Zürih Gezi Rehberi.1

 

İSVİÇRE ( SCHWEİZ – SWİSS )

 

Genel bilgiler ;

 

Orta Avrupa’da bulunan 41.285 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip küçük bir ülkedir.

İsviçre 26 eyaletten oluşmaktadır.

< Aargau, Appenzell Innerrhoden, Appenzell Ausserrhoden, Basel-Stadt, Basel-Landschaft, Bern, Fribourg, Cenevre, Glarus, Graubünden, Jura, Lüzern, Neuchâtel, Nidwalden, Obwalden, Schaffhausen, Schwyz, Solothurn, St. Gallen, Thurgau, Ticino, Uri, Valais, Vaud, Zug, Zürih >

İsviçre’nin, kuzeyinde Almanya, doğusunda Avusturya, Güneyinde İtalya, batısında Fransa bulunmaktadır. Kuzey ve orta İsviçre’de yaşayanların %64′lük kısmı resmi dil olarak Almanca’yı kullanırken, batıda %20.4′lük kısmı Fransızca, günyede %6.5′lik kısmı ise İtalyanca’yı kullanmaktadır.

Özellikle bankacılık ve finans sektörlerinde güçlü bir yere sahip olan İsviçre turizm sektöründe de adından sıkça söz ettirmektedir. İsviçre bankacılık ve sigortacılık kaynağından büyük gelir sağlamaktadır, bu sebeble İsviçre halkının % 10’u bankacılıkla uğraşmaktadır.

Ayrıca, zengin bir bitki örtüsüne sahip olan ve ülke topraklarının % 23’ünü ormanların oluşturması sebebi ile İsviçre’de kış turizmi önemli bir yer tutmaktadır.

Avrupa’nın en dağlık ülkesi olan İsviçre’de üç ana topografik alan bulunmaktadır. Bunlar; İsviçre Alpleri, İsviçre platosu ve Jura Dağları’dır. Alpler, ülkeyi orta ve güneyinden kateden yüksek sıradağlardır.

Ren, Rhône, Inn, Aare ve Ticino gibi Avrupa’nın başlıca nehirleri Cenevre Gölü, Zürih Gölü, Neuchâtel Gölü ve Konstanz Gölü gibi göllere dökülmektedir.

İsviçre’de ülke çapında bir devlet dini olmasa da Cenevre ve Neuchâtel kantonlarının dışındaki tüm kantonlarda vergilendirme yoluyla Roman Katolik, Eski Katolik ya da İsviçre Reform Kiliseleri desteklenmektedir.

 

İsviçre’ye ulaşım;

İsviçre Avrupa’nın merkezindeki konumu ile ulaşımı en rahat ülkelerden biri olma özelliğindedir.Avrupa’nın hemen hemen her şehrine çeşitli havayolu firmalarının direk ve bağlantılı seferleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.

İsviçre’ ye Ulaşım Türkiye’den Swiss International Air Lines (Almanya bağlantılı) ve Türk Hava Yolları tarifeli – direkt seferleri ile Zürih, Cenevre şehirlerine her gün karşılıklı seferler yapılmaktadır.

Ayrıca ülkemizden ;

Pegasus hava yolları ile Zürih ve Basel ‘e günlük..
Sunexpress ile de haftanın belirli günleri İztanbul ve izmir’den direkt, diğer bazı illerden de TR bağlantılı ;  Zürih ve Basel’ e uçabilirsiniz..
 

İsviçre’de Ulaşım ;

Ülke içerisinde raylı sistemler / Railway – Rail transport üzerinden, pek çok yerleşime (Avrupa dahil) konforlu ve zamanında ulaşmak mümkündür.İsviçrede ulaşımda raylı sistemlerde ( railway ) I ve II.sınıf ulaşım hizmeti sunulmaktadır..

Ülke çapında çok geniş bir ağ halinde demiryolları (railway) her yeri sarmış durumdadır ( Ulusal İsviçre Demiryolları ) .

İşletme yolcuların çoğu zaman uçaklardan bile daha çok tercih ettiği ulaşım aracı haline gelmiştir.Alınan tek bir bilet ile ülke genelindeki bütün toplu taşıma araçlarından ( tren, tramway, otobüs, vapur hatları .. ) yararlanmak mümkündür.

 

İsviçre’de Ulaşım Kart’ları – 2019 :

1 )  The Swiss Pass card / Swiss Travel Pass :

İsviçrede ülke bazında , 3 – 4 – 8 – 15 gün süreleri ile, tüm yerel ve kamu toplu taşımacılıkta geçerli olan bir uygulamadır (Liechtenstein’da da geçerli!)(video)..
Bilet – kart – ücretine 90 üzerindeki şehir ve kasaba içi & ş. arası tren otobüs ve feribot ulaşımı dahildir.Ücretsiz 1280km. lik dağlar arasından yapılan panaromik tren yolculuğu için buradan / buradan bilgi alın.Dağlar arası ulaşımda kullanılan feniküler sistemlerde (most mountain railways) bu kart % 50 indirim sağlar.Yine bu kart ile 490 civarı müze ve sergide girişleriniz ücretsiz olacaktır.Fotoğraf vs ek bir belge gerekmeden kimlik&pasaportunuzla birlikte geçerlidir.

Detay – kaynak link’lere” Tıklayın.1” —  Tıklayın.2 !

 

Ücret ( 2019 )(15- 26 yaş grubuna % 15 indirim vardır) :

 • Geçerli olduğu hat ve güzegah haritası – tıklayın
 •  500 den fazla müzeye Ücrtesiz giriş – Müzeler
 • En az bir ebeveyni ile seyahat eden ; 6-16 yaş arası çocuklar ücretsiz ulaşım imkanından yararlanır.
 • Diğer dağ gezilerinde % 50 indirim

 

2 )  Swiss Flexi Pass :

Daha esnek bir biletlemedir. 1 aylık dönemde bir birini izlemeyecek günlerde günlük kullanım imkanı sunar (bir ay içinde  3, 4… gün ). Gün seçeneği : 3 – 4 – 8 – 15 günlüktür..Gençlik indirimi yoktur.. diğer özellikleri Swiss pass card ile aynidir. Bilgi için

 

3 ) Swiss Half Fare Card : Kendisi bir bilet olmayıp, 1 ay boyunca % 50 ulaşım indirim kartıdır.Her yöne ve adet’e göre bilet tutarının yarısını ödersiniz. En düşük bilet bedelinin günlük 20-30 CHF olduğu bir ülkede  1 ay boyunca tüm ulaşımınızda % 50 ödemeniz, sık kullanım ve uzun vadede çok avantaj sağlar olacaktır.

 

4 ) 1-day travelpass  : 1 günlük seyahat kartı. Tam gün boyu İsviçre’de ulaşımdan yaralanmaktasınız. 2. sınıf : Tam 75 CHF, indirimli-çocuk : 16 CHF dir.

 

5 ) Supersaver Card : Belirlinmiş olan gün içi – sınırlı sayı ve güzergahlarda, belli zaman zaman diliminde geçer. % 70 e kadar indirim sağlar. Onlan- mobil olarak telefonunuza alabilirsiniz ( seyahat tarihinizden 1 ay öncesine kadar) (güzergah ve tarihi girerek bu özellikte bilet olup olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz).

 

6 ) Zurich Card : Adı her ne kadar Zürih olsada, tüm Zürih kantonunda geçerli değilidir’. Ancak şehir merkezli turistik gezilerde yeterli olacaktır (Geçerli bölge-zone haritası)(detay daha sonra).

Diğer ulaşım araçlarında da geçer (bazı özel nehir teknelerinde geçmez! teyid için sorunuz). 1 yada 2 günlük seçeneklidir. Kendisi şehir kartı olup, bir çok müzeye ücretsiz, bir bölümünde de indirimli giriş imkanı sağlar.Kent içi restoran ve bazı aktivitelerde ek indirim de alırsınız.Gece ulaşımında geçerli değildir!

1 günlük – 2. sınıf  : 27 CHF/tam, 19 CHF/6-16 yaş, 6 yaş altı : Free

2 günlük – 2. sınıf  : 53 CHF/tam, 37 CHF/ indirimli

 

Uyarı ! : Bu tür kartları almak belki ekonomik gözükmeyebilir?. Ancak her şehirler arası ulaşımın ayrı bilete tabi olacağı vede şehir içi ulaşım bedelinin de bu ülkede ucuz olmadığını asla unutmayın..Bu nedenle programınız dahilinde bu kart ve biletleri değerlendirin.

 

** İsviçre için Tüm seyahat bilet ve kartları – buradan inceleyin.

** Swiss Transfer Ticket , Swiss Card , Swiss Half Fare Card gibi diğer ulaşım biletleri → Güncel bilet bilgi linki için buraya tıklayın.. Ayrıca Family Card için buradan bilgi alın!.

Yine Bu linkten ( tıkla ) Ulaşımdaki diğer alternatiflere bakın….

 
 

İsviçre Vizesi :

Vizeyi almak en fazla 5 iş gününde sonuçlanmaktadır. Ancak, vize alacak olan kişilerin, İsviçre Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği Randevu sistemi ile çalıştığından en az 2 – 3 hafta öncesinden vize başvurularını yapmaları önerilmektedir.

Schengen Ülkesi olmayan İsviçre; Yeşil (hususi) Pasaport, Gri (hizmet) Pasaport ve kırmızı (diplomatik) Pasaport sahiplerinden vize talep etmemektedir.
Ancak Lacivert (genel – umumi) Pasaport sahipleri vize almak zorundadır.

Pasaportunuzu ilk aldığınızı tarihi dikkate alarak başvurunuzu yapmanız önerilmektedir. Daha önceden bir Schengen vizesi bulunmayan kişiler İsviçre vizesi için başvurduklarında İsviçre Konsolosluğu tarafından mülakata alınmaktadırlar.

   

 • İsviçre (2019 bilgisidir), ülkemizde Türk vatandaşlarına hizmet sunmak  amaçlı → TLScontact şirketine yetki vermiştir (vize veren bu kurum değildir!). “İstanbul ve Ankara’daki vize başvuru merkezlerinde TLScontact tarafından alınan başvurular; başvuru işlemlerini yürütme, vize verme ya da reddetme kararını verme veya ek bilgi talep etme sorumluluklarını münhasıran taşıyan İsviçre İstanbul Başkonsolosluğuna iletilir. Dolayısıyla TLScontact, vize başvurularının karar aşamasına dahil olmayıp pasaportlar kapalı zarflar içinde Başkonsolosluktan geri gönderildiğinden dolayı sonuçlar hakkında bir bilgiye sahip olmayacaktır.”
 • Şirketin hizmet bedeli * 2019 → 144 TL’dir  ; Konsolosluk için 90 günden az olan standart vize bedeli → 60 € (erişkin), 6-12 yaşa → 35 € olup, 0-6 yaş vize bedeli yoktur.
 • Diğer il ve farklı aracı kurumlar için bakınız..
 • Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport sahibi vatandaşların, İsviçre seyahati öncesinde İsviçre vize yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Ancak pasaportlarında geçerli bir schengen vizeleri varsa İsviçre’ye serbestçe giriş yapabilirler.

  İsviçre Konfederasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan vize muafiyet anlaşması sebebiyle, T.C. Hususi Pasaport (Yeşil), Hizmet Pasaport (Gri) ve Diplomatik (Siyah)Pasaport sahipleri, İsviçre vize yükümlülüğünden muaf tutulmaktadırlar. İsviçre seyahatlerinde 180 gün içinde 90 günü geçmemesi halinde, İsviçre vizesi alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

  İsviçre Konsolosluğu, İsviçre seyahati öncesinde pasaport sahiplerinin pasaport geçerlilik süresini İsviçre vize uyum koşullarını göz önünde bulundurarak seyahat etmeleri konusunda  uyarıda bulunmaktadır. T.C. pasaport sahiplerinin geçerlilik süreleri, İsviçre seyahat bitiş tarihinden sonra da en az 3 ay olmalıdır.

 

( İsviçre hk. kaynak bilgilere buradan ulaşın →  ( holidayinswiss ) ( SwissHoliday ).

 
 

zurichpanorph1

ZÜRİH / ZURİCH

( Gezi tarihi 2013, Güncel bilgiler 2019 )

Genel Bilgiler ;

İsviçre’nin en büyük kenti,  2013 yılında şehir merkezinde nüfus 394.709, çevre ilçeleriyle birlikte nüfusu 1.83 milyon kişidir.Öncelikle çoğu insanın sandığının aksine Zürih’in İsviçre’nin başkenti olmadığını belirtelim. İsviçre’nin resmi ve siyasi başkenti Bern, ama Zürih de hem finansal hem de kültürel başkent konumunda.Göl kenarında kurulmuş Zürih şehri Zürih Kantonu’nun eyaletinin – başkentidir. Şehrin uzak iki mesafesi yaklaşık 100 km. dolayında olup, yüz ölçümün % 25 ine yakınını ormanlar kaplar ( Avrupada en pahalı kentlerden birisi ! )
Avrupa`nın en iyi üniversitelerinden olan ETH (Eidgenössiche Technische Hochschule) ve Zürih Üniversitesi (Universität Zürich) bu şehirdedir.Ulusal ve uluslar arası ünlü pek çok medya kuruluşları burada bulunmaktadır.
Zürih şehri Zürih Gölü’nün Limmat Nehri’ne birleştiği noktada kurulmuştur. Kuzey ve batısında tepelerle çevrilidir.

zurichpano2

Şehrin tarihi merkezi olan Lindenhof, Limmat Nehrinin doğu yakasında Zürih Gölü’ne 700 metre mesafededir.

Saat dilimi GMT +1 ( kış ) / GMT +2 ( yaz ) olup, bizim gibidir. TR’ den 1 saat geridedir.4 mevsimli Zürihte yağışlı karasal iklim hüküm sürer.

Resmi dil Almanca olup , ülke genelinde en sık konuşulan dildir (ana dil İsviçre Almancası). Ayrıca Fransızca ve İngilizce de yaygın olarak konuşulmaktadır.

Trafik sıkışıklığı ve korna sesi, bu şehre geldikten sonra  unutulması gereken birer anıdır adeta..
Şehirde yaşayanların çöplerini, sadece bu iş için üretilmiş özel çöp torbalarına atabildiği ve tüm caddelerin sabaha karşı belediye görevlilerince deterjanlı sularla yıkadığını da unutmayalım.Şehrin arıtma sisteminin sağlamlığı, Zürih’te yaşayanların, İstanbul’da yaşayanlara nispet yaparcasına her yerden göle girebilmelerinden belli. Ayrıca göl kıyısında plajlar da mevcut.

Önemli Bilgiler :

Ülke tel. kodu : + 41

Polis : 117
Ambulans : 144
İtfaiye : 118

İsviçre Türkiye Başkonsolosluğu :

Tc_zurihkonslmap

Türkisches Generalkonsulat Postfach 402, 8042 Zürich
Adress: Weinbergstrasse 65, 8006 Zürich
Tlf. : +41 44 368 29 00 (044 368 29 00) –  web

Faks: 044 368 29 19

Para Birimi : İsviçre frankı (CHF, SFr). Mart 2019 ( 1 CHF = 5.55 TL )

Resmi işler haricinde özellikle pek çok restoranda ve bazı alışverişlerde € ‘ da geçmektedir !.

Bankalar: Zürih’te bankalar 9:30-16:30 arasında çalışmaktadır.
Elektrik: 220 Volt 50 Hz. Prizler: ikili fişlere de uyum sağlamaktadır..
 

Resmi Tatiller: İsviçrede resmi tatil günleri kantonlara göre değişim gösterir.Genel bilgi için ( wikipedia)

Zürih , Resmi tatiller – 2016 ( TC Başkonsolosluğu ) :

1 Ocak, Yeni yıl – Yıl başı
2 Ocak, Berchtold Günü
29 mart – 1 nisan , Good Friday – Paskalya
15 nisan – Bahar Bayramı (Sechselaeuten)
1 mayıs – İşçi bayramı
9 mayıs – Hz. İsa’nın göğe yükselişi (Auffahrt)
20 Mayıs, Pfingstmontag ( dini bayram )
1 Ağustos, Milli Tatil / İsviçrenin kuruluş günü – Nationalfeiertag
25 – 26 Aralık – Noel (Weihnachten)

* Tatil günleri yıllara göre değişim göstermekte, güncel tarihleri ilgili linklerde bulun!

Yakın bölgeler için tren yolculukları , doğası , özel sokakları , çikolata ve oyuncakçı dükkanları , mimari yapı ve galerileriyle özellikle güvenilir bir kent oluşuyla başkadır Zürih…

İsviçre’nin ulusal yemeği “ fondü ” dür. Dört tür peynir ( kaşar -dil – gravyer türü ) , beyazşarap, kirş ( içki türü ), mısır unu ve sarımsak bir tencerede eritilip kaynamasına izin verilmeden bir ispirto ocağının üstünde yemek masasına taşınarak servislenir ( etlisi & tavuklu & sebzeli seçenekleri de var ) . 2 uçlu özel çatalı ile parça ekmeklere batırılarak yenir.

fondu_13

Ülkemizde özellikle Karadeniz bölgesinde bilinen Muhlama ( Kuymak – Mihlama – Havits – Yağlaş ) yani mısır lapasının benzeri olabilecek bir yemektir.Zevkler ve renklerle birlikte tadlar tartışılmaz diyelim ( bana peynir kokusu ağır geldi ! , hatta restoran dahi bu kokuya bürünmüş ) İsviçrede iken “yemeden gelinmez” önerisine uyacaksanız ; 1 , 2 , yada 3 kişilik talep ederek , 1 porsiyonunu 25 – 30 CHF’ ye yiyebilirsiniz .. Zürih’te her şeyde olduğu gibi yemek ve restoranlar da oldukça pahalı !….

İklim : 4 mevsimli- yağışlı & karasal iklimdir.Kayak düşünülmüyor ise en ideal ziyaret ,yaz mevsimi olarak önerilmekte..

 

ZÜRİH SEYAHATİNE KATILACAKLAR İÇİN ÖNEMLİ UYARI :

Economist” dergisinin araştırma birimi olan Intelligence Unit’in yayımladığı Küresel Yaşam Maliyeti anketine ( 2012 ) göre Zürih, dünyanın en pahalı 10 kenti arasında Tokyo’yu geride bırakarak ilk sırayı almıştır.O dönem sıralamada Tokyo 2.inci , Cenevre 3.üncü olmuştur.

Son yılların da ilk on sıralamasında genelde ilk yarı dilimde olan bu kentin pahalılığı, her zaman göz önünde tutulmalıdır.

Gerek sosyal yaşamı, restoran ve temel gıda ve gıda dışı gereksinimleri, toplu taşıma gibi konularda harcamalar ülkemize göre oldukça yüksek bedellerdedir.

Gezi öncesi  bütçe planlamasında, bu kente gidilince ayrılan tutarların daha fazlasının gerekebileceği gerçeğini lütfen unutmayın!

5 -10 CHF lik en düşük bedelli bir hediyelik eşya alabileceğimizi (en azından bir magnet), ülke için ünlü olan orta sınıf 100 gr. çikolatayı da ; 7-10 CHF’a  temin edebileceğimizi aklınızda bulundurun..

 
 

▶ Konaklama : Kent her keseye hitap edecek seçenekleri sunar.Otel aramalarınızı aşağıdaki siteden yapabilirsiniz.

hotelscombinedlogo
 
 

ZÜRİH’e Ulaşım :

(Tren)

 

+ Avrupa’nın diğer ülkelerinden Zürih’e rahatlık ile tren ile ulaşım mümkündür (bkn)..

+ İsviçre & Zürih için İnterRail tren bileti ( 2. sınıf – tam), 1 ayda 3 gün geçerli seçenek → 195 € dan başlar.

+ Ülke içi tren saat ve güzergahları buradan inceleyin.

+ Genel Tren hat ve seferler için – bakın


 
Zürih Şehir içi ulaşımında ;
raylı taşımacılık açısından Avrupa’nın düzenli hızlı ve dakik demir yolu ulaşım ağlarından birisine sahiptir.

zurih_airport

Şehrin her köşesine trenle ulaşmak mümkündür. Birinci ve ikinci sınıf trenler belli aralıklarla hareket etmektedir. Merkez tren istasyonundan şehirlerarası tren bulmak mümkündür. Trenlerde 2. Sınıf vagonlar sıklıkla arkada yer alır.Koltuk numaralandırması yok !Biletsiz yolculuk risklidir !. Bilet sınıfınıza dikkat edin ve yanlış yolculuk yapmayın..ayni perondan farklı güzergah trenlerinin kalktığını unutmayın..

Düzenli seferler ile İsviçre – bölgesel yolcu taşımacılığı ( Yerel / Local S-Bahn banliyö trenleri ) yanı sıra bazı trenler ; Avrupa kentlerine ulaşımı sağlarlar.

Intercity ( IC ve ICN ) bağlantıları ile ; İtalya’nın Cisalpino demiryolu, Almanya’nın bahn demir yolu, Fransa’nın TGV demir yolları aracılığıyla ; Amsterdam, Berlin, Roma, Lecce, Barselona, Budapeşte ve Belgrad vs. ulaşmak mümkündür.

Merkez Tren garı-Zürih HB

Zürich Hauptbahnhof

Garda büyük levhalarla tüm trenlerin gideceği ve duracağı istasyonlar, saat ve peron (Gleis) numaraları , tren çeşitleriyle tüm bilgiler güncel olarak ışıklı panolarda görüntülenir.. lokal trenler ( S- bahn / S2 – S3 – S7 – S10 – S15 …. S55 ) ve genelde kırmızı renk (uyarılı) şehirler arası (Fernverkehr)  trenleri listede tüm detayları ile bulunur..

Zürich Hauptbahnhof.5

Uyarı : Peron (gleis) 51 – 54 gar – ana girişten ve diğer peronlardan biraz uzakta kalmakta, hatırlatılır..

Merkez tren garında ; Turist info, bilet satış ofisi ve alış veriş dükkanları ve ayak üstü gıda satışını bulabilirsiniz..

Garın altı büyük bir kapalı alandır. Migros dahil küçük elektronik eşya satış alanlarını, hediyelikleri pek çok ihtiyacınızı karşılayacak alanları burada bulabilirsiniz..

Bölgede bulunan (Zürich HB)  ülkenin en büyük tren istasyonundan Avusturya, Fransa, Almanya, İtalya gibi ülkelere ulaşım imkanı bulunur.

Zürih Merkez Tren Garından, Yakın Avrupa kentlerine Ulaşım ortalama; 2. sınıf tam bilet olarak Münih ve Milan için → 90 CHF’ ye, Bern/Basel için- 1 saat ulaşım süreli → 40-60 CHF’ ye, Lozan’a – 2 saat süreli → 80 CHF’ ye bilet bulabilirsiniz.

** Bu rakamlar değişim göstermektedir, promosyon tutarlar mümkündür…

** Zürih’ten SBB ile (demiryolu) lokal yada şehirler & milletler arası ulaşımda bilet & ücret sorgulama için ( tıklayın )

** daha uzak mesafeler için de Seat61, web siteleri üzerinden online rezervasyon mümkündür.

 

Zürih’e ulaşımın en rahat yolu havayolu olacaktır. İstanbul-Zürih uçuşu havada yaklaşık 2 saat 10-15 dk. sürecektir.

 
 

Zürih Uluslar Arası Hava alanı / ZRH (Zurich Airport – Flughafen Zürich – Kloten)(Web)

zurih_airport

Hava alanı & terminaller & park & ulaşım

zurichairport_map

zurich_airport_gate

pl-airportcenter-def.indd

Airport / Check in 1-2 & Arrival 1-2 / gelen & giden yolcu 1-2

Isometrien_A4.indd

Zürih h.alanı & Oto yol bağlantıları

Zurich_motorw.

Hava alanı, Zürih merkezine-Hauptbahnhof (Central Station= Zurich HB) ; 8 mil / 13 km. mesafededir. A ve B olmak üzere bir birine yakın 2 adet terminal içerir.
Zürih, İsviçrenin tren ağının merkezini ve en işlek uluslar arası hava alanına sahiptir. Hava alanı ulusal tren sistemine doğrudan bağlıdır. Doğrudan Zürih’e bazen aktarma ile tüm ülkeye ulaşım mümkündür.

Zürih hava alanı , tüm  bilgiler için lütfen tıklayın

Zürih Kloten – hava alanı,  Guide – buradan (2019)

infodeskzrh

Terminal.1/Arrival.1 ve terminal.2/Arrival.2,  yürüme mesafelerinde yer alırlar.

 

Arrival.2 → gümrük çıkışından 50m. sonra welcom desk’e (İnfo & convention) ulaşırsınız.

zurich_ticket

Buradan Zürih card dahil tüm bilet ve harita dahil bilgi alışverişinizi yapabilirsiniz.

 

Zürih hava alanı , Kloten – Terminaller :

* arrival 1 ve 2 olmak üzere iki ayrı gelen yolcu salonu (terminal) içermektedir ( web link ).

* departure (giden yolcu) salonları , Check-in 1-2-3 olarak üç ayrı salondur ( web link).

* Hava alanı Migros dahil her katında tüm ihtiyaçları görebilecek imkanlara sahiptir.

* Hava alanında gelen ve giden yolcular için ; Gates (kapı) ve Check – in numaraları, uçuş numaralı hava yollarını vs. gösterir levhalar kolay görülür olarak göz önündedir .

* Kapılar (gates) ; AB/DE olmak üzere üç adettir. E kapısı için alt katta (gümrük kontrol girişinden sonra) özel tren hattı bulunur. 2-3 dk. periotla bu kapı ve alan arasında 2 dk süreli yol seyri olacaktır. A ve E kapısı tren / raylı mini sistem transportu sırasında çizgi film kahramanı Heidi, tren penceresinden size bir öpücük yollar (video linki tıklayın)(Alana geliş yönünde ! – 2013 yılında görmüş idim ).

* Kloten’den Zürih şehir merkezine gidiş / Arrival – Gelen yolcu için bilgi ( video – ing.)

* Kloten’den ayrılış / Departure – Giden yolcu için bilgi (video – ing.)

 

* Sonraki sayfamızda hava alanından şehir merkezine transfer ve Şehir içi Toplu Taşıma bilgilerini bulacaksınız..

 
 
booked.net
 
 

Önceki SayfaSonraki Sayfa

– Zürih ; Ana Klasöre dön –

 
 
 
 

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir