Bayern Bileti (DB) ile Münih’ ten Günlük Geziler

 
 

Bavyera Bileti ile, Günlük Yakın Bölge  Tren Gezileri

(Münih’ e Yakın Bölgeler)

 

Merkezi Berlin’ de kurulu, Alman demir yolu Deutsche Bahn AG (DB), gerek Avrupa kentleri gerek ise Almanya şehirler arası seyahati için oldukça geniş bir ağ şebekesine sahiptir. Yüksek hızlı treneleri (IC) yanısıra, yerel – bölgesel trenler ile pekçok bölgeye hizmet sunar. DB’ nin eyalet bazında ( Bavyera, Baden Württemberg, Brandenburg, Hesse …) günlük yada hafta sonu çok uygun (özellikle kalabalık aileler için) bilet satışları mevcuttur.. Ayrıca ; Münih’ in Avusturya, İsviçre gibi farklı ülkelere yakınlığı bir biletle birden fazla ülke görme şansını da tanıyor. Bavyera Alpleri’nin, ülkenin en temiz göllerinin ve dolayısıyla şahane bir doğanın ortasında kalışı, günübirlik veya daha uzun zamanlı doğa aktiviteleri & gezilere dahil olma imkanını, Bavyera bölgesinin eski zamanlarda güçlü krallıklarla yönetilmiş olması çevrede görülecek tonla görkemli yapının ziyarete açık olmasını da beraberinde getiriyor. Bilet hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki link’ ten alıp, bilgi sahibi olduktan sonra kendinize güzel bir rota belirleyin.

➣ Bölgesel trenleri (RE – RB – IRE..) ➛ buradan teyit edin (not : Arama’ da “sadece yerel ulaşım/only local transport” seçeneğini işaretleyin!)..
 

 
 
➩  Bayern Bilet ile yapılacak günlük Geziler :

** Aşağıdaki şehirler ile ilgili daha geniş bilgileri siz de araştırın!

   

 • Salzburg (Bölgesel trenlerle yolculuk süresi: 1,5 saat)

Avusturya’nın Alp Dağları’nın eteğinde, Almanya sınırında, Viyana’nın 270 km. batısında yer alan şehir  yaklaşık 200 e yakın nüfusu ile 4. büyük kenti olup, Münih şehrine çok yakın konumdadır. Dağlar arasında saklı kalmış olan Salzburg, Salzach nehri üzerinde bulunmaktadır ve Mozart’ın doğduğu yerdir. Mayıs ve eylül en idela aylardır.Hem kalabalık olmaz hem de ücretler bir tık aşağıda seyreder. Mozart’ın doğduğu bina olan “Mozarts Geburtshaus” u ayrıca Salzburg Resim Galerisi’ni, Salzburg Katedrali’ni, Residenzplatz, Domplatz ve Mozartplatz meydanları diğer gezi alanlarındandır. Şehri ikiye bölen Salzach Nehri kıyısında bir yürüyüş de size renk katacaktır. Bu arada şehrin ve nehrin adında geçen “sal” kelimesi tuz anlamına geliyor; bölge tuz madenleri açısından oldukça zengindir ve eskiden beri tuz bu bölgenin en önemli geçim kaynağıdır. 1606’da kurulmuş Avrupa’nın en güzel barok bahçelerinden birine sahip Mirabell Sarayı’nı, Mozart’ın ikinci ikameti ve bestelerinin de evi olan Mozart Wohnhaus’u, yaklaşık 100 yaşındaki Hohensalzburg Kalesi’ni ve etkileyici mimarideki Hellbrunn Sarayı’nı da görmeyi unutmayın.
Kent kış ayları kayak turizmi için ideal konumdadır.Civarda “Zell am See” gibi oldukça popüler kayak destinasyonları var. Münih’ten günlük yapılacak gezi destinasyonlarında ilk sırada yer alır (Hafta sonları şehir çok kalabalık olacaktır).Eğer Viyana, Graz, Münih gibi başka şehirlerden Salzburg’a gelmek isterseniz FlixBus otobüs işletmesini kullanabilirsiniz.

** Her şey dahil Salzburg Kartı , size bu büyük kültür merkezinde 24 saat sınırsız gezi imkanı sunar (“bilgilere buradan ulaşın”)

1 gün (70 €), 2 gün (135 €), 3 gün (179 €) dan başlayan seçeneklidir. Gün sayısı kadar otel konaklaması, gün sayısı kadar sınırsız toplu taşıma ve ören yerlerine ve cazibe merkezlerine ücretsiz giriş yanında ek indirim imkanlarını kapsayan bir seyahat kartıdır (2023).

➛ Detaylı Salzburg Gezi Rehber bilgileri  ➛  “Buradan!”

   

 • Rothenburg ob der Tauber ﹛Bölgesel trenlerle yolculuk süresi aktarmaya bağlı : ~ 3 (min.) – 6 saat﹜


Avrupa’nın en iyi rotalarından biri olan Almanya Romantik Rotası’ nın incilerinden,  Rothenburg ob der Tauber.

Bavyera eyaletindeki Frankonya Bölgesi’nde yer alan Rothenburg ob der Tauber ismini 12. yy’ da Tauber Nehri’ nin yukarısına savunma amaçlı olarak inşa edilen kırmızı kaleden (Rote Burg)’ dan alıyor.  Kasaba ortaçağ’ da oldukça önemli bir şehir olduğu için çok iyi korunmuş.  Savunma sistemini oluşturan surlarla 40’ tan fazla kule ve kapı  günümüzde ayakta kalabilmiş.  Bu masal diyarı şehir, İkinci Dünya Savaşı’nın son döneminde hava saldırıları sonucu büyük hasar almış ve eski şehir bölgesinin yarısı yıkılmış. Yapılan çalışmalar ile günümüzde şehir  eski haline kavuşmuştur.. Gezimizin devamını  ➣ “Buradan okuyun

 
 

 • Ulm (Bölgesel trenlerle yolculuk süresi: 2s – 2s 15 dakika)
 • Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde Tuna nehrine konumlanmış,  yaklasık 120.000 nüfuslu,  şehirleşmenin yüksek olduğu bir kenttir.

  Albert Einstein burada doğmuştur. .Ayrıca1890 ve 1908 tarihleri arasında inşa edilmiş ve dünyanın en yüksek yapılı kilisesi Ulm Minster” buradadır.  Kilise kulesi 768 basamaktan oluşur ve 161,5 metre yüksekliktedir. Kent 2. dünya savaşında büyük zarar görmüş yeniden kurulmuştur.

    
    

  • Nürnberg (Bölgesel trenlerle yolculuk süresi: 1s 40 dakika – 2s 40 dakika)

  Nürnberg, hem eski olanı hem de yeniyi bir araya getirmiş güzel şehirlerden biri. Gotik mimari yapıları, festivalleri, oyuncak müzesi, meydanları ve çarşılarıyla gezip görülmesi gereken Alman kentlerinden birisi. Noel pazarı, muhteşem kalesi ve çarpıcı Hauptmarkt’ı ile büyüleyici.

  Almanya’nın ünlü kalesi ve manzarasıyla meşhur Kaiserburg Kalesi, eski şehir, Nazi partisi miting alanı, Saint Lorenz ve Nürnberg Kilisesi, kafeler, restoranlar ve pazar yerinden oluşan Hauptmarkt, Güzel Çeşme, başlıca gezilecek yerler arasında sıralanabilir. Hitler Almanya’sında da önemli bir yere sahip olan Nürnberg Kutsal Roma Germen İmparatorluğu’na da merkezlik yapmış. 2. Dünya Savaşında çok büyük bölümnü kaybetmiş, binalar asıllarına uygun olarak son derece başarılı şekilde tekrar inşa edilmiş.

    
    

  • Regensburg (Bölgesel trenlerle yolculuk süresi: 1,5 saat – 2 saat)

  Tuna Nehri ve Regen Nehri’nin geçtiği alanda Almanya’nın ve Bavyera eyaletinin Münih, Nürnberg ve Ausburg’tan sonra dördüncü büyük şehri. Regensburg, UNESCO koruması altında, tarihi güzelliği ve ortaçağ cazibesi ile dolu bir şehirdir.

  13. ve 14. yüzyıldan kalma birbirinden güzel kiliseleri ve aristokrat evleri ile dikkat çeken bu tarihi bölge ise, şehrin en çok ziyaret edilen turizm alanlarındandır. Nehir gezisiyle de ünlü olan, Roma temelli Bavyera şehri Regensburg, 2 bin yıllık tarihiyle, Aziz Petrus Katedrali’nden 12. yüzyıldan kalma tarihi “Eski Taş Köprü”ye kadar, Münih’ten günübirlik bir gezide sizi oyalayıp gezinizi renklendirecek çok şey katacaktır.

    
    

  • Bamberg (Bölgesel trenlerle yolculuk süresi: 2s 50 dakika – 3s 40 dakika)

  Bavyera eyaletindeki Yukarı Frankonya bölgesinde, yedi tepeye kurulduğu söylendiği için adı “Frankonya’nın Roma’sı” na çıkmış olan bir şehir.. Bamberg Regnitz Nehri üzerine kurulmuş, aralıklarla  köprülerle birbirine bağlanmış iki yakadan oluşuyor. Sulak özelliği ve güzelliği yüzünden kendisi Küçük Venedik olarak da anılıyor. 1993’den beri UNESCO Dünya Mirası listesinde..

    
    

  • Würzburg (Bölgesel trenlerle yolculuk süresi: 3-4 saat)

  Kuzey Bavyera’ da bulunan Würzburg, UNESCO Dünya Mirası ve Almanya’nın Romatik Yol / Romantische Straße rotasının başlangıç noktası.

  Geçmişi, MÖ 1000 yılına kadar uzanıyor. Şehir, 1631’de İsveç Kralı Gustav Adolf’un saldırısı ve Mart 1945’te  II. Dünya Savaşı bombalanması başta olmak üzere pek çok sıkıcı olaylara sahne olmuş. Pek çok gezgin Romantik Ren Yolu Rotasına ya Würzburg’da başlıyor ve Füssen’de noktalıyor ya da Fussen’de başlayıp Würzburg’da noktalıyor.

  Şehirde bir havaalanı yok; ancak  Almanya’nın üç büyük şehrinden Würzburg’a trenle ulaşım çok kolay. Örneğin Frankfurt’tan Würzburg’a her saat başında bir tren seferi var.

  Nürnberg’ den 1 saat 10 dakika, Frankfurt’ tan 1 saat 30 dakika, Münih’ ten 2 saat uzakta  ..
   
   
  ** Bir dip notumuz Dachau Kasabası için olsun :

  Münih için diğer yerlere göre daha yakın konumda, Münih’in 25 km kuzeyinde bir yerdir. Merkez tren garından S2 S – bahn trenle rahatlıkla ulaşılır (25 dk). Tarihte Dachau kasabası, 1933 yılında kurulan Almanya’nın ilk ve en büyük toplama kampına ev sahipliği yapmak zorunda kalmış. Öncesinde terk edilmiş barut ve mühimmat fabrikası olan bu alan, sonrasında toplama kampı olarak kullanılmıştır. Dachau toplama kampı, 1933 yılının Mart ayında açılmıştır. 2. Dünya Savaşı’ndan kalma tanıklıklar kasabanın her noktasından izlenebiliyor. Binlerce insanın katledilmesine şahit olan eski Dachau Concentration Camp’ tan geriye kalan alan, “Kamp Anıtı” olarak 1965 yılında tekrar kurulmuştur. Bu alan, toplama kampından sağ kurtulan mahkumların inisiyatifi ile kurulmuştur. Dachau’ ya gelip müzeye dönüştürülen eski toplama kampını görebilirsiniz. Ziyaretçiler Anıt alanı için giriş ücreti ödememektedir. Dachau’ da, 2000’den fazla tarihi serginin toplandığı inanılmaz derecede ilginç bir yerel müze var.
   

   

  • Yine Bavyera bileti ile günü birlik Münih’e yakın birçok göl’ e gidin.

   

  Almanya’ nın Bavyera eyaleti adeta ülkenin ve de o coğrafyanın göller bölgesi gibidir. Avusturya’ nın sınırlarında olan Alp dağlarının bir kolu olan “Karwendel” dağları ile Almanya – Avusturya sınırında bulunan Alp’ lerin “Wetterstein” sıra dağlarının etekleri bölgede birbirinden güzel doğa harikası göllere ev sahipliği yapar. Göller’ e ulaşım yolunda yeşillikler içinde bir birinden güzel köy ve kasabalar bulunur.

  “See” Almanca göl anlamına gelir. Tüm göllerin sonu ‘see’ kelimesi ile bitmektedir. Bavyera’ nın önemli gölleri olarak ;
   
  1. Eibsee
  2. Walchensee
  3. Tegernsee
  4. Ammersee
  5. Starnbergersee
  6. Königssee
  7. Alpsee
  8. Schliersee
  9. Feldmochingersee
  10. Chiemsee
   
  gölleri, Bavyera’ da ilk 10′ da yer alır.
   
   
  Eibsee Gölü ;
   

   
  Almanya ile Avusturya sınırının batı kısmında bulunan “Wetterstein” Dağları’nın en yüksek zirvesi olan “Zugspitze” her geçen gün turistlerin ilgisini çekmeye devam etmekte. Almanya’nın en yüksek dağı olması özelliğini taşıyan Zugspitze’ ye hem Almanya hem de Avusturya tarafından teleferiklerle çıkmak mümkün (Almanya tarafında tırmanan bir de tren var). Deniz seviyesinden 2962 metre yüksekliğe sahip olan Zugspitze ; Bavyera Eyaleti’ e bağlı Garmisch-Partenkirchen (GP) kasabasına vesile ile çok sayıda turist getirmesiyle biliniyor. Dağın eteklerinde bulanan Eibsee krater gölü , manzarası ile dikkat çeker. 1933 yılının Nisan ayında Almanya Taarruz Bölüğü (Sturmabteilung) askerleri tarafından işgal edilen Zugspitze zirvesine o gün dikilen haç hala yerinde durmaktadır.
  Dağın güneyindeki Zugspitzplatt bölgesi, çok sayıda mağara ile yüksek platoları içerir.
   
  ☛ Eibsee gölü : Almanya’nın Bavyera eyaletinde, Garmisch-Partenkirchen kasabasına 9 km., Münih’ in yaklaşık 100 km güneybatısında bulunan bir göldür. Zugspitze’nin kuzey eteklerinde yer alan göl, deniz seviyesinden 970 metre yükseklikte olup yüzölçümü de 177 hektar büyüklüktedir. Krater gölü olarak kendine öz turkuazımsı – yeşil berrak suyu, doğası, yürüme yolları ile yaz kış turizm için idealdir. Kışları kayak turizmi ile öne çıkar. Göl’ ün etrafında yalnızca bir otel ve cafe bulunmakta. Yüksek dağların eteğinde, mavi ile yeşilin bütünleştiği doğa ortamında dinlenme molalı olarak göl çevresindeki yaklaşık 8.5 km mesafeli yürüme yolunu 3-4 saat’ te tamamlayabilirsiniz.
  ⇨   Göl hakkında (bakın)
   
  Ulaşım / Nasıl Gidilir?
  Almanya’ da Münih veya Nürnberg gibi Bavyera sınırları içinde bulunan şehirlerden hem zaman, hem de günübirlik tur açısından buraya ulaşmak daha elverişlidir.
  ✦ Münih’ ten ulaşım :
  Öncelikle göl ulaşımı için Münih’ e 90 km uzaklıktaki “Garmisch Partenkirchen”- GP kasabasına gelmelisiniz. Münih’ ten 1saat 20 dk (Nürnberg’ ten 2saat 40 dk) gibi bir sürede etraftaki doğayı ve güzergahtaki köyleri görerek özel aracınız ile ulaşabilirsiniz.
  Diğer seçenek Münih’ ten Bölgesel Tren (Regional Bahn, RE-RB..) ile ulaşımdır.
  Öncelikle ister hafta içi (daha rahat gezilir!) ister hafta olsun sonu günlük “Bavyera Biletini” alalım (bilgi için yukarıya bakın – 1 kişi : 27 €, max. 5 kişiye kadar her kişi başı + 9 €).. Münih ana tren garından (Hauptbahnof-Hbf) sabah saatlerinden başlayıp akşam saat 20.00′ lere kadar bulabileceğiniz, birer saat periotlar ile kalkan RB6 /RE61 trenlerine binin..Tren bir kaç durakta duracaktır (Tutzing -Weilheim – Murnau – Oberau..) ve siz kalkıştan yaklaşık 1 saat 20 dk. sonra kasabadasınız..Tren yolculuğunda çevreniz – doğa, Alp’ lerin Almanya kolları ve yer yer önünden geçtiğiniz köylerin sunduğu manzara harika.
   

   

  Tren Güzergahı / Duraklar

  (dikkat!) DB‘ den bilet alırken “yalnızca Bölgesel tren” aramayı seçin!


   
  ➛ Kısaca ; Garmisch Partenkirchen (GP) Kasabası :
   
  Almanya’nın güneyindeki Bavyera Alpleri ile çevrili bir vadide konumlanmış yaklaşık 27.000 nüfusa sahip Almanya’ ın en eski kasabalarındandır. Temiz havası, doğal güzellikleri ve özellikle de Almanya’nın en yüksek dagı olan (2960 metre) “Zugspitze” zirvesi ve bir doğa harikası olan “Eibsee” gölüne (rakım : 970 m.) sahip olması nedeniyle oldukça fazla ziyaret çekmektedir. Garmisch aynı zamanda Almanya’nın en ünlü kayak merkezlerinin bulunduğu kasabalardan. Kentin doğal güzelliklerinin yanı sıra Kış Olimpiyatlarının yapıldığı mekân olması sebebiyle de son derece ilgi görmektedir. Klasik Bavyera evleriyle çevrili çok güzel sokaklara sahiptir.
  Garmisch ve Partenkirchen, 1935′ e kadar ayrı birer kasaba imiş. Hitler, 1936’da kış olimpiyatlarının bu bölgede yapılmasını istediği için iki kasabanın birleşerek daha güçlü olması amaçlanmış. Ve 1936’da kış olimpiyatları kasabada olmuş. Bugünkü kasabanın tarihi kısmı eski Partenkirchen sınırlarıdır. Partenkirchen’in tarihi bölümü yani Ludwigstraße (caddesi), geçmişte Romalıların ticaret yolu olarak belirlediği  “Venedik-Augsburg” hattının bir bölümüdür.
  Münih dönüşü için son tren saatini ayarlayarak ; ister Eibsee gölüne gitmeden, ister gittikten sonra bu kasabaya en az 2 saat ayırın.

  ⇨   Kasaba hakkında.1 (bakın)

  ⇨   Kasaba hakkında.2 (bakın)
   
  Garmisch Partenkirchen (şehir merkezi), Historische Altstadt (eski şehir), Ludwigstraße şehrin önemli gezi alanlarıdır. Ludwigstraße – caddesi kasaba’ nın kalbidir ve çok sayıda küçük dükkanlar, süslü ev cepheleri ile ünlü tipik Bavyera evleri ile dikkat çeker. Sokaklardaki bazı evlerde halkın koruyucu azizleri tasvir edilirken, başka yerlerde de renkli resimler ile süslemeler evlere renk katar. Ludwigstraße No. 8’de bulunan eski ev (alte haus) 12. yy’ dan kalmadır ve bu ahşap ev 2 büyük yangından kurtulmuştur. İmparator Barbarossa’nın diz çökmüş hali bir duvarda tasvir edilmiştir.
   

  Kasaba’ dan Manzaralar


   
  Kasabadan Eibsee göl ulaşımı ;
  ▪ 1- Garmisch Partenkirchen tren istasyonundan indip çıkıştaki yol karşısında bulunan bir otobüs durağı vardır. Bu duraktan 2 farklı otobüs kalkar. İlki, DB nin işlettiği yeşil renkli “DB RegioBus” tır (Ortsbus) bu yerel otobüsler kasaba içinde çalışır (bus no.1-2-4-5). Diğeri (mavi beyaz) (EVG – Blauen Eibseebusse) özel işletmeye aittir.

  Eibsee gölüne gidecek olan bunlardır!. Bavyera bileti bu hat otobüsünde geçmez!..Güzergahı : Garmisch Partenkirchen – Grainau – Eibsee’ dir. Otobüs genelde sabah 07 -21 arası çalışır..ortalama kalkış zamanı kasabaya gelen tren saatlerine uyar ve yaklaşık saatte bir adet sefer düzenlenir. Tek yön bilet ücreti tam bilet : 5.5 €’ dur. Yol yaklaşık 40 dk. kadardır.
  Garmisch Partenkirchen – Grainau: 7,5 km // Garmisch Partenkirchen – Eibsee: 10 km // Grainau – Eibsee uzaklığı da: 3,2 km’ dir.

  ➣ Otobüs Tarife-Güzergah ve Zaman çizelgeleri için / web sitesine Bakın

  Tarife _ Bilet ücretleri-2023

  Duraklar


   
  ▪ 2- Cogwheel railway /Dişli Çarklı Demiryolu (diğer seçenektir) :

  Yol Güzergahı

  ♦ ♦

  ♦ ♦

  Bölge haritası


  “Bayerische Zugspitzbahn” treni sizi GP- Garmisch Partenkirchen’ ten Grainau üzerinden 2962 metre yüksekliğindeki “Zugspitze” zirvesine kadar götürecektir (19 km. uzunluktaki – Hausberg, Kreuzeck-Alpspitzbahn, Hammersbach, Grainau, Eibsee, Riffelriß, Zugspitze güzergahı ile). Bu tren Eibsee’ den de geçer.. Ancak bunda da Bavyera bilet geçersizdir!. Trenin ulaşım noktasına kadar bilet ücretleri değişkendir. GP – Eibsee için tek yön 7 € ?
  ** Garmisch Partenkirchen – Zugspitze zirvesine bu özel bir tren ile yol yaklaşık 1 saat. Bilet fiyatı – Kişi başı 57 € (Gidiş-Dönüş). Bavyera biletiniz varsa indirim % 10 alabilirsiniz. Ücrete teleferik bedeli dahildir?

  Tren bilgileri için (genel)  – bakın
   

  ✓ Bayerische Zugspitzbahn (tren) bilet fiyatları detayına   & tarifelerine – buradan bakın

   
  ✓ Almanya’ nın en yüksek zirvesi olan  “Zugspitze” için : turizm, ulaşım ve diğer her tür bilgiyi  buradan alın!
   

  Eibsee & Zugspitze zirvesi ve Ulaşım Haritası


   
  Zirve çıkışı ve konu ile bilgileri paylaştıktan sonra biz o muhteşem Göl ve doğal güzelliklere dönelim.
   

  “Eibsee”


  İster özel araç (göl kenarında geniş park alanı var), ister dişli çarklı tren, isterse mavi-beyaz özel otobüs ile (tercih edin) Eibsee park alanına ulaştık, güzel ve huzurlu geziler….. (Göl bilgilerini yukarıda özetlemiştik).
   
  Göl manzaralarından birkaç fotoğraf ile gezimizi burada kapatalım.
   

  ♦ ♦ ♦   


   
  ☟ Bavyera’ nın diğer güzel göller’ i ;
   
   
  ▶ Almanya’nın en derin ve en büyük dağ göllerinden biri olan turkuaz renkli Walchen Gölü (Walchensee), Bavyera Alpleri’nin eteklerinde yer alıyor. Münih’in 75 kilometre güneyindeki göl 16 km2 alan sahip ve en derin noktası 190 metre. Mükemmel rüzgar koşulları nedeniyle rüzgar sörfü  meraklıları arasında oldukça  popülerdir. Ziyaret edilecek 3 önemli bölgesi bulunur. Garmisch Partenkirchen, Historische Altstadt, Ludwigstraße..
  Garmisch ve Partenkirchen 1935 yılına kadar kadar ayrı birer kasabaymış. Hitler, 1936′ da kıs olimpiyatlarının bu bölgede yapılmasını cok istedigi icin iki kasabanın birleştirmesini istemiş (1936 kış olimpiyatları burada yapılıyor). Bugünkü kasabanın tarihi kısmı ise eski Partenkirchen sınırlarındadır. Partenkirchen’in tarihi bölümü olan Ludwigstraße, geçmişte Romalıların ticaret yolu olarak belirlediği  “Venedik-Augsburg” hattının bir bölümüdür.
   
   
  ▶ Münih’e 2 saat uzaklıktaki masal diyarı Königssee ..
   

  Almanya’nın en temiz gölü. Bavyera eyaletinin güneydoğusunda, Avusturya sınırında günü birlik-hafta sonu kaçamak yapılacak bir mekan.Kralların göl’ ü olarak da anılan göl ve çevresinin sunduğu imkanlar sezonuna göre farklılaşmakla birlikte her mevsimi ayrı bir güzel, çevrede bolca kayak merkezini içermekte..yolculukta ilk durak gölün kıyısına kurulu “Schönau am Königssee” kasabası. Kasabada geleneksel Alman evleri, Alman mutfağından tatlar barındıran restoranlar, bira bahçeleri, geleneksel Bavyera giysileri satan dükkanlar vs. sizi bekliyor olacak. Göl kenarında bulunan tekneler ile göl turuna çıkabiliyorsunuz. Bölge 1978 yılında milli park ilan edilmiş. Gölde özel tekne ile açılmak, balıkçılık ve kamp yapmak vs. yasak. Göl Kasabasını çevreleyen 1800 m. yükseklikteki dağın tepesinde, Adolf Hitler’in dağ evi Eagle’s Nest (Kehlsteinhaus) bulunmakta. Hitler, zamanında burada diplomatları ağırlayıp büyük eğlenceler veriyormuş.

  * Mevsime göre tekneler yarım saat periyotlarla çalışır.Yoğun kışkoşullarında sefer iptallerine dikkat!.** 2022 – Kessel / tek yön 7 €, St.Bartholoma / tek yön 10 €, Salet / Çift yön 25 €’ dur. (Güncel durum için buraya bakın!).

  Öncelikle buraya en uygun ulaşım (zamanlama için de), araç ile olacaktır.

  Toplu taşıma seçeneğinde ; Münih merkez tren istasyonundan bir trene binip Königssee’ye en yakın kasaba olan “Berchtesgaden”e yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk yaparak ulaşın (Berchtesgaden’e varmadan önce Freilassing’den yerel bir tren transferi sizi bekler!). Berchtesgaden’e ulaştığınızda 6 km uzaklıktaki Schoenau am Koenigssee’ye gitmek için ek bir otobüs’e bineceksiniz.

    

  • Neuschwanstein, Linderhof, Walhalla, Mittenwald gibi  şato (kale) tapınak – saray  ziyaretini gerçekleştirin.
    
    

  • Münih’e yakın diğer güzel kasabaları gezin

  ##  Mittenwald (Bölgesel trenlerle yolculuk süresi: 1 saat 40 dakika)

  Münih merkezden yaklaşık 105 km uzaklıkta, güneyde oldukça şirin, tatlı, masalsı bir yerleşim yeri. Şehrin içinden kısa bir yürüyüşle Leutscher Geisterklamm (Geister Geçidi) tabelalarını takip ettiğinizde kendinizi yemyeşil bir doğanın içinde buluyorsunuz. Geister Geçidi bu bölgenin en önemli yürüyüş rotalarının başında geliyor.

   
  ##  Füssen (Bölgesel trenlerle yolculuk süresi: 2 saat)

  Füssen her bir sokağıyla oldukça tarihi ve otantik bir şehir olmasıyla birlikte, yemyeşil ve masmavi doğanın  arasında yer alan harikulade bir kent. Üstelik Almanya-Avusturya-İsviçre sınırındaki Avrupa’nın en yüksek dağları Alpler’in kıyısında olması açısından da oldukça kıymetli bir şehir. Özellikle Walt Disney’ e  ilham veren Neuschwanstein Şatosu için rota buradan geçmekte.

   
  ## Passau (Bölgesel trenlerle yolculuk süresi: 2s 15 dakika)

  Almanya’nın güneydoğu sınırında bulunan Bavyera Eyaletine bağlı şehirdir. Passau Tuna Nehri ile beraber, Güneyden Inn ve Kuzeyden Ilz nehirlerinin birleşme noktasında kurulmuştur. Avusturya sınırına bitişik bulunan kent, “üç ırmak kenti” olarak anılır. Tuna’dan düzenenen birçok yolculuk buradan başlar. Şehir Viyana’ ya kadar da bisiklet yoluna sahip. Düz çatılı, 17. yüzyıldan kalma İtalyan tarzı evleriyle ünlüdür. Avrupa’nın en mükemmel şehir manzaralarından biri olarak kabul edilen Eski Kent’in diğer önemli noktaları arasında Oberhaus kalesi, Mariahilf kilisesi ve iki nehre inen büyüleyici basamaklı şeritler sayılabilir .

   
   
   

  – Münih ; Ana Klasöre dön –

   
   
   

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir