Budapeşte,Ulaşım-Toplu Taşıma.3

 

BUDAPEŞTE ŞEHİR İÇİ ULAŞIM ARAÇLARI & TOPLU TAŞIMA

( 2019 yılına güncel )

 
 

Budapeşte şehir merkezi ve tarihi alanlar genelde yürüme alanı içinde bulunur.

BKVBudapest Transport Company – tarafından yönetilen; mavi renkli otobüsler, kırmızı troleybüsler, sarı renkli tramvaylar ve metro araçları her gün saat 04.30-23.00 saatleri arasında hizmet verirler. Bu saatlerin dışında ise gece otobüsleri devreye girecektir.

Demiryolu ağı ile birlikte diğer seçenekler geniş bir şehir içi ulaşımını sunarken, dış banliyölere HEV < Helyiérdekű Vasút > trenleri seferler düzenlemektedir.

BuBi : Budapeştede bir bisiklet paylaşım ağı olup, 127 bağlantı noktası ve 1500 üzeri bisiklet’i barındırmış bir sistemdir. 1 günden başlayan 1 yıl’ a kadar giden kiralama sistemini içine almaktadır (bakın)..

1gün → 500 HUF, 3 gün → 1000 HUF, 7 gün → 2000 HUF, 3 ay → 5000 HUF (promo) bedel ile yararlanabilirsiniz…

Daha fazla detay için..

Yine kentte Tuna üzerinde seferleri olan tekneler de ulaşıma destek olmaktadır.

Toplu taşımada BKV biletleri genel olarak ;

Metro, tramvay, otobüs, traleybüs ve 20 km.’ e kadar (şehir merkezi) HEV banliyö tren hatlarının tümünde geçerli iken, Füniküler ve nehir taşımacılığında geçersizdir ! Bunlar ayrı bilete tabidir.

 

BKK-Budapesti Közlekedési Központ ; Toplu taşıma sistemini yürüten ulaşım merkezinin adıdır.

1-299 numaralı gündüz otobüs hattını, 900-999 numara hatlı gece otobüsleri takviye der. Araçlar gündüzleri 2-10 dk, akşamları 10-15 dk aralıklarla hizmet sunar.Metro ise; gündüzleri 2-4 dk, akşamları 5 dk, hafta sonları 10 dk. periot ile çalışır.

2017 sonu itibari ile M3 hattında 3-5 yıl süreli çalışma vardır!

Budapeşte’nin toplu taşıma sisteminin bir parçası olan beş hatlı banliyö demiryolu sistemi (H5, H6, H7, H8 ve H9) yolcularını kentin banliyölerine taşır (gün içi 4-8 dk, geceleri 10-20 dk periot ile).

BKK-Futar aplikasyonunu mobil cihazınıza indirin..

 

ULAŞIM İMKANLARI :

Budapeşte şehir merkezinde yürüyerek dolaşmak kolaydır. Bununla birlikte 4 metro hattı ve genel olarak ; tram no. 2 – 4 – 6 (streetcars/tramvay) hatları en çok ihtiyacı karşılar toplu taşıma araçlarıdır.

Budapeşte – Toplu taşıma Web

BKV Müşteri hiz. : Adress: 1072 Budapest, Akacfa Street 18. Hungary *Post adress: 1980 Budapest, Pf.:11 Hungary , Tel. & BKV – info (+36-1/258-4636) – Email: bkv@bkv.hu

 

  • Budapeşte için Genel Ulaşım Klavuzu – Pdf (2019)Buradan

 

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI ;

  • Tüm toplu taşıma hat ve güzergahları –  buradan
  • BKK – Taşıma hatları, hüzergah ve araçlar haritaları – buradan

 

Şehir İçi Toplu Taşıma Araçları – 2019

 

A – Raylı Sistemler

Metro – Harita :

Kısaca Budapeşte metrosu. Metronun diğer raylı sistem tren ve otobüs ağları ile pek çok noktada bağlantısı bulunuyor. Metro ağı, 4 hattan oluşur. 1 (sarı hat), 2 (kırmızı hat) ve 3 (mavi hat) numaralı hatlar Deák (France) tér İstasyonu’nda kesişirken, 2 ve 4 (yeşil)(2014 yılı hizmete girmiştir) numaralar arasında bağlantı da Keleti Pályaudvar’ da yapılmakta. Ayrıca Kálvin tér’ deki istasyon, 3 ve 4 numaralı metro hatları için bağlantı noktasıdır.

♦ M1-sarı hat Millennium Underground : Andrássy út boyunca ilerleyerek Peşte’deki Városliget’te sonlanır (Pest kara kısmında , Andrássy Avenue  bulvarının alt kısmında çalışır). Bu hat kentin önemli turistik alanlarından Opera’ya ve Kahramanlar Meydanı’na en yakın noktada durakları içerir.

☻☻

♦ M2-kırmızı hat : güneydeki tren istasyonu olan  Déli pályaudvar ile Peşte’nin doğusu arasında bağlantı sağlıyor (kentin doğu – batı güzergahının metrosudur). Bu hat, otobüs bağlantısı sayesinde havalimanına gidecekler tarafından tercih edilmekte..

☻☻

M3 – Mavi hat : Peste bölgesinin kuzey-güney yönlü hattır.Köbánya-Kispest istasyonu hariç diğer tüm güzergah ve istasyonlar yer altındadır (kentin kuzey – güney güzergah metrosudur)..

☻☻

♦ M4-Yeşil hat : Peşte’ deki uluslararası tren garı Keleti pályaudvar ile Buda’daki Kelenföld İstasyonu arasında çalışır. Bu hat aracılığıyla Gellért Kaplıcaları’na ve Merkez Pazar’a kolayca ulaşılabiliyor (kentin doğu güney batı yönü her iki yakasında açılmış son hattır).

☻☻

  • Deák Ferenc tér durağı ; ilk 3 metro hattının şehir merkezinde kesiştiği durak alanıdır (Connection – bağlantı noktası !)..Bu alan Deak Sq. olarak ta bilinir.
  • Budapeşte Kenti Raylı Sistemler Haritası (Metro-HEV/Banliyö trenleri-Tramvay) → BURADAN

Not : Transport- Bilet ve Kartlar ile ilgili güncel bilgilere “buradan “yada bu adresten ulaşın..Tüm güncel ulaşım haritalarına bu adresten ulaşın.Tramvay-Metro-HEV-Bus-Boat / bu adreste durak ve güzergahları ile bulunmakta.

 

Kent’te Metro harici birde ;  “Suburban Railway” – HEV (Banliyö Tren) hattı vardır ( H 5 H 6 H 7 H 8 H 9 ).

 

 

Szentendre ve Gödöllő gibi, Budapeşte yakınındaki kasaba – dış ilçelerine hizmet sunarlar.Yeşil renkli bu trenler ile yapılan seyahatlerde ; Özellikle Tuna Nehri’nin sağında kalan Szentendre Kasabası’na giden hat üzerinde  çok sayıda manzara ile karşılaşabilirsiniz. 10 ila 30 dakika arasında değişen aralıklarla sefere çıkan trenlerde standart biletler ile kent merkezi sınırları içerisindeki yerlere ulaşım mümkün.Ancak, merkez dışında kalan  daha uzak mesafeler için ekstra bilet almanız gerekiyor.

+ HEV Bileti :

spainarma

♦ 2019-Tarifesi;

spainarma

Bu hatlar, yer üstü demiryolu olup, pek çok banliyöyü merkeze bağlar.Kent merkezinden 30-40 km lik mesafelere giderler. Toplu taşıma biletleri bunlarda da 15-20 km.e kadar geçerlidir.

En çok turistik amaçla kullanılan HEV – banliyö hatları ;

+ HEV – H 5 : Batthyány tér – Bem rakpart – Árpád fejedelem útja – Szentlélek tér (Szentendre) (Butapeşte kuzeyine)( Yol üzerinde Aquıncum var )
* Bu trenin son istasyonu çoğu kez Békásmegyer‎’dir (Aquincum ve Szentenrde den daha uzak)

+ HEV – H 8 & 9 : Gödöllő (Csömör) – Örs vezér tere (Metro 2 ile gidersiniz) arasında çalışır. Yol üstünde Mogyorod yakınında Hungororing Grand prix yarış pistinden geçmektedir. Gödöllo bir Barok kasabasıdır.

+ HEV – H 6 : Közvágóhíd – Ráckeve arasında çalışır..Rackeve şehir merkezine yakın olan duraktır..Bu yolculukla Prens eugene sarayına ulaşırsınız.

+ HEV – H 7 : Boráros tér ile Csepel arasında çalışan 50 km lik en uzun hatlı trendir. Boráros tér, şehir merkezli nokta olup kentin güney ucuna kadar çalışan hattır.

20 km.e kadar ulaşımınızda; normal şehir içi ulaşım bileti yeterli olacak iken, daha uzak mesafeler için ek bilet almanız/bedel ödemeniz gerekecektir, UNUTMAYIN!.Örneğin : 17 istasyonlu olan HEV 5 (batthany ter-szentendre) hattı için şehir merkezinden sonraki 11.istasyon olan Bekasmegyer sonrası şehir dışı sayıldığından alınmış olan şehir içi biletleri, bu durak sonrası geçerli olmayacaktır. Sonrası 6 istasyon için ek bilet almanız gerekecektir. BekasmegyerSzentendre için ek, 15 km.lik uzatmayı – 310 HUF farkı tren içinden yada başta biniş istasyonundan alın (ister tek ister çift yön).

Kontrollerde sıkıntı yaşamamak için bilgiyi trene binmeden öğrenmiş olun…  Günlük biletlerde ayni uygulamaya tabidir!..HEV 5 için; Şehirmerkezinden kırmızı M2 ile önce Batthany Ter’e ulaşmanız gerek..HEV 5-10-20 dk. aralıklı kalkış ile sizi yaklaşık 40 dk. da son durağa iletecektir.Genel uygulama – Tarife kategori tabloları (bakın).

♦ H5- Uygulaması için buraya bakınız!

♦ H6- Uygulaması için buraya bakınız!

♦ H8-9- Uygulaması için buraya bakınız!

Bu hattın 5-10/15/20/25/30 km. lik güzergah hatlarına göre ücretlendirmesi değişmektedir (250/310/370/465/560 HUF)(2019). Not : BKK şehir içi geçerli bir bilet yada günlük kart var ise 20 km. üstü merkezi şehir dışı HEV ulaşımlarınızda varacağınız yere göre ek bedel (pass) ödenecektir!. 50% price reduction – olarak normal mesafeli biletlerin yarısını ekstradan ödeyip, pass olarak almak zorundasınız.

 

Budapeşte, Tramvaylar / StreetCar

Bunlar şehri en iyi saran ulaşım araçlarıdır. 34 hattı ile Turistik amaçlı en işe yarar – tercih edilir ulaşım araçlarıdır.

 

Tram no. 2 – 4 – 6 – 19 – 41 – 47 – 49 tramvay hatları şehrin en sık kullanılır (turistik amaçla) hatları olup, kentte tramvay ihtiyacının büyük bölümünü karşılarlar.

 

Tuna nehri kıyı şeridinde seyreden hatlar :

Tram no . 2 : Kentin Pest bölümünün sahil hattıdır.

Tram no. 19 : ise kentin Buda sahil kesimi tramvay hattıdır.Ayni güzergahtan – kıyıdan uzaklaşıp içlere gittiği hat ta tram no.41 ‘dir.

(duraklar : eski isim → yeni isim ) :

Moszkva tér → Széll Kálmán tér
Baross utca → Harminckettesek tere
Üllői út → Corvin-negyed
Fehérvári út → Újbuda-központ

Uyarı : Tramvay üzerinde alışılmış olarak her zaman gideceği son durak ismini göremeyebilirsiniz.. Sıklıkla ilk ve son durak isimleri ile birlikte olup, yön konusunda dikkatli olmanız gerekecektir ! Gidiş ve dönüş durak güzergahları karşılıklıdır.. Bir sonraki istasyona dikkat !.Yine inerken kapılara dikkat.. Duraklar her iki yan kısımda olabilmekte..

 

Önemli Tramvay Hatları & Güzergah ve duraklar :

  • Tram no. 2  : Tuna nehri boyunca ; Kentin Pest bölümünde, Margit hid (Jászai Mari tér)  ve Petőfi hid bölgeleri (Közvagohid H.) arasında çalışan toplam 14 duraklı hattır ( toplam 19 dk. yol süresi ).

  • Tram no. 4  : Kentin Pest bölgesinde bulunan hareketli ( Nagykörút bulvarı – Büyük bulvar ) Grand Boulevard’ ı ; Buda’nın kuzeyinde yer alan  Széll Kálmán tér (Moszkva tér) durağı ile güney Buda’da yer alan Ujbuda Központ duraklarına bağlar.Yani uçları Buda’da olan ve büyük bölümü ile Pest içinde kalan yarım daire şeklindeki bir hattır.(8.6 km lik güzergah, 29 dk yol sürmekte).

Grand Boulevard : Burası 5 parçadan ibaret yarım daire şeklinde bir caddeler topluluğudur.

+ Szt István körút ( St.Stephen Boulevard ) = Margaret bridge ve Nyugati arasındaki bölge,

+ Teréz körút ( Therese Boulvard ) = Nyugati ve Király utca arasındaki bölge ,

+ Erzsébet körút ( Elisabeth Boulevard ) = Király utca ve Blaha Lujza tér arasındaki bölge ,

+ József körút ( Joseph Boulevard ) = Blaha Lujza tér ve Üllői út arasındaki bölge ,

+ Ferenc körút ( Franz Boulevard ) = Üllői út ve Petőfi bridge arasındaki bölgelerin oluşturduğu caddedir.

** haritada 1-2-3-4-5 rakamlı caddeler !

Hareketli olan bulvarda ; şehrin AVM lerinden  West End City Center bulunur ( Váci út 1-3., district VI. Ulaşım  M3 metro, trams 4-6 <Nyugati tér durağı >// Open: P.tesi-C.tesi : 10.00-21.00, Pazar: 10.00-18.00 ). Bulvarda ayrıca Western Railway Station (batı tren ist.) yer almakta ..Tram 4-6 ile bulvar gezisini unutmayın..

  • Tram no. 6 : Aynen 4 numaralı tramvay güzergahını izler, her ikisininde kalkış istasyonu; Széll Kálmán tér olup,  6 no.lu hattın son durağı diğerinin hemen kuzeyinde yer alan Móricz Zsigmond körtér durağıdır.

  • Tram no 19 : Tuna nehrinin Buda kıyısı boyunca ; Bécsi út / Vörösvári út → Selmeci utca → Batthyány tér → S.Gellért tér → Kelenföld durakları arasında çalışır.

  • Tram no 49 : Pest bölümünde Deák Ferenc tér ile Buda daki Kelenföldi pályaudvar durakları arasında çalışan hattır.Yol süresi 20 dk.dır.

NOT : Budapeşte’ de çalışan : 1-69 numaralandırmalı (ardaşık rakamlı değildir! – 34sarı renkli hat vardır) Tramvay hatlar için Tıklayınız  

 

Otobüsler :

Metronun ardından en sık kullanılan toplu taşıma araçlarıdır.  Metro, tren istasyonları ile direkt bağlantılı oldukları için banliyölere ve kırsal kesime de ulaşımı kolaylaştırırlar. Özellikle Buda tarafında yaygındır.Yaklaşık 200 hattan ibarettir. Kırmızı rakamlı olanlar expres, sihay olanlar standart hatlardır. Gündüz çalışan grup 300’e kadar olan sayılı araçlardır.Numara yanında E harfı = aracın expres olduğunu, A harfi= aracın kısa mesafeli olduğunu belirler.300-899 hatları banliyö seferli VolanBusz otobüsleri, 900 ve sonrası rakamlılar da gece otobüsleridir.

Bus 7, 7E, 173 ve 173E ; Keleti railway istasyonu bağlantısı ile Buda ve Peste de pek çok noktaya ulaşımı sağlamaktadır.

5 – 298 numaralandırmalı (mavi renkli) Otobüs hatlar için , Tıklayın

 

Traleybüs :

1949 da Stalin’in 70. Doğum gün onuruyla 70 rakamıyla ilk hat numaralandırılmıştır. 13 hattan ibarettir.Öncelikli tercih olamamışlardır.70 numara kentin ünlü “Nagymezö utca-caddesinden geçer.

70 – 83 numaralandırmalı Trolleybus (kırmızı) hatları için , Tıklayın

 

Budavári siklo (funicular) Hattı :

Lanc Hid yani Zincirli köprünün Buda yakasındaki ayak dibinde yer alan Clark Adam Square /  Buda Castle hill’ e (kale bölgesine) ulaşan çekmeli raylı sistemdir. Detaylı bilgi sonraki sayfada..

 

Fogaskerekű ( Cogwheel Railway ) :

Buda bölgesindeki yüksek tepelere çalışır.Varosmajor’dan ( ki burası metro 2 ile Moszkva ter- Szell Kalman ter istasyonuna yakın olup, tram No. 56 yada 18 ile de ulaşmak mümkündür,yine tram 59-61 ile de Moszkva ter’e 2 durak uzaklıkta) Szechenyi Hill bölgesine çalışan özellikle çocuklara uygun orman demir yoludur.Klasik bir tren değildir.bu tepeler iyi bir görünüm de sağlar. 3.6 km lik mesafe yaklaşık 15 dk.da alınır. BKV biletleri geçerlidir.

Hat durakları : Városmajor – Szent János kórház – Orgonás – Esze Tamás iskola – Erdei iskola – Gyöngyvirág út – Városkút – Svábhegy – Művész ú t- Széchényi hegy – Gyermekvasút

 

Hop On HOP Of Otobüsleri

Kent içi Türkçe dahil dil destekli rehberli araç turu seçenek olacaktır.1, 2 yada 3 günlük bilet satışları vardır.Erişkin fiatı 22 € dan başlayan bedeller ile aşağıdaki turları inceleyin.


 
Budapeşte Toplu Taşıma-Gece Servisi :

900 -999 numaralı – gece servisli hatlar için , Kent içi gece ulaşımı – Tıklayın

Bunlar arasında : 906 -907 – 914 – 950 en çok işe yarayanlardır.

 

+ + Diğer Toplu Taşıma Araçları için :  Tıklayın

 

Diğer araçalar :

+ Buda’nın 6 km. batısında ; Distric XII., Városmajor – Széchenyi hegy.de bulunan Children’s Railway = Çocuk demiryolu ile <Széchenyi – Hegyi Gyermekvasút arasında 11 km lik hat olup BKV biletleri geçmez >

+ Kentin 10 km. kuzey batısında distric XII., Zug liget – Jánoshegy arasında bulunan CHAIRLIFT < Telesiyej > vardır..Ücret tek yön – 1000 tam / 600 HUF indirimli , BKV biletleri geçmez.. >Bilet bilgi

 

Budapeşte Şehir Merkezi – Toplu taşıma HARİTASI (Genel)/ Map – harita.1   Map- harita.2

 
 
 
 

Önceki SayfaSonraki Sayfa

– Budapeşte ; Ana Klasöre dön –

 
 
 
 
 

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir