Strasbourg (Strazburg) Gezi Rehberi.1

 
 

STRAZBURG  GEZİ  REHBERİ

 

Avrupa’nın başkenti olarak anılan  iki şehir’den birisi;

Birincisi Brüksel ve ikincisi Strazburg. Avrupa Parlamentosuna ev sahipliği yapan bu şehirler ayni zamanda Avrupa ekonomi ve politikasının da göz bebeği. Strazburg (Strasbourg), Alsaz bölgesinin başkenti konumunda. Aynı zamanda Noel’in de başkenti ünvanına sahip (24 kasım-24 aralık gösteri zamanı!).

Fransa’nın Almanya sınırında yer alan ve yapılarıyla değil ama iklimiyle Almanya’dan ayrışan şehir, ayrıca büyük bir üniversite kenti.

Senelerce bir Almanların bir Fransızların eline geçmiş ve tarihteki bu yolculuğunu günümüzde dahi mimarisiyle yansıtmaya devam eden bir kent.

Avrupa şehirlerinin büyük bir çoğunluğunda olduğu gibi, Strazburg da “Ren” nehri kolu ile kalem gibi işlenmiş durumda..

Strasbourg için, Fransa’nın en güzel şehirlerden birisidir denilmekte. Fransa, İsviçre ve Almanya sınırında bulunan Strasbourg aynı zamanda Fransa’nın göz bebeği Paris’e trenle iki saat uzaklıkta.

Yani bir haftalık bir Avrupa gezisini planlarken ;  Almanya Stuttgart’tan,  ister İsviçre  Basel, Cenevre gibi şehirlerden başlanıp Strasbourg’a geçebilmek mümkün olacaktır. Ya da Paris gezisinin son iki gününü Strasbourg’a ayırılabilirsiniz.

Hem Almanya hem de Fransa’nın karakteristik özelliklerini taşıyan Strasbourg’u gezmek için en güzel zaman mayıs sonu olmakta (İlkbahar)..

Strasbourg’un eski şehir-old town bölümü en sık gezilen alanıdır. Şehri keşfetmek için 1 en fazla 2 gün yeterli olacaktır.

Strazburg’un en bilinen özelliklerinden biri Christmas Market-Noel Pazarı‘dır (Marché de Noël de Strasbourg – web). Avrupa’nın en iyi Noel Pazarlarından birisi olmuş (2013) ve her yıl bu mekanda kurulmakta. Şehrin her köşesinde yeni yıl ruhunu hissedebilirsiniz. 1570 yılından beri var olan, tarihi adıyla ‘Christkindelmärik’ olan Avrupa’nın en büyük ve en eski Noel Pazarı’nı görmek için her yıl binlerce turist Strasbourg’a akın ediyor. Şehrin önemli meydanlarında biri olan Gutenberg’e geldiğinizde ışıklı ‘Avrupa’nın en büyük Noel Pazarına Hoş geldiniz’  yazısı sizi karşılar.  Şehir merkezi araç trafiğine kapalıdır ve her alan ışıl ışıldır.

Pazar için bir not : Şehrin dört bir yanında Noel pazarları kuruluyor. En büyükleri ise Place Kléber, Place du Temple Neuf, Place Broglie, Place de la Cathédrale, Place du Marché-aux-Poissons ve Palais des Rohan’dakiler. Place Kléber’de kurulan pazar şehrin ana pazarı niteliğinde. Bu meydana Strasbourgluların çok gurur duyduğu dev yılbaşı ağacı dikiliyor. Aralık son haftası ; yalnızca Place de la Cathédrale, Place du Marché-aux-Poissons ve  Terrasse du Palais Rohan Noel pazarları açık kalıyor.

Place Gutenberg’ ile ‘Place Kleber’ arasını yürümek ve Place Kleber’e kurulan, üzeri ışıl ışıl, rengarenk süslerle donatılmış dev çam ağacını görmek ilk işimiz olmalıdır.

El işi hediyelik eşyalar, Noel süsleri ya da oyuncaklar satın alabilir, küçük Noel bisküvileri olan ‘Breedele’ in ya da baharatlı ekmek diyebileceğimiz ‘Pain d’epicies’ in tadına bakabilirsiniz. Yemekli bir Noel gezisi istiyorsanız “Petite France” a mutlaka uğramalısınız. Burada birçok farklı noktada yapılan, dev kazanlarda kaynatılan sıcak Alsace şarap tadına bakabilirsiniz. Ayrıca bu tadımlar esnasında incecik hamur üzerine yerleştirilen peynirler, sebzeler ya da şarküteri ürünleri ile hazırlanan çeşit çeşit ‘Tart Flambee’ leri de tatmadan dönmeyin..

Noel şenlikleri, Kasım ayı ikinci yarısından 1 ocak tarihine kadar sürmekte.

 
GEZİ PLANI :

Strazburg şehir merkezi, Ren (Rheine) nehrinin kolu olan L’Ill  nehirinin çevrelediği adada yer alıyor ve çoğu yol, araç trafiğine kapalı. Şehri tanımak için en güzel fırsatlardan biri de tekne turuna katılmak olmalıdır…

Şehir, 1988 yılından beri kent UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Ayrıca 1992 yılından beri Avrupa Parlementosu’na ev sahipliği yapıyor. Strazburg’da gezilecek yerlerin büyük bir çoğunluğu, araç trafiğine kapalı olan ve İll Nehri’nde yer alan tarihi kent merkezinde bulunuyor. Büyük Ada (Grand İle) üzerindeki mekanlara yürüyerek, bisiklet kullanarak yada tramvay, otobüs gibi toplu taşıma seçenekleriyle kolayca ulaşabilirsiniz.

Kentte 1 günden fazla kalacaksanız toplu ulaşımda çok kullanımlık biletleri tercih edebilirsiniz.

Turistler için sunulan , “tourpass” veya “Familipass”, 24 saat boyunca (günlük) geçerli biletleri kullanın (detaylar az sonra).

Strasbourg için bir simge de leylek. Her yerde leyleklerle ilgili hediyelik eşya bulabilirsiniz. Ağaçların üstünde leyleklere rastlayabilirsiniz.

 
Strasburg’a Ulaşım – 2019-20 :

Sun Express’in -İzmir’den haftada iki kere olanak tanıdığı uçuş haricinde ; Türkiye’ den şu an için Strazburg’a  doğrudan uçuş bulunmuyor!..

Uluslararası Entzheim Havaalanı (Strazburg)(web), her yıl bir buçuk milyon yolcuya ev sahipliği yapmaktadır. Entzheim Havaalanı Strasbourg şehir merkezinin <Place Kléber> 16 km güneybatısında,  20 dk. mesafededir.Terminal çıkışında yer alan “Schuttle tren” ile 10 dk içinde Strazburg tren garında olursunuz (Tren saatte 4 sefer yapar ve tam bilet 4.50 € olup, alan transferi + CTS yerel işletmeliğinde de 90 dk geçerlidir)..TER bileti ile – Havaalanından Strazburg tren garına tek yönlü, 2.80 € ya ulaşabilirsiniz (saatte 5 servis olup, yol 8 dk almakta).Havaalanında ve tren istasyonlarından, kredi kartı ile de bilet alabilirsiniz ( + bilet makinaları)(biletler ve tren saatlerine buradan yada buradan ulaşın)..

Biz koşullarımız gereği, bu havaalanını sıklıkla kullanmıyoruz!..

Ulaşım için  Türkiye’den THY ile direkt uçuş sağlayamaz isek :  öncelikle Basel‘e uçmak, oradan da; tren, özel araç yada otobüs ile Strasburg’a gitmek en uygun seçenek olacaktır.

+ Basel’den Strazburg’a;  A 35 otoyolu üzerinden (güneye), A 351 üzerinden de (kuzeye)  gidebilirsiniz ve yol yaklaşık 140 km kadardır..

+ Basel St Louıs tren ist. dan ; 25-40 € tek yön bedel ile yaklaşık 80-90 dk. a  Strasburg’da olursunuz (Tren bileti için buraya bakın)(havaalanından 11 no.lu otobüs <2.5 € – 5 dk> ile önce St.Louis tren garına ulaşın!)..

Not : SNCF-Fransız Demir yolu için hızlı TER trenleri ile ulaşım 50 € dolayında (tek yön – tam bilet, 2. sınıf); TGV treni ile ; 18-25 € dolayındadır.DB – Alman demir yollarında 40 € dolayında bilet bulunabilir!..Tren aktarmalarına dikkat!..

+ Basel SBB-Hautbahnhof ana tren garından da; Strasburg’a direk yada bağlantı ve aktarmalı ulaşım seçeneği de var (Uzun süren yolculuk!)(tren detay).

+ Basel’den Otobüs ile ( 7-10 € tek yön) 2-2.5 saate ulaşımda var (web)
 
Basel havaalanı (BSL) – Euroairport-Mulhouse-Freiburg, web  ;

Alan ; Basel’in kuzeybatısına (şehir merkezine) 8 km, Fransa güneydoğusundaki Mulhouse’a 25 km ve Almanya’nın güneyindeki Freiburg’a yaklaşık 70 km uzaklıktadır..

EuroAirport üç ülkenin kesişme noktasındadır. İsviçre’nin de Schengen ülkelerine dahil olması avantajı ile indikten sonra isterseniz İsviçre, isterseniz Fransa ya da Almanya’ya girebilirsiniz.

Bu üç ülkedeki en yakın büyük şehirlerinden dolayı da ; havaalanı Basel-Mulhouse-Freiburg olarak isimlendirilmiş. Havaalanı sınır olarak Fransa üzerinde bulunsa da, İsviçre’nin Basel kentine çok daha yakın konumdadır.

Uçaktan inip havaalanına girince bagajınız almaya yöneldiğinizde bir yol ayrımına gelirsiniz. İsviçre ya da Fransa (ve Almanya) çıkışı. Sağ taraftaki gümrük polisinden geçenler İsviçre’ye; sol taraftakinden geçenler de Fransa’ya girmiş olmakta (+Almanya).

EuroAirport’a direk tren bağlantısı yoktur!

 

 • Fransa için 11 numaralı otobüs kalkıyor ve çok yakındaki St. Louis tren istasyonuna gidiyor (5-10 dakika / kişi başı 2.5 €).
 • Basel için 50 numaralı otobüs kalkıyor ve Bahnhof Basel SBB tren istasyonuna gidiyor (20 dakika / kişi başı 4.20 CHF , zone 2).
 • Almanya Freiburg için de shuttle otobüsü kalkıyor (Airport Bus) ve Freiburg tren istasyonuna gidiyor (55 dakika / kişi başı, tek yön tam bilet : 19.90 €, indirimli : 10 € / Çift yön : tam 39.90 €). Kredi kartı geçmez, nakit olarak otobüslerden bilet alınır. Çift yön bileti, 1 ay geçerlidir. Bu otobüs ayrıca ; Neuenburg’a da gider (tek yön tam bilet : 13 €).

Bahnhof Basel SBB (SBB-İsviçre Demiryolları), St.Louis (SNCF-Fransa Demiryolları) ve Freiburg (DB-Almanya Demiryolları) istasyonlarından : Avrupa’daki pek çok kent’e trenle ulaşım imkanını bulacaksınız.

 

Strasburg için Yol tarifi (Basel’den) :

Havaalanından (Fransa çıkış yönünde), soldan çıktığınızda  “Distribus Navette” yazılı otobüs durağını bulun (web). Distribus otobüs işletmesinin 12 hattı mevcuttur.. Bunlardan 11 numaralı hat ; Havaalanı / EuroAirport   – Saint Louis Gar” ı arasında çalışmaktadır (link).

Otobüsler, 15 dk. lık kalkış zamanı ile sizi 2.5 € karşılığında 6-8 dk içinde St-Louis (Haut Rhin)  tren garına götürecektir (hafta içi : saat 05.20 – 23.35, hafta sonu : saat 05.50 – 22.35 arası). Saint-Louis tren garından artık dilediğiniz yöne tren bulabilirsiniz..tek yön 10 /~25 € ile ; Strasburg’a gidişi (buradan) inceleyin.Yada havaalanından kuzey doğu yönlü ~ 600 m. yürüme ile yakındaki “St-Louis La-Chaussée” tren istasyonuna varıp, buradan trenle Strasburg’ a gidin!

Yada 50 numaralı otobüs ulaşımını takiben ; şehir merkezli Bahnhof Basel SBB‘den tren bileti alırsınız (buradan)(buradan)(tren ulaşımı : 1.5 saat dolayında sürmekte). Ayni yolu; 2.5 saat dolayında 10 € dan başlayan ücret ile otobüsler ile de yapabilirsiniz (web) .

Strazburg’a ayrıca ; Stuttgart’tan da ulaşabilirsiniz.. Araba kiralayıp Strasbourg’a gidilebilirsiniz. Stuttgart – Strasbourg arası arabayla yaklaşık 2 saat’ten kısa sürmektedir.

Stuttgart’tan DB – trenleri yada Otobüs ile de (2,5 saat, 10 € dan itibaren)  Strasbourg’a ulaşmak farklı bir seçenek olacaktır..Seçilene tren türüne göre ; tek yön – 2. sınıf , 35 € dan başlayan bölgesel trenler ile ( 2.5-4 saat), yada ICE ile 50 € bedel ödeyerek  80 dk’a ulaşım sağlanabilmekte. Tren ulaşımını ; SNCF’ nin (Fransız demiryolu şirketi) web sitesinden de araştırın (35  € dan başlayan ücretler ile).

Strasbourg ana tren istasyonu şehir merkezine çok yakındır!..

 
Şehir İçi Toplu Taşıma
 

Strazburg Taşımacılık İşletmesi için (Compagnie des Transports Strasbourgeois – CTS) internet sitesini inceleyin (tramvay ve otobüs haritasına ulaşmak için)..

Haritalar – Buradan
İnteraktif Ulaşım haritası – Buradan
Güncel Bilet türleri ve Ücretler – 2020 yılı – Buradan
* 2020 yılı Genel Ulaşım haritası → Buradan

Kısaca (2019 yılı) ;

Tekli biniş ücreti : tam bilet için –> Araçta nakit : 2 €, Gişe ve makinalarda bilet olarak : 1.80 €, Badgeo seyahat kartı olarak : 1.70 € ‘dur. Seyahat kartı depozitosu için + 5 € alınacaktır. Bittikçe dolan bir kart sistemidir.

Ayrıca : 2 binişlik (3.5 €), 10 binişlik (14.10 €), 30 binişlik (40 €) biletlere ek ; Günlük tam bilet / 1 kişi : 4.50 € ; 2-3 kişi/ 6.90 € .. seçenekler de vardır.

Şehir çok küçük olduğundan şehir içi ulaşımında metro sistemi bulunmuyor!. Onun yerine tramvaylar yapılmış. A’ dan F’ ye kadar toplam 6 tane tramvay hattı hizmet veriyor.56 km uzunluk ve 69 istasyonu ile Fransanın en büyük raylı sistemidir.

Strazburg tramvayları (Phovoir) olarak adlandırılır ve kentsel alanı hızlı ve konforlu bir şekilde dolaşmanızı sağlar. Şebeke şu anda 57 km uzunluğundaki raylı sistemi içeriyor; bağlantıların ana istasyonu şehir merkezinde “Homme de Fer” adlı duraktır. Tramvaylar, hafta boyunca, saat 04: 30 – 00.30 kadar hizmet sürüyor.

Tramvay hatları

 • Tramvay A: Illkirch Lixenbuhl’den Hautepierre Maillon’a
 • Tramvay B: Hoenheim istasyonundan Lingolsheim Tiergaertel’e
 • Tramvay C: Neuhof R. Reuss’tan merkez tren istasyonuna
 • Tramvay D: Rotonde’den Aristide Briand’a
 • Tramvay E: Robertsau Boecklin’den Baggersee’ye
 • Tramvay F: Place d’Islande’den Elsau’ya

 

Tramvay Hat Güzergahı – 

En yoğun zamanlarda, tramvaylar her 4-5 dakikada bir geçer. Ayrıca pazar günleri ve resmi tatil günlerinde çalışırlar ve pik saatler dışında bisiklet kabul ederler.

Ayrıca kent’ te : 30 adet otobüs hattı ve 283 aracı ve ayrıca 11 şehirlerarası hattı ile 57 otogara hizmet sunmaktadır. Ayrıca Strasbourg’un tarihi ve mimarı zenginliklerini görebilmek için tekne seferleri mevcuttur. Diğer taraftan zengin bisiklet yolu ağı ve kiralama imkanları ile Strasbourg içerisinde kolayca gitmek istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Otobüs hatları

 • şehir merkezine olan hatlar : 4, 6, 10
 • ilçeler arasında çalışan hatlar : 2, 7, 14, 15, 30, 40, 50, 70
 • tramvay sistemi boyunca bağlantılı hatlar: 12, 13, 15a, 17, 19, 21, 22, 24, 27, 31, 62, 63, 65, 66, 71, 72

++ Daha fazla detay için – bakınız.1.. // bakınız.2
 
 

▶ Konaklama : Kent her keseye hitap edecek seçenekleri sunar.Otel aramalarınızı aşağıdaki siteden yapabilirsiniz.

hotelscombinedlogo
 
 

Strazburg için Önerilen 10 gezi aktivitesi..

 • Notre Dame Katedrali’ne gidin: 

Strasbourg’da gezilecek yerlerin en başında şehrin merkezinde bulunan Notre Dame Katedrali gelir. Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan katedralde pazar günleri ayinler yapılır. Ünlü Fransız yazar Victor Hugo bir eserinde, dünyanın en yüksek altıncı katedrali Notre Dame’ı ‘dev ve narin harika’ olarak nitelendirmiş.

 • Tarte flambe yiyin: 

Strasbourg’un en ünlü yemeği incecik hamurun üzerine çeşitli malzemelerin konulduğu ve odun ateşinde fırınlandığı tart flambe. Alsace bölgesinin lahmacunu olarak da tanımlayabileceğimiz tart flambe’yi tatmadan dönmeyin.

 • Bisiklet kiralayıp şehrin tadını çıkarın: 

Aynı zamanda bir öğrenci şehri olan Strasbourg’da kullanılan en temel ulaşım aracı bisiklet. Zaten araba kullanmaya gerek kalmayacak kadar küçük sayılabilecek Strasbourg’u bisikletle keşfetmek, bisiklet yollarının tadını çıkartmak gerek.

 • Petite France’a gidip kanalları gezin: 

Strasbourg’un en güzel yerlerinden biri de Petite France bölgesi. Ren nehrinden uzanan kolların kanal halini aldığı bölgenin etrafında rengarenk Alsace evleri bulunuyor. Şehrin en eski binalarını da içinde bulunduran Petite France’ın dar sokaklarında kaybolun..

 • Orangerie parkında ayaklarınızı uzatın: 

Orangerie, şehrin merkezine yakın sayılabilecek, içinde küçük bir göl ve masalsı binalar olan yemyeşil bir park.

 • Göl kenarına gidip piknik yapın: 

Şehrin biraz dışında büyük bir göl ve kumsal var. Yaz oldu mu insanlar göle girip sere serpe güneşleniyor.

 • Nehirde kanal turu yapın: 

Üzeri camla kaplı gemilerle yapılan bu gezi ile Strasbourg’u boydan boya Ren nehri üzerinden gezebilirsiniz. Şehrin en güzel manzaralarından biri Gallia bölgesinde bulunuyor. Bu noktada inip Gallia’da biraz vakit geçirmek güzel olacaktır. Semt, nehrin üzerindeki tarihi köprü, üzerinden geçen tramvay ve arkasında bulunan kilise ile etkileyici bir manzaraya sahip.

 • Avrupa Birliği binalarını görün: 

Strasbourg, Avrupa Birliği’nin ikinci başkenti olarak anılıyor. Avrupa Konseyi, Avrupa Parlementosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi binalara ev sahipliği yapan Strasbourg’un dört bir yanında Avrupa Birliği bayrağı görmek mümkün. Tramvayla rahatlıkla ulaşılabilecek olan binalar Strasbourg’un genel yapısının aksine soğuk bir mimariye sahip.

 • Galerie Gourmande’da kurabiye tadın: 

Place Klebere’de bulunan Fransa ve Belçika’nın meşhur kurabiyecisi Galerie Gourmande’ın masalsı dükkanına girin, birbirinden güzel kurabiyelerden tadın. Onlarca çeşit arasından seçmek zor olsa da frambuazlı ve limonlu kurabiyelerin tadı nefis (Kurabiyelerin konulduğu kutular da o kadar güzel).

 • Kammerzell Evi’nde akşam yemeği yiyin: 

Maison Kammerzell Fransa’nın en eski iki evinden biri. 1427 yılında yapılmış ev şu anda restoran olarak kullanılıyor. Geleneksel Alsace yemeklerinin tadılabileceği mekanda karışık balık ürünlerinden oluşan balıklı choucroute deneyebilirsiniz.

** Sonraki sayfada detaylı gezi notları…

 
 
 
booked.net
 
 
 

Önceki SayfaSonraki Sayfa

Fransa Ana Sayfa

 
 
 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir