Washington Gezisi.1

 
 

WASHİNGTON’ u GEZİYORUZ

✵ Gezi tarihimiz 2013, güncel bilgiler 2020 yılına aittir! ✵

 
 

GEZİMİZ HAKKINDA ;

Washington DC yürüyerek önemli alanlarıyla gezilebilen derli toplu bir kenttir. Daha öncede belirttiğimiz gibi hiç bir eyelete bağlı olmayan başkent ; Güney batısında, Virginia eyaletinin başkenti Arlington ve kuzey tarafında Maryland eyaleti şehirleriyle sınır oluşturmaktadır. Gezi alanı çok büyük olmamakla beraber, kentin şehir merkezi – downtown –  dahil, yakın çevre (banliyö) yerleşkelerinde en iyi ulaşım aracının Metrorail – Metro olduğunu unutmayın.. Özellikle günlük transport SmarTrip®card‘ları işinize yarayacaktır. Otobüs (Metrobus) sık olarak kullanılmayabilir!. Taxi ihtiyacınıza göre alternatif olurmu? Bu size kalmış bir seçenektir.

Washington DC, Area – Harita

D.C_Metropolitan_Area

Kent için oldukça fazla belge, yol gezi ve güzergah haritaları ve önerilerini internetten bulabilirsiniz..Ben sizlere işinize yarayacak bir kaç adet harita ve belgeyi sunayım..Bunlar yeterli olacaktır..

Öncelikle kenti tanımak için bu belegelere bir bakın.. Hepsi birer haritadır. Benzer olmakla beraber içerikte farklılıklar olabilmektedir..Hangisi size cazip ise onu kullanın.. Ben öncelikli ilk haritayı ve sonraki ikisini örnek alın derim..

Harita.1 :   Washington DC & National Mll – Memorial Parks, Downtown Gezi Yol Haritası ****

Harita.2 :    National Mall & Memorial Parks ( downtown ) Gezi Haritası ( pdf ) ***

Harita.3 :   Washington DC – Turist Haritası ( Hop On – Hop Off ) ( pdf ) **

 

Diğerleri :

Washington atraksiyon haritası

Washington & Arlington Haritası ( mini )

Washington DC – Gezi Haritası

 

Haritalardan ilki  temin ettiğim ve orjinal haritanın taratılarak hazırlanığım çıktısıdır. İkincisi kentin turizm info. resmi web sitesinden alınma, üçüncüsü de şehir içi kapsamlı ve açıklamalı Hop – on / Hop off otobüs gezi güzergah haritasıdır)..

 
washingtonkarakalemph (3)
 

Yeri gelmişken  Washington Hop On / Hop Off  için bilgi almak isterseniz →  resmi web sitesi .

Washington Hop On - Hop Off

 

Otobüs gezileri 3 farklı tur seçeneğini sunmakta..

* Red – Kırmızı tur : Ülkenin başkent havasını solutan tüm gezi alanlarını kapsar (20 den fazla duraklı). Gün içi saat 09-17 arası çalışır. White House (Beyaz saray), U.S. Capitol Hill (Amerikan Kongre Binası), Air and Space Museum (Havacılık ve Uzay Müzesi), Anıtsal alanlar : Washington Monument, Jefferson Memorial, FDR Memorial ve Lincoln Memorial..

* Blue – Mavi tur : Potomac nehri güzergahında manzarasıyla, Pentagon ve Virginiz – Arlington National Cemetery (Ulusal mezarlık)  gibi 13 farklı alanları kapsar.Gün içi saat 09.15 – 17.15 arası çaılır.

* Yellow – Sarı tur : Mayflower Hotel, Westin Hotel, Hilton Hotel ve Renaissance Hotel gibi 10 farklı durağı, kentin uzaklara çıkmadan eski tarihi gezi alanlarını, Georgetown ve Ford tiyatrosu’nu kapsar.. Gün içi 09.00 -15.35 arası çalışır.

  • 1 günlük – Kırmızı tur, başka aktivite yok → tam : 50 $, 3-12 yaş : 40 $
  • 2 günlük – Kırmızı tur + 1 gün extra tur + Madame Tussauds girişi → tam : 54 $, 3-12 yaş  45 $
  • 2 günlük – Kırmızı tur, 1 gün extra tur + Madame Tussauds girişi + 1 gece turu → tam  63 €, 3-12 yaş : 54 $
  • 1 gece turu, başka aktivite yok – akşam 2 saatlik tur’dur → tam : 46 $, 3-12 yaş : 36 $

Ücret ve aktiviteler-Detay için  →  bakınız !

 
 

Ve KENT’ İ GEZİYORUZ…

Washington DC, görülmesi gerekli önemli yerleri açısından 2 farklı bölgeye ayrılarak gezilebilir. İlki DownTown yani şehir merkezi – Distric of Colombia, diğeri ise buranın hemen batısında yer alan Potomac nehri kıyısı olan Virgina – Arlington bölgesi..

 

GEZİ HARİTAMIZ ( TIKLAYIN )

 

İlk olarak National Mall & Memorial Parks (downtown) alanlarını tanıyalım..

Capitol Hill, Lincoln Memorial Reflecting Pool, Lincoln Memorial, Washington Monument’ın bulunduğu anıtsal alanlar ve içinde birçok parkın bulunduğu ulusal park alanıdır.

Burada geniş bir alana yayılmış olan anıtları, müzeleri, yönetim binalarını gezebilirsiniz. Buranın en güzel özelliği ise; gezilip görülecek yerlerin çoğunun birbirine yürüme mesafesinde olmalarıdır.

National Mall ; batıda West Potomac Park ve Constitution Gardens’dan, doğuda Capitol binasına kadar olan geniş bir alanı kapsar. Mall, her yıl ortalama 25 milyon ziyaretçiyi ağırlar.

Bu alanda Smithsonian Institute’un çok sayıda müzesi bulunur ve bu müzeler ücretsiz olarak gezilebilir. Akşamları bu alan ve parkları görmek mümkün olacaktır.Gündüzleri müze ve yönetim binalarına ayırın..

Neler görülecek ? Plan yapalım – Buraya tıklayın..

Burası başkent’in tarihine ev sahipliği yapan kalabalık, hareketli gezi alanıdır. 24 saat halka açık olan kamusal park alanı kentin kalbindedir. Buradaki tüm gezi aktiviteleri, müzeler vs. ücretsizdir..

 

Geziye – Nereden başlayalım ?

Yol Haritamız

washingtondc_yol_haritası

 

* Yürüyerek olacak gezimiz 4 farklı güzergah’ ta olacak..

Start 1- Stop 1 ( Union Station – Capitol ) / Start 2 – Stop 2 ( Capitol – Lincoln Mem. ) / Start 3 – Stop 3 ( Lincoln Mem. – Arlington ) / Start 4 – Stop 4 ( Smithsonian Museum, National Mall ) ..

tercih sizlerin, hangisini uygularsanız uygulayın..

 

Uyarı notu : İlk Gezimiz Union istasyondan başlayacak ve Capitol’de sonlanacak.. Hazır Capitol bölgesinde iken, yakınlığı sebebiyle Smithsoniam Museum alan gezisi mantıklı gözükmesine rağmen biz buradaki geziyi farklı bir güne ayıracağız.. Sebebine gelince ; Müzeler ücretsiz .. insan hepsine gitmeyi istemekte.. bunlar için tam bir gün ayırmak en uygunu olacaktır..

Zaten tüm müzeler belirli saat sonrası kapanmakta ve bu nedenle hepsini yarım günde görmek çok zor.. Aceleye gerek yok…Gezi alanları birbirine çok yakın ve farklı bir başka günde yorulmadan bıraktığımız bu alana yeniden geri dönmek size bir şey kaybettirmeyecektir.. Bu benim fikrim tabi, siz bana uymayabilirsiniz..

 

Önce kentin toplu taşımacılığında önemli bir yere sahip olan ve başkent’in büyük tren istasyonu, eğlence ve ulaşım merkezini tanıyalım..

+ Union İstasyon info Web , Tren – Rail Web , tel : (202) 289-1908 // 1-800-USA-RAIL (1-800-872-7245)

Adres : 50 Massachusetts Avenue NE, Washington DC, Union Station Plaza üzerindeki bina 1908 yapımlıdır. Unıon Sta. Plaza ayni zamanda “Columbus Circle” olarak da bilinir ve ; Delaware, Louisiana ve Massachusetts Avenue caddelerinin üç ayrı yerden kesiştiği çember biçimde trafikte bir dairesel meydandır.

Yıllık 30 milyon ziyaretçi alan bu komplekste ; 130 kadar mağaza, restoran, hediyelik eşya – oyuncak vs. her şey bulmak mümkün.. aynı zamanda dünya standartlarında sergilere ve uluslararası kültürel etkinlikler için bir mekan olarak da hizmet vermektedir.

Bazı restoranlar’a örnek : B. Smiths Restaurant, Center Cafe Restaurant, East Street Café, Johnny Rockets, Pizzeria Uno, Roti Mediterranean Grill, Thunder Grill and Yo! Sushi.

** Bölge için ulaşım : Kırmızı / Red, Metro durağı (Union Station), adres : 701 First St. NE , Washington DC – 20002 ..

Red/Kırmızı hat metro güzergahı U biçiminde kentte yol alır. Hattın sol taraftaki ilk durağı “Shady Grove Metro”, sağ taraftaki son istasyonu “Glenmont” tur. Unıon istasyon şehir merkezine en yakın olan durağıdır. Bu duraktan sonra hattın şehir merkezine yakın olan başka bir durağı bulunmayıp, kuzey / güney yönüne yönelilir..

 

Unıon Sta.plaza & Unıon İstasyon 

Kentin en işlek bölge ve merkezinde bulunan bu istasyon ; Washington Metrosu, otobüsleriyle birlikte Amtrak, MARC (Maryland Rail Commuter Service) ve VRE (Virginia Railway Express) demiryolları şirketlerinin işletmesiyle servis edilen bir komplekstir.

Taşımacılığa ait → Washington Metro Red Line, Local Transit WMATA Metrobus, Local Transit, DC Circulator, Local Transit Maryland MTA Buses, Local Transit Loudoun, County Commuter Bus, Local Transit PRTC Buses, Intercity Bus BoltBus, Intercity Bus Greyhound, Intercity Bus Megabus, Intercity Bus Peter Pan

gibi yolcu transportunda yer alan işletmeler ve ulaşım araçları ve hatlarının bağlantı (connection) merkezidir.

 

Hazır burada iken bir paylaşım yapalım..

Gray Land tur operatörü ( web ) ve Old Town turları / Old Town Trolley Tours (Washington DC Trolley Tour – nostalji otobüs turu) buradan kalkacaktır ( web ). Nostaljik tur 20 duraklı olup, 100 civarında atraksiyon içerir (tur detay haritası).. Adres : 50 Massachusetts Avenue Northeast, Washington, DC 20002 ,tel : +1 202-832-9800

trolley-national-archives

Old Town Trolley Tours & Map

Old Town Trolley Tours

İstayonun yanı başında National Postal Museum bulunur (adres : 2 Massachusetts Ave NE, Washington, DC 20002 –  web ) .. Amerika Birleşik Devletleri Posta işletmeleri tarihini ve dünya posta hizmetlerini kapsayan sergi , dökümanları içerir müzedir.


İstasyon ve müzeyi arkamıza alıp, Columbus Circle Northeast döngüsünü kesen caddelerden ; Delaware Ave NE‘ ye giriyoruz.. Sağlı sollu ağaçlık ve yeşil arazinin oluşturduğu Senato Parklarına ait geniş alanlardayız. Bu parklar 2 adet olup ; Lower / alt park park (ki burası oturma & yürüme alanları yanı sıra dikdörtgen sığ bir havuz alanını içermektedir) ve Upper / üst park’tan ibarettir. Hareket noktamızdan yaklaşık 200 m. kadar sonra yürümekte olduğumuz caddeyi, C Street Norteast (NE) kesecektir. Bu alanda karşımızda Senato’nun (Capitol) kubbesi rahatlıkla görülmekte.. Yürüdüğümüz bu yollar sağlı sollu çiçekler ile kaplı, araç park alanlarıdır. Sağımızda kalan merdivenlerden çıkarak, Upper/Üst Senato park meydanına çıkalım.. Platformun ortasında etrafı rengarenk çiçeklerle dolu, fiskiyeli havuz başında arka fonda Senato binasını da alıp bir fotoğraf çekelim.. Bu platformu merdivenle inerek dekoratif olarak yapılmış minik şelaleli havuz alanıyla, ayrıca sığ olan büyük dikdörtgen havuzun yer aldığı Lower/Alt Senato Park meydanını da gezebilir, burada bir bank’ta oturup dinlenirsiniz..

 

Capitol gezi alanında neler var ? ( harita – foto )..

Upper Senate park alanından – Çeşme ve Capitol görünümü

Bu alanlarda özellikle ağıçlık kesimlerde yanlız değiliz, yanınıza kadar gelip sizin elinizden yiyecek alan sincaplar dolanmakta (tıklayın), tüm alan bu sevimli hayvanlarla dolu …

Biz Üst Senato park alanı gezip fotoğrafladıktan sonra, bulunduğumuz parktan çıkalım.. Önümüze geniş çift yönlü bir cadde çıkacaktır. Constitution Ave... Çıktığımız Upper Senato park alanınının hemen sol tarafında ; Constitution Ave , Delaware Ave, First Street NE vede C Street NE sokak ve caddelerinin çevrelediği köşe alanda “Russell Senate Office Building” – Russell Senato Binasını göreceğiz (yukarıdaki, harita – foto’ya bakın! )..

 

Russell Senate Office Building


Russell Senate Office Building

Beyaz mermer ve kireç taşı malzemeden yapılmış bina (1903 – 1908) , şimdiki Capitol’un kuzeyinde kalmış eski Senato ofis binasıdır (Web bilgi) . Bu yapının, yanında First Street NE cadde üzerinde bitişik 2 bina daha yer alır.. İlki ; Dirksen Senate Office Bulding diğeri de Hart Senate Office Bulding’ tir.

Eski Senato binasının ve Constitution caddesinin hemen karşısında, Constitution ave. ‘yi kesen, First Street NE üzerinde Capitol ziyareti için iki farklı ziyaret girişi bulunur (Doğu kapısı, Visitor center entrance)..

 

+ US Capitol Hill , web :

Ulaşım : Capitol South (Blue / Orange lines), Union Station (Red Line)

Capitol Bulding : Görünüm, odalar ve yerleşim haritaları için →  Harita1 – pdf , harita2 – foto

Amerikan Kongre Binası Amerika Birleşik Devletleri’nin yönetimini yürüten ABD Kongresi’nin ikamet yeridir. Bina ABD’nin başkenti Washington, D.C.’deki Capitol Hill bölgesinde ve de National Mall bölgesinin doğu ucunda yer almaktadır. 88 m. yüksekliği ve neo klasik dış ve iç mimarisi ile turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Capitol, Senato’nun ve Temsilciler Meclisi’nin 200 yıldan fazla süredir Washington D.C.’ de toplantılarını yaptıkları yapıdır. The Mall’un doğu ucunda inşa edilmiş bu tarihi bina Washington D.C.’nin sembollerinden biri ve ABD siyasetinin kalbinin attığı yerdir. Capitol, National Mall’a göre yüksek bir tepeye inşa edilmiştir.

Arka tarafında bulunan Capitol ‘reflecting’ havuzu dışardan binanın fotoğrafını çekmek için çok ideal bir noktadır .Beş kat’a yayılmış 540 odalı yapının zemin katı kongre ofislerine tahsis edilmiştir. 2.kat güney kanadı temsilciler meclisi, kuzeyide senato içindir. Kubbenin tepesinde (55 metre yüksekliğe ve 29 metre genişliğe sahip geniş bir daire şeklindeki yapı – Rotunda) Amerikan tarihini anlatan figür ve heykeller vardır.

3. kat ziyaretçilerin kongre ziyaret alanıdır. Ziyaretçilerin alındığı bekleme alanı 580 bin metrekarelik alan olup, bekleme süresince kafeteryada, hediyelik eşya stant’ında, ve 13 dk. lık dokümantasyon film izleme imkanı ile zaman geçer. Giriş ücretsiz, kalabalık zamanlarda sorun olabilmekte ..online bilet alamak en uygunu olacaktır .. Rezerve Tur sistemi : Sıkıntı olsun istemez iseniz web adresinden tur rezervasyonu yapın yada ; Temsilci yada senato ofis görevlisinden destek alın tel – (202) 226-8000 )..

İçeride Amerika tarihi ile ilgili eserler, binanın mimarisi ve tarihi ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Yapım yılı : 1793 -1800 ..

Capitol’un batısında bulunan merdivenler cumhurbaşkanlarının yemin törenin yapıldığı alandır. Amerika’nın en eski botanik bahçesi olan The U. S. Botanic Garden da Capitol kompleksinin bir parçasıdır ve yılın her dönemi görülmeye değerdir.

Capitol’de yıl boyunca, özellikle yaz akşamları, çeşitli etkinlikler ve konserler düzenlenir. Ülke için önemli günlerde de burada kutlamalar yapılır.

Capitol’ün girişi doğu tarafındadır ve en yakın metro durakları Union Station ve Capitol South duraklarıdır.

Ziyaret saatleri: Pazartesi – Cumartesi 08.30 – 16.30..Rehberli tur saatleri: Pazartesi – Cumartesi 8.50 – 15.20 – Adres: East Capitol Street, NE and 1st Street, NE, Washington, D.C. 20002.. pazar ve özel tatil günleri kapalı ( yıl başı , şükran günü vs. )

Bilgi için → web1  – web2 –   web3

Senato Binasının (Capitol Hill) batı cephe girişinde yer alan havuz “Capitol reflecting Pool” olarak isimlendirilmiştir. Havuzun Senato’ya yakın olan bitiminde General Grant anısına ait – Ulysses S. Grant Memmorial anıt alanı bulunmaktadır (1902 – 1924). Amerikan iç savaşında yer almış General Grant anısına bu anıt başkanlık tarafından yaptırılmıştır. Anıt, Pennsylvania Avenue ve Maryland Avenue arasında kalan First Street üzerine yapılmıştır.. Bu anıtın hemen arkasında, Pennsylvania ave. tarafında bulunan anıt alanı ; Peace Monument (Denizciler-Deniz savşçıları anıtı) bulunmaktadır. 1877 – 1878, Amerikan iç savaşında ölen denizciler anısına 13 m. yükseklikte beyaz mermerden yapılmıştır. Bunun tam karşı alanında, Maryland ave.nin sonlandığı noktada da 1880 yılında başkan seçilip, 1 yıl sonra öldürülen başkan James A. Garfield anısına ait mermer zemin üzerine oturtulmuş heykeli bulunur (Garfield Statue – Monument).. bu iki anıtın ortasında da Ulysses S.Grant Memmorial bulunmakta (anıtların adresi : First St SE, Washington, DC 20004)

Peace Monument

Peace Monument

Garfield Statue

Garfield Monument

 

Washington DC, Capitol

Senato binası ile birlikte Washington’daki ilk turumuz burada sonlanmıştır (start 1 – stop 1)..

Buradan isterseniz hemen yakın alanda bulanan Müzeler (Smithsonian) alanını gezin, isterseniz bu alanı daha sonraya bırakıp, Pennsylvania Ave. üzerinden biraz yol alarak bir kaç alan, müze ve eski posta ofisi ve kulesini, ardından da Ulusal akvaryum sonrası Başkanlık Sarayına (The white House) ulaşalım. Sonrası Washington Monument ve Memmorial Park / National Park alanlarını – yani tarihi & anıtsal alanları gezelim (start 2 -stop 2)..

Benim önerim uzun yolu tercih etmek oldu.. sebebine gelince;

Müzeler ücretsiz .. İnsan hepsine gitmeyi istemekte.. bunlar için tam bir gün ayırmak en uygunu zaten. Tüm müzeler belirli saat sonrası kapanmakta.. Aceleye gerek yok..Bu nedenlerle müzelere farklı bir gün ayırın derim..Yine yorulmadan bıraktığımız bu alana geri dönmek size bir şey kaybettirmeyecektir..

Şimdi; Peace monument üzerinden Pennsylvania Ave. ‘ye girelim.. Batı istikametinde ilerliyoruz..Az sonra yolumuz bildik Constitution ave ile kesişecektir. İki caddenin kesiştiği yere yakın, 200 Constitution Ave. NW, Washington, DC 20210 adresinde Frances Perkins Building – US Departman of Labor (Amerikan Federal hükümeti Çalışma Bakanlığına bağlı – İş ve İşçi güvenliği sekreterlik binası) bulunmaktadır. Bina eski Amerikan Senato ofislerinin yer aldığı bir binadır.

US Departman of Labor

Caddeden batı yönüyle iniyoruz..Biraz daha aşağıda 333 Constitution Avenue, N.W – DC adresinde E. Barrett Prettyman Federal Courthouse / Amerika Federal Temyiz – Bölge mahkemesi görülür. Bina önünde beyaz silenderik mermer zemin üzerinde bulunan heykeler topluluğu Amerikan ordusu subaylarından George Gordon Meade anısına yapılmıştır. Ayni alanda elinde kitap olan siyah bronz heykel de Amerikan hukuk adamı Sir William Blackstone’ aittir..

 

E. Barrett Prettyman Federal Courthouse

Bu alandan sonra cademizin adı Pennsylvania Avenue (Pennsylvania Avenue National Historic Site) olacaktır. Bölge mahkemesinin hemen yanında John Marshall Memorial Park ( web ) ve Kanada büyükelçiliği bulunur (501 Pennsylvania Avenue NW, Washington, DC 20004). Parkta John Marshall’ı onurlandıran bir bronz heykeli vardır. Elçilik yanı da (555 Pennsylvania Avenue NW, Washington, DC 20001)Newseum (web) binasına aittir. Sanat, kültür, tiyatro, film eğlence mekanı olarak bilinen yapı 2008 yılı yapımlıdır. Alt kat yıllar boyu haber tarihli içerikli gazete küpür ve haberlerini içerir sergi görünümünü sunar.. Bu gezi alanının hemen karşı tarafında National Galery of Art’a ait kompleks binalarıda görebilirsiniz..

Natıonal_gallery_Wash
National Galery

 

Batı yönüne ilerlediğimiz bu alanda Pennsylvania caddesini kesen 7 th Street NW cadde bileşkesinde küçük bir meydanda bronz heykele rastlarız.. Grand Army of the Republic Memorial (Stephenson) anıtı : İç savaş döneminde büyük cumhuriyet ordu (GAR) kurucusu olan Dr. Benjamin F. Stephenson anısına yapılmış bir anıttır. Indiana Plaza’da bulunan anıt J. Massey Rhind tarafından tasarlanmış, bir granit zemin üzerine bronz heykel’den dir (1909). İndiana plaza : Pennsylvania ave, İndiana ave ve 7 th Street NW sokak ve caddeleri araında kalan küçük bir meydandır (Archives Metro Station yanı ). Anıt DC için, iç savaş anıtlar listesindedir. Burada ayrıca 4 sütun üzerine oturmuş platformda üzerinde pelikan figürü olan bir çeşme bulunur..Cogswell Temperance Fountain.. Bir diş hekimi olan Henry D. Cogswell anısına bağışta bulunulmuş çeşmenin yapılma amacı ; İnsanların alkol tüketmesi yerine ucuz ve sağlıklı olması nedeniyle su’ yun içilmesi hedeflenmiş.. Meydanın ana caddeye yakın olan köşesinde, çatısında iki adet konik kubbesi olan bina da Central National Bank’a aittir..

7.caddenin diğer başlangıç köşesi ve bu anıtlarında karşısında bulunan Granit zeminde atlı heykel de General Winfield Scott Hancock anıtıdır.

Stephenson_indianaplaza
Stephenson 
Cogswell_Temperance_Fountain
Cogswell Temperance Fountain

Pennsylvania caddesinden batı yönüne yürümeye devam..

701 Pennsylvania Avenue NW, Washington, DC 20004 adres alanında bir meydana geliriz..

 

Market Square & United States Navy Memorial alanı :

Meydan dinlenme, sanat & kültür ve anıtsal mekandır.Arka alanda bir biriyle simetrik olan, ön cepheler sütun yapılı, beyaz güzel mimari kompleks 2 adet bina bulunur (Market square – Ofis ve özel penthouse daireler içermekte) .Meydandaki 30 m. çaplı, granit döşeli, su fiskiyeli, çember şeklindeki amfi tiyatro Deniz Kuvvetleri Donanmasına itafen yapılmıştır. Meydanda Amerikan ve Donanma’ ya ait bayraklar dikilidir. Platformun duvarları kabartma rölyeflerle süslüdür.Bu meydanın tam karşısında görünümüyle dikkat çeken Amerikan National Archives binasınıda fotoğraflayalım (700 Pennsylvania Ave NW, Washington, DC 20408)..

Ulaşım : Yeşil & sarı hat , Metrorail – Archives-Navy Memorial Metro Station..

 

United States Navy Memorial


 

National Archive

Bulunduğumuz bu alanın, Pennsylvania Avenue NW caddesinin kuzey bölgesi Penn Quarter olarak isimlendirilmiş bir mahalledir.

pennquartermap

Pennsylvania Avenue güney sınırını, Mount Vernon Square kuzey sınırını oluşturan mahalle, batıda Beyaz saray, doğuda da I – 395 kara yolu ile sınırlanmıştır.. Mahalle Old Downtown olarakta isimlendirilir. Bölge restoranlar, oteller, gece kulüpleri, sanat galerileri, tiyatrolar ve şık mağazaları ile bir sanat ve eğlence merkezi haline gelmiştir. Eskinin MCI Center, şu an için Verizon center olarak adlandırılan basket sahası burada yer alır (Verizon Center NBA takımı Washington Wizards ve NHL takımı Washington Capitals’ın maçlarını oynadığı sahadır.Adres : 601 F St NW, Washington, DC 20004 , Metro – Gallery Place Chinatown Metro Station , yeşil / kırmızı / sarı hat )( bölge ulaşımında ayrıca : Archives-Navy Mem’l-Penn Quarter metro statıon ).Buralara gelmişken bu mahalleyi bir gezin derim.. Çin mahallesine gidip bir yemek yiyebilirsiniz.. Ancak bu alanda girdiğim bir iki restorant bana çok hijyenik gelmedi !!

 

Penn Quarter / Old DownTown ;

Penn Quarter_map

+ Ford’s Theatre , web :

Ford’s Theatre

Adres : 511 10th Street Northwest, Washington, DC , Metro: Metro Center ( mavi – oranj – kırmızı hat )

Abraham Lincoln‘nün 14 Nisan 1865 te suikasta uğradığı yerdir.

John Thomson Ford-Baltimore, Maryland ; tiyatro yöneticisidir. 1860′ larda başlattığı sahne performansları için kurduğu tiyatro alanı, Lincoln için bir hatıra alanı olmuştur. Suikast sonrası tiyatro kapatılmıştır. Günümüzde müzedir.

Hemen bitişiğinde, Hard Rock Cafe yer almakta 610 10th St NW # 200, Washington, DC 20001

 

+ National Portrait Gallery & Smithsonian American Art Museum, web1web2 :

National_Portrait_Gallery

Adres : 8th and F NW – Washington, DC 20004 , metro :Gallery Place Chinatown ( yeşil – kırmızı -sarı hat )

National Portrait Gallery ve Smithsonian Amerikan Sanat Müzesi, Washington’da yeniden restore edilmiş tarihi bir binada 2006 yılı sonrası hizmete açılmıştır..

 

+ Verizon Center :

601 F Street Northwest- Washington, DC 20004, metro :Gallery Place Chinatown ( yeşil – kırmızı – sarı hat )

Verizon Center NBA takımı Washington Wizards ve NHL takımı Washington Capitals’ ın maçlarını oynadığı sahadır. 2 Aralık 1997 yılında açılmıştır. Basketbol maçları için 20 bin, buz hokeyi maçları için 18 bin kişilik kapasiteye sahiptir.

 

+ Natıonal Bulding museum , web :

DC_National_Building_Museum

401 F St NW Washington, 20001metro : Judiciary Square ( kırmızı hat )

Ulusal Yapı müzesi, ” mimarlık, tasarım, mühendislik, inşaat ve kentsel planlama ” konulu bir müzedir.

 

+ Gallery Place , web :

Gallery_Place

616 H Street – Washington, DC 20002 , metro :Gallery Place Chinatown ( yeşil – kırmızı -sarı hat )

Gallery Place : Washington, DC’nin kültürel &turistik alanlarına yürüme mesafesinde, tek bir çatı altında birleşmiş gibi bir birlerine yakın iş, alışveriş, yemek, eğlence ve konaklama, spor ve sağlık klupleri vs. sosyal alanların olduğu bir mekandır. Gallery Place için bir kaç mağaza : Ann Taylor, Aveda, Urban Outfitters, Clyde, Zengo, Thai Chili ..
Regal Cinema : 14 büyük sahneli salonlarıyla sinema keyfini yaşatır. Lucky Strike Lanes & Lounge bowling merkezinde eğlenebilir zaman geçirirsiniz.. Altında iyi bir restoran vardır..

 

Clyde’s Restoran, web :

Clydes at Gallery Place

Adres : 707 7th Street Northwest – Washington, DC 20001

 

+ Chinatown :

metro :Gallery Place Chinatown ( yeşil – kırmızı -sarı hat )

Tarihi mekanda, 20 üzerinde asya ve çin mutfağını barındıran bu alan restoranları, oteller, gece kulüpleri, müzeler, tiyatrolar ve şık mağazaları ile canlanmış sanat ve eğlence merkezi konumundadır. 8 th Street, H Street NW, 1 Street NW, 5 th street sokakları arasında kalmış hareketli bir yerdir.. Chinatown’s Friendship Arch – cadde üzerindeki Çin kemeri hoş bir görüntü oluşturmaktadır.

Pennsylvania Avenue caddesi yavaş yavaş sonlanmakta ..cadde sonlarına doğru (batı tarafı) bir iki alan daha görüp, Amerika Başkanlık sarayına ulaşmak üzereyiz..

Cadde üzerinde sağ yanımızda ; Pennsylvania Avenue NW, 935 adresine bulunan yapı J. Edgar Hoover Building‘tir. Bildik ismi ile Federal Soruşturma Bürosu (FBI, web) merkezidir. Bina 1972 de ölen eski direktörün adıyla anılır.. metro : Federal Triangle ( mavi – oranj hat )

 

FBI Center :

Edgar_Hoover_Building

Bununda hemen çapraz karşı alanında “Old Post Office Pavilion” eski postane binasını göreceğiz. Kentin Capitol ve Başkanlık Sarayı’nın ortasında – 1100 Pennsylvania Ave NW, Washington, DC 20004 adresindeki binadır.. 1899 yılı yapımlıdır. Binanın saat kulesinden Washington manzarasını fotoğraflamayı unutmayın ( yazları saat 09 -19 arası, web, metro : Federal Triangle – mavi – oranj hat )..

 

Caddenin sonları bizi bir meydana çıkaracaktır.. Meydana gelmeden önce solumuzda kalan cadde üzerinde – 1300 Pennsylvania Ave NW, Washington – kubbemsi yapılı bina, Ronald Reagan Building and International Trade Center‘dır..

İçinde bulunduğumuz meydan (1455 Pennsylvania Ave NW, Washington) : Freedom Plaza / Özgürlük meydanıdır.1980 de platform olarak yapılmış dikdörtgen alanda, bir fiskiyeli havuz, gönder’e çekilmiş bayrak bulunan park alanıdır. Beyaz saray’a yakın olan meydan ayni zamanda gösteri alanıdır. Doğu ucunda George Washington hayatını kurtaran Polanyalı Atlı asker heykeli, batı ucunda da çeşme bulunur.Ulaşım, metro : Federal Triangle – mavi – oranj hat..

Bu alada son yapı Penssylvania caddesinde kuzey ucu, Constitution Avenue’de ise güney ucu bulunan U.S. Department of Commerce / Herbert C. Hoover Building (hükümet binası – resmi konut) bulunur (1401 Constitution Avenue NW, Washington DC 20227). Binanın ilk katı White House Visitor Center / beyaz saray ziyaretçi merkezidir. Bina 30 eylül 2013 ‘e kadar National Aquarium’a ev sahipliği yapmıştır. Akvaryumun, Washington’da başka bir alanda açılması planlanmaktaymış!..

Buralar ; Amerikanın Başkanlık Sarayının bulunduğu alandır..

 
 

**  Gezimizin devamı sonraki sayfada…

 
 
 

Önceki Sayfa ↔ Sonraki Sayfa

– Washington ; Ana Klasöre dön –

 
 
 
 

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir