İngiltere Vizesi & Başvuru Koşulları

 

İngiltere Vizesi için, Nereye, hangi belgeler ile ve nasıl başvururum ?

 

Uyarı! : Vize prosedürleri zaman içinde değişmektedir…Güncel İngiltere vize başvuru bilgilerini lütfen araştırın! İngiltere, yeşil pasaport dahil tüm pasaportlara vize uygalayan ülkedir.Diğer Avrupa ülkelerinden alınmış olan Schengen Vizesi geçerli değildir!..

Bilgiler 2019 yılına günceldir!

Birleşik Krallık Vizesi (UK Visa) yada bildik adı ile İngiltere vizesi ; Birleşik Krallığı oluşturan İngiltere , Kuzey İrlanda , İskoçya ve Galler’e girmemizi sağlayan izin belgesidir.Kuzey İrlanda (Belfast) ile İrlanda Cumhuriyetinin (Dublin) karıştırılmaması gerekir!..İrlanda Cumhuriyeti vizesi, ayrı bir vizedir. İrlanda Cumhuriyeti’ne İngiltere vizesi ile giriş yapılamamaktadır. Ancak geçerli kısa süreli İngiltere ziyaretçi vizesi ile öncelikle İngiltere sınırları içinden giriş yapmaları koşuluyla geçiş izni verilmektedir. Ancak Birleşik Krallık (İngiltere) “C”  – genel ziyaretçi vizesi ile öncelikle Birleşik Krallık sınırları içine girmeniz şartı ile 6 ay süre ile İrlanda Cumhuriyetine seyahat edebilirsiniz..Aksi halde İrlanda için vize almak zorundasınız ( detay.1 )( detay.2 ).Herhangi bir türden 6 aydan uzun süreli Birleşik Krallık vizeniz varsa ; Avrupada sömürgede olan Cebelitarık’a girmek mümkündür (aksi halde Ankara-İstanbuldaki vize başvuru merkezine Cebelitarık için baş vurmanız gerekecektir)..
İngiltere, Avrupa Birliği’nde olduğu halde Schengen Anlaşması’na dahil değil. Bu nedenle İngiltere’ye giriş yapmak için Birleşik Krallık (United Kingdom) vizesi almalısınız, Schengen vizesiyle giriş yapılmıyor.İngiltere vizesi Schengen Vizesi DEGILDIR!. Bu vize Avrupa’da geçmez!…

Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde İngiltere vize işlemlerinden muaftır. İngiltere üzerinden diğer ülkelere aktarmalı seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları transit vize başvurusu yapmalıdır. Ancak söz konusu seyahat 24 saatte (onwardflight) tamamlanacaksa ve gidilecek diğer ülkenin vizesi ile ilgili tüm şartlar yerine getirilmişse, kişi İngiltere transit vize işlemlerinden muaf (transit withoutvisaconcession) tutulur.

Uzun süreli İngiltere vizesi için 6 aylık – 2 yıllık – 5 yıllık – 10 yıllık süreli İngiltere vize başvurusu imkanı bulunmaktadır. Ancak uzun süreli İngiltere vizeleri ile ülkede kalma hakkı maksimum 6 aydır. 6 ayın sonunda İngiltere’den çıkış yapılması zorunludur.İngiltere Konsolosluğu kısa süreli İngiltere ziyaretçi vize işlemlerini en az 15 iş günü içinde sonuçlandırmaktadır. Bazı durumlarda İngiltere vize başvurularının değerlendirilmesi daha uzun sürebilmektedir.

Not : Avrupa Birliği dışındaki dört ülke (İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre) Avrupa Birliği ile yapmış oldukları anlaşma ile Schengen Alanı’nın parçası olan aynı tip vize politikasını benimsemektedirler.Üç Avrupa Birliği üyesi ülke (Bulgaristan, Kıbrıs ve Romanya) henüz Schengen Alanı’nın parçası değildir, ama yine de Schengen müktesebatını esas almakta olan vize politikasını yürütmektedirler.

İki Avrupa Birliği üyesi devleti olan İrlanda ve Birleşik Krallık Schengen yerine Common Travel Area olarak bilinen bir seyahat bölgesini işletmekte olup, bu ülkeler kendi istekleri ile Schengen Alanı’nın bir parçası değildirler. Her İki ülke, Schengen ülkelerinden farklı olan ayrı vize politikası yürütmektedirler.Tüm Avrupa Birliği üye ülkelerinin vatandaşları, İzlanda, Liechtenstein, Norveç ve İsviçre olmak üzere sadece vizeden muaf değildirler.( Avrupa Birliği Vize Politikası – tıklayın )(tıklayın)..

ingiltere-vizesi2

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İngiltere vizesi başvurularını İngiltere Konsolosluğu, İngiltere Büyükelçiliği, İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlar ve Turizm/Seyahat Acentelerine yapabilirler. İngiltere oturum vizesi çeşitlerinden herhangi birine başvuru yapan kişilerin işlemleri ise vize başvuru tarihini takiben 12 hafta ile 24 hafta içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

++ Ayrıca İngiltere ve Türkiye arasında Ankara Antlaşması Vizesi de uygulanıyor. Bu antlaşma ile İngiltere’de iş kurmak isteyen Türk vatandaşlarına açık çalışma vizesi veriliyor. Yalnız bunun için iki kural var:

İlk olarak eğer şirket yeni kurulacaksa iş planının profesyonel olması gerekli. Fakat kurulu bir şirkete ortak olunacaksa, son iki yılın karlılığını gösteren bilançolar isteniyor. Burada kar-zarar dengesi inceleniyor.

İkinci kural ise şirket için yeterli miktarda sermayeye, eğitime ve deneyime sahip olmak… Bunun için de tüm iş ve eğitim hayatı ile finansal kaynakların ve İngilizce yeterliliğin belgelenmesi zorunlu.

Vize bilgileri :

*   Tüm detay için (bakın.1)
** Tüm detay için (bakın.2 ) ✷
 

İngiltere vizesini veren resmi makam İngiltere konsolosluğudur.

(İstanbul, İzmir, Antalya, Bodrum, Fethiye, Marmaris için bakın)

(Ankara’ daki Büyük Elçilik vize başvuruları için merkez değildir!).
 

Diğer şehir başvuruları ticari ortak şirketi tarafından,kurye aracılığı ile ilgili Konsolosluğa yönlendirilecektir!

Konsolsosluk & İngiltere resmi web sitesi üzerinden başvuru , ücret ve genel bilgiler için detayları alınız (web).Başvuru ücretleri orada kalacağınız süre ve konuma göre (turistik,öğrenci,göçmenlik..) farklılıklar gösterir ( Bakınız )( vize talebinizi seçiniz )..

Vize için bir kez daha uyarı, Dikkat! ! : Resmi – Vize başvurusu yanlızca online’dır ve vizeyi yanlızca konsolosluk makamları verir. Aracı kurumlar da (turizm acentaları,vize merkez ofisleri..) adınıza bu başvuruyu – online randevu alma talebini yapabilirler.. Bunların güvenilir olup olmadığını iyi analiz edin!.
 
Online doldurulan vize başvuru belgesi yanlızca İngilizce olarak,büyük harfler ile ve hatasız olarak doldurulmalıdır. Bu belgenin dolum sonrası bir çıktısı yanızda bulunsun!.Başvuru formunu, Visa4UK adresinde online olarak doldurmalısınız.Sonrası bu belge ve diğer evraklar ile birlikte ticari ortaklığa yönlendirileceksiniz.
 

Öncelik ile direkt-konsolosluk başvurunuz için:

a) Bu adresten online başvuru belgenizi okunaklı ve kuralları ile doldurun (register an account / Hesap kaydı oluşturun) .. (ilkin e-posta adresinizle ve diğer bilgilerinizle bir üyelik,bir hesap açmanız gerekecektir).Online başvurunuzu tamamladığınızda,formu bir yazıcı kullanarak basmanız ve imzalamanız gerekecektir.Eğer başvuruyu yaptığınız sırada bir yazıcı kullanma imkânınız yok ise, daha sonra oturum açmak suretiyle formu bir yazıcı kullanarak basabilirsiniz.Online başvurunuzu tamamladıktan sonra, başvuru numaranızı ( ‘GWF referansı’ olarak da bilinen ) içeren bir e-posta mesajı alacaksınız.Lütfen bu numarayı not ediniz.Bundan sonra, internetten İngilizce olarak online doldurduğunuz başvuru belgeniz,yanlızca KK – Kredi kartı ile ödediğiniz Vize ücreti işlemini takiben , bir vize başvuru merkezine gitmek amacıyla randevu almak için Birleşik Krallık Hükümetinin ilgili ülke için anlaştığı ticari ortak’lığa online randevu servisine yönlendirileceksiniz.Randevunuzun tarihi, online vize başvurunuzu tamamlayıp ibraz ettiğiniz tarihten itibaren 90 günü geçmemelidir. Yada ;

b) Özel hizmet sunan aracı kurumlara bedel ödeyerek başvuruda bulunun.Ülkemizde 31 mart 2014 tarihine kadar bu ticari ortaklık WorldBridge Servisi tarafından yürütülmekte idi..1 nisan 2014 sonrası ortaklık değiştirilmiştir ( TLScontact merkezi )(Birleşik Krallık’a vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilere hizmet sağlayan ticari bir kuruluştur. TLScontact personeli göçmenlik tavsiyesi veremez ve karar verme süreci üzerinde herhangi bir etkisi yoktur..). Önce bu adresi mutlaka inceleyin ve başvuru bilgilerini alın!..

Teleperformance TLScontact firması – WEB, İngiltere Konsolosluğu vize bölümünün başvuru ve evrak kabul işlemlerini yürütmek amacıyla ön bürosu vasfında hareket eden ve başvuru formunuz, pasaportunuz ve destekleyici evraklarınızı teslim alarak konsolosluğa ileten, gereğinde göçmenlik işlerinde yardımcı olabilen bir aracı kurumdur.Hizmet giderleri için bakın!.. Telafuz edilen rakamlar bütçeyi etkileyebilir! ve vize hariç tutarlardır.

Bu adresten / (TR – buradan)  güncel başvuru yapılan ülkeyi sonrada şehirlerdeki başvuru yapacağınız ticari ortaklarına ulaşın. TLS firması size vize vermeyi garanti etmez..Sizin ideal koşullarda vize ve göçmenlik başvurunuzu değerlendirip,biometrik bigi ve parmak izi alımı ile belgelerinizi kabul ederek size yardımcı olur.. Bu şirket ; Ülkemizde, AnkaraİstanbulAdanaİzmirBursaG. AntepAntalya‘da mevcuttur.

Yada güvenilen  online başvuruyu aracı olabilen diğer ticari kurum/acentalar ile belli ücret karşılığı yapın.

Not : Tarafınızdan online yapılan yada bir ücret karşılığı “özel bir vize başvuru merkezinizden” adınıza yapılmış olan bir başvuru  sonrası , ticari ortak şirketi – TLScontact-  size hesabınız üzerinden e- posta adresinize biometrik bilgiler ve parmak izinizin alınması için bir randevu tarihi verecektir ( yada sizin adınıza başvuru ile  vize işlemleri yapan aracı ofisiniz’e bildirecek , aracı ofiste  size bu bilgileri aktaracaktır  )..

(parmak izi alımı tüm başvuru adaylarına uygulanır,önceden alınmış US vizesi vs. başvurularındaki alınmış olan parmak izi geçersizdir) ..

Aracı acenta & ofisler ; TLScontact firması ile sizin adınıza başvuru yapabilme özelliğini (anlaşması) taşımalıdır.Aracı vize ofisi;Vize veren ilgili konsolosluk ile bir temasta bulunma yetkisine sahip değildir!..

** Bu işlemler tüm pasaportlara (Amerika vizesine sahip olanlara da) uygulanır.

TLS Contak ofisleri size isterseniz ayrıcalıklı VIP hizmetini de sunar.. İngiltere vizesi için tüm merak edilen sorularınız , başvuru koşul ve belgeleri için ofislerden bilgi alın ( tel. ile bilgi almak zor! )..

Bu ofisler (2019) :

(Ankara‘da Sheraton oteli,yan giriş katı üzerinde – Sheraton Business Centre, Bogaz Sokak – Kavaklidere, Ankara 06700 –

Uyarı ➼ ; İngiltere vize başvurunuzu takip edecek pek çok aracı kurum vardır. Güvenirliklerini iyi araştırın. Güvenilir hizmet sunan aracı kurumlara müracaat edin. 2019 yılı için aracı kurum olarak (başvurunuzu online yapmak, sunduğunuz belgeleri tanzim etmek – düzeltmek ve eksiksiz doldurmak, ve/vede adınıza vize randevusu almak amaçlarına göre) talep edilen ücret yapılacak işe göre ; kişi başı değişken olup, paund karşılığı 165 Tl den başlayarak 680 Tl e kadar gidebilecektir. Bütçe ve gereksiniminize göre araştırın!.

+ CSS & Co ( web ) ( CSS & Co Legal Services 2006 yılında kurulmuş, Londra merkezli ve Türkiye’de Ankara, İstanbul, İzmir ve Gaziantep Ofisleri ile Ankara Antlaşması, İngiltere vizesi ve vize retlerine itirazlar alanında profesyonel vize ve hukuk danışmanlığı hizmeti veren bir aracı kurumdur )..

 

Vize ücretleri : ( 2019 yılı , turistik amaçlı genel vize – 6 ay – 2 yıl – 5 yıl – 10 yıl olarak yaklaşık aracı kurumlar hariç → 130 – 1070 $ dolayıdır, 1 yada 3 günde acil vizeler için + 200/500 £ eklemek gerekecektir!..Transit vize : 85 $ ) olarak kredi kartınızdan tahsil edilecektir.Vize işlemi % 90 başvuruda 3 hafta içinde (iş günü olarak) sonlanır.. Zaman zaman bu süre 3 ay ‘a varabilmektedir.. Dikkat!..Öğrenim yada evlilik vize bedelleri farklılık gösterir!

Kısa süreli (6 ay) vize de :tekli giriş yada çoklu (multıple) giriş hakkınız olacaktır (genellikle çoklu giriş verilmekte !).

Çoklu girişte 6 ay süre içinde İngiltere’ye birden çok girişiniz sorun yaratmayacaktır!.

Vize süresi – ücretler hakkında (ing.) ( bilgi alın )..

Uyarı ! : Online başvuru formu / Visa4UK doldurulmadan ve vize ücret bedeli yatırılmadan TP Contakt tarzı ticari ortaklara baş vuru yapmayın..

Tam adı Birleşik Krallık vizesi olan bu vize : İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’yı kapsar. Ayrıca adadan geçmek ve adaya geri dönmek şartıyla İrlanda’ya da aynı vize ile girilebilir. Yani BK vizeniz ile direkt Dublin’e uçamazsınız ancak Londra’dan Dublin’e gidebilir, geri aynı yere veya Edinburgh’a dönebilirsiniz.

İngiltere vizesi için diğer sorularınız olursa , aşağıdaki adreslere de bakın :

 
 

– Londra ; Ana Klasöre dön –

 
 
 

2 Yorum

    • admin

      Sevgili arkadaşım,ilgine ve uyarına teşekkürler.. İngiltere vizesinde vermiş olduğun link zaten resmi vize başvuru makamı olan konsolosluklardır (istanbul,İzmir, Antalya vs..).Ve ilgili sayfamda bu link mevcuttur!.Ayrıca Vize alma başvurunuzda bilgilendirmesiyle yardımcı olacak, vize alma garantisi vermeyen aracı acenta ve kurumlarda vardır.Güvenirliğini kendiniz teyit ederek bunlara başvuruyu bir ücretle de yapabilirsiniz. Zaten o kurumlar kendilerinin vize için resmi merkez olmadığını, adınıza aracı olduğunu, sitelerinde hizmet bedelleri bilgisi ile belirtmekteler!..Evet talep edilen bedeller az da değil. Ama bu konu, tercih meselesidir. Kaldı ki ben ilgili sayfada bu konuda “UYARI” da yazmışımdır.

      Sonuç olarak ; bana web sayfamdaki “kötü niyetli” olan bu link’ i iletirsen..Hangi yönlendirme adresidir?..Ona göre denetleyip, kaldırayım yada düzenleyim…Teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir