Madrid , Toplu Taşıma/Araçlar/Bilet Türleri

 

MADRİD ŞEHİR İÇİ ULAŞIM – ARAÇLAR – BİLET TÜRLERİ

 

Madrid şehir içi ulaşımı olarak rahat bir başkenttir. Hemen hemen tüm gezi alanlarına  rahatlıkla ulaşımı sağlayacaktır. Hizmet saatleri geniş bir dilime yayılmaktadır.Araçlar temiz ve güvenlidir.Gün boyu hizmet alacağınız servislere sahiptir. Metro, otobüs, tren, taksi ve bisiklet Madrid şehir içi ulaşımda yaygın olarak kullanılmaktadır.Londra’dan sonra Avrupa’nın ikinci büyük metro hattına sahiptir.

Madrid Avrupa’nın en modern ve en geniş kentsel toplu taşıma ağına sahiptir. Toplu taşıma araçlarının kullanımı kolay, çevre dostu ve ekonomiktir.Biletler, gişelerden, büfelerden ve otomatlardan alınabilir. Metro hatlarını ve duraklarını gösteren harita istasyonlardan edinilebilir. Metro biletlerini metro istasyonlarındaki makinalardan nakit veya kredi kartı ile satın alabilirsiniz.

Ulaşım ile ilgili detaylara geçmeden önce, kısaca taşımacılıkta Zone – Bölge uygulamasını anlatalım.

Ulaşım ağı, Madrid’in merkezinden dışarı yayılan konsantrik daireler tarafından oluşturulan çeşitli bölgelere bölünmüştür (zone).Madrid toplu taşımacılıkta, 6 sı Madrid yerel komite bölgesi vede 2 si Castilla-La Mancha’ a ait olmak üzere 8 farklı sistem uygulaması < zone > mevcuttur.

Madrid için ; A bölgesi merkezde bulunur ve B1, B2 B3, C1, C2 bölgelerine ayrılmışken, Castilla-La Mancha için de ; E1 ve E2 bölgeleri – zone’ları vardır. A bölgesinden uzaklaştıkça bilet fiyatı artar.

 

mapa-zonas-metro-madrid

                        ****

metro-madrid-zonesph-2016

Bu nedenle ulaşım yapacağınız bölge, transport ücretini belirler, gidilecek yere ve bölgeye uyan zone biletini alınız!.Örnek verelim  : B2 zone  denince –> Bölge olarak A-B1-B2 bölgeleri kapsam alanında olacaktır.

  • Mesela ;  Buradan   Zone A (City centrum – Turistik Madrid)  için uygulama neymiş görün..
  • Renfe- Cercanias (Commuter Raiway-Kentsel tren ağı ) için Zone uygulaması  – buradan

 
Zone uygulama örnekleri’ni çoğaltalım :

– 2 zone : B1-B2, B2-B3, B3-C1, C1-C2, C2-E1, E1-E2
– 3 zone : B1-B3, B2-C1, B3-C2, C1-E1, C2-E2
– 4 zone : B1-C1, B2-C2, B3-E1, C1-E2
– 5 zone : B1-C2, B2-E1, B3-E2
– 6 zone : B1-E1, B2-E2
– 7 zone : B1-E2

Not : Madrid metrosunu karmaşık yapan zone’lar (bölgeler) hatlara göre değil, km’ye göre sınırlandırılmıştır. Örneğin biletinizin izin verdiği istasyonda inmeyi unutup sonraki durakta indiniz dolayısı ile siz  zone atlamış oldunuz, bu durumda çıkışta aradaki farkı ödemeniz gerekecektir.

 

TOPLU TAŞIMA – TRANSPORT HİZMETLERİ

Madrid’te toplu taşıma hizmetini CRTM ( Consorcio Transportes Madrid ) işletmesi sağlanmaktadır (web)..

Madrid’ te :

  • 238 istasyonu ile 12 metro hattı
  • 2007 de kurulan LRT- Tram  hafif raylı-tramvay sistemi (4 hat),
  • bir bölümü biodizel yada sıkıştırılmış gaz ve elektrikle çalışan 1900’e yakın otobüs ve 200 üzerindeki güzergah hattı ile EMT Bus – şehir içi otobüsleri
  • 26 özel şirket oluşumlu 324 hatlı ve günlük 800 bin kişi taşıyan şehirler arası otobüs  – intercity bus işletmesi
  • 13 hatlı-uzun mesafeli şehirler arası otobüs işletmesi (Long Distance Buses)
  • Renfe-Cercanias (Commuter rail lines) adında “kentsel tren ağı” olan suburban raylı sistemi < C1-2-3.. C10 >    CRTM geniş bir ağda toplu taşımacılık hizmetini sunmaktadır.

Kısa bit not : Şimdi sizlere aşağıda uzun ve titiz araştırmalar yapıp aktardığım “Madrid Ulaşımı’na” oldukça enerji harcadığımı aktarayım. Madrid için kentte 3 dolu gün kaldım. Ama yürüyerek gezmeyi seven birisi olarak, gezi alanlarınında yakınlığı vesile olunca ben, Madrid’te tek ulaşım aracına binmedim, makinadan bilet geçirmedim!. Günlük 10 km üzerinde yol alarak, araç kullanmadan kenti bir güzel gezdim..Bunu da bilmenizi isterim..

** Bu adreste Turist info bilgileri mevcut ..Araçlar – toplu taşıma haritaları – gezilecek yerler – tarife ve çalışma saatleri vs pekçok şey var ..inceleyin

***  Bu adresten  Madrid’te toplu taşıma için güncel bilgi – dökümanları alın..

++ İlgili araçlar için ücretlendirme bilgisi sizler için aşağıda detayları ile açıklanacaktır..

 

Ulaşımda temel konuları aktarıyorum, ilkin bunları akılda tutunuz.

  • Metro ve otobüsler için ayni biletler geçerlidir, bilet aktivasyonlarının-geçerliliklerinin bitiş saati 04:59 ‘ dur, yeni zaman dilimi saat 05:00 sonrası başlayacaktır.
  • Single/tekli geçiş biletleri : uygulamalarda ayni bilet, emsali olan araç tipinde (otobüs-otobüs, metro-metro) max. 1 saat transfer imkanını tanır.Sonrası zaman diliminde ulaşımda yeni bir geçiş olacaktır! Bilet alınız!..
  • 10 geçişli biletler farklı kişilere de uygulanabilir.Her kişi için bilet, makinadan ayrı ayrı okutulmalıdır. .Ve bu bilet türlerinde geçerlilik süresi belirli bir süre – genelde yıl sonuna kadar olacaktır.Bakiyeniz yeterli ise haftalarca kullanma imkanınız var.
  • İstasyonlardan çıkmadan yapılan transferler ücretsizdir!..
  • Aşağıdaki tarife ve ücretler kafa karıştırmasın..Gezi alanımız turist olarak sıklık ile zone A – merkezi Madrid olacaktır.Madrid’te kalacağınız günde önemlidir. 3 günlük konaklamanızda single/tekli bilet alımında, günde en fazla 3 araç kullanımıyla toplamda en az 13.5 € bilet giderimiz olacaktır!.Halbu ki 10 lu geçiş bileti gün sınırsız size 12.20 € ya mal olacaktır.Kısaca sayınız 1 den fazla vede hesaplar ile gün geçirmeyim derseniz uygun olanı ; 10 geçişlik biletlerdir..Bittikçe de yenisini alırsınız (gezimiz çoğu yürüme – azı araç ile olur derseniz + sayıca 2 ve üzerindeyseniz bu seçenek uygundur).
  • Tek kişi iseniz vede sık toplu taşıma kullanırım derseniz  size günlük Turist kart’ta uyacaktır (Zona A : 1 günlük → tam 8.40 €, 4-11 yaş 4.20 € ;  3 günlük tam 18.40 €, 4-11 yaş 9.70 € ; 7 günlük tam : 35.40 € )(havaalanı ulaşımı dahil şehir içi ulaşım araçlarında sınırsın gün bazı taşıma dahildir)(DETAY AŞAĞIDA)
  • Madrid Citiy PassMadrid City Pass, kentin en ünlü yerlerine hızlı giriş imkanı, havalimanı transferi ve sayısız turistik yerlere indirimler içeriyor. Daha da iyisi, her şeyi e-posta ile alırsınız, böylece  zaman kaybetmezsiniz.

 • Ücretsiz ve sıraya girmeden – Real Madrid Stadyumu Turu, Prado Müzesi, havaalanını özel taxi transferi,  Ücretsiz 24 saat Hop-On Hop-Off Bus seyahati… + Bazı müze ve atraksiyonlarda % 20 indirim…Tam bilet  : 97 €, 4-14 yaş : 55 € (kart toplu taşımada GEÇMEZ!).
  • Hava alanından kent merkezine gelişlerinizde ; 1 yada 2 kişi iseniz valiz yükünüz de yok ise en uygunu Express -Aeropuerto otobüsü (kişi başı 5 €) yada metro L8 (kişi başı 4.5 €) olacaktır.Otobüs avantajınız bu sitemi 24 saat kullanmanız olurken, metro saat 01.30 da sonlanacaktır.Otobüs tercihinizde saat 01.30 sonrası metronun servis dışı olması göz önüne alındığında, sonrası bir transferli olan yerde konaklayacaksanız buraya ulaşım için otobüsten sonra ya gece otobüsü ya taxi seçeneğiniz kalacaktır.Kısaca geliş saatiniz önemli!..
  • sayınız 3 ‘ten fazla ise hele birde valiz + gece yarısı vardı iseniz + uzak mesafeye gidecekseniz en mantıklısı ” aerocity ” – özel shuttle servis olacaktır ( 3 kişi: 24-27 €)..Birde kapıya kadar ulaşım imkanı.. yoksa Taxi seçeneği kalacaktır!
 • Hat 200 ve 204 belediye otobüsleri için ; eğer  konaklama alanınız “Avenida de América” yani son durağa yakın ise bu seçeneği kıllanırsınız (kuzey doğu bölgesinde merkeze 12 km uzaklığı ile yaklaşık 35-40 dk lık mesafededir!)(1.5 € -kişi).

Detaylara geçelim o zaman..
 

Madrid İçin Ulaşım – Ücret tarifesi ( Genel – 2016 )

  • A bölgesinde single 1-trip /tek yön bilet:
   ZONE A ulaşımında ve ML1 tramvay hattında geçer. Bilet fiyatı gideceğiniz istasyon sayısına göre 1,5 – 2 € (A-B) arası değişir. Makinalardan biletinizi ineceğiniz istasyona göre satın alıyorsunuz. Seçilen istasyonlar arasında 1 kez kullanabilirsiniz.

madridmetro_singleticketprice1

  • 10 trip/onlu bilet 12.20 Euro’dur (zone A tüm metro ist. + Metro Ligero 1-ML1 ).
  • Kombine Tekli Bilet (Bilette Sencille Combinado): 3 €… Havalimanı dışında TÜM ZONE’LAR’da + Metro Ligero (1-2-3) geçerlidir. Tek sefer kullanılır.
  • İndirimli 10’luk Bilet (Tarjeta 10 Viages Metrobus): 12.20 €. Zone A + ML1 içindeki metro, tramvay ve otobüslerde geçer. Birden fazla kişi tarafından kullanılabilir..
  • Kombine 10’luk Bilet (Bilette Combinado 10 Viajes): 18.30 €. Havalimanı dışında TÜM ZONE’LAR’da + metro Ligero(1-2-3) geçer, metro ve otobüslerde kullanılabilir.
  • Havalimanı (Aeropuerto): Tek bilet 3 €. Alan terminallerinden Madrid merkeze ulaşımda tek binişlik metro biletidir.Son duraktan sonraki transferde geçmez! eğer aktarmalı metro’ya binecekseniz varış yerinize göre ; 4.5 – 5 € luk Metro single + airport ticket seçenekli olanı alacaksınız (zone A metro + ML1)

+ Hava alanından, online , Tourist Information Office lerden temin edebilirsiniz..

• Tourist Centre Plaza Mayor. Hergün 09.30 – 20.30.
• Atocha Station. AVE departures – kalkış nok. Zemin kat- günlük (24, 25, 31 aralık 1 ve 6 ocak hariç ) 08.30 – 13.30 , 14.30 – 16.30
• Calle Mayor 42. P.tesi-C.tesi : 09.00-20.00, Pazar ve tatil gnl. 09.00-19.00
• Tourist Information desk – Point Paseo del Prado
• Plaza de Callao – Tourist Information noktası
 

 • Tourist Travel Pass – Tourist Card

tourist-travel-pass_tourist-card

Tüm toplu taşıma araçlarında 1, 2, 3, 5 veya 7 takvim günü için geçerlidir ve iki bölge için geçiş arasından seçim yapabilirsiniz.

Bölge-Zone A (Expres Aeropuerto-Airport Express servis hariç) Havaalanı, tüm şehir otobüs hatları, Renfe Cercanias banliyö trenleri( bölge 0 ve A) ve ML1 dahil Metro Ligero hafif raylı trenlerede geçerlidir (Madrid City)

Bölge-Zone T ; tüm Renfe Cercanias banliyö trenleri, ML1, ML2 ve ML3 dahil tüm metro Ligero hafif raylı sistemde ve Parla tramvay hizmetlerinde, Madrid Bölgesinde tüm şehir içi ve şehirlerarası otobüslerde geçerlidir ( Guadalajara ve Toledo )(Expres Aeropuerto hariç).

turkartpriceph6

4-11 yaş % 50, 4 yaş altı free..  Online alım için buraya bakın

 

Şimdi toplu taşıma  araçlarını tanıyalım :

1 ) Madrid Metrosu – web

metro-peq

shopmadridviaph

Metro, Madrid ulaşımında neredeyse yüzyıldır kullanılmaktadır. Şehir içi ulaşımda en hızlı, konforlu ve ucuz yol metrodur. Puerta del Sol; metro sisteminin en merkezi istasyonudur. Gündüzleri seferler 3 – 5 dakikada bir, geceleri ise 10 – 15 dakikada bir düzenlenmektedir. Metro seferleri Pazar günleri 07:00’da, diğer günler 06:30’da başlayıp,  01:30’a kadar sürmektedir.

Sistemde : 238 istasyonu ile toplam 12 metro hattı mevcuttur..

** Hepsi bir arada 12 hat – durakları ile beraber (tıkla)

 

Metro hatları ( Harita – liste ) :

madridcitycentrum_metro_station_map1

  –Özürlü Haritası –

madridcitycentrum_metro_station_map2

madridcitycentrum_metro_station_map3

 

• Line 1 : Pinar de Chamartín ↔ Valdecarros – Hatta bakın
• Line 2 : Las Rosas ↔ Cuatro Caminos – Hatta bakın
• Line 3 : Villaverde Alto ↔ Moncloa – Hatta bakın
• Line 4 : Argüelles ↔ Pinar de Chamartín – Hatta bakın
• Line 5 : Alameda de Osuna ↔ Casa de Campo – Hatta bakın
• Line 6 : Circular – Hatta bakın
• Line 7 : Hospital del Henares ↔ Pitis – Hatta bakın
• Line 8 : Nuevos Ministerios ↔ Aeropuerto T4 – Hatta bakın
• Line 9 : Mirasierra ↔ Arganda del Rey – Hatta bakın
• Line 10 : Hospital Infanta Sofía ↔ Puerta del Sur – Hatta bakın
• Line 11 : Plaza Elíptica ↔ La Fortuna – Hatta bakın
• Line 12 : Metrosur – Hatta bakın
Line R : Ópera ↔ Príncipe Pío – Hatta bakın
 

Metro – 2016 Zone +  ücret tarifesi/genel – web

madridmetro_2016zone1price

                      *** 

metromadrid2016_pricezonesph

 

** Aylık Aboneli Metro Kartrları : Aylık metro kartı: A bölgesinde hem metro hem de otobüste kullanacağınız aylık metro kartının bedeli 54.60 € ; 26 yaşın altındaysanız aylık 20.00 € ; 65 yaş üzeri aylık 12.30 €’ dur (Abonelik için bu adresten müraccatınızı yapın)..

Hangi opsiyonu seçeceğiniz kalış sürenize ve toplu taşıma kullanma isteğinize göre değişiklik gösterecektir. Metro bilet yada kartlarınız ( mesela 10 ‘luk bilet ) ; Otobüsler de de geçmektedir!

+  Madrid Metro haritası (2016 – pdf) (+ zone + Light Rail Network/Tram-Metro Ligero) – yazılabilir

+  Madrid turistik bölgeler ve Metro istasyon haritası – yazılabilir

** Metro hatlarının çalışma saatleri değişkendir, bu adresten takip ediniz.

  • Madrid Metrosu genel bilgi & dökümanlar  -güncel – bu adresten
  • Madrid metrosu + Turistik yerler (web) (nereye hangi metro yakın) – Buradan
  • Metro’ya ait tüm haritalar için buraya bakın (web adresinden)
  • Turistik bölgeler ve Metro – buraya bakın (web adresinden)

 
2 )  Otobüs – web :

emt-madrid-app

EMT  Bus (Empresa Municipal de Transporte) :  1900’e yakın otobüs ve 200 üzerindeki güzergah hattı ile hizmet verirler ( 217 regular bus / 27 night bus ).

Madrid’de şehir içi halk otobüsleri kırmızı ve çoğu mavi renktedir.Şehirler arası-Interurbanos olanlarda yeşil renketedir. Kırmızılar eski kullanılan dizel motorlu iken, yeni kullanıma girmiş mavi renkler sıkıştırılmış hidrojen gazı ile çalışırlar.Otobüsler banliyö bölgelerine yolcu taşır ve hemen hemen şehrin her noktasına sefer düzenlemektedir. Servis saatleri : 06:00 – 23:45 arasıdır. 23:30 – 05:00 arasında ise sadece belirli yerlere gece otobüsleri çalışmaktadır (night bus – Madrid Búhos Night Bus).Madrid geceleri yaşamayı seven bir şehirdir. “Buhos”‘lar  şehrin en uzak noktalarına den sabaha dek sefer yaparlar.

Otobüs durakları şehrin her yerinde ancak en merkezi ve en büyük durak , tüm otobüs firmalarının kullandığı Atocha Tren istasyonunun yaklaşık 1 km. güneyinde yer alan Estacion Sur de Autobuses durağıdır. En yakınında da Mendez Alvarol metro istasyonu bulunmaktadır. Otobüse bindiğinizde biletinizi okutmanız gerekiyor, herhangi bir kontrolde biletinize işlem yapılmadığını tespit ederlerse işlem yapma hakları var!

Turist olarak otobüsler fazla kullanımda değildir..Binersekte zone A bileti alacağız..Kısaca : Otobüse binmek için tek yön bileti 1.5 €, 10’lu bilet ücreti ise 12.20 € ayırın..Metro bilet ve kartları otobüslerde GEÇER..

Otobüs seferleri 5-20 dakika arasında düzenlenmektedir. Gece otobüsleri 24:00 – 03:00 arasında yarım saatte bir, 03:00 – 06:00 arasında saatte bir vardır. Gece Otobüsleri – baykuş anlamlı olarak ifade edilen bir terminoloji ile  “Buhos” olarak anılırlar (Spanish for ‘owls’).Gece otobüslerinin çoğu Cibeles Meydanı’ndan kalkar. Gece yarısı; Plaza de la Cibeles üzerinden yürüme mesafeli olarak Sol ve Gran Via’ya ulaşımınızı sağlar.Metrodaki makinalardan aldığınız 10’luk “metrobus” biletleri otobüslerde de geçer. Tekli biletleri nakit karşılığı şoförden de alabilirsiniz. Fakat şoför 20 €’dan fazla parayı bozmayabilir. Bilet fiyatları zone’lara göre değişir, unutmayın!..

+ Otobüs Tarifesi, güncel  –  buradan..

+ Otobüs haritası – Plano Turistico maps ( turistik )  – buradan

emetbus-stop-stationph

Bu duraktan hangi otobüsler geçiyor ?

Otobüs Güzergahları – Durak noktaları – caddelere olan konumlar (harita) -Duraktan hangi hatlar geçmekte … — > Buraya bakın

Gece otobüsleri  –  Harita / Map ;

• Line N1: Plaza de Cibeles ↔ Sanchinarro
• Line N2: Plaza de Cibeles ↔ Hortaleza
• Line N3: Plaza de Cibeles ↔ Canillas
• Line N4:Plaza de Cibeles ↔ Barajas
• Line N5: Plaza de Cibeles ↔ Colonia Fin de Semana
• Line N6: Plaza de Cibeles ↔ Las Rosas
• Line N7: Plaza de Cibeles ↔ Vicálvaro
• Line N8: Plaza de Cibeles ↔ Valdebernardo
• Line N9: Plaza de Cibeles ↔ Ensanche de Vallecas
• Line N10: Plaza de Cibeles ↔ Palomeras
• Line N11: Plaza de Cibeles ↔ Madrid Sur
• Line N12: Plaza de Cibeles ↔ Los Rosales
• Line N13: Plaza de Cibeles ↔ Colonia San Cristóbal de los Ángeles
• Line N14: Plaza de Cibeles ↔ Villaverde Alto
• Line N15: Plaza de Cibeles ↔ Orcasur
• Line N16: Plaza de Cibeles ↔ Avenida de la Peseta
• Line N17: Plaza de Cibeles ↔ Carabanchel Alto
• Line N18: Plaza de Cibeles ↔ Aluche
• Line N19: Plaza de Cibeles ↔ Colonia San Ignacio de Loyola
• Line N20: Plaza de Cibeles ↔ Barrio de Peñagrande
• Line N21: Plaza de Cibeles ↔ Arroyo del Fresno
• Line N22: Plaza de Cibeles ↔ Barrio del Pilar
• Line N23: Plaza de Cibeles ↔ Montecarmelo
• Line N24: Plaza de Cibeles ↔ Las Tablas
• Line N25: Alonso Martínez ↔ Villa de Vallecas.
• Line N26: Alonso Martínez ↔ Aluche
• Line N27: Plaza de Cibeles ↔ Aeropuerto de Barajas

EMT Bus 2016 – tarifesi :

+ Single ticket – tekl yön bilet : 1.5 € ( gece  gündüz biletler kaptanlardan alınır..Max. 5 € verin! ..para üstü sorun..

+ 10 trip ticket – 10 binişlik bilet :

  • Metrobús ticket  : EMT, Metro Zone A ve  Metro Ligero (Madrid light rail –  tram) –> 12,20 €
  • Bus+Bus ticket : EMT  bus bağlantısını – yalnızca otobüsler arası bağlantıyı sağlar  –> 18,30 €

** 10 luk bilette,  bileti araçta okutma sonrası 1 gidişlik zaman dilimi max. 60 dk. dır.Sonrası farklı bir geçiş sayılacaktır..Yani 1 saat içinde siz,  otobüs + otobüs değişimi yapabilirsiniz!

Airport Express ticket : tek yön –> 5 €, kaptana max. 20 € verebilirsiniz!

+ Aylık transport kartları : Turistik amaçlı çok anlamlı değil?..Bilgi için bakınız..

+ Tourist Ticket – Turist Kartı : 

f_turistico

Toplu taşıma kartı olarak, 1-2-3-5-7 günlük satışları vardır. Kart ilk kullanımını takiben sonraki günün saat 04:59 ‘a  kadar geçerli olacaktır ( zaman periotları başlama saati 05:00 dır! ).

 • Zone A Turist kartı : şehir içi ( A bölgesi ) Tüm metro hatları , Airport Express hariç tüm EMT Bus – otobüslerde,  Renfe – suburban hatlarda ve Metro Ligero ML1 / Light Rail tramvay hattında geçerlidir.
 • Zone T Turist Kartı : Zone A’ ya ek olarak , Metro Ligero ML2, ML3 ve ML4 hattında geçer..

Ücret : zone A  –> 8.40 – 14.20 – 18.40 – 26.80 – 35.40 €  ( 1 – 2 – 3 – 5 – 7 gün )..

             zone T  –> 17.00 – 28.40 – 35.40 – 50.80 – 70.80 ( 1 – 2 -3 – 5 – 7 gün )

** 11 yaş altı % 50 indirimlidir.

+ Blue Card – Mavi Kart : Yerel idare konseyince özürlü olupta kaydı olanlara verilir.. Madrid Metro (Underground) (zone A) , EMT Bus (zone A) , Madrid Metros Ligeros (Madrid light rail –  tram) (ML1) de geçer..İlk çıkartma Free, sonrası 6.20 € / ay..

+ Büyük aile kartları : Bilgi için buraya bakın ( turistik değil! )

EMT Bus – Zone Tarifesi – 2016

emttarrife16ph

3 ) Tren: Madrid’in Atocha ve Cahamartin olmak üzere iki tane ana tren istasyonu bulunuyor. Bu tren istasyonlarından genellikle İspanya’nın diğer şehirlerine seferler düzenlenmektedir. Şehir içinde tren, pek kullanılan bir ulaşım aracı değildir.

4 )  SubUrban – Ferrocarril Renfe Cercanias – Commuter railway (banliyö trenleri) –  web :

renfecarcar-_ferroviario_241

Madrid’de trenler genellikle şehrin uzak noktalarına ulaşım sağlamaktadır. Şehrin bu noktalarında da görülecek yerlerin olmasının yanı sıra kuzey ve güneyine ulaşım da trenler aracılığıyla daha kolay hale gelmiştir.Bu hizmeti C1 -2- 3- .. C10 olarak 10 hat ve 92 istasyonu ile saat 05.30 – 23.30 arası vermekte.. RENFE (Red nacional de los ferrocarriles españoles) sektöründe günde 800 bin üzerinde günlük yolcuyu taşımaktadır!.

+ Renfe – Cercanias Tren ağı haritası için –> tıklayın !

+ Hat Haritası.1

+ Hat Haritası(Renfe).2

cercanias-madridmaps5

Hatlar :

• Line C-1 : Príncipe Pío ↔ Aeropuerto T4
• Line C-2 : Guadalajara ↔ Chamartín
• Line C-3 : El Escorial ↔ Aranjuez
• Line C-4 : Alcobendas-San Sebastián de los Reyes / Colmenar Viejo ↔ Parla
• Line C-5 : Móstoles–El Soto ↔ Humanes
• Line C-7 : Alcalá de Henares ↔ Chamartín
• Line C-8 : El Escorial / Cercedilla ↔ Atocha
• Line C-9 : Cercedilla ↔ Cotos
• Line C-10 : Villalba ↔ Fuente de la Mora

Tarife ve Ücretler:

ferrocarrrenfe-tarrife16ph3

5 ) Tramvay – Metro Ligero – Hafif Raylı sistem – LRT/UrbanRail – web :

metroligeromadridph5

Madrid’te 2007 de açılmış,  4 hat ve 52 istasyonu ile hizmet sunmakta.

Tarife ve ücretler

metroligerotarrife16

Hatlar – Duraklar ve genel bilgi

• Line ML-1 : Pinar de Chamartín ↔ Las Tablas
• Line ML-2 : Colonia Jardín ↔ Estación de Aravaca
• Line ML-3 : Colonia Jardín ↔ Puerta de Boadilla
• Line ML-4 : Parla Circular Line

madridmetroligero_lines-stopstationmaps

madridmetroligero-line-4maps
Metro Ligero-Madrid, Line 4

6 ) Taksi :  

logo_taxi-620x3301

Madrid’de resmi taksiler beyazdır ve üzerlerinde kırmızı çizgiler vardır. Uygulanan fiyatlar taksinin üzerinde gösterilir. Gündüzleri 1, geceleri 2, tatil dönemlerinde 2 veya 3 numaralı tarifeler geçerlidir. Havaalanı giriş ve çıkışları için taksilerde geçerli farklı ücretler vardır. Taksi şoförlerinin çoğunun İngilizce bilmemesi sorun yaratabilir. Bu nedenle gideceğiniz adresi yazılı olarak yanınızda bulundurmanızda fayda vardır. Müsait olan taksilerde yeşil “libre” yazısı yanar. Kırmız “Ocupada”  aracın meşgul olduğu anlamını ifade eder.

Taksilerin hepsinde kredi kartı geçmeyebilir. Şoförün 50 € üstü para bozma mecburiyeti yoktur.Diğer Avrupa kentleri ile karşılaştırıldığında Madrid’deki taksi sayısı çok fazla değildir ( tahmini 15 bin ? ). Ulaşım ortalama ;  20-30 € gibidir.Zorunlu kalmadıkça Madrid’te taksi kullanımı fazla olmayacaktır.

logo-triptico-amt-01
+ Tarife 1 – A zone ;  Haftaiçi–> P.tesi-Cuma 07:00 – 21:00. Açılış 2.40 €, km başına 1.05 €, 1 saat bekleme + 20.50 €
+ Tarife 2 – A zone : Haftaiçi –> Ptesi-Cuma; 21:00 – 07:00, haftasonları ve tatil günleri. Açılış 2.90 €, km başına 1.20 €, 1 saat bekleme  + 20.50 €

+ Tarife 3 – B zone :  bölge içerisinde, Pazartesi’den Cuma’ya saat 21:00 – 06:00 arası, Cumartesi 15:00 – 06:00 arası: km başına 1,25€

Ek ücretler : Gar – Fuar alanlarına + 3 € servis bedeli.. 25.12 ve 01.01 günleri 21:00 – 07:00 arası minimum servis ücreti + 7 € ‘ dur.

5 kişiden sonraki her bir yolcu için 1 € ek alınır!

** Bir kaç taxi iletişim bilgileri

Radio-Taxi Asociación Gremial: +34 91 447 5180 / +34 91 447 3232
Radio-Taxi Independiente: +34 91 405 1213 / +34 91 405 5500
Radio Teléfono Taxi / Euro Taxi: +34 91 547 8200 / +34 91 547 8500 / +34 91 547 8600
Teletaxi: +34 91 371 2131 / +34 91 371 3711 / +34 63 090 7990

7 ) Bisiklet: Madrid bisiklet dostu bir şehir gibi gözükmese de bu durum değişmektedir. Birçok caddenin bisiklete uygun hale getirilmesi ile bisiklet kullanımı artmaya başlamıştır. Hatta trafiğin yoğunlaştığı yerlerde bisiklet daha iyi bir seçenek haline gelmektedir. Tüm şehirde hizmet veren bir bisiklet kiralama sistemi henüz yoktur. Fakat özellikle merkezde ve turistik yerlerde Baja Bikes, Urban Biking gibi bisiklet kiralayan dükkanlar vardır.

Bunların dışında bisiklet kiralayabileceğiniz bazı bilinen yerler şunlardır:
Bike Spain: 91 559 06 53 – Plaza de la Villa 1, Calle del Codo; yarım gün 10, tüm gün 15 Euro, Cumartesi & Pazar 25 Euro

Karacol Sports: 91 539 96 33;  Calle de Tortosa 8; günlük 20 Euro, Pazartesi – Çarşamba ve Cuma 10:30 – 15:00 / 17:00 – 20:00, Perşemce 10:30 – 15:00 / 17:00 – 21:30, Cumartesi 10:30 – 14:00, Atocha Renfe. Buradan bisiklet kiralamak için 50 Euro depozit ödemek ve geçerli bir kimlik bırakmak gerekmektedir.

Trixi.com: 91 523 15 47;  Calle de los Jardines 12; 4 saati 8, 8 saati 12, 24 saati 15 Euro, kask 2.5 Euro, Pazartesi – Cuma 10:00 – 14:00, 16:00 – 20:00, Cumartesi ve Pazar 10:00 – 20:00 (Mart – Ekim), 10:00 – 15:00 (Kasım, Aralık, Şubat; Gran Vía)

8 ) Madrid City Tur – Hop On Hop Off  – web :

madridtransportmainph5

Gezi güzergahına göre bilet -ücretler (buradan) .. 3 güzergah mevcut..

Gezi Haritası ( yazıcıdan çıktı alın yada tablete kayıt edin,İşinize en çok yarayacak haritalardan! )

travel map
** Madrid travel map

Ücret :

1 günlük –> 7-15 yaş : 10 € ,  16-65 yaş (tam) : 21 € ,  65+ : 10 € ,  Family ( 2 + 2 ) : 53 €  * + online %10
2 günlük –> 13/25/13 €

Bus + 2 & 4 Atractıon seçeneği : 7 gün içinde belirlenmiş olan atraksiyon ile ( 80 <2 atrak.> / 115 <4 atrak.> ) – web 
 

Madrid’e Tren ile Gitmek – İstasyonlar 

Şehir, Ulusal demiryollarıyla İspanya’nın ve Avrupa’nın birçok önemli şehriyle direkt hatlarla bağlantı içinde. Madrid’de trenler genellikle şehrin uzak noktalarına ulaşım sağlamaktadır. Şehrin bu noktalarında da görülecek yerlerin olmasının yanı sıra kuzey ve güneyine ulaşım da trenler aracılığıyla daha kolay hale gelmiştir.Madrid’in tren hattı şehir merkezi ile çevredeki köy ve banliyöleri birbirine bağlıyor. Şehir dışındaki tarihi ve gezilecek yerlere gitmek için bu trenleri kullanabilirsiniz..

İspanya’daki en rahat ve hızlı trenler AVE, ALTARIA, TER, TALGO ve Electrotren’dir. Özellikle uzun sürecek seyahatlerde oturacak ve yatacak yer için rezervasyon şart. Renfe İspanya’nın resmi tren yolu şirketidir. Bütün uzun mesafe ve Madrid içerisindeki noktalara seferleri Renfe düzenlemektedir. Modern ve rahat trenlere sahip olan Renfe ile kafe, dinlenme odası ve uzun mesafeli yolculuklarda yatak hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. AVE, Renfe’nin pahalı hızlı trenidir.İspanya’daki gelişmiş demir yolu ağı RENFE, Madrid’in güneyinde Atocha, kuzeyinde ise Chamartin olmak üzere iki ana terminal ile şehre bağlanır.Buradan;  Sevilla, Barselona, Cordoba, Malaga, Toledo ve Zaragoza gibi yerlere seferleri mevcuttur.

Özellikle yaz döneminde, İspanya’nın dünyanın her yanından turist akınına uğraması nedeniyle, trenlerin oldukça dolu olduğunu hatırlatmamız gerek. Barselona – Madrid gibi yoğun olan bir hatta yolculuk yapıyorsanız, biletinizi önceden ayırtmanızda fayda var. Ayrıca, uzun mesafeli yolculukları gece yaparak, vakitten de kazanmanız mümkün.

Madrid’te üç tren istasyonu bulunuyor.

madridrailstationmaps4

+ Estación de Chamartín (Augustin de Foxa adresindedir, web ), kuzeyden (Fransa, Kuzey İspanya’dan ve Portekiz’den) gelen trenler tarafından kullanılıyor. Şehrin kuzeyinde bulunan istasyon, metro hattı ile şehrin önemli noktalarıyla bağlantı halinde. Metro ile L1 -10 numaralı hattı kullanarak ve Chamartin istasyonundan ulaşılabilir. Buraya gelen otobüs hatları ise 5, 14, 16, 66, 67, 70, 80, 107, 124, 129, 134, 135, 147, 150, 173, 174, 176, 178’dir.İstasyon içinde, emanet dolapları ve kafeteryalar gibi birçok hizmet veriliyor.Ülke içindeki hızlı trenlerin çalıştığı merkezdir.Barselona ve Fransa’ya ulaşım tercihi edilebilir.

Chamartín

estacion-de-chama

+ Estación de Atocha – web  (Glorieta del Emperador Carlos V adresindedir) ; güney, doğu ve batı İspanya yönüne doğru giden trenler tarafından kullanılmakta. Yani, bir sonraki durağınız Barselona ise gitmeniz gereken tren istasyonu Atocha olacaktır.Metroyla da bağlantısı bulunan merkezi istasyondur.  1851 yılında inşa edilen bu istasyon yıllık 16 milyon yolcu trafiği ile Madrid’’in en büyük istasyonudur. Şehir merkezindeki birçok önemli noktaya yakındır. Metro ile 1 numaralı hattı kullanarak ve Atocha – Renfe istasyonunda inerek ulaşılabilir.Yada Cercanias -Renfe ; Madrid-Atocha durağında inip ulaşın. İstasyon ünlü sol meydanına yakındır.15 dk yürümeniz yeterlidir.Metro bağlantısı,kafe ve mağazaları yanısıra 90 lı yıllarda yapılan içinde barındırdığı botanik parkı ilede ünlüdür.İstasyon içinde ağaçlar ile dev bir park yani..1851 yılında açılışı yapılan tren garı geçirdiği büyük bir yangından sonra tekrar inşaa edilerek 1892’de tekrar açılmıştır. Tren garı ismini yakınlardaki Madrid’in en önemli üç bazilikasından biri olan ve Azize Atocha’ya adanmış olan kiliseden almıştır. El Kaide Terör Örgütü’nün New York patlamalarından sonraki en ölümlü saldırısı 2004 yılında Atocha Tren İstasyonu’nda gerçekleştirilmiştir. Garın açık alanındaki bir tende patlatılan bombalar sonucu 191 kişi hayatını kaybetmiştir (haber bilgisi-arşiv).Cadde üzerindeki silendirik anıt buna ithaf edilmiştir.

Bu istasyona otobüsle gelmek isterseniz 6, 10, 14, 19, 24, 26, 26, 32, 34, 36, 37, 41, 45, 47, 54, 55, 57, 59, 60, C1, C2, 78, 85, 86, 102, 119, 141, 148 numaralı otobüsleri kullanmanız gerekmektedir.

Prado Müzesine ise 5 dakika mesafededir.Sevilla, Granada, Malaga, Cordoba, Sevile, Bilbao, Valencia, Zaragoza ve Barcelona gibi güney ve doğu şehirlerine, giden trenler ile hızlı trenler (AVE) ve şehir için banliyö trenleri buradan kalkar. Tüm bu tren seferleri İspanyol Tren İşletmeleri “RENFE” tarafından düzenlenir.

Atocha

estacion_de_atocha_madrid

+ Estación Príncipe Pío – web 

estacion-del-norte-ii

Paseode La Florida, 2 adresinde yer alır..Príncipe Pío ( metro L6, L10, R) ;  Madrid-Príncipe Pío (Cercanias Renfe ) ; 25, 33, 39, 41, 46, 62, 75, 138, 500, C1, C2 (bus)

 
 
 

Önceki Sayfa – Sonraki Sayfa

– Madrid ; Ana Klasöre dön –

– İspanya ; Ana Klasöre dön –

 
 
 
 

2 geri izleme / bildirim

 1. Madrid Ulaşım Rehberi-Havaalanı/Transferler – Doktorun Gezi Rehberi
 2. Madrid Gezisi- 1 – Doktorun Gezi Rehberi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*