Prag Tur acentaları & Yürüyerek Prag

 
 

PRAG TUR ACENTALARI

( Vlatava Nehir – Tekne Gezileri & Günübirlik Yakın Bölge Gezileri, Yürüyerek Prag )

 

Prag için özellikle şehir merkezli gezi atraksiyonları başında ; Kenti yürüyerek gezmek , Vlatava nehir tekne gezileri, tramvay gezisi (nostalgic tram ve tram 22), Klasik araba gezileri ve HopOn – HopOff şehir otobüs gezileri gelmektedir ( Hop on/off – 48 saatlik ; tam 600 , 12 yaş altı çocuk ve 2 erişkin aile 1500 Czk / 24 saatlik ; tam 500 , aile 1200 Czk bedellidir -2014 , gezi güzergah haritası & bilgi )( güncel-buradan).

Kent’i ücretsiz yürüyerek gezmek : Prag Havalimanı Transferleri servislerini kullanıyor olacaksanız (bakınız ), şoför size otomatik olarak bir ‘ulaşım fişi’ verecektir. Tek yapmanız gereken fişinizi getirmek ve onu rehberinize göstermektir.

Tur günleri. Her gün 11:00, sadece İngilizce.Bilgi için video

Bu tur için önceden rezervasyon yaptırmam gerekli mi? Hayır, sadece tur başlamadan 10 dakika önce orada olun.

Tur nerede bitiyor? Prag Kalesi’nde bitmektedir. Tur rehberi sizi memnuniyetle merkeze ya da gitmek istediğiniz diğer bir yere ulaştıracaktır.

Bu dikkatlice seçilmiş yürüyüş Prag’ın en önemli görüntülerini kapsamaktadır ve onu harika bir rehberle birlikte görmek, geçmişi doğrudan yüzeye çıkarmak gibidir. Ünlü tarihi Prag bölgelerinde gezmekteyiz – Eski Şehir, Yahudi Mahallesi, Küçük Şehir ve Prag Kalesi.

walking_ptahaamapph

 

Kısaca tur bilgisi ve güzergah ( prague.fm kaynaklı‘dır ):

1. İlk bölüm Prag’a genel bir tanıtım ile Eski Şehir’de başlamaktadır. Eski binalar ve kiliselerin etkileyici bir kompozisyonuna hayran kalarak, Çek reformcu John Huss’ın hayatına aşina olmaktayız.

2. Eğri büğrü dar sokaklar bizi Prag’ın geçmişinin diğer anahtar noktalarına yönlendirmektedir: Mozart’ın Estates Tiyatrosu’ndaki Don Giovanni’si, Karolinum- 1348’den itibaren var olan Charles Üniversitesi, Siyah Madonna’nın kübist sarayı ve ortaçağa ait avlu Ungelt. Eğer zaman varsa, ayrıca Barut Kulesi ve Belediye Sarayı’nın heybetli barok binasını da ziyaret etmekteyiz.

3. Yahudi Mahallesi’ne bir ziyaret bizi onun trajik tarihine yönlendirmektedir. Resmi gettonun ardında yaşayan Prag Yahudileri’nin kaderlerini keşfedersiniz. Eski-Yeni Sinagog, Eski Yahudi Mezarlığı, Yahudi Müzesi… muhteşem Golem’in yaratıldığı yerleri bizimle birlikte ziyaret edin ve ünlü Yahudi yazar Franz Kafka’nın ayak izlerini bizimle birlikte takip edin.

4. Bundan sonra, 12:45’ten 13:15’e tadar 30 dakikalık bir mola vereceğiniz Marianske Meydanı’na yürüyoruz. Bu safhada, moladan sonra devam mı edeceğinize yoksa turun ikinci yarısı için başka bir gün mü gelebileceğinize karar verebilirsiniz.

5. İkinci bölüm için başlangıç noktamız güzel barok kütüphanesi Klementinum’dur. ‘Gökyüzü altındaki gerçek açık hava galerisi’, Charles Köprüsü’nü geçerek, Lennon Duvarı’nın takip ettiği huzurlu düzenli Kampa adasına imreniriz. Sonunda, St. Nicholas Kilisesinin vurgusu olan Küçük Mahalle Meydanı’na ulaşırız. St. Nicholas Kilisesi’ne rahatlatıcı bir ziyaretten sonra, Hradcanske Meydanı’na yönelen 200 merdiveni tırmanmaktayız. Burada, Avrupa’nın en büyük hisar kalelerinden biri olan Prag Kalesi’nen ulaşırız. ‘Şehir içindeki şehir’ Schwarzenberg Sarayı, Archbishop’un Sarayı, Eski Kraliyet Sarayı, St. George’un Büyük Kilisesi ve en büyük mimari hazine, St. Vitus Katedrali’ni saklamaktadır. Yürüyüş Eski Kraliyet Sarayı’nın yanında, yüzlerce çanın şehri, Prag’ın çekici bir manzarasıyla son bulmaktadır. Yürümesi gerçekten kolay, anlaması basit ve tadını çıkarmak için harikadır!

 

22 numaralı Tramvay gezisi :

Prag’ı bir otobüs turuyla gezmek yerine ücretsiz rehberlik hizmetinin verildiği bir tramvay ile dolaşmayı deneyin. 22 numaralı tramvay Prag’ı tanımanız için harika bir yolculuk fırsatı sunar. Yaklaşık her 5 ile 10 dakika da bir çalışan bu tramvaylarda yolcular istedikleri yerlerde binebilir ya da inebilirler (standart bir bilet fiyatı 32 CZK’dır ve 90 dakika süresince geçerlidir).

Nehrin üzerinden geçerek, Küçük Şehir’e ve daha sonra kaleye gitmek için Yeni Şehir’den tramvaya binin, (Bu tramvay Pohořelec’ta durur). Rulmanınızdayken tramvaylardan yararlanmanın ne kadar kolay olduğunu ve kaleye ne kadar hızlı bir şekilde ulaştığınızı fark edeceksiniz. (250 CZK tutarındaki taksi yolculuğundan tasarruf edersiniz ve hem de çok daha zahmetsiz bir şekilde).

Gezmeye, Národní Třída durağından başlayın (Karşısındaki Metro durağı ile aynı adı taşıyan, Tesco Süpermarket ile yolun aynı tarafında yer alan Metro’nun yanındaki tramvaya binin). Bu tramvay, Národní Třída (Ulusal Cadde) boyunca çıngıraklar çalara döner. Náměstí Míru (Národní Třída’dan önceki 4. durak) durağının yakınlarında konaklamak ve yemek yemek için tavsiye edilen bir sürü mekân vardır.

Bir sonraki durak Národní Divadlo’dur ve nehri geçmeden hemen önce Café Slavia’nın karşısında Ulusal Tiyatro’yu göreceksiniz. Romantik plajlarla birlikte yat kiralama seçeneklerini de (adada kiralık rıhtım yerleri vardır) inceleyin ve enfes kale manzarasının tadını çıkarın. Frank Gehry tarafından tasarlanan “Dans Eden Ev” dört yüz metre daha yukardadır ve güçlükle de olsa görülebilir.

Sonraki durak olan Újezd bir parkın karşısında yer alır. Bu parktaki Komünizm Kurbanları Anıtı’na dikkat edin – Spektral bronz figürinleri görmek için parkın köşesindeki merdivenlerden aşağıya inin. Bir füniküler, sizi Petřín Eiffel’e -kule şeklinde- götürür.

Daha sonra tramvay, sağ tarafındaki (nehir) Kampa Adası’na paralel olarak yoluna devam ederek Hellichova’daki duraktan sonra kuzeye doğru ilerler. Ardından sol tarafta bulunan ve hacıların yoğun olarak ziyaret ettiği Prag’ın Çocuk İsası’nın bulunduğu Meryem Ana Kilisesi’nin yanından geçer. Daha sonra, tramvay yavaş yavaş tepeye doğru ilerleyerek Malostranské Náměstí (Küçük Şehir Meydanı)’ye girer. Yolun sonunda sağ tarafta Charles Köprüsü’nün büyüleyici görüntüsünü yakalayabilirsiniz.

Tramvay daha sonra Malostranské Náměstí ve Charles Köprüsü’ne en yakın olan durakta durur. Burada Saint Nicholas Kilisesi ile karakterize olan Küçük Mahalle’nin en önemli meydanı bulunur. Buradan, Nerudova Caddesi’nden Prag Kalesi’ne doğru yavaş yavaş tırmanarak gidebilirsiniz.

Malostranská’da durduktan sonra soldan 15 metre ilerde Wallenstein Sarayı Bahçeleri’nin girişi vardır. Arkanızda bulunan parkın sağ tarafında, günümüz yapıtlarından olan İkinci Dünya Savaşı Özgürlük Savaşçıları Abidesi yer alır (bundan sonra, Vlata Nehri üzerinden Josefov’daki Yahudi mahallesine giden köprü). Şimdi tramvay en uzun yola girer – istasyonlar arasındaki – bu an geçerli bileti olmadan yolculuk edenleri yakalamaya çalışan bilet kontrolcüleri için bulunmaz bir fırsattır. Tramvay tepeye tırmanışını tamamlayıp sola doğru keskin bir dönüş yaptıktan sonra, sağ tarafta Barok tarzında yapılmış birkaç kapıdan ilki olan ve hala korunmaya çalışılan Pisek Kapısı ya da Kum Kapısı’nı fark edersiniz.

Královský Letohrádek bir sonraki duraktır. Yolun hemen karşısında Kraliyet Bahçeleri ve Kraliyet Yazlık Sarayı, hoş kokular yayılan umumi bir tuvalet ve Prag Kalesi bulunur.

Eğer kaledeki harika yerleri görmek için sabırsızlanıyorsanız, kale girişine en yakın yer olan Pražský Hrad’deki durakta inin. Biraz fazla zamanınız varsa kısaca bahsedilen Pohořelec’de kalarak eğlenceli bir gezinti yapın.

Brusnice sonraki duraktır ve burada Yeni Dünya (Nový Svět) denilen bölgeyi görebilirsiniz; minik evlerin, hiçbir turist ya da dükkanın olmadığı arnavut kaldırımlı sokakların bulunduğu bu bölgede zaman adeta donmuş gibidir, duraktan buraya ulaşmak için bir heykelin bulunduğu küçük bir parkın içinden geçin—biraz ileride sol tarafta—daha sonra merdivenlerden aşağıya inin).

Tramvay, şehir surlarının kalıntıları boyunca oluşturulmuş olan yeşil alanı aşarak ilerler. Pohořelec durağı, kale güzergâhında olmasının yanı sıra Strahov’daki Manastır’a yakın olması nedeniyle de tercih ediliyor. Her şeyin yokuş aşağı olduğu burada inin. Ya da, karşıt yöne doğru giden bir tramvaya binin ve bu yolculuğu ters istikamette de yapın.

Yolu uzatmak için: Eğer turistik sembollerin dışında Prag’daki iş yaşamına da tanıklık etmek isterseniz, şimdilerde genç ve kozmopolit ailelerin yaşadığı ve bölgenin 1930′lardan kaldığını düşündüren 3′ün üzerindeki Fransız peyniri ve deniz ürünü satan dükkânları görmek için tramvayda kalın. Tramvaydan indikten hemen sonra sol tarafta oldukça ucuz fiyatları ve kalitesiyle kendini ispatlamış olan “By the White Lion” de yemek yiyin ya da yolun karşısındaki küçük bir fırın-kafe karışımı olan dükkânda çok çeşitli haşhaşlı hamur işlerinin tadına bakın (deniz ürünleri dükkânının yanında). Ayrıca gezinebilirsiniz ya da Břevnovský Klášter’deki sakin bir yer olan Benedictine Manastırı’na (2 durak daha aşağıdaki) gitmek için tramvaya binebilirsiniz. Pohořelec, buradan 5 durak ötededir. Burada sade ve güzel Barok tarzında yapılmış olan mütevazı bir restoranı, bahçeyi ve harika bir yer olan Otel Adalbert’i görülebilirsiniz. İstediğiniz zaman kaleye ve Strahov Manastırı’na geri dönmek için ters istikamette giden 22’nolu tramvayı kaçırmayın.

 

Klasik Araba ile gezi :

Kendinizi 1920’lerdeymiş gibi hissetmek ister misiniz? Prag’da bundan kolay bir şey olamaz. Sadece 30 Euro karşılığında beğendiğiniz bir antik otomobili kiralayabilir ve tarihi şehir merkezinde bir tur atabilirsiniz. İki dünya savaşı arasındaki kabusların izleri artık trafik ışıklarında hiç sonu gelmeyecekmiş gibi görünen araç kuyrukları tarafından silinmiş olabilir, ancak eğer etrafınızdaki büyük turist kalabalığını görmezden gelirseniz muhteşem zaman geçirebilirsiniz. Bu araçları kiralayabileceğiniz araba kiralama ofisi Eski Şehir Meydanı yakınlarında, Prag Kalesi’ne giden Kraliyet Yolunda bulabilirsiniz. Birçok tura istediğiniz zaman çıkabilme imkanınız bulunmaktadır. Geziler 30 dakika ile 1 saat arası sürmektedir.

3 Veterans her biri 1930’ların başında yapılmış olan birkaç Praga Piccolo ve Škoda otomobile sahiptir. Lesser Town’daki biniş noktaları Malé náměstí’de Rytířská’da ve Paris Sokağı ile Eski Şehir Meydanının kesiştiği yerde ve Lesser Town Meydanındadır (Mala Strana). Web ( araç başı 1200 czk )

Eski Zamanlar Tarih Gezisi 1928 model Praga Piccolo veya daha büyük bir araç olan 1929 model Praga Alfa araçlarla düzenlenmektedir. Lesser Town’daki biniş noktaları Malé náměstí, Karlova ve Lesser Town Meydanındadır (Mala Strana). Ayrıca iki saatlik bir gece turu da bulunmaktadır (1890 Kč’den başlayan fiyatlarla).Web , 2 kişi ye kadar 950 Czk , altı kişiye kadar 1300 czk..

 

Biraz da Turlar ve Prag Acentalarından notlar düşelim..

Prag ‘da gerek şehir içi gerek ise yakın bölgeler için turlar ve geziler düzenleyen acentalar da mevcuttur.

Bunları tanıtmak isterim;

+ D&S Bohemia Ltd Bilgi için ( tıklayın ) ;

Address: D&S Bohemia Ltd. Vanickova 5/1 169 00 Prague

tel: +420 2 333 506 18 – e-mail: info@ds-bohemia.cz

Bu şirket şehir içi turları + nehir gezisi + prag yakın bölge turlarını kapsayan geziler düzenlemekte..

D&S Bohemia Tur – Gezi Bölgeleri & Ücretler & İnfo ( 2013 )

tur1

ALTERNATİFLİ TURLAR

tur2

tur3

tur4

tur5

tur6

tur7

tur8

tur8a

tur8b

tur8c

tur9

tur10

+ Martin Tour : bilgi için tıklayın

Martin Tour Prague Travel Agency, Stepanska 61, 110 00 Prague 1, Czech Republic
Tel: +420 224 212 473, E-mail: info@martintour.cz

Martin Tur – Gezi Bölgeleri & Ücretler & İnfo ( 2012 ),web

citiytur

( * Güncel bilgi için-tıkla )

citiytur2

( ** Güncel bilgi için tıkla .1 // 2 )

Martin Tur Bilet satış & Otobüs kalkış noktaları

martinturticket

( ***Güncel bilgi için-tıkla )

+ Bus Stop A – Staromestske namesti (Old Town Square) – DEPARTURES/ TICKETS ( Pařížská Sokak No 1 ve Old Town Square köşesinde, St Nicholas Kilisesi yanında , en yakın metro durağı Staromestska ) ( Bilet satış + otobüs kalkış )

+ Ticket Point B – Namesti Republiky (Republic Square) ( Republic Suq. No: 3, Belediye Sarayıkarşısında , en yakın metro durağı Namesti Republiky) ( bilet satış )

+ Ticket Point C – Melantrichova – ( Melantrichova Street No. 2 – Melantrichova Street ve Rytirska Street kesişmesinde , Mustek metro istasyonu en yakın duraktır ) ( bilet satış )

+ Ticket Point E – Vaclavske namesti (Wenceslas Square) – ( Wenceslas Meydanı No: 23, Evropa Otelönünde – en yakın durak Mustek metro ist. )

Bu tur şirketi : 25 dilde ( Tr dahil ) rehberlik vermekte.. tekne gezisi için bilet satış ve kalkış noktaları yukarıdaki gibidir.

+ Prag için başka bir tur acentası – tur bilgileri ( info )..

 

Vlatava Nehir Tekne Gezileri ( Genel )

Tekne gezileri hakkında :

Vltava ve bitişiğindeki Čertovka kanalındaki tekne gezileri, benzeri gezilerin tekne hayranları tarafından düzenlendiği 19. Yüzyıla dayanan bir geleneğe dayanmaktadır. Botlarda seyahat ederken yanlarından geçtiğiniz ve sadece nehirden görülebilen önemli yerler ve anıtlar hakkında profesyonel rehberlerin anlatımlarını dinleyebilirsiniz. Ayrıca, Prag’ın ve Çek Cumhuriyeti’nin tarihi hakkında birçok şeyi rehberlerden öğrenebilirsiniz.

Tekne şirketi iki farklı çeşit tekneden oluşan bir filoya sahiptir. Bunlarda ilki, “Prag’ın Venedik’i” olarak bilinir ve tek barçadır; altı metre uzunluğunda, iki metre genişliğinde olup, on bir kişiye kadar taşıma kapasitesine sahiptir. Bu tekneler Vltava Gemicilerinin tekneleri ile aynı stilde inşa edilmiştir ve tasarımı oldukça basittir; bunlara aynı zamanda “Çıplak Tekne” (Naháč) de denir. Ağırlığının düşük olmasından dolayı, sığ sularda kolayca gider. İkinci tekne tipine “Vodouch” adı verilmektedir. 3 metre genişliğinde ve 10 metre uzunluğunda olan bu tekneler otuz iki yolcuya kadar taşıma kapasitesine sahiptir. “Çıplak Tekne”ye benzer şekilde bu teknelerin de altı düzdür. Bu teknelerin görünüşü ve ekipmanı çağın işçiliğini başarılı bir şekilde yansıtmakta ve on dokuzuncu yüzyılın sonlarında kullanılan teknelerdekilere benzerlik göstermektedir. Bu teknelerde verilecek olan içecekler gezi ücretine dahildir. Bunun yanında, bu tekne gezileri yılın her döneminde ve her hava koşulunda yapıldığından, üstü kapalı tekneler de kullanılabilmektedir.

Bu filonun gurur kaynağı ise kesinlikle Nepomuk olarak bilinen hızlı gezinti teknesidir. Bu tekne, diğerleri arasında bir mücevher gibi parlamaktadır. Bu gemi 1933 yılında Belçika’daki tersanelerde inşa edilmiştir ve oldukça ilginç bir geçmişe sahiptir. Gemi ilk başta Avrupa’nın birçok yerinde bir gezinti teknesi olarak hizmet vermiştir. İlk olarak 31.4 metre uzunluğunda yapılan geminin uzunluğu zamanla 38.5 metreye çıkmıştır. Seyir mekanizması da zamanla farklılaşmıştır. Tekne başlangıçta oldukça güçlü akıntılarda seyredebilmesine imkan veren çift pervaneli motor ile donatılmıştı. Daha sonra bu motor daha eski olan ve hala üzerinde bulunan 1929 model bir motorla değiştirilmiştir. Teknenin ismi bile sabit kalmamıştır – tekne tarih boyunca 3 isim değiştirmiştir. Ancak otuz yıldır teknemiz aziz Nepomuk’lu John’un adını taşımakta.

Nepomuk, Düsseldorf’a gitmeden önce 2012 yılında restoran olarak kullanılıyordu. Ancak daha sonra tekne Düsseldorf’ta onu satın alarak yeniden Çek Cumhuriyeti’ne getirmiş olan şu anki sahiplerinin dikkatini çekmiştir. Böylece tekne bir kez daha orijinal yapım amacına uygun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Tekne ile Mělník’e kadar gidebilir ve rota üzerindeki Labe’in güzel kırsal manzaralarının keyfini sürebilirsiniz. Bu hızlı gezinti teknesinin iç dekorasyonu oldukça rahat olmakla beraber, tasarımı göz alıcıdır.

Tekne rotası üzerinde 4 liman bulunmaktadır – bunlar Judita (yolcuların büyük çoğunluğu tekneye buradan binmektedir), Four Seasons, Mánes ve Čertovka limanlarıdır. Bu limanların hangisi sizin için uygunsa tekneye oradan binebilirsiniz. Merak etmeyin, hangi limandan binerseniz binin, rota üzerinde görmeniz gereken yerlerden hiçbirisini kaçırmayacaksınız.

Judita bu limanlardan en büyüğüdür ve bunun hemen yanında, Eski Şehir’in içerisinde, Křižovnické náměstí’nin altında Judith Köprüsünün kemeri bulunmaktadır. Čertovka limanı, Čertovka kanalının Vltava’ya doğru aktığı Lesser Meydanı içerisindeki Charles Köprüsü kemerinin altındadır. Teknenin gelmesini beklerken, Kampa değirmenindeki Velkopřevorský değirmen çarkını izleyebilirsiniz. Eğer tekneye Four Seasons’dan binerseniz, Vltava’dan tüm Charles Köprüsü’nün panaromik manzarasını izleyebilirsiniz. Bunu Platnéřská’dan görebilirsiniz. En son, ama yine de oldukça önemli bir liman da Mánes limanıdır. Bu liman Mánes Köprüsünün Lesser Meydanı yüzünde bulunmaktadır. Bu limanın yanında bir kumsal bulunur ve buradan Dvořákovo nábřeží ve Rudolfinum görülebilir.

İçecekler

Geziler esnasında içecek servisimiz ücretsizdir. Menümüzden 3 seçim yapabilirsiniz: Biraz veya alkolsüz bir içecek; dondurma veya kek; kahve/çay veya sıcak şarap.

Çalışma Saatleri

Bu tekne gezilerine isteğinize göre sabah, öğlen veya akşam çıkabilirsiniz. Tekneler günün her saati, saat başı geziye çıkmaktadır. KASIM – ŞUBAT ayları arasında 10:20 – 18:00; TEMMUZ – AĞUSTOS 10:30 – 23:00.

Gezi fiyatları – 2013

‘Vltavske Cluny’ teknesi: kapasite 11 kişi, gezi süresi: 40dakika
Fiyatlar: yetişkin 290 CZK, çocuk 145 CZK (90 – 140cm arası uzun), 90cm altındaki çocuklar ücretsiz
Kapalı bot, ‘Vodouch’: bot kapasitesi 32 kişi, gezi süresi: 45 dk.
Fiyatlar: yetişkin 290 CZK, çocuk 145 CZK (90 – 140cm arası uzun), 90cm altındaki çocuklar ücretsiz

** Online rezervasyon / web

** Nehir Gezisinde Akşam Yemeği( 3 saat ) :

Gemi akşam 7’de kalkar. Otelinizden akşam 6:20 ile 6:30 arasında alınırsınız.

Fiyata açık büfe akşam yemeği, aperatif ve canlı müzik dahildir.

NORMAK FİYAT kişi başı CZK 790 (€32). ÖZEL FIRSAT SADECE CZK 690 (€28) OTELDEN TEK TARAFLI TRANSFER ÜCRETSİZ.Online rezervasyon

Prag günün her saati oldukça güzel bir şehir olsa da, gece şehre ayrı bir güzellik katmaktadır. Güneş battıktan sonra, titrek ışıklar en iyi şehrin merkezinden geçen Vltava Nehri’nden görülebilen tarihi binaları aydınlatır. Prag nehir gezimizde Vltava nehrinden aşağı gidecek ve Charles Köprüsü, Lesser Town, St Nicholas Kilisesi, Prag Kalesi ve Ulusal Tiyatro gibi ünlü manzaraları göreceksiniz – üstelik bu sırada gemide yemeğin ve canlı müziğin keyfini çıkartacaksınız. Akşam yemeği hem sıcak hem de soğuk yemeklerde açık büfedir, bunun yanında gezi fiyatına ilk içecek de dahildir ( güncel bilgi-tıklayın )

Vlatava Bot gezileri :

** bir kaç acenta hizmeti götürmekte genelde benzer hizmet ve ücretler mevcut .. aşağıda bir iki örnek sunulmakta..sizlerde araştırın!..

Geziler nehir üzerinde özel teknelerle sağlanmakta ve hizmet anlayışında ortak noktaların dışında zaman zaman ücret ve seyir trafiğinde farklar olabilmekte.

 evdtour

Ücretler :2013 yılı içindir.. Güncel değerler için ilgili web sitelerine gidin!

Örnek . 1 )

+ Coffee Cruise on the Vltava / Kahve molalı tekne gezisi :

1 nisan – 31 ekim ( Yaz dönemi ) : saat 14_00 / 15_15 ; 15_45 / 17_00 –> 1 saat

1 kasım – 31 mart ( Kış dönemi ) : saat 14_15 / 15_00 –> 1 saat ( 22 – 25 aralık çalışmıyor )

Ücret : 370 Czk / 16 € , 12 yaş altı free , 12 -26 : 330czk

Dahil olanlar : kek & kahve + bus transfer ( bilet satış noktasından tekne kalkış yerine kadar )

Görülecekler : : Charles Bridge ‘den Štefánikův Bridge alanına kadar – Vlatava nehri

Bilet + transfer : Bus stop A noktası / Old Town Square (Staroměstské náměstí)

+ Vltava River Cruise with Lunch / Öğlen yemekli gezi :

yazın : saat : 11_30/ 14_00 –> 2 saat
kışın : hafta sonları ( mart ayı : + per -cuma ) : saat : 11_30/ 14_00 –> 2 saat

Ücret : 730 Czk / 31 € , 12-26 : 700 czk , 12 yaş altı free

Dahil olanlar : öğlen yemek + hoşgeldin içkisi + rehberli yürüyüş
Tur başlangıcı : Vyšehrad Castle alış ve ayni noktaya varış.

Bilet satış : Old Town Square (Staroměstské náměstí)

+ Dinner Cruise with Bus Tour / akşam yemekli tekne + otobüsle şehir gezisi:

yazın & kışın : saat 18_30 / 22_00 — > 3 saat

Ücret : 1100 Czk / 46 € , 12 – 2 6 : 1000 czk , 4-12yaş : 900 Czk , 4 yaş altı : free
Dahil olanlar : akşam yemek + canlı müzik + bus transfer + hoş geldin içki + rehberlik
Gezi alanı : Eski şehir merk. buluşma ve rehberli + bus. şehir gezisi sonrası tekne gezisi..
Görülecekler : Štefánikův ve Barrandovský bridges arasında Vlatava nehir gezisi
Bilet satış : Old Town Square (Staroměstské náměstí)

+ Dinner Cruise / akşam yemekli tekne gezisi :

yazın : saat 19_30 / 22_00 –> 2 saat ( kışın : Servis yok )

Ücret : 850 Czk / 36 € , 4 – 12 : 800 Czk , 4 yaş altı : 700 Czk
Dahil olanlar : akşam yemekli tekne + hoşgeldin içeceği + yürüme
Tur başlangıcı : eski şehir mey.da buluşma ve rehberli yürüyüş , sonra tekne

Menü ( yemek ) İçeriği ; Açık büfe soğuk & sıcak yemekler + meyve & tatlı
** yemekte içecekler ücretli :Alkolsüz 50 , 1 kadeh şarap / 80 czk ,bira : 50 – 60 czk,teknede nakit kabul edilmekte. Teknede Wc var , sigara içmek yasak, kışın korumalı ve sıcak – yazı klimalı, en az 4 kişilik masalarda yemek yenmekte..

** Tekne turları için genelde buluşma noktası metro istasyonu Staroměstská ‘e yürüyerek 5 dakika yürüme mesafesinde, şehir merkezinde ise Old Town Square (Staromestske namesti) dır,

Yemekli tekne gezilerinde görülecekler :
Prague Castle, Charles Bridge, Rudolfinum Concert Hall, National Theatre, Petřín Hill with its “Eiffel Tower”, the seat of the Czech government, the Dancing House, Vyšehrad Castle , ve diğerleri ..

online bilgi & bilet : tıklayın

Örnek . 2 )

Prague Steamboat Companyweb

Adres : Rašínovo nábřeží 68 – 120 00 , Praha 2 / Jiráskův Bridge yanı ; Tel: +420 224 931 013

+ Big river cruise / Büyük tur :

yazın ( nisan – kasım ) –> her gün , kalkış saat 15_30 , 17_00 / kışın ( kasım -mart ) –> her gün kalkış saat 16_00 , 17_00/ süre 90 dk. Ücret :Tam : 290 , 3-12 yaş : 140 czk

+ Small river cruise / Küçük tur :

yazın , kalkış saat 11-14-16-17-18 , kış Yok . Tur Střelecký ostrov dan başlar , Vyšehrad ta sonlanır.Ücret : tam : 190 , 3 – 12 yaş ; 90 czk , süre 1 saat

+ River Cruise with cake and a drink / aperatif yiyecekli tur :

içecek & tatlı – kek ikramlı , 90 dk. süreli olup yazları : kalkış saat 15_30 , 17_00 ; kış : kalkış saat 16_00 , 17_00
Tur : Vyšehrad başlar tarihi şehir ile Čechův Bridge de sonlanır.Ücret tam : 360 , 3-12 yaş : 190 czk

+ Lunch Cruise / öğlen yemekli tur:

2 saat süreli öğlen yemekli. Ücret tam : 790 czk, 3- 12 yaş :500 czk . Kalkış saat 12 . Hareket / varış : Rašinovo Quay yada Čechův bridge iniş

+ Dinner Cruise / Akşam yemekli tur :

3 saat süreli , yemekli + müzikli . Kalkış saat 09 _00 , Ücret :tam 890 , öğrenci : 500 czk.

+ River Cruise from Kampa Island / Kampa ada gezili :

1 saatlik gezi Charles köp. başlar tarihi prag şehrinde biter. Ücret : tam 220 , öğrenci 110 czk

+ River Cruises to Prague Zoo / Hayvanat bahçe gezili tur :

Gezi Rasinovo Rıhtımdan başlar Hayvanat bahçesinde sonlanır 75 dk. süreli ( bahçeye kadar ) yaz : 9 -12-15_30
Ücret Tam : 150 , öğrenci 80 czk

+ Disco Boats :

ortalama 100 czk ( içecekler hariç ) gece geç saatler kadar..

Bir başka nehir gezi turu :

EVD – Prague Boats : Link. 1 / Link. 2

Adres; Dvořák Embankment (Dvořákovo nábřeží) – Hotel Intercontinental yanı , Čechův Bridge (Čechův most) köprüsü altında..Tel: + 420 224 810 030 , + 420 224 810 030 , GSM: + 420 605 700 007

EVD Boats , Kalkış & bilet noktası :

Evdpargboat

*** Diğer tur acenta bilgileri için —-> tıklayın link 1 , tıklayın link 2

** Tekne gezileri bilgi linkleri / 1 2 

Tekne gezisinden çok fazla beklentiniz olmayacak ise benim önerim Prag Bot işletmesi olacak ( WEB ), Diğer tüm gezi ücret ve bilgilerine buradan ulaşın.. Acenta ; Josefov – Cechuv köprüsü başında , Prag Otel İntercontinental’in hemen yanı başındadır.Ve Köprü altında , iskelelerden yolculuk başlamakta ve sonlanmaktadır.Tercihinize göre ücretler Tam : 250 – 2500 Czk arasında değişir..

Vlatava nehir / tekne gezimizden bir kaç fotoğraf :

Not –> Fotoğraftaki yapılar hakkında..

+ CZECH REPUBLIC GOVERMENT OFFICE – THE STRAKA ACADEMY ( Çek Cumhuriyeti Hükümet binası – Başbakanlık  – web

Straka_Academy_Czech_Cabinet

Address:
Nábřeží Edvarda Beneše 4/128
Praha 1 – Malá Strana
Tram: 8, 12, 51, 56 – Malostranská
Bus: l3 – Malostranská
Subway (Underground, Metro – Line A, Malostranská station

 

+ Czech Ministry of Industry and Trade / Çek Sanayi ve Ticaret Bakanlığı

Adres: Na Františku 1039/32, 110 00 Praha , Tram : 5 – 8 – 24 – 26 – 51 – 54 – 91 ( Dlouhá třída ) , Metro – B ( Náměstí Republiky ) , Bus 207 – Nemocnice Na Františku

 

+ Ostrov Štvanice : Vlatava nehrinde bir adacık..Hidro elektrik santrali burada bulunmakta ( Prag’ın caddelerini aydınlatan enerji buradan sağlanmakta imiş ? )

Bir başka gezi alternatifi, meraklılarına……

+ Prag’ı uçak & helikopter yada balon ile yukarıdan gezin ( web )

 

PRAG ’ I YÜRÜYEREK GEZMEK ;

Prag güzel yürüme olanaklarını sunan bir şehirdir.Şehir merkezi sokaklarının çoğu trafiğe kapalıdır. Pragta önerilen 3 ayrı yürüyüş güzergahı vardır..

1– Kral yolundan yürüyüş :

Eski şehrin eteklerindeki Barut kalesinden başlayıp , Karel köprüsünüde içeren ve Prag kalesinde Aziz Vitus Katedraline kadar şehir ana arterlerini izleyen yürüyüş ( Bu güzergah Bohemyalı kralların izlediği Taç giyme Yoludur )

Hareket noktası –> Namesti Republiky

Yol –> yaklaşık 2.5 km , 90 dk.

Ulaşım –> Metro B ile Namesti Republiky ye gidin, geziye başlayın .

Dönüş –> Hradcany’den tram no.22 ile şehre dönün

Not –> gezi alanında Cafeler ! , Mola zamanı < U Zlateho hada , Altın Yılan cafe >

Yürüme Güzergahı :

 kralyoluyurumemap

2 – Petrin parkı Yürüyüşü :

Prag’ın en güzel ve sakin parkında yürümek.

Hareket noktası –> Smichov daki Namesti Kinskych

Yol –> yaklaşık 2.7 km , 2 saat

Ulaşım –> Metro B – Andel ile başlangıç noktasına varış , yada : < tram no . 6-9-12 ile Kinsky meydanı >

Yürüme Güzergahı :

petrinparkyurumemap

3 – Vysehrad Yürüyüşü :

Bu alanda ünlülerin mezar ziyaretide yapılır.Vysehrad’dan Vlatava ve Prag kalesinin manzarasını kaçırmayın.

Hareket noktası –> Vysehrad metrosu ( C )

Yol –> Yaklaşık 1.5 km , 1 saat

Ulaşım –> Vysehrad metrosu ile gezi başlar

Dönüş –> tram no.17 ile şehre geri dönülür.

Yürüme Güzergahı :

Vysehradyurumemap

 

 

– Sayfa Başına Dön –

– Prag Gezi Notları ; Ana Klasöre dön –

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*