Almanya Bileti (49 €) – Deutschlandticket

 
 

 
Global petrol ve ekonomik kriz 2022 yılında dünya’ nın kapısını çalınca bilindiği gibi Almanya’da tüm eyaletlerde geçerli  aylık 9 €’ luk toplu taşıma ücreti uygulaması ve bilet satışları 23 mayıs 2022 tarih itibari ile başlamıştı. 01-06 /31-08-2022 tarihleri için toplam 3 ay süren uygulama sonlanmış ve Alman Ulaştırma Bakanlığı girişimi ile yeni arayışlar başlamıştı. Hükümet içinde bir kısım muhalefete rağmen ülke genelinde uygulanacak, 9 €’ luk biletin halefi olarak aylık sabit ödemeli ve 49 € tutarında yeni bir abonelik uygulaması Almanya toplu taşıma sisteminde devreye girmek üzere.

2023 yılının ilk günlerinde alınan karar ile “Tüm Almanya’da” geçerli olacak bu bilet ; Deutschlandticket” / Almanya Bileti (D Ticket) ismi ile en erken 1 nisan 2023′ te satışa sunulacaktır (olası tarih 1 mayıs 2023). Bilet ; Almanya genelinde yerel ve bölgesel taşımacılıkta (2. sınıf) geçerli olup, ilk planda dijital bilet olarak çevrimiçi satış ile temin edilecektir (makinalardan kağıt bilet uygulaması da düşünülmekte!). Hali hazırda bir aboneliğini olanlar, Deutschlandticket uygulaması başlar başlamaz bu yeni teklife geçebileceklerdir..

Ülke çapında geçerli olacak ve katılımcı tüm nakliye şirketlerinin, eyalet tarifelerinin ve nakliye birliklerinin yanı sıra federal olmayan bölgelerde toplu taşıma ve bölgesel demiryolu taşımacılığında da geçerli olacaktır.

Yerel işletmelerdeki şehir içi otobüs, tramvay, metro (U-Bahn), banliyö hatları (S- Bahn), feribot (örneğin Hamburg, Berlin’de) seferlerinde ve de Tüm ülkede ; Hızlı trenler (ICE, IC, EC, Intercity ve Eurocity), Flixtrain, ÖBB Nightjet trenleri HARİÇ, S bahn dahilindeki bölgesel trenlerde (RB-RE..), Bölgesel Ekspres trenlerinde geçerli olacaktır. Ancak söz konusu biletler, Flixbus gibi otobüs işletmelerinde – şehirlerarası yolculuklarda geçerli olmayacaktır!.

6 yaş altı çocuklar ebeveynleri ile bu bilet ile ücretsiz ulaşım imkanı alırken bu yaş üstü çocuklar kendi yaş gruplu bilete tabi olacaktır. Aylık bilet, son günün 24.00 saat diliminde geçerliliğini kaybeder.  9 avroluk biletin aksine, yeni Deutschlandticket’e abone olmak gerekiyor. Kişisel vede  zamanlı bir kart’ tır. Aylık iptal seçeneği bulunmaktadır. Deutschlandticket kişisel bir bilettir ve devredilemez. Sahibine verilir.  Yanınızda bisiklet ve köpek var ise, ulaşımda ek bilet almanız gerekecektir. Bilet ile koltuk rezervasyon imkanı bulunmaz. Bu biletler şehir kart’ ları gibi bazı destinasyonlarda indirim-promosyon vs. imkanı özelliğini taşımaz!. Kesin olmamakla beraber, bu biletin ülkeye gelen turistleri de kapsayacağı bir beklentidir. Yine 9 €’ luk uygulama misali ; Almanya dışında İsviçre (Basel), Avusturya (Salzburg) daki yerel toplu taşımada da geçerli olması olasıdır. En önemli özelliği de ; Nereden (Almanya’ nın her hangi bir eyalet & şehir’inden) alınmış olursa olsun ülke genelinde toplu taşımada geçerli olan bu bilet, kent’ lerin  ulaşım ağlarındaki Bölge/Zone uygulaması vede karışıklığını da bertaraf edecektir (Tüm Zone’ larda, kent’in ulaşım ağının tümünde geçerli olacaktır).

Uygulamanın uzun süreli olması temenni edilirken,  şimdilik 2 yıl için planlanmaktadır!.

** Detay için bakın.1

** Detay için bakın.2
 
 

– Ana Sayfaya dön –

 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir