Münih’ in Kraliyet Caddeleri & En İyi Pazarları

Münih, Kraliyet Caddeleri – Kent önerileri – Pazarlar

 
 
 
➩  Kraliyet Caddeleri :
 

Münih, zengin bir tarihe ve Bavyera hükümdarlarının ikametgahlarının (saray) bulunduğu yere sahip bir şehirdir. Bu bağlamda, krallar tarihi boyunca şehri sürekli olarak geliştirmiş ve genişletilmiş, yeni konutlar, saraylar, meydanlar ve sokaklar ortaya çıkmıştır. 19. yüzyılda, Münih’te şehir merkezinden açılan dört kraliyet caddesi inşa edilmiştir.

Kraliyet Caddeleri Münih’in merkezinde bulunan ve müzelerin, eski sarayların ve muhteşem binaların bulunduğu önemli şehir bulvarlarıdır.

 

# Briennerstrasse (Brienner Straße) – Brienner Caddesi ,
 
1812 yılında, I. Maximilian ve halefi kral Ludwig tarafındane neoklasik tarzda inşa edilmiştir. Cadde, Maxvorstadt bölgesinde yer almaktadır. Münih eski şehrin kuzey ucundan (Odeonsplatz) – metro istasyonu meydanı başlar, kuzey-batı yönünde Nymphenburger straße’ye (Nymphenburger Straße) kadar uzanır, yaklaşık uzunluğu 1.5 km. dir.

Cadde; Bir dikilitaş ile dekore edilmiş “Karolinenplatz” meydanı ile “Glyptothek” ve “Propylaea” müzelerine ev sahipliği yapan Kraliyet Meydanını (Königsplatz) birbirine bağlar.

Cadde üzerinde bulunan önemli yapı ve alanlar (batı’ ya doğru) ;

. My Place (Palais Moy), 1819 da klasik tarzda inşa edilen bir saray..Saray kinci Dünya Savaşı sırasında yıkılmış ve 1950 de klasik modelini büyük ölçüde koruyarak yeniden inşa edilmiştir.

. Wittelsbacherplatz meydanı, Odeonplatz’daki kare yapılı meydan. Merkezinde 1839’da bir kaide üzerine monte edilmiş I. Maximilian’ın bronz atlı heykeli var.Meydanda; Odeon Konser Salonu (Odeon Konzerthaus), Ludwig Ferdinand Sarayı (Palais Ludwig Ferdinand), Arko Zinneberg Sarayı (Palais Arco-Zinneberg) bulunmakta.

Yine cadde üzerinde ; Café Leopold, Ahtarsky Sarayı (Palais Eichthal), Almeida Sarayı (Almeida Palais), Berchem Sarayı (Berchem Palais) yer alacaktır.

. Karolinenplatz : Caddenin batı ucunda yer alır.Meydan ortasında, 1833 yılında tamamlanan ve Rus savaşında ölen 30 bin Bavyera askeri anısına dikilmiş 29 m. yükseklikte üç katmanlı mermer platform üzerine yerleştirilmiş Karolinenplatz Dikilitaşı bulunur. Yine burada, Eski Torring Sarayı, Münih borsa binası (Bayerische Börse / Börse München) önemli yapıtlardandır.

Caddedin batı ucu Kraliyet meydanı (Königsplatz / Königsplatz) sonrası kısa yürüme mesafeli olacak “Nymphenburger Straße” ile son bulur : Meydan, Propylaea (Propyläen,Glyptotek Müzesi – Glyptothek), Devlet antika koleksiyonu (Staatlichen Antikensammlungen),Lenbachhaus’taki belediye galerisi gibi önemli yapılara ev sahipliği yapar.

 

# Ludwigstraße (Ludwigstraße),
 
Bavyera Kralı I. Ludwig’i onurlandırma amaçlı, 1816’da yapılmaya başlanmış.Caddenin güney kısmı İtalyan Rönesansı tarzında tasarlanmış, caddenin kuzey kısmının görünümü ise İtalyan Romanesk mimarisinden etkilenme ile yapılmıştır.Yaklaşık 1 km uzunluktaki cadde, Odeonslatz’dan başlar, kuzey doğu yönünde Zafer Kapısı “Siegestor” da sonlanır.

Cadde üzerinde bulunan yapılar ;

Odeonsplatz’dan itibaren ; Bavyera arşiv bürosu binası, Bavyera eyaleti sosyal mahkemesi binası, Bavyera eyalet kütüphanesi, St. Louis Roma Kilisesi, Ludwig-Maximilian Üniversitesi, ve önünde yer alan çeşmelere ve Zafer kapısı- Siegestor bulunur.

 

# Maximilian caddesi (Maximilianstraße),
 
Almanya’nın en yüksek kira getirili mağzalara ev sahipliği yapan pahalı caddelerinden biridir.

Caddenin inşaatı, Bavyera kralı II. Maximilian’ın isteği üzerine mimar Georg Friedrich Christian Burklein tarafından tasarlanmış ve 1850 de yapımına başlanmıştır.Mimari tarz, Gotik ve Rönesans gibi çeşitli stil ve dönemlerin unsurlarını birleştirir.Cadde Eski şehir Mariensplatz’dan başlar ve doğu yönünde yaklaşık 1 km. sonrası Isar nehri üzerindeki ayı isimli köprü geçilerek tarihi Maximilianeum binasının bulunduğu Max-Joseph-Platz (meydanında) sonlanır. Bu meydan Münih’in önemli sanat alanı ve yapıları ile içiçedir (Odeonsplatz).Rezisenz, Ulusal Tiyatro (Natıonal Theatre) ve yakınında bulunan Feldherrnhalle / Bavyera Ordu anıtı meydanın hemen yanı başıdır.

Cadde boyunca: 5* Vier Jahreszeiten Kempinski München oteli, Münih Oda Tiyatrosu “Kammerspiele”, Yukarı Bavyera hükümet binası, Beş kıta Müzesi, II. Maximilian’ın bir anıtı ve dünya markalarının mağaza ve outletleri ile tasarımcı mağazaları, kuyumcular,büyük butiklere ve salonlar bulunur.

 

# Prinzregentenstrasse (Prinzregentenstraße),
 

1891’de, Bavyera Prensi Luitpold’un emriyle orta sınıfın ana caddesi olarak inşa edilmiştir.Cadde yaklaşık 3 kilometredir.

Prinzregentenstrasse, Münih’in tarihi eski şehrin Kuzeydoğu sınırından başlar şehrin doğu yönünde, Isar nehri geçilerek Einsteinstrasse (Einsteinstraße) caddesi ile Friedensengel (Barış Meleği Heykeli) anıtına kadar uzanır.

Cadde boyunca şunlar var: Prens Charles Sarayı, Sanat evi, İngiliz bahçesi, Bavyera Ulusal Müzesi, Shaka koleksiyonu, Barış Meleği anıtı, gözlem güvertesi, Prens Naibi tiyatrosu ve St. Gabriel Kilisesi..

 
 

– Münih’ in En iyi Pazarları –

 
 

➩  Viktualienmarkt :

Münih’te iken bu eşsiz pazarın sunduğu olanakları görmek için zaman ayırıp şehir merkezindeki Viktualienmarkt’a pazar alanına uğramanız gerekecektir. Pazar yerel yönetim kuruluşu olan “Markthallen München” tarafından denetlenir ve onun kontrolündedir. Burada sadece meyve ve sebze gibi taze ürünler satın almakla kalmaz, aynı zamanda mükemmel yemekler de yiyebilirsiniz. Pazarın ortasındaki Maypole’un yanı sıra heykeller ve çeşmeler de var (Maypole :Bir nevi kendi ekeninde dönen çarkıfelek).

Bu  çarkıfelek, antik çağlardan kalma ve bir köy veya ilçe ile oranın ticaretini temsil eder. 20 bin m2 den büyük alanda 150 civarı tezgah vardır.. Daha önce anlattığımız bu pazar için “detaylı bilgiyi buradan alın”.

 

➩  Auer Dult (Lunapark Atlı karınca & Salıncak) ;

Yılda üç kez Münih’teki Mariahilfplatz’da organize edilir (Alman müzesinin yakını). Bavyera kostümleri eşliğinde ilk bahar-yaz ve sonbahar’da ki bu etkinlikte hediyelikler, yemek-yerel içecekler, kısaca çok şeylere tanık olacaksınız. Ulaşım :U1 veya U2 (duraklar: Fraunhoferstraße veya Kolumbusplatz), Tramvay : 18, Otobüs : 52 ve 62 – Mariahilfplatz.- durağı.

Çocuklar için  binicilik, kukla gösterisi ve  atlıkarınca..Erişkin ve gençler için de Bavyera yerel kıyafetleri ilgileri çekecektir. hem erkek hem bayanlar için ((lederhose veya dirndl).

Organizasyon tarihi :

 30 Nisan – 8 Mayıs 2022 / 30 Temmuz – 7 Ağustos 2022 /  15 Ekim – 23 Ekim 2022

 

➩   Elisabethplatz pazar alanı ;

Schwabing’in merkezinde kurulan bir pazardır. Et-Balık -kümes hayvanları, taze sebze ve meyve, süt ve süt ürünleri, ev yapımı bira….Münih’ te 1900′ lerden beri geleneksel, kalıcı 4 pazardan birisidir. Avusturya İmparatoriçesi olan Bavyera prensesi  Elisabeth’in adınına ithaf edilmiş. Hafta içi saat 10.00 – 18.00, cumartesi de 10.00 -15.00 saatlerine kadar açıktır. Elisabethmarkt’taki ürün yelpazesi Viktualienmarkt’ınkine çok benzer. Pazar aynizamanda çiçek ve süs ürünlerinde ev sahipliği yapar. Buradaki alanda belediyenin çalıştırdığı gençlik ve çocuk tiyatrosu “Schauburg” yer alır.

 

Ulaşım :  U2 (Josephsplatz),  Tramvay 27 (Elisabethplatz)

➩   Flohmärkte (Flea Market’s) –  Bit Pazarları ;

Münih için sayıları on’ larca kurulan bit pazarları vardır ( 2020-21 yılı Covid sebepli çoğu kurulmamıştır! – güncel olarak kontrol ediniz!) – Kent merkezli birkaç adet olsa da bir bölüm pazar merkezden biraz uzakta kurulmakta! Antika arıyorsanız, özel bir antika pazarını ziyaret edin. Pazarları erken saatlerde ziyaret etmeniz önerilmekte. Pazarlarda sahte ürünler satılabilir!Dikkat edin. Bozuk para ile pazarlığa çıkın, büyük bedelli eldeki kağıt parayı satıcıya göstermeyin!. Kent’in önemli pazarlarının konum haritasına buradan bakın.

 

Kısaca birkaç pazar örneği :

  • Flohmarkt Daglfing : Cuma /Cumartesi günleri  saat 07.00-15.00 arası açıktır. Münih’in kuzeydoğusunda’ dır. Daglfing’deki at yarışı pistinin yanında yer alan bu bit ve antika pazarıdır. Klasik standların yanı sıra, mobilya, askeri ve diğer koleksiyonlarda isteyebileceğiniz her şeyi içeren bir antika mağazası var.S 2-3-7 / Riem durağında yada ; 183- 190, numaralı otobüsler ile Rennbahnstraße durağında inerek pazar alanına erişim mümkün.
  • Flohmarkt im Olympiapark  : Olimpiyat Parkı’nın içinde kurulur. Cuma- cumartesi saat : 07.00-16.00 arası açıktır. 35.00 m²  alanda, 500′  e yakın tezgahlı satış sunumu var. Ulaşım :  U1 “Westfriedhof”, U3 “Olympiazentrum”, otobüs 144 “Toni-Merkens-Weg” veya tramvay 20/21 “Olympiapark West” duraklarında inerek..
  • Flohmarkt in Riem :  Münih’in doğusundaki Münih için sıkça tercih edilen bit pazarı olup, Her cumartesi saat 06.00 – 16.00 arası açıktır
    Ulaşım :  U2-7 (Messestadt Ost durağı) yada  186-190 numaralı otbüsler (ayni durak adı ile)

Bolca ve çeşit zenginlikli kıyafetler ve oyuncaklardan kitaplara, CD’lerden antika eşyalara..75 bin m² alanı ile — Kent’in büyük pazar alanlarındandır. 

  • Flohmarkt auf der Theresienwiese  : Cuma’ ları saat  10-17 / c.tesi’ leride saat  07-16  arasında kent’ in batı bölümünde  (Münih’ in en büyük etkinliği Oktoberfest’in düzenlendiği yer) görebilirsiniz. Bavyera Kızıl Haç örgütü  25 yılı aşkın bir süredir bit pazarını organize eder. Kent’ in en büyük ve yıllar içinde ikonik hale gelmiş pazarıdır.
  • Hofflohmärkte Allach :  Cumartesi günleri saat  10-16 arasında kurulur. İlginç özelliği ;Meydan yada sokaklar yerine evlerin bahçe alanlarında(kiralanabilir) yapılan farklı bit pazar anlayışıdır .Her cumartesi farklı mekanlarda kurulur!.
  • Antikpalast ve Flohmarkt Freimann : Münih’in kuzeyinde, Freimann’da bulunan pazar,  antika alışverişi için gidilecek yerdir. Antikpalast, sadece profesyonel satıcılar tarafından işletilen 2000 m² zemindeki  40′ tan fazla standı olan kapalı bir bit pazarıdır. Cuma ve Cumartesi günleri açıktır.

 
 
 

– Münih ; Ana Klasöre dön –

 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir