Münih, Genel Bilgiler

MÜNİH (MÜNCHEN)

 
 

(Gezi tarihi aralık 2021, bilgi güncelliği 2022)

Kısaca Bavyera ;

Bavyera Almanya için farklı bir coğrafyada yer alan kantondur..Alp dağlarının çevrelediği değişik kasabaları yanında, Bavyera eyaletine bağlı Füssen şehri yakınlarındaki Hohenschwangau kasabasında bir tepeye kurulmuş Neuschwanstein Şatosu’ na da ev sahipliği yapıyor. Neuschwanstein Şatosu, peri masalı bir mimariye sahip olduğu için Walt Disney’in bile ilgisini çekmiş. Ünlü prodüktörler filmler için bu şatonun tasarımından ilham almış. Kalesi Alp Dağları’nın eteğinde bulunuyor ve 6 kattan oluşuyor.

Ve Almanların 3. Büyük şehri Münih. O yüzden Bavyera’da dolayısı ile Münih’ e ne kadar zaman ayırır, ne kadar çok gezersiniz o bölge için sıkıntısı yaşamazsınız. Münih bulunduğu konumu ile ; Avusturya’ya, İtalya’ya, Slovenya’ya çok yakın olma yanı sıra aynı zamanda Almanya’nın en ünlü ‘”yol gezi rotası” olan Romantik Yol / Romantische Straße rotasına da çok yakındır.. Bu nedenle Münih’e ek günübirlik gezilerle ya da gezinize fazladan birkaç gün ekleyerek görebileceğiniz yer sayısını arttırmak size kalacaktır.. Kısaca Münih için konaklama gün sayısı vermek kolay olmayacaktır.

 

Münih’in Almanca ismi olan München eski dilde ‘keşişlerin yeri’ anlamına gelen Munichen’den gelmektedir. Bu nedenle Münih’in armasında bir râhip vardır. 

 

Münih Simgesi :

Elinde kırmızı bir kitap tutan, siyah giyinmiş genç bir rahip şeklindedir. Bunun özelliği: 13’ncü yüzyıldan bu yana: yörede, bu tip ve benzer form bulunmasıdır. Yani, bu keşiş, Münih kentini temsil eden bir semboldür. İlk olarak ise, 1239 yılında, bir belgede, eski bir mühürde görülmüştür. Günümüzde, 1957 yılından bu yana, şehrin sembolü olarak, bu simge kullanılmaktadır.

 

Siyah ve altın sarısı- Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu rengi – “Kral Ludwig” zamanından beri şehrin resmî renkleridir. 

 

Münih, aslında 8. yüzyılda bölgede kurulan ve Benediktin Tarikatı keşişlerine ait bir manastırdan geliyor. Bölgedeki yerleşim çok daha eskiye dayansa da içinde Münih kelimesi geçen en eski belge 1158 tarihli olduğundan, 1158 yılı şehrin kuruluş tarihi olarak kabul ediliyor. Bu tarihten kısa süre sonra, yani 1175 yılında ise Münih resmi olarak şehir statüsü kazanıyor ve şehrin etrafına bir sur inşa ediliyor. 

Isar nehir kıyısında, Alplerin eteklerindeki tarihi boyunca birçok önemli olaya tanıklık eden şehir, II. Dünya Savaşında ağır şekilde bombalanarak neredeyse yok edilmiş ve savaş sonrasında tarihi yapısına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir. Münih, gotik yapıların ilk örneklerini de barındırır. 15. yüzyılda Gotik Sanat etkisi altına girmesi bu gotik yapıların en belirgin sebebidir.

Münih, tarihi yapıları kadarı kentin tümüne yayılan parklarıyla da tanınıyor. İngiliz Bahçesi ve Olimpiyat Parkı kentin en büyük yeşil alanlarıdır.

Almanya’nın refah düzeyi en yüksek bölgelerinden biri olan Bavyera eyaletinin en büyük şehri ve başkenti, aynı zamanda Berlin ve Hamburg’tan sonra ülke’nin en büyük üçüncü kenti. Ancak Münih’i diğer şehirlerden ayıran temel bir özellik var. Ülkedeki en güçlü ekonomiye sahip şehir olması yanı sıra  Güney Almanyada’ki bu şehri  ; merkezi olarak 1.5 milyona yakın nüfusu, düşük işsizlik oranı ve yüksek satın alma gücünün de eklendiği durumda yabancılar tarafından en çok tercih edilen yerlerden biri olmasını kaçınılmaz yapıyor. Zira kent nüfusunun üçte birini yabancı kökenli bireyler oluşturuyor. Berlin’in aksine burada en büyük göçmen topluluğunu Hırvatlar oluşturuyor. Türkler ise ikinci sırada yer alıyor. 50 bine yakın Türk’ün yaşadığı kentte,  Goethestrasse’de Türk kültürüne ait her şeyi bulabilirsiniz.

Ekonomisi, istihdam gücü ve sunduğu yüksek yaşam standartlarıyla birçok insanın ilk tercihi olan şehir, aynı zamanda düşük suç oranları ve sakinlerine hissettirdiği güvende olma hissiyle de ön plana çıkıyor. Yani hem büyük bir şehrin sunabileceği tüm olanakları sunan hem de küçük bir yerde yaşıyormuş hissi veren temiz ve sakin sokaklarıyla Münih, hayat kalitesini arttırmak isteyenler için idealdir. Üstelik yaşam maliyeti Almanya ortalamasının üzerinde olsa da hala farklı ülkelerdeki benzerlerinden çok daha hesaplı olarak nitelendirilebilir. Yine’de Münih’te yaşam konusuna karar vermeden önce gelir ve gider beklentinizi iyi hesaplamanızı önerilmekte!. Münih, Berlin’e göre özellikle ev kirası olarak dikkate alınırsa ortalamada % 25 oranında daha pahalı bir şehirdir.

 

Almanya ve Avrupa’nın en önemli sanat, ileri teknoloji, finans, yayıncılık, kültür, inovasyon (yeniliğe açık), eğitim ve turizm merkezlerinden biri olan Münih; Mercer’in 2015 Yaşam Kalitesi Anketi’nde yüksek yaşam standartları bakımından Almanya’da 1. inci, dünya genelinde ise 4. üncü seçilmiştir (2020 yılı içinde dünyada ilk on’da yer alır).

Finans, medya ve bilişim sektörleri kent için  güçlü ekonomiye yön veren alanların başında geliyor. Özellikle Münih, Siemens, BMW (Bayerische Motor Werke), MAN ve Allianz gibi uluslararası alanda tanınmış Alman şirketlerin merkezlerinin yanı sıra yazılım ve biyoteknolojide – Microsoft, IBM, Intel ve McDonalds gibi dünyaca ünlü şirketlerin de merkez ofislerine ev sahipliği yapmakta. Yine Ludwig  Maximilian Üniversitesi ve Münih Teknik Üniversitesi gibi saygın üniversitelerin bulunması şehri öğrenciler için de cazip bir yer haline getirmekte. Bu özellikleriyle diğer Alman kentlerine göre farklı ve güçlü konumda olmakta, adı “Özgür Eyalet” e çıkmaktadır.Ve de Münih’e Almanlar “Heimliche Haupstadt” yani gizli başkent adını yakıştırmışlardır. Kent 1974 ve 2006 FIFA Dünya kupalarına ev sahipliği yapmış bir şehirdir.

 

Münih denince ilk akla Oktoberfest (+ Bira), Bayern Münih, BMW, Audi gelse de; müzeler, tarihi barok kiliseler, sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan bir şehir olarak bu kente en az 3 günü, ideal olarak 5 günü yeterli olacak şekilde değerlendirmeniz uygun olacaktır.

Kent topografik olarak 8 bölgeden oluşmakta.Şehir merkezi olan Altstadt Lehel, Maxvorstadt, Schwabing &English Garden, Olympic Area, Neuhausen & Nymphenburg, Ludwigsvorstadt – Isarvorstadt, Au Haidhausen, East bölgeleridir. Eğitim, üniversite genç kuşak, sanat ve müze denince akla Maxvorstadt gelecektir.Kentin 4 adet kapısından günümüze kalan 3 ana giriş kapısı vardır. 14. yy dan kalıp, revüze edilmiş gotik yapıda olan Isartor, Sendlinger Tor ve Karlstor (Neuhauser Tor) kapılarına toplu taşıma ile rahatça ulaşılır.

Alp dağlarının hemen kuzeyinde, düzlük bir arazide kurulu olan kent, iklimi nedeniyle bol yağış almaktadır. Bu da Münih’i yemyeşil bir kent haline getirmekte. Orta Avrupa’nın soğuk ayazını bu kentte yaşayacağınızı unutmayın!.Münih’e gitmek için en uygun zaman Mayıs – Ekim aylarıdır.Turistik alanların büyük bölümü, tarihi şehir merkezi sınırlarında kalan Alstadt bölgesidir.Burası konaklamada merkezi konum olmakla beraber maliyetin daha fazla olduğu yerdir (1 gece 2 yetişkin konaklama en az 80-100 €’ dan başlar!).Ludwigvorstadt, Maxvorstadt ve İsarvorstadt uzak olmayan konumu ile daha uygun konaklamalar sunar.Merkezi Münih kapasitenize göre yürünebilecek mesafededir.Münih toplu taşımada diğer Avrupa kentlerinden vede Almanya genelinde bir tık daha maliyetlidir!..Münih’i gezmenin en güzel yolu yürümek ve bisiklete binmek olacaktır. Şehir dümdüz olduğu için bisiklete binmek çok kolaydır. (Bisiklet kiralama için bakınız)

 

Münih haricinde Bavyera eyaletinin diğer yerleşimleri ise Augsburg, Nürnberg, Regensburg, Bamberg ve Würzburg olup, bu şehirler aynı zamanda orta Almanya’yı güney Almanya’ya bağlayan “Romantik Yol” – Romantische Straße denilen rota içerisinde yer almakta. 

 

 

 

• Münih & Festivaller :
 
+ Oktoberfest (Bira festivali, yerli dilde wiesn):

Bavyera için ekim festivali olarak bilinir.Eylül ay sonları ve ekim ayının ilk haftasını içine alan 2 haftalık festivaldir.1810 dan beri gelenek olmuştur.İlk bavyera prensi Ludwig ve prenses Therese adına düzenlenmiştir.Festival alan adına da “Therese alanı” denmekte. Belediye başkanının dev fıçı birasına bir çeşme çakması ile festival başlar..Festivali bilumum eğlenceler, bira ve lunapark renklendirmekte.. Dünyanın birçok kentinde bu etkinliğin benzerleri yapılıyor, ancak hiçbiri orijinalinin yerini tutmuyor.

 

+ Tollwood:

Haziran/Temmuz ve Aralık (yaz ve kış olmak üzere yılda iki kere düzenlenir).Tiyatro gösterileri, canlı müzikler,sanat sergileri ve el sanatları, uluslar arası gastronomi, sirk gösterileri.. Festival Münih Olympiapark’ta gerçekleşmekte..

 

+ Filmfest München (Münih Uluslararası Film Festivali):
Haziran – Temmuz ayı içinde düzenlenir..
 
+ Münchner Opernfestspiele (Münih Opera Festivali):
Haziran – Temmuz ayına özeldir..

 

 

• Münih Resmi Tatiller :
 
# Yeni Yıl – 1 Ocak
# Epifani – 6 Ocak, yeni doğan İsa’nın Üç Müneccim tarafından ziyaretini kutlayan bir Hristiyan bayramıdır.
# Paskalya – Nisan ayının ilk haftası
# İşçi Günü – 1 Mayıs
# Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi – Paskalya’dan 39 gün sonra, Paskalya orucundan ise 40 gün sonra kutlanır. Bu yüzden bayram daima perşembe gününe denk gelir. Bu şekilde en erken 30 Nisan’da, en geç 3 Temmuz’da kutlanır.

# Pantekost Yortusu – Kutsal Ruh’un gönderilmesi : 25 Mayıs Hamsin Yortusu (veya Pantekost, Pantekot, Pantkot veya Pentekost;, pentekostē, “ellinci gün”), Hıristiyanlıktaki başlıca bayramlardan biri.Tarihi, yıllara göre farklılık gösterip genelde Mayıs veya Haziran aylarına denk gelir. Paskalya Bayramı’ndan yedi hafta sonra, 50. günde kutlanır.Almancadaki karşılığı Pfingsten olarak biliniyor. Almanya`da resmi tatil olarak kutlanırken, bazı Avrupa ülkelerinde tatil olarak kabul edilmiyor!

# Katolik Yortusu – 4 Haziran
# Almanya’nın Birleşmesi – 3 Ekim
# Azizler Günü – 1 Kasım
# Noel – 25 Aralık

** Yortu = Hıristiyan aleminde İsa’nın yaşamını, ölümünü, dirilişini ve azizlerin yaşamlarına yansımış olan faziletlerini anmak üzere kilisenin belirlediği kutsal günler..

 

 

• Turist info :

• Münih Turist İnfo.1
(Tourist Office at City Hall):
Adres: Marienplatz 2, 80331 München, Almanya
Çalışma saatleri: Pazartesi – Cuma: 09.00 – 19.00 / Cumartesi: 09.00 – 16.00 / Pazar ve resmi tatiller: 10.00 – 14.00

• Münih Turist İnfo.2
(Tourist office at Central Station) :
Adres : Luisenstraße 1- 80333 München / Pazartesi-Pazar : saat 10-18

 

 

• Kısa kısa.. :

 

• Yurt dışında iken Münih’te de var olan paramız TL / döviz kurları ile (nisan 2022 – 1 €=16.30 Tl) hesap yapmayın!..Tatilinizin keyfi kaçmasın..dönünce düşünürsünüz..

• Toplu taşımada her araçta geçen M – merkezi zone.1 ; tek binişlik tam bilet 3.5 € / Günlük tam bilet 8 € (kısaca ulaşım bedeli pahalı bir kent’teyiz!)

• Abartılı olmayan Alman restoranında 2 kişilik akşam yemeği (1 küçük bira ilaveli): ~ 40-60 €
• Normal bir mekanda 50 clt. lik bira: ~ 5-6 € / Markette ünlü Münih şişe birası – “Augustiner” 50 cl. = 1.5 €
• Normal bir ekşi mayalı esmer Alman ekmeği ~ 300-500 gr. : 1.8 -10 € / ~ 4-5 €
• Kırmızı et, yaşam koşulları ile pahalı sayılmaz!.Tavuk eti daha pahalıya gelebilmekte.Balık çeşit ve ücreti ile ilgi odağı değil (bence).
• Müze girişleri: ~ 7-20 €

• Münih ve Almanya için bilinen Market zincirleri oldukça yaygındır.Gıda ve diğer ihtiyaçlarınıza yeterince cevap verecektir.Bunlar : EDEKA, Panny, Aldı, Rewe, Verdi .. Bunların yanı sıra bildik market önü tezgahı ile sebze & meyve satan Türk marketlerimizde vardır.. Bunlarda ulaşılabilir noktalardadır. Et ve yurt özlemini giderecek yerli markalı ihtiyaçları kolayca bulursunuz..Simit, börek-baklava, yoğurt, makarna, pirinç vs…Çavuşoğlu market zinciri, Umut süpermarket, Burak ve İstanbul süpermarketi ile Moosacher Markt’ta bulunan ayni isimli marketleri ve diğerlerini deneyebilirsiniz.

• Sanat, müzik, film, tiyatro, edebiyat, kültürel etkinlikler, opera, çok sayıda galeri, belediye kütüphaneleri, festivaller ve ticari fuarları kentin pekçok noktasında bulabilirsiniz.Ayrıca ülkenin başlıca yayıncılık merkezidir. Salvatorplatz 1’de yer alan Literaturhaus Munchen (Münih Edebiyat Evi) kentin önemli kitap, medya ve edebiyat yayın kuruluşlarındandır.En önemli sanat galerileri Kunstareal’de toplanmıştır. Alte Pinakothek, Neue Pinakothek ve Pinakothek der Moderne burada bulunan galerilerden birkaçıdır.

 

• Geleneksel mutfağın popüler lezzet ve tatlıları;

Yemekler: Auflauf (güveç), Blumenkohl (karnıbahar), Bratwurst (kızartılmış sosis), Ei (yumurta), Ente (ördek), Erbsensuppe (bezelye çorbası), Forelle (alabalık), Geflügel (tavuk), Gurkensalat (salata), Hackbraten (köfte), Jägerschnitzel (mantar soslu pirzola), Kartoffelknöde (patates), Spinat (ıspanak), Zwiebeln (soğan), karışık sosları, sauerkraut ve patatesler, Sauerkraut (defneyaprakları ve kırmızı şarap ile pişirilen bir tür karnabahar yemeği).

Tatlılar; Apfelkücherl (tarçınlı kızartılmış elma), Apfelmus (yoğun tatlı ve ekşi elma sosu), Apfelstrudel (puf böreği içerisinde pişirilmiş elma ve kuru üzüm), Bayerische Creme (Baveyra vanilyalı kreması), Schwarzwälder Kirschtorte (Black Forest Cake, kara orman pastası), Topfenstrudel (tatlı beyaz peynir ve kuru üzümlü puf böreği).

• Münih bira üretim tesisleriyle ünlü bir kenttir. Çok sayıda dünyaca ünlü bira bahçeleri Münih’in en popüler yerlerindendir.

“Beyaz Birahane” : Marien Meydanı’ndan (MarienPlatz) dünyanın belki de en ünlü birahanesi olan “Hofbräuhaus am Platzl”a kısa bir yürüyüş sonunda varmak mümkün. Birahane, 1589’da Bavyera dükü Maximilian tarafından kraliyet birahanesine ek olarak inşa edildi. Buğday birasının çok sayıda çeşidini sunduğu için “Beyaz Birahane” olarak da anılan Hofbräuhaus , günde 30 bin kişiyi ağırlıyor.

• Münih’in çarsı caddesi, hediyelik eşya mağazalarının yoğun olduğu kent merkezi, Schwabing’s Leopoldstraße, Hohenzollernstraße, Belgradstraße, Maxvorstadt ve Glockenbachviertel kentin başlıca alışveriş yerleridir.Münih kent pazarları oldukça ünlüdür. Viktualienmarkt, Elisabethmarkt, Fleamarkts, Auer Dult ve Christmasmarkt (Noel) Pazarları kentin başlıca pazarlarıdır. Olympic Alışveriş Merkezi (Münih’in kuzeyinde), Perlacher Einkaufsparadies (kentin batı kesiminde) ve Eschenhof Pasing (kentin doğusunda) Münih’in en önemli alişveriş merkezleridir.

• Münih’in çeşme suyu içilebiliyor, yanınızda pet/şişe bulundurun.

• Müzelerin bir kısmının Pazar günleri giriş ücretleri 1€. Örnek ; Pinakothek müzelerine bu şekilde gidin.Sanatseverler için Münih’in merkezindeki üç pinakothek (resim müzesi) kaçırılmaması gereken uğrak yerleri. Eski Pinakothek’te 14’üncü yüzyıldan 18’inci yüzyıla 700’ü aşkın eser sergileniyor. → Münih için ücretsiz-uygun girişli MÜZELER..Münih ziyaretinizi bir Pazar gününe denk geldiyse zamanı müzelere ayırın!

• Münih’te gerçekten çok güzel yemyeşil, doğa harikası şehir parkları var. Hava uygunsa Alman simiti brezel’lerinizi ve marketten meşrubat & biralarınızı alıp çimlerinde oturmak zevkli olabilir.

• Münih’te konuşulan Almanca bile farklıdır. Daha net ve anlaşılır biçimdedir (daha yerel, anlaşılır telaffuzda).

• Münihliler geleneklerine oldukça bağlılar ve Bavyera kıyafetleri de bu geleneğin bir parçası olmuş. Yılın hemen her döneminde deri pantolonlu erkeklere ya da “dirndl” giyen kadınlara rastlayabilirsiniz. Hatta bazı yerel etkinliklere katılanların bu kıyafetleri giymesi zorunlu. “Korcherlball” isimli büyük halk dansları festivali bu etkinliklerden biri.

• Münih otomobil fuarı (eskiden Frankfurt’un ev sahipliği yaptığı), “internationale Automobil-Ausstellung” – (IAA) olarak da bilinir, Avrupa’nın en büyük otomobil fuarıdır ve her yıl düzenlenmekte. Çoğunlukla Mercedes-Benz, BMW ve Volkswagen gibi Alman otomobil üreticilerinin ürünlerine ev sahipliği yapıyor.

• Siz hiç kentsel parklarda sörf yaptınız mı?. Eisbach’da (buzlu akarsu) bunu denemeniz mümkün. İngiliz bahçelerinin arasından akan nehirde sörf yapabilirsiniz. 400 hektarlık İngiliz bahçesinde geleneksel Bavyera yemeğini tadak, Çin Kulesi bira bahçesinde yudumlamayı da unutmayın!.Yalnız suyun yaz aylarında bile oldukça soğuk olduğunu unutmayın.Burası, Münih’teki 2 km. uzunluğundaki insan yapımı küçük bir nehirdir. “Englischer Garten” olarak bilinen parkın içinden akar ve Isar Nehri’nin bir yan koludur. Nehir, sörfçüler arasında popüler olan bir bölümünde insan yapımı bir dalga alanına da ev sahipliği yapar.

• Almanya’nın en iyi kırtasiye dükkanı olan Carta Pura’ya gidin. Buradaki her kağıt işi ve malzemeler insanı hayran bırakır. 1985’de açılmış olan mağazanın eski kasası da görülmeye değer. Lenbachhaus, modern sanatlarını ve Münih’in sanat geçmişini öğrenmek için harika bir yer olabilir. Yakın zamanda renöve edilmiş olan müze, Der Blaue Reiter isimli dünyanın en büyük koleksiyonuna da ev sahipliği yapıyor (bilgi için)

Haus der Kunst isimli çağdaş sanat müzesini ziyaret edin. (bilgi için bakın)

• 1918-19 da Nazi partisi ilk kez Münih’te kurulmuştur.

 

 

• Ve son bir not : Küçük bir kasaba sıcaklığında ve samimiyetinde bir büyük şehir. Bavyera şivesinde söylendiği gibi “Minga, I mog Di!” (Münih sana bayılıyorum!)

 

 

 

booked.net

 

 

 

 

– Münih ; Ana Klasöre dön –

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir