Viyana,Ulaşım-Toplu Taşıma Bilgileri

 
 
 

VİYANA ULAŞIM – TOPLU TAŞIMA

 

VİYANA’YA ULAŞIM / VİYANA’DA ULAŞIM :

+ Hava yolu ile :

Doğu ve batı Avrupa arasında kalan kente gerek hava, gerekse demir yolu ulaşım olanakları mevcuttur.Kıtalar arası doğrudan uçuş imkanı var iken ; bazı ülkelerden buraya Londra , Frankfurt yada Münih bağlantılı seferlerle ulaşmaktadır.Viyana Avrupa ile tren ve otobüs bağlantılarına sahiptir ( gece yolculuğu ) . Avrupada diğer kentlere uygun olan otoyol bağlantı imkanı olan bu kente ulaşımda tren ulaşım bedeli pahalı olabilmektedir.

Ülkemizden THY , Avusturya Hava Yolları , Pegasus hava Yolları ile uçuş imkanları vardır. Yaklaşık İstanbul çıkışlı olan uçuş süresi , 2.5 saat dolayıdır..

+ Gemi ile :

Orta Avrupa ülkelerinden Budapeşte , Wachau < Viyananın kuzey batısında , şarapları ile ünlü, Tuna kıyı şeridi > ve Bratislava üzerinden özellikle yaz ayları feribot ( Tuna nehri ) ulaşım imkanınıda hatırlatalım ( nisan – ekim ) ( Hydrofil- bilgi1 )( bilgi2 ).. Gemi Danaudampfsciffsge – sellschaft ( DDSG-Blue Danube ) hattının Reichs – brücke köprüsündeki iskeleye yanaşmaktadır. Burası U1 metronun , Vorgartenstrasse istasyonu yakınındadır.

+ Otobüs ile ;

Kentin ana otobüs terminali olan Wien Mitte‘ye Budapeşte ve Bratislava gibi doğu Avrupa ve doğu Avusturya’dan otobüsler gelmektedir. Eurolines ; Londra – Victoria’dan Viyana’ya otobüs seferleri düzenler. Südbahnhof otobüs terminali ise , Güney ve güney doğu Avusturya güzergahı için kullanılır.

wientrenstation

+ Tren ile ;

Viyanaya gelen trenlerin büyük bir bölümü gece seferlidir.Eurocity hatlı trenlerin 1-2 ay öncesi bilet alımları uygun fiatlı olacaktır ( tren bilgileri için ) . Gece trenlerinde restoran olmayabilir !

Westbahnhof genel olarak batıdan gelen vede bazı Budapeşteden gelen trenlerin istasyonudur.Güney ve doğu yönünden gelenler Südbahnhof‘a , kuzeyden gelenlerde Franz – Josefs – Bahnhof ‘a gelmektedir.

Westbahnhof U3 ve U6 metro hatları , S- Bahn ve tramvay ile otobüs güzergahları ile bağlantı sağlamaktadır. Südbahnhof da S-bahn ve tramvay – otobüsle bağlantılıdır.Westbahnhof ta bir seyahat acentası vardır ( Reisebüro ).Buradan bilgi alabilirsiniz..

Ayrıca –> Demir yolu danışma : 051717 , Avusturya Demir Yolları : 93000

Viyana ve çevresine çalışan 9 yerel tren hattı vardır.. Avusturya Federal Demiryolları (ÖBB) tarafından bu hizmet sağlanmaktadır.

wientrenstation

+ Online bilgi & Bilet için tıklayın

+ Harita üzerinden Tren ulaşımı için tıklayın ..

 

Viyana Uluslararası Havalimanı :

Flughafen Wien-Schwechat  – VIE : Flughafen Wien Aktiengesellschaft, A-1300 Wien Flughafen, Postfach 1, AUSTRIA , Telefon: +43 (0) 1 70 0 70 , ( 0 ) 1 7007 22233 , Faks:  +43 (0) 1 70 072380 , Web

viennaairportmap

vienna airport

Terminaller :

airportvienneterm

vienairportterm

Hava alanı kentin 18 km. güneydoğusunda yer alır..hava alanınına ulaşım kolay ve rahattır. gümrüksüz alış veriş imkanı, marketler, bankalar, restoranlar içermektedir.Viyananın tek hava meydanıdır.Otobüsle merkeze ulaşım 20 dk. dolayındadır.

Terminaller & kapılar :

B Terminali = gates B25-42 , Schengen uçuşlarında
C Terminali = C31-42 ve ara bağlantı ile gates C71-75 ( gates 31/32 yanından ),Schengen uçuşlarında
D Terminali = gates D21-37 ( burası eski A terminali olarak bilinmekte )
F Terminali = gates F1 – F37 , Star Alliance ve Schengen uçuşlarında
G Terminali = gates T1-T37 kapıları ile bağlantı ve uçuşları sağlamaktadır.

* detaylı bilgi için tıklayın ( pdf.1 ) ( pdf.2 ) , web bilgi.1 , bilgi.2

+ THY 2-D , Pegasus 1-A&D terminallerinden yolcu ulaşımını sağlar !

 

Hava alanından Şehir merkezine Ulaşım :

+ Araç ile : Hava alanı çıkışından sonra A4 otoyolu ile yada B9 karayolu ile 25 dk.süreli yolculukla..

+ Tren ile ( CAT – City airport train ) : Gümrükten çıkış sonrası gerek taxi gerekse tren için yönlendirici levhalar vardır.Trenler alanın bodrum katından kalmaktadır. 24 saat telefonla bilgi için : +43 1 ( 25 250 ) , web bilgi

CAT_Flughafen_Wien

CAT direkt -Trenler : Şehir merkezine yakın, Wien Mitte / Landstraße istasyonu ile  Viyana Uluslararası Havaalanı arasında kesintisiz bağlantıyı sağlar ( harita ) .Yolculuk yaklaşık 16 dak. sürer. Wien Mitte istasyonu , St. Stephan’s Cathedraline 10 dk. yürüme mesafesinde olup , U3 ve U4 S Bahn ulaşım – metro bağlantısına olanak tanır. 30 dk periotlarla saat 05-30 / 23-30 arası çalışan trenler için Ücret : tek yön : 12 € , g-d : 18 € ( Not : 18 € ya tren + günlük bilet imkanıda var ! ).Vienna Card ile kişi başı 1 € kar edebilirsiniz… 2012 YILINA GÜNCELDİR!

Bir başka tren hattıda Schnellbahn (S-Bahn) Express train S7 dir.Buda ayni güzergahtadır. Ulaşım süresi daha uzundur.Güzergahtaki duraklar : Kaiserebersdorf, Zentralfriedhof S-Bahn, Geiselbergstraße, St Marks, Rennweg, Praterstern, Traisengasse, Handelskai, Floridsdorf. Yol 30 dk dolayında sürmekte..

Ücret tek yön : 4 €

+ Otobüs ( bus ) ile : Alandan 2 farklı hat ile hareket ederler.Bir hattı : Morzzinplatz/Schwedenplatz hattıdır.Diğer hatta : Kentteki Sudbanhof ve Westbanhof istasyonlarıdır.Yol süresi 40 – 60 dk sürmektedir. Tek bagaj dahil 8 € tam , indirimli 4 , çift yön ise 13 € ücret bedeli sürücüye verilebilir..Terminaller için ( bakınız ).

Airport Bus ( otobüsleri ) : saat 04-00 / 23-30 arası , 30 dk aralıklarla ( bazen saat başı ) çalışan bu otobüsler trene alternatif değilidir.

Wien Morzinplatz/ Schwedenplatz durağı ; tram line 1 ve 2 vede U1 & U4 metro hattı ile bağlantılıdır. Bus info

+ Taxi ile : 25 dakikalık yol ücreti yaklaşık 35 – 40 € , info taxi.1taxi.2taxi.3

** Hava alanından Ulaşım ( genel bilgi web sitesi – İng. )

Ayrıca Viyana hava alanından Vienna Airport Lines aracılığı ile ; Bratislava’ya da bağlantılı ulaşım imkanı bulunmaktadır ( bus – ulaşım için )..

 

VİYANADA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM & ARAÇLAR & BİLET VE ÜCRETLER

viennapubtransportlogo
 

Viyanada toplu taşıma işi : Verkehrsverbund Ost-Region ( VOR ) şirketi tarafından yapılmaktadır. Bu toplu taşıma biletleri 28 tramvay , 90 otobüs ve 21 gece hatları ile metro & Tren taşımacılığında zone 100 – Kernzone – bölgesinde geçerlidir ( harita ). Single – tek kullanımlık biletler yanlızca bir yön için kesintisiz seyahat hakkı verir. Biletleri onaylatmayı unutmayınız.!.

VOR biletleri, City Airport Train ve Özel airport otobüsünde geçmez..

VOR bilet bilgi – resmi web sitesi

Bilet türleri için ilgili linke gidiniz..

Tüm bilet çeşitlerini istasyonlardaki bilet makinalarından alabilirsiniz.

wienticket-machine

** Biletler % 10 ek ücretle sürücülerden de temin edilebilir..

Viyana Toplu taşımada bazı bilet türleri / 2012 yılı için günceldir :

• Single Trip Ticket : tek yönlü , kesintisiz yolculukla ( seyahate ara vermeden ) hat değişimi ve bağlantı olanaklı bilettir. 2 € ( araçta + %10 ) karşılığı bu biletle dairesel roto izleyemez ve geri dönemezsin..
• Half-price single tickets : sınırlı kullanılabilir bilet = Kurzstreckengrenze= Kısa ve az duraklı ( erişkinde 2 durak ) yolculukta , çocuk ve köpekler ve bisiklet için..Seyahate ara verilmez , bağlantı olabilir.. Ticket at half price : 1 €
• 24-, 48- 72-Hour Tickets :
1 gün : 6.79 € , 2 gün : 11.70 € , 3 gün : 14.70 € ( günlük biletler zone 100 için geçerli )

Vienna Card:

WienKarte_2011_COE
72 saat , zone 100 için tüm toplu taşımada metro –tram – bus + 16 yaş altı tek çocukla seyahat hakkı tanır … 120 aktivitede (restoran – cafe –mağaza – tiyatro –konser ) için indirim imkanı…120 sayfalık , indirim kuponları ile birlikte seyahat kitapçığı ile birlikte : 19.90 €..2012 ( 2015 – 21.90 € )

Ayrıca 48 saatliği ( 2015 – 18.90 € ) – bilgi için 

Kattaki indirimler ;

Müze indirimi ( % 10 – 40 ) – link

Restoran indirim ( % 10 – 25 ) – link

Transport indirimi – link

Alışveriş indirimi – link

+ Nereden temin edilir ?

Tourist information merkezlerinden – Albertinaplatz —  ( open 09.00 – 19.00 ) / tourist information noktası yada airport arrival hall  (open 06.00 – 23.00 ), diğer information noktalarından  (e.g. Stephansplatz, Karlsplatz, Westbahnhof, Landstraße/Wien Mitte )

 

VİYANA’DA TOPLU TAŞIMACILIK :

Wiener linien < Wiener Linien GmbH & Co KG > : Viyana’da metro – otobüs – tramvayları ile 120 hatlı bir toplu taşımacılık şirketidir. 2011 yılı yolcu sayısı 875 milyona ulaşmıştır.

Şirketin sarı renkli Vienna Ring-Tramvay sistemi ile (web) ; Şehirin ring biçiminde önemli turistik alanlarını gün içi saat 10.00 / 17.20 arası rahatlıkla gezilebilir. saat 10.00 kalkış durağı – Opera ‘dır. Son istasyon Schwedenplatz durağı olup ; Bu durakta tramvaylar genelikle çeyrek geçe ve çeyrek kala zaman dilimleriyle ring yapmaktadırlar. Ring süresi 24 dk. dolayındadır. klasik E1 streetcar – tramvayında üst kabindeki yolcular LCD monitör ve 7 dilde ( Tr. yok ! ) görsel bilgi alırlar. Ücret : Tek Ring tur bedeli ( 1/2 saat , tam : 8 € , indirimli – 6/15 yaş : 4 € ) , 1 günlük Ring – tram bedeli ( tam : 9 , indirimli : 5 € ) , 1 günlük Kombine < zone 100 > bilet 14 € dur.Detaylar burada , yada buradan..

Vienna Ring-Tram

Wiener Linien ait seyahat kartları geçersizdir !

Viyana Ring Tramvayı – Yol & Güzergah haritası için Tıklayın (yada buradan ).

İşletmenin ; 5 Metro ( U – Bahn ) , 28 Tramvay ( Straßenbahn ) , 90 otobüs ( Bus ) hattı ve bu araçlardan oluşan 21 adet gece ulaşım hatlı toplu taşımacılığı vardır.

Otobüs & Metro & Tramvay hatları ( genel bilgi , harita , duraklar için tıklayın )( yada buradan)

 

Viyana Toplu Taşıma Araçları / Mavi YAZILAR LİNK VERİR ! :

Tüm detaylar Almanca ( bu adreste) bulunmakta :!

+ Metro ( U – Bahn ) , yada buradan : U 1 – 2 – 3 – 4 – 6 ( Metro Detayları ) , Metro hatları için ek bilgi – Tıklayın; ayrıca harita 

+ Tramvay ( Straßenbahn )( yada buradan )( buradan) ( buradan ) : Line 1-71 , Line D , Line O ( hat detayları ) ve diğerleri – info

wientram

+ Bus ( Otobüs ) : Line 1 – 99 , Line 146-156 -171 // Hop On Of f ( bilgi hattı ) , Otobüs hat detayları

+ Night Line ( Gece hattı ) : Line N6 -75 ; Gece otobüsleri , yada detaylı bilgi için..

+ Other – Astax ( Diğer hatlar ) :

 
 

VİYANA TOPLU TAŞIMADAKİ HARİTALAR ( Farklı kaynaklardan sunulmuştur!):

+ S ve U- Bahn Haritası.1 ( yada buradan )

+ S ve U – Bahn Haritası.2

+ S ve U – Bahn Haritası.3 ( * )

+ S ve U Bahn Haritası.4

+ U- Bahn

+ U – Bahn haritası.2

+ U 1 – Line // U 2 – Line // U 3 – Line // U 4 – Line // U 6 – Line

+ Metro bağlantı noktaları ile ( U1U2U3U4U6 )

+ Tramvay ( Straßenbahn ) hat haritası

+ VOR – Regional , S & U Bahn map

+ Viyana Turistik bölgeler için ulaşım haritası ( metro – Tram 1-2-3 )

Not : Bu adresten yada buradan toplu taşıma plan ve haritasına bakabilirsiniz..

 

Araçlar :

* U- Bahn ( metro ) araçları ; Günlük saat 05.00 ile 00.30 arası , 2 – 8 dakika aralıklarla çalışmaktadır. Modern bir sistemdir.Metro kent dışı ulaşımda da alternatiftir. U2 metro hattı ; Ringstrasse ‘nin dıştaki çemberine yakın güzergahta daire çizer.

* S- Bahnn : Banliyö demir yolu ; 33 hattı ile  , Aşağı Avusturya ve Burgenland çevresindeki kırsal Viyana şehirlerini bağlayan bir banliyö demiryolu sistemidir.. Westbahnhof (West Station) ve Südbahnhof (Güney İstasyonu) iki ana tren istasyonudur.

* Otobüsler ; 59 gündüz, 29 gece hattı olmak üzere saat 05.00 ile 00.30 arası çalışır.numaralandırmada tramvaylardan A – harfi ile ayrılırlar.. Gece hatları : saat 00.45 / 05.00 arası çalışacaktır ! Merkezde küçük otobüsler işlerken, iç banliyölerden dışarıya gidenler ise daha büyüktürler. Gece otobüsleri ; Schweden – platz tan kalkar ve kentin dışına kadar giderler. Tüm biletler gece otobüslerinde de geçmektedir.

* Tramvay : Tram no. 1 ve 2 turistik amaçlı ve en sık kullanılan hatlardır. Opera, Hofburg Palace, Parliament building, Rathaus, Votivkirche, Burgtheater ve University en sıklıkla görülen turistik yerlerdir.. Strassenbahn yada  bim olarak da adlandırılan 30 hatlı raylı bir sistemdir.3 grupta toplanır :

trams (Nr. 1-20) : Şehir merkezi çevresinde
trams (Nr. 21-82) :Şehir merkezine dışarıdan giren ve çıkan hatlar – çevreden ulaşımdakiler
trams (A-Z) : iki grup arasında  çalışan tramvay hatlarıdır..

Viyana tramvayları kırmızı – beyaz renktedir.

Ringstrasse : Güzergah üzerindeki 19.yy dan kalan tarihi yapıların görülmesinde iyi bir seçenektir.Tram no.1 ve 2 hatlarıyla bu binalar görülebilir.Tramvay müzesi dahil eski bir tarmvay ile yapılan gezi Otto Wagnerin Karlsplatz noktasında başlar. Turistik amaçlı kullanılan bu tramvay hattı ile önemli yerler gezilebilir.

ringstrasse

+ Fiaker : Şapkalı, favorili arabacıların kullandığı geleneksel faytonlardır. Güzergah Ringstrasse’yide kapsamaktadır.. Stephansplaz , Heldenplatz ve Albertinaplatz’dan bu araçlara binebilirsiniz..genel olarak çok uygun fiatlı olmayacaktır !..

+ Bisiklet : Ringstrasse’nin çevresinde 7 km. lik bisiklet yolu bulunur.Bazı tren istasyonlarından bisiklet kiralayabilirsiniz.. mayıs – eylülde Salztor köprüsü altından Radverleih Salztorbrücke’den bisiklet turlarını unutmayın…

 
 
 
 

– Viyana ; Ana Klasöre dön –

 
 
 
 

1 geri izleme / bildirim

  1. Viyana,Haritalar (map) | Doktorun Gezi Rehberi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*