Münih, Hatırlatmalar & Öneriler !

 

Münih’in Çok Bilinmeyenleri – Kent için Öneriler

 
 
 
Oteller – Konaklama  ;

Münih şehir merkezinde, benzersiz bir kimliğe sahip büyüleyici, küçük oteller mi arıyorsunuz?

** Ücretler mayıs 2022 tarihine aittir!

Münih merkezli oteller sıklıkla gezi alanın tam kalbinde yer alır.. Gecelik konaklama ortalamada iyi bir otel için 2 kişi için 200 €’ nun üzerindedir. Bölgede zaman zaman gecelik 4-5* iyi sayılır iki kişi 175-200 € arası otel yakalamak da mümkündür (uygun mu???). Özel çift kişilik odalar 60-90 EUR Önerilen bir kaç merkezi otel’ e rastlamak imkanıda çıkabilir!.. Hostel fiyatları : 4-6 yataklı yatakhanedeki bir yatak gecelik 18-25 €, 8-12 yataklı yatakhanedeki bir yatak ise gecelik 14-16 € ücrete tabidir. Genellikle kış aylarında daha ucuz fiyatlar bulabilirsiniz.

✓ Hotel Metropol by Maier Privathotels – web *** : Şehir merkezinde olan güzel bir iç tasarıma sahip daha sessiz bir yer isteyenler için idealdir. Oktoberfest döneminde sadece 8 dakikalık yürüme mesafesindeki bu otel, şehir merkezli otel arayanlar için için düşünülür otellerdendir. Ortalama günlük iki kişi konaklama 120-140 € dolayındadır..Merkez Tren garının çok yakınıdır..

✓ 25 hours Hotel The Royal Bavarian – web ****  Merkezi konumlu, dekor ve kahvaltısı ile ilgi çekenlerden bir otelmiş? Günlük iki kişi konaklama ortalama 250 €..Merkez Tren garı ile Marienplatz arası, merkezi konumda bulunur.

✓  BEYOND by Geisel – web *****  Marienplatz 22, 80331 München adresinde tam merkezi oteldir.. Fiatı da az değil..iki kişi gecelik ortalama 450-500 €..

✓   Hotel Splendid-Dollmann – web : Thierschstr. 49, Altstadt – Lehel, 80538 Munich adresinde romantik yapıda merkezi otel.. iki kişi konaklama tutarı yaklaşık 160-180 €..Marienplatz’a yaklaşık 1.500 m. kadar uzaklıkta..

Bu harita mayıs 2022 ayı için Münih şehir merkezli, 1 gece 2 kişi konaklamalı otellerin fiatını vermektedir. Görüldüğü gibi konaklama özellikle merkezde ucuz / uygun değilidr!

Merkeze biraz uzak ama ulaşım imkanlı butik otel ve pansiyonlar belki biraz daha makul olacaktır. Bunlar :

✓ Pension Prinz (Ascholdinger Str. 1C, 81479 München)- web : Aile işletmeli bir yerdir. Çift’ler için uygun bir seçenek olur.Ortalama 2 kişi bir gece konaklama bedeli 90-120 € dolayındadır.

✓  Marias Platzl (Mariahilfplatz 4, Au-Haidhausen, 81541 Munich – ***) :  otel merkeze 1.5km uzaklıkta olup, ortalama konaklama gecelik 2 kişi 100-130 € dolayındadır.

Bu harita mayıs 2022 ayı için Münih şehir merkezine biraz uzak (3-4 km) olan ve Isar nehri doğusunda kalan  1 gece 2 kişi konaklamalı otellerin fiatını vermektedir. Görüldüğü gibi konaklama özellikle merkeze göre daha uygundur.

Bu otellerden azıları : 

✓  Hotel Demas City (Ludwigsvorstadt, Munich  *** Merkeze çok yakın Sedlinger tor civarındaki bu  otelin gecelik fiati : 2 kişi 80-110 € arasında değişir ).

✓   Hotel Jedermann (Bayerstrasse 95, Ludwigsvorstadt, 80335 Munich *** otel merkez tren garına yürüme mesafeli, 1 gece 2 kişi konaklaması ortalama 100-120 € dolayındadır).

✓ Buddy  Hotel (Sonnenstrasse 2, Ludwigsvorstadt, 80331 Munich *** otel Karlsplatz yanıbaşında merkezi konumdadır.1 gece 2 kişi konaklama tutarı ortalama 90-100 € dolayıdadır).

Eğer Hostel arar iseniz 2 kişi 1 gece oda ortalama 50 €’ dan : Euro Youth Hostel düşünülebilir.

 
Münih oldukça pahalı bir şehir olabilir. Vasat üstü beklenti bütçesiyle, günde yaklaşık 65-70 € bedel ödemeyi göz önüne alın..
 

Yağmurlu bir günde yapılacak Münih aktiviteleri :

 

✓   Residenz’ i keşfedin,

Münih’in kraliyet sarayıdır ve muazzam bir görüntüye sahiptir. Bu nedenle yağmurlu bir gün bu yapının destinasyonu daha hoş hale getirecektir.. Buradaki en ünlü oda (en güzeli) 66 m uzunluğundaki Antiquarium‘dur, ancak Residenz de 130 oda daha vardır.

✓   Daha önce de anlatıldı,  yağmurlu bir günü özellikle pazar günü ise çoğu 1 € girişli müzelerde değerlendirin!

✓   Sauna veya hamam ziyaret edin : Bavyeralılar hamamlarını severler ve yağmurlu bir günde rahatlamanın kapalı bir sauna veya hamama girmekten daha iyi seçeneği yoktur. Sauna  sağlıklıdır: metabolizmayı uyarır, vücudun savunması güçlenir ve organ sistemleri uyarılır. Önerilmiş saunalar ;

 • Bad Forstenrieder Park Sauna
 • Cosima Wellenbad Sauna
 • Dantebad Sauna
 • Michaelibad Sauna
 • Müllersches Volksbad Sauna
 • Nordbad Sauna
 • Olympiabad Sauna
 • Südbad Sauna
 • Westbad Sauna
 • Prinzregentenstadion Sauna

 

✓   BMW Müzesini Keşfedin :

Olympiazentrum (U-Bahn – U3) İstasyonu’nun hemen yanında bulunan BMW World’e gitmek yağmurlu havada idealdir. BMW & Rolls Royces’e otomatif sanayinin öyküsünü dinler, , şık motosikletlerle arabaların fotoğrafını çekebilir veya sadece yiyecek ve içeceklerin ve farklı  lokantaların tadını çıkarabilirsiniz. En üst katta Münih’in en güzel restoranlarından biri olan Esszimmer var (web).  

 

✓  Nymfenburg’da bir tura çıkın ve Botanik Bahçesi’ne gidin :

Münih’in batısında Neuhausen-Nymphenburg bölgesinde bulunan Barok saray yanında ; Schlosspark Nymphenburg ve saraya bağlı park binaları ile birlikte bulunan alanlardır. Bu saray Avrupa’da bulunan büyük saraylar arasında olup, bahçelerinde dolaşmak özellikle  güzel güneşli bir günde kesinlikle daha iyi verimli iken,  yağmurlu bir günde ziyaret etmek de kötü fikir olmayacaktır. Çünkü bölgede gezebileceğiniz çok sayıda müze ve kapalı alan vardır.. cuzi bir ücret karşılığında tabii ki..

Sarayın içini görmek veya  20.000 tür ve alt türe ev sahipliği yapan yakındaki Botanik Bahçesi’ne gitmek için mükemmel bir fırsattır.

 

✓  Münih’in en iyi saklanan sırlarından birini ziyaret edin:

Şehir merkezindeki Karlsplatz’da (Stachus’ ta) / Prielmayerstraße ve Elisenstraße arasında yer alan Justizpalast (Adalet sarayı) ve çevresi Münih’te tadını çıkarabileceğiniz  güzel (ve ücretsiz!) yağmurlu günde  gezi aktivitesi olacaktır. Hukuk mahkemeleri (adliyesi), kubbeli neo barok yapılı bir binada yer alır. Bina 1890-1897 yılları arasında mimar Friedrich von Thiersch tarafından inşa edilmiştir. 1897 yılında tamamlanmasından bu yana, bina Bavyera Eyaleti Adalet Bakanlığı’nın merkezi olmuştur. Ayrıca Münih Bölge Mahkemesi’nin hukuk dairelerinin bir çoğu buradadır. Sarayı’nın atriyumunda yaklaşık 67 metre yükseklikte büyük bir cam kubbe vardır. Bu alanda zaman zaman sergiler düzenlenmektedir.

 

✓  Açık alan ve bahçelerde bira içmek mutlaka daha güzeldir ama kent’in meşhur birasını kapalı mekanlarda da içebileceğiniz yerler var.


Münih merkez, Marienplatz’da “Neuhauser Str. 27, 80331 München” adresinde “Augustiner Stammhaus – Bierhalle” ünlü markanın zincir restoranlarından birisi var. Ünlü Alman (Münih) birası, Augustiner’ i orada bir yudumlayın..Oktoberfest festival sırasında fiyatların iki veya üç katına çıktığını unutmayın, bu nedenle bu süre zarfında ziyaret etmeyi planlıyorsanız önceden rezervasyon yaptırın.“Helles” açık renk bira, “Dunkles” dediklerinde koyu renk bira kastedilir ve Almanlar birayı su gibi tüketirler.

Weihenstephan’ın bira bahçesinde bira için. Münih dışında, Bavyera Freising’deki doğal bir tepede olan 1040 yılında kurulmuş Weihenstephan eski Manastırı’nın yerinde bulunan bir Alman bira fabrikasıdır).

Kısaca Hofbräuhaus (Platzl 9, 80331 München) ;

 

Münih şehrindeki ünlü bira evi. II. Dünya Savaşı öncesi Almanya’daki nasyonal sosyalist hareketinin lideri olan Adolf Hitler, Hermann Göring, Joseph Goebbels, Heinrich Himmler gibi arkadaşlarıyla bu birahanede toplanıp, Nasyonal Sosyalist Parti’nin politikalarını belirledikleri mekandır. Dünya çapında en çok bilinen ve geleneği devam eden Alman birahanesidir. 1589 yılında Bavyera Dükü Maximillian tarafından resmi Royal Bira Fabrikası olarak kurulan Münih’teki en eski bira salonudur. Kısa bir süre sonra, Bavyera Hükümeti tarafından kamuya açık hale getirilerek işletilmiştir ve o zamandan bu yana da kalmıştır.İkinci Dünya Savaşı bombalamalarında, Hofbräuhaus ağır hasar almıştır ve 1958 yılına kadar kapalı kalmıştır. Etkileyici bira salonuyla ilgili hikayeleri anlatan ve Büyük bira bardağı” lakabını veren Amerikalı askerler tarafından ikonik “HB” logosu ile anılır. Burası, geleneksel Bavyera yemeklerini yiyebileceğiniz yerdir. (Detay için – bakın)

 

Yine Marienplatz merkezli Münih için zincir Fırın & pastahane ve cafe’lerden “Rischart Café” (am Marienplatz) var. Marienplatz’da yeni Belediye binası-Neues Rathaus’un tam karşısındaki şubesinde kahve & pasta tadın.Fiyat – performans açısından oldukça başarılı. Çeşit çeşit çörekler, pastalar, ekmekler aklınıza ne gelirse bulabilirsiniz. Münih’te değişik noktalarda şubeleri var. Yine benzer konuda kentte çok noktada olan, zincir işletme “Coffee Fellows” da unutulmasın (Bayerstr. 7, 80333, München).. 

 
Film izlenir – Tiyatro’ya gidilir.. Tercihlerinize göre sizler belirleyin..
 
Salı günü, “Sinema Günü” sinema biletleri daha ucuzdur (Stachus’taki büyük sinema 7-10 €’dur). Ayrıca, opera veya bale için öğrenci biletleri sadece 12 €’dur.
 
Kütüphane ziyareti :

 • Die Juristische Bibliothek ; Neues Rathaus’ta, dünyanın en çarpıcı kütüphanelerinden biridir ve Münih’in en iyi korunan mekanıdır. Ferforje spiral merdivenler ve raflardan oluşan renkli kitaplar ile donatılmış güzel bir art nouveau kütüphanesidir. Halka açıktır.

 • Leopolodstrasse’ de bulunan  “Bayerische Staatsbibliothek”, Halka açık bir diğer güzel Münih kütüphanesi, eyaletteki ve genel olarak Avrupa’daki en önemli araştırma belgelerini barındıran diğer kütüphanedir.Thucydides, Homeros, Aristoteles ve Hipokrat heykelleri eşliğinde zaman geçirin.

 • Museum der Stadt Füssen : Neuschwanstein ve Hohenschwangau’nun masalsı kalesinin yakınında, St. Mang’ın Benedictine Manastırı’nda yer alan bu müze; Alman Lute Derneği’nin arşivleri de dahil olmak üzere ziyaretçilere sunulan birçok koleksiyona ev sahipliği yapar.

 •  Havaalanı yakınındaki Freising’de    “Weihenstephan” bira fabrikasını ziyaret edin. Merkeze yaklaşık 38 km uzakta, Münih’ in kuzey doğusundadır ( ulaşım :S 1 – Freising). Adres : Alte Akademie 2 – 85354 Freising.. Bavyera Devlet Bira Fabrikası Weihenstephan’ın yaklaşık 1000 yıllık tarihi boyunca bir turun tadını çıkaracaksınız. Tur, bira spesiyalitelerin farklı lezzetlerini keşfedebileceğiniz bir bira tadımı seansı ile sona erecektir.18 yaş altı yanında erişkin ile girer!.Tam bilet :16 €..10-16 yaş : 8 €..

 

  Keyifli bir brunch ile günü renklendirin.. Birkaç öneri..

 • Kaisergarten : Kaiserstraße 34, München : Buradaki rustik dekor, taze çiçeklerle dekore edilmiş bir kafe..
 • Café Reitschule – Königinstraße 34, 80802 München : İngiliz bahçelerinden akan nehrin hışırtı seslerinin tadını çıkarın. 
 • Münchner Boulangerie – Bauerstr. 1, 80796 Münih
 • Tresznjewski-Theresienstraße 72: Maxvorstadt’ın kalbinde yer alan bu mekan, ünlü müze üçlemesi Alte, Neue ve Pinakothek der Moderne ile çevrilidir. Buradaki muhteşem kahvaltı tabaklarında taze ekmek, yumurta ve bir dizi peynir ve et vs. bulunmaktadır.

 • Kafe Glockenspiel – Marienplatz 28, 80331 München
 • Cotidiano – Gärtnerpl. 6, 80469 München

 
Münih için kısa yemek rehberi :
 
Almanya’nın güney eyaleti Bavyera’nın coğrafyasının, yemekleri kuzeye göre farklıdır. Kuzeyde daha sağlıklı ve hafif gıdalar tüketilirken bu bölgede size kilo aldıracak etli ve yağlı yemekler yenir. Yine de bölgenin mutfak yönünden çok zengin olduğu söylenemez.

➢ Britzel : Bizim geleneksel simit’in Alman versiyonudur. Üzerinde kristalize kaya tuzu (bizdeki susam yerine) serpilmiştir. Genellikle sade olarak üretilmektedir. Azda olsa şeker ya da badem kaplı olanları da mevcuttur.

➢ Weisswurst : Beyaz sosis genellikle maydanoz, limon, soğan, zencefil ve kakule ile tatlandırılmış dana ya da domuz eti ile yapılan bir Bavyera sosisidir. Tuzlu kraker ve tatlı hardallı ( Weißwurstsenf denir ) bir kase ılık suda servis edilir ve derileri olmadan yenir.. Genellikle ara öğün ve kahvaltılarda tüketilir.

➢ Kartoffelsuppe : Temel malzemesi patates olan çorbadır. Ana yemeklerde ilk başlangıç olabilir.

➢ Erbensuppe: Buda ana malzemesi bezelye olan bir çorba çeşididir.İçinde domuz pastırma yada pirzolası, pırasa, kereviz ve defne yaprağıda bulunur.

➢ Kartoffelknödel : Haşlanmış patates, un, yumurta ve peynirin hamur haline getirilmesi ile yapılır. Tek başına yada yemeklerle – sosis ile tüketilir.

➢ Wurstsalar ve Kartoffelsalat : Sosis, salatalık ve soğan ile yapılan salatadır.

➢ Sauerbraten : Çeşitli etlerin yahnilenmesi ile yapılmaktadır (biberiye, sos ve patates ile servis edilir).

➢ Knödel veya Klöße : Orta Avrupa ve Doğu Avrupa mutfağında yaygın olarak bulunan haşlanmış köftelerdir. Knödel türlerinin popüler olduğu Orta Avrupa ülkeleri arasında Avusturya, Almanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Bosna, Hırvatistan, Sırbistan, Slovenya, Slovakya, Bulgaristan ve Çekya bulunmaktadır. Patatesten yapılanına “kartoffelknödel” adı verilir. Bavyera Knödelleri genellikle patateslerin rendelenmesi veya hamur haline getirilmesi ve yumurta ve un ile karıştırılması ile yapılır. Büyük toplar daha sonra buğulanır veya kaynatılır ve ete veya çorbalara garnitür olarak servis edilir.

➢ Leberknödelsuppe (Ciğer böreği çorbası) : Bavyera’nın geleneksel hamur işi çorbası, birçok Bavyera restoranında servis edilen bir temel yemektir. Köfte,ciğer ve undan yapılır.

➢ Sauerkraut : Almanların et yemeklerinde birlikte sunduğu lahana turşusudur.

➢ Apfelkücherl : Tarçın ve elma ile harmanlanmış bir nevi halka tatlısı yada tulumbamsı bir hamur işi tatlıdır.

➢ Schweinshaxe : Kavrulmuş domuz etidir.Hayvanın incik (ayak) bölümüdür..Patates ile ikram edilir.

➢ Schnitzel :Domuz yada tavuk etinden yapılır..

➢ Obatzda : Almanlara ait yöresel bir peynir, tereyağ, toz biber, taze soğan, baharat ile hazırlanmış ekmek üstü sürmesine uygun bizim humus türü bir yiyeceğidir.

➢ Spätzle : Almanların yumurtalı erişte tarzı makarnasıdır.Tatlımsı yapıda olup,sos ile sunulur.

➢ Apfelstrudel :Elmalı turta… Asıl Avusturya’ya özgü olmakla beraber Almanya’da da krema ile birlikte tüktilen hamur işidir.

➢ Hendl : Bütün halinde fırında kızartılmış tavuk etidir (bizdeki baget, göğüs eti misali). Baharatlar ile marine edilip, patates & sebze ile servis edilir.

➢ Fischbrötchen : Balıklı sandviç..Taze yada kuru soğan, ketçap, turşu ile sunulur.
 
 
Münih için Tarihten yaşanmış gerçek kesitler :

. Freddie Mercury Münih’ te yaşadı ve müzik videolarının birini burada çekti ; Doğru – A Kind of Magic albüm “Living on my Own” videosu Münih’te çekilmiştir!

. Oktoberfest’in arazisine bakan Lady Bavaria heykeli, bir zamanlar tüm dünyada türünün en büyüğü idi! Lady Bavaria’nın aslında içi boş olduğunu ve şehrin eşsiz manzarası için tırmanılabileceğini biliyor muydunuz? – Doğru

Kısaca : 1837’de Kral Ludwig I tarafından Bavyera onur salonunu taçlandırmak için planlanmış, yapımı 13 yılda bitmiş modern çağın en eski bronz heykelidir. Aynı zamanda o zamanki bağımsız krallığın etkisini ve kültürünü sergilemek için tasarlanmıştır. Heykel güçlülüğün, gurur ve vatanseverliği anlatır. Avrupa’nın o dönem için  klasik  döneminden beri benzeri görülmemiş muhteşem bir mühendislik eseridir. 9 m. taş blok üstünde yaklaşık 88 ton, 18.5 m. yüksekliktedir. Kral Ludwig’e adanan bir minnet duygulu heykelin elinde  çelenk bulunur. Yanında Savunmada görevli bir aslan vardır. Germen kıyafetlidir. 2000 yılında hataları tesbit edilmiş, yeniden şekillendirilmiştir. Elinin tam boyutlu kopyası Alman müzesindedir. Başına kadar çıkmak için sipiral 120 adet merdiveni tırmanmak gerekir. Baş kısmında Münih manzaralı pencere vardır. Ulaşım : U-4 ve U5 hatları ile  “Theresienwiese”  istasyonunda inin yada  U4-U5  ile  Schwanthalerhöhe durağında inin..kısa mesafede yürüyün….

. Ünlü yazar Mark Twain bir keresinde 1878/1879 kışını Münih’te yaşayarak geçirdiği söylenir. Yaşadığı daire bugün hala Nymphenburgerstrasse 45’te duruyor ve Münih’in Pasing-Obermenzing bölgesinde “Mark-Twain-Strasse” adında bir sokak var.

. Berlin duvarının bir parçası, İngiliz Bahçesi’nin eteklerinde, Amerikan Konsolosluğu’nun hemen karşısında bulunur. 

. Almanya’nın ilk Mc Donalds’ı Giesing’de açılmıştır.

. 1966’da Big Apple Club’da (eskiden Leopoldstrasse’de) bir performans sırasında, Amerikalı gitar virtüözü, şarkıcı, söz yazarı ve kültürel ikonu olan “Jimi Hendrix” yanlışlıkla gitarının sapını kırdı ve bu yüzden halkın alkışlara eşlik edip gitarı parçalamaya karar verdi.

. Albert Einstein bir zamanlar Oktoberfest’te çalıştı.1896’da Schottenhammel çadırında birelişçiliğinde çalıştığı bilgisi doğrudur.

. Hitler’in Münih’teki eski dairesi şimdi bir polis merkezine ev sahipliği yapıyor? Prinzregentenplatz 16’da bulunan bir zamanlar Adolf Hitler’e ev sahipliği yaptığı yapı, günümüzde polis merkez binasıdır.

 

► Münih güvenli bir şehirdir ve burada gezginlere karşı şiddetli saldırılar inanılmaz derecede nadirdir. Herhangi bir büyük şehirde olduğu gibi, hırsızlık ve yankesicilik hala mevcuttur, bu nedenle değerli eşyalarınızı her zaman güvende ve gözden uzak tutun (özellikle yoğun turistik bölgelerde, pazarlarda ve kalabalık toplu taşıma araçlarında).

► Münih’e gelmişken sadece kentin kendisini değil yakın çevredeki Regensburg, Nürnberg, Bamberg, Salzburg, Innsbruck gibi çok güzel olan kentleri, Almanya’nın en yüksek dağı olan Zugspitze Tepesi’ni ve genel olarak doğal çevreyi, köyleri ve Alp Dağları’nı ve bölge insanlarını keşfetmenizi mutlaka önerilir.

► Muenchner Brezel yani Münih’in simidini, patates salatasını, “Backhendl” yani muhteşem tavuğunu ve şnitzelini yemeden kesinlikle dönmeyin.

► Acil bir durumla karşılaşırsanız, yardım için 112’yi arayın.
 

 

– Münih ; Ana Klasöre dön –

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir