Prag’a Ulaşım-Havaalanı Transport & T. Taşıma Bilgileri.1

transportpraguelogos

TOPLU TAŞIMA & ULAŞIM

 

PRAG ‘ a NASIL GİDİLİR ?

Kent’e ulaşım imkanları :

1 ) Kara yolu & Demir yolu seçenekleri ( Diğer ülkelerden ) :

Tüm uluslar arası trenler (Brüksel ve Köln üzerinden gelen Londra treni de dahil) ya ana tren istasyonu Hlavní Nádraží istasyonuna veya Praha Holešovice’ye gelir. Bunların her ikisi de metronun C hattı üzerindedir ve birkaç tramvay ile gidilip gelinir. Ana tren istasyonu Prag şehir merkezinden sadece birkaç dakika uzaklıktadır. Her iki istasyonda da döviz büroları (%10 komisyon ödemek istemiyorsanız bu büroları kullanmayın), ATM’ler, 24 saat çalışan emanetçiler ve turizm danışma masaları bulunmaktadır. Ayrıca burada bulunan bazı acentelerden otel rezervasyonları da yaptırabilirsiniz. Bu tren istasyonunun pek hoş olmayan bir geçmişi vardır: birçok evsiz insan ve ‘sabıkalı’ kişiler yakın bir zamanda yapılan restorasyona kadar buralarda kalırlardı. Prag tren istasyonları çok tehlikeli olmasa da, yine de dikkatli olun, zira yankesiciler burada da mevcuttur. Ayrıca, yaz aylarında bazı uluslar arası trenlerin tamamen dolu olduğunu ve en azından birkaç gün öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerektiğini unutmayın. Şehir merkezine gitmek için Müze durağına kadar bir duraklık metro yolculuğu yapmanız veya kalabalık Wilsonova’da 10 dakikalık bir yürüyüş yapmanız yeterli olacaktır.Çoğu uluslar arası ve ulusal otobüs şirketi şehrin doğru bölgesinde bulunan Florenc otobüs ve metro istasyonuna varır. Eski Şehir buradan sadece 10 dakikalık yürüyüş mesafesindedir veya hemen yanınızda bulunan B ve C metro hatlarından istediğiniz her yere gidebilirsiniz ( kaynak; prague.fm ).

2 ) Hava yolu seçenekleri :

Ruzyne Prag Havaalanı (tüm uluslararası uçuşlar buraya iner), şehir merkezinden 17 km uzaklıktadır ve Avrupa’daki bir havaalanından bekleyebileceğiniz tüm modern imkanları sunar. Havaalanından şehir merkezine yapılacak yolculuk 20 – 25 dakika veya toplu taşıma ile 55 dakika civarında sürer.

Gümrükler :

Çek Cumhuriyeti AB’ye katıldığında gümrük kontrolleri sona ermiştir. Kontroller sadece AB’nin dış sınırlarında devam etmektedir. İşte bundan dolayı uluslar arası havaalanlarında kontrollerle karşılaşabilirsiniz. Gümrüksüz malların satıldığı mağazalardan satın alınan veya müşterilerin vergilerini ödeyerek satın aldığı ve AB’ye getirdiği eşya veya mallardan vergiden muafiyeti sadece bunlar kişisel kullanım için satın alındıysa söz konusu olabilir.

Eşyalarda kişi başında 300 euroya kadar muafiyet uygulanmaktadır. Hava yolu ile seyahat ederken muafiyet kişi başına 430 euro iken, 15 yaşından küçükler için bu sınır kişi başına 200 eurodur. Tütün ürünleri, alkol ve yakın muafiyet sınırları içinde sayılmaz, aynı zamanda beraberinizde getirdiğiniz ve tekrar beraberinizde geri götüreceğiniz eşyalar ve kişisel kullanım için beraberinizde getirdiğiniz ilaçlar bu kapsama dahil edilmez.

Tütün ürünlerinde gümrüksüz ürün mağazalarından veya vergi ödenerek alınan ürünlerde muafiyet şu miktarlarda uygulanır: 200 sigara veya 3 grama kadar 100 sigara, veya 50 sigara veya 250 grama kadar tütün.

Alkol ürünlerinde gümrüksüz ürün mağazalarından veya vergi ödenerek alınan ürünlerde muafiyet şu miktarlarda uygulanır: alkol oranı %22’nin üzerinde olan alkollü içeceklerden veya içilmeyen ve alkol oranı en az %80 olan alkollerden 1 litre.

Alkol oranı %22’ye kadar olan alkol ve alkolik içeceklerden 2 litre.

Toplam 4 litre köpüksüz şarap veya 16 litre bira.

Değeri 10.000 euroyu aşan Çek korunası veya başka bir yabancı para veya çek veya paraya dönüştürülebilen makbuzlar, yatırım araçları, değerli metaller veya taşlar sokuyorsanız, gümrük yetkililerini bu konuda bilgilendirmeniz gerekmektedir.

 Ülke ve Kente Yurt Dışı Ulaşım :

+ Hava yolu seçenekleri ( Türkiye’den ) :

Türkiye’den Prag ( Ruzyne ) uluslararası hava alanına uçuşlarda ;

Direkt tarifeli uçuş olarak , THY bir seçim olabilir. Uygun zamanlarda , promosyonel uçuşları yakaladığımızda hesaplı uçmak mümkündür.Diğer hava yolları ( KLM , Lufthansa ve diğerleri.. ) , bağlantılı seferleriyle en az 4-6 saatlik uçuşlarla sizi İstanbul’dan ( Atatürk ) Prag’ a ulaştıracaktır.Bu süre bazen 6-8 saatlere ulaşabilmektedir.

Normalde hava koşullarına göre İstanbul – Prag arası uçuş süresi 2 ¾ saattir.

1 stop olarak diğer havayolları tarifeli seferler ;

İsviçre Hava Yolları : Zürih bağlantısıyla
Lufthansa Hava Yolları : Münih yada Frankfurt bağlantısıyla
İtalya Hava Yolları : Roma bağlantısyla
Rus ( aeroflat ) Hava Yolları : Moskova bağlantısıyla
Avusturya Hava Yolları : Viyana bağlantısıyla

Uçuş imkanlarını sunmaktadır.

Ülkemizden düşük maliyetli hava yolları olarak şu an için ( 2014 yılı ikinci yarısı ) tarifeli Prag uçuşunu ” Pegasus Havayolları ” sağlamaktadır. Hafatanın en az 3 günü – salı / perşembe / pazar günleri karşılıklı seferler ile (2014) ; İstanbul Sabiha Gökçen havaalanından saat 12.50 tarifeli kalkış ve Prag’dan yerel saat 15.05 kalkış ile ulaşım mümkün. Ücretler , uygun tarih ve promosyon olarak alındığında vergiler dahil çift yön olarak kişi başı 160 – 175 €‘ dan başlamakta.Uçuş süresi hava koşullarına bağlı olarak yaklaşık 2 ¾ saat dolaylarındadır.

Schengen dışı tüm ülke hava yolu şirketleri Ruzyne – Vaclav Havel Airport Prague hava alanında , Kuzey / North Terminal.1′e inecektir ( ve kalkacaktır ).

Terminal.2 ise ; Schengen ülke hava yollarına tahsis edilmiştir..

* Ola ki yurt dışındayız ; Hollanda -Amsterdam yada İtalya -Milano’dan , Fransa – Paris’ten : EasyJet ile Prag’a dolaylı ulaşmak da mümkündür.Özellikle EasyJet için buralardan Prag’a gidiş-dönüş uçak bileti 70 € dan başlayan fiatlarla sunulmaktadır.

* Yukarıdaki yaklaşım,bir başka bakış açısıyla değerlendirildiğinde ; Fazla bir ek maliyet getirmeden farklı 2 ülke ve kent gezisini içermesinden alternatif olabilecektir !..

Prag için hava ulaşımı dışında diğer ulaşım alternatifleri burada incelenmemiştir ! .

 

Prag hava alanını tanıyalım :

Ruzyně ( PRG ) Havaalanı – International Airport Prague – Václav Havel Airport Prague ;

Havaalanı , Prag şehir merkezine yaklaşık 17 km. lik mesafede, kentin kuzey batısında yer almaktadır. Çek Cumhuriyeti’nin büyük alanlarından biri olup , 1937 yılında açılmıştır.

pragairport

Şehir merkezine alandan ulaşım süresi : Araç türlerine , yol durumuna göre 25 – 30 dk.dan , 50 dk.ya kadar ( Toplu taşıma araçları ) sürebilmektedir.

Havaalanı Orta Avrupa’nın 2. büyük hava limanıdır. 2010 yılı itibariyle yıllık 12 milyon yolcu trafiğine hizmet vermiştir.Aktif olarak 2 pisti ( 06/24 – 13/31 ) uçuşlara kullanılırken , seyrek uçuşlar için de pistleri ( 04/22 ) mevcuttur.

Hava alanında Arrivals / Gelen yolcu katındaki tourist information deskten ( İ ) İngilizce ve Almanca olarak bilgi ve yardım alınabilir.Alanda Shop & Restoran , acentalar ve postane vs. bulunmaktadır. ATM ve döviz büroları vardır. Şehir merkezine göre döviz bozdurma alanda komisyon açısından alehinize olabilir.Alanda valiz emanet imkanı vardır ( günlük tek valiz emaneti – 40 CZK – 2014 ). Güney terminali yönünde 2 adet airport otel mevcuttur. Alanda ulaşım için biletleri temin edeceğiniz bilet makinaları – gazete bayileri mevcuttur.

ticket_airport

– terminal 1 / arrivals-

 

Prague Airport web sitesi – tel +420-220 11 11 11

 

Terminaller :

Kuzey Terminalleri olarak – North 1 ( T1 ) ve North 2 ( T2 ) : Rutin uçuşlar için kullanılırken , South ( Güney Terminal )( T3 , Terminal Jih ) ise düzensiz olarak , özel ve charter uçuşlar için kullanılır – VİP & ( devlet , protokol ) uçuşlar yada küçük uçaklar içindir.

** Kısaca : North 1 ( Terminal.1 – T1 ) , North 2 ( Terminal.2 – T2 ) olarak ta adlandırılır.

* Shengen ülkelerinden tüm uçuşlar Terminal.2 ‘ de ( T2 ) sonlanırken ( iniş & kalkış ) , ABD ve İngiltere uçuşları Terminal 1 ‘ de sonlanabilmektedir.

* Shengen dışı tüm ülke uçuşları , iniş ve kalkışlar Terminal.1 ( T1 )’ den olmaktadır ( THY & Pegasus airlines ).

Terminal 1 / T1 ; 0 / 1 / 2 olmak üzere 3 kat seviyeli , A ve B kapılarına ( gate ) sahiptir.

Terminal 2 / T2 ; 0 / 1 / 2 / 3 olmak üzere 4 kat seviyeli , C ve D kapılarına ( gate ) sahiptir.

Terminal 2′ de pasaport kontrolünün hemen arka yanında bir adet güvenlik ( securty ) geçişi mevcut iken , Terminal 1 ‘de her kapı ( Gate ) girişinde güvenlik merkezi bulunmaktadır!.

Hava alanı harita & dökümanlar :

** Alltaki resimlere tıklayın , net ve büyük görüntü için ; sağ tık –>resmi & hedefi farklı kaydet ! sonrası gereğinde zoom yapın ..

* Prag Havaalanı Terminalleri ( değişik sunumlar ile ) ( kayıt edip inceleyin ! ):

 

* Ruzyne hava alanı transfer & terminaller için görsel bilgi (video) / ( terminaller & katlar & plan – harita)

 

Hangi hava yolu , hangi terminal’i kullanmakta ?

Terminal 1

Aer Lingus
Aeroflot
Aeroflot (Rossiya)
Aerosvit
Air Via
Azerbaijan Airlines
Belavia
Belle Air
British Airways
Bulgaria Air
Bulgarian Air Charter
Czech Airlines
Delta Air Lines
easyJet
El Al
Emirates
Freebird Airlines
Korean Air
Nouvelair
Orenair
S7 Airlines
Sky Airlines
Smart Wings
Tailwind Airlines
Tatarstan Airlines
Travel Service Airlines
Tunis Air
Turkish Airlines , Pegasus Airlines
Ural Airlines
Wizz Air
Yakutia Airlines

Terminal 2

Aegean Airlines
Air France
Air France (Brit Air)
Air Malta
Air One
airBaltic
Alitalia
Austrian Airlines (Tyrolean Airways)
Brussels Airlines
Brussels Airlines (Flybe)
Czech Airlines
Darwin Airline
easyJet
Enter Air
Finnair
Germanwings
Iberia
Iceland Express (Holidays Czech Airlines)
Jet2.com
KLM (KLM Cityhopper)
LOT Polish Airlines
Lufthansa
Lufthansa Regional (Lufthansa CityLine)
Norwegian Air Shuttle
Scandinavian Airlines
Small Planet Airlines
Smart Wings
Swiss International Air Lines
TAP Portugal
Transavia.com
Travel Service Airlines
Volotea
Vueling
Wizz Air

** 3 Şubat 2012 tarihi sonrası Çek – Malev hava yolları uçuşlarını iptal etmiştir! ( şirket iflası? )

 

Önemli Not : Ruzyne hava alanı , karıştırılabilecek , sıkıntı yaşatan bir alan değildir.Bizim İstanbul Sabiha Gökçen’e kısmen anımsatmakta ve  gelen & giden yolcu giriş / çıkış yapısına benzemektedir.

 

++ Kısaca bu havaalanına inişi (Prag’a gelişi) özetleyelim ( Arrivals – Gelen yolcu ) ..

Ülkemizden bu hava alanına indiğimizde ( Terminal 1 ) uçağı terk edince kısa mesafede pasaport kontrol ( Gümrük – geliş / Celni Kontrol’a ) geçişiyle , bagaj teslim kontuarlarına ulaşırız.

Terminal 1 – Gelen yolcu salonu / Arrıvals / Priletova Hala ( Prilety ) ( Level – kat 1 ) : Bizi çıkış kapılarına vede bu katta bulunan İnformation desk’e ( I ) – AAA taxi stant’ına – Döviz / Exchange bürosuna – Toplu taşıma bilet ofisi benzeri büro noktalarına çıkaracaktır.Bu alanda fast food & cafe imkanını bulabilirsiniz.Yine buradan kısa yürüme ile Terminal 2 alanına geçmenizde mümkündür.Bu katta yan yana sıralı , Terminal 1 – gelen yolcu / arrivals Prilety –> çıkış / exit kapıları bulunacaktır ( D , E , F , G , H , I , J , K.. )..

D – E – F çıkış / exit – kapılarından salonu terk ettiğimizde kendimizi ; kapıda bekler pozisyon ve sırada olan , sarı renkli çoğu Skoda marka ve AAA taxi’leri ve bizleri Şehir merkezine ulaştıracak olan Metro istasyon ( aktarma – transfer ) noktalarına ara transferleri sağlayacak olan alan otobüs bekleme duraklarında bulacağız ( Bus 100 , Bus 119 , Airport Expres ve diğerleri.. )( detaylar az sonra aşağıda ! ).

* Terminal.2 gelen yolcular için –> Çıkış / Exit kapıları ( C – D – E ) kullanılarak bu terminal terk edililecektir!Yani bu terminal çıkışındada da T1 gibi benzer taxi ve otobüs bekleme alanları mevcuttur.

Fotoğraflar / T1 gelen yolcu salon çıkışı :

 

Artık buradan sizler şehir merkezine ( yada otelinize ) ulaştıracak aktarma otobüsünü seçin..Hava alanından aldığınız biletler ile ( detay aşağıda! ) biletinizi araçlarda makinaya onaylatarak , geçerli olacak bilet sürenizi başlatın! . Biletsiz yolculuk yada onaylanmamış biletlere yüklü ceza uygulandığını aklınızdan çıkartmayın!..

Dikkat ! : Aldığınız bu toplu taşıma biletleri hava alanı ara transfer otobüsü ve sizi şehir merkezli alanlara bırakacak olan tüm metro ulaşımında da geçerlidir.Ek bilet almanız gerekmeyecetir.25x45x70 cm.den büyük valizler içinde her bagaj başına ekstradan yarım bilet bagaj ücreti ( 16 Czk ) ödeyeceğinizi de unutmayın!. Bu ulaşım alternatifini sıklıkla saat 04.30 / 00.30 aralarında kullanabileceğinizi de bilin ( bazen süre değişmekte !).

Artık hava alanından ( terminallerden ) çıktık .. transfer için seçiminiz : alan otobüsleri , taxi , Cedaz yada otel shuttle servisi , yer yer kentte bir alana kadar tramvay seçenekleri vede geç saatlerde alana indi iseniz gece otobüslerinden birisi olacaktır.

* Bir uyarı : Gece yarısı , saat 24 – 04 arası – Prag Ruzyne havaalanına inmeniz bir handikap olacaktır. Zira şehir merkezine ulaşım yanlızca gece otobüs ve tramvayları ile olacak ve bu durumda şehirde kısıtlı alanlara kadar bir iki merkez noktasına varmış olacaksınız. Yol süresi de en az 2 saat’lik ulaşım zamanını içine alabilecektir.Bu durumda alternatif taxi seçeneği kalacaktır.

 

PRAG HAVA ALANI VE ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM :

Bir kez daha hatırlatmak gerekirse ; Prag’da Ruzyne hava alanından ( Václav Havel Airport ) şehir merkezine doğrudan uzanan bir raylı sistem ( Subway ) , metro yada tren bağlantısı yoktur!

Prag şehir merkezine hava alanından ulaşmanın en kolay , ekonomik ve güvenilir yolu metro bağlantı noktalarına kadar hava alanı otobüsleriyle ulaşıp, sonrası metro yolculuğu ile olacaktır..Bağlantılı sefer için otobüs için alınan bilet , metro transferi için de geçerlidir. Alandan şehir merkezine ulaşmanın en kolay ve ucuz yolu toplu taşımacılıktır.Bunu unutmayın..

Bus 100 ,119 ve diğerleri için : ister tek yön bazic – 90 dk. süreli 32 Czk tutarlı bilet , ister 110 Czk – günlük bilet , isterseniz 310 Czk – üç günlük bilet bedeleri ile otobüsleri kullanın

* Airport Express bus – Dejvická metro durağı için 40 Czk , son durak için de 60 CZK – bilet bedeli gerektirir! ( Otobüs sonrası bineceğiniz metro için ek bilet gerekmeyecek! )(2014).

* İndirimli tüm biletler : % 50 – bilgiler aşağıda !

* bu otobüslerde küçük valiz / 1 adet free.. büyükler için her birine ek ücret : 16 Czk !

** Toplu taşımada fazla bagaj ve sıkışık yolcu trafiği varsa , taxi tercih edilebilir ( toplu taşıma araçlarında büyük bagaj için yer olmayabilir ).

UYARI ! : DPP – Prag Toplu Taşıma şirketi yıl içinde tüm toplu taşıma araçlarında güzergah ve sefer düzenini değiştirebilmektedir.Bazı hat güzergahlarını değiştirmekte , hatların bir kısmını , bazı durakları iptal edebilmektedir.Lütfen gezi tarihinizde yanlışlık olmaması için DPP resmi web sitesinden güncel toplu taşıma transport bilgisini ( araçlar – haritalar , güzergahlar ) alın ! Yine ayni adresten transport için güncel haberleri temin edin ( web )

Biletleri hava alanında bulunan Public Transport Information ( İ ) – Toplu Taşıma Bilgi standından alabilirsiniz (Terminal 1-2′ de arrivals /geliş departmanında bulunan toplu taşıma bilet makinalarından da < ayni makinalar otobüs duraklarında da mevcuttur > bilet alınabilir – saat 07 – 22 arası ).

Tüm Otobüslerde – şoförlerden alınacak bazic – 32 Czk’lık bilet : biraz daha maliyetli verebilmektedir ( tam 40 CZK , indirim 20 Czk ).

Alandan şehir merkezine olan ulaşım ; trafik yol durumu ve kullanılacak araç seçimine bağlı olarak 20 – 50 dk. sürer ( toplu taşımacılık ile genelde aktarmalı / bağlantılı olarak , 50 dk. dolaylarında yol süremiz olacaktır ! ).

Valiz veya yükünüz fazla ise ; özellikle yoğun saatlerde toplu taşıma ile ulaşım problem olacaksa , seçenek olarak taxi yada otel shuttle transfer hizmetini satın alabilirsiniz.

Hava alanı otobüslerinden (bus 100 , 119 , Airport Expres vs..) taransfer için diğer önemli seçeneklerden 2. side “Cedaz Shuttle” minibüs servisini kullanmak olacaktır ( web ). Bu servis ile günlük saat 07.30 – 19.00 arası , 150 Czk bilet tutarıyla , 1 büyük bagajınızla birlikte ; şehir merkezine 100 m. mesafede ( Republic Square – náměstí Republiky ) ” V Celnici ” caddesine kadar ulaşımı sağlamanız mümkündür. Çıkış noktaları : * Terminal 2 ( Exit E ) , Terminal 1 ( Exit F )..

* Fotoğrafları kayıt edip , büyüterek inceleyin!

 

Ruzyne – Şehir merkezi , transport / ara transfer otobüs sefer bilgileri ( ingilizce ) :

AE_prague_expresbus

pragueairport_trasportatıon1

  • 2016 ocak : 100 TL = 830 CZK ; 100 € = 2708 CZK ; 100 TL = 30.30 €

 

+ Ruzyen ile ilgili diğer döküman ve bilgiler :

İşimize ne kadar yarar ? ama kısaca ; Ruzyne Hava alanı Araç park bilgileri ( ingilizce ) :

pragueairp_parking1

pragueairp_parking2

 

* Diğer otobüs seçenekleri ve Araç kiralama ( ingilizce ) :

 pragueairport_trasportatıon_and_carrental

* Alandan Şehir merkezi için ortalama – en uygun ulaşım fiatları ( 2 kişi )( Ücretler 2014 yılı içindir ! ) ;

• Toplu taşıma : 64 CZK ( Kc )
• Taxi : 500 – 700 CZK ( Kc )
• Otel Shuttle : bölgeye göre değişmekle beraber 600 CZK ( Kc )’ den itibaren bedel ödeyeceksiniz.

 

HAVA ALANI ULAŞIM ARAÇLARINI TANIYALIM :

+ Taxi :
Hava alanı çıkışında farklı şirketlere ait ticari araçları yol kenarında göreceksiniz.Prag’ta taksilere ve kaptanlarına dikkat ! korsan – sahte taksiler ve fırsatçılar çıkabilmekte..
Şirket adını ve lisans no. gösterir, sarı tavan lambalı ve siyah renkli damalı – TAXİ yazılı olanları seçin.Pazarlık payını unutmayın.Taksicinin 1000 CZK’lık bedel değeri yapılmış uyarılarla 700 CZK tutarına denk gelmekte imiş !

Gidilecek yere ait tahmini ücreti alandaki taxi stant görevlisine sorun.Taksiden makbuz alabilirsiniz.

Bir kez daha uyaralım!

Prag’da Taksi Dolandırıcılıkları :

Prag taksi şoförleri kötü ünleri ile tanınmaktadır. Genellikle yabancılar kandırıldıklarının veya fazla ücret ödediklerinin farkında bile olmazlar. Veya bunun çok geç olduğunda farkına varır veya taksi sürücüsü ile bir tartışmaya girmekten utanır ve ödeyip bunu bir “turist vergisi” olarak kabul ederler.

Taksi şoförünün sizden fazla ücret istemesi gibi yaygın uygulamalar haricinde, ayrıca fark edilmesi zor bazı uygulamalar da söz konusu olabilir. Örneğin, hızlı taksi metre gibi – taksi tarifesinde herhangi bir sorun yokmuş gibi görünür, ancak gidilen mesafeyi ve toplam ücreti kontrol ettiğinizde bunların doğu olmadığını görürsünüz. Bu, sürücünün normalden daha fazla yazan, hileli bir taksimetre kullandığı anlamına gelir. İşte bu yüzden önceden gideceğiniz yer için yaklaşık taksi ücretinin ne olduğunu kontrol etmeniz akıllıca olacaktır.Yanlış Tarife – taksi ile gidilen mesafede sorun olmayabilir, ancak bu sefer fiyat şişirilmiş olabilir. Bunun nedeni genellikle “bagaj tarifesi” veya “şehir merkezi dışındaki tarife” olabilir. Şoförün her zaman iyi bir açıklaması olacaktır. Örneğin, belirli bir şirket için çalışan taksi şoförlerinin diğerlerinden farklı ücretleri olabilir; bunların bazları daha pahalı, bazılarıysa daha ucuz olabilir (örneğin telefonla arayıp çağırdığınız taksi, yoğdan çevirip bindiğiniz taksiden daha ucuz bir tarife uyguluyor olabilir).

Para Üstü – şoförler size para üstü vermek için bozukluklarının olmadığını ve bunu bahşiş olarak kabul etmeniz gerektiğini söyleyebilirler. Veya yerel paranın neye benzediğini bilmediğinizi düşünerek para üstünü başka bir para ile verirler.

Bu uygulamalardan bir başkası da sözde “manzaralı rota”dır. Bu sefer uygulanan tarife ve gidilen yol doğrudur, ancak şoför daha fazla ücret ödemenizi sağlamak için yolu bilinçli olarak gereğinden fazla uzatmıştır.Bunların yanında, bilerek veya bilmeyerek müşterileri yanlış otele bırakarak daha fazla ücret ödemelerine neden olan taksi şoförleri hakkında mesajlar aldık. Bundan dolayı, sadece otelin adını değil, tam adresini verin; aynı veya benzer isimde birkaç otel olabilir, ancak adres verirseniz karıştırma imkanı kalmaz.

İnternetten önerilen şirketler / Ben Prag için taksi kullanmadım ;

A ) Taksiler 

* AAA Radiotaxi : Referanslıdır ! Kredi kartı geçer..

airportaaataxi

Arrival / geliş terminalindeki AAA standından bilgi ve taksi hizmetini alabilirsiniz ( web ). Tel :140 14 yada 222 333 222 ‘den ( İngilizce cevap alabilirsiniz ). mail : sekret1@aaataxi.cz

* FIX Taxi : Referanslıdır..+ 420 722 111 733 , + 420 722 555 525 , mail : fix@airportcars.cz , web

* Prague taxi/ City Taxi : Bunların alanda bir stantı yoktur( web ).Tel : 257 257 257 ( İngilizce cevap alınmakta ).

* Halotaxi – tel. 244 114 411, ( web )

Taksi tercihiniz ; yük durumunuza , geç saatte ve yoğun tarafikte , toplu taşımanın uygun olmadığı ulaşımın zor olabileceği bölgeler için seçenek olmalıdır!

AAA taxi için Prag ( bölgelere göre ) yaklaşık yol tarifesi – 2012 – 2013 ;

aaataxitarife

AAA taxi ve diğerleri ; Terminal 1 ve 2 Arrivals / gelen yolcu salonu çıkışı önünde park alanlarında 24 saat çalışmaktalar. Hava alanından Prag merkeze kadar 28 CZK / km. birim fiatları ile ücretlendirme yapılmakta – 2014 ; Ücretlendirme ; orta sınıf taxiler ( Skoda ) yada 8 kişilik VW transporter mini vanlar içindir.Kredi kartı geçerlidir.Kücük valiz harici ek & büyük bagaj vede trafikte bekleme ( 4-6 CZK / dk ) ücrete tabidir.

** Normal şehir içi taxi tarife : 14.90 Czk / km ‘ dir.

AAA taxi güncel ücretlendirme fiatları

 

B ) Shuttle servisler ;

Hava alanından genelde 20 km. dolayındaki Prag şehir merkezine kadar ( genelde otellerin büyük bülümü bu bölgededir ) olan ulaşımda ;
1-4 yolcu = 500 CZK – 22 € , 5-8 yolcu 800 -1000 CZK – 32/40 € dur ( tek yön )
** 4 yolcu altında araç seçimi otomobil , 5 ve üzerinde 8 kişilik minibüs olmakta. Paylaşımlı olan servisler için hizmet; saat 05 / 22 arasıyken, özel servisler 24 saat olarak , biraz daha pahalı seçeneklidir.İngilizce bilir şoförlerle servis verilmektedir.

 

Diğer transport imkanları – Ek bilgi :

+ Transport bilgisi – link.1

+ Transport bilgisi – link.2 – Cedaz Shuttle –

+ Transport bilgisi – link.3 – Cedaz Shuttle –

*** Cedaz shuttle Büro : Havaalanında Çek h.y bürosu önünde, şehirde ” V Celnici ” street üzerinde bulunmaktadır. Burası ; “Republic Square” – náměstí Republiky’ ya 50 m. mesafededir..Ücret : 150 CZK ( 1 yolcu + 1 uygun bagaj + 6 yaş altında 1 çocuk free , 2014 yılı güncel )( 30 dk. periotla çalışır ). Çalışma saatleri –> 07_30 / 19_00.Hava alanından servisle , Náměstí Republiky’ ulaşırlar.. Ruzyne Terminal 1 – exit F , terminal 2 – exit E , tel . + 420 221 111 111

+ Transport bilgisi , shuttle – link.4

Hotel Pickup Service / Otel transfer servis :
Prag’da pek çok otel 24 saat boyunca hava alan ı& otel transfer servis hizmetlerini verir.Bazı oteller bu hizmeti ücretsiz sunarlarken , ortalama tek yönlü transfer ücreti 600 – 1000 CZK dolayındadır.

UK & Czech based transfer company : Bu acenta havaalanından transfer işini kendileriyle çözdüğünüzde 4 saatlik rehber eşliğinde Prag yürüme turunu ücretsiz hediye etmekte.. 450 CZK ( 19 € ) karşılığı alan transferi ile ücretsiz prag yürüyüş turu ; Yahudi Mahallesi, Old Town, ünlü Charles Köprüsü ve tarihi binalar ve Prag Kalesi güzergahında olmakta.. Gezi günlük saat 11 – 15 arası ..Bilgi için

Şimdi detayları ile metro yada şehir merkezine yakın noktalar için Alan Otobüslerini – ara transfer seferlerini tek tek inceleyelim / Bus + Subway connection / Otobüs + metro ulaşımlı toplu taşıma ( bağlantılı yolcu servisi ) :

1 – Prag hava alanı metro bağlantılı otobüs servisleri ( Bus servis ) :
Bu otobüsler hava alanı dışındaki metro duraklarına bağlantıyı sağlarlar.Gideceğiniz bölgeye göre var olan 3 ayrı metro hattı için aşağıdaki otobüs güzergahlarından birini seçmelisiniz ( haritadan size uygun olan metro hattını belirleyin ! ,önce otobüsle size uygun olacak metro durağına gidin ).Otobüsler öncelikli olarak Metro A ve B hatlarına ait istasyonlara doğrudan , A ve B metrosu aracılığı ile ( Connectıon – bağlantı ) Metro C duraklarına sizleri ulaştıracaktır.Gelen yolcu Terminal -1 önü genelde otobüslerin kalkış ve duruş noktalarıdır.

 

 Hava alanı & metro bağlantı otobüsleri güzergahları ;

airportbustransportcon

airportbustransportcon2

Haritayı daha açık ve anlaşılır şekilde yeniden gözden geçirelim : ( Hava alanı otobüs & metro bağlantı haritası Tıklayın )

Metro bağlantılı Hava Alanı Otobüsleri & hat numaraları , bağlantı durakları :

Bus No. 119 : Ruzyne Airport – Metro Line A , otobüs hattı ( Dejvická arası ) : Bu otobüs sizi Metro A – Dejvická kalkış istasyonuna ulaştırır ( DejvickáDepo Hostivař hattı )( Dejvická’ ya kadar yol süresi yaklaşık 30 dk. ) .

Alandaki Güzergah özeti :

Dejvická (A) – Horoměřická – Divoká Šárka – Nová Šárka – Dědina – K Letišti – Terminál 3 (private and charter flights)– Na Padesátníku – U Hangáru – Terminál 1 (flights to the countries beside Schengens space : in Europe for example Great Britain, Ireland, Cyprus, Rumania and Bulgaria, intercontinental flights) – Terminál 2 (flights to the countries in Schengens space: Belgium, Czechia, Denmark, Estonia, Finland, France, Italy, Lithuania, Lavia, Luxemburg, Hungary, Malta, Germany, Netherlands, Poland, Portugal, Austria, Greece, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Iceland, Norway, Switzerland) – Letiště Ruzyně ( hava alanı )

Bu seçenek tarihi Prag merkezini oluşturan ( the Old Town, Lesser Town, New Town, Prague Castle area – Prag kalesi ) bölgeye ulaşmanızı < ki buralar şehir merkezidir > yada Metro A güzergahındaki Vinohrady veya Žižkov ilçeleri için en uygun olan seçenektir ( prague zone 6 ). Otobüsler alandan 7-20 dk. aralıklarla kalkar ve yol süresi 25 – 30 dk. dolayındadır < Dejvická metro ist. kadar >. Metro sonrası gidilecek yere göre toplam yol süresi 40-50 dk. yı bulacaktır.
Otobüsler Arrivals Terminal 1-2-3 / gelen yolcu salon çıkışında bekler ve günlük ;saat 04_30 / 00_30 arası çalışır ( gün boyu – gece yarısına kadar ). Genelde şehir merkezi ; binilen metronun 2 – 4 istasyon sonrasına tekabül edecektir ( Staromestska , Mustek , Muzeum ).

Güzergah ( Metro line A – Yeşil hat ) üzerinde önemli olabilen metro istasyonları nerelerdir ? :
Malostranská – Lesser Town (Malá Strana), Staroměstská – Old Town (Staré Město), Můstek – Wenceslas Square ( alt & orta ), Muzeum – Wenceslas Square ( üst alan ).

** Dejvická metro istasyonu için dikkat ! Pickpockets / Yankesici Uyarısı..

** Dejvická metro ( A ) istasyonundan başka alternatifle ; tramvay no. 5 , 8 , 20 yada 26 ile şehir merkezine ulaşmak mümkündür..ulaşım haritalarına bakınız..

Fotoğraflar / Dejvická :

• Bus No.100 : Ruzyne Airport – Metro Line B otobüs hattı ( Zličín arası ) ulaşımını sağlar. Bu otobüs sizi Metro B – Zličín kalkış istasyonuna ulaştırır ( Zličín Cerny Most hattı )( Zličín’e kadar yol süresi yaklaşık 18 – 20 dk. ) .

Alandaki Güzergah özeti ;

Zličín (B) – K Letišti – Terminál 3 (private and charter flights) – U Hangáru – Terminál 1 (flights to the countries beside Schengens space : in Europe for example Great Britain, Ireland, Cyprus, Rumania and Bulgaria, intercontinental flights) – Terminál 2 (flights to the countries in Schengens space: Belgium, Czechia, Denmark, Estonia, Finland, France, Italy, Lithuania, Lavia, Luxemburg, Hungary, Malta, Germany, Netherlands, Poland, Portugal, Austria, Greece, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Iceland, Norway, Switzerland) – Letiště Ruzyně

Bu yol metro hattı üzerinde yer alan New Town ( Nové Město ) yada Smíchov ilçeleri ulaşımındaki seçenektir ( genelde prague zone 5 ). Bu hatla şehir merkezinin biraz dışında kalırsınız.Şehir Merkezine ulaşımda ; durak olarak bu hattın “ Namesti Republiky” metro durağını tercih edin!

Otobüsler hava alanında tüm terminallerde duracaktır. 15 – 30 dk aralıklarla çalışır ve yolculuk 15 – 20 dk. sürer ( Zličín metro durağına kadar ). Gelen yolcu terminal yanından kalkarlar ve çalışma saatleri 05_30 / 23_30 dur. Zlicin metro ( B ) istasyonundan ayni biletle yolculuğa deva edersiniz. Yaklaşık 20 dk.lık metro yolu ile şehir merkezine yakın ulaşırsınız.Toplam yol süresi 35 – 45 dk.. Buda metronun 10 – 13 istasyon sonrasına tekabül edecektir ( istasyon Mustek ).

Güzergah – Metro Line B ( Sarı hat ) üzerindeki önemli olabililen metro istasyonları :
Anděl – Smíchov District, Karlovo náměstí – Charles Square, Národní třída – Národní Avenue, Můstek – Wenceslas Square ( Cumhuriyet meydanı ) , Náměstí Republiky – Republic Square, Florenc – main bus station ( ana otobüs istasyonu ).

 

Airport Express < AE > : Ruzyne Airport – Main Train Station / Ana Tren İstasyon hattı ( Hlavní nádraží ) :

Hat, Metro Line C güzergahında ( Kırmızı hat ) bulunan ana tren istasyonu ( Hlavní nádraží ) ile Ruzyně Prag hava alanını arasında çalışan otobüsler içindir ( saat 05.00 – 22.00 / yada 05.30 – 21.00 ). Bu hat; planlanmış olan SuperCity ( Pendolino ), EuroCity ve InterCity tren kalkışları için uygun bir seçenektir.Otobüs öncelikle Metro A Dejvická istasyonuna gidecektir. Kalkış periotları 30 dk. dır.Terminal 1 –> exit F , Terminal 2 –> exit E

Alandaki Güzergah özeti :

Hlavní nádraží ( metro C ) – Dejvická ( metro A ), boarding only – Terminál 1 (flights to the countries beside Schengens space : in Europe for example Great Britain, Ireland, Cyprus, Rumania and Bulgaria, intercontinental flights), exit only – Terminál 2 (flights to the countries in Schengens space: Belgium, Czechia, Denmark, Estonia, Finland, France, Italy, Lithuania, Lavia, Luxemburg, Hungary, Malta, Germany, Netherlands, Poland, Portugal, Austria, Greece, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Iceland, Norway, Switzerland), exit only – Letiště Ruzyně

Ücret & duraklar :

+ Hlavní nádraží ( metro C )* – Náměstí Republiky ( Metro B ) * – Masarykovo nádraží ( Metro B ) * –> 60 CZK ( yol süresi :30 – 50 dk )
+ Dejvická metro A istasyonu : 40 CZK ( yol süresi 25 dk. )

* 6 -15 yaş % 50 , 6 yaş altı –> free

 

Diğer Otobüsler :

Bunlar hava alanı ve şehrin diğer bölge ulaşımını sağlayan bağlantı servislerdir.Bir kısmı bölgesel otobüs olup , şehir merkezi için çok uygun seçenek değildirler.

+ Bus 179 – airport ve Nové Butovice metro B istasyonu bağlantısı, ( 10 -30 dk. kalkış süreli , 45 dk. yol ,Divoká Sarka istasyonu )

Alandaki Güzergah özeti ;

Nové Butovice (B) – Nušlova – Šafránkova – Motol – Nemocnice Motol – Šafránecká – Vypich – Nad Markétou – Koleje Větrník – Větrník – Petřiny – Libocká – Litovický potok – Divoká Šárka – Vlastina – Sídliště Na Dědině – Ciolkovského – Dlouhá míle – K Letišti – Terminál 3 (private and charter flights) – Na Padesátníku – U Hangáru – Terminál 1 (flights to the countries beside Schengens space : in Europe for example Great Britain, Ireland, Cyprus, Rumania and Bulgaria, intercontinental flights) – Terminál 2 (flights to the countries in Schengens space: Belgium, Czechia, Denmark, Estonia, Finland, France, Italy, Lithuania, Lavia, Luxemburg, Hungary, Malta, Germany, Netherlands, Poland, Portugal, Austria, Greece, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Iceland, Norway, Switzerland) – Letiště Ruzyně

+ Bus 225 – airport ve Nové Butovice ( Prag’ın uzak – varoş kesimleri ) arasında çalışır.Stodulky metro istasyonu bağlantısı, line B ( 50 dk.) ile şehir merkezine ulaşmak mümkündür.

++ 510 no.lu gece otobüsü : Na Beránku – I. P. Pavlova – Letiště Ruzyně (Ruzyně Airport) arasında çalışır.Hava alanından gece yarısı ( 00_30 / 05_00 ) 30 dk. periotla yolcu alan gece bağlantı otobüsüdür. Duraklardan I.P Pavlova , merkeze en yakın olabilecek durak seçeneğidir.

Alandaki Güzergah özeti ;

Na Beránku – Pavelkova – Petržílova – Platónova – Poliklinika Modřany – Tylova čtvrť – Družná – Labe – Hasova – Sídliště Lhotka – Lhotka – Novodvorská – Sulická – Zálesí – Nemocnice Krč – Michelský les – Kačerov – Na Návrší – Na Rolích – Budějovická – Zelená liška – Pankrác – Pražského povstání – Vyšehrad – I. P. Pavlova – Karlovo náměstí – Palackého náměstí – Jiráskovo náměstí – Arbesovo náměstí – Švandovo divadlo – Kobrova – Holečkova – Hřebenka – U Palaty – Stadion Strahov – Televizní věž – Rozýnova – U Ladronky – Štefkova – Vypich – Nad Markétou – Koleje Větrník – Větrník – Petřiny – Libocká – Litovický potok – Divoká Šárka – Divoká Šárka – Vlastina – Sídliště Na Dědině – Ciolkovského – Dlouhá míle – K Letišti – Terminál 3 (private and charter flights) – Na Padesátníku – U Hangáru – Terminál 1 (flights to the countries beside Schengens space : in Europe for example Great Britain, Ireland, Cyprus, Rumania and Bulgaria, intercontinental flights) – Terminál 2 (flights to the countries in Schengens space: Belgium, Czechia, Denmark, Estonia, Finland, France, Italy, Lithuania, Lavia, Luxemburg, Hungary, Malta, Germany, Netherlands, Poland, Portugal, Austria, Greece, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Iceland, Norway, Switzerland) – Letiště Ruzyně

yol süresi Na Beranku ( yol süresi 70 dk. ) , IP Pavlova : 45 dk dır.

+ Bus 254 airport ve Dejvická metro istasyonu bağlantısı, line A ( 23 dk.)

Ruzyne hava alanına Gelen / Arrival yolcu olarak ulaşınca bu otobüslere en yakın Terminal çıkış ( exit ) kapıları ve özet bilgiler aşağıda açıklanmıştır.

Bus no. 119 ; Terminal 1’den (Exit D, E, F) ve Terminal 2’den (Exit C, D, E) –> Dejvická (Metro Line A). 30 dk. yol süresi.Her 10 dk. periyot ile , saat 04.15 – 23.30 arası..

Bus no. 100 ; Terminal 1’den (Exit D, E, F) ve Terminal 2’den (Exit C, D, E) –> Zlícín (Metro Line B) , 20 dk. yol süresi. Kentin batı kesimi için iy bir tercihtir !

Bus no. 179 ; Terminal 1’den (Exit D, E, F) ve Terminal 2’den (Exit C, D, E) –> Nové Butovice (Metro Line B). 45 dk. yol süresi. Her yarım saatte bir..

Bus no. 225 ; Terminal 1’den (Exit D, E, F) ve Terminal 2’den (Exit C, D, E) –> Stodulky (Metro Line B) – Luka (Metro Line B) – NOVÉ BUTOVICE (Metro Line B). 50 dk. yol süresi..

Bus no. 510 ; Terminal 1’den (Exit D, E, F) ve Terminal 2’den (Exit C, D, E) –> Stodulky.40 dk. yol süresi. Gece servisidir. Gece yarısından saat 03.30 ‘ a kadar şehir merkezi (Wenceslas Square) servisini yapar.Önce Divoká Šárka istasyonu ardından tramvay no. 51- gece tramvayı ile de ; Dejvická yakınına dolayısı ile de şehir merkezine (Wenceslas Square) ulaşırsınız.

Bus AE (Airport Express) ; Terminal 1’den (exit D) –-> Terminal 2 stop (exit E) –-> Dejvická (Metro Line A) –> Masarykovo Train Station (Metro Line B) –> Main Train Station (Metro Line C). Yol süresi : Dejvická’ a kadar 20 dk., ve ana tren istasyonu – Main Station ‘a kadar da 50 dk. sürer.

 

++ Kısaca Prag Ruzyne havaalanından gidiş’i de özetleyelim ( Terminal 1 , Departure – Giden yolcu ) ..

Şehir merkezinden ayni topluma taşıtlarını kullanarak ( Önce metro hatlarını , sonra hava alanı otobüslerini ) Ruzyne hava alanına varalım.Otobüslerden iniş noktasının hemen karşısında ” Departure ” – Giden yolcu /Odlety – terminal girişlerini göreceksiniz ( A , B )..Bu noktalar da inişte çıktığımız kapıların hemen yanında yer almakta!

Bu kapılardan içeri girin.. karşımıza büyük ışıklı pano’da tüm uçuşlara ait bilgileri ( hava yolu , uçuş numarası , check – in desk numaraları ( kıosk ) , kalkış saatleri ) gösterir uyarı notlarından uçuşunuzu kontrol edin.Genellikle uçuş saatinize 2 saat kalana kadar check in – kontuar numaraları açıklanmamakta ! Alanda kendinizin yapabileceği otomatik check in makinaları mevcut ama , THY yada Pegasus’a ait uygulama yüklü değildi ( 2014 ).Kontuarlar açılınca size uyan Check – in alanına gidin ( 131 – 138 , 141 – 148 , .. )..Biletinizi alın ve varsa bagajınızı teslim edin.. Sonrası hemen bu desklerin arkasında bulunan Gümrük – pasaport kontrolunden geçerek size ait uçağa biniş kapılarına yönlenin ( Gate : A2 – A9 yada B1 – B19 )..İsterseniz bu alanda Duty Free , restoran & cafe yada hediyelik – alışveriş imkanlarını değerlendirin..

Güvenlik kontrolü bu kapıların ( Terminal 1 – gates ) girişlerinde yapılmaktadır! Her kapı girişi kendine ait securty kontrol noktası içermekte! .. Ve artık uçağınızdasınız..Hayırlı yolculuklar..

Terminal 1 – Departure / giden yolcu fotoğrafları :

 

Hava Alanı – Şehir merkezi toplu taşıma / transfer haritaları – ilgili dökümanlar ;

Aşağıda bir örnekleme vardır , inceleyin ….

+ PRAG Havaalanı – Ulaşım & Transfer haritası < Gündüz > – 2013 -14 / Tıklayın

+ PRAG Havaalanı – Ulaşım & Transfer haritası < Gece > – 2012 / Tıklayın

+ PRAG Havaalanı – Ulaşım & Transfer haritası < Gece > – 2014 / Tıklayın

Hava alanı Transferleri için ek bilgi linki – tıklayın!

 

NOT : Prag Dpp – toplu taşımacılığa ait güncel ; Ulaşım bölge ( zone ) , alan transfer seçenekleri , metro , metrobus , tramvay , otobüs , gece ulaşımı ve diğer tüm ulaşım bilgileri için —> Güncel LİNK’e tıklayın

* Güncel ücret bilgileri —> Güncel LİNK’e tıklayın

 
 
 

** Sonraki sayfada ; Prag’ta Diğer Toplu taşıma – Ulaşım araçları & Ücretlendirme & Biletler..

 

– Sayfa Başına Dön –

– Prag Gezi Notları ; Ana Klasöre dön –

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*