Münih Toplu Taşımada Bilet Türleri, Ücretler

 
 

Münih (MVV-MVG) Toplu Taşıma Tarifesi ve Bilet Türleri (2023)

 
 
 
➛ Güncel bilgidir ;
 

✓  1 Mayıs 2023 ve sonrası, şu an için dijital olarak ay’ lık  ve abonelik usulü (Sadece çevirimiçi – Cep Telefonu uygulamalı)  satışa sunulan ve tüm Almanya’ da şehirler arası bazı araçlarda ve tüm kent’ lerin  yerel  toplu taşımacılığında  sınırsız olarak geçerli olan, kişi başı aylık 49 € bilet satışı başlamıştır! (DeutschlandTicket)  (D-Ticket) – (Bu alandan bilet alımı ile detaylı bilgi alınız) (yada bu alandan bilet özelliklerini detayı ile tanıyınız). Bileti istediğiniz kadar yolculuk için kullanabilirsiniz. Bazı ağların kapsamına göre de örneğin Avusturya, Fransa, Lüksemburg veya Polonya’nın yanı sıra İsviçre veya Hollanda’ya kadar belirli bağlantılarda ulusal sınırların ötesine ulaşmanız mümkün olacaktır (Hızlı trenler – IC/ICE/EC de geçmez!).
Uygulama süresinin en az 2 yıl olması planlanmış (sonrası uzama ihtimalinde?). Abonelikler istenildiği zaman iptal edilebilir!. Bu durum Almanya’ da uzun süreli kalacak turistler için de geçerlidir. AYRICA BU BİLET İLE ŞEHİR’ LER İÇİN TOPLU TAŞIMADAKİ BÖLGE / ZONE UYGULAMA KARIŞIKLIKLARI DA SON BULACAKTIR.

 
✓ Şu an için bir değişikliğe gidilmez ise ; Kullanımda olan diğer bilet uygulamaları aynen devam edecektir!
 
 
 
MÜNİH’ te TOPLU TAŞIMA :

Kent içi toplu taşımada ; MVV (MVG)’ nin belirlediği Münih şehir merkezi (M) dahil  olmak üzere merkezin çevresinde, 1-2-3-4-5-6 olmak üzere ulaşımda toplam  7 transport bölgesi (zone) vardır. Tarife bölgelerinin renk kodlu haritası her daim elinizde olsun. Ulaşım ücretini bu bölgeler belirleyecektir.

 • M Bölgesi (Beyaz): Münih’in merkezindeki bölgenin çoğunluğunu kapsar
 • Bölge 1 (Sarı)
 • Bölge 2 (Kırmızı)
 • Bölge 3 (Açık Mavi)
 • Bölge 4 (Yeşil)
 • Bölge 5 (Turuncu): Münih Havaalanı’nın bulunduğu yer
 • Bölge 6 (Mavi)

 
Zonen /Zones-Bölgler hakkında :

MVV’ de toplu taşımada ulaşım alanı tüm bilet teklifleri için tarife bölgelerine ayrılmıştır.Konu karışık gibi gelse de alışmanız kısa zaman alacaktır.

Münih’teki sivil bilet görevlileri, doğru bilete sahip olmanız konusunda acımasızdır – kuralcıdır, bu yüzden sadece bir bilet satın almak yeterli değildir – biletinizin doğru olduğundan ve uygun şekilde doğrulandığından emin olmalısınız.Ve onam gerekli bileti araca binmeden makinalarda okutup onaylatınız (Validasyon). Biletsiz seyahat cezası 60 €!

 
Bunları unutmayın ! ;

 • Bölge M, Münih şehir merkezinin tamamını kapsar ve bazı durumlarda bunun biraz ötesine de uzanır.
 • Sonraki 1’den 6’ya kadar olan bölgeler, MVV alanına ait yakın-uzak ilçeleri kapsar.
 • Münih Havaalanı 5. (M5) zone bölgesindedir. Turistik alanların çoğu, merkezi (M) zone’ da kalır.
 • Yeni ağ planlarında / haritalarda, her durak ilgili bölge detayı da işaretlenmiştir (örneğin haritadaki bir durak için, M/1 bölge içeriğinin anlamı şudur. İndiğiniz istasyon (durak) M bölgesinde kalıyor olsa bile, çok yakını dahi olsa siz bir başka araç ile bağlantı sağlayarak o varış noktanıza ulaştığınızda gittiğiniz yer   1 zone sınırlarında kalacaktır’ ın ifadesidir. Biletinizi en düşük zone bileti olarak alın, örneğimiz için M – zone bileti yeterli olacaktır) (başka örnek : harita’ da durak üstünde 3/4 yazıyor ise ; 3.zonde’ dan 4 zone’ a geçiyorsunuz anlamı çıkacaktır!. Biletiniz bu istasyon için Zone3 olabilir). Buradaki (2023) ulaşım haritasını inceleyin. Ayrıca ;  Bu alandan  yada buradan  veya buradan bölge / bilet yardımı alın.

 • Günlük yada çok günlük bilet ve kartlar harici , Tek binişlik (Single) yada bölünür & Şeritli (Stripe) biletlerde :  “Short Trip Ticket”- Kısa mesafeli indi bindi türü bilet için  seyahat geçerlilik süresi tek yön için max. 1 saattir. Bu bilet türleri M ve 2 zone bölgelerinde max. 2 saat, M1 ve 3 zone bölgelerinde ise max.  3 saat seyahat süre  hakkı tanır (yani tek yönlü biletlerde transferler dahil max. süre ; uzak bölgeler de dahil 3 saat ile sınırlıdır).

 • Bilet alımında  şunalara dikkat edin : Kaç bölgeden geçiyorsunuz?, Seyahat edilen durak sayısı?, Kaç seyahate ihtiyacınız olacak? ve yaşınız?
 • Bir turist olarak, havaalanına / havaalanından seyahat etmediğiniz sürece büyük olasılıkla M-Bölgesi içinde kalacaksınız. Ne kadar çok bölgeden geçmeniz gerekiyorsa, biletiniz o kadar pahalı olacaktır.
 • Normalde; otobüslerde/tramvaylarda en fazla 4 durak veya S-Bahn, U-Bahn veya Express otobüslerinde en fazla 2 durak olacak yolculuklarınızda, daha ucuz olan “Kısa Yolculuk (Kurzstrecke/Short Trip ride) bileti” ni alın (2023 -tam bilet – 1.90 €). Aksi takdirde, normal bir tek yön/tek binişlik bilet (Einzelfahrkarte /Single Trip ticket) satın almalısınız (tam bilet 2023 – M zone : 3.70 € …. M6 zone : 14.80 €’ dur). Münih’teki tüm tek kişilik biletler tek yöndür. Bu, biletin geçerlilik süresine bakılarak, bileti yalnızca bir yönde tek bir yolculuk için kullanabileceğiniz anlamına gelir (ayni yönde süresi ile bağlantı sağlar).

 • Bununla birlikte, Münih’te geçirdiğiniz süre boyunca toplu taşıma araçlarını farklı günlerde (her gün olmayacak ise) birden çok kez kullanmayı planlıyorsanız, şeritli-bölünür/Stripe bilet, günlük bilet (Day ticket) veya her gün sınırsız avantajı ile IsarCard (haftalık / aylık kullanımlı) almak daha mantıklı olabilir. Detaylar az sonra..

 • Bir günde birden fazla kez seyahat etmeyi planlıyorsanız, bölgeleriniz için bir günlük bilet satın almaya bakın
 • Birden fazla  seyahat etmeyi bekliyorsanız, ancak hepsi aynı gün içinde değil farklı günlerde kullanacaksanız ; Stripe / Şerit Bilet satın almayı düşünün
 • Bir hafta veya ay içinde çok seyahat etmeyi bekliyorsanız, bir IsarCard satın almayı düşünün (aşağıya bakın!).
 • Çocuklar daha ucuz bilete tabidir. İndirimler aşağıdaki gibidir:6 yaşın altındaki çocuklar: Seyahat ücretsizdir
  6-14 Yaş Arası: Daha ucuz fiyatlar (bilet tip ve zone’a göre değişken )
  15-20 Yaş Arası: Daha ucuza mal olan  “U21 Stripe Bilet” bu yaş için uygundur.
 • Biletler havaalanı dahil istasyonlardaki bilet makinalarından, MVG-MVV bilet ofislerinden, Online internet üzerinden (yazılabilir), Mobil uygulamalardan, MVV aplikasyonundan, otobüslerde şoförden (az pahalı) alınabilir..
 • Single Ticket / Short Trip Ticket/Stripe Ticket… bu biletlerin online satışı YOKTUR!
 • Handy Ticket – Mobil Bilet / MVG Ticket 6091 uygulaması : Biletlerinizi mobil uygulamalardan online alın- Detaylar
 • Mayıs 2023 sonrası devreye giren aylık (D-Ticket) abonelik esaslı olan bilet ; havaalanı transferleri dahil tüm Almanya’ da şehirler arası ulaşımda, kent içi yerel ulaşımda geçerli olduğundan 2-30 gün’ lük seyahatlerinizde en uygun bilet seçeneği olacaktır!
 •  

   
  ## MVG – Güncel Ulaşım Tarifeleri-Biletler için bakınız (2023)

  ## MVV – Güncel Bilet ve Tarifeler

  ## MVV – Güncel Bilet Tarife – Satın alma (TicketShop)

   
   

  MVV – TARİFELER (2022)


   

  ***

   

  MVV – TARİFELER (2023) ☟


   

  # Online – Bilet alımları için buraya bakın

   
   
  Şimdi var olan uygulama ile Münih Toplu Taşıma’ daki esaslara bakalım..
   
   

  BİLET VE KART’ LAR (2023 yılı) 


  ·       A.1 )  Single Ticket (Tek Binişlik-ayni yön)  Bilet / Einzelfahrkarte

  Tek Bilet, varış noktası yönünde tek bir yolculuk içindir. Seyahatinizi değiştirebilir (bağlantı yapar) ve yarıda kesebilirsiniz. Ancak dönüş seyahatlerine izin verilmemektedir.

  Nakit yada kredi kart ile  ödeme bilet makinesine satın alındığında daha da ucuzdur (araç içi pahalı). Münih şehir bölgesinde günde 2′ den fazla seyahat planlıyor iseniz, “Günlük Bilet” satın almanızı önerilmekte!

  Single Bilet : Erişkin için Zone M : 3.70 €’ dan başlamakta…. Zone M6 : 14.80 €’ a kadar ücretlendirilmektedir. 6-14 yaş : tüm bölgelerde (zone) geçerli 1.90 €’ dur.

  Otobüslerde/tramvaylarda en fazla 4 durak veya S-Bahn, U-Bahn veya Express otobüslerinde en fazla 2 durak olacak yolculuklarınızda, daha ucuz olan “Kısa Mesafeli Yolculuk (Kurzstrecke/Short Trip ride) bileti alın – Adult : 1.80 €

  “Short Trip Ticket” – Kısa mesafeli indi bindi türü bilet için  seyahat geçerlilik süresi  için max. 1 saattir. Single biletler ;  M ve 2 zone bölgelerinde max. 2 saat, M1 ve 3 zone bölgelerinde ise max.  3 saat seyahat süre  hakkı tanır.

  Bu biletleri makinalardan aldı iseniz yolculuğunuzun başlangıcından önce, istasyonda yada otobüs-tramvayda damgalanmalıdır (validasyon -onam). Ancak: tramvay veya otobüslerdeki bilet makinelerinden satın alınan biletler satın alma anında zaten doğrulanmıştır ve onam gerektirmez!. Deutsche Bahn’ın bilet makinelerini kullanırken, önceden onaylanmış biletleri mi yoksa ayrı olarak onaylanması gereken biletleri mi satın alacağınızı seçebilirsiniz.
   
   
  A.2 ) Stripe Ticket – Şerit Bilet : 

  Şerit Bilet esnek bir şekilde kullanılabilir: Bir kişi tarafından birkaç yolculuk için  ve ayrıca birkaç kişi tarafından yapılan yolculuklar için idealdir. Süresiyle ;  Transferlere ve molalara izin verilir, ancak dönüş gezilerine kapalıdır.Farklı günler, farklı kişiler için kullanılabilir.Gidilecek bölgeye (zone) göre şerit sayısı onaylatılır. Bilet 10 adet şerit içerir.

  Zone M & 1-2-3.. 6 tekli bölgeler için yada : 1-2, 2-3, 3-4… ikili bölgeleri için erişkin ve 15-20 yaş “U21” grubundan  2 şerit kullanılır.

  Zone M1 için 3, Zone M2 için 4, Zone M6 için 8 şerit kullanılacaktır.

  6-14 yaş çocuklar : Tüm bölgeler 1 şerit uygulamasındadır.

  Kısa mesafeli “Short Trip Ticket” için 1 şerit bedeli alınır!

  Bölgelere göre max. 3 saat’e kadar geçerlidir (yukarıya bakın).Araca binmeden Validasyon- onam gerekir.

  10 şerit içerikli bu bilet : Erişkin ve çocuklar için : 16.30 €, U21 yaş grubu için : 8.90 €’ dur.
   
   
   
  B.1 ) Single Day Ticket / Günlük Bilet – tek kişi :

  Tek Günlük Bilet, 15 yaş ve üzeri bir kişi içindir. Seçilen geçerlilik alanı (zone) içinde bir günde istediğiniz kadar – sınırsız, tüm MVV araçlarında yolculuk için kullanılabilir. Alındığı gün dahil ertesi gün saat 06.00’ ya kadar geçerlidir.

  • Zone M, 1-2-3-4…6 tekli zone, 1-2 /2-3/-3/4… ikili zone’ larda :  erişkinler için  8.80 €
  • Zone M1 de : 10 €, …  Zone M6′ da : 16 €’ dur.
  • 6-14 yaş  Çocuklar : Tüm bölgeler  3.50 €’ dur (Children’s Day Ticket / TagesKarte Daily Ticket – Çocuk günlük Bilet) 

  Tramvay veya otobüslerdeki bilet makinelerinden ve OnlineTickets’ – web’ ten satın alınan biletler satın alma anında zaten doğrulanmıştır, Onam gerektirmez. Bilet için gün / tarih yoksa onam (validasyon) gerekir.
   
   
   
  B.2 )  Group Day Ticket / Grup günlük Bilet :

  5 erişkine kadar, yanında 6-14 yaş arası 2 çocuk dahil bilet türüdür ( iki çocuk = 1 erişkin). Kısaca, 2 eş +2 ergin misafir + iki çocuk ile bu bilet iyi bir seçenek olacaktır! Bu bilette günlük biletin tüm özelliklerini kapsar.

  • Zone M, 1-2-3-4…6 tekli zone, 1-2 /2-3/-3/4… ikili zone’ larda :  erişkinler için  17 €
  • Zone M1 de : 18.40 €, …  Zone M6′ da : 29.80 €’ dur.
  • 5 yetişkinden oluşan segmentlerde “Online Ticket” olarak en fazla 30 kişilik grup bilet alınabilir.

   
   
   
  Diğer Günlük Biletler :

  Airport Plus Ticket : Zone M6 için günlük gidiş yada dönüş biletidir (ayni gün gidiş dönüş geçerli) . Ertesi sabah 06 a kadar kullanılabilir. AirportPLUS-Ticket, tek kişilik bilet veya en fazla 5 kişilik grup bileti olarak mevcuttur. 6 ila 14 yaş arasındaki her iki çocuk bir yetişkin olarak sayılır.

  Tek kişi için : 16 €  / Grup ( 5 kişiye kadar) için : 29.80 € dur.  Bilet alım günü itibari ile aktif olur ve ertesi gün sabah saat 06.00 da kullanımı sonlanır.

  Airport PLUS-Ticket’ ı havaalanındaki bilet makinelerinden ve çoğu S-Bahn (şehir içi raylı sistem) istasyonundan satın alabilirsiniz. Önce ekranda “MVV Münchner Verkehrs- ve Tarifverbund” u, ardından “AirportPLUS-Ticket”ı seçin. Biletinizi Münih’teki metro istasyonlarındaki MVG bilet makinelerinden de satın alabilirsiniz. Ayrıca online da alırsınız (yazdırılır).

  Biletler S-Bahn veya DB bilet makinelerinden satın alınmışsa onam/validasyon gerekli değildir. Biletler MVG bilet makinelerinden satın alınmışsa gereklidir. Ayrıca, talep üzerine tarih doğrulanmamış biletler satın alınmışsa da gereklidir. Biletinizi havaalanından satın aldıysanız, satın alma anından itibaren zaten doğrulanmıştır.

  Havaalanı zone M5 olmakla birlikte bu bilet tüm bölgeler için (M6) süresinde gün içi sınırsız kullanılır. Özellikle sabah erken alanda iseniz ve kalabalık aileniz de  varsa (max.5) bu bileti 1 gün için alın!
   
   
   
  Münih Kartları 

   Bu kart seçilen geçerlilik alanı (zone) ve gün’ü içindeki MVV ağında toplu taşıma araçlarında kullanım için  günlük biletin yanı sıra Münih ve çevresindeki 80’den fazla turistik mekan için indirimler içerir. CityTourCard, ailesi ile  6 ila 14 yaş arasındaki iki çocuğun bir yetişkin olarak sayıldığı en fazla 5 yetişkinden oluşan bir grup için  Grup Bileti olarak da kullanılabilir.

   1-2-3-4-5-6 günlük seçeneklidir. Geçerliliği ertesi gün saat 06_00′ a kadardır.

   Kent için 80 adet atraksiyon indirimi de uygular (web sayfasından inceleyin).

   Tek kişilik yada 5 kişiye kadar grup seçeneklidir.

   Havaalanı transfer seçeneğinde Zone M 5 olanı alacaksınız!.
    
    

   Biletleri ; OnlineTicket veya MobileTicket olarak, S veya U-Bahn istasyonlarındaki bilet makinelerinden, MVG ve S-Bahn “müşteri hizmetleri merkezlerinden” ve bilet ofislerinden alabilirsiniz.

    

    Kart, MVV ağının seçilen bölgesindeki toplu taşıma araçları için güün sayısı kadar günlük bilet ve çok sayıda turistik mekan, tur, alışveriş ve gastronomi ortamlarında % 70’e varan, Hop-on Hop-off Bus turda % 50 indirimler içerir. 1-2-3-4-5 gün seçeneklidir. İster tek kişi, ister max.5 kişilik grup olarak da alınabilir.

        
       ** 2023 yılı Güncel ücretler için   ➛ “Bakınız” 
        
        

      • Munich City Pass Card :


      45 atraksiyonda – müze ve kale’de ücresiz ve beklemeden giriş, MVV toplu ulaşımda sınırsız ulaşım, anlaşmalı yerlerde % 50′  ye kadar indirim..İsterseniz transport içermeyen seçenekli ..1-2..   5 günlük alternatif ile.. Çocuklar :18.90 €, erişkin : 39.90 €’ dan itibaren.. Detaylar için..

      # Münih Kart ve Münih City Pass karşılaştıması için –  Bakın
       
       
      ** Bir dip Not :  MVV-Congress-Tickets ; toplantı, seminer ve diğer iş etkinliklerinin katılımcılarının seçilen geçerlilik alanı içinde istedikleri kadar seyahat etmelerini sağlayan biletlerdir..MVV Kongre Biletleri yalnızca etkinlik yöneticilerine ve yüklenicilerine satılabilir ve daha sonra katılımcılara aktarılabilir. Etkinlik başına en az 50 bilet satın alınmalıdır. Uygulama en az 2 günlük olarak, katılımcı erişkin 1 kişinin yanında yaşları 6-14 olan max. 3 çocuğa kadar ulaşımda sınırsız hak tanır.Süre uzatılabilir.  Zone M için : 2 günlük 12.70 €.. her eklenecek ek gün için 4.60 €, olaki  zon değişimi için 4.30 € eklenir (misal havaalanına gideceksiniz zone M’  yi, M5 yapacağız).

      Zone M5 (havaalanı dahil) seçeneğinde : ayni koşullarda 2 günlük seyahat için 21.30 €, her eklenecek gün için de 8.30 € ilave edilir.


       

      MVV Kongre Biletlerini yalnızca aşağıdaki ofisten alabilirsiniz :

      MVG Großkundenvertrieb, Emmy-Noether-Straße 2 – 80287 München
      Telefon: +49 (0) 89 / 21 91 – 23 33 oder 23 31

       
       
      ** Münihte uzun süreli eğitim için ulaşım Kart’ ı ? (2021-22 yılı)

      Öğrenciler için uygun sezonluk biletleri buradan inceleyin.
       
       
      ** Münih’te 1 haftadan fazla kalacaksanız herhangi bir formalitesi, belgesi olmadan abonelik gibi uzun süreli sezonluk bilet/kart uygulaması vardır. MVV- ISARCARD.

      (** mayıs 2023 sonrası Almanya’ da en avantajlı bilet unutmayın ; D-Ticket’ tır! – aylık abonelik 49 €)
       

      ISARCARD : 7 günlük, 1 aylık, 1 yıllık alabilirsiniz. Günlük yada tüm günleri birine kartı vererek devredebilirsiniz. Tüm araçlarda, gün boyu sınırsız ulaşım imkanı sağlar. Geçerli olduğu son günün ertesi gün sabahı saat 06.00′ a kadar geçerlidir. Değişik uygulamaları vardır (web’den inceleyin). 65 yaş sonrası, genç tipi, sabah saat 09.00 sonrası kullanım imkanlı uygun fiyatlarla sunulmuştur..6-14 yaş 3 çocuk bu kart ile yanınızda ücretsiz seyahat eder..Uygun olabilir, bu kartı inceleyin!..


       
      Zone M için,  Haftalık : 20.20 €, 1 aylık : 63.20 €, yılık 597 € ... Zone M için saat 09.00 sonrası kullanımlı (yoğun iş saati sonrası) kart seçerseniz aylık : 56.30 € verirsiniz. Seçenekler boldur. Kart’ ı hava alanından itibaren alıp kullanırsınız!. Ancak havaalanı transferi için ek başka bilet (zone 5 günlük bilet) almalısınız. Zira hava alanı – M5 zone için IsarCard : haftalık 68.60 €, aylık 214.20 € bedellidir.

      ISARCard’ ınızı aldınız, bölgenizde belli. Diyelim Zone M geçerli olsun.. İhtiyacımız oldu ve M1 bölgesine gitmek gerek..Sizin kart M bölgesinde sınırlı.. Yapacağınız, araca binmeden zone / bölge farklı (bağlantı – connection)(= Anschlussticket) bileti alarak bu farkı karşılamak olacaktır. Tabloya baktığınızda ;  1.60 €’ dan bölgelere göre değişen 11.40 €’ a kadar “Bağlantı/Connection” fark ücreti vardır!..bir örnek de ; diyelim ki Zone 3 bölgesine gidilecek. Elimizde IsarCard Zone M bileti var. M3 bölgesi için daha araca binmeden, 8.10 € ödeyerek fark biletini de alacağız.. Dikkat ceza yemeyin..
       
       
      Münih havaalanı transferleri geniş olarak ;Havaalanı – Ulaşım & Transferler sayfamızda anlatılmıştır!
       
      Artık Münih’ i Gezmeye başlıyabiliriz…
       
       
       
       

      Önceki SayfaSonraki Sayfa

      – Münih – Ana Klasöre dön –

       
       

      Bir cevap yazın

      E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir