Madrid Ulaşım Rehberi-Havaalanı/Transferler

 

MADRİD,  ULAŞIM

– ŞEHİR İÇİ TOPLU TAŞIMA –

 

Madrid’ de hem şehir içi hem de şehir dışı ulaşım konusu son derece  rahat ve hızlıdır. Kentte şehir içi ulaşım oldukça kolaydır.24 saat hizmet veren servisleri mevcuttur. Madrid’in çok büyük bir şehir olmaması da bunda etkendir. Rahatlık ile birçok yere yürüyerek bile ulaşabilirsiniz (ki ben 3 günlük gezimde toplu taşıma kullanmadım!..Gayette yorucu olmadan rahat rahat şehir merkezini gezdim). Kent içi ulaşımda ;  metro, otobüs, tren, taksi ve bisiklet kullanılmaktadır.

Madrid’e şehir dışından ya da ülke dışında gelecekseniz tren veya havayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Barajas Uluslararası Havalimanı ile birçok ülkeden direkt uçuş mevcuttur.

Türkiye’den Madrid‘e aktarmasız olarak sadece İstanbul’dan uçuşlar bulunuyor. Uçuşları ise sadece Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları gerçekleştiriyor. Aktarmalı uçmak isterseniz Air France, KLM gibi birçok seçenek mevcut. Uçuş süresi ortalama İstanbul (SAW)’dan 3 saat 45 dk. sürmekte

Tren ise genellikle ülke içerisinde kullanılsa da Londra, Paris, Madrid gibi uzun hatlarda da seferleri vardır.

Öncelikle Uluslararası Madrid Havaalanına bakalım..

 

Madrid Havaalanı – (Madrid-Barajas) (IATA: MAD , ICAO: LEMD)

madrid_airport_distance-maps

Dünyanın önemli bir çok kentinden Madrid’e uçuş seferleri düzenlenmektedir. Uçuşlar şehrin ünlü havaalanı Barajas Uluslararası Havalimanı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Şehir merkezine 13 kilometre mesafede bulunan bu havalimanında 4 tane terminal bulunmaktadır. 

madrid_airport_map

madridairp_termlinemaps

Madrid Havaalanı Avrupa’daki en büyük havalimanlarındandır. İberia Havayolları’nın ana uçuş noktası olarak kullandığı yerdir. 1931 yılında açılan havalimanındaki T1, 2 ve 3. terminalleri birbirine yakındır (terminal içinden yürüyerek birinden diğerine geçiş mümkün) ve terminallere metro (L8) ile ulaşmak mümkündür. 4. terminal ise diğerlerinden nispeten uzaktır ve 2 adettir (+ T4S , bu iki terminal arasında 2 km.lik mesafe bulunur) ve kendi metro sistemi vardır. Hangi terminalden inip bineceğinizi önceden bilmenizde fayda vardır..

Terminal 1: Uluslar arası ve bazı Avrupa uçuşları (Air Europa, Air France, Easyjet, Lufthansa) Arjantin, Meksika, Mısır, Katar, Suudi Arabistan, Tayland ve Amerika Birleşik Devletleri uçuşları bu terminalden işlemektedir. THY & Pegasus da bu terminali kullanmaktadır.

Kapılar – Gate : A – B – C // A1-A2,  A9-A12 ( A kapısı – kat O ),  A2-A8, A13-A14 (A kapısı – kat 1),  B18-B33 (B kapısı – kat 1),  C30-C42 (C kapısı – kat 1).

Terminal 2: Birçok Avrupa uçuşu, bazı uluslar arası uçuşlar, İç hat uçuşları,  Schengen ülkesi : Almanya, Portekiz ve Norveç gibi yerlere yapılan uçuşlar bu terminaldendir.

Kapılar –  Gate : C – D // C43-C50 (C kapısı – kat 1), D53-D66 (D kapısı – kat 1)

Terminal 3: (Puento Aero Terminali) Madrid – Barselona arasındaki uçuşlar bu terminal üzerinden yapılmaktadır.

Kapılar – Gate : E – F // E67-E82 (E kapısı – kat 1),  F90-F94 (F kapısı – kat 1)

Terminal 4 : Iberia ve diğer OneWorld alliance uçuşları. Bu terminale ulaşım için 1. veya 2. terminalin dışından işleyen ücretsiz servislere binmek gerekmektedir (biniş kartı ibrazı gerekir!). American Airlines, İberia , Finnair, British Airways, Malev bu terminali kullanabilmekte..

Kapılar – Gate : H – J – K – M – R – S – U  // H1-H30 (H kapısı – kat 1), J40-J59 (J kapısı – kat 1), K69-K98 (K kapısı – kat 1), M22-M51 (M kapısı – kat O), R1-R18 (R kapısı – kay 1), S23-S48 (S kapısı – kat 1), U55-U74 U kapısı – kat 1)

Terminal 4

madridterm4air

madrid-t4ph

Terminalleri, aradaki bağlantıları vede alandan şehir merkezine ulaşım imkanlarını (toplu taşıma) inceleyelim..

madrid-airport_fullterminal-maps

☻   ☻

madri-airport_fullterminal-maps2

☻   ☻

madridairport_trminal1-4-regmaps
** Terminal 1-2-3
madridairport_trminal4-4sregmaps
** Terminal 4 – 4S

☻   ☻

madridairport_m8-city-transport_map
** Metro 8 – Airport/City transport

 
Haritalar incelendiğinde , şehir merkezine ulaşımda ;

T1 terminalinden –> Express Bus-Aeropuerto (24 saat) , 101  ve 200 numaralı City Bus, 822 -824 numaralı İnterCity Bus,  Alsa gibi uzun yol otobüsleri hareket edecektir..T 1 den doğrudan metro L 8 ulaşımı yoktur! Bunun için gereğinde yakın mesafeli T2 terminale geçmeniz gerekecektir.Yada “boarding kartınızı” gösterip shuttle Bus’a binerek; T1-4 terminalller arası ücretsiz transfer yapacaksınız..

T2 terminalinden –-> Express Bus-Aeropuerto, 101  ve 200 numaralı City Bus, 824 numaralı İnterCity Bus ulaşım imkanını ile kente ulaşacaksınız.

T3 terminalden ; T 2 yada T4 bağlantısı yapın!

T4 terminalden –> Express Bus-Aeropuerto, Metro L 8, C1-Renfe/Suburban banliyö treni, 200 numaralı City bus, 827-828 numaralı İnterCity bus ve Alsa Uzun yol otobüsleri servis yapmaktadır..C1-Renfe yani ulusal demir yolu şirketi : Chamartín , Nuevos Ministerios, Atocha central , Méndez Álvaro ve Príncipe Pío istasyonlarında duracaktır.

T4 ve T4S arasında özel raylı sistem bulunur..Alandan şehir merkezi Atocha-Renfe ve Chamartin tren istasyonlarına ulaşımda yukarıdaki haritayı inceleyin..

Giden yolcu (Departure) olarak Madrid havaalanı:

madridairp_departure1

Giden yolcu olarak ilgili terminalinize ulaştığınızda terminal giriş kapısı üzerinde uçuş şirket logoları vede Check-in işlemini yaparak valiz verme alanına ulaşacağınız (kontuar) numaralar yazılıdır ( pegasus için T1 de gezi yılında kapı logosu yoktu!, bir kapıdan girip içeride uçuş numarası ile  Check-in  alanını yani kontuar noktasını teyid ettik! ).

madridair_chek-indesk

Yukarıda ; Pegasus havayollarının saat 14.15 tarife ile İstanbul (SAW) uçuşuna ait,  PC 538 uçuş no’lu check in kontuaraları : 335 -337 numara idi..

madrid_airportchecin_bagaj

Kabin bagajı harici diğer bagajımızı kontuar yetkilisine verip,biniş kartlarımızı ( boarding ) aldık..

madridairp-gatenumber

Kapılar (Gate) yönlü levhalar ile , uçuş kapınıza yürüme ile ulaşım zamanını da göstererek  size kolaylık sağlayacaktır ..Sonrası Gümrük – pasaport kontrolü ile  Kapınıza , isterseniz Free Shop’a ulaşımınız olacaktır.

Gate A-B-C-D-E……Pegasus için ; o tarih itibari ile kalkış kapısı Terminal 1 – Gate B 30 idi..

madridairport_boardintime

Gelen yolcu ( arrival ) için;  pasaport kontrolü ve bagaj teslimi ile alandan çıkmaktasınız..

 

Madrid havaalına geldik, sırada Şehir merkezine ulaşımımız var..Seçenekler nelerdir ? Bir bakalım:

Öncelikle bilin ;

Kentte Toplu taşıma sitemini  – CRTM ( Consorcio Transportes Madrid ) şirketi yapmaktadır.Taşıma araçları – durak ve haritada yer alan ulaşım araç “logoları” aşağıda olduğu gibidir.

crtmptransportmadridlogo

Logo’lar : soldan itibaren –> Madrid Metro (Subway)(12 hat)EMT City Bus (1000 üzerinde araç – 244 hat) – Suburban-İnterCity Bus (banliyö-şehirler arasına özel otobüs işletmesi) – LRT & Tramvay <metro Ligero> (4 hat, 52 istasyon) – Cercanias-Renfe < C1-2-3…10 > (Suburban railway)(banliyö demiryolu ağı – tren hattı, 10 hat – 92 istasyon)

Kentte ayrıca ; Tour Bus ( Hop On Hop Off – Madrid City Tour ( MCT ) taşımacılığı da var, Unutmayın!

 
Hava alanından Şehir merkezine ( City Centrum ) Ulaşım İmkanları – 2016

** Madrid Havaalanı’ndan şehir merkezine çeşitli araçlarla ulaşabilirsiniz.

1 )  Aerocity – web : Havaalanı – Şehir merkezi – Havaalanı hizmetini sunan shuttle servistir.Tek yön yada çift yönlü hizmeti alabilirsiniz.Araçlar (7 kişiye kadar) rahat, güvenli, kaptanları saygılı ve yardımcıdır (deneyimim olmuştur!).. Araçlar klimalı, müzik sistemli rahat ve sıkışık olmayan koltuk sistemine sahip panel van – Cast Minibüs tarzı araçlardır.

Yolcu sayısına göre ya non stop yada en fazla 3 duraklamalı (yolcu alımı) seyahat imkanını sunar. Yol ortalama 25 – 30 dk. sürecektir (non stop), bu süreç  eğer ek yolcu alacak ise + 30 dk’ a kadar uzayabilmektedir..Sistem yolcu sayısına göre araç güzergahını belirler. 1 yada 2 kişilik rezervasyonda ek yolcu alımı beklenmelidir!.Kredi kartı ile hizmeti satın alır yada rezervasyon yapabilirsiniz.İşlem sırasında transport için sizin alınacağınız yada götürüleceğiniz otel yada konutun bulunduğu posta kodu,  adresi , otel – okul vs  konumu  bilgisi baz alınacaktır + adres bilgileri + telefon bilginiz  de istenecektir.

Madrid için posta kodları : 28001 , … , 28984′ e kadar uzamakta .. size uygun adres kodun girilmesi gerekecektir (google maps’ta rahatlıkla bir yerin konumdan size ait kodu bulursunuz!).Elinizde bir çıktı yada rez.numarası vs. onamlı bir belgeyi bulundurun.Başka ek bir gider olmayacaktır.Araçlar (Cast minibüs) genelde mavi – lacivert renktedir.

2016 için ücretler aşağıdaki gibidir.

1-3 kişi : 24 € ( saat 06:00 – 22:00 ),  27 € (* saat 22:00 – 06:00 ve tatil günleri & hafta sonları )

4 kişide bu rakamlar : 27 – 29 € *,  5 kişide : 42 – 45 € * ,  6 kişi de : 44- 48 € * ‘ya çıkacaktır.

Ben beklemek istemem yada fazlaca bagajınız, ek taşınabilir özellikli eşyanız, özürlü bir bedensel yapınız var ise  : Express servisini satın alacaksınız! Ücretler : 1-3 kişi –> 42 – 46 € *,  4-8 kişi –> 52 – 60 € *

** Luxury Express servis : 7 kişiye kadar Limousine : 220 € , 18 koltuklu minibüs : 152 €,  30 kişilik bus : 206 € ,  50 kişilik bus : 223 € dur..

Standart ulaşımda kişi başına uygun ölçülü 1 bagaj + 1 el bagajı ücretsiz taşınır..Fazlası yada büyük valizler ek ücrete tabidir!

Yorum : 2 kişi üzerinde birde ek valizleriniz varsa,  havaalanı ulaşımda hem zaman, hem kapıdan alınıp kapıya kadar transportun avantajları ile bu sistem çok mantıklı ve hesaplı olacaktır..Göz ardı etmeyin.

** Aerocity için – Sorularınıza cevabı ( ing.),  bu alandan bakınız..

2 ) Ares Mobile – web  : Benzeri işi, daha seri ve  kişiye özel,  Vip olarak yapar..Bir şoför sizi havalimanında karşılar ve gideceğiniz yere kadar götürür.

3 kişi için örnek ücretlendirme : araca göre değişerek,  Standart Sedan / Executive Sedan hizmet bedeli => 50/60 € ‘dan başlar.Araçlar daha geniş ve lüx araçlardır ..Şirketin Grup ( 50 kişiye kadar) taşıması da mevcuttur.

3 ) CRTM Otobüs-Exprés Aeropuerto : Aeropuerto adı verilen otobüs sistemi 365 gün, 24 saat çalışmaktadır.Metro aktarması yük olacak ise ve özelikle gece geç saatler için en iyi seçenek. Cibeles meydanı-Atocha ve havaalanı arasında doğrudan bağlantı sağlar.Bu otobüs sadece üç durakta durmaktadır (O’Donell, Plaza de Cibeles ve Atocha).

Gün içerisinde saat 06.00-23.30 arası; 15-20 dakikada bir düzenlenen sefer sıklığı, geceleri  ( saat 23.30-06.00) 35 dakikada bire düşmektedir. Seyahat yaklaşık 40 dakika sürmektedir. Bilet ücreti 5 Eruo’dur ve otobüste de satın alınabilir. T1 –>  Atocha 30 dk. , T2 –> Atocha  35 dk. , T4  –> Atocha  40 dk sürecektir. Detay için buraya   yada   buraya bakınız

+ Alan- şehir merkezi ulaşımı –>  buradan
+ Şehir merkezi – alan ulaşım –> buradan

4 )  EMT buses Line 200 -204 : Terminal – T1-2-3 ten haraket ile “Avenida de América” bölgesine kadar, Line Bus 204 ise ayni yere T4 terminalden yolcu taşırlar Ücret : 1.5 € tek yön

+ Line 200 ulaşım bilgisi ( şehirmerkezi-alan ):

+ Line 200 ulaşım bilgisi ( alan-şehir merkezi ):

EMT – Havaalanı Otobüs’ler – servis bilgileri için buraya bakın 

5 ) Metro: Madrid havaalanı ile şehir merkezi arası ulaşımda kullanabileceğiniz bir diğer ulaşım aracı ise metro’dur. Bulunduğunuz terminal içerisinde yer alan metro istasyonuna binerek (bağlantılar ile) merkezde dileğiniz yere ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Metro 8 hattı ; En rahat ulaşım şeklidir.. Son durak için yol yaklaşık 15-20 dk. sürmekte..Aeropuerto T4 kalkışı ile sonrası T 2-3 hava alanı duraklarından binerek ; hattın son durağı “Nuevos Ministerios” a ulaşın (T1 de istasyon yok). Metro 8 yol güzergahı ; metro Line 4 ve 9 ile, son durak Nuevos ministerios’ta ise,  Metro line 6 ve 10  ile “connection” – taransfer bağlantı imkanı sağlanacaktır.

Madrid’de metro saat 06:00 – 01:30 arasında hizmet verir. Her 5 dakikada bir metro gelirken saat 22:00’dan 23:00’a kadar 10 dakikada bir, 23:00’dan 02:00’a kadar 15 dakikada bir gelmektedir. Madrid’de metro bilet fiyatları ineceğiniz durağa göre hesaplanmaktadır (zone). Havaalanından alınan bilet ücreti 4.50 € ‘dan başlar, detay aşağıda!.

** T1 terminalinden metro 8 için doğrudan istasyon yok! .T2 ‘ye geçeceksiniz (biniş kartınız ibrazı ile free shuttle servis’e binerek)

madridairport_m8-city-transport_map

6 )  Tren :  Line C1 / Renfe Cercanías (web) : T4 terminalinden saat 06:00 – 23:30 / Príncipe Pío’dan : saat 06:00-22:30 arasında hizmet verirler. 30 dk.periotla kalkan trenler sizi ; Chamartín (11 dk), Nuevos Ministerios (18 dk), Atocha (25 dk – burası AVE hızlı trene, Prado & Reina Sofia gibi müze alanlarına yakındır), Méndez Álvaro (29 dk – ), Pirámides (35 dk – * metro L5 için bağlantı noktasıdır. Bu metro hattı ile şehir merkezli pek çok noktaya gidersiniz -> La Latina & Opera & Gran Via .. ) vede   Príncipe Pío (38 dk) istasyonlarına ulaştıracaktır.Tek yön – 2.40 € , çift yön : 4.80 € dur.

** C1 hattı yol-durak güzergahıtıkla

7 ) Taksi : Madrid Bajaras Uluslar Arası Havalimanı – Madrid şehir merkezinde ulaşımı taksi ile sağlamak isterseniz 20 – 30 Euro gibi bir bedel ödemeniz gerekmektedir. Online ya da akıllı telefon uygulamaları ile taksi rezerve etmek mümkündür.

 
**Sonraki sayfada , Madrid Şehir içi Ulaşımı – Araçlar – Bilet türleri..
 
 
 

Önceki Sayfa ↔ Sonraki Sayfa 

– Madrid ; Ana Klasöre dön –

– İspanya ; Ana Klasöre dön –

 
 
 
 

Madrid Ulaşım Rehberi-Havaalanı/Transferler” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir