Belize . 2

 
 
 

BELİZE ( BELİCE )

 

Gezi tarihimiz 2013, güncel bilgiler 2020 yılına aittir!

 
 

ÖNEMLİ GEZİ ALANLARI :

 

belize_tourist_topdestination_map

 

Belize Destinasyon Haritası


 

1 – Ambergris Caye & San Pedro :

Belize kıyı şeridi, Karayip denizi üzerinde kuzey doğuda bulunan ve adalar grubunun en büyük adasıdır. San Pedro plaj alanı ve mercan kayalıkları ile ünlüdür. Balıkçılık ve dalış sporları için uygun bir adadır. San pedro adanın merkezidir.Konaklama alanları, restoran ve barlar, gece hayatı bölgenin özelliklerindendir. Ada belize kuş cenneti açısından da değişik kuş türlerine ev sahipliği yapmakta.. Belize bölgesine bağlı olmakla beraber, kendisine en yakın ana kara yerleşimi Corozal district’te bulur. Ada uzunluğu yaklaşık 40 km, genişliği ise 2 km. dolayındadır. San Pedro Town, adanın güneyinde tek şehir ve yerleşim alanıdır. Şehirdeki başlıca sektörlerden biri turizm olup, özellikle tüplü dalış imkanın olduğunu unutmayın (hiperbarik basınç odalı tedavi merkezi mevcut).. Ada bir kaç köy alanı ve tatil merkezinide içermekte (Captain Morgan’s ve Mata Chica resorts, San Pedro’nun kuzeyinde yer alan merkezleridir).. Ada Belize için ; Avustralya’dan sonraki en büyük Mercan kayalıkları (Resif alanları) ve plajları ile ünlüdür. Ada küçük bir hava alanına sahiptir..Belize City’den uçak yanında adaya; Belize City, Caye Caulker ve Corozal’dan Water taxi – Su taksileri aracılığıyla ulaşım imkanı bulunmakta.. Hol Chan Marine Reserve alanında ” Amigos Del Mar ” güvenilir bir dalış hizmetini vermektedir ( web ). San Pedro’dan hareketle yapılan gezi ve aktivitelerin ücreti, 40 – 250 $ arasında değişmektedir.

 
 
 

belizelogos2

2 – Great Blue Hole, video : Büyük Mavi Çukur alanı, dünyanın en büyük 10 dalış alanlarındandır. Büyük mavi çukur, Belize açıklarında bulunan büyük sualtı obruğu veya deniz çukurudur. Belize City’den 90 km uzaklıkta bulunan Lighthouse Resifi’nin merkezinde bulunur. 300 metre çapında ve 124 metre derinliğindeki delik dairesel bir biçimdedir (büyük bir su altı düdeni). Mavi deliğe dalarak, antik sarkıtları, mercan kayalarını ve deniz hayatını izleyin..1996 yılında UNESCO dünya mirası olarak, bu alanı tüple dalınan en iyi alanlar arasına kattı. 10 bin yıl önce oluştuğu tahmin edilen su altı kanal ve mağraları muhteşem görüntü oluşturmakta. 40 m. dalış mesafeli alanda pek çok balık (köpek balığı dahil) çeşidini bulacaksınız. Ancak dalmak için uluslar arası kabul gören bir sertifikanız olmalı..Dalış ve buraya ulaşımda ; Belize City, San Pedro ve Caye Caulker çıkışlı bir tur ayarlamanız gerekecektir. Hizmetler dalış alanında, saat 08 – 16.30 arası verilmekte..Bölge ziyareti (dalış olmadan 40 $ – 2020)(dalış ve aktiviteler için ± 300 $).

 

Great_Blue_Hole

 
 
 

3 – Caye Caulker :

Ambergris adasının güneyinde yer alan bu küçük kireç taşı görünümlü mercan adası : 8 km. uzunlukta ve 1.5 km. genişlikte olup, Mestizo ve Creole kültürünün gelenek ve göreneklerini sunan bir adadır. Dinlenmek için tropikal bölgede bol güneşli sakin ve huzurlu tatil aramakta iseniz buraya gidin..Santa Elena olarak haritalarda gösterilebilir..

Ada balıkların doğal göç yolu üzerinde olduğundan, adada balıkçılık ve kabuklu deniz ürünleri açısından zengin imkanlar bulunmakta.. Belize City ve San Pedro’dan deniz taksileri ile ulaşım imkanlı adada golf aracı ve bisiklet kiralamak mümkündür..Gezide temel ulaşım imkanı yürümek’tir. Belize City’e yaklaşık 32 km. mesafedeki ada, tropik ortamı, 6 km sahil alanı, sakin yaşamı ile dikkat çeker. Dalış imkanı yanı sıra diğer su sporlarına da olanak tanır.

 

4 ) Cayo District : Merkeze yakın yeşil ormanlık alanlarını, tarihi kalıntıları, kelebek bahçelerini, Maya kalıntılarını, nehir ve mağraları içine alan macera bölgesidir.

Belize_Map_Cayo_District

cayomaps_belize

Belize City’nin batısında kalır. Bölgenin batısında capital merkezi San Ignacio Cayo bulunmakta (geleneksel mutfak yemekleri ve uygun fiyatlı otel bulunan küçük bir kasaba ). Doğuda ise, başkent Belmopan bulunur. İki şehir arasında ormanlık alanda, yaban hayatı ve tropikal havzalarda zengin yiyecek ve meyve alanları bulunur. Bölgede Western Highway kara yolu üzerinden ulaşımla, Caracol Archeological Reserve merkezi olarak bilinen büyük bir alanda ; Maya kalıntı ve harabelerinden ; Xunantunich, Cahal Pech ve Caracol bulunmaktadır. Kalıntı alanlarına giriş : 8 $ olup, günlük 08 – 16 saatlerinde ziyarete açıktır. Yine bu alan Maya Mountains / dağı’na ev sahipliği yapar. Bölge muz başta olmak üzere narenciye meyve bahçeleriyle tarım alanlarına sahiptir. Bölgeden 2 büyük otoyol geçer. Western Highway, Guatemala sınırına kadar ulaşır. Hummingbird Highway ise ülke içi Belmopan ve Dangriga arasında uzanmakta.. yaklaşık 50 bin nüfusa sahip bölge Blue Hole (park) ve Guanacaste olmak üzere 2 milli park alanına sahiptir.

 

Caracol Tapınağı :

caracol_caana_belize

Chiquibul Forest Reserve içinde, maya dağlarının batı kenarında, dağlık arazi üzerinde ve denizden 500 m. yükseklikteki plato üzerinde bulunur. Ulaşım imkanı zor olmakla beraber, Maya tarihinde ve ülkede en yüksek insan yapımı bir kalıntıdır. Piramit, yaklaşık 42 m. lik yüksekliğe sahipptir.Caracol, Belize’nin en büyük harabesidir. En geniş sınırlarına ulaştığında Caracol harabeleri Belize nüfusunun iki katı olan nüfusuyla, bu şehirden çok daha geniş bir alanı kaplıyordu. Şimdi ise bu harabelere gitmek asfaltsız bir yolda 2 saatlik bir yolculuk gerektiriyor.

 

Cahal Pech Tapınağı :

cahalpech_mayan

Cahal Pech San Ignacio ve Santa Elena ikiz kasabasına bakan alanda, heybetli bir tepenin üzerinde yer almaktadır. Yapılan kazılar kalıntının yaklaşık MÖ 1000 yıllarında yapıldığı yöndedir. Cahal Pech Village Resort alanına yürüme ile 5 dk.lık mesafede yer alan tapıank ; kenelerin yeri olarak isimlendirilmekte. Tapınak alanı ; tapınaklar, konut, oyun alanları – ballcourt, bir sunak olmak üzere 2 dönümlük alanda yedi plaza alanı ve üzerindeki 30 yapıdan oluşur.

 

San Ignacio :

san_ignacio_belize

san_ignacio_belize2

Cayo district’in başkentidir. Belize nehirinin, Macal nehri kolu üzerinde yerleşmiştir. Bir asma köprü ile diğer bir yerleşim olan Santa Elena ile bütünleşmektedir. San İgnacıo daha büyük olmakla beraber iki şehir, “ikiz şehir” olarak adlandırılmaktadır. Nüfus 14 bin dolayındadır.

 

Xunantunich Maya Tapınağı :

xunantunich_belize1

 xunantunich_belize2

Tapınak Belize City’nin yaklaşık 130 km. batısında San Jose Succotz köyü yakınlarında bulunur. Mopan nehri üzerinde, bir yamaçtan Guatemala sınırını görecek şekilde konumludur. Maya dilinde Stone Woman – Taş kadın 1800 lü yıllardan beri var sayılan beyaz giymiş gözleri kırmızı bir kadın hayaleti ile tasvir edilmektedir. Bir dizi tapınak (26 adet) alanlarıyla beraber 2.6 km² lik alanı içermektedir. 40 m. yüksekliğe sahip olup, 2. en yüksek harabedir..Güneş Tanrısı maskeleri ile süslüdür. Klasik dönem, tören merkez alanıdır. Tapınağa ait detay →  web .. web2

Xunantunich Harabeleri Guatemala sınırının tam karşısında, batı Belize’nin Cayo bölgesinde bulunuyor. Bu harabelerin en dikkat çekici özelliği taç giymiş gibi görünen 39 metre uzunluğundaki El Castilo tapınağı. Xunantunich, Belize’de halka açılan ilk Maya sit alanıdır.

Ulaşım bilgi : Western highway üzerinden 110 km. kadar Santa Elena kasabası için yol alın.. Succotz köyüne ulaşınca ücretsiz bot ile maya tapınak alanına ulaşın..

 

5 – Placencia Peninsula, Stann Creek :

Palmiye ağaçları, pastel renkli sahil evleri, Karayip denizinde sakin kumsalı ile ön plana çıkar. Sahil boyunca 18 km kadar uzanan kart postal görünümlü manzarası, dalış imkanını sunan su altı vaha alanları ile yarım ada Cockscomb Basin (Fores Reserve) – Wildlife Sanctuary bölgesinin kuzeyinde kalan Maya kalıntılarını da içermekte (Mayflower Archae.reserve).. Bölge içinde kalan The Monkey River ve çevresinde : Timsahlar, telalı maymunlar ve iguanaları görün..Belize City’den bölgesel uçaklar ile ulaşım mümkün (Mayan Island Air yada Tropic Air ile Placencia Airport – PLJ hava alanına rahatlıkla gelebilirsiniz) .. Southern Highway karayolundan ayrım ile yaklaşık 40 km yol alıp, Maya dağları üzerinden buraya ulaşabilirsiniz..

 

6 – Lamanai Maya Kalıntıları, Orange Walk District :

Bölgenin New River üzerinde bulunur.. İspanyol tarihinde ; Lama’ an/ayin – batık timsah anlamına gelmekte..MÖ 1500 yıllarına ait Maya kalıntıları arasında orta büyüklükte olanlarıdır. Ormanlık alanda ortaya çıkarılamamış daha fazla kalıntıların olduğu tahmin edilmekte. Var olanlarda restore edilmektedir.

Kuzey Belize’nin Orange Walk bölgesinde bulunan Lamanai’ ye, sadece Belize ormanı boyunca yapılan 90 dakikalık bir nehir botu yolculuğuyla ulaşılabiliyor. Diğer Maya harabelerinin aksine Lamanai harabeleri tabakalar halinde inşa edilmiştir. Maya halkı atalarından kalan tapınakları yıkmak yerine onların üzerine inşa etmeye devam etmişler.

 

Jaguar Temple (6.yüzyıl) :

Lamanai_Jaguar_temple

Haritada (N10-9) – Köşeli , Jaguar deseni tarzı nedeniyle bu şekilde isimlendirilmiştir. Tapınak 9 katı ile yaklaşık 20 m. yüksekliktedir. 13. yy da yeniden tasarlandığı söylenmektedir.

 

Ball Court :

ballcourtlamanai

Maya tarihinde top sahası (oyun & tören alanı) olarak bilinen kalıntılardır. MÖ 3000 lerde bu oyunlar Maya’lar için törensel bir anlam ifade etmektedir. Oyun sonrası törensel ölüm olaylarının yapıldığıda bilinir..Oyun tarihi hakkında (web).

 

High Temple “El Castillo” :

high_temple_lamanai

Haritada (N10-43), belize’de 33 m. yükseklikte pre klasik bir maya kalıntısıdır. Tapınak zirvesine ulaşırsanız Guatemala ve Mexico ormanlık alan manzarasını fotoğraflamayı ihmal etmeyin..

 

Mask Temple :

Lamanai Maya2

Haritada (N9-56), Maya kralına ait 4 m.lik taştan yapılmış yüz figürüdür. MS 600 yıllarına tekabül eder..

 
 

7 – Toledo District : Ülkenin Guatemala’ya yakın kıyı şeridi..

Belize_Map_Toledo_District

belize_toledomap

Güneyde kalan bölgenin merkezi yerleşimi Punta Gorda’dır. 25 bin nüfusa sahip bölge, Monkey River Town, Toledo Settlemen, Silver Creek, Blue Creek kasabalarını ve ayrıca ; Nim Li Punit, Lubaantun ve Uxbenka Maya antik kalıntılarını sınırlarında barındırır. Güney belize’deki bu bölge yağmur ormanları ve yaban hayatının içinde bulunur. Günümüzde çağdaş maya’ların torunları, doğu Hint’lile ve Creoles ile Garifuna kültürünün olduğu alandır.

Lim Nu Punit, Belize’nin Maya Dağları’nın aşağısındaki tepelerde bulunuyor ve Belize’nin kıyısındaki alçak arazilerden Karayip’e kadar panoromik bir manzara sunuyor. Arkeologlar Lim Nu Punit’in eski Maya İmparatorluğu’nda ticaret merkezi olduğunu ve diğer Maya köylerinden satıcı ve tüccarları çektiğine inanıyorlar.

Kuzey Belize’nin Toledo bölgesinde bulunan Lubaantun Harabeleri bilhassa gizemli. Lubaantun, ünlü Mitchell-Hedges Kristal Kafatası’nın keşfedildiği sit alanı. Ayrıca Lubaantun harabeleri, yapılarında bulunan elle yontulmuş kayağan taşı ve kalker taşı gibi pek çok benzersiz özelliğe sahiplerdir.

 
 

Punta Gorda :

punta_gorda_belize2

Belize’nin güneyinde, Toledo’nun başkentidir. Mopan, Kekchi Maya, Garifuna, Creoles, Lübnanlılar, Doğu Hint ve Çin halklarının oluşturduğu karma bir kültürdür. Belize City’den 320 km uzakta yer alır. Güney Belize’de son büyük kenttir. Mango ağaçları, ağaç kazıklara oturtulmuş küçük eveler bulunur. Guatemala’ya su taksileriyle ulaşım imkanı bulunur.

Tranquility Lodge, web ; Punta Gorda’ya 12 km mesafede olan bir orman alanı.. Şirin bir dinlenme ve konaklama imkanı sunar.. Belize’den bölgesel uçakla 1 saate buraya varacaksınız..Dalış imkanı, mağaralar, yaban hayatı ve kuş sesleri ..

 
 

8 – Hol Chan Marine Reserve, web.1web.2 :

Belize kıyı şeridinde, San Pedro ve Caye Caulker adalarına yakın olan bir bölgedir. Bu mercan resifleri, deniz çayırı yatakları ve mangrov ormanı yaklaşık 18 km ² ‘lik alanı kapsar. Bu alanın Mayalar inancına göre giriş kapısı olduğu söylenmektedir.

Hol Chan Marine Reserve ve Shark Ray Alley bölgesi ; San Pedro’nun 6 km. güneyinde yer alır. San Pedro’dan buraya günübirlik dalış için gelmeniz olasıdır. Reserv alanı 4 ayrı bölgeye ayrılmış ve şamandra ile işaretlenmiştir. Köpek balığı, Müren balığı ve vatozlar’ a karşı diğer canlılar için barınak alanı gibidir. Berrak sularda tüplü dalış için profesyonel destek almalısınız..Bilgi : web , Dalış ve gezi –web

 
 

9 – Belize Zoo, web :

120 bin m² alana sahip alanda 150 den fazla hayvana ev sahipliği yapar. Hayvanat bahçesinin rustik yolunda yürü iken envai çeşit kuş çeşidi, jaguar, tropikal papağalar, telalı maymunlar vs pek çok hayvanı bu alanda bulacaksınız..Tam : 15 $ , çocuk : 5 $ giriş ücreti ile , günün 08 – 17 arası ziyarete açıktır..Western Highway kara yolu ile ulaşım gayet rahat olur..

 

10 – Crooked Tree Wildlife Sanctuary – Belize, web :

Belize City’nin 50 km. kuzeyinde yer alır. 300 yıllık eski bir çok büyük kuş cennetidir. Nadir türden pek çok kuş cinsi bulunur. Bölge ayni zamanda lagün ve bataklık alanıdır.Buralarda vahşi yaşam her zaman vardır. Timsah, iguana, maymunlar.. Gölet alanında saat başı 5 $ kano kiralayabilir yada saatlik 15 $ ‘a at sırtında seyahat yapabilirsiniz. Daha geniş kapsamlı, rehberli turlar ise : 30 – 100 $ arasında değişmekte.. park alanına giriş : 5 $ , günlük saat 08 – 17 arası ziyarete açık.. Northern Highway karayolu ile araç ulaşım imkanınız vardır..

 

11 – Cockscomb Basin Forest Reserve, Stann Creek, web :

Belize’de Jaguar’lara raslanabilecek yegane alandır (Cocscomb havzası Yaban hayatı koruma alanı).Bu hayvanları koruma altına almak amaçlı 1980 lerde kurulmuştur. Ağaçlık ve ormanlık alan yüzlerce çeşit kuşa, kral akbalara, tapir ve su samurlarına ve pumalara ev sahipliği yapar. 12 doğal yol ile toplamda 30 km. lik yürüme alanını kapsar. Giriş ücreti 5 $, günlük ziyaret saat 08 – 17 arasıdır.

 
 

12 – Altun Ha, web :

Tapınak Belize City’nin 50 km. kadar kuzeyinde yer alır.Old Northern Highway – eski kuzey karayolu ile ulaşım sağlanmakta..Tapınak çevresi; tilki, rakum, geyik ve sincap ve 200 kadar kuş türüne ve yaban hayvanlarına da ev sahipliği yapmakta.

2 plaza alanı vardır. Klasik maya dönemi için ; Tören alanı ve ticaretin merkezi idi.. Kalıntı alanının eski tarihte yaklaşık 10 bin kişiyi barındırdığı tahmin edilmekte..Detay web.

Maya İmparatorluğu’nun Klasik Dönem (250-900 AD) sırasında, bir ticaret köprüsü olarak görev yaptığı tahmin edilmektedir. Giriş ücreti : 6 $ , saat 08 – 17 …Geniş alana sahip meydanda değişik tür kuşlara, hatta tilki ve geyiklere rastlamanız olasıdır.. Bölgedeki Green Tomb – Yeşil türbe- mezar alanını ziyaret etmeyi unutmayın..Belize city’nin kuzeyinde, yaklaşık 40 dk.lık yol süresi ile Northern Highway karayolundan ulaşabilirsiniz..

Altun Ha harabeleri Belize’ deki en iyi muhafaza edilmiş Maya harabelerindendir. Yapılan kazılarda çıkarılan bolca yeşim taşı ve obsidiyen Altun Ha’nın bir ticaret merkezi vazifesini gördüğünü gösteriyor. Bulgulardan özellikle göze çarpan, Kargir Sunaklar Tapınağı’ndaki (Temple of the Masonry Altars) mezarlardan birinde bulunan Maya güneş tanrısı Kinich Ahau’nun yeşim taşından yapılma 15 santimetrelik kafasıydı.

 
 

** Bizim Belize gezimiz büyük zamanı ile bu alanda geçmiştir.. Fotoğraflar tarafımdan çekilenlerdir..


 

13 – Belize City ; hava alanı, ana şehir merkezini, deniz kıyı ve adalar şeridini içine alır.

Bu alan ülkenin en büyük yerleşim alanıdır.Belize nehrinin, Karayip denizine döküldüğü alanda yer alır. Tarihte ülkeye gelmiş olan Avrupalıların kurduğu bir mekandır. Central Coast olarak da adlandırılan bölge yer alan Belize city; ülke için en büyük liman kenti, ekonomi, ticaret ve transport’un merkezidir.

Uluslar arası – Philip S.W. Goldson International Airport bu bölgede yer alır ( international Airport Road , Ladyville – Belize, web ). Alandan, şehir merkezi 16 km. olup, ulaşım 30 dk. dolayında sürmektedir.

Çeşitli tarihi tapınak alanlarına, dünya standartlarında Belize City’nin 45 km. kadar batısında yer alan Belize National Zoo – hayvanat bahçesine, tarihi hükümet binalarına, Altun Ha gibi Maya kalıntı alanlarına, kiliselere, ülkenin tarihi ve kültürel mirasına sahip olan bölgesidir. Sömürge dönemini anımsatan tarihi mimari ve kültürel yapısı yanıda ; büyük oteller, restoranlar, bar ve gece klüpleri burada yoğunlaşmıştır. Ören alanları, Belize müzesi, Belize Cruise yolcu terminali bu bölgededir.

Merkezi Belize, vahşi yaşamında içinde olduğu, kültür’ün, nadir kuş türlerinin, Mayalar ve tapınakların, Howler monkeys – maymunların (Telalı maymun türünün – yeni dünya maymun türü olarak bilinen bu türler, genellikle orta ve güney amerika’da yaşayan türlerdir) bulunduğu bir gezi bölgesidir. Ayrıca antik kültür ve kökeni siyah Afrika kölelerine dayanan ve günümüzde de sürdürülen Belize Creole – kriol kültürünü burada göreceksiniz..

Bazı cruise gemileri ana liman dışında, denizde, yakın bir alanda demir atmaktadır (Bizim böyle oldu)..Tekneler ile gemiden alınıp, ana karaya çıktık. Liman vergisi yada ? hangi sebeple ?? olduğu konusunda bilgim yoktur..

Swing Bridge (köprüsü) Belize, St. John’s Cathedral, The Museum of Belize ve the Baron Bliss Monument şehir emerkezinin önemli turistik alanlarıdır. Şehir dışında Zoo ve Altun Ha Maya kalıntıları görülmesi gerekli alanlardır.

 

– bölge haritası –

belizecityatractionmaps

Haulover Creek (dere) tarafından şehir kuzey ve güney olmak üzere 2 bölüme ayrılır. Swing Bridge / Swing köprüsü, dere üzerinde bu iki yakayı birleştirir..Marine Terminal, kuzey yakasında Swing Bridge’in yanında yer almaktadır. Köprünün doğu yakasında, Marine ve Coastal Zone Museums (Maritime museum) bulunur..Bölgenin kuzey kısmının denize bakan uç kısmında (Fort street) ; Baron Bliss lighthouse / Fort George Lighthouse – deniz feneri ve Baron Bliss Memorial – anıtı bulunur ( foto ). Bu alanın kuzeyiMuseum of Belize‘e ev sahipliği yapar ( foto, web ).

Köprünün güney tarafında hareketli pazar ve alışveriş alanları vardır. Kuzey taraf ise ; tropikal ağaçların, muz ağaçlarının bulunduğu, deniz fenerinin ve lüks yaşamın olduğu alandır (Fort George). Şehir merkezi genelde turistik amaç ile fazla zaman ayırılan yer değildir. Burası genelde ; Yağmur ormanları, Maya kalıntıları ve küçük adalar ve diğer Belize atraksiyonları için transfer olanağını sunan merkez konumundadır. Şehir suç yönünden masum olmamakla beraber turistlere yönelik suçlar zaman içinde azalmaktadır. Tenha alanlara girmeyin !akşamları taksi ile ulaşımı gerçekleştirin..

Ulaşımda taksi önerilmekte, otobüsün seyrek seferli ve çok güvenilir olmadığı ifade edilmektedir.Deniz & adalar ulaşımında Water taxi bir seçenektir ( web , Brown Sugar Terminal yanı ).

Belize limanına bizim gemi yanaşmadı?.Açıkta demirleyip bizler teknelerle gemiden alınıp, limana getirildik..ayni yolla gemiye döndük. Kendi fotoğraflarımdan bir kaç kesit.. Limanda bir alışveriş imkanı ve ayak üstü yenip içilecek alan var.. Bölgesel biraları hem ucuz hemde lezzetli.. Liman alanını (bir bakıma gümrük) terke ederken dışarıda size hizmet sunacak! yerli halk (rehber görünümlü ve taxi kaptanları) var..İlk bakışta sakın şaşırmayın, daha liman alanını trek ettiğiniz anda grup grup size yaklaşmaktalar.. Hizmeti satın almanız için bana göre ilk izlenimim pek hoş olmadı.. Yapışkan bir muamelle var.. Değerli eşyalarınıza bu arada dikkat !. İnsanları zan altına almak istemem ama benzeri bir görüntü havası hissettim.. Zaten Liman poisleri de sizi uyarmakta.. Halk fakir..Ülke ekonomisi belli .. Bizim anlaştığımız, 3 – 4 saat kadar bizimle olacak kaptanın ifadesi ile ; Halkın büyük bir bölümü esrar tarzı uyuşturucu almakta imiş ? İlk önce güvenlik konusunda şüpheleriniz olacak.. böyle ortamlardan ürker iseniz Belize için gemiden toplu tur satın alın derim..Ön yargımız ile yola çıktık, belki boşuna imiş bu ön yargı..sonuçta kaptanımız bizi aldığı gibi limana geri getirdi.

Gelelim pazarlığa.. ilk verilen ücretler oldukça abartılı.. 4 kişi için 300 – 400 $ ‘dan sıkı bir pazarlık ile fiat yarıdan fazla düşürülmekte. Orada iken hiç bir yemek yeme fırsatımız olmadı..Belize yaptığımız Cruise gezisinde, destinasyonlar arasında bende fazla bir ilgi ve anı bırakacak bir kare maalesef olmadı..Belki Maya tarihi ve kalıntıları ilgi çekebilir, ancak başka bir gezi alanı olsa idi bence daha iyi olurdu diye yorumlamaktayım..

Yorumlar ile ; Belize halkı ve devletine güvensizlik yaratmak istemem ama izlenimlerim böyle oldu..Belkide önceki Roatan gezisi daha renkli idi ve Belize’yi bastırdı..

Turizme yeni açılmış Belize için ileride daha iyi ve diğer turistik alanlar gibi olabileceğini ümit ve temenni ederim..

Cruise gezimizdeki değerlendirmeye ben Belize için, 3-4 /10 puan verebilirim (Cozumel ve Roatan için : 8/10)..

 

** Belize gezimiz burada sonlanmıştır, gemimize binip gece yolculuğu sonrası sabah saatlerinde Meksika’nın Cozumel adasında olacağız…sonraki sayfada …

 
 

 
 
 
 

 

– Cruise Gezileri ; Ana Klasöre dön –

 
 
 
 

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir