Bodensee (Konstanz – Gezi Alanları, Ulaşım)

 
 
 

KONSTANZ LAKE -ULAŞIM

 
 

 

Bölgeye nasıl ulaşılır ?

Belirttiğimiz gibi göl ve çevresi 3 Avrupa kent ve eyaletleri arasında kalmaktadır. Bölgenin en büyük yerleşimi Konstanz (Constance) şehri ele alındığında buraya olan ulaşım imkanlarını öncelikle değerlendirelim..Göl çevresi kent ve kasabalarına Avrupa’nın pek çok yerinden; özellikle Almanya, Avusturya ve yakınlığı ile İsviçre’den ulaşım imkanını bulmak son derece kolaydır.Yakın bölgeler itibariyle ; Devlet demir yolları trenleri, bölge içi regional trenler, otobüsler seçenek olacaktır. Ayrıca bölgede kullanımda olan 3 havaalanı var..Gölün güney doğu ucunda Hohenems-Dornbirn airport (HOH-Avusturya), St. Gallen–Altenrhein airport (ACH – İsviçre) ve kuzey kısmında da Bodensee Friedrichshafen airport (FDH-Almanya) bulunur.Göl bölgesine bir kente ulaşınca; birbirleri arasında gün boyu gerek göl feribot -katamaran taşımacılığı, gerek trenler, gerekse yerel otobüs işletmelei ile ulaşımı rahatlıkla sağlarsınız.

 

Konstanz’a ulaşım:

  • Kara yolu :

+ Stuttgart’tan  → A 81 karayolu ile gölün batı yakasındaki Singen’e ; Oradan da B 33 karayolu ile Konstanz’a ulaşırsınız..

 + Münih’ten (karayolu – 230 km) → A 96 karayolu ile Memmningen üzerinden, B 18 kara yolu ile Lindau’ya ; buran da B 31 ile Meersburg’a (gereğind feribot ile Konstanz’a) ulaşırsınız.

+ Geneva ve Zürih’ten ; N 7 karayolu ile Konstanz’a (ve Kreuzlingen’e), N1 karayolu ile de St. Gallen’e ulaşım mümkün.

** Meersburg’tan Konstanz’a ; 15 dk periot ile 45-50 dk süreli yolculuk süreli Feribot seferlerini yıl boyu alırsınız. Yine Friedrichshafen’den Konstanz’a ; saat başı 05-20 arası Katamaran servisleri yıl boyu yapılmakta (araç transportu). Yol 50 dk. sürmekte..

  • Tren Yolculuğu:

Hamburg (karayolu-850 km), Frankfurt (karayolu-345 km) ve  Offenburg’dan “Konstanz” a doğrudan tren bulursunuz..Münih yada Stuttgart’tan ise (karayolu-170 km) ;  Lindau (gölün doğu ucu) / Radolfzell (gölün batı ucu) aktarması ile ulaşırsınız.

** Zürih havaalanından, Konstanz’a ( kentin 18 km. güneyinde bulunan Weinfelden’e) saat başı tren servisi var –  call +49 (0) 800 / 1507090.(online bilet )..

  • Bodensee (Tren-Otobüs) ulaşımı için – Go Euro  web sitesini inceleyin

 
 

** Güncel : 23 mayıs 2022 sonrası satışa sunulan tüm Almanya’da sınırsız olarak toplu taşımada geçerli (01-06 / 31-08-2022 tarihleri arasında) kişi başı aylık 9 € bilet satışı mevcuttur! Bu alandan bilgi alınız.

 


KONSATANZ’a ULAŞIMDA ÖNEMLİ UYARI :

Alman Demir Yolları (DB) ; Tren yolculuklarında bölgesel (regional) biletler sunmaktadır. Her bilet 1 günlük olup, sıklık ile 5 kişiye kadar yolcu taşımacılığına imkan tanır..Her bölge (eyalet ve kentlere göre) günlük bilet sunumlarını bu adresten (İng.) inceleyin (resmi almanca web adresi)..

Biletler ayni gün alınabildiği gibi, ileri tarihli de alınmakta.  Ve üzerinde yazılı kişilere özel, yalnızca gününde geçerlidir.Değişim yada vagon sınıf yükselme mümkün değildir.

Stuttgart ve bağlı olduğu “Baden-Württenberg” eyaleti için bu günlük bilet çok avantajlıdır.

Tüm eyalet içinde ve ilgili şehir – kasaba – köylerde; oraların da yerel taşımacılık işletmelerinde gün boyu ve sınırsız ücretsiz toplu taşıma imkanını sunarlar..Bunlar: Stuttgart SSB/VVS ye bağlı S-U bahn’lar – otobüsler dahil, tramvaylar, tüm geçerli – bölgesel trenler, otobüsler’dir.

Bazı özel taşımacılık işletmelerinde geçmez! (yani,feribot ve benzeri, funiküler, özel shuttle servislerinde)

Baden – Württenber Ticket ( online bilet alın ) (gişe alımlarına göre bilet başı – 2 € indirimli)

Bulunduğunuz bölgede, Konstanz Lake  o eyalet sınırları içinde ise ulaşımda bu bileti alın..Bu bilet kalabalık gezginler için bulunmaz bir  nimettir.Uyarı : Bilet için geçerli Tren türlerine DİKKAT!. Bu bilet ; ICE-IC türü DB trenlerinde geçmez..

Bodensee gezimizi biz ; Stuttgart’tan bu bilet ile yaptık.. 3 erişkin, 2.sınıf vagon – gündüz yolculuğuna ; 33 € verdik (2017 yılı tam gün sınırsız yolculuk-kişi başı: 11 €)(2020 yılı → üç kişi 36 €, online alım!)..

Bodensee feribot geçişi dahil ; Kişi başı – Stuttgart – Bodensee – Stuttgart seyahati (1 gün içinde) ulaşım, kişi başında toplamda → 18.50 € a geldi..


 

BODENSEE / BÖLGESEL ULAŞIM İMKANI – ÜCRETLER, TARİFELER

Bodensee (Konstanz) göl bölgesinde ulaşımda, 4 farklı ülke sınırları diye bir kavram yoktur.Transport/ulaşım satın alınan hizmet ile tüm alanlarda sıklık ile geçerlidir.Araç olarak; bölgesel trenler, bölgesel otobüsler, göl tekne – feribot & katamaran ulaşımı bilet-kart bedeline dahildir (tüm araçlarda geçer)(bazı tekne-feribot ve hatlarda geçerli olmayabilir!).

Bölgeye hizmet veren taşıma sistemine ait bilet türleri, hat ve güzergahlar – ücret tarifesi aşağıda özetlenmiştir.

2020 – BSB & VSU Tarifesi (tüm detay için – tıklayın)(indirim : 6-15 yaş içindir)

 
Günlük Uygulamalar – Biletler – Tarifeler

  • Bu adresten – online seyahat planını yapın – Kalkış/varış zaman dilimlerini inceleyin..
  • Bu adresten Friedrichshafen ve Romanshorn arasında çalışan “Constance ferry (catamaran) – ulaşımı için Online bilgi alın ( Yolcu : Günlük-tek yön tam → 9.60 , İndirimli → 4.80 , 10’luk biniş → 85.60 / Haftalık bilet : 48 €  / aylık bilet : 188 €  / bisiklet → 6.50 , araç (şoför dahil) → 32 € )..Bodensee Card PLUS Summer → Ücretsiz
  • Bu adresten – BSB / Güncel tarifeye bakın..
  • Güzergah ve Hatlar


 
Bodensee için Avantajlı Kart’lar

  • Saison Card – Sezonluk Kart – VSU  : Bölge sezonu olan mart – ekim tarihleri arasında kullanabileceğiniz kart türüdür ( detay bilgi için bakın )..sezon öncesi alımlarda  – 200 € /tam, indirimli olan da 26 € (+bisiklet 59 €) dur. Sezon zamanı ücretler artar ( tam: 230 € )..Bisikletli olarak kart ücreti; sezon öncesi –> 266 €, sezonda–> 296 € dur. Ayrıca ;
  • Bodensee Erlebniskarte adı ile bir kart daha vardır.Weiße flotte (Göl işletmesi) bot ve teknelere ait ulaşım ve geziler ile birlikte ; yazın-sezonda <nisan-ekim> 160 üstünde atraksiyon ve sunumları ile ve kış dönemi < ekim-nisan> 60 tan fazla hizmet sunar.3 farklı kart sunumunda ; 3-7-14 günlük kullanım süreleri mevcut.Mainau adası giriş imkanından, bazı kale ve müzelere, plajlara ücretsiz girmeye kadar uzanan yelpazede hizmet sunarlar (detay için bakın).
  •  Euregio Bodensee Card – TKEB (Tages Karte) (web): Göl çevresinde tüm yerleşkelerde, tren – otobüs ve 2 hatlı feribot ulaşım hizmetini (toplu taşıma) ücretsiz ve sınırsız alırsınız. Günlük / 1 bölge/tam = 18.50 € (ind.14 €) ; günlük /tüm bölgeler/ tam = 26 € (ind.19 €) ; 3 gün/ Tüm bölgeler/tam = 41 € (ind.31 €)’dur.Bu kart; Friedrichshafen ve Konstanz arasında katamaran ulaşımı ve Almanya (DB) uzun yol trenleri -IC/ICE lerde ve gece ulaşımında geçmez!..Katalog için tıklayın

Bodensee’de, tren hatları göl kenarından manzara eşliğinde kentleri birbirine bağlar.Yolculuk hem ulaşım hemde çevre – doğa gezinti amaçlıdır.

 fbu
Bölgenin Almanya hatları için :

Trenler.1   – Trenler.2 

İsviçre Hatları için – Trenler

Avusturya Hatları için – Trenler

Not : Konstanz bölgesine ait birde “Guest passes” isimli uygulama var..Misafir pass kart misali olan bu uygulamada; Bazı atraksiyonlar (ulaşım, müzeler, feribot vs..) ve avantajlar sunmakta..Buna konaklama da dahildir.Göl çevresi bölgeler göre bu hizmeti bu adresten inceleyin..

 

Bodensee ulaşımı için bir not : Bu bölgeye özellikle 1 günlük vede Baden Würtemmberg Ticket türü bilet ile ulaştı iseniz, burada toplu taşıma için çözüm aramayın!.Zaten feribot hariç trenler ve otobüsler ücretsiz kullanımda.Eğer konaklamalı geldi iseniz; size uygun bir biletleme sistemini seçin..

Ben bölgede ; 3 şehiri gezdim 1 gece konakladım..Konaklamada ücretler öyle çok uygun değildi!..2 kişi için yaz sezonu yerine göre değişmekle birlikte orta sınıf kahvaltı dahil oteller : 1 gece için – 100 € civarında idi..
 
 

▶ Konaklama : Kent her keseye hitap edecek seçenekleri sunar.Otel aramalarınızı aşağıdaki siteden yapabilirsiniz.

hotelscombinedlogo

 
 
 

BODENSEE GEZİLECEK YERLER

Bölgede bulunan 3 önemli yerleşimi gezdim ve sizlerle paylaşıyorum..

Stuttgart’tan sabah erken tren (DB -Hbf) ile çıkıp  ; 1 aktarma  ile yaklaşık 3 saat içinde bölgenin en büyük kenti “Konstanz“a geldim , oradan feribot ile (kişi başı 6.10 €)(40 dk.) “Meersburg” a ve sonrasıda otobüs ile “Friedrichshafen” e geçtim (30 dk) (gece konaklama burada oldu).. Ertesi günde geç saatlerde yeni bir Baden Württenberg bileti ile doğrudan Stuttgart’a döndük.1 gece-2 gün gezi için fazla fazla yetti (tabii mütevazi program ile!)..Eğer doyasıya bölgede kalmak isterseniz, konaklayarak en az 1 hafta konaklayın derim ..

 

Sonraki sayfada bu kentlerde görüşmek üzere….

 
 

Önceki sayfa I Sonraki sayfa

– Konstanz Ana Klasöre dön –

 

Almanya : Ana Klasöre dön

 
 
 
 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir