☛ Bu nedenle bu belgeleri atmayın..Hava alanında , terminallerde ve merkezi konumlu bürolarda yüklü döviz bozmayın..

☛ İlkin küçük bir bedel bozdurun(20-30 €).. Önerim ufak-ufak, ihtiyacınız kadar bozdurun..Gereğinde kredi kartınızı kullanın.Esnaf sizden € alıp, üstünü krone olarak ödeyebilir!..

☛ Havaalanı için Dikkat! ; Hava alanına inince toplu taşıma – bilet info deskini göreceksiniz (gelen yolcu çıkış terminali).Burası, toplu taşıma bileti için kabul etmemekte !.bilet alma işlemini kredi kartınızla yapacaksınız..

☛ Bu kentte ulaşım diğer avrupa kentlerine göre gerçekten ucuz..Günlük yada 3 günlük biletinizi hava alanından alın (Detaylar ulaşım bölümünde).. Araca bindiğinizde araç içinde yada istasyonda bulunan makinalardan, biletinizi gün ve saat olarak onaylatmanızdan (validating tickets) sonrası bilet süreniz başlamış olacaktır..

☛ Şehir merkezinde para bozduracağınız makineler de vardır. Bazı işletmeler ödemeleri Euro olarak da kabul ederler. Döviz bozumunda dikkat ! % 10 komisyon alanlar var.. Kapı önlerindeki % 0 komisyon uyarılarına inanmayın..

 

Döviz exchange & bürolar ;

Para bozdurmak isterseniz, öncelikle komisyon oranı hakkında bilgi alın, bu oran oldukça yüksek olabilmektedir. Para bozdurmak için en iyi oranı alabileceğiniz yer olarak, Kaprova ve Maiselova Sokaklarının köşesindeki döviz büroları Çek yetkililerce  tavsiye edilmiş (prague.fm  önerisidir!)(Eski Şehir Meydanı’nın yakınında, St. Nicholas Kilisesi’nin hemen arkasındaki alanlar). Alternatif olarak, Prag’daki bankalar iyi değişim oranları sunmakla birlikte, %2 gibi düşük komisyonlar uygularlar.

 ** Döviz kur oranlarını güncel olarak Bu Alandan   takip edin!

 

☛ Önemli Not / tarafımdan önerilir! :

U Lužického semináře no.19 – Prague 1 adresinde ( ki burası Malostranská Metro ve Tramvay durağına 200 m. mesafededir), Klarov kavşağını kesen sokak üzerinde, eskiden kitap evi olan bir dükkanda (Vitalis market) dövizinizi güven ile bozdurabilirsiniz. Seyahat dönemimde (2014) çalışan görevli  hem Türkçe bilmekte , hemde TL alıp Çek Kronu vermekte idi!.2019 yılı itibariyle ayni konumda işletme mevcuttur.

Adres & harita :

vitalismarket_prague

** Alışverişlerinizde eğer verdi iseniz paranızın üstünü mümkün ise olarak geri alın!!.. dövizinizi ucuza alıp , birde üstüne Czk/krone olarak para üstü aldığınızda bir nebze kaybınız olacaktır..dikkat edin!..

Otellerde sıklıkla kredi kartı geçerlidir. Restoran, bar gibi yerlerde ise kredi kartı kullanımı giderek yaygınlaşmaya başlamış olmasına rağmen hizmet almadan sormakta fayda vardır. Büyük işletmelerde sorun yaşamazsınız ( Bazı bilgiler için kaynak alıntılar – işbankası – maximiles ).


Prag’da Bütçe hesabı için not :

Şehir merkezi dışında Prag, Avrupa ülkelerine göre pahalı sayılmaz. Bununla beraber, moda – kozmatik ve elektronik ürünler açısından daha pahalıdır. Turistik amaçlı gezilerimizde konaklama dahil günlük bir kişi için mütevazi beklentili- ortalama 2000 Czk ( ~ 75 € )(2019) gider gerekecektir.Bu tutar hostel ve idareten yemekle geçecekse 800-1000 Czk değerine indirilebilir.Lüx bir harcama 10.000 Czk’ ları bulabilir.

Çekici otellerin çift kişilik odaları 3500 CZK ve 6000 CZK arasında değişmektedir, fakat Prag’ın dış mahallelerinde tek kişilik oda 700 CZK kadar düşük tutabilir. Bir hostel yurdu odasında kalmak kişiye ortalama 350-400 CZK’ya malolur.

Daha şık bir restoranda biraz içkiyle birlikte iki kişilik akşam yemeği 2000 CZK civarında ya da orta aralıkta bir restoranda 900 CZK’dan 1200 CZK civarında tutar ( bu tür restoranlarda güzeldir ). * Birer bira yada bir kadeh yerel şarap ile dana eti türü (beef) bir ızgaramsı & sebze garnitürlü , doyurabilen ( eh işte ! ) menü için 2 kişi için ortalama 1000 – 1300 Czk ayırın..

Bir birahanede öğle yemeği kişi başı 200 CZK tutabilir ve ucuz bir yemek yenilecek yerde ise özel bir öğle yemeği menüsü 100 CZK civarında tutabilir. Şehir kafeteryasında (vasat) bir fincan kahve 50 CZK iken, Sturbucks’ta 80 – 120 Czk tutabilecektir.

Yerel birahane, cafe barlarda 0.33 cl. Çek birası 50-70 CZK dolayından başlamakta ( Bu arada birada – Dark önerilir ! )

☛ Prag’da ; Mc Donald’s, Subway, KFC, Burger King tarzı market zincirleri yaygındır..Bu alanlardan kişi başı ~ 150-200 Czk tutarıyla ayrılmak mümkün..

Roma dondurması ( Angelato .. ) ve diğer dondurma çeşitleri top’u 15-20 Czk ‘dan başlamakta, kap olarak yaklaşık 35-50 czk ya dondurmanızı yersiniz..Detaylar

☛ Kıyı köşe süpermarkette 0.25 Litrelik bir şişe pet su en az 15 czk tutmaktadır, bu su bazı alanlarda 50 czk  değerlerine ulaşabilmekte (Şehir suyunu içmekteler !)..

bir somun ekmek 20-30 CKZ’dan başlamakta.

Eğer bir araba kiralamayı planlıyorsanız, bir litre petrol size 33 Czk ‘ya malolacaktır. Sinema biletleri 200 CSK’ya kadar malolmaktadır.

☛ Toplu taşıma için tek binişlik-günlük ortalama bilet 100 CZK, havaalanı-şehir merkezine ulaşımda taksi ortalama 500-650 Czk tutacaktır.. şehir merkezinde taksi ulaşımı mesfeye göre 180-250 czk arasındadır.

☛ Müzeleri ya da galerileri gezmek pahalı değildir ve bazılarının girişi ücretsizdir.Kent için hoşgeldin kartlarında müzelerin bir kısmı ücretsizdir..ayrıca toplu taşımadan da faydalanmaktasınız..

** Bu kent’e 2 kez gittim. Su’ dan ucuz denebilecek bir iki şey var..

İlki : Toplu taşıma araç ücretleri..Tek yön ve 90 dk. transferli bilet 32 Czk..Günlük bilet 110 ( 4 €), 3 günlük sınırsız ulaşım imkanı olan bilet 310 Czk.(11.5 €)…daha ne demeli ?

İkincisi : saf, % 100 meyve suları .. 150 mlt. greyfurt, portakal, ananas , havuç, çilek, karpuz vs.. 30-35 Czk..Açık ve pet bardakta sunulmakta..Prag için pek çok yerel sebze & meyve ve benzeri pazar alanları mevcut..Benim yerleşimi, konumu ve temizliği ile küçük bir pazar alanı olan Trhy Tylak Farmers Market / Markets Tyl Square dikkatimi çekmişti..

Trhy_Tylak_Farmers_prahaph

Pazar günü hariç her gün kurulmakta ( Addres: Tylovo náměstí, Prague 2, burası I.P Pavlova – kırmızı C metro istasyon bitişiğinde, istasyondan çıkın köşeyi dönün KFC’ ın hemen karşı alanı..) ve hafta içi saat 11 – 16 , cumartesi 9 -14 arasında hizmette. Ayrıca buraya tram 1-11-14-16-17-25-97 ile de ulaşmak mümkün..Bu pazarda meyve suyunuzu için.. uygun fiata meyve alın..

Bir başka sudan ucuz ürün… Çek Birası ;

beer_krusovice

Prag’da diğer market & pazar alanları ( Bilgi için )..

 

☛ Güvenlik :

Prag göreceli olarak güvenli bir şehir görünümü ile ve suç olayları nadir de olsa, tehlikede olabileceğiniz bazı durumlar hakkında bilgi sahibi olmanız faydanıza olacaktır. Dünyanın her yerinde olduğu gibi, Prag’da da turistler dolandırıcılar için kolay hedeflerdir. Hangi durumlarda tehlikede olabileceğinizi ve kendinizi nasıl koruyabileceğinizi bilirseniz, seyahat esnasında kafanız rahat olacaktır. Prag’da bir turist için en önemli dolandırıcılık olayları taksi, restoran ve döviz bozdurmadır.

 

☛ Prag Restoranlarında Dolandırıcılık :

Mevcut durum bundan on yıl öncekine göre oldukça iyi olsa da, yine de dikkatli olmalısınız, her seferinde faturayı dikkatle kontrol etmek faydanıza olacaktır.Burada en yaygın karşılaşılan dolandırıcılık; soslar, ekmek, sandviç ekmekleri veya krakerler gibi masadaki ekstralar için ücret ödetilmesidir. Menüde fiyatlara ekmeğin dahil olmadığı yazılır, ancak bu ibare genellikle görünmeyen bir yerde olur. En basit çözüm, bunlar için ödeme yapmak istemezseniz, garsonlardan bunları kaldırmalarını isteyin. Yemeseniz bile, bunlar masadaysa ödemek zorunda kalırsınız. Bilinen ve kaliteli restoranlarda genelde böyle bir sorun söz konusu değildir.

Ayrıntılı olmayan en ile yazılmış fatura – eğer karşınıza ayrıntılı fatura gelmezse, hemen hızlı bir şekilde kabaca hesaplama yapın ve eğer şüpheniz varsa garsondan ayrıntılı fatura isteyin. Bu durumla genellikle publarda karşılaşılır, ancak restoranlarda bu pek yaygın değildir.

Grup faturalarında dolandırıcılık: Eğer çok kişi adına ödeme yapıyorsanız, faturanıza birkaç ekstra kalem sıkıştırmak çok daha kolay olacaktır. Veya bu gibi durumlarda yanlış hesaplama yapılabilir, örneğin hesabınız aslında 462 CZK iken, sizden 562 CZK isteyebilirler.

Hizmet bedeli dolandırıcılığı: Çek yasalarına göre, faturaya hizmet bedeli dahil olmak zorundadır, ancak isteğe bağlı olarak verilecek bahşişler burada gösterilmez. Dolayısıyla, faturadaki toplam ödenecek miktar %10’luk hizmet bedelini de kapsamalıdır. Bazen restoranlar müşterilerini ek bir %10 daha ödeme yapmaları gerektiğine ikna etmeye çalışmaktadır. Ancak bu doğru değildir.

 

☛ Prag’da Taksi Dolandırıcılıkları :

Geçmişe göre azalmakla beraber ;  Prag taksi şoförleri kötü ünleri ile tanınmaktadır. Genellikle yabancılar kandırıldıklarının veya fazla ücret ödediklerinin farkında bile olmazlar. Veya bunun çok geç olduğunda farkına varır veya taksi sürücüsü ile bir tartışmaya girmekten utanır ve ödeyip bunu bir “turist vergisi” olarak kabul ederler.

Taksi şoförünün sizden fazla ücret istemesi gibi yaygın uygulamalar haricinde, ayrıca fark edilmesi zor bazı uygulamalar da söz konusu olabilir. Örneğin, hızlı taksi metre gibi – taksi tarifesinde herhangi bir sorun yokmuş gibi görünür, ancak gidilen mesafeyi ve toplam ücreti kontrol ettiğinizde bunların doğu olmadığını görürsünüz. Bu, sürücünün normalden daha fazla yazan, hileli bir taksimetre kullandığı anlamına gelir. İşte bu yüzden önceden gideceğiniz yer için yaklaşık taksi ücretinin ne olduğunu kontrol etmeniz akıllıca olacaktır.Yanlış Tarife – taksi ile gidilen mesafede sorun olmayabilir, ancak bu sefer fiyat şişirilmiş olabilir. Bunun nedeni genellikle “bagaj tarifesi” veya “şehir merkezi dışındaki tarife” olabilir. Şoförün her zaman iyi bir açıklaması olacaktır. Örneğin, belirli bir şirket için çalışan taksi şoförlerinin diğerlerinden farklı ücretleri olabilir; bunların bazları daha pahalı, bazılarıysa daha ucuz olabilir (örneğin telefonla arayıp çağırdığınız taksi, yoldan çevirip bindiğiniz taksiden daha ucuz bir tarife uyguluyor olabilir).

Para Üstü – şoförler size para üstü vermek için bozukluklarının olmadığını ve bunu bahşiş olarak kabul etmeniz gerektiğini söyleyebilirler. Veya yerel paranın neye benzediğini bilmediğinizi düşünerek para üstünü başka bir para ile verirler.

Bu uygulamalardan bir başkası da sözde “manzaralı rota”dır. Bu sefer uygulanan tarife ve gidilen yol doğrudur, ancak şoför daha fazla ücret ödemenizi sağlamak için yolu bilinçli olarak gereğinden fazla uzatmıştır.Bunların yanında, bilerek veya bilmeyerek müşterileri yanlış otele bırakarak daha fazla ücret ödemelerine neden olan taksi şoförleri hakkında mesajlar aldık. Bundan dolayı, sadece otelin adını değil, tam adresini verin; aynı veya benzer isimde birkaç otel olabilir, ancak adres verirseniz karıştırma imkanı kalmaz.

 

☛ Döviz Bürolarında Dolandırıcılık :

Bunların yanında yüksek komisyonlar alan döviz büroları, vs. gibi başka “dolandırıcılık” türleri de bulunmaktadır. Lütfen ayrıntılar için bu bölüme göz atın. ATM Dolandırıcılıkları – Prag geçmişte kart kopyalama eylemlerinin en büyük hedeflerinden birisiydi. Bunun en basit çözümü dışarıdakilerin yerine bankanın içindeki ATMleri kullanmaktır. Bu dolandırıcılık tipiyle çok fazla karşılaşılmadığından pek büyük bir tehdit teşkil etmiyor.

 

☛ Metroya girdiğinizde (genellikle geceleri) istasyonlarda kendilerinin metro kontrol memurları olduğunu iddia eden bir takım dolandırıcılar görebilirsiniz ve bunlar bir süre biletinizi inceledikten sonra biletinizin geçersiz olduğunu öne sürecek ve 500 CZK’lık ceza ödemenizi isteyecekler (kendileriyle tartışmaya girerseniz ceza 1000 CZK’ya çıkacaktır). Eğer böyle bir şey yaşarsanız ve biletinizin geçerli olduğundan eminseniz, kendilerinden polisi çağırmalarını isteyin veya kendiniz polisi çağırın.

 

Prag bayan turistlerin yalnız seyahat ederken korkması gereken şehirlerden birisi değildir. Tabii ki nadir de olsa diğer bütün büyük şehirlerde olduğu gibi şiddet ve cinsel taciz vakaları görülmüştür/internet bilgisidir!-ben şahit olmadım, ancak bu Doğu Avrupa’nın daha az gelişmiş bölgelerinde bulunan diğer şehirlerdeki kadar büyük bir tehlike halini almamıştır. Her zamanki gibi, tedbirli davranmak ve tenha yerlerde gece geç saatlerde dolaşmamak tavsiye edilir.

 

☛ Prag Ulaşım Mesafeleri :

* İstanbul – Prag uçuş süresi yaklaşık ; 2.5 saattir !

 

Şehirler arası mesafeler :

Brno 209 km
Ceske Budejovice 153 km
Cesky Krumlov 176 km
Hradec Kralove 112 km
Karlovy Vary 129 km
Kutna Hora 74 km
Liberec 107 km
Olomouc 288 km
Ostrava 385 km
Plzen 93 km

 

Prag Avrupa :

Amsterdam 885 km
Berlin 340 km
Bern 835 km
Bratislava 330 km
Brüksel 930 km
Budapeşte 530 km
Kopenhag 730 km
London 1 270 km
Madrid 2 420 km
Moskova 1 930 km
Münih 385 km
Norimberk 315 km
Paris 1 070 km
Roma 1 320 km
Viyana 295 km
Varşova 650 km
Zürich 720 km
 

Prag ‘ dan kara yolu ile Avrupa kentleri Ulaşım & Ücret :

1 )

karayolulasım

 
** 2019 yılı güncel :

Transport – Bilgi : Martin Hanzlicek
Holeckova 2282, Prague 5, 150 00
Czech Republic, e-mail: info@letsgoprague.com tel : (mobile): +420 602 788 389 / +420 602 138 828 ,web info

 

2 ) Prag’dan Avrupa Ulaşımı ( Kara yolu & Tren ) Bilgi & bilet satış İNFO ( tıklayın )

Office address:
Šporkova 2, Prague 1
Tel. 00420 775 939 153
10:00 – 16:00 – Harita ;

transportoffice

* Bilgi : Martin Hanzlicek
Holeckova 2282, Prague 5, 150 00
Czech Republic, e-mail: info@letsgoprague.com tel : (mobile): +420 602 788 389 / +420 602 138 828 ,web info
 

 

** Prag için hava yolu ulaşım süreleri

pragair_saat

 
 

Araç kiralama

• Avis
Adres: Prague City Center Klimentska 46, 110 02 Prag
Tel: +420 221 851 225-6
Web

• A-Rent Car
Merkez Adres: Shopping Mall Millenium Plaza V Celnici 10, 110 00 Prag1
Tel: +420 224 211 587
+420 224 229 848
Web

Şube Adres: Washingtonova 9 110 00 Prag 1
Tel: +420 224 233 265

• Hertz ( web )
Merkez Adres: Dedinska 29, 161 00 Prague 6
Tel: +420 225 345 000

• Alimex ( web )

Çek Cumhuriyeti tabanlı, Prag 1, Prag 6 ve Brno’da ofisleri ile araba kiralama acentesi. Prag filosunda 650’den fazla arabayla tüm kategorilerden araba kiralamakta. Adres: Na Petynce 22, Prag 6.

 

** Yerel bir firmadan kiralanan bir Škoda Fabia için tipik ücretler, limitsiz mil, çarpışma zararından muafiyet ve vergiyi de kapsayan günlük 500 CZK ile 900 CZK fiyatları civarından başlamaktadır (2018).

Hertz ve diğer şirketler arabayı havaalanında alabilme olanağı sunuyorlar. Ancak arabayı otelde alma olanağınıda sağlayabilirsiniz, bunun için genellikle ayrı bir ücret talep edilmiyor. Eğer arabayı uluslararası bir şirketten kiralamayı düşünüyorsanız diğer yerel araba kiralama şirketlerine oranla ortalama iki katı bir ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz.Avrupa Topluluğu üyesi ülkelerin vatandaşlarının yanlarına uluslararası ehliyet (aynı zamanda yerel ehliyetide yanınıza alınız) almaları tavsiye edilir, fakat bu o kadarda gerekli değildir. Pragda araba kullanma kısmen kolaydır ve yolların büyük bir kısmı yönlendirme tabelalarına sahiptir.Merkezde park etme sorunsuzdur, çünkü bir çok otelin kendi park yeri bulunmaktadır.

 
 
** Otopark :

Prag’a yapacağınız geziyi aracınız ile yapmayı planlıyorsanız kalacağınız otelin ücretsiz park yeri olmasına dikkat edin. Diğer büyük Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Prag’da şehir içinde park yeri bulmanız zor olabilir. Prag şehir içinde park yeri bölgesi üç çeşittir.

+ Prag Turuncu Bölge: ( 08.00-18.00 arası 2 saatlik park edilebilir). 15 dakikası 10 CZK, 1 saati 40 CZK.

+ Prag Yeşil Bölge: (08.00-18.00 arası, max. 6 saatlik park edilebilir). 30 dakikası 15 CZK, 1 saati 30 CZK, 6 saati 120 CZK.

+ Prag Mavi Bölge: Sadece o bölgedeki ev ve işyeri sahiplerinin park edebileceği uzun süreli park yeri. Mavi çizgili yere park ederseniz ceza yersiniz.

* Bölgesine göre saatleri değişmekle birlikte genelde turuncu ve yeşil bölgelere akşam 18:00 ile sabah 08:00 arasında park etmek ücretsiz.Old Town bölgesine kesinlikle arabayla gitmemeniz önerilmekte.. Göze alırsanız en rahat park yeri bulacağınız yer Palladium’un otoparkı olur!

Ayrıca alışveriş yerlerinde olsun, Rudolfinum, Ulusal Tiyatro gibi yerler de olsun aracınızı saatliğine 40-50 CZK ödeyerek park ederek Prag Gezi Noktalarına ulaşmanız mümkündür.
 
++ bu adresten Online Otopark bilgilerini alın (Park durumu nedir? )..
 
++ bu adresten Otopark Rezervasyonu yapın..
 
 
 

** Diğer hatırlatmalar :
 

☛ Starbucks cafe ; Her alanda bulunmakta .. bir fincan kahve alarak ( 80 – 100 Czk ) istediğiniz kadar internetten ve hatta WC & Lavoba’dan yararlanın….

☛  Önemli Tel & Bilgiler :

Çek Cumhuriyeti’nin uluslararası telefon kodu 420 , Prag ’ın alan kodu ise 2 dir..

Genel Acil : 112 ( operatör İng & Almanca dili bilmekte! )
Yangın: 150
Kurtarma : 155 ( Medikal kurtarma / Tıbbi İlk yardım )
Polis: 158  ; * Prag Şehir Polis: 156
Yol yardımı: 1230

* Yabancı Polis Karakolu : Prague 1 , Jungmanovo namesti 9 (en yakın metro durağı Mustek)

Polis karakolu 24 saat açıktır. İngilizce çevirmen desteği sağlanır.

☛ Kayıp & Çalıntı Kredi Lartları :

Visa tel. +420 224-125-353 • MasterCard/Eurocard tel. +420 261-354-650

American Express tel. +420 222-800-111 • Diners Club tel. +420 267-314-285

☛ Tıbbi Hizmetler

Acil tıbbi hizmetler Çek Cumhuriyeti’ne gelen herkes için ücretsizdir. İngiliz, İrlandalı ve diğer AB vatandaşları ikili anlaşmalar kapsamında ücretsiz sağlık hizmeti (acil olmayan diş tedavileri haricinde) alabilir. Yabancıların tamamı reçeteleri için ödeme yapmak zorundadır.

☛  Tourist information centres ( Turist Danışma – İnfo – Merkezleri ) :

Turist bilgilendirme merkezleri sıklıkla haftanın yedi günü açıktır, her an ziyaret edebilirsiniz. Ana sezon dışında biraz erken kapanırlar, açık oldukları süreler aşağıda verilmiştir. Prag da bir kaç tane merkez bulunmaktadır.

Tourist Information Centre – Staroměstská radnice (Old Town Hall)-Staroměstské náměstí 1 ; P.tesi – Pazar / 09 – 19 – Açık

The Main Railway Station lobby (Hlavní nádraží, Wilsonova 8); P.tesi – Cuma / 09 – 18 – Açık , H.sonu / kapalı

Na Můstku Rytířská 12 – Staré Město, h.içi saat 09-19

Wenceslas Square, Václavské náměstí – Nové Město ; P.tesi – Cuma / 09 – 18 – Açık

Prague Airport Václav Havel Airport Prague – Terminal 1 / Terminal 2 ; P.tesi – Pazar / 08 – 20 – Açık

General information in Czech/Genel info-danışma hattı/Almanca ve İngilizce dil desteği – phone +420 221 714 444 ( P.tesi – Cuma / 09 – 17 ).

 

Çek Turizm Müdürlüğü Danışma Merkezi

Adres 1 : Vinohradska 46, Prag 2
Adres 2 : Staroměstské náměstí 5 (Old Town Square)

 

☛  Resmi tatiller :

Ulusal günler

•1 Ocak – Bağımsız Çek Devleti ,Renovasyonu Günü
•8 Mayıs – Kurtuluş Günü (1945)
•5 Temmuz – Kiril ve Methodius Günü – Slav Hıristiyanlık Peygamberler
•6 Temmuz – Master John Hus hissesini (1415) de yanma
•28 Eylül – Çek Devlet Günü
•28 Ekim – Bağımsız Çekoslovak Devlet Bildiri Günü (1918)
•17 Kasım – Özgürlük ve Demokrasi için Mücadele Günü

 

Diğer tatiller:

•1 Ocak – Yılbaşı
•1 Mayıs – İşçi Bayramı (Mayıs Günü)
•24 Aralık – Noel Arifesi
•25 Aralık – Noel Günü
•26 Aralık – Boxing Day
 

☛ Konsolosluklar & VİZE İŞLEMLERİ

• T.C. Prag Büyükelçiliği

Adres: Na Orechovce 69 , 162 00 Prague 6
Tel: 00 420 224 311 402
Faks: 00 420 224 311 279 – Web
e-mail: turkemb.prague@mfa.gov.tr

• Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği

Adres: Kaptanpaşa Sok. No:15, G.O.P., Ankara
Tel: +90 312 405 61 39 Pbx
Faks: +90 312 446 30 84 – Web
e-mail: ankara@embassy.mzv.cz

Ankara Kısa süreli vize bilgilerini buradan alın..

• Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Abdi Ipekçi Cad. 71, Maçka, 34367 İstanbul
Tel: +90 212 232 90 46, 230 95 97 , 234 13 66
Faks: +90 212 231 94 93 – Web
e-mail: istanbul@embassy.mzv.cz

19 Mart 2019 günü itibariyle başvuru yapacak kişilerin başvurularını “Haciahmet Mah. Kurtulus Deresi Cad. No:27 Beyoglu-Istanbul 34440” adresinden yapmaları gerekmektedir.

( İstanbul konsolosluktan : İstanbul, Ardahan, Artvin, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Edirne, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Ordu, Rize, Samsun ,Sakarya, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Zonguldak illeri için vize başvurusunu kabul etmektedir )..

Vize ve Konsolosluk Bölümü Çalışma saatleri:

Pazartesi- Perşembe: 09.00-12.00, 13.00-14.00, Cuma: 09.00-12.00

☛  Kısa dönem vize başvuruları VFS Global firmasının Harbiye (Avrupa yakası) ve Altunizade (Asya yakası)’de yer alan Vize Başvuru Merkezleri’nden yapılmalıdır.

Randevular online sistem üzerinden bu adresten ya da +90 212 373 58 20 numaralı çağrı merkezinden telefonla alınabilir.

☛ Ankara Vfs Global ofisi 26 Mart 2019 tarihi itibariyle aşağıdaki adreste hizmet vermeye devam edecektir. 26 Mart Salı günü ve sonrasında başvuru yapacak kişilerin başvurularını “İşçi Blokları Mh. Muhsin Yazıcıoğlu Cd. No:57/A Çankaya/Ankara 06530 – Regnum Sky Tower” adresinden yapmaları gerekmektedir.

Uzun dönem vize ve uzun dönem oturum izni başvuruları:

Pazartesi-Perşembe, 09.00-12.00 Başkonsolosluğun Konsolosluk Bölümü’nden.

Schengen Vizesi Teslimi: Pazartesi-Perşembe, 13.00-14.00 Başkonsolosluğun Konsolosluk Bölümü’nden (yalnızca doğrudan Başkonsolosluk’a yapılan başvurular için)

Pazartesi- Cuma , 14.30-16.30 Vize Başvuru Merkezi’nden (VFS Global)
 

Vize için Not :
• 90 güne kadar vize başvurusunda : 05.04.2010 tarihinden itibaren vize başvurusu, resmi bir form olan “Schengen Vizesine Başvuru” ile yapılmaktadır.

• 2019 yılı vize ücreti Erişkin : 60 €, 6-12 yaş : 35 € dur.Aracı firma-VFS Global hizmet bedeli hariçtir!
• 01.09.2010 tarihinden itibaren Çek Cumhuriyeti’nin bütün Elçilikleri ve Konsoloslukları 90 günden fazla kalmak için yeni bir vize formu kullanmaya başlamıştır.
• Vize başvurunuzu seyahatinizin tek ya da temel amacının bulunduğu devletin diplomatik temsilciliğine sununuz. Eğer seyahatin temel amacı belirlenemiyorsa, vize başvurunuzu en uzun süre kalacağınız devletin diplomatik temsilciliğine sununuz. Yalnız bu formülün kullanılması mümkün değilse, vize başvurunuzu Schengen alanına giriş yapacağınız devletin diplomatik temsilciliğine, yani ilk ziyaret edeceğiniz devletin diplomatik temsilciliğine sununuz.

• Kısa süreli vize başvuruları planlanan geziden en fazla 3 ay öncesi , en az da 15 gün öncesine tekabül etmelidir.

Vize A : Alandan transit geçiş
Vize C : 90 güne kadar
Vize D : 90 günden fazla

• Yeşil ( Hususi ) pasaport için 90 gün altına vize istenmemektedir.

 

*** PRAG İÇİN bir atraksiyon mu aramaktasınız? Pek çok konu.. (A & Z ‘ ye) – Tıklayın..

 
 

** Sonraki sayfa → Prag’ da ulaşım..

 
 
 
 
booked.net
 
 

 

– Prag  ; Ana Klasöre dön –

 
 
 
 

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir