Münih Havalimanı, Transferler

Münih Franz Josef Strauss Havalimanı (Munich International Airport)

 
 

1992 yılında eski Münih-Riem havalimanının yeterli kapasitesi olmaması nedeni ile Münih Havalimanı inşa edilerek hizmete açılmıştır. Şehir merkezine yaklaşık 28 km mesafede kuzeyde yer alan havalimanı, Freising yakınlarında konumlandırılmıştır. (Almanca: Flughafen München – “Franz Josef Strauß“ ; IATA : MUC, ICAO : EDDM kodları ile tanımlanır). Yıllık 50 milyon yolcu kapasitesiyle Avrupa’nın en işlek hava alanlarındandır.

Havalimanı, Terminal 1 ve Terminal 2 (daha yeni) ile bu iki terminali birbirine bağlayan merkez terminalden (MAC – München Airport Center) oluşmakta.İki terminal arası yürüme mesafesi 25 dk. gibidir.10 dk. aralıkla kalkan “fre schuttle bus” ile terminaller arası ulaşım da mümkün.

Terminal 1 : A-D bölümleri ile Giden/Departure yolculara, E-F bölümleri de Gelen / Arrivals yolculara hizmet sunar. Terminaller Level/Seviye & Kat 4 ile hepsi çıkış sokağına açılır.MAC/Merkez terminalin Level / seviye & Kat 2 bölümü otopark ve şehir merkez ulaşımındaki hızlı transit tren servislerine ulaşım imkanı sunar (her 10 dk. da bir şehir merkezi ve hava limanı ulaşımlı ; S1 ve S8, S Bahn hatları bulunur).

Terminal 2 : 2. Kat/Level seviyesinde G ve H bölümleri ile Arrivals/Varış uçuşlarına, Kat/Level 4 -5 te de Lufthansa ve diğer Star Alliance ortak kalkışlı (Departure) uçuşlara ayrılmıştır.K ve L kapılarına Term.2′ den yer altı yolcu taşıma sistemi ile ulaşabilirsiniz.

** THY (check in genelde modul C), Pegasus (check in genelde modul B) ve Sunexpress (check in genelde modul Z / modul C *) TERMİNAL 1′ i kullanmaktadır.

Havaalanı, 43 bin m² alanda Duty free dahil yaklaşık 150 mağazaya, 70 civarı Restorant ve Cafe’ye ev sahipliği yapar.

* Havaalanı Bilgi-İnfo Desk : MAC – München Airport Center, 3. kat, 7 gün / 24 saat – Tel : +49 89 975 00

 
 

* Alan bilgileri için bakın.

 
* Uçuş Şirketleri – Terminal bilgisi için bakın.

 
* Kalkış / Departure bilgisi için bakın.

 
* Varış / Arrivals bilgisi için bakın.

 

 

TERMİNAL HARİTALARI

 

#

#

 

 

 

** Güncel : 23 mayıs 2022 sonrası satışa sunulan tüm Almanya’da sınırsız olarak toplu taşımada geçerli (01-06 / 31-08-2022 tarihleri arasında) kişi başı aylık 9 € bilet satışı mevcuttur! Bu alandan bilgi alınız.

 

Münih Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşımı

 

Uçaktan inip terminalden çıktıktan sonra, tren, otobüs ya da taksi ile Münih şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Genelde en rahat (ancak ucuz olmayan) ulaşım seçeneği trenle olandır. Münih’ te S-Bahn ve U-Bahn denilen iki türlü tren opsiyonu var. S-Bahn (yer üstünden giden banliyö ve şehiriçi raylı sistem) iken, U-Bahn (sıklıkla yeraltından giden, bildiğimiz metro sistemi) hatlarıdır. S-Bahn’lar uzak rotalara gitmek için, U-bahn’lar ise şehir içi ulaşımda kullanılıyor.Münih toplu taşıma sisteminde ; M (merkez Münih), M1 – M2 – M3 – M4 – M5 – M6 olmak üzere 7 farklı ulaşım bölgesi / ZONE vardır. Ücretleri bu bölgeler belirler. Havaalanı şehir dışında (Zones 5 – M5) olduğu için buradan S-Bahn kullanmanız gerekecek. Havaalanı kalkışlı (şehir merkezli çift yön olmak üzere) S1 ve S8 adlı iki ayrı S-Bahn hattı var.M 5 zone için tek yön-tek binişlik “single” bileti tam : 12.30 € dur (6-14yaş : 1.70 €). Ancak 13.70 € vererek 1 günlük – M 5 zone biletini almak daha akıllıca olur (zira bu bilet ayni gün & ertesi sabah saat 06.00′ a kadar geçerlidir)

İkisi de sizi Münih merkeze götürüyor.S1 şehrin batısı üzerinden, S8 doğu üzerinden seyahat eder.S1 ve S8 havaalanında iki durakta duracaktır (P41, P80, P90 park alanları ile Ziyaretçi Parkı olan “Besucherpark” istasyonunda ve Terminal.1 ve Termina.2 de “Flughafen München” istasyonunda). Şehir merkezindeki ana tren istasyonuna yolculuk yaklaşık 40 dakika sürer.İneceğiniz yere göre birini tercih edebilirsiniz.. Trenler her gün, Saat 04:00 ile 01:00 arasında 21 saat boyunca servis verir.Münih Havalimanı’na giden S-Bahn S1 trenlerinin Neufahrn’da ikiye ayrıldığını unutmayın. Münih Havalimanı’na seyahat ediyorsanız, trenin arka vagonlarını kullanın!.

##

 

Münih’e geldiğiniz ilk gün için ‘Airport PLUS-Ticket’ almanız en mantıklısı olur.Havaalanına ve Münih şehir bölgesine ayni gün gidiş-dönüş yolculuğunu içeren 1 günlük bilettir (geçerlilik bölgesi, Zone / M – 6 # toplu taşımada bu zone çok geniş bir alandır!). Alındığı gün aktif olur (onam-validasyon / doğrulama : Biletler S-Bahn veya DB bilet makinelerinden, havaalanından, online & mobil uygulamadan satın alınırsa gerekli değildir. Biletler MVG bilet makinelerinden satın alınırsa gereklidir!. ). Ertesi gün sabah saat 06.00′ a kadar geçer. Bilet 1 günlük zone M 6 normal bilet ile ayni tutarlıdır, ancak bir avantajı ayni gün içinde havaalanına geri dönüş imkanı sağlayacaktır!.Airport PLUS-Ticket, tek kişilik bilet olarak veya en fazla 5 kişilik grup bileti olarak mevcuttur. Gruptaki yaşları 6 ile 14 arasında değişen iki çocuk bir yetişkin olarak sayılır!.Havaalanı plus biletinin maliyeti tek kişi için : 14,80 €’ dur. Eğer 2 kişi (+ çocuklar) ve daha fazla iseniz bu biletin “grup bilet” opsiyonlarına kesin bakın, çünkü bu şekilde daha da ucuza gelir. Maliyeti de 5 kişiye kadar (misal 4 ergin – 2 çocuk) : 27.50 €’ dur..

 

* Bilet alma ve bilgi için bakın.


 
Biletlerinizi nakit / Kredi kartı ile makinalardan alırsınız! (TR dil seçeneği var)

Alınan ve onam gereken bazı biletleri :İstasyon girişlerinde,otobüs içinde yolculuk başında valide edin (onaylatın-okutun).Biletinizi makineden satın alırken dilerseniz bileti valide edilmiş halde (yani tarihi satın alınan ayni gün), dilerseniz de sonradan valide edilecek şekilde alabilirsiniz (bir başka tarihli gün). Daha sonraki günlerde kullanacağınız biletleri önceden alıp stoklayacaksanız valide edilmemiş olarak almanız gerekecek. Kullanmadan önce istasyonlardaki makinelerden valide etmeyi unutmayın. Tarihi belli “tek binişlik” single bilet mutlaka okutulmalı.. Eğer bilet satın alınan güne ait 1 Günlük bilet ise validasyon gerekmez!.Zaten aktiftir.Geçerliliği ertesi sabah 06.00 olacaktır.

 

Eğer Münih’e erken geldi ve biraz da o gün gezer indirimli bir hizmet satın alırım derseniz size hem alan transferi sunan hem Münih’te toplu taşıma + 80 üzeri aktivasyonda indirim sağlayacak “City Tour Card” bileti de uyar!. 1-2-3-4-5-6 gün seçeneklidir. Alan transferi dahildir. Ertesi günün saat 06.00 sına kadar geçer.Havaalanı -zone 5 i de içine alan ; zone 6 (M 6) bölgesi için 1 gün tek kişilik tam bilet ücreti : 24.50, 3 gün geçerlisi de : 44.90 €’ dur (ayni bilet merkezi Münih-zone M için : 14.50 € tutar!).Eğer grup (max.5 ergin-2 çocuk = 1 ergin) uygulamalı bileti ise :1 gün için 37.90 € verirsiniz.

* Bilet alma ve bilgi için bakın.

 

Tüm bilet opsiyonlarını ve hangi duraktan nereye aktarma yapmanız gerektiğini alttaki siteden kontrol edebilirsiniz (tekli biniş, grup, günlük bilet-tek kişilik, grup bilet günlük… UNUTMAYIN! hava alanı zone 5 (M5) bölgesidir!.Yanlış bilet almayın, mağdur olmayın..Toplu taşımada raylı sistemlerde turnike yoktur!.Biletiz onay / validasyon gerektiriyorsa, istasyona girişte yada otobüste onam makinasına check ettirin. 60 (80 ?) € biletsiz yolcu ceza uygulamasını hatırlatalım!..).

 

* Alternatif Bilet türleri & Bilgi-Bilet alma için bakın.

 

 

Diğer Ulaşım Seçenekleri :

1- Lufthansa’nın bizim Havaş & HavaBus’a benzeyen her 15-20 dakikada bir kalkan ve havaalanı express otobüsleri olarak şehir içine (ana tren garı) 45 dk. da, Münih Schwabing’e (kuzeyde) 25 dakika sürede ulaştıran otobüs hizmeti mevcuttur (uçuşunuz hangi havayolu olursa olsun). Lufthansa’nın otobüs maliyeti tam bilet tek yön online 11 €’ dur (*otobüste 11.50)(çift yön : 17.50 / *18.50)(6-14 yaş : tek yön online 5.50, çift yön 11 € / otobüste : 6 / 12 €)(10 binişlik : tam 80 €, 2 ergin + 2 çocuk olan aile bileti tek yön 25 €’ dur). Ulaşımda özellikle 2 kişiye kadar yolcular için en ucuz seçenektir.Ancak son durak merkez tren garıdır!. Varış yeriniz bura yada yürüme ile buraya yakın ise sorun olmaz, sonrası aktarma yada başka araç kullanacaksanız ek bilet giderleriniz olacaktır!. Otobüs güzergahı : Terminal.2 – MAC – Terminal.1 D üzerinden, München Hauptbahnhof (Hbf) / Merkez tren garıdır.. Hareket saatleri : Şehir merk.-Havaalanı için 05.30 -20.30 / Havaalanı – şehir merk. İçin 06.00 – 22.30.Ayrıca ayni şirket ; Münih – Nürnberg, Münih – Innsbruck arası da çalışır.

→ Havaalanında “Bus” tabelalarını takip ederek otobüslerin kalkış noktasını bulabilirsiniz.Free Wi Fi kullanımını da unutmayın. Yazın yoğun trafikte ulaşım x 2 zaman dilimine çıkabilir.. Bilet süreli değildir ve bir kez kullanımda biter.Aktarma yapma imkanınız olmayacaktır!.

* Lufthansa Otobüs bilgisi için bakın.

 

Ayrıca Münih havaalanından Flixbus otobüs şirketi, Almanya içi yada Avrupa şehirlerine yolcu da taşımaktadır. * Bilgi için bakın.

Yine alandan MVV 635 hatlı otobüs yada ÜFEX havaalanı express treni ile 10 km uzaktaki Freising kasabasına ulaşın buradan ; Landshut, Regensburg, Passau kentlerine bölgesel trenle seyahat edin.

 

2-Otel Karşılama Hizmeti / Hotel PickUp (Shuttle service) : Otel rezervasyonlarında yetkiliye danışın!. Ücretli olduğu bilinmekte?.. 4 kişiye kadar-kişi başı 17 € ??

 

3- Taxi & Welcome Pickups :
Her iki terminalde de hemen çıkışta bulabileceğiniz ve kuyruk olsa bile hızla ilerleyen bu lisanslı taksilerle şehir merkezine gitmenin ücreti merkezde tam olarak nereye gideceğinize bağlı olarak değişmekte (ort. 70-80 €). Fiyatlar ve seyahat süresi sabit değildir ve trafiğe ve son varış noktanıza bağlı olacaktır.Taksi ile şehir merkezine yolculuk ise trafiğe de bağlı olarak ortalama 40 – 45 dakika sürüyor.

Taksiler gibi özel araçlar (welcome pickups) vardır. Taxi de yaşanılan dil sorunu (ing) burada pek olmaz (Kaptanlarda ing. dil var). Online hedef noktaya daha kolay varırsınız. Bagaj (uygun) fiata dahildir. Önceden saat dilimli rezervasyon yapılabilir.Taksilere göre % 5-10 daha fazla bedel ödersiniz. Merkez tren garı için taksiya yaklaşık 60 € verirken bunda 70 € gibi bedel çıkabilir.Ayrıca yoğun trafikte bekleme ücreti ödemezsiniz. Saat 07.30 – 09.00 / 16.30 – 20.30 saatler arası trafik çok yoğundur! Araç ulaşımına dikkat.

* Bilgi için bakın.

 
*** Münih’ten uzak bir yere yolculuk varsa – Bavyera biletine bakın.

 

 

ALAN PARK’ ı için not : Havaalanına park edip ücretsiz toplu taşımadan yararlanın !

Aracınızı P41, P44, P51 veya P90 park alanlarına park ederseniz, park biletinizi kalkış terminalinize ücretsiz toplu taşıma için ve seyahatinizden sonra aracınıza dönerken kullanabilirsiniz. Gereğinde park biletini ibraz etmeniz yeterlidir. Bilet, havaalanına birlikte veya havaalanından seyahat eden tüm kişiler için geçerlidir. Bark barkot bileti, bariyerdeki park alanına girdiğinizde otomatik olarak verilir – lütfen güvende tutun.

 

Havaalanı Ulaşımında dip not : Eğer Münih’te toplu taşıma araçlarını kullanmayacaksanız, sadece Münih Havaalanı şehir merkezi ulaşım sebebiyle S1-S8 trene binmeniz gerekiyorsa tek kullanımlık biletlerden (Single yada Stripe – Şerit bilet alabilirsiniz – Zone.5-M5). Ancak şehirde de indiğiniz andan itibaren ayni gün içi yada başka gün toplu taşıma kullanacaksanız 1 günlük sınırsız veya 3 günlük sınırsız kullanım hakkı veren “Day Ticket / Günlük bilet” almanız daha mantıklı olacaktır. Eğer Münih’i birkaç kişi birlikte gezecekseniz Gruppen/Group adı verilen ve aynı anda 5 yetişkinin birlikte seyahat etmesine izin veren günlük biletleri almanız çok daha ekonomik olacaktır. Özellikle yanınızda eşinizle birlikte, anne-baba ve de 6-14 yaş arası 2 çocuk varsa (1 yetişkin muamelesi olacak) max. 5 kişi içeren ; Günlük grup bilet – Group Day Ticket en iyi seçeneğiniz olacaktır!.Kaldı ki ertesi gün sabah 06.00 ya kadar kullanabilirsiniz. Münih’ te Şehir İçi Ulaşım bilgilerini detaylı olarak kendi bölümünde inceleyebilirsiniz.

 

 

 

– Münih ; Ana Klasöre dön –

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir