Londra Havaalanları ve Transferler

 

LONDRA – HAVA ALANLARI

 

Londra’da şehir merkezine yakın konumu itibariyle 6 adet hava alanı mevcuttur.Bunlardan en yakın mesafeli olanlar , Heathrow ve City airport‘tur.Heathrow’dan toplu taşıma (TFL) – metro hattı ile , City airport’tan toplu taşıma (TFL) -Dockland Light Railway -DLR- raylı sistem ile kolaylıkla ve kısa sürede şehir merkezine doğrudan ulaşabilirsiniz.

Diğer hava alanlarından ulaşım Local tren,otobüs..ile; biraz daha uzun sürede ve şehir merkezi ulaşımında aktarma (bağlantı ) ile sağlanmaktadır.

Bu havaalanlardan şehir merkezine (City London) olan,ulaşım-transfer imkanlarını inceleyelim..Ücretler 2018-19 yılına günceldir!

londonairports-map-time
 

+ Gatwick Havaalanından Londra Şehir Merkezine Ulaşım – 2018 (airport – info web) :

Havaalanı Londra merkezin güneyinde olup,kent merkezine 28 mil (50 km) mesafededir. THY ve Pegasus alanın terminal S ( south ) kısmına inecektir , İzmir’den seferleri olan  easy jet N ( north ) terminale iner (2018).

Havaalanı terminalleri ;
South Terminal – map ( harita )
North terminal – map  ( harita )

gatwick-airportmap

 

Gatwick ‘ ten Ulaşım/Transfer seçeneklerine bakalım (Londra Victoria ulaşımı) :

 

♦ 1- Gatwick express treni, şehir merkezindeki Victoria istasyonuna her 15 dakikada bir kalkıyor ve yol yaklaşık 30 dakika sürüyor.Saat 00.30 -03.30 arası Londra’dan, 01.30 – 04.30 arası hava alanından servis hizmeti yok! Victoria ve Güney Terminal istasyonlarına seferler yapıyor .

Bilet fiyatı (2018) :

2. sınıf tek yön (online alım – % 10 indirim sağlar!) : 19.90 / 17.80 (ind) £, Gidiş – dönüş : 37.80 / 33.70 (ind) £

1. sınıf , tek yön ise : 31.70 / 28.30 (ind) £ , gidiş – dönüş : 61.40 £

Web – info

++ THY Ve Pagasus ; Gatwick’te kuzey terminaline (term.S) iniyor.Gatwick Express ise güney terminalinde yer alıyor.Pasaport sırasından geçtikten sonra Gatwick Express’in bankosundan ya da daha önce Gatwick Express’in internet sitesinden indirimli bilet alabilirsiniz.Biletinizle South Terminal (Güney Terminali) tabelalarını takip ederek güney terminaline ulaştıktan sonra Gatwick Express yazılarını takip ederek tren istasyonuna ulaşabilirsiniz. Yolculuk direkt Victoria Station’a yapılıyor ve 30 dakika sürüyor.

 

Tren – Hizmet saatleri ( 2018-19 ) :

+ London Victoria – Gatwick airport :

İlk tren saat 03.30’da , sonraki saat 04.30, bu trenden sonrası da : saat 05.00 – 23.45′ e kadar her 15 dk. bir tren hareket (kalkış) saatleriyle .. gece yarısı son trenler : 00.01 ve 00.32′ de..

+ Gatwick airport – London Victoria :
İlk tren  saat 04.35’te, sonraki saat 05.20′ de , bundan sonrakiler  : saat 05.50 – 00.35 arası her 15 dk. bir kalkış ile, gece yarısı son trenler : 00.50 ve 01.35 ‘ te..

 

♦ 2- First Capital Connect treni ( FCC – thameslink ), Kent merkezindeki London Bridge istasyonuna tren ile ulaşım imkanını sağlıyor. Bu tren genellikle Londra’nın dış mahallelerine gidiyor. Saatte 4 kez kalkıyor ve yaklaşık yol 45 dakika sürüyor.Bilet fiyatı, tek yön 2. sınıf – standart bilet : 12.60 £ , gidiş dönüş : 22.50 £ dan başlamakta..Bu tren ile Cambridge kadar ulaşım mümkün.. web – info , bilet satış

FCC map – FCC & tren hat güzergahları

* * Bu adresten detaylı tren hat ve yol güzergahlarını araştırın..

 

♦ 3- Southern treni – Southern Railway  (tek yön 13.50 £ – gişelerden ;  tek yön , standart – online 11 £ dan başlamakta ..), London Bridge ya da Victoria istasyonlarına bu tren ile ulaşım sağlanmakta.Saatte 9 sefer ile tren kalkıyor ve yaklaşık yol 35 -40 dakika sürüyor.Web info.

♦ 4- National Express otobüsü (web), Streatham üzerinden, Kuzey ve Güney Victoria’ya bu otobüs ile ulaşım mümkün.Sabah saat 06:00’dan itibaren yarım saatte bir, gece yarısı da saat başı hareketli seferleri var.Bilet fiyatı tek yön, standart 6- 8 £ (online 5 £ ları görebilmekte !).Yol süresi 80 – 90 dk. dolayında ( uzun bir zaman dilimi! )..

♦ 5- Easybus ( web ), Earis Court / West Brompton ‘a kadar olan yol süresi yaklaşık 60 dk. sürmekte  (EB 4 güzergahından)..
** EasyBus, National Express gibi otobüsleri ile ulaşım daha ucuz ama ; seçtiğiniz firmaya göre yolculuk 60-110 dakika arasında sürebiliyor !. Tek yön : 5-6 £, çift yön: 8-10 £..

♦ 6-  Shuttle – Vip Araç Hizmeti  : İhtiyacınıza göre ; Saloon, MPV, Minibus, Executive ve MPV Executive yada bireysel taxi araçlardan birisi eşliğinde ; “Türkçe ve İngilizce” konuşan sürücüler, güvenilir araçlar ile hizmet sunan LondonPortCars – “Hava Alanı Transfer Servisini” inceleyebilirsiniz..

♦ 7- Taxi ile  ulaşım : Kent merkezine yaklaşık 70-100 £ dolayında tutmakta..

 

+ Heathrow Havaalanından Londra Şehir Merkezine Ulaşım ( havaalanı – web )

Uluslar arası yolcu trafiği açısından dünyanın en işlek 1. hava alanıdır.Londranın en büyük hava alanı olup , kent merkezine 14 mil – 22 km. lik uzaklıkta yer alan bu alanın 5 terminali mevcuttur.THY (+ diğer star Alliance) bu alanda terminal 2 üzerinden uçuşlarını yapar. Pegasus’un şu an için bu alana uçuşu bulunmuyor (2018). Yıllık yaklaşık 70 milyon yolcunun kullandığı havaalanı dünyanın en işlek havaalanlarından biri olarak biliniyor.  British Airways, Terminal 5’i kullanıyor. Terminaller arası ücretsiz otobüsler çalışıyor.

herathairport terminaslmaps
 
+ Hava alanı terminalleri için / web
 
 

Havaalanından Şehir merkezine Ulaşım (2019) :

• 1- Heatrow Express treni, şehir merkezindeki Paddington tren istasyonuna ulaşım sağlıyor.Her 15 dakikada bir kalkıyor ve yol 15-20 dakika sürüyor. Bilet fiyatı : tek yön, standart bilet (2. sınıf) online daha uygun*/ gişe/makinalarda 22.00 £, gidiş dönüş 36 £ ; 15 yaş altı free…Trenler: saat 05.10 – 00.01 arası çalışır.Trenler ; 4. terminalden 5. terminale dönecektir.Trenin hava alanında ; terminal 1-2-3 , terminal 4 ve terminal 5 olmak üzere 3 istasyonu var. 3 kişi üzeri iseniz merkeze araç ile gidin!

4. terminal yolcuları, sık aralıklı kalkan ring servisi kullanıp terminal 1-2-3 e aktarma yapar. Seyahat kartları ve Oyster kart geçerli değildir. Bilgi & bilet satış için – web

Heathrow trenring

Treminaller ve hareket & Saat bilgileri için :

+ Heathrow’ tan London Paddington’a
+ London Paddington’dan Heathrow ‘a

 

• 2- Heatrow Connect treni (Heathrow Connect Rail) Bu trende aynı rotayı izliyor ama birkaç durakta durduğu için yolculuk biraz daha fazla sürüyor ; Londranın batı kesiminde 5 ara istasyon üzerinden , şehir merkezindeki Paddington tren istasyonuna ulaşım sağlıyor, Her 30 dakikada bir (pazarları saatte bir) kalkıyor ve yol yaklaşık 25 dakika sürüyor.Çalışma saatleri : 04.30 – 00.01 ..

5. terminal yolcuları, 1-2-3 terminallerine ücretsiz servisle (ring) ulaşacaktır.

Bilet fiyatı : Londra Paddington için : tek yön , standart bilet, online – 10.10 £, gidiş dönüş 20.10 £ ; 15 yaş altı free // gişelerde  : çift yön  25.50 £
Tren kalkış zaman ve varış istasyonları ( web )

 

• 3- Piccadilly Line metro hattı “London Underground-Piccadilly Line” hattı ile kent merkezine 1 saatte varabilirsiniz.Londra Havaalanı Heathrow’dan şehir merkezine ulaşmanın en ekonomik ve kolay yolu.. Terminal 1 ve 2’nin olduğu alandaki duraktan ya da Terminal 4’ün olduğu alandaki duraktan metroya binebilirsiniz.

Metro şehir merkezindeki Piccadilly metro istasyonuna ulaşımı sağlıyor.Bu metro hattı : sık aralıklarla kalkarak, saat 05 – 23.40 arası ulaşım imkanı sunmakta.Buradan da (metro aktarmasından sonra) gece ulaşımınında ise ; Gece 12’den sabah 5’e kadar N9 otobüsleri hizmet sağlıyor.

Bilet fiyatı klasik biletleme 6 £ // Oyster Card : 5.10 £ (Londra merkez-zone1).

Hava alanı terminal 4 kalkışı ile, 1-2-3 ve terminal 5 dahil tüm terminallere uğrayarak yaklaşık 50-60 dk.da Piccadilly metro istasyonuna varmış olursunuz..Bu metro hattı , şehir merkezli farklı istasyonlarda da duracaktır (Hyde Park Corner Underground Station, Holborn Underground Station ..).

piccadilly-lines-maptfl
Piccadilly – metro/tube line

 

Dikkat : Bu hava alanı toplu taşımada bulunduğu bölge (zone) dolayısı ile  ; Şehir merkezine ulaşımda zone 6 olarak ücretlendirilir! (havaalan 6. zone’da yer alır).Oyster kart ulaşımında (zone 1-6) mümkündür (Bilet ücret ve bölgeler – zone- için detaylar, Londra toplu taşıma sayfasında).

Piccadilly metro istasyonu kalkış varış zaman dilimeleri için ( detay )..

 

• 4- National Express otobüsü, Hava alanından ,Victoria durağına ulaşım sağlıyor.Her 15-30 dakikada bir kalkıyor ve yol süresi 50-60 dakika sürüyor. Bilet fiyatı : terminal 1-2-3-4 kalkışlı, standart biletler 6 £’ tan başlamakta .
Bilet info – web

 
• 5- Taksi ulaşımı : yaklaşık 65-70 £ dolayında..
 

• 6 – Shuttle – Vip Araç Hizmeti  : İhtiyacınıza göre Londra Hava alanları için ; Saloon, MPV, Minibus, Executive ve MPV Executive yada bireysel taxi araçlardan birisi eşliğinde ; Eğitimli, Sertifikalı, Güleryüzlü “Türkçe ve İngilizce” konuşan sürücüler, güvenilir araçlar ile hizmet sunan LondonPortCars – “Hava Alanı Transfer Servisini” inceleyebilirsiniz..

 

Not : Heathrow hava alanından kent merkezine  ulaşımda  ve kent merkezli toplu taşıma kullanımında bilet almanıza ait bir alternatifi aktaralım!..(2018-19 yılına güncel rakamlar verilmiştir).

Heathrow Havaalanı’ndan metro tabelalarını izleyin.Metroya inmeden önce bilet gişeleri göreceksiniz. Gideceğiniz bölgenin kaçıncı zone’da (bölgede) olduğunu bilin..Biletlerinizi ona göre alın..

 

Yada alternatif olarak 20 £ (+ 5 £ depozito) vererek yüklenmiş Oyster Card temin edin. Heathrow  ( Zone 6 da bulunur! ) .

Oyster Card kullanımında Alandan , şehir merkezine zone 6 – bilet gideri düşünce (5.10 £) , kartta kalan bakiye ; şehir merkezli zone 1-2 için size bir kaç gün daha yetecektir.Yok olmadı ve bakiyeniz ilerleyen günlerde yetmez ise  , bu karta yeni yüklemeler yapabilirsiniz ( 5 -10 -20 .. £ ) ( 5 £ luk depozito ve kartın içinde kalan kullanmadığınız bedeli şehri terk ederken aynı şekilde her metro durağındaki bu gişelere geri alabilmektesiniz ).. Yükleme işini genelde saat 18′ e kadar halledin.

Kartın bir özelliği de ; Eğer günde belli bir tutarın üstü harcama yaparsanız o günün geri kalanında Oyster kart ile bedava ulaşım mümkün.Kart ile ; normalde 5 £ dolayında olan Londra şehir merkezli (zone 1-2) ulaşım ücreti (peak saat dilimi), tek yön kullanımı ile  yaklaşık 3 £ olacaktır.Günlük, 6-7 £ üstü gider sonrası kart giderleriniz olacak ise, ertesi gün fazla bakiye kartınıza ilave edilecektir! Bu kart ile en uzak mesafede – zon : 1 – 6  da ödenecek günlük maksimum bedel ; yaklaşık12 £ tutacaktır (turistik amaçlı gezilerde bu bölgeler sıklık ile uzak alan olarak ifade edilebilir! )(2018 tarifesidir)
Peak hours denilen yoğun saatlerde ulaşım ücretleri daha yüksek, o yüzden mümkünse bu saatlerde toplu taşımayı kullanmamaya çalışın.Haftaiçi her gün sabah 06:30 – 09:29 ve akşam 16:00 – 18:59 saatleri arası peak hours ücretleri geçerlidir,unutmayın.!

Ayrıca bu kart bazı aktivitelerde % 25′ e kadar indirim de sağlar ( web )
 

Oyster Kart : bus / otobüs , Tube / metro , tram / tramvay , DLR raylı sistem , London Overground ( yer üstü raylı sistem ) de geçerli..

Kart temini ( web )

Londrada toplu taşıma  – ulaşım , Detaylar için ..

 

+ London City Havaaalanından Londra Şehir Merkezine Ulaşım ( web ) :

Bu hava alanına ülkemizdeki uçuşlardan doğrudan ulaşım şu an için bulunmuyor.Londra’nın finans merkezi olarak bilinen bölgesi The City’nin doğusunda yer alan London City, merkeze en yakın havaalanı. Londra şehir merkezine yaklaşık 15 km uzaklıktadır.

Şehir merkezine Ulaşım :

1- Dockland Light Railway (DLR), şehir merkezindeki Bank istasyonuna ulaşım sağlıyor.Yol yaklaşık  20 dakika sürüyor ve bilet fiyatı 4.80 £ tan başlıyor..Bilet bilgisi için – web :

2- Taksi ile ulaşım : yaklaşık 35 £ dolayında..

 

+ Stansted Havaalanından Londra Şehir Merkezine Ulaşım , hava alanı web :

Londra şehir merkezine yaklaşık 56 km uzaklıkta yer alır.Uçuşlar genellikle düşük maliyetli hava yolları ile olmakta (Ryanair, Easyjet ve Pegasus ..)

Pegasus ; alanın terminal 1 alanını kullanır..

 

Şehir merkezine ulaşım seçenekleri :

1- Stansted Express , tren şehir merkezindeki Liverpool Street tren istasyonuna ulaşımı sağlıyor. Her 15 dakikada bir kalkıyor ve yol 45-60 dk. sürüyor. Bilet fiyatı : standart , tek yön 15-20 £ , gidiş dönüş : 26-34 £ (Liverpool Street içindir)(online indirimler olabilmekte). Çocuk ( 5-15 yaş ) : % 50 indirimli, 5 yaş altı free..Bilet info

Not : Docklands ve east London’a aktarma yapmak isterseniz Stratford’a gidiş dönüş, saat başı ara servisler için tıklayın :

Bu havaalanında Stansted Express yazılarına takip ederek tren istasyonuna ulaşabilirsiniz.
İstasyonda Stansted Express’in bürosu da var.Oradan da destek alabilirsiniz.Gidiş-dönüş biletleri daha uygun fiyatlı oluyor.Yaklaşık 45 dakikada trenler şehir merkezindeki Liverpool Street durağına gidiyor. Liverpool Street büyük bir terminal binası, aynı zamanda buradan 3 tane metro hattı da geçiyor (central, circle, metropolitan hatları).

 

Stansted-trenring

2018-19 yılı tarifesidir !

+ Liverpool Str  – Stansted Airport :

– P.tesi – Cuma : ilk tren : saat (03.40*) , (04.10*) , 04.40 , 05.10 // saat 05.10 sonrası  her saatin 10 – 25 – 40 – 55 . dk.larıyla hareket eder ,  saatte 4 sefer.. son gece  trenleri : 22.55 ve 23.25 ‘tir.

*= yalnız hafta içidir!.

– Cumartesi : ilk tren saat 03.40** ,  sonrası 04.10** , 04.40 , 05.10 ;  saat 05.10 sonrası her saatin 10 – 25 – 40 – 55 . dk.larıyla , saatte 4 sefer .. son gece trenleri : saat 22.55 ve 23.25..

** = Tottenham Hale uğramaz !

– Pazar : ilk tren 04.10** 04.40 05.10 05.40 06.10 … , sonra her saatin 10 – 25 – 40 – 55 . dk.larıyla saatte 4 sefer .. son gece trenleri : saat  22.55 ve 23.25

** = Tottenham Hale uğramaz !

 

+ Stansted Airport – Liverpool Str :

H.İçi : ilk tren (05.30 *) , 06.00 , 06.15 , 06.30 , 06.45 , 07.00 -> saat 07.00 sonrası  her saatin : 00 – 15 – 30 – 45. dk.ları ile , saatte 4 sefer… son tren : saat 23.30** 23.45** 23.59** 00.30** dur..

*= yalnız hafta içi çalışır!

** = Tottenham Hale uğramaz !

C.tesi : ilk tren : 05.30 , 06.00 , sonra her saatin : 00 – 15 – 30 – 45. dk.larıyla , saate 4 sefer … son tren : saat 23.45 , 23.59** ve 00.30**

Pazar : ilk tren saat 05.30 06.00 06.30 07.00 , sonra her saatin : 00 – 15 – 30 – 45. dk.ları … son tren : 23.45** , 23.59** ,  00.30**

*= yalnız hafta içi çalışır!

** = Tottenham Hale uğramaz !

 

Havaalanı transfer ücretleri – 2015*

stanstedairporttransferprice

 
** Güncel (2019) ücretlere → buradan ulaşın!..
 

2- National Express otobüsü , Hava alanından 2 ayrı otobüs güzergahı vardır..
Victoria otobüs durağına ulaşım sağlıyor (Marble Arch, Baker Str./ Gloucester palace, Golders Green üzerinden – A 6 hattı üzerinden). Her 15-30 dakikada bir kalkıyor ve 80 – 90 dakika sürüyor. Bilet fiyatı tek yön : 10 – 12 £, çift yön: 16-18 £ dolayındadır.

* Diğer hat –  A 9 hattı : Liverpool str. istasyonu ve Stratford’a yarım saat aralıklarla servisi mevcut.Yol yaklaşık 1 saat sürmekte..

info web.1 / info web.2

natıonalexpres-stanstedair

3- Terravision otobüsleri (web) , Londra kent merkezine 3 ayrı servisle çalışır..

A 50 : Victoria Green line ‘a , A 51 : Liverpool Str. istasyonuna, A 52 : Stratford istasyonuna , her yarım saate bir servis ile kalkarlar.Yol yaklaşık 50- 80 dk. sürer.

4- EasyBus: Baker St. (aynı adı taşıyan metro durağı var!) bölgeye havaalanı otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Tek yön 8 £ civarı.

5- Taxi ulaşımı  : 100 £ üzerinde..

 

+ Luton Havaalanı , şehir merkezi ulaşımı – Web ;

Ülkemiz hava yollarından, Atlas jet ve Sunexpres ile birlikte İngiliz  easyjet bu alana uçar..Alan, şehir merkezine yaklaşık 55 km. uzaklıktadır.Şehir merkezine (Victoria Rail Station ve Victoria Coach Station) yaklaşık 25 – 30 dk ulaşımı , East Midlands Treni ile sağlayabilirsiniz.Tek yön bilet ücreti, standart : tren’e göre 16 – 18 £ ..

Bilgi için :
Havalanı – London Blackfriars ( web ) :
(terminalden , tren istasyonuna 10 dk. sürecek otobüs yolculuğu mevcut – ring hizmeti var !)

diğer trenler için ;

web.1

web.2

yada alternatif ulaşımda ; National express otobüsleri ; yaklaşık 80 dk. da şehir merkezine ulaşır. Ücret : tek yön , 6 – 12 £ arası değişmekte.. info

bu alandan ; Taxi : 80 £ dolayında…
 

Diğer havaalanı transferlerine burada detaylı değinmeyeceğiz.

** Southend airport için kısaca (web) : Londra kent merkezli Stratford istasyonuna < ki buraya yakın toplu taşıma araçlarından London Overground ( banliyö treni) , Central metro hattı , DLR raylı sistem ve  Jubilee metro hatlı istasyonlar yakın konumda > yaklaşık 45 dk.da ulaşabilirsiniz..

Yine Londra kent merkezli London Liverpool Street istasyonuna < ki buraya yakın toplu taşıma araçlarından Hammersmith & City  hat, Circle – Metropolitan ve Central metro hat istasyonları yakın konumda > yaklaşık 55 dk.da ulaşabilirsiniz.

Hizmet saatleri her gün ; 06.00 – 23.00 arası , saatlik 8  sefer ile sağlanmakta..tek yön tam bilet 16 £ ( off peak )..TFL- Seyahat kartları ve indirimleri geçerlidir..


 
Alışverişlerinizde işinize yarayabilecek taxfree uygulamalarında :

Gümrük çıkışlarınızda ” Tax free ” için genel bilgi hattı :

Havaalanları için gerekli olabilecek diğer bilgiler :

İade ofisleri : London Heathrow Terminal 1 – 2 – 3 – 4 – 5 , London Gatwick North & South Terminal , ** Stansted hava alanında Yok??!!

 

Londra’da Turist İnfo Merkezleri Hakkında;

London Transport & Travel Information ; Liverpool Str. tube – metro istasyonunda , Piccadilly Circus tube – metro istasyonunda , King’s Cross tube – metro istasyonunda  (St Pancras çıkışı ), Victoria tren istasyonu ve Heathrow Terminal 1,2,3 tube – metro istasyonlarında bulunmakta…Adres ve detaylar (tıkla).

 
 

– Londra ; Ana Klasöre dön –

 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir