Fransa – Alsas Şarap Yol’u (Alsace wine route)

 
 

ALZAS (ALSACE) – FRANSA

(tarafımdan gezilmemiş bölge olup, bilgi paylaşımı amaçlıdır!)

 

Alsas ya da Alzas, Fransa’nın 26 bölgesinden biridir. Yukarı Ren nehri’nin batı kıyılarında Fransa’nın doğu sınırında bulunan Alsace bölgesi Almanya ve İsviçre ile komşudur. Almanya sınır boyunca uzanan, Ren nehri ile sınırlanmış  eskiden Almanya’ya ait olan bu bölgede, Alman etkileri hala görülmekte. Güneyde İsviçre “Basel”, kuzeyde de “Strasburg” ile sınırlıdır.

 

Rengarenk çiçekler ve freskler ile süslenmiş evler, yeşilin pekçok tonu, yöreye özel bulabileceğiniz şarap bağları, muhteşem manzaralı köyler.

Şarap Yolu (wine route) kabaca kuzey-güney yönünde ; Strasbourg ve Basel arasında kalır. Esasen yolun en güney ucunda Thann kasabası ve en kuzey ucunda ise Marlenheim kasabası bulunur ve 170 kilometre uzunluğundadır. Alsace, dünyada beyaz şaraplarıyla nam salmış bir bölge…

 

 

Yol üzerinde 1000 civarında, çoğu aile işletmesi niteliğinde şarap üreticisi bulunuyor. Rota boyunca onlarca şehir veya kasaba ile 100’den fazla ziyaret noktası bulunmakta. Tamamının gezisi kolay olmamakla beraber mutlaka görülmesi gerekli alanları değerlendirmek en ideali olacaktır..

 

Önerilen Rota – (3 yada 4 gece konaklamalı)  :

Strasbourg (A) (1 gece konaklama yapılabilir) – Obernai (B) (1 gece konaklama yapılabilir) –  Ottrot (C) üzerinden Saint Odile  – Andlau (D) – Itterswiller (E) – Dambach-la-Ville (F) – Haut Königsburg (G) – Ribeauville (H) – Kaysersberg (J) (1 gece konaklama yapılabilir) – Riquewihr (I) – Turckheim (K) – Colmar (L) (1 gece konaklama yapılabilir) – Eguisheim (M)


 

Rotanın yönü ; İster kuzey-güney olarak  Marlenheim’den başlayarak (Strazburg çıkışlı) , ister güney-kuzey yönü ile  Mulhouse’dan başlayarak planlanabilir (Basel-İsviçre çıkışlı). Ancak; Colmar ve çevresinin (Eguisheim, Riquewihr, Ribeauville…) kuzeye göre daha çok etkileyici oluşu nedeni ile bu güzelliklerin soğumaması için, başlangıç noktasının en kuzey (Strasburg) olması önerilmiştir, bilgilerinize!.

Zaman ayıramayanlar için ; kuzeye çıkmayıp, güneyden başlayarak sırasıyla Eguisheim, Colmar, Riquewihr, Ribeauville ve Kaysersberg kasabalarını 2 güne sığdırıp mutlaka görmeniz önerilmekte (rotanın güney bölümü daha cezbedici olduğu gerçeği ile).

 
 
Bölge ve kasabaları aşağıdaki haritadan inceleyin;

Kasabalar – Şehirler arası mesafe:


 
 
Bölgeye Ulaşım : (2019 yılına günceldir)

Ülkemizden THY, haziran 2019 sonrası İstanbul havalimanından haftalık  4 frekans ile Strasburg’a direkt uçuşlara başlamıştır! (ortalama 3 – 3.5 saat uçuş süresi vardır). Onun dışında ülkemizden şu an için doğrudan başka bir uçuş bulunmuyor. Pegasus havayolları İstanbul (saw) bağlantılı, Sun express Antalya, İzmir’den direkt ve buralardan bağlantılılı uçuşlar gerçekleştirmekte.

Bölgeye ulaşımda uçak seçiminde bu uçuş uymayacak ise ; en sık tercih edilen şehir “Basel” – İsviçre olacaktır. Basel’e düşük maliyetli uygun uçak bulmak mümkündür..Bu uçuş sizi güney-kuzey rotalı  şarap yolu seyahatine hazırlayacaktır..

Basel Havalimanı, Almanya, İsviçre ve Fransa sınırına konumlanmış bir vaziyettedir..

EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg havaalanı; Basel’in kuzeybatısına 6 km, Fransa güneydoğusundaki Mulhouse’a 22 km ve Almanya’nın güneyindeki Freiburg’a 70 km mesafededir. İsviçre ve Almanya sınırına yakın olan Saint-Louis idari bölgesinde yer almaktadır.

Havalimanında iki ayrı noktadan çıkış var (gümrük). Çıkışlardan biri sizi İsviçre’ye yönlendiriyor. Diğer çıkış ise Almanya ve Fransa sınırına götürüyor. Yani bu havalimanından çıkıp, üç ayrı ülkeye gitmek mümkün olacaktır.

Bu arada Basel havaalanında çıkışta yolları karıştırmamak için çok dikkatli olmak gerekiyor. Her an kendinizi yanlış bir ülkede bulabilirsiniz!.

 • Havaalanından Basel – SBB Ana tren istasyonu ulaşımı için: Bus/Otobus no. 50 ye binerek 15 dk da 9 duraklı hat üzerinden buraya ulaşım mümkün (bilgi)(BVB – Basel Bus company).
 • Basel şehir merkezinden & ana tren garından,  toplu taşıma araçlarıyla Badischer Bahnhof’a (Basel’deki Alman tren istasyonu) kolay bir bağlantı vardır (tramvay no. 2 bu güzergahta alternatif seçim olabilir!)(Almanya ulaşımını tercih edecekler için).
 • İsviçre ulaşımında (Zürih, Baden, Lusern vs. için) “EuroBus” şirketini inceleyin.
 • Freiburg, Mulhouse, Colmar, Strasburg ulaşımında “FlixBus” otobüs işletmesinden bilgi alın..

 

Fransa çıkışı :

11 no. lu otobüs’e binerek  yaklaşık 2 km. lik mesafeyi 8-10 dk da alıp, İsviçre, St.Louis <Gare de Saint-Louis-la-Chaussée> tren garına ulaşın < Saint-Louis Gare Saint ↔ Louis EuroAirport > (2.5 €)(hafta içi saat 05.30-23.30 arası günlük 52 karşılıklı sefer, h.sonu : 06 – 23 arası sefer)(bilgi için)(bilet otobüsten alınabilir,seferler 15-30 dk da birdir).

Buradan sıklık ile 25 € dolayında bedel ödeyip (SNCF, tek yön biletler / 15-50 € arası satılabilmekte!) Strasbourg ulaşımı için tren bileti alın (bileti makinada okutun).. 30 dk. sonra Colmar’ dasınız. İsterseniz önce burada inin…Ayni biletle daha sonra (gün içi-ayni yön!) ilave 40 dk. lık süre ile de  Strasbourg’a gidin (Strazburg’a 70-80 dk’ya doğrudan da gidebilirsiniz)(tren bilgisi için – SNCF  yada – buradan  bigi alın).

Basel SBB-Hautbahnhof ana tren garından da; Strasburg’a direk yada bağlantı ve aktarmalı ulaşım seçeneği de var (Uzun süren yolculuk!)(tren detay).

İsterseniz yine; Saint Louis’den 15 dk yol süreli,  Mulhouse Ville tren garına da gidebilirsiniz (Şarap yolu güzergahının en güney ucu)(Mulhouse’den Fransa ve diğer Avrupa ülkelerine tren bulabilirsiniz.Yani burası Avrupa’ya açılan bir kapıdır)(tren bilgi)…

Bölgeye (Alsace) ulaşımda Basel harici başka alternatif :  

Stuttgart’a uçup oradan araba kiralayıp Strasbourg’a gidilebilir. Stuttgart – Strasbourg arası arabayla yaklaşık 2 saat’ten kısa sürmektedir.Stuttgart’tan DB – trenleri yada Otobüs ile de (2,5 saat, 10 € dan itibaren)  Strasbourg’a gelebilirsiniz..

Seçilen tren türene göre tek yön – 2. sınıf , 35 € dan başlayan bölgesel trenler ile ( 2.5-4 saat), yada ICE treni ile 50 € bedel ödeyerek  80 dk’a ulaşım sağlanmakta.Tren ulaşımını ; SNCFnin (Fransız demiryolu şirketi) web sitesinden de araştırın ( 35  € dan başlayan ücretler ile..).

Zürih’ten bu gezi bölgesine ulaşım biraz daha az seçenekli olacaktır!.

Alsace turu için en uygun konaklama alanı genelde Strasbourg ya da Colmar olacaktır. Ancak Colmar’da da çok fazla konaklama seçeneklerinin mevcut olduğunu da unutmayın!.

Alsace turunu yaparken sık tercih ile bir araba kiralamanız gerekiyor ki rahatça istediğiniz yerleri gezebilesiniz. Çevreyoluna paralel olan asıl şarap yolunu kullanmanızda fayda var. Bu yol, zaten sizi tabelalarla her yere yönlendiriyor. Köyler ve kasabaların arasından geçerken bolca şarap tadım mekanlarıyla karşılaşıyorsunuz. Rotanızı çizerken üzüm bağlarını ve şarap evlerini de seyahatinize dahil etmekte fayda var.

Ek not : Basel çıkışlı iseniz , Wine road yani şarap yolu için ilk durak Mulhouse olacaktır. Fransa’nın Manchester’i olarak kabul edilen Mulhouse’ta dünyanın en büyük otomobil müzesi ve en büyük hayvanat bahçesi bulunuyor. Daha sonra Obernai, Colmar, Ribeauville, Selestat’ı gezebilirsiniz. Gezinizi yaparken özellikle Pazar gününe denk getirmemeye özen gösterin uyarılarına kulak verin!..Şehirler adeta terk edilmiş misalinde imiş?… Dükkanlar ve lokantalar da kapalı…

 
** Bölge için daha fazla detay – buradan.

** Broşür – buradan..

** Bölge için diğer detay (haritası)
 
 
Alsace Bölgesinde Ulaşım ;

Otobüs, metro, tramvay, araba veya tren ile bölgesel ulaşım için alternatifler var (Bilgi için bakın) (yada buradan).

A 35 otoyolu, Strazburg ile Saint-Louis arasında, Alsace’in kuzeyinden güneye doğru uzanır, ayrıca Colmar ile Sélestat’ı birbirine bağlar. Alsace’i “uçtan uca” gezmek için yaklaşık bir buçuk saat gereklidir. Otoyol ücretsizdir. Ana karayolu ağından inerek, bu güzel bölgenin zenginliğini ve çeşitliliğini patika-köy yollarından da  keşfedebilirsiniz. “Wine Route” ve “Peak Route” önemli olan iki ana yoldur.

TER bölgesel tren servisinin, TGV ise hızlı tren servisinin adı.

Bir yerden diğerine ne zaman, kaça tren var diye bakmak isterseniz TGV veya Raileurope sitelerinden yararlanabilirsiniz. Kasabalar arası trenle dolaşacaksanız biletlerinizi önceden almanıza gerek yok, tren garından aynı fiyata da alabilirsiniz.

TER (bölgesel tren servisi eksperi) tarafından hizmet verilen toplam 161 demiryolu istasyonuyla Alsace bölgesi  son derece yoğun bir demiryolu ağını sunmaktadır (İnceleyin).

Fransız demiryolu şirketi SNCF tarafından işletilen şirket, tarifeli kalkış ve geliş saatleri ile kasaba ve köylere TGV-tren yolculuğu yanısıra çift yönlü otobüs seferleri de yapıyor. Strazburg ve Basel arasında bisikletler trenlerde ücretsiz olarak kabul edilebilmekte. Bu adresten, bölgesel tren ve otobüs biletlerine bakın (yada Burayı inceleyin ).

Bu demiryolu ağı ; bölgenin ana şehirlerini, Strasbourg, Sélestat, Colmar, Mulhouse ve Saint-Louis de dahil olmak üzere kuzeyden güneye kadar bağlar. 2007 yılından itibaren Basel-Mulhouse-Strasbourg hattı boyunca TGV hizmetlerinin (hızlı trenler) hizmete girmesi ile ulaşım daha da rahatlamıştır.

 
Şarap yolu Bölgesel Tren Ulaşım haritası 


 
Alsace Bölgesi’ndeki çeşitli yerel tren hatlara şöyle bakalım..

 • Güney Alsace
  1-Mulhouse-Belfort Tren Hattı
  2-Mulhouse-Cernay-Thann Tren Hattı
  3-Mulhouse-Basel-Frick/Laufenberg Tren Hattı
 • Kuzey-Güney Alsace
  Mulhouse-Colmar-Selestat-Strasbourg Tren Hattı
 • Orta Alsace
  Colmar-Munster-Metzeral Tren Hattı
 • Kuzey Alsace
  1-Selestat-Molsheim-Strasbourg Tren Hattı
  2-Strasbourg-Molsheim-Saales-St Dié Tren Hattı
  3-Haguenau-Obermodern-Saverne Tren Hattı
  4-Strasbourg-Haguenau-Bitche Tren Hattı
  5-Lichtenberg-Wimmenau-Ingwiller Tren Hattı
  6-Strasbourg-Haguenau-Wissembourg-Neustad Tren Hattı

Ayrıca bölge için otobüsler ve seyahat hakkında – buradan detaylı bilgiyi de alın ( + buradan)..
 
 

BÖLGE MANZARALARINDAN..


 

Not : Bölge tarafımdan gezilmemiştir, bu nedenle kasabalara ait detaylı bilgi şu an için mevcut değildir!..

+ Sonraki sayfamızda “Strazburg” gezi rehberini bulacaksınız..
 
 
 
 

Önceki Sayfa ↔ Sonraki Sayfa

Fransa Ana Sayfa

 
 

Saint-Pierre (Alsace) https://www.booked.net/

+9°C
Yağmur


 
 
 

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir