Çekya – Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti – Çekya , Genel Bilgiler

Nüfus : 10.500.000 (2013)
Başkent : Prag
R.Dil : Çekçe
Din : Ağırlıklı olarak katolik, Protestan..
Para Birimi : Çek Korunası ( CZK) – Euro’da kabul gören bir diğer para birimidir. 

100 CZK (10/2016 ) = 12.66 Tl,  3.70 €, 3.25 £, 4.15 $

  • Ülke Uyarıları – Türk Dış İşleri Bakanlığı –> ( web )
  • Çek Cumhuriyeti İstanbul Konsolosluğu –>  ( web )
  • Vize başvuru klavuzu ( web )
  • Ülke için merak edilenler (web )

** 2016 yılı 2. yarısında Ülke ismi Çekya olarak parlamentoya sunulmuştur.Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü  ülkenin yeni adına kullanım zorunluluğu getirilmeyeceğini ve ismin uluslararası toplantılarda hemen kullanılmayacağını açıklamıştır ( temmuz – 2016).

cek-cumhuriyeti-haritasi

Genel bilgi : Slovakya’dan 1993 te ayrılmış parlamenter bir cumhuriyettir.Batısı – Bohemya, doğusu – Moravya, Polanya ile paylaşımlı Silezya olmak üzere 3 farklı bölgeden oluşmaktadır. Ülkede Vlatava ve Ohre kolları ile Elbe nehri en önemli nehirlerdendir, diğeri de Morava nehridir.Vlatava , güneyden kuzeye doğru yaklaşık 400 km lik yol uzunluğu ile Prag’dan geçerek Elbe nehrine boşalmaktadır.Coğrafi konumu ve denize kıyısı olmadığından yaz ve kış aylarında sıcaklık farkı yüksek seyreder.En uygun gezi mevsimi ; Mayıs -Eylül ayları arasıdır.En soğuk ay Ocak, en sıcak ay Temmuzdur.Yıl bazına bakıldığında ülke olarak yüksek bir yağış almaz.Nüfusunun %94.2 si Çekler’den oluşur. Küçük azınlık olarak Slovaklar (%1.9) ve Almanlar (%0.4) vardır. Ayrıca ülkede bir miktar Polonyalı da yaşar.

Tarih (alıntıdır) : Çek Cumhuriyeti tarih sahnesi 9. yüzyılda Büyük Moravia İmparatorluğu altında kurulan Bohemia Dükalığı olarak girdi. 1004 yılında Kutsal Roma İmparatorluğu altına girerken 1212 yılında Bohemia Krallığı ünvanını aldı. 1526 yılında Avusturya İmparatorluğu altına giren topraklarda ciddi bir Almanlaşma gözlemlendi. 1918 yılında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun çökmesi sonucu Çekoslavakya olarak tarihteki yerini aldı. 2. Dünya savaşı esnasında Alman istilasına uğrayan ülke daha sonra Rusya ve Amerika’nın atakları ile kurtarıldı. Almanca konuşan kitle toprakları terk etti. 1946’da Sovyet Rusya’nın altında komünist rejime geçti. 1989 yılındaki Kadife Devrim’e kadar Sovyet Rusya altında kaldı. Kurulan parlamenter rejim, 1 Ocak 1993’de ülkeyi Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak 2 ayrı ülkeye bölünmeye götürdü. Savaşsız bir şekilde bölünen Çekoslavakya sonucu Çek Cumhuriyeti doğdu.

prahagenph

Çek Cumhuriyeti, 2004’ten beri Avrupa Birliği üyesidir. Konum olarak ise çok özel bir yere sahip olup, Avrupa’nın tam göbeğinde yer alır. Prag’la birlikte toplam 14 ili bulunan Çek Cumhuriyetinin, her ilin kendi meclisi vardır. Bu arada Estonya’dan sonra, yüzde 60 oranla Avrupa’nın büyük ateist nüfusu barındıran ülkede, kilise ve manastırlar daha çok konser salonu ve müze olarak hizmet vermektedirler.

En önemli başkent Prag haricinde; Ostrava, Brno (Prag’dan sonra 2. büyük şehir), Pilsen (Plzen) ve  Karlovy Vary gibi diğerleri de turizmde yerini alır.

Ülke pek çok kültürel ve tarihi öneme sahip olan bölgelere ve mimari ve sanatsal yapılara sahiptir. Çek Cumhuriyeti otelleri çoğunlukla şehir merkezinde ve ülkenin mutlaka görülmesi gereken yerlerinin yakınlarında yer almaktadır. Bu yerler Prag, Český Krumlov, Karlovy Vary, Olomouc, Kutná Hora, Brno, Pilsen, Telč, České Budějovice, Ostrava, Terezín, Mariánské Lázně, Liberec, Prace, Špindlerův Mlýn, Benecko, Harrachov, Libeř, Tisá, Moravian Karst, Mělník, Teplice, Třebíč, Adršpach, Tábor, Bohem İsviçresi ve Františkovy Lázně’dir.

Orta Bohemya’da Vltava nehri üstünde bulunan Prag, ülkenin geçmişten bugüne kültürel ve tarihi mirasını taşımaktadır. Müzeleri, kiliseleri, opera binaları, daracık romantik sokakları ile tarihi ve doğal güzellikleri ile tüm dünyadan turistlerin uğrak yeridir.Turizm olarak ilgi çeken diğer yöreler: Telc Tarihi Merkezi, Cesky Krumlov, Olomouc, Kutna Hora, Karlovy Vary, Lednice – Valtice Kültürel Alanı’dır.

Çek Cumhuriyetinde aşağıdaki yerleşimler UNESCO Dünya Miras Listeleri arasında yerini almıştır (United Nations Education, Science and Culture – Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Org.) .

Tarihi Český Krumlov Şehri (1992)
Tarihi Prag Şehri (1992)
Tarihi Telč Şehri (1992)
Zelená Hora’daki St. John Kilisesi (1994)
Kutná Hora: Sedlec’deki Tarihi Şehir Merkezi, St. Barbara Kilisesi ve Meryem Ana Katedrali (1995)
Lednice-Valtice Kültürel Peysajı (1996)
Kroměříž Kalesi ve Bahçesi (1998)
Tarihi Holašovice Köyü (1998)
Litomyšl Kalesi (1999)
Olomouc’taki Kutsal Teslis Sütunu (2000)
Brno’daki Tugendhat Villası (2001)
Třebíč’teki Yahudi Mahallesi ve St. Procopius Bazilikası (2003)

Noel, Paskalya ve Yeni Yıl bu kültürün en önemli bayramlarındandır. Bir diğer önemli bayram ise her yıl Ocak’ın altısında kutlanan “Üç Kral” bayramıdır. Bu bayramda, üç erkek çocuğu, üç bilge adam kılığına girip evlerin kapılarının önüne “K”, “B” ve “M” harflerini yazarlar. Bu harfler, sene boyunca kapı önünde kalır ve bunun şans olduğuna inanılır. Ülkenin kültürü, Batı ve Doğu Avrupa kültürlerinin bir karışımıdır. Çek kültüründe aile kavramı çok önemlidir ve aile dışında herkese resmi bir tavırla yaklaşılır.
Prag, dünyanın en önemli kültürel merkezlerinden biridir. Şehirde her sene birçok müzik, sanat ve kültür festivalleri gerçekleşir. Prag’ın en popüler festivallerinden bazıları Ratha – Yatra Festivali, Prag Caz Festivali, Açık Hava Festivali, Açık Hava Çay Festivali, Prag Peyzaj Festivali, Dvorak’ın Kloral Yazı ve Bohem Caz Festivali’dir.

Kısaca ne yenir – içilir, yöresel yemekler ?

+ Çorbalar

Bramborová Polévka (ya da Bramboračka): Patates çorbası
Cesneková polévka (ya da česnečka): Sarımsak çorbası
Kuřecí polévka s nudlemi: Şehriyeli tavuk çorbası
Hovězí polévka s játrovými knedlíčky): Ciğerli etli çorba
Zelná polévka (ya da zelňačka): Sauerkraut çorbası
Koprová polévka (ya da koprovka): Ekşi süt ile yapılan dil çorbası

+ Aperatifler

Vařené brambory: Haşlanmış patates
Opékané brambory: Izgara patates
Bramborová kaše – Pureed, Sťouchané brambory: Patates püresi
Bramborové hranolky: Patates kızartması
Rýže: Pilav
Houskové knedlíky: Ekmek dumplings
Bramborové knedlíky: Patates dumplings
Omáčka: Sos
Zelí: Lahana
Bramborový salát: Patates salatası

+ Ana Yemekler

Hovězí guláš s knedlíkem: Et gulaş (İçerisinde hamur işi de bulunan bir yahni
Svíčková na smetaně, knedlík: Kremalı soslu ve hamur işli fileto et
Smažený vepřový řízek: Domuz Şinitzel (Kızartılmış domuz dilim)
Pečená kachna se zelím a knedlíke: Izgara ördek (Yöresel prag yemeklerinin en ünlülerindendir.)
Smažený sýr: Kızartılmış peynir (Kızartılmış ekmek ve peynir dilimleridir.)
Pečené kuře s brambory: Izgara tavuk ve patates
Plněná paprika s rajskou omáčkou: Domates soslu biber dolması
Smažené žampiony: Kızartılmış mantar
Kynuté ovocné knedlíky, švestkové, meruňkové, jahodové, borůvkové: Meyveli dumplings (Hamur işi çeşididir.)

+ Tatlılar

Trdelník: Aslen Slovak tatlısı olan Trdelník’i Prag genelinde bulabilirsiniz. Genellikle göz ateşinde pişirilen, tarçınlı ve üstü şekerle kağlı ünlü hamur tatlısı.
Krep (Palačinky) reçelli (džem) ya da meyveli (ovoce) (čokoláda), kremalı (šlehačka) ve yemişli (oříšky)
Medovník: Ballı kek
Ovocné knedlíky: Meyveli dumplings
Jablečný závin: Elma dolgulu kurabiye
Dort: Kek
Zmrzlinový pohár: Dondurma, sundae

Çek birası dünyaca tanınır ve Pilsener, Urquell, Budvar ve Staropramen gibi bira çeşitleri birçok yerde bulunabilir. Bazı bar ve publar kendi biralarını ürettikleri için değişik lezzetleri buralarda tadabilirsiniz. Popüler olarak tüketilen içecek çeşitlerinden biri de şaraptır.Gazsız su istiyorsanız suyun üzerinde “neperliva” yazısını aramalısınız. Gazlı su için “perliva”, az gazlı su için ise “jemne perliva” yazısını arayın.Çek birası ucuz ve kaliteli. Ülkede birayı çok seviyorlar ve çok tüketiyorlar. Becherovka ve slivovice isimli iki özel içkileri var.

(yeme içme kaynağı – gezipgordum.com)

Konaklama : Başta Prag olmak üzere ;  her tür konaklama talebini karşalayabilecek büyükten küçüğe, lüksten pansiyona pek çok konaklama seçeneği mevcut.Şehirde uzun süren komünist rejimin etkisi, otellerin mimarisine de yansımıştır. Rejimin sona ermesiyle birlikte, otellerin iç ve dış tasarımlarında revizyonlar yapılmış ve günümüz şartlarına getirilmeye çalışılmışsa da bu dönemden kalan binaların bir kısmı hâlâ kasvetli bir mimariye sahiptir.Oda fiyatlarına genelde kahvaltı ve yemek dahil değildir ve bazı ekstra vergiler de eklenebilir. Rezervasyon sırasında bu konularda bilgi alınması tavsiye edilir.

Bu bölümde Prag ve çevre gezi alanlarını bulacaksınız..İyi Geziler…

&nbsp
&nbsp

– Sayfa Başına Dön –

– Prag Gezi Notları ; Ana Klasöre dön –

 &nbsp
&nbsp
&nbsp

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*