Bayern Bileti (DB) ile Münih’ ten Günlük Geziler

Bavyera Bileti ile, Günlük Yakın Bölge  Tren Gezileri

 
 

Merkezi Berlin’ de kurulu, Alman demir yolu Deutsche Bahn AG (DB), gerek Avrupa kentleri gerek ise Almanya şehirler arası seyahati için oldukça geniş bir ağ şebekesine sahiptir. Yüksek hızlı treneleri (IC) yanısıra, yerel – bölgesel trenler ile pekçok bölgeye hizmet sunar. DB’ nin eyalet bazında ( Bavyera, Baden Württemberg, Brandenburg, Hesse …) günlük yada hafta sonu çok uygun (özellikle kalabalık aileler için) bilet satışları mevcuttur.. Bilet hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki link’ ten alıp, bilgi sahibi olduktan sonra kendinize güzel bir rota belirleyin.

 

➩  Bayern Bilet ile yapılacak günlük Geziler :

** Aşağıdaki şehirler ile ilgili daha geniş detayları siz araştırın!

 

  • Salzburg (Bölgesel trenlerle yolculuk süresi: 1,5 saat)

Alp Dağları’nın eteğinde, Almanya sınırında, Viyana’nın 270 km. batısında yer alan şehir  4. büyük kenti olup, Münih şehrine çok yakın konumdadır. Dağlar arasında saklı kalmış olan Salzburg, Salzach nehri üzerinde bulunmaktadır ve Mozart’ın doğduğu yerdir. Kent kış ayları kayak turizmi için idealdir. Münih’ten günlük yapılacak gezi destinasyonlarında ilk sırada yer alır. Hafta sonları şehir çok kalabalık olacaktır, planı ona göre yapın!

 

  • Ulm (Bölgesel trenlerle yolculuk süresi: 2s – 2s 15 dakika)

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde Tuna nehrine konumlanmış,  yaklasık 120.000 nüfuslu,  şehirleşmenin yüksek olduğu bir kenttir. 

Albert Einstein burada doğmuştur. .Ayrıca1890 ve 1908 tarihleri arasında inşa edilmiş ve dünyanın en yüksek yapılı kilisesi Ulm Minster” buradadır.  Kilise kulesi 768 basamaktan oluşur ve 161,5 metre yüksekliktedir. Kent 2. dünya savaşında büyük zarar görmüş yeniden kurulmuştur.

  • Nürnberg (Bölgesel trenlerle yolculuk süresi: 1s 40 dakika – 2s 40 dakika)

Nürnberg, hem eski olanı hem de yeniyi bir araya getirmiş güzel şehirlerden biri. Gotik mimari yapıları, festivalleri, oyuncak müzesi, meydanları ve çarşılarıyla gezip görülmesi gereken Alman kentlerinden birisi. Noel pazarı, muhteşem kalesi ve çarpıcı Hauptmarkt’ı ile büyüleyici.

Almanya’nın ünlü kalesi ve manzarasıyla meşhur Kaiserburg Kalesi, eski şehir, Nazi partisi miting alanı, Saint Lorenz ve Nürnberg Kilisesi, kafeler, restoranlar ve pazar yerinden oluşan Hauptmarkt, Güzel Çeşme, başlıca gezilecek yerler arasında sıralanabilir. Hitler Almanya’sında da önemli bir yere sahip olan Nürnberg Kutsal Roma Germen İmparatorluğu’na da merkezlik yapmış. 2. Dünya Savaşında çok büyük bölümnü kaybetmiş, binalar asıllarına uygun olarak son derece başarılı şekilde tekrar inşa edilmiş. 

 

  • Regensburg (Bölgesel trenlerle yolculuk süresi: 1,5 saat – 2 saat)

Tuna Nehri ve Regen Nehri’nin geçtiği alanda Almanya’nın ve Bavyera eyaletinin Münih, Nürnberg ve Ausburg’tan sonra dördüncü büyük şehri. Regensburg, UNESCO koruması altında, tarihi güzelliği ve ortaçağ cazibesi ile dolu bir şehirdir.

13. ve 14. yüzyıldan kalma birbirinden güzel kiliseleri ve aristokrat evleri ile dikkat çeken bu tarihi bölge ise, şehrin en çok ziyaret edilen turizm alanlarındandır. Nehir gezisiyle de ünlü olan, Roma temelli Bavyera şehri Regensburg, 2 bin yıllık tarihiyle, Aziz Petrus Katedrali’nden 12. yüzyıldan kalma tarihi “Eski Taş Köprü”ye kadar, Münih’ten günübirlik bir gezide sizi oyalayıp gezinizi renklendirecek çok şey katacaktır.

 

  • Bamberg (Bölgesel trenlerle yolculuk süresi: 2s 50 dakika – 3s 40 dakika)

Bavyera eyaletindeki Yukarı Frankonya bölgesinde, yedi tepeye kurulduğu söylendiği için adı “Frankonya’nın Roma’sı” na çıkmış olan bir şehir.. Bamberg Regnitz Nehri üzerine kurulmuş, aralıklarla  köprülerle birbirine bağlanmış iki yakadan oluşuyor. Sulak özelliği ve güzelliği yüzünden kendisi Küçük Venedik olarak da anılıyor. 1993’den beri UNESCO Dünya Mirası listesinde..

 

  • Würzburg (Bölgesel trenlerle yolculuk süresi: 3-4 saat)

Kuzey Bavyera’da bulunan Würzburg, UNESCO Dünya Mirası ve Almanya’nın Romatik Yol / Romantische Straße
rotasının başlangıç noktası. Geçmişi, MÖ 1000 yılına kadar uzanıyor. Şehir, 1631’de İsveç Kralı Gustav Adolf’un saldırısı ve Mart 1945’te  II. Dünya Savaşı bombalanması başta olmak üzere pek çok sıkıcı olaylara sahne olmuş.Pek çok gezgin Romantik Ren Yolu Rotasına ya Würzburg’da başlıyor ve Füssen’de noktalıyor ya da Fussen’de başlayıp Würzburg’da noktalıyor.

Şehirde bir havaalanı yok; ancak  Almanya’nın üç büyük şehrinden Würzburg’a trenle ulaşım çok kolay. Örneğin Frankfurt’tan Würzburg’a her saat başında bir tren seferi var.

Nürnberg’den 1 saat 10 dakika, Frankfurt’tan 1 saat 30 dakika, Münih’ten 2 saat  

 

  • Yine Bu bilet ile günübirlik Münih’e yakın birçok göl’e gidin.

Eibsee, Partnachklamm, Schliersee, Tegernsee, Walchensee, Königssee.. bunlardan birkaçıdır.

 

  • Neuschwanstein, Linderhof, Walhalla, Mittenwald gibi  şato (kale) tapınak-saray  vs. ziyaretini gerçekleştirin.
  •  

  • Münih’e yakın güzel kasabaları gezin

 

##  Mittenwald (Bölgesel trenlerle yolculuk süresi: 1 saat 40 dakika)

Münih merkezden yaklaşık 105 km uzaklıkta, güneyde oldukça şirin, tatlı, masalsı bir yerleşim yeri. Şehrin içinden kısa bir yürüyüşle Leutscher Geisterklamm (Geister Geçidi) tabelalarını takip ettiğinizde kendinizi yemyeşil bir doğanın içinde buluyorsunuz. Geister Geçidi bu bölgenin en önemli yürüyüş rotalarının başında geliyor.

 

##  Füssen (Bölgesel trenlerle yolculuk süresi: 2 saat)

Füssen her bir sokağıyla oldukça tarihi ve otantik bir şehir olmasıyla birlikte, yemyeşil ve masmavi doğanın  arasında yer alan harikulade bir kent. Üstelik Almanya-Avusturya-İsviçre sınırındaki Avrupa’nın en yüksek dağları Alpler’in kıyısında olması açısından da oldukça kıymetli bir şehir. Özellikle Walt Disney’ e  ilham veren Neuschwanstein Şatosu için rota buradan geçmekte.

 

## Passau (Bölgesel trenlerle yolculuk süresi: 2s 15 dakika)

 Almanya’nın güneydoğu sınırında bulunan Bavyera Eyaletine bağlı şehirdir. Passau Tuna Nehri ile beraber, Güneyden Inn ve Kuzeyden Ilz nehirlerinin birleşme noktasında kurulmuştur. Avusturya sınırına bitişik bulunan kent, “üç ırmak kenti” olarak anılır. Tuna’dan düzenenen birçok yolculuk buradan başlar. Şehir Viyana’ ya kadar da bisiklet yoluna sahip. Düz çatılı, 17. yüzyıldan kalma İtalyan tarzı evleriyle ünlüdür. Avrupa’nın en mükemmel şehir manzaralarından biri olarak kabul edilen Eski Kent’in diğer önemli noktaları arasında Oberhaus kalesi, Mariahilf kilisesi ve iki nehre inen büyüleyici basamaklı şeritler sayılabilir .

 
  

– Münih ; Ana Klasöre dön –

 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir