Zürih Gezi Rehberi.2

 

ZÜRİH / ZURİCH

(devam)

 
 

Zürih Hava alanı (Kloten) – Şehir merkezi ulaşımı

 

-Ulaşım Araçları-

 

1 • Taxi : Alan taksileri gelen yolcu (arrivals) 1 ve 2 nin karşısında yer alır. 15-20 dk. sürebilen  yol, mesafeye göre ; en az 60 – 70 CHF dolayındadır. Km başına yaklaşık 4-4.5 CHF tutar ( 12 km , 50 CHF ).Trafikte  3-5 dk  bekleme bedelini de düşünmelisiniz (+5 CHF).. Ücretler 2019 yılına günceldir.

** City Airport taxi : +41 79 618 61 87 ; Taxi Maamri

2 Shuttle bus : 25 CHF bedel ile 40 dk. da kent merkezine ulaşım bu araçlar ile mümkün. 12 yaş altı çocuklar ebeveyni ile ücretsizdir. 7 kişilik minibüsler ile merkezi konumlu otellere transfer imkanı sunulur..Her 30 dk da bir havaalanından-otele : saat 06.30-23.00 arası ; Otelden-Havaalanına ; saat 04.45-22.00 arası hizmet verirler (detaylar) …

Büyük otellerin hava alanı shuttle servislerini ücretsiz bulacağınızı da hatırlatalım (konaklamak şartı ile)..

3 • Bus / otobüs- web : 16 hattı ile 10-60 dk. periotlarla Zürih şehir merkezi yada Glattal, Oerlikon, Winterthur gibi yakın yerleşimlere kalkarlar. Ana terminaldeki alışveriş merkezi yakınında 2 ve 3 numaralı park alanında konumlanmışlardır. Havaalanındaki kapalı otobüs terminali, ülkenin en büyüğüdür.

Adres : Verkehrsbetriebe Glattal VBG, Sägereistrasse 24 – 8152 Glattbrugg
Tel. +41 44 809 56 00

Havaalanı lokal otobüs hat ve güzergah bilgisi- buradan.

4 • Tren Ulaşımı : Şehir merkezine en uygun ulaşım şeklidir. Yolculuk, valizli dahi olsanız oldukça rahattır. Tren ulaşımına  alternatif ulaşım aramayın..10-15 dk. sonra ana tren istasyonu ve kent merkezindesiniz.

Kloten hava alanı tren istasyonu ; Arrival 2 (gelen yolcu 2) terminali, Level / kat – 2 ‘de bulunur (SBB Trenleri hareket alanı).. Bir üst katta (level – 1) SBB ofisini de bulabilirsiniz.. Ki burası, “Check- in area 3” bölgesidir..

Hava alanı tren istasyonundan ; Zürih Merkez tren garına (HB) , S-Bahn / S2 ve S16 hatları ile sık aralıkla tren bulunur (saate 7-8 sefer). Kalkış terminalleri : A & B.

Hava alanınına ait tren istasyonundan, sabah erken saatlerden gece saatlerine kadar – saat 05.00 / 00.30 arası – haraket ile kalkan trenlerde  yol süresi yaklaşık  10 dk.  sürmektedir.

  • Tek yön tren bilet ücreti / Zone 32. sınıf – 6.80 / 1. sınıf – 11.00 CHF, 6 yaş altı çocuklar ücretsiz iken, 6-16 yaş indirimli bilet 3.40 CHF ‘ dir. Biletler 1 saat sürelidir! (2019).
  • Yine günlük bileti (zone3) → tam 13.60 CHF, indirimli : 6.80 CHF ye alıp, sınırsız ulaşımdan yararlanabilirsiniz (2019).
 • Zürih Kartını alıp  (buradan)( yada buradan) → havaalanı ulaşımı dahil sınırsız şehir merkezli diğer ulaşım imkanlarından, ücretsiz bazı müze ve ören yeri girişlerinden, restorant-mağaza indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Zürih şehri ve çevresindeki bölgeler/zone olan ; 110, 111, 121, 140, 150, 154 ve 155 boyunca tramvay, otobüs, tren, tekne ve teleferikle sınırsız 2. sınıf/yada 1.sınıf seyahat için geçerlidir. Gece ulaşımında ek bilet katılımı gerekecektir!. Günlük tam → 27 CHF (*ind: 19 CHF) ; 3 günlük  Tam → 53 CHF (ind. 37 CHF) bedellidir.  (* İndirim yaşı : 6-16 yaş)(Alandaki  SBB ve ZVV desklerinden, turist info merkezlerinden, bilet makinalarından, Tobacco shop’lar ve tramvay durakları/büyük otel önü satış merkezlerinden yada online-24 h / online – 72 h olarak bu kartı temin edilebilirsiniz)(2019).

Ayrıca ana tren garı bağlantısı ile : Berne (Bern), St Gallen, Lucerne, Basel, Lausanne (Lozan) ve Geneva’ya da şehirler arası bölgesel trenleri bulmak mümkün olacaktır ( online bilgi & bilet )


♦ Diğer Tüm Bilet ve Kart bilgileri için →
Online olarak buradan temin edin..
 

5 • Tramvay – Tram no. 10 <diğer adı ile- Glattalbahn> : 7 & 15 dk. periotla kalkarak, yaklaşık 35-40 dk yolculukla merkeze ulaşırsınız.Zürih Havaalanından Zürih Ana İstasyonu’na vede güzergahda İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü Zürih (ETH) ve Zürih Üniversitesi’ne ulaşmak tramvay ile mümkündür..Yol güzergahı →  Glattpark, Irchel, Milchbuck ve Zurich-Oerlikon olup , buralar Zürih’in kuzey banliyö alanlarıdır..

** Havaalanı – Kloten’de yer alan SBB – CFF FFS / Bahn Railway , bilet makinaları nasıl kullanılır?

• Red (kırmızı) butona basın → Zurich HB ana istasyonu dahil şehir merkezi sınırları içinde ( zone 100 & 121 ) tüm toplu taşımada geçerli 1 saatlik tek yön biletinizi alın.
• Yellow (sarı) butona basın → kısa mesafe – 5 durak –a kadar, lokal hat- 30 dk.lık biletinizi alın.
• Blue (mavi) düğmeye basın →1 saatlik , 100-121 bölge biletinizi alın
• Green (yeşil) butona basın → 1 günlük, 100-121 bölge biletinizi alın

* Detay için ( pdf dosya – tıklayın )

 

Zürih’te Şehir İçi Ulaşım & Toplu Taşıma :

zrich_vbz

Zürih’de toplu taşıma oldukça gelişmiş durumdadır. Şehrin pekçok bölgesini metro, otobüs veya tramvaylardan yararlanarak seyahatinizi güvenle ve konforla geçirebilirsiniz. Zürih Altstadt adı verilen tarihi şehir merkezindeki geziler için yürümek yeterli olacaktır.

Düz bir alanda kurulu olan Zürih kentinde toplu taşıma ağı üst düzeydedir.

Nüfusun az olması ve coğrafi yapının elverişliliği nedeniyle hemen hemen şehrin her caddesinde raylı sistem taşımacılık yapılıyor. Toplu ulaşımın gelişmiş olması nedeniyle kişisel araç kullanımının az olduğu şehirde taksiler de ulaşımda çok fazla yer kaplamıyor.

Şehrin her yerine ulaşan tramvay hatları sayesinde şehir içi ulaşım çok rahat bir şekilde yürütülüyor.

Sosyal hayatın vazgeçilmezi de bisikletlerdir..

Birçok Avrupa ülkesinde yaygın olarak kullanılan bisikletler, Zürih’te de günlük yaşamın vazgeçilmezlerinden birisidir.

Şehirde genellikle kadınların kullandığı bisikletler, trafiğin ayrılmaz bir parçası durumunda.Zürih’te bisikletler için ayrılmış birçok park yeri bulunurken, şehrin tüm cadde ve sokaklarında bisiklet yollarının ayrılmasına da özen gösterilmiş.
 

Kentte başlıca 2 toplu taşıma sistemi & işletmesi vardır.

+ Verkehrsbetriebe Zürich / Zürih Toplu Taşıma ŞirketiVBZ 

+ Zürcher Verkehrsverbund / Zürih S-Bahn Zürih Taşımacılık Şirketi →  ZVV

Tramvay, otobüsler ve 26 farklı httı ile S-Bahn (demir yolu / raylı sistem-banliyö trenleri) ; Kentin trafik sorununu çözmüştür.

Tren istasyonları, tramvay ve otobüs duraklarında yer alan bilet makinelerinin üstünde ingilizce ve diğer dillerde kullanma kılavuzları mevcuttur. Biletlerde bölgelere göre ücretlendirme uygulanmaktadır (detaylar aşağıda !).

Elinizde onaylanacak çok günlü biletiniz var ise bineceğiniz istasyon girişlerinde bileti onaylatmayı unutmayın !..

Otobüs ve tramvaylarda şoförler bilet satmamaktadır !

Bununla birlikte tek gidişlik yada günlük biletlerde, tarih ve saat bilet alındığında belirli olduğundan (bilete alım sırasında işlendiğinden) bu biletlere ayrıca bir onay gerekmiyecektir.

 

Araçlar

a) Banliyö  hattı – S bahn → hat haritası ; Sabah saat 5.30’dan gece yarısına (24.00) kadar işlemektedir.

zurichSbahn

S2 ile S55 …  olarak rakamsal ifade edilmekle beraber, tüm ardaşık rakamlara ait bir ağ hattı yoktur ( S19 ve 20 gibi ). Kentin diğer şehirler ve banliyö bölgelerine ulaşımı sağlayan demir yolu işletmesidir ( S Bahn map ). Gayet rahat ve sessiz bir yolculuk sağlarlar..Trenler DTZ, 2 – 3. nesil çift katlıdır. Sıklık ile 20 – 30 , bazen 60 dk. periotlar ile kalkmaktadırlar.

 

Hatlar (2014) – Değişim olabilir!!. :

S 2 : Effretikon – Zurich Airport – Zürich HB – Ziegelbrücke

S 3 : Aarau – Lenzburg – Dietikon – Zürich HB – Effretikon – Wetzikon

S 4 : Zürich HB – Adliswil – Sihlwald

S 5 : Niederweningen/Rafz – Oberglatt – Zürich HB – Uster – Wetzikon – Rüti ZH – Jona – Rapperswil – Seedamm – Pfäffikon SZ

S 6 : Baden – Regensdorf – Zürich HB – Uetikon

S 7 : Winterthur – Kloten – Zürich HB – Meilen – Kempraten – Rapperswil

S 8 : Weinfelden – Frauenfeld – Winterthur – Wallisellen – Zürich HB – Pfäffikon SZ

S 9 : Zug – Affoltern am Albis – Zürich HB – Uster

S 10 : Zürich HB – Uetliberg

S 12 . Brugg – Zürich HB – Winterthur – Seuzach/Winterthur Seen

S 13 : Wädenswil – Einsiedeln

S 14 : Zürich HB – Oerlikon – Uster – Wetzikon – Hinwil

S 15 : Affoltern am Albis – Zürich HB – Uster – Rapperswil

S 16 : Thayngen – Schaffhausen – Winterthur – Zurich Airport – Zürich HB – Herrliberg-Feldmeilen – (-Meilen)

S 17 : Dietikon – Bremgarten AG – Wohlen AG

S 18 : Zürich Stadelhofen – Forch – Esslingen

S 21 : (Zürich HB -) Thalwil – Zug

S 22 : Bülach – Schaffhausen – Singen (Hohentwiel)

S 24 : Zürich HB – Thalwil – Horgen Oberdorf

S 26 : Winterthur – Bauma – Rüti ZH

S 29 : Winterthur – Stein am Rhein

S 30 : Winterthur – Frauenfeld – Weinfelden (-Romanshorn – Rorschach)

S 33 : Winterthur – Andelfingen – Schaffhausen

S 35 : Winterthur – Wil SG

S 40 : Rapperswil – Pfäffikon SZ – Samstagern – Einsiedeln

S 41 : Winterthur – Bülach – Bad Zurzach – Waldshut

S 55 : Niederweningen – Oberglatt

 

Kentte geceleri, S Bahn olarak / Nacht – S – Bahnen (SN) trenleride hizmet verir → SN1 (Winterhur – Zurich HB – Dietikon – Baden – Lenzburg – Aarau) , SN3 (Winterhur – Andelfingen – Schaffausen – Stein am Rhein) , SN4 (Zurich HB – Adliswil – Langnau – Gattikon) , SN5 (Bülach – Oerlikon – Zürich HB – stadelhofen – Uster – Pfaffikon SZ) , SN7 , SN8 , SN9 , SN18 (Zurich HB – Stadelhofen – Egg)

b) Kent içi Otobüsleri de (hat haritası ayni saat diliminde çalışır. Havaalanından 15-20 dk periot ile 16 farklı yönde çalışan transfer otobüsleri haricinde ;  Mavi beyaz renkli ZVV toplu taşıma otobüsleri ( ki çoğu elektrikli) – banliyö – uzak bölgelere yolcu taşırlar.

Zürihte bunların yanısıra gece hatları ve gece otobüsleri de vardır ( detay için.1 )( detay için.2 )..

Otel Otobüsleri : Büyük otellerin shuttle servisleridir (Mövenpick Otel, Movenpick Regensdorf, Rönesans / Novotel, Swissotel). Saat 06 / 23 arası çalışırlar. Ücret otele göre 25 CHF dolayında olabilmekte..

Mevsimsel otobüsler (Arlberg Express ) : Özellikle kış aylarında, Arlberg, Bludenz, Lech, Avusturya Stuben, Zurs & St Anton çalışırlar.. web – tıkla

 

c) 15 hatlı tramvay’lar (hat haritası) kentte en tercih edilir ulaşım aracıdır.Hızlıdır ve S bahn ile bağlantı sağlarlar. Pek çoğu Hauptbahnhof merkez tren istasyonuna transfer hizmetini görür.Turistik amaçlı gezilerimizde toplu taşımada büyük bir ihtiyacımızı karşılarlar.. Binişlerde kapı yakınındaki kırmızı butonlara basmak gerekir.Araçların duraklara geliş zamanları çok dakiktir.Dakikalık gecikmeler nadirdir.Durağa gelmeden önce iniş butonuna basmayı unutmayın..

 

d) Ulaşımda ; 2 adet füniküler (Şehir merkezi centrum’dan Üniversiteler / Zürih & ETH alanına) ve 2 adet hafif – şehirler arası raylı sistem mevcuttur..

funiculzurich

 

e) Feribot taşımacılığı ( The Horgen-Meilen ferry ) :

1932 de kurulmuş feribot şirketi, 5 feribot ile gölün iki yakasındaki yerleşimlere sefer düzenlenmektedir.
seferler için – link

* Tekne / Bot ulaşımı : Zurichsee Schifffahrtsgesellschaft ( ZSG ) firma ismi ile , Zürih gölünde ve çevre yerleşkelere yolcu taşıyan nehir otobüsleride vardır.Limmat nehri üzerinden yapılan ulaşım genelde yazın yapılan turistik amaçlıdır..

 

f) Zürih & Bisiklet ;

bisiklet

Zürih’ te mayıs ayından ekim ayına kadar 20 CHF depozito bedeli ile ” ücretsiz ” bisiklet kiralanabilmekte..200 civarı kiralama alanı var. ( bilgi )

 

g) Taksiler : Ortalama taksimetre 8 CHF ile açılır ve km. de ortalama 4.5 – 5 CHF yazar..

 

Kent içinde bir durak (Tramvay) :

zurıich_tram_point

Duraklardaki bilet makinalarında genelde bozuk para (metal) ve kredi kartı geçerli olmakta..Bu nedenle metal parayı yanınızda her daim bulundurmayı unutmayın!. Kağıt paranın işlem yapacağı bilet makinalarını her alanda bulamayabilirsiniz..Merkez tren garında bazı makinalarda kağıt para geçmekte..Ayrıca garda doğrudan hem bilgi hem de bilet alabileceğiniz ofis mevcut.. Bilet makinalarında dil seçeneği vardır (TR yok), ancak bu sıkıntı yaratmamakta. Menüde bilet alternatifleri size sunulmakta < tek – single “saatlik” bilet yanısıra, days – günlük, 1. yada 2. sınıf, lokal / bölgesel ( S bahn ) yada diğer bölgeler vs.. için alternatifler vardır.. >

Şehir merkezli gezilerde yürümeyi severseniz, çok yorulmadan toplu taşıma aracını kullanmanız gerekmeyecektir.

 

Kent içi Ulaşımda Bölgeler – ZONE :

12 coğrafik bölgeye (district-kreis) ayrılan bu kent’te kendine özel bir bir toplu taşıma sistemi vardır (Zone).

zuerich_stadtkreise

Ulaşımda; Gidilecek bölge (Zone) mutlaka bilinmelidir – (alttaki harita eski katalogtur !)…

zurich_zones

** Blue ( mavi ) bölge – zone , merkezi Zürih belediye sınırları içindedir !

Not : 2012 yıl sonu itibariyle yukarıdaki zone / bölge rakam başlarına, 1 rakamı ilave dilmiştir!.Kent kantonunda toplamda 50′ ye yakın zone-bölge vardır.

zurich_zones_public_trans_maps

Haritada; 110 + 121 = Zürih Belediye hizmetleri olarak şehir merkezli bölgeyi içine alacaktır. 110 (City of Zurich) bölgesinde trafik yoğunluğunu dikkate alan yerel – belediye yönetimi bu bölgeyi 2 zone olarak değerlendirmiştir. Bu nedenle havaalanınında bulunduğu zone 121 için ; şehir merkezli olacak ulaşımlarda alınacak biletlere “3 zone” uygulanacaktır!..

Kentte toplu taşımanın işletmesini “ZVVZürcher Verkehrsverbund” yapar.

 
 

 Bilet Türleri-Tarife ve Ücretler

* * Bu bilet gece ulaşımında GEÇMEZ!.Ek gece bileti alın ( + 5 CHF, tam bilet)

** Bu biletin toplamda % 10 indirim sağlayan “Çoklu Biniş Bileti” de mevcuttur <multiple-journey ticket>.. 6 ayrı biniş için avantaj olursa bunu alabilirsiniz (bilgi).

** 6 gün boyunca bölgeleri için sınırsız ulaşım hakkı tanır.

 • 9 O’Clock day pass/Saat dilimli Günlük Bilet (bilgi hattı)

Yoğun mesai saati dışında ucuz ulaşımı sunar..Avantajlıdır, hem trafik rahatlamış olur hemde  oturur koltuk bulmuş olursunuz!..Hafta içi Pazartesiden Cuma’ya saat : 09.00 -05.00 arası , hafta sonu tam gün sınırsız ulaşım hakkını tanır. Bu bilet ‘Nine-Uhr Pass’ olrakda bilinir..Teknelerde geçmez!

 • Gece bileti – Night Ticket : Tüm hatlarda gece ulaşımında geçerli bir bilet ve kartınız olmak kaydı ile ek + 5 CHF fark ile biletlerinizi “Gece Ulaşımına” dahil edin!..Otomatik bilet makinalarında gece kodu : * 162 olup, gece bileti detay bilgisini : bu linkten bulabilirsiniz..

Zürih – Gece Ulaşım Haritasına Bakın
 

  • Ayrıca ; Zone / bölge Upgrades – yükseltmek için – bakın : Elinizdeki bilet bölgesi dışına çıkacaksanız, bu bilete ek ilave edilecek yeni bölgeler için yeni ek bilet almalısınız. Örneğin: 2 yeni bölge ilavesi için : 4.40 CHF ( 2.sınıf ) , 7.30 CHF ( 1.sınıf ) farkı bilet almalısınız.Eğer bu ilave 3 bölge eklemeli olacak ise ; 6.80 / 11.20 CHF eklemeleriniz olacaktır..Eğer 4 bölge ise : 8.80 / 14.60 CHF ekleme olacaktır..Unutmayın..
 • Zürih için ; Aylık ulaşım kartlarıda bulunmaktadır..turistik amaçlı pahalı bir seçenektir..
 • Diğer kart ve biletler için – Bakınız.
 • Zürihte metro hattı bulunmamaktadır. Tüm toplu taşıma hizmetleri saat 05_30 dan gece yarısına kadar sürmektedir..

Not : Winterthur; Kuzeyde Zürih kantonunda bir şehirdir.Ve isviçrenin en büyük 6. şehridir. Hava alanı yolu ile Zürih’e 20 dk. da ulaşılabilir.. Ayrıca Zürih için , S-Bahn (S7, S8, S12 ) ile de ulaşım mümkünür ..Kendisi zone 120 olmakla birlikte, havaalanından ulaşımda 2 zon’lu bilet almak gerekir!

 

+ ZÜRICH CARD , web 

Toplu taşımaya ait tüm sistemlerde (tramvaylar, otobüsler, trenler, feribot ve teleferikte) geçerli olduğu süre içinde ücretsiz ulaşımı,  Zürihteki ( 40’ a yakın ) müzelere ücretsiz girişi + bazı alışveriş merkezlerinde % 10 luk indirimi + restoran ve bazı aktivitelerde süprizleri ve indirimleri içerir bir uygulamadır.İçeriğinde Zürih haritası ekte sunulmaktadır.

Bilet hava alanı şehir merkezi ulaşımını da içine almaktadır.Tüm ZVV (gece ulaşımı hariç !) hatlarında 2. sınıf yolculukta geçer (istenirse 11 sınıfta alınabilir, ancak gereği yoktur!)..Gece ulaşımında ve kapsama bölgesi dışı alanlarda ek bilet almayı unutmayın !.Küçük mesafeli nehir & göl tekne gezileri dahildir ( küçük bir gezi bedeli normalde 9 CHF dir ).

Geçerli olduğu Ulaşım bölgesi ( Zone 110 – 111 – 121 – 140 – 150 – 154 – 155 )

Ücret ( 2016 ):
• 24 saatlik Zurich Card ( tam , 27 CHF / indirimli , 19 CHF  )
• 72 saatlik Zurich Card ( tam , 53 CHF / indirimli , 37 CHF  )

** İndirim : 6 – 16 yaş içindir, 6 yaş altı -Free..

** Zürih Card’ın geçerli olduğu alan ( tıklayın )

** 2019 Zürh Card Klavuzu ( slayt show)

** Bilgi & online satış → BURADAN

** Zurich Card , Turistik amaçlı Zürih için en ideal biletlendirme sistemidir !

 

Nereden temin edilir ? :

+ Zürich Tourism Tourist Service – At the Main Railway Station / 8021 Zürich / Merkez tren garı Turist info
+ Hava alanı İnformation
+ Büyük oteller , VBZ bilet satış ofisleri , ZSG – Zürich Shipping Company ( Zürih Gölü nakliye şirketi ( Bürkliplatz ).
 
 

Otoparklar ;

Zürihte park başlı başına bir sorundur. Çok katlı otoparklar bir nebze uygundur.İllegal park alanında çok kısa bir bekleyiş bile ağır para cezası olarak size geri dönebilir. Park alanları hem az hem de pahalıdır.

White zones / beyaz bölgeli park alanları : genellikle 1 yada 2 saatlik , parkmetre ücreti ile yapılan uygulamadır.

Blue zones / mavi bölgeli park alanları : Günlüğü yaklaşık 15 CHF den 10 güne kadar olan , yerel polis merkezleri veya internet üzerinden alınan permilerle yapılır.Park disklerinden ( park kartı ) geliş zamanı gösterilmelidir.

parkdisk

Online park sorgulama ( web )

 
 
* Sonraki sayfada kısa bir kent gezisine çıkacağız…
 
 
 

Önceki SayfaSonraki Sayfa

– Zürih ; Ana Klasöre dön –
 
 
 
 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir