Londra,Ulaşım-Toplu Taşıma Bilgileri.1

 
 
 

İngiltere’ de Ulaşım

 
 

İngiltere’ de şehirlerarası ulaşım için en ucuz seçenek olan otobüsü, sırasıyla tren ve havayolu izlemektedir.

 

a- Havayolu: Londra ile diğer büyük şehirler arasındaki bağlantılar oldukça yoğundur. British Airways, British Caledonion, Dan Air, Gill Air British Midland, Britania ve UK Air gibi şirketlerin büyük şehirler arasında yoğun seferleri vardır. Londra-Glasgow, Londra – Manchester ve Londra – Newcastle hatları çok gelişmiştir. Uçak biletlerinizi iki hafta önce alabilirseniz fiyatları neredeyse tren fiyatı düzeyine inebilir. Biletlerinizi gidiş-dönüş almanız daha ekonomik olacaktır.

British Airways Edinburgh, Glasgow ve Manchester’a uçak seferleri düzenler. Yurtiçi taşımacıları arasında Aer Lingus (EI), Air UK (UK), British Midland (BD), Easy Jet, Jersey European Airways (JY), Loganair (LC) ve Ryanair (FR) sayılabilir.

 

b) Demiryolu: İngiltere’de tamamı 16,500 km/10,250 mil olan geniş bir demiryolu ağı mevcuttur. Birleşik Krallık’ın başkentine gelmenin en konforlu yollarından biri de hızlı tren seferleri. Thalys ve Eurostars firmaları her iki şehirden Londra’ya gün içerisinde çok sayıda direkt sefer düzenliyor. Ayrıca bu firmaların Hollanda, Almanya ve İtalya’dan da kente aktarmalı seferleri bulunuyor.Aktarma genelde Brüksel’de gerçekleştiriliyor.

Londra ile ülkenin önemli şehirleri arasında ekspres seferler yapılmaktadır; ayrıca Güneydoğu ve Midlands’ın önemli şehirlerine, kuzey ile güney Wales’e sefer düzenlenmektedir ve Edinburgh ile Glasgow arasında sefer yapılmaktadır. Yerli demiryolu seferleri yeterince bol olsa da, bazı kırsal alanlara ulaşım zordur (örneğin, batı bölgesinin kuzey tarafları, Doğu Anglia’nın bazı kısımları, Kuzey Yorkshire ile Northumberland, Wales’in iç kısımları, Kuzey İrlanda ve İskoçya’nın kuzey ve güney tarafları). Demiryolu biletleri için bazen çeşitli sembolik fiyatlar uygulanabilir; örneğin, turistler, sınırsız seyahate izin veren Britrail Demiryolu boyunca sabit meblağ ödeyerek seyahat edebilirler. Ancak, bu tür biletler sadece yurt dışından temin edilebilir. Detaylı bilgi, “Railtrack House, Euston Square, London NW1 2EE” adresinde yer alan Railtrack Kuruluşu’ndan elde edilebilir (Tel: 020 73 44 71 00; web-sitesi).

İngiltere’de demiryolları ile ulaşım oldukça pahalıdır. Paso, seyahat kartı hatta indirimli biletlerle bile seyahat ediyor olsanız demiryolları uzun mesafede diğer toplu taşıma araçlarından çok daha pahalıya gelecektir. Biletleri önceden satın almak bazen çok daha ucuz olabilir. Özürlü yolcular için indirimli fiyat tarifesi uygulanır.Interrail kartları geçerlidir; Kart sahipleri feribotlarda indirimden yararlanabilir.Şehirlerarası trenler dışındaki tüm trenlerde biletlerin yanısıra paso ve seyahat kartları ile yolculuk yapabilme şansınız vardır. Bilet gişesindeki görevli, sizi en hesaplı bileti satın alabilmeniz için yönlendirecektir. Aklınızda kalsın, çoğu zaman gidiş dönüş biletler tek gidiş biletlerden biraz daha ucuzdur. 5 yaşından küçük çocuklar demiryollarında ücretsiz seyahat etme hakkına sahiptirler. 5-15 yaşları arasındakiler ise yarım bilet ücreti öderler. Yolcuların köpekleri ise maksimum 4 sterlin olmak üzere yarım bilet ücretine tabidir.Biletler mutlaka trene binmeden önce bilet gişesinden veya otomatik bilet makinelerinden satın alınmalıdır. Bilet gişesi bulunmayan tren istasyonlarında ise bilet yolculuk esnasında satın alınır. Bazı bölgelerde ise postaneler, büfeler ve seyahat acenteleri de tren bileti satmaktadır ( şehir içi ). İngiltere’de trenlerde kaçak seyahat etmenin cezası vardır ve kondüktörler biletsiz seyahat edenleri tespit ettiklerinde bu kişiler para cezasına çarptırılırlar. Ancak genelde bu para cezaları uygulanmamakta ve kişiye yalnızca bilet ücretini ödeme zorunluluğu getirilmektedir.

Demiryolu en popüler ulaşım aracıdır. Ülkenin kuzeyinden güneyine ve doğusundan batısına uzanan iki büyük demiryolu ağıyla bağlantılı ara hatlar da bulunmaktadır. Ulaşım kuzey-güney doğrultusunda olanın aksine, doğu-batı istikametinde uzun ve beklemeli olabilir. Batı hattının (Londra – Glasgow hattı) Londra’daki istasyonu ‘Euston’, doğu hattınınki (Londra – Aberdeen) de “King’s Cross”‘tur. Tren bilet fiyatları kabaca uçak fiyatlarının ¾’ü, otobüs fiyatlarının ise 2 katı civarındadır. Ancak ekonomik tarifelerin uygulandığı zamanlarda otobüs fiyatlarının biraz üzerinde bir ücretle yolculuk edebilirsiniz. Öncelikle biletlerinizi gidiş-dönüş almanızda yarar vardır. Trenlerin kalabalık olduğu zamanlarda (peak time, yani sabah 6:00-9:30, öğleden sonra 4:00-7:00 saatleri ve Cuma günleri) yolculuk etmekten kaçının. 15 gün veya 1 ay önce daha ucuz bilet bulabilirsiniz. Öğrenci iseniz, öğrenci kartı çıkartarak (young persons railcard), normal tarifenin 2/3 fiyatına bilet alabilirsiniz.

Londra National Rail – Ulusal Demir yolları : Haritalar & Bilgiler ( web )

 

c) Karayolu: Ülkenin bütün önemli şehirlerini birbirine bağlayan ‘A’ tipi ana hatlar vardır. Kırsal alanlardaki ‘B’ tipi yollar, yavaş ve dolambaçlıdır. Bu yolların yayladaki kısımları kışın geçilmez hale gelir. Ülkenin kuzey tarafları ile Midlands’ta doğu-batı ve kuzey-güney istikametli yol ağları vardır. M25 otobanı Londra’yı çevreleyerek farklı yerlerde M1, M4, M3, M40, M10 ve M11 ile birleşir. Londra’dan Güney Wales’e kadar olan M4 otobanı İngiltere’nin dışına çıkan tek yoldur. İskoçya’ya ulaşım Edinburgh’ya giden A1/A1(M) ve A68 otobanı veya devamı Carlisle istikametli M5 otobanı ile mümkündür. Kuzey İrlanda’da yalnız Belfast–Antrim ve Belfast-Dungannon arasında otoban vardır.

 

Otobüs ile Ulaşım:

Birleşik Krallık’ta uzun mesafe otobüs seferleri İngiltere bölgesinde National Express, Galler ve İskoçya’da ise yan şirketi Caledonian Express Stagecoach tarafından gerçekleştirilmektedir. Bunun yanısıra bölgelerinde ekspres seferler düzenleyen London Transport’s Green Line Coach Service gibi şirketler de vardır.

İngiltere’de otobüs şirketleri turistik geziler de düzenlemektedir. National Express Noel dışındaki tüm günlerde 1.400 kasaba ve şehirde yılda 11 milyon yolcu taşımaktadır. National Express’in seferleri trenle seyahate göre çok daha hesaplıdır.

National Express müşterilerine çok çeşitli bilet olanakları ( yalnızca gidiş, gidiş dönüş, indirimli biletler, ekonomik biletler vs) sunmaktadır.

İngiltere’de şehirlerarası otobüsler, Türkiye’dekinden oldukça farklı bir çalışma sistemine sahiptir. Muavin ve Hostes genelde yoktur. Otobüste servis yapılmaz. Yemek ve içecek ihtiyaçlarınızı bu yüzden otobüse binmeden önce satın alıp çantanızda bulundurun. Her 3 saatte bir ihtiyaç molası vardır. Otobüslerde koltuk numarası, bayan yanı gibi uygulamalar yoktur. İsteyen istediği yere oturur.
Uluslarası otobüs seferleri ise Eurolines, Supabus, Hoverspeed, Transline Services şirketleri tarafından Avrupa’nın ve Kuzey İrlanda’nın 200’den fazla merkezine yapılmaktadır. Uluslarası otobüs seferlerinin çoğunluğu Londra’nın Victoria otogarından gerçekleşirken bazı otobüsler diğer şehirlerden de kalkabilmektedir.

İngiltere’nin dört bir yanında 2000’den fazla National Express acentesi hizmet vermektedir. Otobüs biletleri bu acentelerden veya otobüs terminallerinden satın alınabilir. Bilet rezervasyonları düşük bir kaparo karşılığında en az bir gün önceden yaptırılabilir. Rezervasyonlarda kredi kartları kabul edilir ancak eğer biletlerinin size postayla gönderilecekse rezervasyonların en az beş gün öncesinden yaptırılması gerekir.National Express yolcularından maksimum bir bavul ve bir el çantası ile yolculuk etmelerini talep etmektedir.Londra’nın Euston ve Victoria otogarlarından Heathrow havaalanına otobüslerle servis yapılmaktadır (kaynak: dilokulubul.com)..

Her şehrin bir otobüs istasyonun bulunduğu İngiltere’de Londra’nın Victoria Otobüs İstasyonu (Coach Station), tren istasyonundan 1 km uzaklıktadır. Otobüslerin birçoğunda tuvalet ve açık büfe servisi vardır. İngiltere’de gezmek isteyen gruplar, ayrıca özel otobüsler kiralayabilir ve önceden rezervasyon yaptırarak turistik yerleri gezebilir. Otobüs ulaşımında önde gelen isim National Express’tir. Otobüsler aynı zamanda en ucuz ulaşım yoludur. Gidiş-dönüş alınan biletler daha ekonomiktir. Otobüslerin bazıları iki katlıdır. Otobüslerde her türlü yiyecek-içecek ücret karşılığında sunulur. Özellikle uzun yolculuklarda içecek gereksiniminizi düşünerek önleminizi baştan alınız. Yollarda çok az durulur, mesela 8-9 saatlik yolda 1 kez, bazen de hiç durulmaz. Böyle hallerde otobüslerde tuvalet bulunur. Maksimum hızları 110 km’dir.

Otobüs şirketleri aynı hattı sık kullanan öğrencilere, bireysel olarak kullanmak üzere toplu bilet almaları durumunda indirim yapmaktadır. Bazı otobüs şirketleri başka ücret ödemeksizin aynı hatta belirli bir süre yolculuk etmenizi sağlayan kart bilet imkanı da sunmaktadır.

 

Ulaşım araçlarında genel uygulamalar :

Grup İndirimleri ; 10 kişiden kalabalık gruplara %25 oranında uygulanmaktadır. Grubun içersinde 18 yaşından küçükler mevcutsa bu kimseler hem yaş indiriminden hem de grup indiriminden faydalanabilirler.

Sleepers : Şehirlerarası trenlerin bu klimalı ve yataklı olanları Londra, İskoçya, Batı Midlands, İngiltere’nin güney batısı ve güney sahillerinde hizmet vermektedir. Bu trenlerde seyahat edebilmek için mutlaka önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Railcard & Network Kartları : Railcard ve Network kartları, sahiplerine şehirlerarası tren seferlerinde ve yerel seferlerde indirimli seyahat etme olanağı sunan kartlardır. Railcard’lar ve Network kartları yalnızca bazı seferlerde ve trenlerde geçer (web.1 / web.2).

İnterRail Klavuzu ( TR)   ;   İnterRail Rehberi.2   ;   İnterRail Rehberi.3

** İçerikte alıntı yazılar vardır → Kaynak

 
 
 

Londra’ da Şehir İçi Ulaşım

 

Genel bilgi : İngiltere’de bütün şehirlerde farklı kalite ve fiyatta otobüs hizmeti bulunur. İlk önce Londra ile Glasgow’da ve son olarak Newcastle’de kurulan metro, Londra, Newcastle, Liverpool ve Glasgow’da hizmet sunmaktadır. Glasgow, Cardiff, Manchester, Liverpool ve Birmingham’da düzenli yerel tren seferleri vardır. Manchester’da yüksek kalitede çağdaş tramvay hizmeti vardır. Ruhsatlı taksilerin çoğunda taksimetre (sayaç) bulunur; hafta sonları, deniz kenarı tatil seferleri, fazla yük ve geceleyin yolculuk için fazladan para talep edilebilir. Büyük şehirlerde “mini-cab” olarak bilinen ve telefon ile çağırılan taksiler daha ucuz olsa da, sundukları hizmet hiç de kaliteli değildir.

Londra dünyada en çok toplu taşıma araçlarının kullanıldığı ve en uzun demiryolu & metro hattına sahip şehirdir. Ancak toplu taşıma hizmetleri dünyada en pahalı olanlarındandır!.. Ancak İngiltere’de araba kullanmak, demiryollarını kullanmaktan çok daha ekonomiktir. Toplu taşıma hizmeti veren kuruluşlar, pasolar, seyahat kartları ve çeşitli indirimler ile kullanıcılarına geniş hizmet olanakları sunmaktadır. Bazı bölgelerde; otobüs, tren, feribot ve metrolar aktarmalı olarak kullanıldıklarında çeşitli indirimler söz konusudur. Ayrıca çocuklar, emekliler, öğrenciler, işsizler ve aileler de indirimli olarak seyahat edebilmektedir.

Londra Metro ve Londra Otobüs sistemi ile Hafif Raylı sistemini, “Transport for London” (TFL) isimli şirket yürütüyor. Bu adresten pek çok bilgilere ulaşabilir,seyahat planı yapabilirsiniz.TFL den alınan biletler bu toplu taşıma araçlarının tümünde geçerlidir.Tfl kamusal bir kurumdur.

 

Londra’da toplu taşımalardaki “Zone” uygulaması hakında :

Londrada toplu taşımada uygulanan “Londra  Seyahat & Ulaşım bölgeleri –  Zone” hakkında bir iki şey paylaşalım.

TFL’nin işlettiği ; Metro (İngilizler tube derler)(Underground olarak ta bilinmekte!), Docklands Light Railway (DLR-raylı sistem), London Overground-bizdeki banliyö tren sistemi-yani yer üstü ulaşım hizmeti ve  National Rail – bölgesel “local”  tren hatları Londra’da harita üzerinde 9 farklı bölgede (zone) hizmet verirler. Kent merkezi olan City of London’dan ( zone 1 ) uzaklaştıkça “zone” rakamsal olarak artacaktır (dolayısı ile ulaşım ücretide artar).

Gün içinde sık aralıkla seyahat edecekseniz kart almanız önerilir..Özellikle metroda (tube) ve diğerlerinde bilet yada kart ücretlerinin bölgelere göre farklı olduğunu unutmayın ( Londra-merkez, zone.1 haritası )(Ve → Londra, Zone + Metro-Tren haritası) . Toplam zone sayısı 9 adet ; pratik uygulamada ise 6 adet’ tir. Her bölge için belirlenmiş bir biletleme bedeli vardır (haritalarda halka olarak gösterilmekte).Turistik gezi alanını içine alan Zone. 1′ de ulaşım ücreti, diğer zonlardan biraz daha fazla olacaktır (şehir merkezi trafiği !)…Heathrow havaalanı (Zone.1-6) ve Londra City hava alanı (Zone.1-3) bölgesindedir.

Londra’da turistik amaçlı gezi bölgeleri genelde  zone 1-2  bölgesinde kalmaktadır.Zone 6-9 şehir dışıdır.

Zone 1-6 (zone 6) bölgesinde sıklık ile metro (tube) taşımacılık hizmetinde göz önünde tutulurken, zone 7-9 bölgelerinde ulaşımda daha sıklık ile Overground ve  National Rail/Local trenler ile sağlanmaktadır. DLR raylı sistem sıklıkla doğu Londra bölgesinde çalışır.

Seyahat bölgeleri ; zone 1 (only-yalnızca), zone 1-2 (centrum), zone 1-3, zone 1-4, zone 1-5, zone 1-6, zone 1-7, zone 1-8, zone 1-9 , zone 2 (only), zone 2-3, zone 2-4, zone 2-5…..zone 7-8 -9′ a kadar alternatifi ile sunulmaktadır.

** Bir Uyarımız olsun : Siz Zone 1-2 bölgesini kapsayacak şekilde kart/bilet aldınız diyelim ve o gün için 3 yada 4. bölgede(zone) işiniz çıkacak ise → bu durumda yeni yere yolculuk için Extension Ticket biletini de almalısınız.Bu ücret farkı (2020), gideceğiniz yeni bölge için /peak yada off teak dönemine göre 1.50 yada 1.70 £ olacaktır!. Bunu dikkate alın. Bölgelere göre ilave edilen farklar ortalamada 1-4 £ kadardır!..Bunu unutmayın : 1 ve 2. Zone’larda geçerli olan kartınız 3. Zone’un kapılarını (istasyon turnike) açmaz ve sesli olarak görevlileri uyarır sonuçta da bu durumda ceza ödersiniz . Londra’da seyahat ederken her zaman doğru tarihli uygun kart ve biletleri, öğrenciyseniz yada indirimli hakkınız olacaksa fotoğraflı özel kimlik kartını yanınızda taşımalısınız. Bu nedenle ücret farklılıklarından dolayı , yolculuklarınızda bilet ve seyahat kartlarınızı bu bölgelere (zone) göre ayarlayın!.

 

Londra – 9 Zone (Bölge haritası)
londonzonemaps

londonzonemapscolorph
• Turistik amaçlı gezilerinizde Londra için 2 zon yeterlidir. (Heathrow havaalanı zone 6, London City airport zone 3′ te dir!)
londonzonemaps

Şehir içi Otobüs (Bus) ulaşımlarında ; Büyük şehir olarak, Zone (bölge) ayrımı olmadan tek bir uygulama ile (tek zone) seyahat edebilirsiniz.Tüm kartlar burada da geçmekte..

  • Şehir içi ulaşımlarında bu alandan bölge (zone) bilginizi teyid edin!.

 

Londra’ da Ulaşımda Zone (Bölge) Uygulamasını biraz açalım (2020 yılı) :

Hafta içi sabah saat 06:30 ile 09:30 arası ve akşam da 16:00 ile 19:00 arası Peak saat dilimidir. Peak saat dilimi “tüm gün” ulaşım saatlerini içine alacaktır (Anytime). Off Peak olarak adlandırılan saatler ise ; genelde çalışan kişilerin işlerine gidiş ve dönüş saatleri dışındaki, trafiğin yoğun olmadığı saatlerdir (peak saat dilimini kapsamayacaktır).

Trafiği rahatlaması amaçlı, Off Peak saat diliminde ücretler biraz daha ucuz olacaktır!. Zone 1 (City centrum) ; Hareketliliğin merkezi olduğu için bu bölgede peak & off peak uygulaması yoktur ve ulaşım bedeli biraz fazladır!. Gişe yada peşin alımlı tek yön (single) tam bilet bu bölgede 4.90 £ iken ; Seyahat kartı olan Oyster’den Standart off peak ücreti alınır (2.40 £). Yani ücretler zaman dilimine bağlı olmadan sabit tutardır.Bu özellik yalnızca şehir merkezli ulaşım içindir.

Bilet ücretleri ; Adült (ergin), 18+ student, 16+, 11-15, 5-10 yaş ve 5 yaş altı (free) uygulamaları ile, fiatlandırmada farklılıklar gösterecektir! (Ulaşımda indirim oranları en az % 25′ leri bulmaktadır)..

 
TFL – Tek yön/Single Tam Bilet tarifesi (Gişeden-Peşin alımlar ve Kart ücretlendirmesi → zone 1′ den 6′ ya kadar) :
london_tariffe_single
TFL – Tek yön/Single Tam Bilet tarifesi-Diğer Bölgeler (Gişe alımı-Peşin ödeme ve Kart ücretlendirmesi → zone 2-3, 2-4, 3-4, 3-5..)
london_tariffe_single.2
 

Birden fazla yolculuk yaparken iyi bir tasarruf yapmak için gün boyunca aynı kartınız kullanın. Temassız kullanılan kartlarda hem günlük hem de haftalık max. limitlerden yararlanın. Contactless cards – Temazssız Kart : American Express, MasterCard ve Maestro, Visa ve V PAY gibi temassız ödemeli kredi kartlarını Londra’ da ulaşımda kullanabilirsiniz.

Eğer sadece otobüs kullanacaksanız Bus Pass kullanmalısınız.Yanlış araç ve kural hataları ve kullanımlarda ceza (Penalty Fee) ödemek zorunda kalırsınız.Londarada kısa dönemli öğrenci dahi olsanız ( alınacak belge karşılığı ) tüm kart ve biletlerde % 25 indirim imkanı olacaktır..

Turistik amaçlı gezilerde ulaşımda metro ( tube ) , otobüs ve trenler sıklıkla kullanılanlardır.Tüm bu otobüs ve metrodan başka birde ThamesLink diye anılan ve ücretlendirmesi farklı olan trenler de vardır (Thames link hatlar & güzergah ve duraklar – web ) :
Bunları günlük yolculuklarda çoğunlukla kullanmazsınız, ancak şehrin bir ucundan diğerine gitmeniz gerektiğinde bu ulaşım yolu sizin için cazip ve zamandan kazandıran bir yöntem olabilir. Bunda Travel Card yada diğerleri geçerlidir.

Yolculuklarınızı eğer Visitor Oyster card ile yapmakta iseniz ; yapılan yolculuklarda farklı bölgelere (zone) giriş ve çıkışlarındaki ücretlendirme uygulamaları kart ve okuyucu makina tarafından otomatik olarak , en ucuz ücret tarifesi ile yapacaktır. İstasyon giriş ve çıkışlarında kart ve biletlerinizi makinalara okutmayı unutmayın!

Londra’da raylı sistemlere göre (metro, tren, tramvay, DLR) otobüsler daha uygundur! Hem de zone farkı gözetilmez..Sadece otobüs kullanımında Bus Pass kartı alın.. Günlük , haftalık ve aylık olan bu kartlar daha uygun fiata alınarak ve her kullanımda diğer ulaşım araçlarına göre daha hesaplı ulaşıma olanak tanıyacaktır.

 

Bilet ve seyahat kartları için detaylı bilgileri aşağıda göreceksiniz.Ulaşım için bazı notları yeniden hatırlatalım.. →

 
✓ Londra, Demiryolları & Metro (tube) haritası için (+ zone) ➼

TFL_london_transport_map ( tıklayın ) 
 
 
✓ TFL Londra ulaşım araçları, hat ve güzergahları için bu siteyi ziyaret edin..Ayrıca sosyal medyadan da TFL‘ yi izleyin.
 
✓ TFL nin gezi planlayıcısından destek alın..

 
 
 

 Bilet ve Kartlar ( 2020 yılı )

 

Londra Metro ve Londra Otobüs sistemi ile Hafif Raylı sistemi Transport for London (TFL) isimli şirket yürütüyor.Bu adresten pek çok bilgilere ulaşabilir,seyahat planı yapabilirsiniz.TFL den alınan biletler bu toplu taşıma araçlarının tümünde geçerlidir.

+ Bilet ve Kartlar & ücret – ödemeler için genel bilgi ( web )

+ TFL – merak ettiğiniz pek çok soru için (web)

 
 

Bilet & Kart Türleri – Tarife ( 2020) :

+Tek binişlik bilet (single ticket) : Turistik amaçlı gezilerde bu bilet seçeneği uygun olmayacaktır ( yok ben sürekli yürüyerek gezerim derseniz , günlük 1-2 araç kullanmayı da göz önüne alırsanız bu bilet seçenek olabilir!). Sıklık ile bu biletler turistik amaçlı ulaşımda tercih edilmez!

 
Bölgelere (zone) göre, Tek Binişlik/Single Tarife – 2020 :
Oyster ve Travel(Seyahat) Kartları az sonra detayı ile anlatılacaktır!

 
♣ Bilet-Kart ücretleri/ Güncel tarife için bakın..♦ 2020 ocak’ ta tarifenin bir bölümünde % 2.8 fiat artışı olmuştur!.Tarifede küçük değişimler olabilir.
 

♠ 2020, Oyster ve Seyahat Kart bölgesel günlük üst Limit Tarifesi
• Bu tarife ; Bölgeler için kartınızdan kesilebilecek üst limitleri içerir!. Bu limit aşılırsa, sonraki gün karta iade edilecektir 😉
 

☺ 11-15 yaş arası çocuklarla kısa süreli bir ziyaretçi iseniz, Genç Ziyaretçi İndirimi’nden yararlanabilirsiniz. 11 yaşın altındakiler, bir Oyster Kimlik Kartına  ihtiyaç duymadan da otobüs, metro ve tramvaylarda diledikleri zaman seyahat edebilirler. Ebeveyni geçerli bilet ile; 4 çocuk (11 yaş altı!) ücret ödemeyecektir!

 

Yeri gelmişken bir dip Not : Londra’ da, 1 saat için sınırsız Otobüs ulaşımı 1.50 £ olup, temassız kartlar için kullanımınızda kartınızdan ; Tüm bölgelere max. günlük otobüs seyahati için 4.50 £ düşecektir!. Londra merkezi için zone1-2′ de diğer ulaşım araçlarında kartlar için günlük max. üst limit ise 7.20 £’ tur (zone 1-2)!

 
 
 
Londra Seyahat Kartları – 2020 :
 

• Seyahat Kartları / Travel Card :

travel-card-london

Kartın geçerli olduğu araçlar : London Underground ( metro / tube ), London Buses (otobüs), National Rail Trains (bölgesel trenler), The Docklands Light Railway (DLR-raylı banliyö hattı), Tramlink(tramvay ) ve  yaklaşık % 33 indirim imkanı ile ; London River Services – Londra nehir taşımacılığında geçerlidir (tarife-detay için). Herhangi bir metro istasyonından, ana tren istasyonlarından, Hava alanı turist İnfo desklerden , otomatik makinalardan ve  online olarak temini mümkündür.

Toplu taşımada kullanılan seyahat kartları günlük, haftalık, aylık veya yıllık olabilir. Bu kartlar Londra’da geçerlidir.

Seyahat kartınızı satın alırken devamlı seyahat edeceğiniz bölümü belirler ve ona göre ücret ödersiniz. Bir bölüm içerisinde seyahat edebilme hakkı tanıyan kartlar daha ucuzken, 6 (yada 9) bölümde de seyahat hakkı tanıyan kartlar daha pahalıdır. Seyahat kartlarının yanında mutlaka bir de fotoğraf kartı taşınması gereklidir. Fotoğraf kartlarını bilet gişelerinden temin edip üzerine bir resminizi yapıştırmanız yeterlidir. 16 yaşından küçüklerin indirimlerden faydalanabilmeleri için yaşlarını kanıtlamaları gerekmektedir. Aylık seyahat kartları, haftalık seyahat kartlarına göre bir kaç pound kazanç sağlarken, yıllık kartlar 40 haftalık seyahat kartı bedeline eşittir. Bu da 12 hafta bedava seyahat etmeniz demektir. Tatilleri ve izinleriniz göz önüne aldığınızda yıllık seyahat kartı çok da hesaplı değildir!.

Kart limi içinde (günlük , haftalık ..) size geçerli olan tüm toplu taşımalarda limit sınırlaması olmadan seyahat hakkı verir.Kart kullanımında araç tipi esas alınmaz ve karttan bir bedel düşülmez..Zaman dilimi bitince kart kullanılamaz!.. Aktivasyon başlama zamanı ; günün 04.30 saati ile başlar , bir günlük dilim ertesi gün saat 04.29 da sonlanır.

 

Travel Card ücretleri  (2020) – Detaylar  :

Adült/Erişkin(+ 16 yaş) ve 11-15 yaş (indirim) içindir!

* Travel Card‘ larda hem otobüsler (bölge farkı olmadan), hem de tramvaylarda geçer.Tramvay hatları zone 3 ve sonrası yaygın hizmet sunduklarından; Tramvaylar için Travel Card tercihiniz zone 3-4-5-6 olmalıdır!

 

** Kart ile ilgili tüm tarife bilgisi – Buradan..

+ Londra – Zone / bölge haritası.1 (tren& metro)
 
+ Çocuk indirimi – Uygulamalar (ing.)
 

** TravelCard ayrıca ;
2 For 1 Promotion hizmetinide sunar. Bu nedir ? Sadece tren istasyonlarında / national train services verilen kağıt bir bilettir (Promosyonlu). Bu kart, metro (tube )(Underground) istasyonlarında satılmaz!.. Online olarak alınmış , Hava alanından alınmış TravelCartlarda bu promosyon geçersizdir.Seyahat Kartının üzerinde ulusal demiryolu logosu olacaktır ( promosyonlu kart ) .

ulusaldemiryollogo

Diğer alanlardan alınan Travel Cartlar ve Oyster Kartlar bu özelliği (promosyonu) sunmazlar!.

Başvurunuzu ; Paddington, Euston, St Pancras, Kings Cross, Liverpool Street, London Bridge, Charing Cross, Waterloo ve Victoria gibi ana tren istasyon (main rail station) satış ofislerinden temin edebilirsiniz..

 

○ Kart : buses (otobüs), underground (metro), DLR ve railways (tren) hatlarında da geçerlidir..

○ Bu biletin özelliği Londra’daki atraksiyonlara 2 bilet fiyatına tek bilet parası vermeniz. Bu kampanyaya 2-4-1 ‘ de deniyor.

○ Bu kart için; Oyster Card gibi gün içinde seyahatlerde uygulanır olabilen “üst limit tutarı” bulunmaz!.Gün içi sınırsız ulaşım hakkınız olacaktır.Misal : Zone 1-3 için, Tek binişlik tam bilet (4.90 £) iken bölgeye uyan (13.50 £) Travel kart almanız için gün içinde en az 3′ ten fazla ulaşım aracı kullanılırsa bu kartı almanız anlamlı olacaktır!.

 

* Önemli olan nokta bu özellikli Travel Card’lar sadece tren istasyonlarında satılıyor. 7 günlük sınırsız bilet almak için pasaport boyutunda fotoğraf getirmeniz gerekiyor. 7 günlük sınırsız kartlar peak ve off-peak zamanlarında kullanılabiliyor.Kart promosyonu için bilgi  (ing.)

Londra , Rail / Tren istasyonlarına ulaşmak için :
web 1 // web 2 // web 3

 

Örneğin bu biletiniz ile ; Tower of London, Madame Tussaud’s, London Zoo, Kensington Palace, Churchill War Rooms ve London Dungeon gibi pek çok aktivite – müze için ; 2 kişi yerine tek kişi bilet ücreti ile girmeniz mümkündür.Haftalık ( 7 gün ) ; Zone 1-2 için , 32.10 £ ödeyerek alacağınız bu kart ile bu imkanı (150 civarı aktivite – promosyon – indirim) yakalarsınız.

  • Hangi aktivitelerden yararlanabilirim? web

♦ Gatwick & Stansted Express havaalanı transfer biletleri için bir avantaj sağlamaz!

 
 
 

• Visitor Oyster Card & Oyster Card , detay içinweb.1web.2 :

oystercardph

Oyster kart, kredi kartı büyüklüğünde tum toplu taşıma araçlarında yolculuk etmek için kullanılan bir karttır. Londra’da otobüs, metro (Tube), tramvay, DLR (Docklands Demiryolu), London Overground (Londra Yer Üstü Ulaşım Hizmetleri) ve çoğu National Rail (Ulusal Demiryolları) hizmetleri ile yapılacak tek yolculukları (kişiye ait) karşılamanın en ucuz yoludur. Oyster kartları akıllıdır. Aynı karta, kullandıkça öde kredisi ve üç adede kadar sezonluk bilet yükleyebilirsiniz. Oyster kartları tekrar kullanılabilir. Doldurmanız yeterlidir.Oyster kartlarının geçerlilik süresi yoktur ve kullanılmayan krediler kartınızda kalır.. Kart için ulaşımdaki zone/bölgelere göre alma tercihi yoktur!.Ulaştığınız bölge hangi zone da ise bedel ona göre kart’tan tahsil edilir.İçinde yüklediğiniz bir bedeli barındırır, kullandıkça bedelden  uygun ücret düşülür. Eşdeğer bir Günlük Seyahat Kartı-Travel Card  maliyetinden hiç bir zaman daha fazla ödemezsiniz. Sistem, ne zaman ve nasıl seyahat ettiğinize bağlı olarak günlük fiyat limitinizi hesaplar. Günlük fiyat limitinize ulaşana kadar her seyahat edişinizde kartınızdan ücret kesilir. Bu kapsamda, otobüs, metro (Tube), tramvay, DLR (Docklands Demiryolu), London Overground (Londra Yer Üstü Ulaşım Hizmetleri) ve çoğu National Rail (Ulusal Demiryolları) hizmetlerinde, kullandıkça ödemeli seyahatler yer alır.Nehir (river) hizmetleri ve Emirates Air Line, günlük fiyat limitinizi etkilemez. Oyster kartları güvenilirdir, fakat magnetik özelliği nedeniyle diğer magnetik kartlardan ayrı tutulmaları iyi olur. Seyahatiniz için doğru ücreti ödediğinizden emin olmak için kartınızı her zaman seyahatinizin başında ve sonunda sarı renkli kart okuyucuda okutun.Otobüs ve tramvayda; sadece otobüste seyahatinize başlarken veya tramvaya binmeden önce kartınızı okutmanız gereklidir.Nehir hizmetlerinde bilet ücretinizi ödemek için Oyster kullandıkça ödeme hesabınızı kullanıyorsanız demektir, Thames Clipper hizmetlerinde %10 indirim elde edersiniz. Oyster kartınızı River – nehir hizmetleri bilet satıcısına gösterdiğinizde size bir kâğıt bilet verirler. Seyahat ücretiniz hizmeti alınca kredinizden düşülür. Oyster kartınız veya Seyahat Kartınız varsa, Nehir Gemisi tarifelerinin birçoğunda 1/3 indirim de elde edebilirsiniz. Emirates Air Line’da , Londra teleferik hattında indirimli biniş imkanı  Oyster kartı olan müşteriler için de geçerlidir.

Eğer bu kartı almadan nakit, bilet gibi yollarla seyahat edeyim derseniz, o zaman ulaşım araçlarına 2 kat daha fazla para ödemeniz söz konusu olacaktır.

▬ Eğer Londra’da öğrenci iseniz ve 3 ay’ dan daha fazla sürecek bir eğitim için bir okula kayıt yaptırmışsanız,  yaşınız ne olursa olsun müracaat edip 10 pound karşılığında fotoğraflı Oyster Kart alıp ulaşımda %30 indirimden faydalanabiliyorsunuz. Müracaat için online olarak bir form doldurup, bir fotoğrafla beraber işlemi tamamlıyorsunuz. 10 gün içerisinde kartınız internette yazdığınız adrese teslim ediliyor.▬

Herhangi bir metro istasyonundan, ana tren istasyonlarından, overground istasyonları otomatik makinalar ve İnfo desklerden (seyahat danışma merk.) 5 £  depozitle alınabilinir ( kart ve depozit iadesi var )(depozit iadesi olmadan 3 £ bedel ile aktivasyon seçeneği de mevcut)( +  en az gün için 15 £ ilave bakiye yükleyin)(yani yeni kart alımı, 5 £ depozito + 15 £ dolum/kredi bedeli olarak 20 £ bedelden başlar!).

Kredi yetmez yada biter ise ; bir oyster bayisine gidip Top-Up <yükleme> yaptırmak istediğinizi söyleyemeniz yeterli. Bayiye de gitmeyip bu işlemi metro istasyonlarında göreceğiniz Oyster kart yükleme makinelerinde kolayca yapabilirsiniz. Travelcard’ı ayrı olarak alabileceğiniz gibi oyster kartınızın içine de yükletebiliyorsunuz. Böyleyece oyster kartınız travelcard özelliği kazanmış oluyor!.

Kart ; 5-10-20-50 £ dilimleri ile metro istasyonlarındaki gişelerden, metrolardaki bilet makinalarından ya da Londra’daki seyahat acentalarından, küçük gazete bayilerinden doldurulabilinir.

Kart kullanımı sonrası gereğinde  yine herhangi bir metro istasyonuna iade edilerek , gişelerden yada otomatik makinalardan okutulduktan  sonra, içinde kalan bakiyeniz ile birlikte + depozit bedeliniz de size ayni anda iade edilecektir,bunu unutmayın.İsterseniz bir başka seyahatiniz için de saklayabilirsiniz

 

Kullanım ; Eğer otobüs ile yolculuk ediyorsanız şöförün yanında bulunan oyster kart okuyucusuna dokundurmanız yeterlidir, okuyucu bip sinyali vererek kartı okuduğunu bildirecektir ve yolculuk ücreti karttaki yüklenilen miktardan düşecektir. Metro (tube) ile seyahat edeceğiniz zaman da oyster kartınızı bilet bariyerlerinin üstündeki oyster kart okuyucusuna dokundurarak bariyeri açabilirsiniz. Doğru miktarın kartınızdan düşülmesi için istasyonu terk etmeden önce oyster kartınızı tekrar okuyucuya dokundurmanız gerekmektedir. Bilet bariyerleri açık olsa bile bunu yapmayı unutmayınız. Bilet bariyeri olmayan istasyonlarda mutlaka bilet okuyucusu,  istasyonun girişinde ya da çıkışında bulunmaktadır.Kart sisteminde ücretlendirme ; yolculuk başlangıç istasyon giriş sinyali ile başlar ve yolculuğunuzun sonlandığı çıkış istasyonu ile son bulur.Bu nedenle hem istasyon girişinde hemde terk ettiğiniz istasyon çıkışında kartınızı okutun!.

Bu kart Heathrow havaalanından, şehir merkezinize yapacağınız transferde expres otobüsler dahil ulaşımınızı sağlayacaktır. Kart için en az 5.10 £ ulaşım bedeli gerekecektir ( Yani 5 £ depozit + 15 £ yükleme=20 £ luk bir kart tutarı ile kent merkezine geleceksiniz ve kent içinde de kartınızı kullanacaksınız).. Bu kart 2019 yılı ile tüm hava alanlarından transferlerinizde geçerli olmaya başlamıştır! (Kart; Heathrow ve diğer Havaalanı transferleri ile  TfL ulaşım araçlarında geçer!.Gatwick, Stanstead ve Luton Havaalanları da Oyster Card kapsamındadır – 2019 ocak).

Genelde bilet fiyatları Oyster kartla ödendiği zaman nakit parayla (gişeden) ödenen miktardan daha azdır. Örnek olarak tek gidiş otobüs biletinin fiyatı parayla nakit ödendiği zaman 2.30 £ iken, Oyster kartıyla ödendiği zaman 1.50 £ olacaktır . Otobüslerde tüm zone’ler bu kart ile ayni ücrettir! ve günlük maximum ödeme tutarı 4.50 £ ile sınırlıdır).Londra’ da otobüsler için zone/bölge farkı yoktur.Her yer ayni zone’ dir..

Birgün içinde Oyster kartından kullandığınız miktar (ulaşımlarınızdaki zone’ler göz önüne alınarak) eğer günlük ulaşım limitini aşarsa, ertesi gün  aradaki alınan fazla miktar kartınıza geri ödenir, unutmayın!.Tüm kartlarda aktivasyon başlangıç zamanı: saat 04.30, bitiş zamanı ise ertesi günün 04.29’dur..Unutmayın.

  • Daha fazla detay için → bakın..

 

Kullanım için bir örnek gösterelim (2020) – Travel Card ile karşılaştırma :

** 11 yaş altı çocuklar Otobüs ve Tramvaylarda Free – Ücretsiz / Ebeyeni ile bu kart, 11 yaş altı 4 çocuk için tüm taşımalarda  ücretsiz ulaşım sunar / 11-15 yaş için : Bu kartı alırken  % 50 indirimli çocuk ulaşım kartını talep edin! (Young Visitor discount-Genç ziyaretçi indirimi)(Oyster kartın alt versiyonu yoktur!.Ancak bu kartı erişkin olarak aldığınızda, görevliden çocuk  indirimli – günlük & bölgesel/Zone travel Card’ı alın!).

** zone 1-2 için; Max günlük → 7.20 £, zone 1-3 için : 8.50 £, zone 1-4 için : 10.40 £, zone 1-5 için : 12.30 £ krediniz gidecektir..

 
◘ Yukarıdaki tabloyu, farklı açıdan incelersek avantajları net anlaşılır. ;
 
oyster
 

Yaklaşık 4 tam günlük Londra ziyaretlerinizde 30-35 £’ luk Oyster Card size geniş bir şehir merkezli toplu taşıma imkanı sunacaktır.Belki de kullanımınıza göre ; depozit dahil seyahatiniz bitince iade de alırsınız! Gereğinde bir başka tarihte de ( galiba 1 yıl süreli ? ) bu kartı kullanma imkanınız olacaktır.

 

Kafa karışıklığına neden olmamak için önerim : Eğer Londrada gezmek amaçlı az olmayacak sıklıkta toplu taşıma kullanacak iseniz ne tür bir bilet yada kart almalıyım sorusuna cevap aranacaktır.

Öncelik ile gerekmedikçe tek (single) bilet yada gişelerde-Cash bilet almayın derim..

Gün içinde , olağan-orta sıklıkla araç kullanacağım (fazla yürümeyeceğim) demekte iseniz ;

Konaklama ve gezi günümüze göre matematiksel hesapla şu tercihi yapmak mantıklı ve hesaplı olacaktır ( zone 1-6 için , ki bu turistik gezi için çok geniş bir bölgedir..! )..

• 3 – 5 günlük programa —> Vs.Oyster Card tercihi yapın

• Kaldıki Oyster card ile kısa mesafeli bölgelere yolculuk yaptığınızda daha az tutar hesabınızdan düşecek, karınız daha fazla olacaktır.

• Kart ayni zamanda % 25 e kadar restoran ve aktivitelerde indirim imkanını sunar ( web )

♦ Kart hakkında tüm detaylar

♦ Kart temini ( online başvuru )
 
 
 
• One Day Bus & Tram Pass / Günlük Otobüs ve Tramvay kartları – web bilgi :

buspassticketph

Günlük olup , yanlızca otobüs ve tramvaylarda geçer.Sınırsız kullanım hakkını verir.Tüm kartlardaki uygulama gibi bundada aktivasyon süresi , ertesi gün saat dilimi olarak 04.29 a kadar geçerlidir (00.01 → ertesi gün 04.30).Otobüs ve tramvaylar arası bağlantılar, hatlara göre 70 – 90 dk. tek bilet geçiş imkanına sahiptir.Londra’nın otobüs güzergah ağı, 24 saat hizmet veren tüm şehri kapsar.Otobüslerde kart’lar geçer – nakit uygulama YOKTUR!.

Ücret : tam bilet – adült  → Günlük : 5 £ , 7 günlük : 21.20 £ , 1 aylık : 81.50 £ , yıllık : 848 £

** Cash – nakit bilet alımı otobüste mümkün değil!

** 5-10 yaş, kimlik teyitsiz otobüsler/tramvaylar Free  , 11-15 yaş arası öğrenci : Zip Oyster photocard’ı ile Free! ( photocard online başvuru – web )

Photocard olmadan :

+ 11-15 yaş : Oyster card için → tek biniş ( zone gözetmeden ) : 0.75 £ , max. günlük : 2.25 £

+ 11-15 yaş : 1 günlük Bus Card kullanımı Yok! , haftalık : 10.60 £ , aylık : 40.80 £

+18 / Student : Foto kimlik kart ile → tek biniş : 1.50 (max. 4.50 £) ; Haftalık : 14.80 £ ; aylık : 56.90 £,

 

Nereden alınır ?
Tramvay durağı bilet makinelerinden, Oyster Bilet Satış merkezlerinden, Seyahat Bilgi Merkezleri, Londra Metro bilet ofisleri ve self servis bilet makinelerinden , London Overground bilet ofisleri ve self servis bilet makinelerinden , National Rail bilet gişelerinden temin edilebilir.
 

 

+  London Pass Card / web :

londonpasscardph
1 – 2 – 3 – 6 – 10 günlük seçenekli karttır. 80′ in üzerinde atraksiyonu promosyon olarak sunar ( web ).

Hampton Court, Kensington Palace, London Zoo, Kew Gardens, the Tower of London, Westminster Abbey, the Cabinet War Rooms/Churchill Museum and Windsor Castle bunlardan bir kısmıdır. Ancak London Eye ve Madame Tussauds atraksiyonlara dahil değildir!.Ayrıca bu kart ; Kısa bir nehir gezisi haricinde Londra Toplu Taşımada herhangi bir geçerliliği özelliğini taşımaz.. Ulaşıma ayrıca bedel ödeyeceksiniz!

Ücret-2020 , tam/indirimli : 1 günlük : 79/56 £ , 2 günlük : 100/79 £ , 3 günlük : 127/93 £, 6 günlük : 171/126 £, 10 günlük : 201/155 £ ….
 

 

+ Freedom Pass :

Londra’da yaşayan , yaş sınırlarını kapsayan , özürlü olanlar için bir ulaşım kartı..
web 1  ,  web 2
 
 
Sonraki konumuz :  Toplu Taşıma Araçları ve diğer ulaşım bilgileri..
 
 
 
 

Önceki Sayfa ↔ Sonraki Sayfa

– Londra ; Ana Klasöre dön –

 
 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir