Almanya Bileti (49 €) – Deutschlandticket

 
 

 
Global petrol ve ekonomik kriz 2022 yılında dünya’ nın kapısını çaldığında bilindiği gibi Almanya’da tüm eyaletlerde geçerli  aylık 9 €’ luk toplu taşıma ücreti uygulaması ve bilet satışları 23 mayıs 2022 tarih itibari ile başlamıştı. 01-06 /31-08-2022 tarihleri için toplam 3 ay süren uygulama sonlanmış ve Alman Ulaştırma Bakanlığı girişimi ile yeni arayışlar olmuştu. Hükümet içinde bir kısım muhalefete rağmen ülke genelinde uygulanacak, 9 €’ luk biletin halefi olarak aylık sabit ödemeli ve 49 € tutarında yeni bir abonelik uygulaması Almanya toplu taşıma sisteminde nihayet devreye girdi ( 01-05-2023 ).

1 Mayıs 2023 ve sonrası; Şu an için dijital olarak Ay’ lık  ve Abonelik usulü ile (Uygulamanın başlangıç tarihlerinde “online çevirimiçi” olarak – Cep Telefonu uygulamalı olan “Deutschland-Ticket” dijital olarak cep telefonu bileti veya çipli kart olarak temin edilen bir bilet türüdür)   satışa sunulan ve tüm Almanya’ da şehirler arası bazı ulaşım araçlarında ve tüm kent’ lerin  yerel  olan toplu taşımacılığında  (kısaca Almanya’ da bölgesel ve yerel tüm toplu taşımada) ; sınırsız olarak geçerli olacak, kişi başı aylık 49 € bilet satışı başlamıştır (DeutschlandTicket)  (D- Ticket) – (Bu alandan bilet için detaylı bilgiyi alınız) (Yada buradan bilgi edinin ). Şimdilik uygulama süresinin en az 2 yıl olması planlanmıştır. Sonrası bu süre uzatılır mı? Tahminler uzatılacağı yöndedir! Kart yeni olduğundan, uygulama kuralları ilgili web sitelerinde  sıklıkla güncellenmektedir.Kısa aralıklar ile varsa değişimleri – haberleri izler olun.

Bu kart takvim yılının ilgili Ayına aittir (her takvim ayının 1. gününden başlar, bir sonraki ayın 1. takvim gününün 03.00 saatine kadar geçerlidir). Ay bazında Yıllık Abonelikle şu an online satışı mevcuttur. Kısaca kart alındığı tarihten itibaren 1 ay geçerli DEĞİLDİR! Bilet 2. sınıf yolculuk içindir. 1. sınıf uygulama planı olur mu ?. Kuzey Ren – Vestfalya bölgesi için 1. sınıf ek bir bilet planlıyor imiş?

 
Deutschland – Ticket’ i çevirimiçi olarak ;

Bahn.de (Deutsche Bahn),  ** DB Navigator , Deutschland-Ticket Uygulaması ve RVG web sitelerinden online, Free Now (RVG-Revg rhein-erft-verkehrsgesellschaft mbh şirketine aracı kurumdur),  RMVgo  gibi uygulamalar üzerinden ya da MVV-MVG-BVG-VVS.. gibi şehirlerin bölgesel işletme web alanlarından ONLİNE olarak, ayrıca ; DB satış kanalları vede Almanya genelindeki DB seyahat merkezlerinden, diğer yerel ulaşım birliği bilet satış gişelerinden bireysel müracaat ile satın alabilirsiniz (Hand ticket/karekod uygulamalı bilet konumu şeklinde) (*online başvuruda mail adresinize karekod’ lu biletiniz iletilecektir, ilerleyen günlerde bilet “CheapTickets” – çipli kart olarak da hazırlanıp, temini sağlanacaktır!) (Bileti hangi şehirden ve kanaldan alırsanız alın tüm Almanya’ da geçerlidir).
Yine diğer yerel nakliye firmaları “Almanya biletini” kısa sürede satacaktır (Münih için MVG-MVV, Berlin için BVG,  Stuttgart için VVS, Hamburg için HVV, Düsseldorf için VRR … gibi Şehirlerin Toplu Taşıma Yerel işletmeler web sitelerini takip ederek bilgi alın).
 
1 mayıs 2023 tarihli son güncel uygulama olarak (↷),

⇨ Bu Alandan bilet aboneliğinizi başlatın. ÖDEMELER ; SEPA otomatik ödeme (talimatlı hesap ödemesi – Almanya’ da yaşayanlar için), Banka/Kredi kartı veya PayPal ile yapılacaktır.

Önce (online) kayıt ile yıl bazında uygulamaya abone olacaksınız. Şu anki uygulama size, bulunduğunuz ay dahil 3 aylık süreli yeni bir abonelik başlangıç tarihini sunuyor! (örnek : mayıs-haziran-temmuz aylarından birisi başlangıcı ile). Her ayın 20′ ine kadar sonraki ay için aboneliğinizi başlatabiliyorsunuz (ONLİNE BAŞVURU)!. Tanımlanan ödeme  ve kart bilgilerinizden her ayın 5′ ine kadar süreçte de ücret tahsilatı yapılıyor (ilk siparişte siparişi takiben ilk Cuma günü ödeme gerçekleşir! Ayrıca herhangi bir nakliye şirketi seçerek ilk işleminizi başlatacaksınız – Bilet tüm Almanya’ da geçerli olacaktır!..Bir başkası adına da bilet alınabilir!). Ayın 20′ si sonrası ise bir sonraki ay için biletinizi DB satış kanalları vede Almanya genelindeki DB seyahat merkezlerinden başvuru ile de temin edebileceksiniz (Haziran ayı için 21 mayıs ve sonrası gibi..). İstediğiniz an ücretsiz olarak ABONELİĞİ İPTAL edebilirsiniz (İptal, aboneliğin sona erdiği nakliye şirketine yazılı olarak yapılmalıdır – üyelik başvurusu yaptığınız kanal yada web alanından!)… İptal etmek için “Hesabım / Sözleşmelerim” bölümüne gidin. Uygun sözleşmeyi seçin ve alttaki “Sözleşmeyi iptal et” e tıklayın. Sözleşme durumunuz daha sonra “…’den itibaren iptal edildi” olarak değişecektir (Deutschland biletiniz iptal tarihine kadar geçerliliğini korur!).
 
➛ Ne zaman iptal başvurusu yapabilirim?
Bu süreç abonelikteki takvim ayınızın sonunda ayın 10′ una kadar olmalıdır!. Örneğin mayıs ayı aboneliğiniz varsa Haziran ve sonrası (dilediğiniz ay sayısınca) için kullanım olmayacak ise 31 mayıs -10 haziran arası bir tarihte “İPTAL” işlemini abonelik/üyelik bilgiler üzerinden gerçekleştirin!..Aboneliğiniz üyelikten kontrol edilir durumda olacaktır. Sonrası yeniden aboneliğinizi başlatabilirsiniz. Sonraki ay aboneliğinizde, ilgili ay başlamadan öncesi iptal başvurunuz oldu ise çekilmiş olan bilet tutarı kartınıza iade edilir! abonelik ayınız başlamış ise bu iade yapılmayacaktır.

Uygulama beklenen programı ile, Haziran 2023 sonrası çipli kart olarak da satışa sunulacak (adrese teslim), bu tarihe kadar satışı online olan bir dijital uygulama (karekodlu) kartıdır ve ancak telefonlarda kullanımının “karekodlu uygulama” şekilde olmasının daha uygun olabileceği belirtilmektedir!

Kartı 18 yaş üstü herkes temin edebilir. Öğrenciler dönem biletlerini 49 Euro’luk (fiyata fark ödeyerek) bilete yükseltebilirler (6 yaşından büyük çocuklar için mevcut yerel ücret düzenlemeleri geçerlidir). Almanya’ da uzun süreli (1 ay ve fazlası) kalacak, pasaport türüne bakılmaksızın  turistler için de kart geçerlidir!. Abonelik bilgilerinizde ; Ad soyad, cinsiyet gibi kimlik bilgilerin yanında adres (konaklama – otel dahil) bilgileriniz de gerekir!

Bu biletin kişiye özel olacağını “deviredilemez olduğunu”, kontrollerde kişiye ait fotoğraflı kimlik belgesi ile geçerli olacağını ve 6 yaş altı çocukların kart sahibi ile ücretsiz seyahat edeceğini, evcil hayvan & bisiklet için ek bilet alınacağını UNUTMAYIN! Ayrıca bilet için : sadece Hessen ve Hamburg’da daha ucuz bir Deutschland-Ticket’ın uygulanmasına karar verildiği haberi vardır? (teyit edin!). Hessen’de biletin fiyatının 31 € olarak Ağustos 2023′ ten itibaren geçerli olacağı söylenmektedir?…Öğrenciler de (Almanya’ da yaşayan) Semester-Ticket yerine, Deutschland-Ticket alabilirler. Ancak aradaki farkı ödemek zorundadırlar. Örneğin: sömestr bileti bir sömestr boyunca 6 ay için geçerli olup, ücreti 200 € iken ; Deutschland-Ticket’ ın 6 ay’ lık bedeli 294 € olacaktır. Aradaki 94 €’ luk farkın ek olarak ödenmesi gerekir!

AYRICA BU BİLET İLE : ŞEHİR’ LER İÇİN TOPLU TAŞIMADAKİ “BÖLGE / ZONE” UYGULAMASINDAKİ SIKINTILAR DA (YANLIŞ BÖLGEDEMİYİM – EK BİLET ALMALIMIYIM GİBİ KAFA KARIŞIKLIKLARI) SON BULACAKTIR!.✦

Aylık bilet Almanya’ da  tüm eyaletler ve şehirlerinde : Otobüs – Metro/U-Bahn – Tramvay – Banliyö trenleri/S-Bahn – Regional Bahn’n raylı sistemlerinde / RE-RB gibi trenlerde,  bazı yerel ulaşım şirketlerinin feribotlarında (Hamburg, Rostock ve Berlin’de) bile kullanabilirsiniz. Hatta Almanya’ nın Wuppertal kentinin asma demiryolunda, Stuttgart dişli demiryolu vede Thüringen dağ demiryolunda kullanım imkanı olacaktır. Kısaca tüm  “Toplu Taşımaya ait yerel işletmeler” in çok büyük bir bölümünde sınırsız geçerli olacaktır (Az da olsa bazı eyalet yerel yönetimlerinde kent içi bazı hat ve araçlarda GEÇMEYECEKTİR, ilgili yerel şirket ve info. desklerden  bilgi alınız)!.

Bilet DB’ nin IC (İnter City) – ICE (İnter City Expres) – EC (Euro City) gibi uzun mesafe ve hızlı trenlerinde, Fernverkehr AG veya FlixTrain gibi uzun mesafeli trenlerde / FlixBus gibi otobüsler ve de turistik & tarihi amaçlı ulaşım araçlarında – hop On/hop Off’ larda (City Tour) GEÇMEZ!.. (Ek not : DB Fernverkehr AG ile biletin onlar içinde geçerli olması için görüşmeler yapılıyor imiş? ayrıca ; şu an için “mayıs 23” – “Rostock Hbf ve Stralsund Hbf arasındaki uzun mesafeli IC-EC-ICE trenlerinde geçerli olduğu da konuşulmakta!) ( Bu ilet ile tarifeli sefer treni 1 saat üzeri rötar yapar veya sefer iptal olursa, DB yetkilisine başvuru ile cuzi de olsa tazminat talebiniz olacaktır, unutmayın..Yine bu bilet : “Uzun mesafeli Hızlı tren seyahat öncesine (bu trene ait biletiniz olma koşulu ile) ve sonrasına ait olan bir yerel tren seyahatlerinizde de kullanılır. Ancak yerel terlere ait bir rötar-gecikme yaşanırsa, hızlı treni de kaçırırsanız aldığınız uzun mesafeli – hızlı tren biletiniz yanacaktır!, bir telafi hakkınız olmayacaktır.

 

 

Yeri gelmişken kısa bir bilgi : Avrupa’ da devletler arası  “Demir yolları tarifeleri” ndeki geçerlilik,  var olan coğrafik Devlet sınırları ile değil o bölgede kendisi için son istasyon konumlu durağa hizmeti sunan ülke demiryolları tarifesi ile belirlenmiştir. Bu nedenle Alman demir yolu işletmesinin (DB) hizmetini sunduğu son istasyon yabancı bir ülke sınırları içinde olsa bile, hizmeti sunan ülkenin en son istasyonudur ilkesini taşır!.
Biletin sunduğu yolculuklarda bazı ağların kapsamı ; örneğin Avusturya, Fransa, Benalüks ülkeleri olarak Belçika – Hollanda- Lüksemburg, Danimarka veya Polonya’nın yanı sıra İsviçre’ye kadar belirli bağlantılarda ulusal sınırların ötesine uzanmaktadır. Bu nedenle Almanya’ ya sınır birçok ülke için “bu bilet” son istasyon ilkesi ile komşu ülkelerde de bir noktadaki istasyona kadar GEÇERLİDİR.
 
D-Ticket bileti Hangi ülke istasyonlarında nereye kadar geçerlidir?  ;

✦ İsviçre – Basel ve Schaffhausen (Stuttgart üzerinden daha yakın) (Basel için yerel tren hatları : RE 87 / Stuttgart Hbf “Almanya” – Singen (Hohentwiel) “Almanya” – *.. Basel Bf “İsviçre” yada : RE 7 / Karlsruhe Hbf “Almanya -* .. Basel Bf “İsviçre”)(* Sıklıkla aktarma mevcut!)
✦ Avusturya – Mozart’ın doğduğu kent Salzburg (Münih üzerinden daha yakın) ( Unesco Dünya Miras listeli bir kent) (Giden yerel tren hattı : direkt hat, RE 5 / Münih “Almanya” – Salzburg “Avusturya”)
✦ Fransa – Strazburg ve Romantik yerleşkesi olan Wissembourg (Stuttgart açısından daha yakın)(Strazburg, Almanya Fransa karışımı etkileyici bir şehir)(Giden yerel tren hattı : RB 25 / Offenburg “Almanya” – Strazburg “Fransa”)
✦ Lüksemburg – Başkent Lüksemburg (Bon, Frankfurt, Köln ve Düsseldorf üzerinden daha yakın) (Avrupa’nın ücretsiz toplu taşıma sistemli olan bu ülke başkentine yerel tren hattı RE 11 / “Koblenz-Trier “Almanya” – Lüksemburg şehri “Lüksenburg” ile ulaşın)(Trier daha yakın!)
✦ Hollanda – Winterswijk (Dusseldorf ve Dortmund üzerinden daha yakın) ; Venlo (Giden yerel tren hattı : RE 13 / Mönchengladbach “Almanya” – Venlo “Hollanda”) ( Meuse nehir kenarındaki bu kasaba 2. dünya savaş tarihinde rol oynamıştır)
✦ Danimarka – Tonder (Hamburg üzerinden daha yakın) (Festivalleri ile tanınmış şirin bir kasabadır) (Giden yerel tren hattı : GRB 66 / Niebüll “Almanya” – Tonder “Danimarka”)
 
☛ Not : Yukarıdaki ulaşımlarda genelde birden fazla yerel tren değişimi (aktarma & bekleme) olabilir! Kontrolde kalıp TRENLERE YANLIŞ BİNMEYİN! Ayrıca : DB’ nin web sitesinden (bahn.de) tren aramalarında “arama alanında” seçeneklerden kolaylık olsun diye yalnızca “Yerel tren seçimini” = “Nur Nahverkehr” İŞARETLEYİN!
 
** Trenleri karıştırıp, IC / ICE / EC gibi uzun mesafeli hızlı trenlere binmeyin!.. Mutlaka bölgesel tren arayın! (RE-RB vs..) Varsa aradaki bağlantının hangi tren yada trenler ile olacağına bakın.. Bağlantılı trenler ile ulaşılacak yere daha uzun zaman diliminde ulaşacağınızı unutmayın!.. Buna dikkat edin.. Bazı bağlantı trenleri 2 ayrı tren’ den ibarettir. (birbirine bağlı) ..Son tren yolda bir noktada/istasyonda ayrılır.. Bu nedenle arkada yer alan tren sizin için yanlış tren olabilir, bunu da unutmayın!

Bölgesel trenleri (RE – RB..) ➛ buradan teyit edin..
 
 DB için bir kural daha vardır : Bölgesel tren ile bir seyahatiniz var, eğer o trenin tarifeli seferi 20 dakika üstü rotar yaparsa, bir fark ödemeden IC – EC gibi hızlı trenlere GEÇME HAKKINIZ mevcuttur !..Bunu da bilin..
 
☛  Bir sorun yaşamamak amaçlı, 49 €’ luk DeutschlandTicket için Güncel Bilgileri ilgili web sitelerinde izler olun!
 
 
 

– Ana Sayfaya dön –

 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir