Roma,Ulaşım-Toplu Taşıma.2

 

ROMA’da ULAŞIM.2

 
 

ULAŞIM ÜCRETLERİ – 2018-19 ;

Ulaşımda seçenekler çoktur..

İlk kullanımından itibaren 75 dakika boyunca metro, otobüs, tramvay ve banliyö trenlerinde aktarma özelliğine sahip tek yön-saatlik biletler. Fiyatı 1,50 € (tam) .. Ancak bu biletle metro ile gidiş-dönüş yapamazsınız!.

Başka bir seçenekle  toplu taşımada geçerli 244872 saat ve haftalık seçenekli bilet alternatifi olur (şehirde uzun süre konaklayacaksanız aylık ve yıllık biletlerden satın alabilirsiniz).

24 saatlik bilet bilet, 7 €, 48 saatlik bilet 12,50 €, 72 saatlik bilet ise 18 €‘dan satılıyor (güncel bilet fiatları). 

Bir hafta (7 gün) geçerliliği olan CIS* ise 24 € ücret karşılığı satın alınabiliyor.


 
Biletler nerede geçer ?

** Otobüsler, tramvaylar ve troleybüslerde – Cotral otobüslerinde (şehir içi rotada) – Metro Hatlarında,  Kentsel -Lokal trenler, Ferrovie Urbane  hattında : Roma-Lido, Roma – Giardinetti ve Roma-Viterbo .Vede Trenitalia bölge trenlerinde geçer (yalnızca 2. sınıf olarak)
** Bu bilet  otobüs / tren bağlantıları için kullanılamaz!
** Cotral hatlarda : Roma Tiburtina / Termini – Fiumicino Havaalanı …

Bilet üzerine isim soyad yazılacak, ilk kullanım için mutlaka makinadan onaylatılacaktır! (validasyon).

Roma’da  3 gün veya biraz daha uzun süreli kalacaksanız “Roma Pass” kartını da satın almayı düşünebilirsiniz. 48 ve 72 saat geçerlilik süresine sahip 2 farklı paket halinde bulunan kartın en büyük özelliği, toplu taşıma araçlarının tümünden ücretsiz ve limitsiz yararlanma hakkı vermesi. Ayrıca Roma’da bulunan tarihi mekânların ve cazibe merkezinin çoğuna, bu kart sayesinde cazip indirimlerle giriş yapabilirsiniz.Ad-Soyad yazılı kart, ilk kullanımda (araç yada aktivite ile birlikte) geçerliliği başlatılacaktır.48 saatlik kart bir, 72 saat’lik kart iki ücretsiz mekan girişi sunar.Gişe’ye uğramadan bu kart ile girebilme imkanınız olacak.Sonrası indirim imkanı ile diğer mekanlara girişte kartı gişe yetkilisine göstererek, yararlanmak mümkün.Kolezyum girişinde; Kolezyum’n yanı sıra Roma Forumu ve Palatine Tepesi’de ziyaret edilmekte.Yine Roma Ulusal Müzesi girişinde; Crypta Balbi, Palazzo Altemps, Palazzo Massimo, Diocletian Hamamları görülmekte..

Kolezyum, Capitolini müzesi, Castel Sant’Angelo’ya doğrudan girmek bir avantaj olacaktır!.Ancak bu kart “Vatikan” da GEÇMEZ!..

Dip not : Kentte,  Kolezyum, Mercati di Traiano (Trajan pazarı), Musei Capitolini (Kapitolin müzesi), Castel Sant’Angelo, Museo dell’Ara Pacis ve Terme di Caracalla (Caracalla banyoları) hariç , diğer müzeler pazartesi günleri kapalıdır!..Tüm müzeler  25 Aralık, 1 Ocak ve 1 Mayıs’ta Kapalıdır (Dikkat!).

Kart, havaalanı-şehir merkezi ulaşımı+ schuttle hizmetleri hariç tüm toplu taşıma araçlarında şehir içi ulaşımı ücretsiz verir. Sit Bus havaalanı transferinde % 15 gibi indirim imkanı var..HopOnHopOff larda % 15 indirim..Kent için önemli 45 mekandan kartınızın gün sayısına göre, 1 yada 2’sini ücretsiz ve gişeye uğramadan ziyaretin yanısıra diğer aktivitelerde gişe uğramalı imkanınız olacaktır.Domus Aurea’da, Kolezyum gece ziyaretlerinde GEÇMEZ.Kart için hangi müzeler? (bakın).. Diğer mekanlar (bakın)

48 saatlik : 28 € ; 72 saatlik : 38.5 € bedelli olarak, online yada müzeler, Turist Info.lardan (Fiumicino , Uluslararası Gelen yolcu- Terminal T3’ten saat 08:00 – 20:45 arası, Castel Sant’Angelo bahçelerinin yanından, Termini’de-Via Giovanni Giolitti platform 34,  saat 08.00 – 18.00 arası), ATAC bilet gişe ve Metro istasyonlarından, trenitalia web sitesinden satın alabilirsiniz.

Sonuç olarak ; Çok az toplu taşıma kullanımınız olacak ve müze bana gelmez derseniz kartı almayın!..Ama ben en az Kolezyum’ u ve Forum’u zaten gezerim derseniz buraya 1 günlük ulaşım kartı (7 €) ve Kolezyum’a girişi ki, kuyruk da var! (14 €) size  en az 21 € bedele gelebileceği gerçeği ile bu kart size çok avantaj sağlar olacaktır.Kart Leonardo Exp.Trende geçmediği için illaki havaalanından alınması şart değilidr!

 

Not : aşağıdaki kartlar tercihlere göre belirlenebilir..

** OMNIA Vatican and Rome Card

 • Roma merkez ve Vatikan için ulaşım dahil aktivite kartıdır.Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli’ne ücretsiz giriş & St Peter Bazilikası için ücretsiz bir Wi-Fi – sesli rehber
 • Kolezyum, Roma Forumu ve Palatine Tepesi, Capitolini Müzeleri, Borghese Galerisi ve Castel Sant’Angelo Ulusal Müzesi dahil olmak üzere 6 özel mekana  ücretsiz giriş.
 • 72 saat için tüm toplu taşıma ücretsiz
 • 72 saat için HopOnHopOff ücretsiz kullanım
 • Ücret / Tam : 113 €, 6-9 yaş : 80 € (Online alım)

 
** Roma City Pass Card – web

  • 2-3-6 günlük sunumu var (Ücretler : 90-100-160 €, tam)(6-9 yaş yaklaşık % 65 indirim)
  • Ciampino havaalanı dahil gün sayısı için geçerli tüm araçlarda-sınırsız ulaşım
  • Vatikan müzeleri, Sistine Şapeli, Kolezyum-Roma Forum  dahil, Roma’da pekçok müze ve aktivitelere kuyrukta beklemeden ücretsiz & İndirimli giriş.
   • Gün sayısı kadar ücretsiz HopOnHopOff
  • Harita ve diğer imkanlar

 

 Roma’dan diğer şehirlere Ulaşım :

   • Roma-Floransa trenleri :   Yüksek hızlı tren seferleri Trenitalia ve NTV tarafından gerçekleştiriliyor. Ortalama 1 saat 32 dakika süren yolculuk için bilet fiyatları Trenitalia’da 20 €, NTV’de ise 15 €’dan başlıyor.
   • Roma-Venedik trenleri :. Venedik büyük kanal’ın kıyısında yer alan Santa Lucia’ya giden seferler 3 saat 45 dakikada, kentin endüstriyel bölgesindeki Mestre’ye 3 saat 33 dakikada tamamlanıyor. Bu yolculuk için NTV konuklarına kişi başı yaklaşık 30 €’dan başlayan fiyatlarla bilet satışı yapıyor. Trenitalia’nın Roma – Venedik arası çalışan trenlerinde erken rezervasyon yaptırarak 20 €’ya bilet bulmak mümkün olabiliyor.
  • Roma-Milano trenleri : NTV’nin fiyatları 30 €’dan, Trenitalia bilet ücretleri ise  120 €’dan başlıyor. Yolculuk, Milano’nun kent sınırları içerisindeki 5 garın en büyüğü konumundaki Centrale’de son buluyor.

** Tren ve bilgiler için buraya bakınız.
 

ROMA ‘DA ÖNEMLİ OTO YOLLAR & BAĞLANTILAR

           ☻ ☻

            ☻ ☻

             ☻ ☻

             ☻ ☻

                ☻ ☻

                 ☻ ☻

 

ROMA İÇİN – RENT _ A CAR  /  & TRAFİK :

RentaCAR.1 için tıklayın 

RentaCAR.2 için tıklayın 

RentaCAR.3 için tıklayın 

RentaCAR.4 için tıklayın 

 

Aklınızda bulunsun ! ;

En az 21 yaş ve 1 yılın üstünde ehliyet şartı vardır. 3 üncü kişiler için genelde zorunlu sigorta fiatın içindedir.Alınan araç başka bir şehirde teslim edilebilir.

Hız limiti  : Autostratda larda ( otoyol ) 130 km/ h , Şehir dışı kara yollarında 90 km/h , şehir içinde 60 km/h limit vardır.

Şehirde , Piazza del popolo , Piazza di spagna, Piazza venezia ile nehir arasında kalan bölgede ; P.tesi – Cuma : saat 06 /18 , c.tesi : 14/16 trafik kapalıdır.

Araç arızasında  : 116 acil arama – ACI ( İtalyan oto klubü ) aranabilir.

 

OTOPARK :

Ücretli park alanları mavi renkle belirtilmiştir.
Bozuk para ile çalışan 1 saati 1 ero olan yerlerde 15 dk.periyotlarla sürenizi uzatabilirsiniz.Çıktıyı cama iliştirin.Çekilen araçlar ,Vigili Urbani ( polis ) ile temas sonrası alınır ( mrk : Via Consolazion , 4 –  tel. 06 67691 )

ACI ‘ nın Piazza del Popolo , via Bernini de otoparkları vardır.

+ Via Ludivisi ( özel park ) : tel. 06 4740632

+ Viale del muro torto girişinde  ( villa Borghese de ) büyük bir otopark var.

Ayrıca ;

• Termini Station
ES Park.
Via G. Giolitti 267
tel. 0644704053.
13 ero / 24 hours, open 05.00-01.30

• Via Veneto
Parking Ludovisi
Via Ludovisi 60
tel. 0647406
18 ero / 24 hours, open 05.30-01.30.

• Parioli
Parking dellAuditorium
Viale Pilsudsky 21
tel. 068081646

• Vatican & Trastevere
Terminal Gianicolo
Piazza Rovere
tel. 066840331
25 ero / 24 hours, open 06.00-01.30.

• Spanish Steps & Via Veneto
ParkSi Villa Borghese.
Viale del Galoppatoio 33
tel. 063225934
15 ero / 24 hours, open 24 hours
 

++ Roma’da araba kiralamamak için   sebepler :

  • Dünyanın iyilerinden olmasa bile, başta metro ve diğer taşıma  sistemleri trafikte çekilecek sıkıntılar göz önüne alındığında hiç de kötü değil..
  • Şehir 2000 yıldan eski bir yerleşim, her alan tarih kokuyor!.O kadar araç trafiği kente ağır geliyor..Yağmur yağınca trafik felç..
  • Park alanları kapasitelerinden fazla araç alıyor.Ve sınırlı sayıdalar..
  • Yerli halk trafik kuralları olsa bile zaman zaman bunları pas geçmekte..Trafik ek stress kaynağı olabilmekte..
  • Bölgede ZTL ( zona a traffico limitedlato)-Trafiğe kapalı alanlar hiç de az değildir.Yabancı olarak bu alanlara girdiğinizde (farketmeden) şirket aracılığı ile araç plakasına 150 € ceza gelebilecektir.
   • Milano-Roma ; Araç ile en az 6 saat..Hızlı trenle  3 saat. Ve anında şehir merkezindesiniz.
  • Araç için sıklıkla ek sigorta satın alınmakta.

 
 
 

Önceki Sayfa – Sonraki Sayfa

– Roma ; Ana Klasöre dön –

– İtalya-Genel Bilgiler –
 
 
 
 

Roma,Ulaşım-Toplu Taşıma.2” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir