Londra, Genel Bilgiler

 
 
 

LONDRA ( LONDON )

 

( Gezi tarihi-mayıs 2015, Bilgiler 2019 yılına günceldir! )

 

Birleşik Krallık (United Kingdom-UK) :

4 ülkenin topluluğunu ifade eden politik bir ifadedir.Bu ülkeler İngiltere,İskoçya,Galler ve Kuzey İrlanda’dır.İngiltere (England):Birleşik Krallık ülkeleri arasında en büyüğü ve kurucusudur.Britanya buradan yönetilir.

Büyük Britanya (Great Britain):Burası coğrafik anlamda bir adadır.Kuzey İrlanda buraya dahil değildir.Kuzey İrlanda ise İrlanda adasına aittir.Britanya’da yaşayan herkes British olarak kabul edilir. Ama İngilizler bunu tercih etmezler ve kendilerini English olarak ayrı tutarlar.Bu 4 ülkenin vatandaşı da aynı pasaporta,Britanya pasaportuna sahiptirler ve Avrupa Birliği’ne üyedirler.

Londra;Büyük Britanyanın ve İngiltere’nin başkenti olup,Büyük Britanya Adasının güneydoğusunda,Kuzey Denizine dökülen Thames Nehrinin ağzından 64 km içeride ve ırmağın iki yakasında yer alır.Yaklaşık 8.5 milyon nüfusu ile AB nin en kalabalık kentidir.Bağlı yerleşim birimleri ile birlikte (Greater London) nüfusu 12-15 milyondur.Avrupa’da en fazla beyaz ırk harici insanın yaşadığı şehir olup, 300’den fazla farklı dil konuşulmaktadır.Uluslararası turizmin kesişme noktasıdır.Dünyanın en kalabalık hava trafiği Londra hava trafiğidir.Tüm bu özelliklerinin yanında Londra,İngilizce eğitiminde uzman kadrosu ile  yüzlerce dil okulunu barındırarak dünyada İngilizce eğitiminin 1 numaralı merkezi olmasıyla da İngiltere’nin en çok rağbet edilen şehridir.

Şehrin ticâret merkezi New York’tan sonra dünyânın ikinci büyük iş merkezidir.İngiltere bankası, borsalar, Büyük Britanya bankaları,yabancı bankalar,denizcilik sigortaları,yatırım şirketleri, simsarlık,  danışmanlık, ithâlât ve ihrâcât şirketleri,altın piyasası,kürk ve çay piyasaları,gemi ve uçak kirâlama şirketleri vs. ticârî ve mâlî birçok büro şehrin merkezinde toplanmıştır. Özellikle şehrin görülmeye değer yerlerindeki otoparklarda boş yer bulmak zor olduğu gibi ücretlerde yüksektir.

Londra`nın tarihi Roma’lılara kadar uzanmakta..1.yy’da Romalıların ticaret merkeziymiş.O zamanlar “Londinium” deniyormuş. London adı da burdan gelmektedir.

Londra 2 eski şehirden oluşuyor; Birincisi “The City Of London” ki buna genelde “The City” denmekte (Londra’nın en eski yerleşim yeridir).Diğeri de “The City Of Westminister”, şu anda parlemento binası ve Buckingham Sarayı’nın olduğu bölgedir.Şehir merkezi Thames nehrinin kuzeyinde kalır.

Tower Of Londan,Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri,Westminister Sarayı ve Big Ben,Greenwich eser ve yapıtlarıyla Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alır.

Tüm dünyaki saatler Londra’daki Greenwich‘e olan uzaklıkları pararelinde saatlerini ayarlar.Başlangıç meridyeninin Greenwich’den geçmesinin en temel sebebi tarih değiştirme çizgisinin büyük okyanusa denk gelmesidir..

Kendine has mimarisiyle,canlı,düzenli,kesinlikle başdöndüren hızıyla büyük metropol olan Londra’da yaşayan herkes alışılagelmiş olan bir düzene uymak zorundadır.Metroda (tube) yaklaşik on beş lines (hat) ile şehir içi trafiginin yükü oldukça hafifletilmiştir.Kuleler,saraylar,köprüler,kilise ve katedrallerin yanı sıra şehrin neredeyse % 40’ını oluşturan yeşil alan ve parkları ile ziyaretçilerine gezmek görmek için birçok alternatif sunar.Dünyanın en yeşil şehri olarak da bilinir.Çok sayıdaki galeri ve müzeleri,müzikalleri,tiyatro gösterimleri ile sanatsal etkinliklerde de oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir.Dünyanın en iyi üç müze ve galerisi Londra’da bulunur.Şehirde toplamda 850 nin üzerinde sanat galerisi vardır.

Londra’da ayrıca her yıl yaklaşık 250 festival gerçekleşir.Yaklaşık 1 milyon insanın katıldığı Avrupa’nın en büyük sokak festivali olan Notting Hill Karnaval’ı bunlardan biridir.
Bu kültürel ve gezilecek yer çeşitliliği ile birkaç günlük geziler şehri yakından tanımak için yetmeyebilir. Avrupa’nın en pahalı şehri olarak bilinen Londra’ya gitmeden önce bütçe planınızı iyi yapın!..

* 2018 (kasım) itibari ile 1£ = 6.90 TL. gerçeği ile, İngiltere seyahatlerinizde harcamalarınızı,rakamsal olarak sterlin (pound) üzerinden göz önünde bulundurun..TL ‘ye çevirmeyin,sonrası hayal kırıklığı ile moral bozukluğuna maruz kalabilirsiniz!.

İklim: İngiltere dendiğinde çoğumuzun aklına her daim yağmurlu ve sisli bir hava gelir. Mayıs ayında 17 derecelere kadar çıkan ortalama hava sıcaklığı,Mart ayında 10 derecelerde seyreder.Yaz aylarında sıcaklık ortalama olarak 20ºC civarında seyreder.Kış ayları soğuk geçer ve hava sıcaklığı 2 ile 7 derece arasında değişiklik gösterir.Yağmurlar daha çok görülür.Kar ise nadiren yağar.

Para birimi (£) = Pound sterling (GBP) ,  Telefon kodu : + 44
 
 
Öneriler ( teknik ) ;

+ Citymapper adındaki mobil uygulamayı kesinlikle yükleyin. Bu uyguluma nerede olursanız olun gitmek istediğiniz yere en kısa ve en hesaplı şekilde hangi toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebileceğinizi gösteriyor.Ayrıca gideceğiniz yere olan uzaklığınızı ve yaklaşık olarak ödemeniz geren ücreti de gösterdiği için tatsız durumlarla karşılaşmayacaksınız.

+ Pret a Manger ve Eat gibi cafe zincirlerinde ve H&M gibi mağazaların çoğunda ücretsiz wifi bulmanız mümkün. Sky veya Cloud servislerine ücretsiz üye olarak bunların sağladığı internetten yararlanın.

+ Eğer her an internete ihtiyaç duyuyorsanız “Xcom Global” veya “Tep Wireless” gibi firmalardan taşınabilir wifi cihazı satın alın.

+ Bu adresten Londra’da Free Wi Fi adresleri ve bölgeleri arayın..

 

Ne yapılır ?

Londra tarihi eserler görebileceğiniz gibi parklarında, göl kenarında ve ünlü meydanlarında gezintiler yapabileceğiniz bir şehir.Ayrıca çok sayıda müze ve sanat galerisi gezebilir,dünyaca ünlü müzikallere ve tiyatro gösterilerine gidebilirsiniz.

Sokak sanatçılarının gösterilerini izleyebilir,meşhur Londra semt pazarlarında alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca şehirde yürüyerek,bisikletle,botlarla yada otobüslerle yapılan değişik temalı turlara katılabilirsiniz. Camden semtindeki antikacıları ve tasarımcı dükkanlarını gezin. Çok uygun fiyata hediyelik eşyalar ve takılar bulacaksınız.

 

Gece Hayatı & Eğlence ;

İçki içerek fondaki müzik eşliğinde arkadaşlarınızla sohbet etmek isterseniz ünlü İngiliz Pub’larına gidebilirsiniz. “Soho” ve “Covent Garden” civarında güzel publar var.

Daha sıkı bir eğlence arıyorsanız “Fabric”,“Ministry of Sound”, “Heaven”, “EGG”, “Pacha” gibi Londra’nın meşhur gece kulüplerine gidebilirsiniz.Hafta sonlarında bazı mekânlarda içeri girebilmek için kuyrukta beklemeyi göze almanız gerekebilir.

Bunlar dışında kabare gösterileri ya da müzikallere de gidebilirsiniz.

 

Alış veriş ;

“Carnaby”, “King’s Road”, “Oxford Street” ve “Regent Street” Londra’nın meşhur alışveriş caddeleri! Yerel ve küresel markaların butikleri ile karşılaşacağınız bu caddelerde yemek için de birçok alternatifiniz olacak.Ayrıca bizdeki Kapalıçarşı misali Londra’nın tarihi bir binasında yer alan “Leadenhall Market”e de alışveriş için uğramanızı tavsiye edilmektedir.

Lüks alışveriş için Harrods AVM‘ye uğrayabilirsiniz. İngilizlerin ulusal içeceği olan çay ve çay aksesuarları Londra’dan alınabilecek en tipik örnekler!Değişik desenlerde teneke içindeki çaylar, süzgeçler, metal çay topları, çaydanlıklar,çay fincanları hepsi değişik bir hediye seçeneği de olabilir. İngiliz kahvaltılarının vazgeçilmez yiyeceği marmelatlar,çayın yanında servis edilen İngiliz bisküvilerinden de alabilirsiniz.En popüler olanları çikolata kaplı olanları!

Smythson gibi ünlü kırtasiye perakende markalarının bunduğu Londra’dan kırtasiye malzemeleri de alabilirsiniz.Hatta bazı defter ya da kitapları deri kaplatıp üzerine altın harflerle isim yazdırarak kişiselleştirme imkânınız da var.Hafif,sağlam ve kaliteli İngiliz şemsiyeleri ve kumaşları da alabilecekleriniz arasında! Örneğin ömürlük meşhur James Smith şemsiyeleri! Ayrıca müzelerden çeşitli desenlerdeki şemsiyeler de alabilirsiniz. Londra’daki antikacılara da uğramayı ihmal etmeyin. Marks and Spencer ve Burberry gibi İngiliz giyim markaları dışında el yapımı giysi ve ayakkabılara da bakabilirsiniz.


 
Festival / Fuar’lar ;

Londra’da yıl boyunca çok sayıda festival düzenlenmektedir.Bazı önemli festivaller şu şekilde sıralanmıştır;

+ Aralık sonu- Londra Geçiti: Avrupa’nın en önemli sokak festivalidir.
+ Ağustos- Nothing Hill Karnavalı:Rengârenk kostümlere,yüzlerce yiyecek stantlarında ve Rio karnavalına benzer görüntülere tanık olabilirsiniz.
+ Ağustos – Pueblo Karnavalı: Burgess Park’da gerçekleşen bu festival İngiltere’nin en büyük Latin Amerikan festivali!
+ Haziran- Temmuz – Londra Şehir Festivali: Müzik, film ve sanat festivalidir.
+ Ocak – Londra Sanat Fuarı: Her yıl Ocak ayında gerçekleşen bu festivalde yaklaşık 100 galeri ve 1500 sanatçının eserleri yer alıyor.
+ 29. Ekim – Lord Mayor’s Show: Kral John’un 1215’te vatandaşların kendi belediye başkanını seçmesini sağlaması ile birlikte ortaya çıkan bir gösteridir.
+ Eylül – Büyük Nehir Yarışı: Thames nehri boyunca yapılan yarışlarda yaklaşık 2 bin yarışmacıyı taşıyan 300 bot kullanılıyor.
+ Eylül – The Mayor’s Thames Festival: Eylül ayındaki bir hafta sonunda gerçekleşen bu etkinlikte sokak sanatçılarının sergi ve animasyonları da yer alıyor.

kaynak : enuygun.com

 

Londra için… Kısa , kısa.

+ Trafik ve araçlar ;

Londra`da araç trafiği çok fazladır. Bu nedenle şehir merkezine arabayla girmek ücretli.Uygulamadaki yöntemle pazartesiden cumaya 07:00-18:00 saatleri arasında arabanızla şehir merkezine girmek isterseniz ortalama 10-15 £ ödemek zorunda kalırsınız.Park alanı ve bölgelere göre,zaman dilimlerinde,kalış süresi dk.lar ve saat dilimine göre ücretlendirme farklılıklar göstermektedir.

Trafiğin oldukça yoğun olduğu Londra’da otopark fiyatları da yüksek olduğundan araç kiralama ya da kendi aracınla seyahat etmek düşündüğünüzden maliyetli olabilir.

Detay için bakınız.1 

Detay için bakınız.2

Bölgelere göre park alanları

İngiltere’de araç kullanmak & kurallar,uyarılar.1

İngiltere’de araç kullanmak & kurallar,uyarılar.2

Londra’nın efsanevi siyah taksileri de özellikle birkaç kişi birden seyahat ediyorsanız maliyet açısından bazı bölgelerde avantajlı olabilir.Minicab adı verilen diğer taksi seçeneği de var.Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan Londra aynı zamanda dünyanın en iyi toplu ulaşım imkânlarına sahip! Şehri dolaşırken otobüs, tren, “tube” olarak anılan metro sistemi, hafif metro ve oldukça modern tramvay hattı size çok yardımcı olacaktır.

 

İngilterede neden trafik soldandır? ( tarihi bilgidir )

Bir zamanlar herkes İngilizler gibi yolun solundan gidiyordu. Bunun için de çok geçerli bir sebep vardı.
Yüzyıllarca önce yolun karşısından gelenin dost mu,yoksa düşman mı olduğunu kestirmek mümkün değildi.İnsanların çoğu sağ ellerini kullandıkları için, yolun solundan, duvar dibinden (yaya veya atla) giderek sol taraflarım emniyete alır, sağ ellerini kılıçlarını hemen çekecek şekilde hazır bekletirlerdi.
Yolun solundan seyahat, ilk defa 1300 yıllarında, papanın Roma’ya gelecek hacıların yolda karmaşaya sebep vermemeleri için, yolun solundan gitmelerini söylemesiyle resmileşti ve yüzyıllar boyu devam etti.
18. yüzyılın sonlarında ABD’de birçok atın çektiği posta arabalarında, sürücü koltuğu yoktu ve sürücü en arkada ve soldaki atın üstünde oturuyordu. Bu da yolun solundan gidildiğinde karşıdan geleni ve yolun kontrolünü zorlaştmyordu.
Çok geçmeden ABD’de trafik sağdan işlemeye başladı.Fransız İhtilali sırasında, ihtilalin liderlerinden Maximilien Ro-bespierre, büyük bir olasılıkla Katolik kiliseye meydan okuyanlara bir jest olsun diye, Parislilerden yollann sağından gitmelerini istedi.
Bir süre sonra aslında kendisi de bir solak olan Napolyon, ordularındaki ikmal arabalannın yollun sağından gitmeleri emrini verdi ve zaptettiği her ülkede de bu uygulamayı hayata geçirdi.
İngiltere hiçbir zaman Napolyon tarafından zapt edilemediğinden İngilizler yolun solundan gitme alışkanlıklanndan vazgeçmediler. Avustralya, Hindistan gibi tüm eski sömürgelerinde de bu usulü devam ettirdiler. Zaten İngilizler’de Amerikalılardan farklı olarak sürücü arabanın üstünde ve sağında oturuyordu.
Modern araba teknolojisinin gelişmesi ile bu gelişimin dünyada öncüsü olan ABD’de sürücü koltuğu ve direksiyon sağdan gidişe uygun olarak sola konuldu ve dünyanın birçok bölgesinde bu şekilde yaygınlaştı.
İngiltere’de ve eski sömürgelerinde, trafik akışını sağ şeride almanın faturası o kadar yüklüdür ki, artık isteseler de kolay kolay bunu yapamazlar.

* Yollarda trafiğin soldan akışından dolayı ;sıklık ile “Look Right” / “Look Left” , sağınız ve solunuza bakınız yazılı uyarılarını göreceksiniz!..


 
Lodra’ya Özel ;

+ Londra 43 üniversitesiyle Avrupanın en yoğun eğitim şehridir.

+ Londra’daki en uzun gökdelenin adı “The Shard” 300 mt. yüksekliğinde..Buradan Londra manzarasına bakalım derseniz  ( ücretler )

+ Dünyanın ilk metrosu 1863’de Londra`da inşa edilmiştir.  “Tube” olarak adlandırılır.Halkın çok büyük bir bölümü toplu taşımayı kullanır.

+ Paddington semtindeki Leinster Gardens (Tr. için https://en.0wikipedia.org/wiki/Leinster_Gardens) : caddesinde bulunan 23 ve 24 numaralı daireler aslında sahte evlerdir. Evlerin sadece caddeye bakan cepheleri vardır. Gerçek bir ev değildir ve arkası boştur. Bunun nedeni ise burdan geçen metro hattını gizlemekten ibarettir.

+ Thames nehri ve diğer parklarda bulunan göletlerdeki kuğular 12.yy`da Kıbrıs`dan getirtilmiştir ve kraliyetin malıdır.

+ Ünlü “Big Ben” kulesinin adı aslında ne saat ne de kuleden gelir.Kulenin içindeki 13 tonluk devasa çanın adıdır.”Big Ben” olarak bildiğimiz kulenin gerçek adı ise Stephens Tower`dır.

+ Acil hat telefon numaraları ilk defa 1937`de Londra`da kullanılmış.Amerikada`da 911, Türkiye`de ise 112 olarak kullanılan numara Londra`da 999 olarak belirlenmiş .

+ Eskiden Londra`da,belediye evlerden alacağı vergiyi pencerelerinin büyüklüğüne göre toplarmış. Pencere sayısı ve ebatı büyük olan evler çok vergi verirmiş.Bu vergi tipine de “Window Tax” denirmiş.1696 yılında başlayıp 156 yıl bu şekilde vergi toplanmış.Ev sahipleri de vergiyi az vermek için üç katlı evlerinin en üst katlarını küçük pencereli yapmışlar.Hatta bazı evlerde var olan pencerelere duvar örmüşler.Buna halk arasında “Daylight Robbing” deniyor.Küçük pencereli bu odalarda da evin hizmetçileri kalıyormuş.

+ Kraliçe Elizabeth Kraliyet ailesinde ve dünyada  pasaportu olmayan tek kişidir!..Zira İngiltere pasaportları, devleti temsilen Kraliçe adına çıkarıldığı için 2.Elizabeth’in pasaportu yoktur.Eşi dahil diğer tüm kraliyet ailesi mensuplarının pasaportu bulunuyor.

+ Metroya bindiğinizde şu uyarıyla sıklıkla karşılaşırsınız : “Mind the gap between the train and the platform.”; Trenle, zemin arasındaki mesafe bazı duraklarda çok açıktır, dikkat!.

+ Marketler zinciri ; Sainsbury’s, Tesco, Morrisons, Lidl Supermarket ve Asda…Bu marketlerden gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz. Fiyatlar ılımlı..

+ Bizdeki “Ne alırsan bir milyon” mağazalarından burada da var.Ne alırsan 1£ mağazalarının en ünlüsü PoundLand…Bazı şeyler Türkiye’den bile ucuz.Toblerone çikolatadan, kamera kılıfına kadar herşey 1£. Portobello Pazarına gittiğinizde mutlaka uğrayın.

+ Kırmızı renkli telefon klubeleri , toplu taşımadaki çift katlı kırmızı otobüsleri ve atlı polisleri Londra’yı bir başka kılacaktır..

+ Londra’da sokaklarda evsizler ( homeless ) bazı bölgelerde daha yaygın olarak bulunur (genelde sorun çıkartmazlar!..dikkat!)

+ Londra’da otobüs ile ulaşım ucuzdur ama tren gibi diğer araçlara nazaran ulaşım süresi daha uzun olacaktır.

+ Kurallar çok kesindir.Bu ülkede nezaket önemli bir kültürdür.Kurallar neyse aynen uygularlar.

+ İngiltere’de Elektrik Voltajı 240 Volt,50 Hz’dir..Elektrik prizleri için (3 girişli),üniversal priz adaptörlerini ülkemizden 10 Tl altında ( 5 Tl ) temin edebilirsiniz.Londra’da bunları ;2-3 £ tan başlayarak 10 £ ‘a kadar bulabilirsiniz!

+ Jack the Ripper Tour :Karındeşen Jack Londra Turu
1888 yılında ortaya çıkan ve 5 farklı hayat kadınının cinayetinden sorumlu olduğu düşünülen seri katil Karındeşen Jack (Jack the Ripper) efsanesi Londra’nın en büyük efsanelerinden biri olarak gösterilir. Şehirde birkaç tane birden bulunan Karındeşen Jack turları arasından bir tanesini seçip seri katilin cinayetlerini işlediği noktaları gezebilir ve tur rehberlerinden hikayelerini dinleyebilirsiniz.İşin en çekici taraflarından biri ise turların akşam saatlerinde yani karanlık çökmüşken gerçekleşmesi.

+ Emirates Stadyum Turu; Arsenal Emirates Stadyum Turu (web)
İngiltere’nin Wembley ile birlikte en modern stadyumu olarak da gösterilen Emirates Stadyumu için düzenlenen tura katılabilir ve audio guide (sesli rehber) eşliğinde kulübün tarihini öğrenirken soyunma odalarını, çıkış koridorlarını, yedek kulübelerini,VIP tribünleri ve kulübün müzesini gezebilirsiniz.

+ Londra Radio Days – web
Londra’nın en iyi vintage dükkanlarından biri olan Radio Days‘de hiçbir yerde bulamayacağınız şapkalar, kıyafetler, paltolar,kitaplar, lambalar ve daha birçok farklı şeyi bulmanız mümkün.Dükkanı işleten abimiz ile de keyifli ve güler yüzlü bir sohbet içine girebilir,enfes müzikler eşliğinde ağzınız açık bir şekilde dükkandaki ürünlere göz atabilirsiniz.

+ Ripley’s Believe It or Not : Londra Ripleys Muzesi – web
Dünyanın en uzun ve şişman adamları, ekmek kırıntısından tablolar,çenesiyle burnunu kapatanlar, kıllardan yüzü gözükmeyenler, yolunuzu bulamadığınız aynalı labirent..Dünyada ne kadar “inan ya da inanma” (believe it or not) durumu varsa Ripley’s Believe It or Not müzesinde toplanmış.Giriş bileti çok uygun sayılmaz ancak gece saatlerinde giriş için indirim yapabiliyorlar.Boşverin British Museum’u, asıl eğlence burada.

+ Museum Tavern :
Museum Tavern Karl MarxBritish Museum’un karşısında yer alan bu pub, söylenene göre Karl Marx’ın uzun saatlerce boyunca yoldaşlarıyla oturup, ale tipi bira içtiği mekan.Marx’ın özellikle çok bilinmeyen publara sürekli uğradığı ve devrim yanlısı kişilerle bir araya geldiği biliniyor.Museum Tavern da 18. yüzyıldan beri açık.

+ Masters Super fish: Master Super Fish Londra
Londra’ya gidip de balık ve patates yemeden dönmek olmaz.Ancak herkes en iyi balık ve patatesin kendisinde olduğunu söylerken kısıtlı zamanda kimden, nereden yemeli? Waterloo’daki Masters Super Fish lokal bir deneyim yaşamak istiyorsanız şehrin en iyisi olarak gösteriliyor.

+ Waterloo Grafiti Sokağı : Waterloo Grafiti Sokağı
Waterloo’da tren istasyonunun arkasında yer alan bu sokağın özelliği iki duvarında da uzunca bir yol boyunca yer alan grafitiler. Issız bir sokak görüntüsü veriyor olabilir ancak korkmanıza gerek yok. Sokaktan geçerken tiner ve ot kokuları arasında grafiti yapan amatör sanatçıları izleyebilirsiniz. Sokağın ismi Leake Street olarak geçer.

+ Abbey Road : Beatles Abbey Road Albümü (canlı görüntü – web)
Beatles’ın 11. albümü olan ve 1969’da yayınlanan Abbey Road’un kapağını tekrar çekmek isteyen milyonlarca kişi her yıl Londra’daki Abbey Road’a (Abbey Caddesi) akın ediyor.

+ Forbidden Planet : Forbidden Planet Mağazası
Çizgi roman, action figure,manga,konsol ve bilgisayar oyunlarının satışının yapıldığı ve Londra’nın alanındaki en büyük mağazası pek ucuz sayılamaz!..
 
 
 
booked.net
 
 
 

– Londra ; Ana Klasöre dön –

 
 
 

 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir