Prag , yakın bölgeler (Karlovy vary,Kutna Hora,Terezin Memorial.. )

 
 

PRAG YAKIN BÖLGELER & PRAG ŞEHİR MERKEZİ DIŞI GÖRÜLECEKLER

 

Prag’da Kale ve Eskişehir trafiği ( turist ) oldukça yoğundur.Şehir dışı buna alternatif olabilir.
Şehir dışındaki bazı alanlara metro , tramvay ve hatta yürüyerek ulaşmak mümkündür.Daha uzaklarda Troja’daki büyük sarayı, Eski Zbraslav manastırını ( Ulusal müzenin Asya sanatı kolleksiyonu ) gezebiliriz.
Yine günlük gezilerle Marienbad ve Karlsbad / Karlovy vary  ( kaplıca bölgesi ) gezilebilir.

      Prag yakın bölgeler haritası

sehirdısımap

 

PRAG ŞEHİR MERKEZİNE YAKIN BÖLGELER 

 

1 – Mozart Müzesi / Bertramka :

mozartmüze

Bölge Mozartova 169
Ulaşım : Metro line B – sarı hat < Andel >
Tramvay ( Tram no. ) 4 – 7 – 9
Ziyaret : hergün , saat 09/17

Merkeze uzak olmakla beraber bu ev, 17 yy da çiftlik evi iken sonra villa eve dönüştürülmüştür.Mozart , Don giovanni eserini burada çalışmıştır.Yazları resitaller verilen bu müzede sanatçıya ait sergi bulunur.

2 – Olsany Mezarlığı / Olsanske Hrbitovy :

olsany mezar

Bölge : Vinohrdadska 153
Ulaşım : Metro line A < Zelivskeho >
Tramvay ( Tram no. ) 11 – 16 – 19 – 26

3 – Zizkov :

vitkov_zizka

Bölge : Jiriho z podebrad , Zelivskeho
Ulaşım : Metro line A < Zelivskeho >
Bus . 133 -168 -207

4 – Letna Parkı / Letenske sady :

* Letna parktan Vltava & köprüler

Letnaparktan vltava

Bölge : Na porici 52 , Adres:  Letenské sady, Praha 7
Ulaşım : Metro line A < Malostranska , Hradcanska > , Tram . 1 – 8 -18 -22 -25 -26

Vlatava nehrine yamaçtan bakan bu kark dinlenmek amaçlı en iyi alanlardan biridir.Stalin’in büyük bir anıtının bulunduğu ( 1955 yapım tarihli anıt 1962 havaya uçurulmuştur ) parkta atlı karınca ve eğlence mekanları , restoranlar bulunur.

Letna Park’ta ( Hanavasky pavilion restoran ) , Prag manzaralı güzel bir yemek yiyebilirsiniz ( $$$)..

 

5 – Ulusal teknik Müze / Narodni technicke muzeum :

narodni-techniicke-muzeum

Bölge : Kostelni 42
Ulaşım : Tram . 1 – 8 -25 -26
Ziyaret : Salı – Pazar / 9 -17

6 – Ticaret Fuarı sarayı / Veletrzni Palac :

ticaretfuarsarayı

Bölge : Veletrzni Palac , Dukelsky hrdinu 47
Ulaşım : Metro C < Vltavska > , Tram . 5 – 12 – 17
Ziyaret : Salı – Pazar / 9 -17

7 – Sergi Alanı & Stromovka Parkı & Holešovice/ Vystaviste a Stromovka :

Bölge :
Ulaşım : Tram . 1-8-25-26
Ziyaret : her gün / 10 – 23

1890 larda yapılan sergi alanı günümüzde de ticari fuarlar , sanat ve sportif faaliyetler için kullanılmaktadır.İçinde yer alan Lunapark alanı ile ayni zamanda eğlence merkezidir.Sergi alanının batısında yer alan büyük bir park vardır.Stromovka , ağaçlık yer anlamına gelmektedir.Bölgede Karel köprüsünde de yer alan orjinal heykellerin bulunduğu Yazıtlar galerisi gezilmeye değerdir. Eğer Prag için nostaljik tramvaya binmek isterseniz kalkış durağı bu alanda bulunacaktır (hafta içi) , unutmayın!..

8 – Troja sarayı / Trojsky Zamek :

trojasaray

Bölge : U trojskeho zamku 1 – praha 7
Ulaşım : Metro C < N. Holesovice > , bus .112
Ziyaret : Salı –paz. / 10 – 17

9 – Hayvanat bahçesi / Zoologicka Zahrada :

zoo

Bölge : U trojskeho zamku 1 – praha 7
Ulaşım : Metro C < N. Holesovice > , bus .112
Ziyaret : her gün / 09-19

10 – Brenov Manastırı / Brenovsky Klaster :

brenovmanastır

Bölge : Marketska
Ulaşım : Tram no 8 – 22

11 – Beyaz dağ ve Yıldız av köşkü / Bila Hora A Hvezda :

bayazdağ

Bölge :
Ulaşım : Tram no 8 – 22

12 – Zbraslav Manastırı / Zbraslavsky Klaster :

zbraslavmanastır

Bölge : Zbraslav Ke Krnovu
Ulaşım : Bus. 129 -240 -241 -243 -255
Ziyaret : Salı – Pazar / 10 -18

 

PRAG ŞEHİR DIŞI 

Prag şehir dışının ilgi çeken yerlerinden biriside Bohemyanın ortaçağ kaleleridir.Bu bölgelere düzenli olarak turlar bulunur.

 

1 – Veltrusy Şatosu / Veltrusky Zamek  :

Pragın 20 km. kuzeyi.Smichov’dan Kralupy nad Vltavou’ya trenle , sonra otobüsle yolculuk..

 Veltruskyzamek

 

2 – Karlstein Kalesi / Karlstejn :

Karlštejn 172, 267 18 Karlštejn, Çek Cumhuriyeti

Prag’ın 25 km. güney batısı. Smichov’dan Karlstejn ‘a ( kaleden 1.5 km ) trenle yada Andel’den Karlstejn ‘a ( kaleden 1 km ).

 karlstejn

 

3 – Konopiste kalesi :

Konopiště 1, 256 01 Benešov, Çek Cumhuriyeti

Prag’ın 40 km. güney doğusu. Hlavni Nadrazi’den Benesov’a trenle, sonra otobüs yolculuğu..Özellikle çocuklar için güzel bir mekan..Canlı ayıların bulunduğu büyük bir bahçe ve manzara ( bilgi için ) p.tesi hariç nisan – kasım hergün kale ziyarete açıktır.

konopiste

 

4 – Krivoklat Kalesi :

Křivoklát 93, 270 23 Křivoklát, Çek Cumhuriyeti

Prag’ın 45 km. batısı. Smichov’dan Krivoklat’a ( kaleden 1 km ) tren yada , Andel’den otobüsle..

krivoklat

 

5 – Kutna Hora , video :

Kutna Hora

              Bone Church

Kutna-Horaph1

Prag’ın yaklaşık 70 km doğusunda yer alan bu Ortaçağ kasabası UNESCO Dünya Tarih Mirası listesindedir. Bir yerleşim yeri olarak tarihi daha eskilere dayansa da kasabanın önem kazanması 13. yüzyıla, bölgede gümüş madenciliğinin başladığı döneme rastlar. O dönemlerde Avrupa’nın toplam gümüş üretiminin 3′te 1′i Kutná Hora’dan sağlanıyormuş. Gümüş madenciliğinin bölgeye getirdiği zenginik, bir dönem Kutna Hora’yı ekonomik, kültürel ve politik anlamda Prag ile yarışır hale getirmiş. 16. yüzyılda gümüş madenciliğinin durması kasabanın güç kaybetmesine neden olmuş.

Gotik, Rönesans ve Barok mimariye sahip, bu iyi korunmuş Ortaçağ kasabasında görmeye değer birçok yapıya rastlayacaksınız. Şüphesiz bunlar içinde en ilgi çekici olanı, Kutná Hora’ya 2 km uzaklıkta bulunan Sedlec Köyü’ndeki Kostnice Ossuary (Kemik Kilise / Bone Church). Bu ürpertici kilisenin içi, veba kurbanı40.000 insanın kemikleriyle dekore edilmiş.

Bilgi notu :Sedleč Ossuary’nin ‘Kemik Kilisesi’ Kutná Hora şehir merkezinin dışında yapılmıştır, eğer trenle varırsanız, Kutná Hora’nın ana tren istasyonundan (yetişkin/mtiyazlı 50/30 CZK; 8:00’dan 18:00’a kadar açık Nisan-Eylül; 9:00’dan-öğle & 13:00-15:00 Mart & Ekim, 9:00-öğle & 13:00-16:00 Kasım-Şubat) güneye 800m yürüyüş mesafesindedir. Shcwarzenberg ailesi 1870 yılında Sedleč Manastırı’nı aldığında yerli bir oyma sanatçısının yüzyıllardır mahzende stoklanmış kemiklerle yaratıcı olmasına izin verdiler. Fakat bu küçük bir kemik yığınını hafife almak değildi, sayıları 40.000’den az olmayan insanın kalıntılarıydı. Sonuç çarpıcıydı.- Ortada insan bedenindeki her kemikten en az bir tane içeren büyük bir avize sallanırken kafataslarından ve uyluk kemiklerinden çelenkler Addams Ailesi Yılbaşı dekorasyonları gibi kubbeli tavandan sarkıtılmaktadır. Şapelin her köşesinde yığılmış kemiklerden oluşan dört dev piramit yerleşmiştir, kemikten yapılmış haçlar, ayinde kullanılan kadehler ve kutbal ekmek kabı sunağı bezemektedir. Hatta Schwarzenberg kemiklerden yapılmış arması bile vardır – Osmanlı’nın başında gözlerini ? gagalayan kuzgunun Schwarzenberg ailesinin dehşet verici bir motifi olduğunu not edin.

Kutná Hora’da görülmesi gereken diğer yerlerden bazıları:

•Cathedral of Our Lady (Chrám Nanebevzetí Pany Marie)
•St. Barbara Church (Kostel Svaté Barbory)
•Sedlec Ossuary (Kostnice Sedlec)
•Church of St. James (Kostel sv. Jakuba)
•Church of St. John Nepomuk (Kostel sv. Jana Nepomuckého)
•Church of Ursuline Convent (Kostel Kláštera Voršilek)
•Jesuit College (Jezuitská kolej)
•Italian Court (Vlašský dvůr)
•Marian column (Morový sloup)

Nerede Yemeli : Pivnice Dačický (Adres: Rakova 8; ana yemekler 110-250CZK; Açık11:00-23:00) Etli hamur yiyebileceğiniz ve beş fıçı Pilsner Urquell, Budvar ve Primátor köpüklü birasından seçebileceğiniz bu eski moda, ahşap bölmeli Bohem bira salonunda bıyıklarınıza biraz köpük bulaştırın.

Ulaşım : Kutná Hora’ya otobüs veya trenle** günü birlik gitmek mümkün. 104 Çek Kronu (4 Euro) karşılığında, Prag’da “Hlavni nadrazi”den ayrılan trenlere binip yaklaşık 1 saat sürecek yolculuğun sonunda “Kutná Hora město” durağına ulaşabilirsiniz. İndiğinizde merkeze varabilmeniz için kısa bir yürüyüş yapmanız gerekecek. Yada buradan aktarmalı 25 czk verip,1 yada 7 no.lu otobüsle 5 dk. da ulaşın.Diğer bir seçenek de “Kutná Hora hl.n.” durağında inmek. Burası Sedlec’te bulunan Kemik Kilise’ye 10 dakika yürüme mesafesinde bulunur. Kemik Kilise ile Kutná Hora arası yürümek için biraz uzun bir yol. Bu yolu yerel otobüs veya trenlerle hızlıca ve ucuza gidebilirsiniz.

Florenc Terminali’nden kalkan otobüslerle de 140 Çek Kronu (yaklaşık 5.5 Euro) karşılığında 1 – 1 buçuk saatte Kutná Hora’ya varmanız mümkün. Florenc Terminali’ne metroyla B ve C hatlarındaki Florenc durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Prag’dan Kutná Hora’ya günübirlik turlar da mevcut. Bu turların fiyatları 40 Euro civarında…

Kutná Hora, küçük bir kasaba ve bu sebep ile konaklama olanakları sınırlı. Kutná Hora ‘da konaklayabileceğiniz 16 adet otel bulunuyor.

* Kaynak : tr.holiguide.com

 

6 – Karlsbad / Karlovy vary , video :

karlovy

Prag’ın 130 km Batı’sında yer alan Karlovy Vary bir kaplıca şehri. Zaten adı da buradan geliyor: “Karl’ın Banyosu (Charles’ Bath)”… Kaplıcaları kadar mimarisi ve doğasıyla da ilgi çeken şehir 1370 yılında, daha önceleri burayı av bölgesi olarak kullanan IV. Charles tarafından kurulmuş. Bir kış günü kral, geyik avındayken buradaki kaplıcaları farkeder ve buraya bir şehir kurulmasını emreder.

Nazım Hikmet, Karl Marx, Mozart, Beethoven, Freud vede M.Kemal Atatürk bu şehri ziyaret etmiş ünlü isimlerden sadece birkaçı… Atatürk 1918 yılında geçirdiği bir rahatsızlığın ardından doktor tavsiyesiyle Karlovy Vary’ye gelir ve burada Karlsbad Plaza adlı otelde kalır. Atatürk’ün kaldığı oda daha sonra küçük bir müzeye dönüştürülmüş. Kentte ayrıca Karl Marx adına da bir anıt bulunmaktadır.

Karlovy Vary’nin ziyaretçi sayısını artmasına sebep olan diğer bir etken ise; her yılın Ağustos ayında düzenlenen Karvlovy Vary Uluslararası Film Festivali.

Karlovy Vary’de görmeniz gereken yerlerden bazıları:

•St Peter ve Paul Ortodoks Kilisesi
•St Lucas Kilisesi
•Jan Becher Müzesi
•Diana Lookout Tower (Diana Gözetleme Kulesi) – Funiküler ile ulaşın!
•Karlovy Vary Müzesi

Kenti ikiye bölen nehirin iki yakası rengaren eski evler ve nehir üzerinde köprülerle şekillenmekte.
Termal suyu dışında < en ünlüsü Vřídlo >, içinde % 38 alkol olan likör tarzı içeceği ( halk eskiden ağrı kesici olarak kullanırmış ) olan Becherovka denilen bir içkisi de meşhur.

Yine ; Bohemia kristali, porseleni ve granad adlı taşı ile beraber ince kağıt helvalarıyla da ünlüdür.

Karlovy Vary’de gezilecek yerler

Etrafta kolayca yürüyerek gezilebilir, sadece sizi Termal Kaynak, Bölge Müzesi, Mill Colonnade, Grand Otel Pupp ve bir çok butik, hediye dükkanı, kafe ve restoranlar gibi ilgi alanlarına götüren kanalın patikasını takip edin.

Cam eşya Moser glass ; Karlovy Vary, Kpt. Jaroše 19, web , Sergi, tarihi teşhirler, cam eşya yapım araçları, madalyalar, süsler bunun yanı sıra tarihi belgeler, fotoğraflar, tasarım örnekleri ve tarihi reklam materyallerinin kataloglarını içermektedir. Müzenin diğer bölümü Moser’ın eşyalarını sağladığı hükümdarlar ve ünlülere adanmıştır. Tüplere üfleyen adamlar ve yüzü kıpkırmızı Çek, İngiliz, Alman ya da Rus erkekler. Çok etkileyici ve bir kış gezisi olarak ısınmak için mükemmel bir fikir. Müze Ptesi-Cuma 8:00-17:30, Ctesi 9:00-15:00 arası açık cam eşyalar için giriş 50 CZK, müzeye giriş ücretsiz.

Jan Becher Müzesi, Karlovy Vary, T.G. Masaryka 57 – web .Bitki karışımı çuvallarının alkolde ıslatılmasıyla yapılan bu olağandışı Çek spesyalini yaptıkları ve daha sonra ürünü yıllanması için devasa meşe varillere transfer ettikleri fabrikayı turlayın. Açık: 9:00-17:00 Giriş: 100 CZK.

Grandhotel Pupp. Çok güzel olan Grandotel Pupp kesinlikle bir ziyarete değer. Bu otel, Karlovy Vary’de bulunan Mírové Meydanı üzerinde bulunan tiyatro binasından çok da uzakta değildir. 1895’te inşa edildiğinden sonra arada yeniden yapılmıştır ve sahipleri asıl birleştirmeyi yürüttükleri zamanda misafirleri için rahatlık ve lüks sağlamak üzere düzenlenmiştir. Otel ayrıca Karlovy Vary film festivalinin yıldızlarını ağırlamaktadır ve James Bond’un “Casino Poyale” filminde önemli bir rol oynamıştır. web

Şato Tepesi – Şato Hamamı bina kompleksi ile birlikte geliştirilmiş ve birleştirilmiştir. Yapısı mimar Ohmann tarafından tasarlanmıştır. Binanın mimarisi, çok sayıda Art Nouveau öğe ve süs eşyası ile Eklektizmden etkilenmiştir.

Diana gözcü noktasına teleferik, tüm şehrin ve etrafın 360 derecelik heyecan verici bir manzarasının tadını çıkarın.

Aziz Peter ve Aziz Paul’un Rus Ortodoks Kilisesi, Moskova Ostankino’daki katedralle aynı stilde inşa edilmiştir.

Belediye Tiyatrosu, mimarlar Fellner ve Helmer tarafından tasarlanan tüm binalardan sadece biridir.

Karlovy Vary’ye Nasıl Gidilir?

Karlovy Vary’de iki tane tren istasyonu bulunmakta. Bunlardan biri, hemen otobüs terminalinin yanında olan Dolní Nádraží. Diğeri ise şehir merkezinin kuzeyinde yer alan ve merkeze 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Horní Nádraží. Bu istasyona 11,12, 13 numaralı otobüslerle de ulaşım mümkün. Prag’da “Hlavni nadrazi”den ayrılan trenlere binip 3 saatten fazla sürecek yolculuğun sonunda Horní Nádraží’ye ulaşabilirsiniz. Bu yolculuğun bedeli 316 Çek Kronu (yaklaşık 12 Euro).

Diğer bir seçenek de Karlovy Vary’ye Florenc Terminali’nden saat başı kalkan otobüslerle gitmek. Otobüsle yolculuk hem daha ucuz hem de daha hızlı.Yol üzerinde Dejvicka İstasyonu’nda ve havalanında ödeme talep edilmektedir. Yolculuk süresi 2 saat 15 dakikadır (trafik olduğunda 2.5 saat)(130 – 150 czk ).

Tabi ki Prag’dan günübirlik bir tur ayarlayıp Karlovy Vary’ye gitmek de mümkün. Kişi başı ortalama 60 Euro tutarındaki turların süresi yaklaşık 10 saat.

Detaylı ulaşım bilgisi – 2014 :

A ) Tren ile :
En iyi ve en kolay ulaşım seçeneği trendir.Prag’taki Hlavni nadrazi – hl.n. ( Prague Main Railway Station / Prag Ana Tren İstasyonu ) üzerinden yolculuk başlar.Tren Karlovy Vary için doğrudan bir bağlantı aracıdır.Tren yaklaşık 3,5 saat yol alır. 236 km. lik demir yolu ; Ücret : 316 CZK tam bilet ücretidir < 2 kişi üzeri gruplara , 15 yaş altına , gidiş dönüşe indirimi var ! >

Prague Main Railway Station / Prag Ana Tren İstasyonu nerededir?

Adres: Wilsonova 8 , 120 00 Praha , CZ
Açık: her gün , 03:25-00:35
Tel: +420 224 214 886, +420 224 217 948
Günlük valiz emaneti : 2 € / 50 CZK
Bilet : Ana tren istasyonundan gişelerden ..

Ana istasyona – Main Railway Station – Ulaşım seçenekleri :

• Hlavní Nádraží, Metro line C ( red ) inin..
• Railway station Praha Holešovice ( 2. Büyük tren istasyonu – Uluslar arası trenler < Almanya vs. > buradan kalkar ) Holesovice metro ve tren istasyonundan 2 istasyon sonradır ( Metro C )
• Tram no. 5 – 9 – 26 , ana tren istasyonu ( Main Railway Station ) yakınından geçer
• Hava alanından direk bağlantı ile ( airport express bus ) ana istasyona ulaşılabılir..

B ) Otobüs ile ;

Daha hızlı ve ucuz seçenektir.Saat başı kalkar – içecek servisi ücretsiz. Rahat bir yolculuk sunar..145 km. lik kara yolu : yaklaşık 2 saat .. 150 CZK tam bilet ücretlidir.

Kalkış : Florenc otobüs terminali ( Uluslar arsı otobüsler buradan kalkmakta )
Adres: Krizikova 6, Praha 8
Florenc (B / C hatları kesişim) metro istasyonu yanı
Platform 99 ‘dan hareketle..Son durak ( Karlovy Vary bus terminal )

Otobüs şirketleri : Student Agency ve Asiana ( <– link verirler ! tıklayın )

Online bilet.1

Online bilet.2

Not : Otobüs yolculuğu daha kısa sürse bile, tren tercihiniz yol boyu tablo gibi manzaraları fotoğraflamanız açısından imkan sunacaktır..Yazın otobüs biletini erkenden alın!

Karlvy Vary ‘de konaklayabileceğiniz irili ufaklı 150 civarında otel bulunuyor.

Karlovy Vary info ;

Hostel / tıkla

Otel / tıkla

 

7- Marienbad / Marianske Lazne :

marienbad

Prag’ın 170 km. batısı ..

 

8 – Terezin Memorial – Theresienstadt , video ;

terezin

Terezin, 18.yyın sonunda Prusya’ya karşı krallığın korunması için orduya ait pratik zekalı bir büyük hisar sistemi aslen İmparator II. Joseph tarafından inşa edilmiş eski garnizon kasabası tamamen değiştirilmiş ve II. Dünya Savaşı sırasında bir Yahudi Getto’su haline dönüştürülmüştür (ve son varış noktaları Nazi’lerin Auschwitz toplama kampı olan Yahudiler için bir geçiş kampı olarak kullanıldı). Savaşın sonuna kadar 150.000 Yahudi Terezin’den geçmiş ve diğer 35.000’i hastalıktan ve açlıktan ölmüştür. Aynı zamanda Almanlar, Kızıl Haç ziyaretçilerini bunun gelişen bir kültürel ve ticari merkez olduğuna ikna ederek Terezin’i saptırılmış propaganda amaçlarıyla kullanmışlardır. Şimdi Terezin, binlerce Yahudi’nin öldüğü İkinci Dünya Savaşı’nın karanlık geçmişini anımsamaktadır.

Bölge 24 -26 aralık , 1 ocak hariç her gün açıktır..( 2014 güncel ).

Terezin Anıtında Görülecek Yerler

Yerden, duvarların labirentinin düz orantısı ve Ana Hisarı çevreleyen hendeklerin (Hlavní pevnost) derinliğini ölçmek imkansızdır- temel olarak kasaba aslında onun içinde olduğunundan. Aslında otobüs ya da araba ile ilk vardığınızda merkezi meydanın diğer yüzlerce eski kasaba merkezinden farklı görünmediğini düşünmeye bırakılabilirsiniz. Getto Müze’sinde hava fotoğrafına bir göz atın ya da küçük hisara kadar duvarları geçerek yürüyüş yapın, ancak oldukça farklı bir resim doğacaktır. Ana hisarın kalbinde düzenli sokak ağları Terezin kasabasını oluşturmaktadır. Bodur, 19.yy Diriliş Kilisesi, kemerli eski Kumandan’ın ofisi, meydandaki neoklasik yönetim binası ve korkunç sırlarıyla etrafı çevreleyen ev ağları haricinde bakılası az şey vardır. Meydanın güneyinde mahkumlar tarafından inşa edilmiş, bu yolla diğer mahkumların buraya vardığı ve burada öldüğü anonim uzanan trenyolu vardır. Burada temel görülecek yer iki dalı olan Getto Müzesi’dir (yetişkin/çocuk 160/140 CZK; Açık: 09:00-18:00 Nisan-Ekim 17:30 Kasım,Mart). Ana dal, şaşırtıcı ve çağrışımcı etki için dönemin antikalarını kullanarak Nazismin yükselişi ve Terezin Getto’sunda hayatı araştırmaktadır. 19.yy’da yerel okula ev sahipliği yapmak için dikilen müze binası daha sonra Naziler tarafından kampın 10-15 yaşları arası erkek çocuklarını barındırmak için kullanılmıştır. Bu çocuklar tarafından yapılan zor unutulan imajlar hala duvarları süslemektedir. Daha yeni bir dal, eskiden Yahudi ‘belediyesi’ olarak hizmet vermiş Magdeburg Barracks (Magdeburská kasárna)’ya ev sahipliği yapmıştır. Burada yeniden inşa edilmiş yurdu ziyaret edebilir ve olağandışı zengin kültürel hayatın sergilerine bakabilirsiniz; bir şekilde korkunun perdesine karşı büyümüş olan –müzik-tiyatro, güzel sanatlar ve edebiyat. Ayrıca Bohušovická brána’nın hemen dışında, ana meydanın 750 metre güneyinde Yahudi mezarlığındaki tatsız Krematoryum’da küçük bir sergi vardır (Krematoryum 10:00-18:00 Pazar-Cuma Nisan-Ekim 16:00’a kadar Pazar-Cuma Kasım-Mart). Getto Müzesi yardım sunmak üzere, iyi bir çok dilli kendi klavuzluk eden broşür, satış için geniş kitap seçenekleri ve rehberlere (bazıları gettodan kurtulanlardır) sahiptir. Küçük Hisara kendi kendine kılavuzluk eden bir tur yapabilirsiniz (Malá pevnost; yetişkin/çocuk 160/130CZK; Açık 8:00-18:00 Nisan-Ekim, 16:30’a kadar Kas-Mart). Daha tehditkar bir yerleşim icat etmek zor olurdu ve bu sadece hisarın geniş boyutlarını tamamen takdir etmeye başladığınız duvarların altında sonsuz görünen tünellerin içinde dolaşırken olur. Nazilerin alaycı toplama kampı sloganı Arbeit Macht Frei (‘Çalışmak Sizi Özgürleştirir’) giriş kapısının üzerinde asılıdır. Hisarın önünde , Nazi’lerin toplu mezarlarından çıkarılmış olanlar için 1945’te yapılmış Ulusal Mezarlık vardır.

Giriş: Hem Getto Müzesi hem de Küçük Hisar için kombine bilet 200/150 CZK.

Terezín’den sadece birkaç km uzaklıktaki Litoměřice kasabası ayrıca ziyaret etmeye değerdir. Şarabıyla bilinen, River Labe’de bulunan en eski Çek kasabalarından biridir.

Prag’dan buraya ulaşmak nasıl?

Terezin, Prag’dan 60 km kuzeyde ya da Litomerice’den sadece 8 km uzaklıkta bulunmaktadır. Dresten güzergahındadır. Ohře Nehri, bu kasabayı iki parçaya böler ( Büyük ve küçük kaleler ).

İpucu: Buraya Online bir günübirlik gezi rezerve edin.Online katalog ve tarifelerde arama yaparken ; Terezín ( LT ) olarak arayınız !

Otobüsle: Florenc istasyonundan (Limomerice yönü; her gün altı otobüs), biletler 75 CZK tutmaktadır.

Arabayla: Dresden’e doğru Prag’ın kuzey dışına doğru ana otoyol E55 üzerinde sürün. Terezin çıkışı işaretlerini arayın.

Açılış saatleri: Nisan—Ekim her gün 9:00-18:00; Kasım—Mart her gün 9:00-17.30.

Ulaşım detayı :

Prag ana otobüs istasyonu olan Florenc’ tan , 16 ve 17. platformlardan kalkan bus no.10 ile ulaşım mümkündür.En iyisi Nadrazi Holesovice tren istasyonu yanında ( metro hat C ile buraya gelebilirsiniz ) yer alan 7 numaralı otobüs istasyonundan kalkan otobüsler ( küçük ) ile ulaşım mümkündür ( Eski şehrin Vlatava nehir karşısında )

( Saat başı haraket ile – saat 18-20′ e kadar )( Prague – Terezin Mala Pevnost bus line )..

Terezin için ilk durak ; küçük kale girişi oto park alanıdır. 2. durak ise ; terezin ana meydanın da turist info. yakınındadır ( Getto Müzesi yanında ) .Dönüş için her saat başı , saat 17′ e kadar araç bulabilirsiniz.. Turist info.dan dönüş saatlerini alın ..Tek yön yol yaklaşık 1 saat kadardır. Tek yön otobüs bileti : 75 Czk = 3 €.. Bazen yer için rezervasyon gerekebilir ! Dikkat..

Otobüs & Tren tarifeleri için ( tıklayın )

Prag’dan tren de olabilir. Prag – Masarykovo n. durağından , Bohusovice nad Ohri istikametine tren ile ulaşım mevcut. Bu durak Terezin den yaklaşık 5 km uzakta bırakır. Buradan aktarma ..

Otobüsü tercih edin !

Yada Prag merkezli turlar ile ortalama 5 saat süren ( 2 saati çift yönlü otobüs yoluna ait ) geziye katılın.Salı ve perşembe hariç diğer günler ; Old Town Square’ dan < Staroměstské náměstí > saat 09-15 kalkışla , aperatif yemek dahil ; tam 1100 Czk ( 44 € ) / indirim : 900 Czk ( yol + yemek + ören yeri girişler dahil ) ( Martin Tour, Stepánská 61, Prague 1 < tel. 224-212-473; web > ( Wittmann Tours, Novotného lávka 5 Prague 1 < tel. 222-252-472 > Web ).

Terezin haritası

terezinmaps

Terezin – Detay & Bilgi için / tıkla

 

9 – Plzeň ve Pilsner Bira Fabrikası , web

Prag’ın 90 km. güney batısında yer alır..Birçok insan için, Plzeň bira anlamına gelir. Eninde sonunda bu, kelimenin Alman formunda düşünülürse doğrudur. Pilsner Urquell ise birçok bira tutkunu için büyük stil birayı temsil eder. Bohemya’nın ikinci büyük şehrini ziyaret eden birçok turist bunu, onun anıtlarını ve kiliselerini görmek için yapar, ancak birçoğunun ise şehrin merkezinden kısa bir mesafe uzaklıktaki bira fabrikası için ziyaret ettiğini söylemek de yerinde olur.

Urquell’e kendi Çek markasını veren Plzeňský Prazdroj’un her bir etiketinde sembolü görünen, ünlü yenilenmiş geçidi görmemek ise imkânsızdır. Bira fabrikasındaki geziyi takip eden turistler, girişin hemen yanındaki Prazdroj restoranını, ziyaret edebilirler. Merkezi meydanın kuzey-doğusunda, Veleslavínova’daki Náměstí Republiky’de bulunan, ve şimdilerde Biracılık Müzesi olan antika tarihi bir sarı ev mevcuttur. Buranın ise ‘Na Parkánu’ adındaki kendine ait bir birahanesi mevcuttur.

Ancak Plzeň’in size sunabilecekleri biradan fazlasıdır. Eski kasaba ise büyük boyutta inşa edilmiştir ve kendisini daire içine almış endüstriyel şehirden ayıran büyük bulvarlarla çevrilmiştir. 1295’te Kral Václav tarafından inşa ettirilmiş olan ve 4 nehrin ortasında kalan şehrin bu bölgesi, kendi başarısı konusunda oldukça etkilidir. 17.yüzyılda 30 yıl kadar süren şiddetli bir savaş zamanı sonrasında, Plzeň, 19.yüzyılda, hem Skoda’nın silahlanması hem de sırasıyla 1842’de ve 1859’da kurulan bira fabrikaları zamanında, tekrar hızlı bir şekilde genişlemiştir. Bu genişleme ise, tren istasyonu ve gösterişli binalar da dâhil olmak üzere her biri yüzyılı aşkın eskilikteki büyük orandaki konutları ve çok sayıda meskeni açıklamaktadır.

Náměstí Republiky’daki benzer nitelikteki evler ise, genellikle kalkanlı-duvarlı Barok tarzı ve Rönesans dönemi evlerinin, ve St.Bartholomew’deki yüce kilise’nin gölgesinde kalmaktadır. Gotik kireç taşı kilisenin önemi ise dikkatleri dağıtarak ziyaretçileri Bohemya’nın en büyük şehir plazası olduğu gerçeğinden uzaklaştırmaktadır.

Çek cumhuriyetinin en yükseği olan yüz iki metre yüksekliğindeki (üç yüz otuz beş fit) çan kulesini de ölçekleyebilirsiniz. Bu kule; 1925’teki yıldırımda hasar gören ve asla tekrar tamir edilmeyen şehrin bambaşka bir kuledir. Kilisenin girişindeki mütevazılık ise, gösterişli mozaiklerinden değilse de, onun 14.yüzyıldan kalma oldukça etkileyici bir Meryem Ana adak taşından kaynaklanmaktadır.

Ulaşım için / tıklayın

 

10 – Český Krumlov , web1web2Video 

Prag’ın küçük kardeşi , Çek Cumhuriyetinin ( Bohemya ) incisi olarak görülen şirin bir kasaba..Bu güzel Güney Bohemya ilçesi Prag’ın 180 km uzağında bulunmaktadır ( Avusturya sınırına yakın ). Kendi orta çağ doğasını hala koruyan birkaç taneden biridir…

Tarihi merkezi 1992 UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Miras Listesi’nde yer almıştır. İlçeye iki doğal kültürel kent simgesi – kale ve Aziz Vitus’un kilisesi hakimdir. Kale, biraz orta çağ hisarı, biraz şatodur. İlçeye tepeden bakan bir uçurumun üzerine ihtişamla yerleşmiştir. Bu arada, Çek Toprakları üzerindeki ikinci en büyüktür (Prag Kalesi’nden sonra). Aziz rönesans kalesi – bir zamanlar güçlü Rožmberks ve Schwarzenberg Lordlarının yeriydi – dönem mobilyalarının, Flamish duvar kağıtları ve tarihi silahlar ve resim galerisi zengin bir koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Bu görkemli kalenin iç mekanını ve bunun yanı sıra romantik dar sokakları ve yeniden yapılmış orta çağ evlerini görmelisiniz. Kale Gotik, Rönesans ve Sarok öğelerle 13.yy civarında inşa edilmiş. Rehberli turlar, 1748’de boyanmış bir balo salonuna Maskeler Salonu’na (Bir maskeli baloya katılan misafirlerin figürleri) bir ziyareti içermektedir. Latrán’ların evleri, kalenin etrafındaki alan aslen hizmetli ve mahkeme katipleriyle doluydu. Buradaki binalar 14.yy Minorite Manastırı ve teslimlerini hala at ve at arabası ile yapan Eggenberg Bira İşletmesi’ni içermektedir. Kale merdivenlerinin altında şimdi özel dairelere çevrilmiş eski darülaceze ve Aziz Jošt,’un Kilisesi bulunmaktadır.

Ana meydanda öne çıkan çekici kemerler ve kubbeleriyle Belediye Binası’dır. Rožmberk’in Vilém’i 1439’a uzanan Aziz Vitus Gotik Kilisesi’ne gömülmüştür. Şimdi bir müzik okulu ve eskiden bir Jesuit Koleji olan Latin Okulu, şimdi Růže Otel’dir ve oraya da bakmaya değer. Küçük merkezi Avrupa orta çağ kasabasının çarpıcı bir örneğidir. Kasaba mimari mirası beş yüzyıldan uzun süredir huzurlu evrimi sayesinde bozulmamış kalmıştır. 1993’te, Egon Schiele Uluslararası Kültür Merkezi burada açılmıştır.

Český Krumlov Kalesi :

Eski kasaba, neredeyse Vltava Henri tarafından çember içine alınmış, Český Krumlov Kalesi ve çok süslü bir biçimde dekore edilmiş Yuvarlak Kulesi (yetişkin/imtiyazlı 50/30 Kč) üzeriden izlenir. Üç farklı rehberli tur sunulmaktadır: Tur I (yetişkin/imtiyazlı 240/140 Kč İngilizce; bir saat) şapel, barok buiti, resim galerizi ve maskeli balo salonunu içeren varlıklı Rönesans odalarına götürürken Tur II, Schwarzenberg porter galerisi ve onların 19.yy’da kullanılan dairelerini (yetişkin/imtiyazlı 380/220 Kč, 40 dakika, 10:00’dan 16:00’a kadar salıdan pazara mayıstan ekime) şatonun orjinal sahne düznekleri ile dikkate değer rokoko tiyatrosunu keşfetmektedir. Avlu ve bahçelerde dolaşmak serbesttir.Kale Açılış Saatleri: Kale turları Nisan’dan Ekim’e kadar verilmektedir, yine de kale sahalarında bütün yıl boyunca dolaşabilirsiniz. Kale: Nisan-Mayıs, Eylül-Ekim Salı-Pazar 9-12, 13-16; Temmuz-Ağustos Salı-Pazar 9-12, 13-17; Kule: Nisan-Ekim Salı-Pazar 9-21.

Nerede Yemeli :

Český Krumlov, koyu ahşap mobilya ve cızbız et seçimi ile bilinen ortaçağ hanları ile doludur. Nehrin kenarında (sıcak ya da soğuk) kırsal, dostane atmosferde servis edilen alabalık ve tarçın ve badem likörü fincanları için Krčma U Dvou Marií’yi deneyin. Yanında Gotik cazibesi ile geleneksel Çek mutfağı için Old Inn Otel’in mum ışığı ile aydınlatılmış 13.yy katakomplarını ziyaret edin. Cikánská Jizba (Çingene Tavernası)’da öğününüze büyük ihtimalle canlı folklorik müzik eşlik edecek. Laibon Kafe, etobur rakipler denizinin içinde vejeteryan bir vaha. Lezzetli çorbalar, sarsıcı çay listesi ve yenilikçi başlangıç yemekleri, öğle yemeği için onu çekici bir seçenek kılıyor.

+ Cikánská Jizba (Dlouhá 31; ana yemekler 100-240Kč; Açık15:00-gece yarısına kadar Ptesi-Ctesi) ‘Çingene Odası’nda haftasonları en sevilen etli Çek menüsüyle beraber canlı Roman müziği var.

+ Krčma v Šatlavské (Horní 157; ana yemekler 120-250Kč). Et severler için Nirvana, bu orta çağ barbekü kileri, mumlarla aydınlatılmış karanlık labirentte ve açık ızgaraların titrek ateşinde cızırdayan servis tabakları servis etmektedir.

+ Hospoda Na Louži (Kájovská 66) Bu ahşap bölmeli bira salonunu neredeyse bir yüzyıldır hiçbir şey değiştirmedi.

Český Krumlov’da düzenlenen müzik festivalleri :

Český Krumlov yıl boyunca çeşitli müzik festivalleri sunar: The Chamber Müzik Festivali, The Early Müzik Festivali, Caz Festivali ve büyük Uluslararası Müzik Festivali Opera ve bale severler açık-havada döner tiyatrodaki, Kale bahçelerindeki performansları ziyaret edebilirler.

Ulaşım :

Florenc ya da Na Knížecí istasyonundan otobüs, iki saat 30 dakika. Hlavní nádraží’den tren üç dört saat kadar (České Budějovice’de değişim).Kaynak : praguefm

** Şehrin içinde otobüslerin durduğu iki durak varmış. Birincisi Kale, diğeri ise şehir merkezi. Önerilen sadece gezmeye geldiyseniz ve elinizde bavul vs yoksa Kale’de inip kaleden şehre doğru yokuş aşağıya yürümeniz yönünde olmakta!.. Ayrıca schuttle olarak : web1web2web3

Günlük turlar / rezervasyon

** Cesky Krumlov aynı zamanda Viyana ve Salzburg’dan da üç saat, Münih’ten ise 4 saatlik bir uzaklıkta. Bu yüzden Cesky Krumlov’a yalnızca Prag gezisine gidenlerin değil Avusturya ve Almanya turuna çıkanların da kolaylıkla ulaşabilmesi mümkün.

Konaklama : Günlüğü iki kişi ; 200 TL / 2000 Czk dolayında otel pansion bulmak mümkün..İnternet önerisi ; Pension Antoni, Penzion Gardena ve Pension Rozmaryna …

Yemeklerinde uygun olduğu ; meşrubat + bir adet orta boy pizza’nın 25 Tl dolayında olduğu söz edilmekte!

 

PRAG GEZİMİZ SONLANMIŞTIR!..

 

– Sayfa Başına Dön –

– Prag Gezi Notları ; Ana Klasöre dön –

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*