Tüm Almanya, Toplu Taşıma & Ulaşım Aylık : 9 €

 
 

 
 
Almanya’da aylık 9 €’ luk  toplu taşıma ücreti uygulaması ve bilet satışları 23 mayıs 2022 tarih itibari ile başladı!.01-06 /31-08-2022 tarihleri için toplam 3 ay sürecek uygulamada, biletler ister aylık, ister 3 aylık topluca alınabilmekte.

Dünya genelinde artan petrol fiyatları ve Rus petrolüne olan bağımlılığı azaltma arayışlarının olduğu bir dönemde ekonomisi güçlü  Almanya’dan farklı bir uygulama geldi.

Alman Taşımacılık Şirketleri Birliği’ne (VDV) göre, 9 €’ luk bilet, DB Navigator uygulaması aracılığıyla dijital olarak ve aynı zamanda eyaletlerin  taşımacılık birliklerinin ve bölgesel taşımacılık şirketlerinin web siteleri ve uygulamaları aracılığıyla istasyonlardaki bilet satış noktalarından  satışa sunulmuştur. İster aylık, ister topluca 3 aylık alım seçeneklidir. İlgili ay içinde sınırsız ulaşım sağlar.. Toplu taşıma Ulaşım ağının tüm bölgeleri (Zone) için geçerli olacaktır (hava alanı şehir merkezi  tren vs. ulaşımları dahil).

Aylık 9 €’ luk biletler :  yerel işletmelerdeki şehir içi otobüs, tramvay, metro (U-Bahn), banliyö hatları (S- Bahn),  feribot  (örneğin Hamburg, Berlin’de) seferlerinde ve de Tüm ülkede ; Hızlı trenler (ICE, IC, EC, Intercity ve Eurocity), Flixtrain, ÖBB Nightjet trenleri HARİÇ , S bahn dahil bölgesel trenler (RB-RE..), Bölgesel Ekspres trenlerinde  geçerli olacak. Ancak söz konusu biletler, Flixbus gibi şehirlerarası yolculuklarda geçerli olmayacak!.Yolculuk yalnızca 2. sınıf biletli  taşımacılıkta geçerlidir!. 6 yaş altı çocuklar ebeveynleri ile ücretsiz ulaşım imkanı alırken bu yaş üstü çocuklar ya kendi yaş gruplu yada ek bir 9 €’ luk bilete tabidir. Bilet son günün saat 24.00 zaman diliminde geçerliliğini kaybeder.Bilet 1 kişi içindir, devredilemez!. Yanınızda bisiklet ve köpek ulaşımında ek bilet almalısınız.Bilet ile koltuk rezervasyon imkanı bulunmaz. Bu biletler şehir kart’ları gibi bazı destinasyonlarda, indirim vs imkanı taşımaz!

Uygulama gereği, Münih’te alınan 9 €’ luk aylık toplu ulaşım kartları diğer şehirlerde de kullanılabilecektir.
 
Genel bilgi & Online bilet alım ( + yazdırılabilir bilet, cep uygulaması alımları) / 9-Euro-Ticket :

 

# Son güncel bilgi (kasım 2022) :
 
Almanya genelinde enerji krizi ile gündeme gelen ve 3 ay boyunca tüm ülkede kullanılan aylık 9 €’ luk bilet uygulaması 1 eylül 2022 de sonlanmıştır.Alternatifi olarak 29 ve 69 €’luk teklifler ulaştırma bakanlığınca değerlendirilmekte olup ; olası 2023 yıl başında tüm ülkede geçerli olacak aylık toplu taşıma biletleri 49 €’ dan piyasaya sunumu gündemdedir. Aynen 9 €’ luk bilet özellikteki yeni uygulamanın en az 2 yıl süreli olacağı, dijital ortamdan satışla (bilet makina satışı?) abonelik özelliğini de taşıyacağı bilgi dahilindedir. Bu biletler, Almanya dışında İsviçre (Basel), Avusturya (Salzburg) daki yerel toplu taşımada da geçerlidir!.. Biletlerden turist olarak ülkeye gelen gezginlerde yararlanabilir.
 
 

– Ana Sayfaya dön –

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir