Şikago (Genel Bilgiler)

 
 

ŞİKAGO

 
 

Kent hakkında ve kısa tarihi ;

Şikago, Orta Batı Amerika’da Michigan Gölü kenarında kurulmuş, Illinois eyaletine bağlı bir kent.İllinois eyaletinin en büyük şehri ve Amerika’nın en büyük 3. şehri olan Şikago; gökdelenleriyle, filmleri ve müzikalleriyle özdeşleşmiş bir şehirdir. Gerçek caz ve blues müziklerinin doğduğu yerdir.Şehirleşmenin çok ileri olmasına karşın, yeşil alanlar azımsanmayacak kadar çoktur. Binalar ve doğa ahenk içindedir. Sanat ve bilim müzeleri, kilometrelerce uzanan kum plajları, devasa doğa parkları ve modern mimarisiyle Şikago; kesinlikle görülmeye değer, çok yönlü bir şehirdir.Chicago her spor dalında profesyonel takımları barındırır; Bulls (basketbol), Bears (Amerikan futbolu), White Sox ve Cubs (beysbol) ve Fire (futbol) bunlardan bir kaçıdır.

Ünü ve dünyada en yüksek olma rekorunu ( 110 kat ) yakın zamana kadar elinde tutan Sears Tower’ın / Willis Kulesi – tepesinden şehri izlemeyi sakın unutmayın.440 metre bina boyu , antenleri ile beraber 500 m. yi geçerek dünyanın en yüksek 8. binasıdır.Ayrıca Trump International Hotel and Tower  2. ve AON Center kentin 3. en yüksek binasıdır.Diğer devasal gökdelen ise  875 N. Michigan Avenue’de yer alan John Hancock Center‘dır.

İsmini, bu topraklarda yetişen “shikaakwa” adlı bitkiden aldığı söylendiği gibi;  Amerika’da bu bölgede yaşayan Patawomi yerlileri, Michigan gölüne akan nehre “büyük, ulu” anlamında olan  ya da bu topraklarda yetişen bir çeşit soğanlı bitki olan “Checaugou” ‘dan  aldığı da söylenmekte.Windy city, tam olarak Türkçe’ye çevrildiğinde, rüzgarlı şehir manasına geliyor. Evet, Şikago’da gölün ve nehrin getirdiği serinlik sebebiyle genel olarak soğuk ve rüzgarlı bir iklime sahip bir yerleşim.

chicagophlogos (1)

Birinci Dünya Savaşı sırasında endüstrinin önem kazanması sonucu Güney’ den çok sayıda Zenci kente geldiyse de bu olgu ırk çatışmalarını da birlikte getirdi. Kent 1920’lerde gelişmenin sağladığı refaha karşın içki yasağı sırasında yeraltı dünyasının çekişme alanı durumuna geldi.1929 ekonomik bunalımı’nda, ülkenin öteki endüstri merkezlerinde olduğu gibi büyük bir düşüş içine giren ekonomi, İkinci Dünya Savaşı’nda besin ve savaş endüstrilerinin işlerlik kazanmasıyla eski canlılığını yeniden kazandı.

Avrupa’dan giden mimarların ellerinde hayat bulmuş bir şehir olarak bilinmekte. 1871’de çok büyük bir yangın çıkıyor. Yangın hikayesi şöyle imiş ; Kentte yaşayan Mrs. O’leary, o gece keçisini sağmak için ahıra gitmiş ve gaz lambasını yere bırakmış. Bu sırada çıkan şiddetli rüzgar, kadının yere koyduğu lambayı düşürmüş. İşte bu da, yangının başlamasına sebep olmuş. Şehirde yaşanan büyük kuraklık yüzünden itfaiye yeterli olamamış ve yangın herşeyi almış götürmüş…Sadece Water Tower denilen bina kalmış. Şimdilerde bu binayı sürekli ayakta tutmaya çalışıyorlar. Michigan Avenue üzerinde farklı mimarisiyle bina farkedilmekte.

Yangın sebebiyle yeniden planlanan şehrin State ve Madison caddeleri 0-0 noktaları olarak tanımlanmış. Böylece diğer caddeler bu iki ana yolun üzerine paralel ve dik keserek numaralandırılmış, yani isimlendirilmiş.Kenti kısaca tanıdıktan sonra havaalanlarına bir bakalım..

chicago_airports
Şikago Havaalanları

Şikago için 2′ si şehir içinde  merkeze yakın , diğerleri Şikago’ya yakın bölgeler olarak alternatif uçuşların sunulduğu bir kaç havaalanı bulunur.O’hare genellikle uluslar arası uçuşların yapıldığı alandır.

 

1 – Chicago O’Hare International Airport (ORD)

(  IATA / ICAO  kod : ORD / KORD )

10000 West O’Hare – Chicago , IL 60666 – USA
Web : Telefon: (773) 894 9111 ,   E-posta: Aviation@flychicago.com
GPS: 41°59’0.542″N 87°54’47.823″W / Şehir merkezine yaklaşık 27 km uzaklıkta..

** İstanbul bağlantılı uçuşlarda gidiş itibari ile bu alana varış yaklaşık 12 saat sürmekte.

2 – Chicago Midway International Airport (MDW)

5700 South Cicero Avenue – Chicago , Illinois 60638 – USA
Web :   Telefon: +1 773 838 0600 ,   E-posta: Aviation@flychicago.com
GPS: 41°47’12.023″N 87°44’52.09″W / Şehir merkezine yaklaşık 13 km uzaklıkta..

3 – Chicago Gary International Apt (GYY)

Şikago’ya yaklaşık 50 km , güney doğu yönünde..

4 – South Bend Regional (SBN)

Şikago’ya yaklaşık  120 km ,doğu yönünde…

5 – General Mitchell International (MKE) – Milwaukee – USA

Şikago’ya yaklaşık  130 km ,kuzey  yönünde…

Ve diğerleri –  ” Grand Rapids International (GRR) , Holland (HLM) “..

 

+ Chicago O’Hare International Airport (ORD)

O'Hare_map
O’Hare Havaalanı

Havaalanında 1-2-3 ve 5 olmak üzere 4 tane terminal bulunmaktadır. Yabancı uçuşların geneli Teminal 5’e inmektedir ( Aer Lingus – İrlanda  , AeroMexico , Air France , Air İndia , Alitalia , British Airlines , KLM , SAS , Swıss , Lufthansa , THY )

Ayrıca :  Air Berlin & İberia & Japan airlines < terminal 3  – Departur / Terminal 5 – Arrival > ; Lufthansa < term.1 – Departur / term.5 – Arrival > ; American Airlines < Ter.3 – iç ve dış hat departur / term.5 – Arrival > ; Jet Blue ( Term.3 ) , Delta ( Term.2 )  , United Airlines < term.1  – iç ve dış hat departur / Term.2&5 – Arrival >

Önemli telefonlar : Delta &KLM (1-800-221-1212 ) ,  Lufthansa (1-800-645-3880) , THY (1-800-874-8875 ) , United Airlines (1-800-864-8331-Domestic) / 1-800-538-2929 – International )

THY : Satış ofisi (455 North Cityfront Plaza Drive, Suite 2560 Chicago, IL 60611 , tel : +1 312 595-0849 , hafta sonları kapalı- h.içi: saat 09.00-17.30)( THY Çağrı merkezi 7/24 : call= 1-800-874-8875 )(THY – Cargo :+1 773 686 5840 – 2059

Alan terminalleri:

map_ORD

 

++ Hava alanı hakkında tüm bilgiler , online kalkış & varışlar

O'Hare_airport_map
O’Hare Terminal Map

Ulaşım: Havaalanının şehre uzaklığı 29 km (18 mil)’dir. Buradan Chicago’nun istediğiniz bölgesine ulaşabilmenin çeşitli seçenekleri vardır.

 

 ATS Havaalanı Transit Sistemi / ATS : Havaalanı içinde en hızlı, en rahat ve en ekonomik ulaşımı sağlar. Bu ücretsiz 24 saat faaliyet sunan tren sistem ile havaalanı terminalleri, otomobil park yerleri ve Metra istasyonu arasında ulaşım sağlayabilirsiniz. Havaalanını bastan sona turlaması yaklaşık 9 dakika sürmektedir.

ATS_image

O’Hare hava alanından Şehir merkezine ; CTA Train ( Tren / Metro / Subway ) sisteminin Blue Line-hattı ile , hafta içi 24 saat boyunca her 5-8 dk. periotla (hafta sonu 10 – 20 dk.) , tek yön 2.25 dolar karşılığı tutar ile 30 – 45 dk .da şehir merkezine ulaşırsınız. Şehirden alana geliş bedeli ise 5 dolardır? (2013).

– Hareket saatleri ve Blue Line hat durakları  için tıklayın

– CTA-Chicago Transit Authority ücret listesi 2013 (2015’e güncel) (web)

 

Metra – Banliyö tren Hattı :

Bu raylı sistem ile Havaalanından şehir merkezine(downtown)  ulaşım 3,5 $. Metro: Metroyu kullanabilmeniz için O’Hara Transfer Station denilen yere gitmeniz gerekmektedir.

Metra Service to ORD

Bilgi için / Hava alanı şehir merkezi transport ;

Link1Link2Link3

* Linkler ; Metra banliyö tren hattının , North Central Service ( NCS ) ve istasyonlar & duraklar hakkında bilgi linkleridir.

** Metra servisleri için / tıklayın ( 11 adet metra hat bilgisi mevcuttur )

Metra istasyonu ile havaalanı ATS arasında ulaşım için ücretsiz otobüsler bulunmaktadır.

* Metra banliyö tren hatları yanlızca hafta içi ? , yarım saat süre içinde ve seyrek sıklıkta , şehir merkezinin kuzey kısmına ( Chicago’s Union Station ) hava alanından yolcu taşımaktadırlar! Metra’nın North Central Service ( NCS ) ağı alandan şehir merkezine yolcu taşır!

 

Taksiler: Her terminal kapısında bulunan taksiler taksimetre karşılığı ücret almaktadır. Aynı yöne giden yolcular aynı taksiyi paylaşabilir. Havaalanından, Chicago şehir merkezine taksi ile ulaşım yaklaşık 35-40 $.Yol yaklaşık 30 – 45 dk..

Taxiler için : genel link / tıklayın

* Link1

* Link2

Limuzin servisler: Havaalanından şehir merkezine veya merkezden uzak ilçelere, banliyölere gitmek için limuzin servisleri kullanabilirsiniz. Bu servisleri havaalanından veya yolculuk öncesi telefon veya internet üzerinden rezervasyonla ayarlayabilirsiniz. Her terminalde limuzin şirketleri ve servisleri hakkinda bilgiler mevcuttur ( web ).

Havaalanı otobüsleri:

* Continental Airport Express: Sabah saat 6’dan akşam 23:30’a kadar ulaşım sağlayan bu otobus Chicago şehir merkezi, şehrin kuzey yerleşim yerleri ve havaalanını birbirine bağlar. Ücreti yaklaşık 20 – 25 $.. Web bilgi-1 / Web bilgi – 2

* Omega Airport Shuttle: O’Hare ve Midway havaalanları arasında sabah 7 ile akşam 23:45 arasında ulaşım sağlar. O’Hare ve Hyde Park arasında sabah 5 ile akşam 23:45 arasında ulaşım sağlar. Ücreti yaklaşık 25 $.  Link 1 ( 2015 “Omega” servis dışı galiba?)

 * Coach USA Wisconsin , O’Hare ve Midway havaalanları arasında sabah 8 ile akşam 10 arasında ulaşım sağlar. web , Ücreti yaklaşık 12-15 $..

+ Diğer ulaşım seçenekleri : Link’e tıklayın..

Otomobil kiralama:

Terminal 1, 2 ve 3’de bu şirketlerle görüşebilirsiniz. Terminal 5’de ise telefon ile bu şirketlerle görüşülmektedir.Web

 

CTA – Chicago Transit Authority , web :

Transit trenlerdir ( Subway – Metro ).CTA nın işlettiği bu trenler tüm Şikagoda 8 farklı renk ve hat ile çalışır.Detaylı bilgi aşağıda verilecektir..

Blue ( mavi hat ) Line ; 24 saat şehir merkezi ( Downtown ) ve havaalanı arasında ulaşım sağlar.

Trenler her 8 veya 10 dakikada bir yola çıkar. 45 dakika süren bu yolculuk CTA Blue line tren ( web ) için ücret : şehir merkezine tek yön gidişte 5 $ , hava alanına gelişte tek yön 2.5 $ dır.. Terminal 1, 2 ve 3 bu tren istasyonunu gösteren işaretler vardır. Geç saatlerde güvenlik için dikkat edin..Terminal 5 yolcuları ise ATS havaalanı trenini kulanlar önce terminal 3’ e gelmeli buradan CTA istasyonu işaretlerini izlemelidir. Eğer “Orange Line” istasyonundan binerseniz Clark/Lake istasyonundan Blue Linea transfer yapmanız gerekmektedir.

CTA ve Ulaşım için ek kaynak linkler..

Link1

Link2

2013 – Ücretler & biletler

** CTA / Haritalar

** İki hava alanı arası transfer hizmet bilgisi (O’Hare & Midway) :

Bilgi için / Web

Terminal 2 , F1 güvenlik kapı bitişiğindeki “ Kids on the Fly “ çocuk eğlence müze alanı boş zamanların değerlendirilmesinde iyi bir seçenektir.

 kids-on-the-fly

 

O’Hare – Park Yerleri – 2013 :

Park Yerleri:
Terminal 5 için kullanabileceğiniz park yeri Lot D’dir. Lot D kısa dönem park içindir. Uzun dönem park etmek istiyorsanız Lot E ve Lot F’ yi kullanabilirsiniz.

Bilgi linkleri;

* Link1

* ( park alanları / ücretler )

* ( kısa süreli – Günlük parklar )

* ( vale hizmetleri )

* ( Ekonomik parklar )

Lot D: 1 saat park 3$, günlük park 23$
Lot E: 1 saat park 2$, günlük park 12$
Lot F: 1 saat park 2$, günlük park 8$

Park ücretini kredi kartı, peşin ya da çek seçeneklerinden biriyle ödeyebilirsiniz.

 

 Chicago Midway Airport ;

Uluslar arası uçuşların yapıldığı diğer hava alanıdır.Şehir merkezine yaklaşık 13 km. uzaklıktadır ( bilgi – web )
CTA raylı sistemin turuncu renkli tren hattıyla şehir merkezine 30 dk.da ulaşırsınız..
Otopark , ulaşım vs. için link’e Tıklayın

Shutle & otobüs  servis için Tıklayın

 
 

ŞİKAGO’DA ULAŞIM / TOPLU TAŞIMA

Gelişmiş toplu taşıma ağı ve özellikle öğrenci ve gençler için , kısa mesafeli bisikletle  gezmeye müsait caddeleriyle, Chicago arabasız da gezilebilen şehirlerden birisidir…

Hafta içi her gün saat 08 – 23’ e kadar CTA/RTA (Chicago Transit/Regional Transit Authority) tarafından işletilen otobüs, metro ve trenleri ulaşım için kullanabilirsiniz.

Regional Transportation Authority (RTA) : Chicago Transit Authority (CTA) otobüs ve raylı sistem , Metra – Raylı banliyö demir yolu , Pace suburban bus service ( Pace banliyö otobüs sistemi ) üçlü taşımacılık sistemi ile , Şikago’da toplu taşımayı sağlamaktadır..

CTA (Chicago Transit Authority)’nin işlettiği hızlı transit trenler ( Metro – Subway ) , otobüsler ve metro, şehir için bağlantıları oluşturur.. Otobüsler günün yoğun saatlerinde 5-15 dakika, diğer zamanlarda 8-20 dakika aralıklarıyla hareket ediyor. Hızlı transit trenler gündüz 5-15 dakika, gece ise 15-60 dakika aralıklarıyla hareket ediyor.

CTA bilgi için :

Bus and train routes – 2015 – Broşür / tren ve otobüser ( pdf )

‘ L’ System Map (Train system) 2015 / Trenler ( pdf )

RTA Regional System Map 2015 ( Bölgesel ulaşım )

RTA Train Connections / CTA and Metra rail lines 2013 ( Tren bağlantıları & CTA Metra hatları )

Downtown map with popular destinations.2015 ( DownTown bölgesi popüler gezi alanları – ulaşım )

** CTA / Haritalar ( Trenler & Metra & Otobüs & L Train vs.. )

Araçları kullanabilmek için ‘ transit card ‘ lardan satın almanız gerekli. O’Hare, Midway ve Amtrak metro istasyonlarında satılan bu kartları, 1, 2, 3 ve 5 günlük olarak alabilirsiniz.

Fiatlar/ 2015 ( CTA Ücret ve Biletler )

Şehir içi ulaşımı için küçük not :
Chicago’da taksi ücretleri son yıllarda artış gösterse de hala birçok Amerika şehrine kıyasla gayet makuldur.El işaretiyle yoldan taksi çağırabiliyorsunuz. Ancak telefonla çağırmak isterseniz Yellow(312/829-4222)’u ya da Checker ( 312/243-2537)’i arayabilirsiniz.

Şehir merkezi 8 paralel ve bunları dik kesen 9 büyük caddeden oluşuyor.Bu şehirde neredeyse caddelerin büyük bölümünü kaplayan bir demiryolu ağının olması ulaşımda büyük kolaylık sağlar. Demiryolu büyük gökdelenlerin arasında caddeler üzerinden geçerken, alt kısmıda  araç trafiğine ev sahipliği yapmakta..

 

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI :

+ Metra / Banliyö Demir yolu ağı :

Metra Service to ORD

Metra : Regional Transportation Authority (RTA) , işletmesinin çalıştırdığı demiryolu ağı olarak , 11 farklı ( renk ) hattı ve 250 ye yakın istasyonu ile Şikago’da perifer bölgelerden şehir merkezine yolcu transportunu sağlayan iki katlı bir banliyö tren hizmetidir.

Metra: Chicago metra’sı bölgesinde 1-1.5 saatlik mesafedeki banliyölere kadar alanlarda , şehir merkezi arasındaki yolcu taşıma hatlarıyla , 2 katlı trenleriyle oldukça rahat ulaşım imkanını sağlar. 11 farklı hattı bulunan Metra, Chicago şehir merkezindeki Union Station ve civarındaki istasyonlardan başlar. Bilet fiyatları mesafeye göre değişmekte olup aylık kart imkanıda mevcuttur.

chi_metra_lines

11 farklı hatta sahip Metra bilet fiyatlarını ( Biletler / ücretler -2015 ) buradan inceleyin.Satın aldığınız kart & bilet aynen Türkiye’deki gibi tüm toplu taşıma araçlarında kullanabilirsiniz. Daha detaylı bilgiyi güncel bilgileri resmi sitesinden öğrenebilir ve üye olup satın alabilirsiniz.. 

metra haritaları :

MapHarita.pdf ( hat-güzergah ve fiatlar-2013)

Metra_map_chicago.png

++ Metra hatları<11 hat> için ( web ) – Metra System Map

Biletinizi isterseniz gişelerden veya otomatik makinelerden de alabilirsiniz. Kısaca sistem aynen Türkiye’deki gibi işliyor. Online olarakta kartınızın kontürü bittikçe otomatik olarak doldurma (kredi kartiniza “charge” etme) yetkisi verebilirsiniz.

+ CTA Metro / Subway – Hızlı transit Tren sistemi ;

usa2_metro_subway_chicago

Chicago Transit Authority / CTA – şirketine bağlı çalışan demir yolu ağıdır ( Subway ). 8 farklı – renk hattıyla şehir merkezine yolcu transportunu sağlarlar.Demir yolu olarak hızlı transit sistem özelliğini taşır. Hatlar link verir!

Chicago_metro_subwaylines

 

 CTA – Subway / Tren Hatları :

* Red Line , Blue Line , Brown Line , Green Line , Orange Line , Purple Line , Pink Line , Yellow Line

Şehir merkezinde “ The Loop ” denilen ve bölgeye adını veren çember ve bundan şehrin farklı yönlerine ulaşan hattan oluşan raylı sistem ile oldukça geniş hat ağına sahip otobüsler mevcuttur.. Şehrin tam merkezinde yerin altından, sonrası şehirden uzaklaştıkça köprüler üstünden şehri altında bırakarak giden ” L” denilen treninin 8 farklı hattı 8 farklı renk ile ayrılır – Kırmızı, mavi, sarı vb. Yerden yaklaşık 20 m. üstünden giden bu demiryolu hattı , şehir merkezinin bazı alanlarında oldukça gürültülü ulaşımı sağlar.Bunların altı araç ve yaya trafiğine aittir.. Bir vasıtadan diğerine transfer yapacaksanız iki kere ücret vermek yerine tam bilette , 2.5 dolar ödeyip transfer alabilirsiniz.8 hatlı CTA trenleri için online gidiş geliş saatleri için internet-SMS – telefon bilgi hattı ( web )..

Chicago_l train
L Train , Loop

Taksiler için ek not : Caddeden çevireceğiniz bir taksiye bindiğinizde taksimetre ücreti 1.90 dolar ile başlar, her milde 1.40 dolar ve her 45 saniyelik bekleme süresinde 20 sent artar. İlk müşteri dışında binen her fazla müşteri başına 50 sent ödenir. Bagaj için ekstra ücret yoktur. Müşteri taksimetrede yazan ücreti ve eğer ücretli yoldan veya köprüden geçildiyse gişe ücretini öder. Bahşiş verilebilir. Eğer önceden çağırırsanız taksi ücretini kredi kartı ile verebilirsiniz ( alıntıdır ! )..
Yellow Cab” ve “Checker Cab” Chicago’daki belli başlı taksi servisidir. 312-TAXICAB (312-829-4222)’i arayarak önceden adrese taksi çağırabilirsiniz.

Pace Suburban bus service: Chicago şehri dışındaki banliyölerde iç taşımayı ve buralardaki metra istasyonlarından büyük şirketlere ulaşımı sağlayan otobüs sistemidir. Özellikle sabah işe başlama ve paydos vaktinde istasyonla şirketler arası sağlanan “shuttle” servisini araştırabilirsiniz. Genel olarak tek yön ücreti 1.5 dolar olup, aylık paso alabilirsiniz. Ayrıca sistem içinde veya Metra ile transfer yapacaksanız transfer ücreti ödemeniz duruma göre degişmektedir. Hem CTA ve hem PACE de kullanabileceğiniz aylık pasolar mevcuttur.Web , Bilet ve ücretler..

 ** Chicago Card & Chicago Card Plus :

web1web 2

Chicago Card :

Ücret : 2013 yılı , % 20 indirimli fiatlardır!

1 günlük erişkin ( 13 yaş + ) : 75 $ , 3 -12 yaş : 58 $

2 günlük ; tam – 110 $ , indirimli 77 $

3 günlük : tam – 123 $ , indirimli 90 $

5 günlük : tam – 145 $ , indirimli 102 $

Şikago’ da 26 adet atraksiyon için ücret ödemezsiniz.

Shedd Aquarium
SkyDeck Chicago
The Field Museum
John Hancock Observatory
Hop on Hop Off Trolley
(Apr. 3- Dec. 7 ONLY)
Adler Planetarium
Art Institute of Chicago
Museum of Science and Industry
Navy Pier
Architecture River Cruise
Skyline Lake Tour
Chicago Children’s Museum
Museum of Contemporary Art
North Side Tour
LEGOLAND Discovery Center
Frank Lloyd Wright
Chicago History Museum
Brookfield Zoo
Chicago Theatre Tour
South Side Tour
Lincoln Park Zoo
Chicago Architecture Foundation
Robie House
Grand Tour (Dec. 15-Mar. 28 ONLY)
Bike Chicago
Windy of Chicago

* 26 aktiviteye katılım bedeli 400 – 500 $ kadardır!

Kart ayrıca pek çok yerde de % 50 ye kadar indirim imkanını sağlar..yanında ,turist guide broşürü bedavadır..

AYRICA BİLET VE ŞEHİR KARTI OLARAK ;

 

  • CHİCAGO CITYPASS CARD :

Şikago’da 9 gün geçerli 5 farklı atraksiyonu içine alan , müzelerde ve bazı alanlarda indirim imkanı sağlayan karttır. 2013 ( indirimli fiat tam : 90 $ , 3-11 yaş : 80 $ ) — web , bu alandan detaylı inceleme yapın…

 

Find more about Weather in Chicago, IL
Şikago’da Hava

 
 

– Sayfa Başına Dön –

 

– Şikago ; Ana Klasöre dön –

 
 
 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*