New York Gezisi.3

 
 

NEW YORK GEZİSİ ( konu devamı )

✵ Gezi tarihimiz 2009, güncel bilgiler 2019-20 yılına aittir! ✵

 

Manhattan – Bölgeler :

newyork_manhattanmap

ManhattanMapManhattan, atraksiyon – gezi haritası

manhattan_atraction_map
Manhhattan Yol Güzergahı


 

+ New York, Bulvar-Cadde Haritası – Tıklayın

 

 

+ Union Square, web :

Broadway’den 4 Ave. vede E 14th Str. ile E 18th Str. arasında kalan alandır.1839 yılında açılmış, 1872 de yeniden tasarlanmış alan kent için tarihte toplumsal olaylara sahne olmuştur. 1882 de ilk işçi bayramına ev sahipliği yapmıştır.  George Washington, Abraham Lincoln, Mohandas Gandi ve Marquis de Lafayette gibi ünlülerin heykelleri yer alan park’ta popüler Greenmarket bulunur. Haftanın 4 günü sebze meyve vs. tarzında semt pazarın bulunduğu alandır.

New York City’nin sunduğu benzersiz çeşitliliğin güzel bir örneği olan Union Square şairler, iş adamları, protestocular ve bu uçlar arasında yer alan başka her tür insanı bünyesinde barındırıyor. Merkezinde yer alan meydanıyla tanınan Union Square, kurumsal devlerin ve semt dükkanlarının bir karışımını görebileceğiniz sokaklarla çevrili. Semt pazarları ve sokak sanatçıları Union Square’in kültürel önemi ve popüler cazibesine katkıda bulunuyor. Burada bulunan bir cafe alanı ( web )..

 

Artık Manhattan’ın Down Town bölgesindeyiz…

newyorklogos2
 

+ Greenwich Village ve East Village

14. Street’ten Houston Street ve Broadway’in batısına uzanan ve genelde ‘Village’ olarak anılan bu bölgenin batıda kalan kısmına Greenwich Village, doğuda kalan kısmına ise East Village denir.

“The Village” olarak da isimlendirilen Greenwich Village, New York şehrinin Lower Manhattan kısmının batı tarafında bulunan ve çoğunlukla meskun olan bir bölgedir. Koloni döneminde bu alan bir köydü. Muhafazakar Georgiaların tuğla binaları ve ahırdan bozma evlerinin izlerini günümüzde görmek mümkün (Bedford str). Bölgenin büyük bir kısmı üst orta sınıf ailelerine aittir. Bununla birlikte Greenwich Village, 19. yüzyılın sonlarından 20. yüzyılın ortalarına kadar Bohemyanizmin merkezi ve Beat Hareketi’nin doğum yeri olarak biliniyordu. Greenwich Village’in ismi Birleşik Krallık Londra şehrinin Greenwich bölgesinden alınmamıştır; bölge, New York’un Britanya tarafından ele geçirilmesinden önceki Felemenk kurucuları tarafından Noortwijck ya da Groenwijck olarak biliniyordu.

Greenwich Village’ın en kalabalık yeri New York Üniversitesi’nin binalarıyla çevrilmiş ve artık Üniversite’nin kampüsü sayılabilecek olan Washington Square Park’tır.

Washington_square_park_NY

Bu parkta en popüler aktivite ise satranç oynamaktır.Greenwich Village, 1970’lerden bu yana sanatçılara, yazarlara ve sanatseverlere kucak açmış bir bölgedir. Günümüzde aksesuar mağazalarının, antikacıların ve dünya mutfaklarından farklı tatları keşfedebileceğiniz pek çok restoranın bulunduğu Bleecker Street, bölgenin en önemli alışveriş sokağıdır. Ama Village’ta sokaklar Manhattan’ın genelin aksine, çok karışıktır.Burada birde galeri mevcut.Grey Art Gallery ( Address: 100 Washington Sq E Lbby – New York, US ,web )

Gündüzleri alışveriş için gelebileceğiniz Greenwich Village’a, akşamları, dünyaca ünlü müzisyenlerden caz ve blues müziğinin en iyi örneklerini dinlemek için de gelebilirsiniz. New York’a gelmişken, bu şehirle özdeşleşmiş müzik türleri olan caz ve blues’la dolu bir gece geçirmeden dönmek olmaz. Greenwich Village’daki onlarca caz bardan özellikle Christopher Street ve Bleecker Street’teki barları tavsiye edilenlerden..

East Village ise Greenwich’e göre daha yoksuldur ve kentin merkezi yerlerindeki kiraları karşılayamayan küçük butikler, restoranlar ve takı dükkânlarını burada bulabilirsiniz. Greenwich Village’ın zamanla azalmaya yüz tutmuş bohem ruhu, East Village’ta hâlâ canlılığını korumaktadır. En ünlü sokakları olan St Mark’s Place ve Avenue A’da dolaştıktan sonra akşam da bir caz kulübünde müzikle dolu bir akşam geçirebileceğiniz önerilmekte..

Bir Not: New York’ta yaşayan dünyaca ünlü saksafon ustası İlhan Erşahin’in Nublu adındaki caz barı alternatifleriniz arasında imiş.!.(62 Avenue C between 4/5th street-East Village).

 

+ No Lita ;

Nolita, Manhattan içinde ve Küçük İtalya – Little Italy , Noho, Soho, Greenwich Village, Çin Mahallesi, East Village ve Lower East Side sınırında yer alan ve dillerden düşmeyen en popüler küçük semttir. Tasarımcı butiklerinin sofistike şıklığı ile ön masalarda oturup gelen geçeni seyretmenin verdiği basit keyfi bir arada sunuyor. Modayı yakından takip eden bu güler yüzlü semt; dar sokaklar, son derece şık vitrinler ve harika bir espresso içebileceğiniz kaldırım kenarındaki kafelerden oluşuyor. Yürüyerek gezebileceğiniz ve samimi bir ortama sahip Nolita, söz konusu popüler mekanlar olduğunda rakip tanımıyor. New York City’nin adeta bir film karesinden fırlamış bu semtinde romantizm ve gerçek bir arada.

JFK Havaalanına trafik olmadığı takdirde taksiyle 30 dakikalık mesafede ; Wall Street/Finans Bölgesine Metroyla 13 dakikalık mesafede ; Times Meydanına metroyla 17 dakikalık mesafede yer alır

Bu popüler semtte Manhattan’ın bazı en güzel sanat galerileri, mağazaları, restoranları ve gece kulüpleri yer alıyor. Güne eşsiz kahve dükkanlarından birinde kahvenizi içerek başlayın ve günü civardaki harika barlardan birinde bir içki içerek sonlandırın.New York City’de keyif alabileceğiniz her şeyi (harika restoranlar, mükemmel mağazalar, metro istasyonu ve Eileen’s Cheesecake’i ) burada bulabilirsiniz.

 

+ SoHo ve TriBeCa :

SoHo ismi; South of Houston’un (Houston Caddesi’nin güneyi) kısaltmasıdır/Houston str., Broadway, Canal Str. ve Hudson ırmağı ile sınırlı bölgedir. Eskiden ağırlıklı olarak atölyelerin ve küçük işletmelerin bulunduğu bir bölgeyken günümüzde pahalı kafelerin, restoranların, sanat galerilerinin ve modayı yakından takip eden mağazaların yer aldığı bir mahalle hâline gelmiştir. Village’ın giderek pahalılaşmasıyla, güneye kaçan sanatçılar, SoHo’yu kendilerine mesken edinmişlerdir ve bu akımın başını Andy Warhol çekmiştir. SoHo’da eskiden ucuz olduğu için yerleşilen küçük tavanarası evler, günümüzde milyonlarca dolara satılmakta. Broadway en popüler alış veriş caddesidir. New Museum of Contemporary Art müzesi burada bulunmakta. Müze tüm dünyadan yaratıcı çağdaş sanat eserlerinin sunulduğu bir müzedir (Prince str.235 , Bowery)

SoHo’da yapılacak en güzel şey, sanat galerilerini dolaşmak, çok çeşitli mutfaklar sunan restoranlarda yemek yemek, kafelerde dinlenmek ve en ünlü alışveriş caddesi olan Broadway’de alışveriş yapmaktır.

Zamanla SoHo da Greenwich Village gibi pahalılaştığından sanatçılar daha güneybatıya doğru yani Financial District’tin (Ada’nın en güney ucuna verilen isim) batısından Canal Street’e kadar uzanan, üçgen şeklindeki bölgeye, TriBeCa (Triangle Below Canal) kaydılar. Diğer komşuları gibi TriBeCa da zamanla bohemleşti ve burada da çeşitli sanat galerileri açıldı. Pek çok ünlü sanatçının yaşadığı TriBeCa’nın pahalı tavan arası evlerinin sahiplerinden biri de Robert De Niro’dur. TriBeCa Grill adında bir restoranın da sahibi olan Robert De Niro, TriBeCa Film Festivali’nin de ortaya çıkmasına yardımcı olmuş bir isim.

 

+ Little Italy , web ;

Chinatown’la komşu olan Little Italy, Amerika’nın küçük İtalya’ sıdır. İtalyanlar’ın yemek konusundaki ünü, Atlantik Okyanusu’nun bu tarafına da yayılmıştır. Bu mahallede bol soslu bir spagetti ve bir kadeh ev yapımı şarap tadabilir ve ünlü İtalyan markalarının ürünlerini satın alabilirsiniz. Küçük hediyelik eşyalar ve İtalya’dan ithal edilmiş gıda mamülleri de alışverişinizi renklerdirecek ufak ayrıntılar. Günümüzde bölge Chinatown’un sınırları içinde kalmakta..Yazın özellikle hafta sonları buralar yürümek , hediyelik eşya almak ev şarabı ile makarna yemek için idealdir.İşletmelerin bir kısmını Çinliler çalıştırmakta..Eylül ayı başlarında 10 günlük San Gennaro Festivali bu alanda yapılır. Center ve Grand str.in köşesinde yer alan Theodore Roosevelt’in New York City polis memurları kurulunun başkanlığını yaptığı bina’yı görün (Police Headquarters)..

 

 + Chinatown , web1 , web2 :

Kentte Lower east side’deki etnik mahalleler arasında gelişen mahalledir.Küçük dükkanlarda, taklit (Çakma) markalar, saatler, çantalar, olağan hediyelikler, manav tezgahlarında egzotik çin meyveleri..ne ararsan burada..Restoranlarıda unutmayalım..

Canal Str.’i, Chatham Square’ı ve Mott Str.’i içine alan ve sınırları belirsiz, hareketli, 200 bin civarında insan yaşayan mahalledir. Chatham square civarında, Division str. ve Bowery’nin köşesinde, Konfüçyüs’ un 1983 yapımı bronz heykeli yer alır.

Adından da anlaşılacağı üzere bu mahalle, New York’un meşhur Çin Mahallesi’dir. Burada sayıları 200’ü aşan restoranlarda gerçek Çin yemeklerini tadabilir ve ufak tefek hediyelikler, ucuz elektronik eşyalar ve egzotik Çin meyveleri alabilirsiniz. Çinlilerin yoğun olarak yaşadığı bu bölgede, Ocak- Şubat ayları arasında Çin Yeni Yılı kutlamaları, oldukça renkli ve eğlenceli geçer.

 

Lower Manhattan :

Adanın en eski ve en tarihi kısmı ucunda yer almaktadır.Ve bu alan Finans merkezidir.Chintown’un hemen aşağısından başlayan, Worth Str.’in güneyindeki bölgeye genel olarak bu ad verilmektedir. Burada Dünya Ticaret Merkezinin (World Trade Center) eski yeri olan Wall Str.’i ayrıca ; South Str. Seaport’a, Staten Island’a ve Özgürlük heykeline giden feribotları göreceksiniz..

 

+ Ground Zero ( World Trade Center)(web), Finans merkezi, web1 , web2 :

Ground Zero-World-Trade-Center

Address: Liberty St & Church St – New York, US ( 1 Albany St, New York, NY 10006 )

Lower Manhattan’ın en turistik yeri, ofislerden, otelden, alışveriş merkezinden, metro istasyonlarından ve Windows on the World restoranı ile gözlem terasının şekillendirdiği İKİZ KULE’ lerden oluşan kopmleks yapısı ile World trade Center 1970 te hizmete girdiklerinde dünyanın en yüksek binaları idi. Saldırı sonrası yerine dokunaklı bir anıt dikildi. Alan uzun bir süre inşaat alanı olarak kalmıştır (Viewing Wall). Burada ölenlerin isimleri mevcut.. 2004 yılında planlanan ve David M.Child tarafından tasarlanan 541 m.lik Freedom Tower 2014 yılında ikiz kulelerin yerini almıştır.

11 Eylül 2001 tarihine kadar, New York’a gelen turistlerin Downtown Manhattan gezisi, World Trade Center (Dünya Ticaret Merkezi)’nin ikiz kulelerini görmek üzere bu noktadan başlardı. Binlerce kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısından sonra, bir zamanlar kulelerin yer aldığı bu bölgeye artık Ground Zero (Sıfır Noktası) denilmekte ve hâlâ turistlerin ilgi odağı olma özelliğini korumakta.

 

+ Trinity Church , web :

Adres: 74 Trinity Pl, New York, NY 10006 ( 79 Broadway )

 

Amerika’nın en eski kileselerindendir. Wall Street’te tarihi neo-gotik yapı , güzel vitray pencereler ve kemerli tavanlara sahiptir. 11 eylül 2011 de fazla bir hasar almamıştır.. Broodway’in güney ucunda yer alan kilise Wall str.2 ‘in hızlı yaşamı içinde farklı bir görünüm katar..

 

+ Wall Street / Tur: web1 , web2 :

Address: 110 Wall Street – New York, US

Battery Park’tan yürüme mesafesinde bulunan Wall Street, Manhattan’ın en ünlü sokaklarından biridir. Çoğu ziyaretçi burayı biraz karanlık ve kasvetli bulabilir, çünkü çok yüksek binaların olduğu bu bölgede sokaklar çok dardır.

Artık sembolik bir anlamı olsa da, 1653 senesinde New York’un Hollandalı valisi Peter Stuyvesant, kolonicileri İngilizler’den korumak için bu bölgeye bir duvar yaptırmış. Bu duvar yıkılalı çok olmuş ama sokağa adını veren de yine bu duvar olmuş.

Wall Str.’te sola dönünce çarpıcı bir kaç binaya rastlarsınız.Tarihi 1842’lere dayanan no.55 bu cadde üzerinde bulunan en eski bainalardan birisidir. No.40, yani eski Bank of Manhattan, kentin en yüksek binalarındandır. No.26 da (Nassau’da), eskiden ABD Gümrük binası olan Federal Hall Natıonal Memorial önünde Washington’un büyük bir heykeli bulunur.

Asıl ilgi alanı caddenin diğer tarafında yer alan Borsa binasıdır.Borsayla ilgili olmasanız bile Broad Street No.8 – 18’de bulunan New York Borsası’nın (New York Stock Exchange)(web) binasını görmelisiniz. 11 Eylül’e kadar bu binada halka açık bir galeri ve ziyaretçi merkezi vardı ama artık kapalıdır.

Ayrıca New York’un Finans Merkezi’nin ve Wall Street’in sembolü hâline gelmiş bronz Wall Street Boğa’sıyla da bir fotoğraf çektirmeden dönmeyin.

Lower Manhattan’da ilgi çeken bir iki yer daha vardır.Broadway ve Fulton Str.’in köşesinde St Paul’s Chapel ve bahçesi bulunmakta ( Washington göreve başlar iken burada dua etmiş ).Biraz daha yukarıda , Broadway no. 233’te 1930’a kadar dünyanın en yüksek bina ünvanını korumuş olan Woolworth Bulding yer alır.

 

Broadway’in hemen yukarısında New York City Hall ‘ı (Belediye Binası) göreceksiniz .


 

+ Brooklyn Bridge – Köprüsü ve South Street Seaport :

1833’te açıldığında Brooklyn Köprüsü (Brooklyn Bridge), dünyanın en büyük asma köprüsüydü. Manhattan ve Brooklyn’i birbirine bağlayan köprü, gotik tarzdaki mimarisiyle görülmeye değer bir özellikte.Köprünün yaya yolu girişi City Hall park’ın doğu yakasındandır.

Brooklyn Köprüsü’nün en güzel izleneceği yer ise South Street Seaport.Wall Street’e yürüyüş mesafesiyle 10 dk uzaklıkta ve günümüzde daha çok bir mesire yeri hâlini almış. South Street Seaport Museum (Denizcilik Müzesi) ise bu bölgede gezebileceğiniz bir müze.

Müze gezmek veya alışveriş yapmak istemiyorsanız, bölgedeki restoranlarda çeşitli deniz mahsulleri tadabilirsiniz. Eğer çok aç değilseniz de, Brooklyn Köprüsü’ne karşı oturup şehre özgü tatlardan -bir pretzel ya da bir bagel ve bir fincan kahve- atıştırabilirsiniz ve şehrin bir diğer simgesi olan bu muhteşem manzarayı fotoğraflayabilirsiniz.

 

 + Battery Park City & Battery Park , web :

Address: State St & Battery Pl – New York, US

1960 larda World Trade Center inşa edilirken, kazıdan çıkarılan 30 milyon ton kadar toprak hudson nehrine boşaltılmış, 1980 lerde irili ufaklı apartmanların, ofislerin ve parklardan oluşan Battery Park City  kurulmuştur.

Battery_Park_City

World Financial Center’in en göze çarpan kısmı ; çevresi mağazalarla , restoran ve barlarla çevrili , halka açık bahçesi olan Winter Garden’dir.Yakın alandan, New York Waterway Colgate 15 dk. lık periotlarla kalkan feribotuna binerek – web ; New Jersy’e, oradan da Hudson Bergen Light Rail bağlantısı ile Liberty Science center’e gidebilirsiniz (ücret hakkında).. Bölgenin hemen yakınında, Manhattan’ın ucunda yeşil bir alan vardır (Battary Park)..

Günümüzde New York’a gelen her turistin ziyaret etmek istediği Anıt’ı gezmek için öncelikle Battery Park’a gelmeniz gerekiyor. Battery Park’a gelmek için en kısa ve en ucuz yol, metroyla Bowling Green durağına kadar gelmenizdir. Otobüsleri de kullanabilirsiniz ama bu zaman kaybı olacaktır. Meydanda kalabalık topluluk alanını hemen fark edersiniz..Kent tarihinde rol almış Castle Clinton‘a insanların yönlendiğini göreceksiniz..

Castle_Clinton_Ny

Castle_Clinton_Ny2

1811 yılı başlangıçlı gemilerin İngiliz donanmasından koruma amaçlı yapılan top kalesidir. Tarihinde akyaryum olmuş bu alan , sonra müzeye dönüştürülmüştür. Günümüzde Özgürlük heykeli ve Ellis adasına giden feribotların bilet gişesi fonksiyonunu görmektedir (South Ferry station). Meydana hakim alanda Amerikan yerliler müzesini göreceksiniz.

Önce Liberty Island’a sonrasında da Ellis Island’a giden feribotlar, buradaki South Ferry dokundan kalkar. Alacağınız bir biletle her iki adayı da gezebilirsiniz. Anıt’ın içini gezmek için sınırlı sayıda tura izin verilmekte. Anıt’ın içini görmek istiyorsanız biletlerinizi önceden almanızda fayda var. Biletler Castle Clinton National Monument’tan alınır.

Park alanında, Manhattan’ın güney ucunda harika yürüyüş yolları ve paten yolları bulunan bu yeşillik alanda gün batımını seyretmek de ayrı haz vermekte.. Ayrıca bu alanad ; Museum of Jewish Heritage ve National Museum of American Indians’ı da ziyaret edebilirsiniz..

Bowling Green metro durağından çıktığınızda çok yakınınızda kalan -36 Battery Pl, New York, NY 10280 adresinde ; Museum of Jewish Heritage (Yahudi Müzesi , web)’ ı da gezebilirsiniz. Müzede Yahudi yaşamına ve kültürüne özgü galeriler ve multimedya gösteriler sergilenir. Müzenin 2. katı, Soykırıma ilişkin sergilere ayrılmıştır. Diğer bir katında ise günümüz Yahudileri’nin hayatlarına ilişkin sergiler gezilebilir.

Pa-Sa 10.00-17.45, Çrş 10.00-20.00, Cu 10.00-15.00 saatleri arasında müzeyi gezebilirsiniz. Müze; Cumartesi ve Yahudi bayramlarında kapalı.

Bu civarda – 1 Bowling Green, New York, NY 10004 adresine gezebileceğiniz diğer bir müze ise National Museum of American Indians (Amerikan Yerlileri Müzesi – web)’ tır. Amerikan Yerlileri’ne ait kültürün ve el yapımı eşyaların sergilendiği müzeye giriş ücretsiz. Bu unutulmaya yüz tutmuş kültür hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler, müzede yapılan film gösterimlerine katılabilir ve geniş bilgi arşivinden yararlanabilirler.

Park alanından

 
** Gezimizin devamı sonraki sayfamızda..
 
 

 

Önceki SayfaSonraki Sayfa

– New York – Ana Klasöre dön –

– ABD/US ; Ana Klasöre dön –

 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir