Münih’ te Pazar Günü Neler Yapılır?

Günlerden Pazar, Münih’ te ne yapsam?

 

 

Pazar günü açık mekanlar ;

Pazar günleri Münih için bir dinlenme günüdür. Halk yoğun hafta içi temposunu evinde yada eş dostu ile bir mekanda geçirir. 

Bu arada pazar’ları kent tamamı ile kapalı mı?.. hayır.. Pazar günleri açık olabilen market ve mağazalar da var…kısaca bir bakalım..

 

# EDEKA-Ernst Ostbahnhof – (Orleansplatz 10-12, 81667, Münih) : Ostbahnhof tren istasyonunda (otobüs terminalinin yakınında) elverişli bir konumda yer alan EDEKA-Ernst, yılın 365 günü saat 23: 00’e kadar açıktır. Gıda ve gıda dışı büyük imkanları sunan Alman’ların oturmuş market zinciridir (bu arada Alman Lidl ve Aldi daha ekonomik market zinciridir hatırlatalım)..Ayni zincir market ; Terminalstrase 18, Münih Flughafen Terminal 2 (Havaalanı), EDEKA-Ernst Hauptbahnhof, Arnulfstraße 2 (Hauptbahnhof) ana tren garı yakınında da var..Burada suşi ve dürümler gibi birkaç paket servis seçeneği / fast food yemeği ile birlikte bir salata bar da var. Ana tren gar altında sınırlı sebze meyve seçenekligecesaat 22.00’e kadar açık olan “Mini Markt Hauptbahnhof” u da bulabilirsiniz.

# DM -drogerie markt :  Ostbahnhof, Orleanspl. 10-12..
Almanya’nın bilinen Drog (ilaç) marketidir. İlaçlar bildik kimyasal (eczane tipi) tarzda değildir.Takviye gıda, doğal beslenme ve ek destek için zengin raflara sahiptir. Polivitamin, mineral, detox, şampuan, kozmetik  vs.. ne ararsanız bilimumu burada..Orleansplatz yakınlarındaki U bahn (U4-U5) – Ostbahnhof istasyonuna yürüme mesafelidir.Saat 23.00′ e kadar açık.

# Restoranlar ; Restoranların ve kafelerin Pazar günleri çalışmasına izin verildiğini bilmelisiniz ve bazıları Pazar günleri kapanmayı tercih edebilirken, birçoğu açık kalmakta.. Münih’teki birçok benzin istasyonunda dondurulmuş pizzalar, hazır erişteler, atıştırmalıklar ve hatta bazen taze et / sebzeler gibi temel yiyecekler ve içecekleri bulma imkanını unutmayın!

Rubenbauer Genusswelten (Orleansplatz 10, 81667 Münih)  : Ülkemizdeki Avm üst kat yemek bölümü tarzlı bir gastronomi alanlarıdır.

# Erntebox : doğrudan çiftçilerden taze yerel ürünler arıyorsanız, bakmanız gereken Erntebox adlı kola-meşrubat-atıştırmalık makinaları gibi para atılıp istediğinizi alma imkanı sunar. Temel olarak, bunlar çiftlik  yumurtaları, kümes hayvanları, patatesler ve daha fazlasını satan şehrin mini kutu marketleridir.

# Fırınlar-Pastane : Yasaya göre, Münih fırınlarının Pazar günü birkaç saat açık olmasına izin veriliyor, bu da  taze ekmek veya hamur işleri bulmakta zorlanmayacağınız anlamına geliyor.Hafta içi ekmeğinizi saat 15.00′ lere kadar taze almanız önerilir.Zira sonrası ekmek bulmak kolay olmayabilecektir!..Onlarca fırın listesi var ama ben size merkezi konumdaki deneyimli olduğum adresi vereyim..Rischart`s Backhaus : Kaffeehaus seit 1883, Marienplatz 18 – 80331 München

# Müzeler ve Hediyelik eşya noktaları ; Çoğu müze pazar günü açıktır ..detay aşağıda!

# Hediyelik eşyalar : Hauptbahnhof ve Ostbahnhof’ta Pazar günleri çok çeşitli hediyelik eşya ve tebrik kartları, vıdı vıdı pek çok şeyi satan P & B Books  yada  şişe şarap veya kapalı gıda hediyesi için dükkan imkanları vardır.

Siz turist olarak gelmişsiniz..Evde zaman öldürmek olmaz! Öyle dükkanların ve pek çok alışveriş imkanlarının da olmadığı bir gün..  Münih’teki Pazar günleri sizin için ; şehrin birçok kültürel ve rekreasyonel imkanlarından yararlanmak için mükemmel bir gün olabilir.

 

Kısaca Pazar günü Münih’te ne yapacağınızı mı merak ediyorsanız, işte mükemmel Pazar Münih etkinlikler listesi..

 

1- Pazar’ ları Müze günümüz :  Münih’te pek çok müze Pazar günleri açıktır ( sadece 1 Euro olanların bir listesi için buraya tıklayın!). Müzelerde kitaplar, tebrik kartları, harika hediyeler alabileceğiniz güzel hediyelik eşya dükkanları olacaktır. Bu müzelerden bazıları : Kunstareal çevresindeki  Alte Pinakothek, Neue Pinakothek, Pinakothek der Moderne ve  Bavarian National Museum, The Egyptian Museum, The Schack Gallery..

 

Yeri gelmişken, Münih Müzeleri için birkaç bilgi notu olsun: 

↣ Alte Pinakothek (Barer Cad. 27) : Dünyanın en eski galerilerinden biri olan 14.-18. yüzyılı kapsayan geniş bir koleksiyona sahip sanat müzesi.

↣ Neue Pinakothek (Barer Cad. 29) : 18. ve 19. yüzyıllardan kalma Avrupa sanatına odaklanan sanat müzesi.

↣ Pinakothek der Moderne (Barer Cad. 40) : Modern sanat müzesi, şık bir binada yer almaktadır – dünyadaki türünün en büyük müzelerinden biri!..Çeşitli sanat dallarının sergilendiği 4 müze bulunuyor: Münih Teknik Üniversitesi Mimarlık Müzesi, Bavyera Eyaleti Resim Koleksiyonu, Devlet Uygulamalı Sanatlar Müzesi, Devlet grafik koleksiyonu.Giriş ücreti, 10 €

↣ Bavyera Ulusal Müzesi / AKA Bayerisches Nationalmuseum (Prinzregentenstr. 3) :

Avrupa’nın en önemli, Almanya’ nın en büyük dekoratif sanat müzelerinden biridir. Geç antik çağlardan 20. yüzyılın başlarına kadar değişen Avrupa eserlerine ev sahipliği yapıyor.Wittelsbach hanedanının temsilcileri tarafından oluşturulan bir altın fonlu Bavyera hazinesi, dünyanın resim başyapıtlarından oluşuyor.

↣ BMW Müzesi : 1972 Olimpiyatların açılış günü için, şehrin ünlü bir simgesi haline gelen dört silindirli motor şeklinde (tasarımlı) bina merkez ofisi ve yanında fabrikayı barındırıyor.. Mimari kompleks, şirket amblemi ile kaplanmış bir kase biçiminde yapılmış.Adres : Olympiapark 2. Müze her gün 10:00 – 18:00 saatleri arasında açıktır. Giriş ücreti tam bilet 10, indirimli 7 €..(BMW Museum – Bilgi için)

↣ Münih Rezidans binası & Müzesi : Yüzyıllar boyunca Bavyera Düklerini ve kralları ağırlayan Münih Rezidans 100’den fazla odası ile görülmeye değer bir saray. Kraliyet dönemine ait paha biçilmez sanat eserlerini görmek isterseniz farklı bölümleri için 5 – 9 € ücret vereceksiniz. Bazen kombine bilet imkanı olmakta! 18 yaş altı ücretsiz.Detaylı anlatım gezi sayfamızda.

↣ Nymphenburg sarayı (Schloß Nymphenburg 1) : Kral Ludwig II’nin doğum yeri olan Münih’in batısındaki Neuhausen-Nymphenburg bölgesinde bulunan Nymphenburg Sarayı, Barok mimarisinin seçkin örneklerinden biri. Avrupa’nın en büyük saraylarından olan yapı, günümüzde en çok ziyaretçi alan saray konumunda.Saray hem prenslik hem de krallık döneminde Bavyera’nın yüzyıllarca yönetildiği yerdir. Detaylı anlatım gezi sayfamızda.

↣ Glyptothek (Königsplatz 3) : Dünyadaki % 100 antik heykellere adanmış nadir müzelerden birisi! Bu havalı müze, tonlarca Yunan ve Roma heykeline ev sahipliği yapıyor ve Münih’teki en eski halk müzesi konumundadır.Glyptothek, 1830 yılında Bavyera Kralı 1. Louis tarafından Yunan ve Roma heykel koleksiyonlarını ağırlamak için kurulan müze olup, neoklasik cepheye sahiptir.

 

↣ The Museum of Five Continents (Maximilianstraße 42) : Beş Kıta Müesi / AKA Museum Fünf Kontinente : Avrupa dışından sanat ve kültür eserleri koleksiyonu içerir.Şehirdeki en büyük ikinci müze.

↣ The Egyptian Museum – AKA Ägyptisches Museum (Gabelsbergerstr. 35) : Bavyera eyaletinin eski Mısır sanatı koleksiyonuna ev sahipliği yapan bir arkeoloji müzesi.2013 yılı açılışlı müze giriş ücreti 5 €.

↣ The State Coin Collection – Para kolleksiyon müzesi (Residenzstrasse 1) : Madalyalar, madeni paralar, banknotlar ve daha fazlası dahil olmak üzere 300.000 öğeden oluşan büyük bir koleksiyon.

↣ The Schack Gallery – AKA Galerie Schack or Sammlung Schack (Prinzregentenstraße 9) : Eski Prusya Büyükelçiliği’nde bulunan 19. yüzyıldan kalma geç Romantik Alman resim koleksiyonuna sahip sanat galerisi.

↣ The State Collections of Antiquities – Devlet eski eserler müzesi (Katharina-von-Bora-Straße 10) : Günlük nesnelerden sanata kadar eski eserlerin bir koleksiyonu içeir. Sizi antik bir dünyaya götüreceğinizden emin olabilirsiniz!

↣ Museum of Man and Nature – AKA Museum Mensch und Nature (Schloß Nymphenburg) : İnsan ve doğa müzesi, Nymphenburg Sarayı’nda bulunan bir doğa tarihi müzesidir.

 

↣ Deutsches Museum (Museumsinsel 1)

Dünyanın en büyük teknoloji ve bilim müzesidir. Aynı zamanda Münih şehrindeki en büyük müzedir. Yılda yaklaşık 1.5 milyon ziyaretçinin geldiği bu müzede 50 farklı bilim ve teknoloji dalına ait 28,000 farklı obje sergilenmektedir. Müze Oskar von Miller’in öncülüğünde Alman Mühendisler Odası (VDI) tarafından 28 Haziran 1903 tarihinde kurulmuştur. Müze tarih öncesi araçlardan uzay çağı icatlarına kadar kapsamlı bir bilim ve teknoloji araştırması sunuyor. Havacılık, bilgisayar, madencilik, teknik oyuncaklar ve telekomünikasyon gibi çeşitli temalar etrafında kalıcı interaktif sergiler düzenlenmektedir. Yan tarafta, Forum am Deutsches Müzesi (Alman Müzesi Forumu) bir planetaryum ve bir 3D sinemaya ev sahipliği yapmakta. Müzeye ulaşım oldukça kolay. Metro ve kısa bir yürüyüşün ardından, Isar nehri üzerindeki Boschbrücke (Bosch) köprüsünü geçip müze alanına ulaşılır.Müzenin Münih sınırları içerisinde iki, Bonn’da ise bir olmak üzere toplamda üç kolu bulunuyor : Tam bilet : 14, Aile bileti (2 ergin – 1 çocuk) 29, 6-17 yaş : 4.5 € giriş tutarıdır.Ziyaret : 09-17 arası.Ulaşım : 52 yada 62 numaralı otobüs / Schweigerstraße durağında inerek yada S1-2-3-4-6 banliyö hattı ile İsartor durağında inip, yürüyerek ulaşırsınız.

↣ Toy museum (Münih oyuncak müzesi) : Müze, Münih’in merkez meydanı Marienplatz’da yer almaktadır. Eski Belediye Binası’nın 4 katı da yazar I. Steiger’in ailesinden gelen ana oyuncak koleksiyonuyla doludur. Koleksiyonun bir diğer parçası da dünyanın dört bir yanından getirilen oyuncaklardan oluşuyor. Bu müzeyi ziyaret etmek, çocuklar ve yetişkinler için eğlenceli olmakta.

 

Ve diğer müzeler : Haus der Kunst, The Munich Jewish Museum, Museum Villa Stuck, Munich City Museum, Valentin Karlstadt Musäum, Pasinger Fabrik, Rathausgalerie, Maximiliansforum..

 

Biz kaldığımız yerden Pazar günü gezimize devam edelim…

 

2- Münih’in güzel parklarından birinde yürüyüşe çıkın : Pazar günü Münih’te yapılacak en popüler şeylerden biridir ve hava izin verirse güneşlenmek ve spor yapmak ayrı bir enerji katar.

Tercih edilenler,  Şehir merkezinde bulunan İngiliz Bahçesi  yada Westpark veya Ostpark harika seçeneklerdir.

 

3. Güzel bir kahvaltının veya brunch’ın tadını çıkarın : Kafe mi arıyoruz..Münih’te çok alternetafli mekanlar var..Önerilenler ;

Mary’s Kahve Kulübü (Türkenstraße 86A), Cafe@Belstaff (Eski adıyla Stereo Café) – (Residenzstraße 25), Wir Machen Cupcakes (Frauenstraße 11), Mucki & Floyd (Eski adıyla Hoover & Floyd)(Ickstattstraße 2), Cafe Lotti (Schleißheimer Caddesi 13), Aroma Kaffeebar (Pestalozzistrasse 24), Café Blá (Lilienstraße 34), LAX Eatery (Neureutherstrasse 1), dekorasyonu ile dikkat çeken Turmstüberl (Isartor’da Valentin-Karlstadt Müzesi’nin içinde)..

 

4. Maximilaneum‘da brunch yapın : Bavyera parlamentosunun önemli toplantılar için toplandığı bir bina, burada brunch’ın tadını çıkarabileceğiniz bir yer. Aslında, brunch’a ev sahipliği yapan restoran, tüm parlamenterlerin her gün yemek yediği restoranla aynı imiş.

Hafta içi kiracısı olduğu parlementerlere hizmet sunmakta..Hafta sonu ise halka açık.. Münih’in zarif Haidhausen semtinde bir tepenin üzerinde yer alan bu dönüm noktası, lüks alışveriş mekanı Max-Planck-Straße 1’de konuşlanmış..Aynı isimli bir vakıf binası.Isar Nehri boyunca bir tepenin üzerinde yer alan konut, Münih’in Eski Kent bölgesinin kalbine giden ünlü lüks bir alışveriş caddesi olan Maximilianstraße ile i içedir.Vakıf ; 1852’de Kral II. Maximilian tarafından orijinal adı “Athenaeum” olarak, yetenekli genç erkeklerin sosyal geçmişlerine bakılmaksızın potansiyellerini yerine getirmelerine yardımcı olmak ve onları kamu hizmeti için yetiştirmek için kurulmuş.Yıllar geçtikçe kız öğrenciler dahil konaklama, öğrenci değişim programları ve bursları ile günümüzdeki konumunu almıştır.İkinci Dünya Savaşı sırasında Maximilianeum, Nazi propaganda etkinlikleri için tercih edilen bir mekan haline gelmiş ve bombalanarak çoğu kısmını kaybetmiştir.Günümüzde bursiyerlere küçükte olsa bir oda ve yemek ile birlikte sosyal aktiviteler sunulmakta.Bu haktan anlaşmalı ortak üniversiteler için değişim programları öğrencileri de yararlanmakta.

 # Vakıf bilgileri için → buraya bakın..

 

5. Isar boyunca yürüyüş yapmanın (veya güneşlenmenin) keyfini çıkarın : Bu nehir belkide şehrin kalbidir ve yaz aylarında  güneşlenenler, barbekü yapanlar ve şehrin sunduğu imkanları ile en iyi şekilde sörf yapan sporcuları göreceksiniz..

 

6. Münih’in çeşitli semtlerinden birini ayrıntılı olarak keşfedin : Pazar’ları kentin kıvrımlı sokaklarında yürüyüşlere çıkmak için harika bir zamandır.

Önerilen “Haidhausen yürüyüş turu” olacaktır. Semt, Münih’ in güney doğusunda  Isar Nehri kıyısındaki popüler bir bölgedir. Nehir kıyısının ağaçlar altındaki bira bahçeleriyle dolu yeşil alanları, yazın piknik yapmaya gelenleri ağırlar. Bölgede bulunan  Deutsches Museum’da Alman teknolojisinin örnekleri sergilenir. 1980’lerden kalma Gasteig kültür merkezinde ise tiyatro oyunları, filmler ve klasik müzik konserleri düzenlenir. Eski tarz pub’lar, etnik yemek mekanları, şık şarap barları ve Bavyera lezzetleri servis eden “Wirtshaus” tavernalarını bulursunuz.

 

7. Bir bira bahçesi keşfedip yudumlanın : Hava izin verdiğinde, bir bira bahçesini ziyaret etmek, Pazar günü Münih’te yapılacak en iyi, en rahatlatıcı şeylerden biridir. Münih’te toplu taşıma araçlarının yakınında bulunan tüm muhteşem bira bahçelerine göz atın!. Münih 200 civarı irili ufaklı bira bahçesine sahiptir.

 

 Kendine özgü özellikleriyle → bira bahçeleri..

Önemli bahçeler ;

 

# Königlicher Hirschgarten (Hirschgartenallee 1, Münih) :

Nymphenburg Sarayı’na yakın, Laim (S-Bahn) istasyonuna birkaç dakikalık yürüme mesafesindeki “Königlicher Hirschgarten”, devasa kestane ağaçlarının altında 8.000 kişi kapasitesiyle  ile dünyanın en büyük bira bahçelerindendir..Münih’teki ve aynı zamanda Bavyera’daki en büyük bira bahçesidir. Vazgeçilmezleri ; Ahşap fıçılardan Augustiner ve Tegernseer Spezia biraları, “Dunkles Radler” (limonatalı koyu bira), Steckerlfisch (geleneksel ızgara balık) ve büyük bir pretzel (Alman simiti). Yanı başında çocuklar için mini bir geyik parkını barındırır.

# Augustiner Keller (Arnulfstraße 52, Münih) :

7000 kişilik kapasite ile üçüncü en büyük bahçedir. Münih klasiği Augustiner fıçı birasının tadılacağı mekanlardandır. Bira bahçesi 1812 yılında açılmıştır. Çoğu bira bahçesinde olduğu gibi, konukların servisli bir alana ek olarak kendi yemeklerini getirebilecekleri self-servis bir alan bulunmaktadır.Her zil çalması, yeni açılan Augustiner fıçısına işaret eder!

# Chinesischer Turm : Münih’in en büyük park alanı olan English Garden’da (İngiliz Bahçesi) yer almaktadır. 417 hektarlık bir alana sahip olan İngiliz Bahçesi, Londra’daki Hyde Park’tan veya New York’taki Central Park’tan daha büyüktür. Münih’teki en büyük ikinci bira bahçesidir. Üniversiteye olan yakınlığı nedeniyle, bira bahçesi genellikle birçok turist de dahil olmak üzere park ziyaretçisiyle karışık genç bir kalabalığa hitap eder.  Çin Kulesi (Chinesischer Turm) 1790 yılında inşa edilmiştir. Kule, beş katlı pagoda tarzı, tamamen ahşap bir kuledir. 25 metre yüksekliğindedir. Çin Kulesi, 1944 yılında II. Dünya Savaşı sırasında yıkılmış, 1952’de orijinal ve güncel tarzına göre yeniden inşa edilmiştir. Yemek tezgahlarında Steckerlfisch (çubukta ızgara balık), Hendl (kavrulmuş tavuk), Schweinshaxn (kavrulmuş domuz mafsal’ı), Obatzda ve Auszogne gibi geleneksel bira bahçesi yemekleri sunulmaktadır.

# Taxisgarten (Taxisstrasse 12- 80637 Münih (Neuhausen) : Gern metro istasyonu yanında, 2000 kişilik sakin bir alan. Münih’in “Neuhausen” bölgesinde yer alan, sakin bir bira bahçesidir. Bahçe, bölge sakinleri için popüler bir buluşma yeridir.Yanışbaşındaki  “Taxisklinik”, Bavyera’nın en büyük kadın-doğum kliniğidir. Genç birçok baba, yeni doğan bebeklerinin doğumunu bu bira bahçesinde kutlar.1924 yılından beri var olan bahçe, 1. dünya savaşında gaziler için bir tedavi alanı imiş.

# Seehaus (Müze Merkezi)(Kleinhesselohe 3 – 80802 Münih (Schwabing) : bira bahçesi, şehrin kalbinde, Münih’in yeşil vahası Englischer Garten’daki “Kleinhesseloher See” de yer almaktadır. Kleinhesseloher See, 1803 yılında oluşturulan yapay bir göldür.

# Hofbräukeller Innere Wiener Straße 19 – 81667 Münih (Haidhausen) :
Bu bira bahçesi, Hofbräuhaus ile karıştırılmamalıdır, Münih’in merkezi Haidhausen bölgesindeki Wiener Platz’da yer almaktadır. Wiener Platz,  bir oyuncak şehir atmosferinde yer alan çeşitli tezgahlar, mağazalar ve kafelere ev sahipliği yapan canlı bir pazar meydanıdır.Kapasitesi 1.500 kişi kadardır.

Kısaca Hofbräuhaus (Platzl 9, 80331 München) ;

 

Münih şehrindeki ünlü bira evi. II. Dünya Savaşı öncesi Almanya’daki nasyonal sosyalist hareketinin lideri olan Adolf Hitler, Hermann Göring, Joseph Goebbels, Heinrich Himmler gibi arkadaşlarıyla bu birahanede toplanıp, Nasyonal Sosyalist Parti’nin politikalarını belirledikleri mekandır.1589 yılında Bavyera Dükü tarafından resmi Royal Bira Fabrikası olarak kurulan Münih’teki en eski bira salonudur. Kısa bir süre sonra, Bavyera Hükümeti tarafından kamuya açık hale getirilerek işletilmiştir ve o zamandan bu yana da kalmıştır.İkinci Dünya Savaşı bombalamalarında, Hofbräuhaus ağır hasar almıştır ve 1958 yılına kadar kapalı kalmıştır. Etkileyici bira salonuyla ilgili hikayeleri anlatan ve Büyük bira bardağı” lakabını veren Amerikalı askerler tarafından ikonik “HB” logosu ile anılır.Burası, geleneksel Bavyera yemeklerini yiyebileceğiniz yerdir. (Detay için – bakın)

 

# Muffatwerk (Zellstraße 4 – 81667 Münih, Haidhausen) : Münih şehir merkezinde, bugün çeşitli etkinlikler ve konserler için kullanılan eski bir endüstriyel, koruma altındaki yapı olan Muffatwerk’in yanında yer almaktadır. Bira bahçesinin hemen yanında, sıcak yaz günleri boyunca popüler bir yüzme noktası olan Isar nehri akar. Wolfratshausen’den Isar boyunca Freising şehrine giden 70 kilometrelik kesintisiz bisiklet yolu bira bahçesinden geçer.

# Viktualienmarkt (Viktualienmarkt 6 – 80331 Münih) : 1970 yılından beri Münih’in merkezi gıda pazarında yer almaktadır. Bu şehir bira bahçesi, Marienplatz’da popüler bir turistik cazibe merkezi olan Glockenspiel’in hemen köşede yer almasından bu yana birçok turist de dahil olmak üzere karışık bir kalabalığı kendine çekiyor.700 kişi kapasitelidir.

# Wirtshaus Bavariapark (Theresienhöhe 15 -80339 Münih) : Münih’in merkezinde, Verkehrsmuseum ve Bavariapark arasındaki eski bir sergi alanında yer almaktadır. Bira bahçesi, Theresienwiese’ ye sadece birkaç adım uzaklıkta, dev Bavyera anıtının hemen arkasında yer almaktadır. İlk olarak 2007 yılında “Die Alte Messe” adı altında açıldı ve daha sonra Kongress Garten olarak değiştirildi. 2011 yılında yapılan bir kira değişikliğinin ardından, bira bahçesi şimdi Wirtshaus Bavariapark olarak biliniyor.

# Paulaner Nockherberg (Hochstraße 77 -81541 Münih – Giesing) : Isar nehrinin doğu tarafında, Deutsche Museum’un yakınında yer almaktadır. 1634’te keşişler manastır olan bu yerde bira yapmaya başladılar. O zamanlar bira sadece keşişler tarafından kullanılabiliyordu, ancak 1780’de Salvator-Keller olarak bilinen bir bira salonu halka açıldı. 1799’da manastır kapandı. 1994 yılında adı Paulaner-Keller olarak değiştirildi.

# Waldwirtschaft Großhesselohe (Großhesselohe Georg-Kalb-Straße 3 – 82049 Großhesselohe) : 2.000 kişilik bira bahçesi, Großhesselohe’de Isar vadisine bakan bir platoda yer almaktadır. Wa Wi olarak da bilinen bira bahçesinde, hava güzel olduğunda düzenli olarak çalan caz grupları vardır.1995 yılında bira bahçesi, Bavyera İdare Mahkemesi tarafından “gürültü seviyelerinden rahatsız olan yerel sakinler” adına uygulanan akşam 9’daki kapanış kısıtlamasına karşı uzun süre mücadele etti. Sokak etkinliği ile, 25.000 Münih sakininin Bavyera bira bahçesi kültürünü koruma davası için gösteri yapmak üzere Marienplatz sokaklarına çıktığı gün, bir bakıma bira bahçeleri için devrim oldu. Sonuç olarak, bira bahçelerini yerleşim bölgelerinde akşamları erken saatlerde kapanmaktan muaf tutan bir Bavyera Bira Bahçesi Yönetmeliği kabul edildi ve şimdi tüm geleneksel Bavyera bira bahçeleri için geçerli mevzuatın sahibidir bu bahçe.

# Gutshof Menterschwaige (Menterschwaigstraße 4 – 81545 Münih- Harlaching) : Harlaching ve Grünwald arasında, Isar nehrinin yukarısındaki bir platoda yer almaktadır. Tarihsel olarak listelenen eski kraliyet mülkü, Münih’teki en eski bira bahçelerinden biridir. Gutshof Menterschwaige, Isar boyunca yaptıkları geziler sırasında bisikletçiler ve yürüyüşçüler için popüler bir dinlenme yeridir.

# Park-Café (Sophienstraße 7 – 80333 Münih) : Münih’in eski botanik bahçesinin ortasında bir zamanlar kahve evi ve sergi mekanı olarak hizmet veren geleneksel 1937 Bavyera binasının önünde yer almaktadır. Bira bahçesi, servis verilen bir alanda 500 koltuğa ek olarak 1.500 koltuğa sahiptir.

 

8. Nymphenburg Sarayı arazisinde dolaşın : Münih’in batısında, Neuhausen-Nymphenburg bölgesinde bulunan Barok yapıda bir saraydır. Schlosspark Nymphenburg ve saraya bağlı park binaları ile birlikte bulunan alandadır. Bu saray Avrupa’da bulunan büyük saraylar arasında yer almakta.1700′ lü yıllarda inşa edilen saray ilk olarak yazlık amaçlı yapılmış. Sarayı, döneminde bir dük’ün karısına doğum hediyesi amaçlı yaptırdığı söylenmekte.Saray arazisinde bulunan İnsan ve Doğa Müzesi’ ne pazar günleri sadece 1 € ile giriş yapılıyor.

 

9. Münih Sokak sanatı (Grafiti) gezi alanları keşfedin : Kentte sokak sanatı, duvar resimleri oldukça yaygındır.

▸ Ostbahnhof’un hemen arkasında bulunan Werksviertel-Mitte, duvar resimleri ve sokak sanatının gerçek bir hazinesidir. Bu alan, boyalı nakliye konteynırlarından ve yukarıdan aşağıya sanatla süslenmiş cephelerden, hatta dünyanın en büyük mobil tekerleğine kadar eserler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir alandır. Yine ;  ünlü Bahnwärter Thiel’e  ve Tumblinger strasse (cadde) boyunca şehirdeki en etkileyici büyük ölçekli duvar resimlerinden bazılarına ev sahipliği yapan “Schlachthofviertel” unutulmasın.

▸Isar nehri kenarında bulunan  Friedensengel (barış meleği) altında uluslararası sanatçıların kendilerini ölümsüzleştirdikleri bir tünel var. Burası Münih’teki en popüler buluşma noktalarından biridir (ve gün batımını izlemek için uygun alandır).

▸ Münih’teki en muhteşem büyük duvar resimlerinden biri, Zehentbauernstraße 8’deki Giesing‘de bulunur. Duvar resmi, Kurt Eisner, Sarah Lerch-Rabinovitz, Erich Mühsam, Gustav Landauer ve Ernst Toller gibi ünlü direniş savaşçılarını tasvir ediyor.

▸ Bir zamanlar 1972 Olimpiyatları’nın merkezi olan parkta bulunan “Olympiadorf”, renkli görüntüsü ile bugün dünyanın en eşsiz öğrenci konut komplekslerinden biri haline gelmiştir.

▸ Münih, Hotterstraße 12, 80331 adresindeki “Kent ve Çağdaş Sanat Müzesi olan MUCA, kapalı bir alan olmakla birlikte, sokak sanatçıları eserleri için unutulmaması gereken müzelerdendir. MUCA ünlü sokak sanatçısı Stohead tarafından tasarlanmış, sokak duvar sanatını iç mekana taşıma açısından  da bir köprü vazifesi görmüştür. 

 

10. Yakınlardaki bir göl ziyaretine katılın ; Bavyera ve Münih 2 – 4 saatlik mesafelerde Avrupa’ nın en iyi göllerine sahiptir. Buralar tek bilet ile (Bavyera bileti) gezilebilir (aşağıya bakın! – 11. bölüm).

 

Starnberger Gölü : muhtemelen “Münih gölleri” nin en iyi bilinenidir, çünkü çoğunlukla ulaşılması en yakın ve en kolay olanıdır. S6 banliyö hattı en iyi ulaşım aracıdır. Göl Almanya’ nın 2. en büyük tatlı su gölüdür. Münih’ in 40 km güneyinde yer alır.

Ammersee Gölü: gün batımını izlemek için güzel bir yerdir ve ünlü Andechs Manastırı’nı (lezzetli biraları var!) ziyaret etmek için de harika bir günlük gezidir. S Bahn 8 no’ lu hat (Herrsching) en iyi ulaşım aracıdır.Münih’ in 52 km. güney batısındadır.

Walchensee Gölü : Ülkedeki en derin dağ göllerinden birisi olup, parlak mavi görüntüsü sizi etkiler. Vaktiniz varsa, kesinlikle bölgedeki bazı yürüyüşlere katılın. Ulaşım : Kochel’ e giden bölgesel bir trene binin (yaklaşık 1 saat sürer). Kochel tren istasyonundan Walchensee’ye giden bir “Regionalverkehr Oberbayern” şirket otobüsleri ile aktarma yapın (Bus : 9608, 9611 ve 9612 )(9608 / Kochel – Garmisch-Partenkirchen, bakın). Teleferikle tepeden manzara harika.

Königssee Gölü : Berchtesgaden Milli Parkı’nda bulunan Avusturya sınırına yakın muhteşem bir doğal göl. Ayrıca genellikle Almanya’nın en temiz ve en sakin gölü olarak bilinir. Münih’in güney doğusunda-170 km uzaklıktadır.

 

11. Bayern Ticket / Bavyera Bileti alarak günlük gezi yapın : Regensburg , Nuremberg, Eibsee, Walchensee, Salzburg ..Tek biletle buraları gezin.

 

12. Ve fırsat bulursanız en azından şatolar (Kale) ülkesi olan Almanya’ da “Neuschwanstein” Kale’ sine  (castle)  gidin :

Walt Disney’in Uyuyan Güzel masalına ilham olan şatonun bugünkü halini almasını sağlayan, hatta logosunda da kendine yer bulan Neuschwanstein kalesi ; Almanya’nın Bavyera eyaletinde en çok ziyaret alan yapıların başında geliyor. Münih’e 120 km, Stuttgart’a ise 220 km uzaklıktadır.

Öyle ki Walt Disney bu gizemli şatodan oldukça etkilenmiş. Filmlerinin mekan tasarımlarında kaleden ilham almış, uzun yıllar da logosunda kullanmış. Günümüzde Würzburg ile Füssen’i birbirlerine bağlayan Romantische Straße’nin (Romantik Yol) duraklarından biri olan Neuschwanstein Kalesi her mevsim turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Hohenschwangau kasabası yakınında bulunan sarp bir tepeye kurulmuş olan, 6 katlı, 19. yüzyıl Neo-romantizm mimari stiliyle yapılan kaledir. Araç ile yaklaşık 2 saat süren 120 kilometrelik bir yolculukla Neuschwanstein Kalesi’ne varmanız mümkün. Özel araçla gidecekseniz Münih’in güneybatısına yönelip Schwangau tabelalarını takip etmeniz gerekiyor.

Yada ; Münih Merkez İstasyonu olan Hauptbahnhof’ tan Bayern Regional bilet alarak (yada bölgesel tren bileti)( Tren için bakın bakın).

Fussen’e gidiyorsunuz.  Füssen’den 73 yada 78 numaralı otobüslerle kalenin bulunduğu köy olan Hohenschwangau’ a geçilir (Kale, Füssen’e 3 kilometre uzaklıktaki Hohenschwangau köyünde yer almaktadır)..

Füssen’ den RVA 73 numaralı otabüs için : Steingarden / Garmisch-Partenkirchen yönüne, RVA 78 numara içinde : Schwangau yönüne binin!..(Hohenschwangau Neuschwanstein Castles, Schwangau otobüsten ineceğiniz noktalarıdır).İnnnilen alanda ; Neuschwanstein bilet ofisini bulacaksınız. Bu noktadan kaleye yürüyerek, servis otobüsüyle veya at arabası / fayton ile ulaşabilirsiniz, bisiklet ve araba ile kaleye çıkmak yasak!.Ziyareti ne zaman planlarsanız planlayın erken saatlerde gidin.Zira kale önünde yığılmalar olmakta.. Giriş kişi kapasitesi ile sınırlı!. Yaz ayları çok yoğun..Üşümeyi göz önüne alırsanız, kış & sonbahar seçeneği daha az kalabalık ortamda olmanızı sağlar.REZERVE gitmek en iyisi.

Alplerin eteklerinde inşa edilen Neuschwanstein Kalesi’nin önü alabildiğine uzanan ovalarla kaplıdır. Bavyera Kralı 2. Ludwig, Neuschwanstein Kalesi’ni inşa ettirdikten sonra şatonun yakınındaki Berg Kalesi’ne hapsedilir ve burada hayatını kaybeder. Ölümünden sonra sessizliğe gömülen Neuschwanstein Kalesi yıllarca unutulur.

Ancak uzun bir aradan sonra Disney’in çizgi filmlerinde ve dünyanın birçok yerine inşa etmeye başladığı tematik oyun parkları olan Disneyland içinde benzerlerinin yapılmasıyla yeniden gündeme gelir.

Rehbersiz en düşük ücretle Kale girişi: Tam 15 € (+ 2.5 € servis bedeli)(online) ; 18 yaş altı Free (+ 2.5 € serv.bedeli)

Rehberli & Rezervli ve turlu Kale girişi : tam 54 € ?.. Münih’ ten günlük turlar var. Bir kısmı yalnızca Kale girişine bırakmakta !Dikkat. Kale ziyareti Yaz dönemi saat 09-18, kış dönemi saat 10-16 arası ziyarete açıktır. 24/25/ 31 aralık ve 1 ocak kapalı!..Kale içinde görüntü almak yasak!

 

** Hohenschwangau kasabası – Sfagnum durağından –  Atlı fayton ile kale çıkışı : 5 €’ dan başlar, iniş : 3 €’ dan başlar (seçenekli – inceleyin)..Ayrıca burada Kale altında 4. oto park alanında “Kale schuttle bus” -otobüs servisi var. Her 20 dk da bir kaleye çıkar. Çıkış bedeli 2.5 € tam bilet içindir. Kale önünde de iniş servisi bulunur. İniş : 1.5 € tam bilettir..Çift yön :3 €..7-12 yaş için çift yön :1.5 € tutarlıdır.Şoför nakit para kabul eder.

Otobüten indiğiniz Sfagnum &Schwangau durağı’ından :  Kale Ulaşım Bilgiler-Ücretler (buradan)

Kale Bilgi- Bilet – Rezervasyon için genel  : Bilgi hattı.1 / Bilgi hattı.2 

 

 
 

– Münih ; Ana Klasöre dön –

 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir