New Orleans (Genel Bilgiler)

 
 

NEW ORLEANS

 
 

Genel Bilgiler ;

Şikago ve başkent Washington sonrası bu kentte ilk gözlem  ; bu şehirlerin yanında New Orlenas’ın donuk kalması olacaktır… Burada etkili olan en önemli faktörler ; ilki şehre girişin çok hareketli olmayan kentin dışındaki alandan – banliyö bölgesinden olması , diğeri ve en önemlisi de ; 2005 yılında burada yaşanmış olan yüksek sayıdaki can ve mal kaybı ile tarihe geçen korkunç Katrina kasırgasının hala izlerinin bulunmasıdır.Bunu net olarak gözlemlemekte zorlanmıyorsunuz..Bugün yaşadığı felaketinin izlerini büyük ölçüde silmeyi başarmış, silemediklerini de felaket bölgelerine (Yeniden Doğuş adıyla) düzenlenen turlarla turizme tahvil etmeye çalışıyor.

Kent’e giriş;

neworleans_entry (5)

Kent girişinde mezarlık alanına rastlamaktayız.. New Orleans için mezarlıklar başlı başına konu.. Kent deniz seviyesi altında.. Karada toprak kazılınca hemen su çıkmakta .. bu nedenle mezarlar derin değil , daha doğrusu yüzeyde tutulmak zorunda..Kentte 5 adet ünlü mezarlık varmış.. Fransız Mahallesinde olmak üzere , Saint Louis , Metairie, Greenwood Street üzerindekiler ünlü imiş..Mezarlıkların büyük bölümü katolik mezarlığı , 18 – 19 yy. dan kalanlar var.. Aile mezarlığı halinde .. bir mezarda bir kaç kişi yani..

neworleans_entry (1)

Yeri gelmiş iken ; New Orleans’ın turizmcileri hayalet, vampir, büyü meraklılarını da düşünmüşler ve St. Louis Mezarlığı ve New Orleans’ın Voodoo Kraliçesi olarak bilinen Büyü Kraliçesi Marie Laveau’nın mezarı vb mekanlara turlar organize etmişler.1800′ lerde yaşamış rahibe Marie Laveau : Kendisinin hala yaşadığı yada hayaletinin varlığı konuşulmakta imiş..1789 da kurulan St Louis Mezarlığı no 1′ de bulunan mezarı merak edenler görebilir (Mezarlık şehrin en eski ve en görkemli mezarlığı olma özelliğine sahiptir).Aslında üç ayrı mezarlıktan oluşan Saint Louise’deki her bir mezarlık görülmeye değer ( Paristeki Pere Lachaise’ e benzemekteymiş ). En ilginç olanı ise birincisi imiş. Saint Louisedeki tüm mezarlıklar biraz yüksekte yer almaktadır. Mezarlığın içinde yer alan taş binalar kısa bir yürüme mesafesinde olan ana bölümleri saklıyor.Mezarlığın tek dezavantajı New Orleanstaki yeraltı seviyesindeki sular cenaze törenleri için elverişsiz bir durum teşkil ediyor olması.Bu nedenle şehirde ölenler toprağın altına değil de, üstünde yer alan mermer lahit ve mozolelerin içerisine defnedilmektedir. Bu farklı defin yöntemi; şehirde mezarlıkların ve mezar taşlarının oldukça görkemli, süslü ve diğer sıradan mezarlıklara oranla bir hayli farklı olmasını sağlamıştır.

Fransız Mahallesi içerisinde yer alan mezarlık, bir hayli geniş bir alanı kaplamaktadır. Ancak buna rağmen mezarlığın içerisinde devriye gezen polisler bulunmamaktadır. Bu durum, mezarlıkların suça açık yerler olmasına sebebiyet vermektedir. Aziz Louis Mezarlığı No.1‘i gezerken tek başınıza olmamanız, bir gezi turu aracılığıyla bu görkemli alanı ziyaret etmeniz önerilmektedir.

Aziz Louis Mezarlığı No.1, her gün 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır (Adres: Basin Sokağı, Fransız Mahallesi, New Orleans) .

Ölüler Şehri lakabıyla bilinen New Orleans, göz alıcı heykellerle ve mermerden inşa edilen ihtişamlı mozolelerle dolu, adeta bir açık hava sergisini andıran mezarlıklarıyla ünlüdür.

Kent’e dolayısı ile şehir merkezine girince durum yavaş yavaş değişiyor..

New Orleans girişinde Tulane Üniversite hastanesi ve arka planında Sheraton otelini görebilirsiniz ( 1415 Tulane Ave, New Orleans ).

Tulane Hospital

neworleans_entry (2)

Kent hakkında :

Louisana eyaletinde bir şihir olan kent ; Meksika körfezi ve pontchartrain gölü arasında kalmaktadır. Eyaletin başkenti Baton Rouge‘dur.New Orleans ; hareketli ve dinamik liman kentidir.Tarih – kültür ve mutfağı , Caz ve Blues müziği ile meşhurdur. Fransız ve İspanyol hâkimiyeti altında bulunması nedeniyle 1.200.000 nüfusu ile Amerikada bir Avrupalıdır.Şehir adını, Fransa’nın Orleans Dükü Philippe d’Orléans’tan almıştır.

Takma adı “Bis Easy” veya NOLA (New Orleans, Lousiana) olan bu şehir yılda 10 milyondan fazla turist ağırlıyor.Super Bowl, Halloween, Christmas, Mardi Gras… var olan kente özel festival ve aktiviteler New Orleans`da şenlik havasında.

neworleanslogos1

Her yıl Şubat sonu Mart başında düzenlenen Mardi Gras (Yağlı Salı) festivali , dünyada Rio Karnavalı’ndan sonraki en popüler festival kabul ediliyor.

Diğer festivaller;

+ Fat Tuesday at Mardi Gras ( şubat )

+ Global Halloween Convergence ( Haziran )

+ New Orleans Burlesque Festival ( eylül )

+ New Orleans Jazz festival ( nisan )

+ Essence Festival ( temmuz )

+ New Orleans Pro boy Prezervatıon Festival ( kasım )

İçinden Kızılderili dilinde “Büyük Su” anlamına gelen ve ABD’nin en uzun, dünyanın dördüncü en uzun nehri olan Mississipi geçiyor.

Şehrin en önemli caddelerinden biri Canal Street. Yeni New Orleans (iş merkezleri ,oteller vs.) Canal Street’in bir tarafında, eski New Orleans (turistik yerler, French Quarter) caddenin diğer tarafında konumlanmış. Canal Street`in ilginç de bir hikâyesi var. Zamanında kentin içinden geçen Mississipi ile kentin kenarında kurulduğu Pontchartrain Gölü’nü birleştirmek istemişler, ancak kanalı bitiremeyince bu alanı caddeye dönüştürmüşler.

(maximiles seyahat rehber kaynaklı bilgiler içremekte!) 

New Orleans’ı ziyaret etmek için en uygun dönem; kasım – haziran ayları arasıdır. Deniz seviyesinin altında bulunması sebebiyle haziran – ekim dönemleri arasında yoğun yağış alarak sel ve fırtına tehlikelerine maruz kalabilen şehir, kış ve ilkbahar dönemlerinde büyüleyici bir güzelliğe sahip olmaktadır.

New Orleans turistik bölgeleri güvenli olan bir şehirdir. Ancak turistlerin şehrin en tehlikeli bölgesi olarak bilinen şehir merkezinin batısında Oretha Castle Haley Bulvarı civarında yer alan Central City semtinden uzak durmaları önerilmektedir. Bu bölge, şehirde suçun en yaygın olarak görüldüğü noktadır.
Fransız Mahallesi her ne kadar ciddi suçlardan arınmış bir bölge olarak bilinse de, kalabalık insan gruplarına ev sahipliği yapması sebebiyle yankesicilerin ve kapkaççıların favori uğrak noktalarından biridir. Bu eşsiz bölgeyi gezerken, üzerinizde değerli eşyalar bulundurmamaya ve çantanıza dikkatli bir biçimde sahip çıkmaya özen göstermelisiniz.

Biraz tarih :

New Orleans , 1718`de Fransa`nin Orleans dükü Philippe d`Orelans`a ithafen “La Nouvelle-Orleans” adıyla kurulmus. O zamanki Louisiana bölgesinin başkenti olmuş.1763`de Fransızlar New Orleans`i İspanyollara kaptırmış. Fransızlar kenti 1801`de tekrar ele geçirmişler.Bu serüven 1803`e kadar sürmüş.. devreye Amerikalılar girmiş.Amerika 1861-1865 iç savaşında Güneyliler New Orleans`i Kuzeylilere kaybetmiş.onuçta bu kadar el değiştirmesine rağmen New Orleans`ta Fransız kültürü hakim. Bölgeye Fransızlar sadece Fransız kolonilerinden gelmemiş, bir kısmını da 1755`de İngilizler tarafından zorla sürülen Kanada`lı Fransızlar oluşturuyor. Hatta Kanada`nın L`Acadie bölgesinden (şimdiki adıyla Nova Scotia) geldikleri için onlara Acadian deniliyor, bu isim zamanla Cajun`a dönüşüyor. Ve şimdiki New Orleans Cajun kültürünün temellini oluşturuyor.

* Cajun, Amerika’nın genelde Louisiana bölgesinde yaşayan bir etnik grubun ismi. Kendilerine ait bir mutfakları var.Köriye benzer tadı varmış ?

Ulaşım & Nasıl gidilir ? Hava alanı bilgileri (rakamsal değerler 2014 yılına aittir) :

Ülkemizden New Orleans’a aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. THY ile Washington Dulles Havaalanı’na varabilir ve oradan US Airways’in iç hat uçuşlarından birini tercih ederek 2,5 saatte New Orleans’a ulaşabilirsiniz.

Ayrıca; British Airways‘in Londra ve Miami, United‘ın Frankfurt ve Houston ve Delta‘nın Paris ve Atlanta aktarmalı New Orleans uçuşlarını da tercih edebilirsiniz.

Louis Armstrong New Orleans International Airport / Louis Armstrong Uluslararası Havaalanı ,Web :

noairport

Louis Armstrong_airport

New Orleans şehir merkezinin 16 km batısında bulunan Louis Armstrong Uluslararası Havaalanı, birçok iç hat ve dış hat seferine ev sahipliği yapan önemli bir ulaşım merkezidir ( terminaller için : buraya yada bu alana bakınız).

İki terminale sahip olan havaalanı içerisinde; döviz bozdurma bürosu, ATM, geniş bir duty free alanı, birçok restoran, bar ve kafe, evcil hayvan bölümü, business lounge salonu ve bir de sağlık merkezi bulunmaktadır.

Adres: Havaalanı Yolu, No:900, Kernel, New Orleans
Telefon: (+1) 504 303 75 00

* Hava alanı otopark bilgileri ( web ) , Araba kiralama ( Web ) , Taxi ( web )

Havalimanından ulaşım imkanları :

+ Otobüs ile :

Havaalanının ikinci katındaki 7 numaralı çıkış kapısının önünde bulunan duraklardan haftanın her günü, 06.00 – 22.00 saatleri arasında her 20 dakikada bir hareket eden bir otobüs hizmeti bulunmaktadır: E-2 numaralı otobüs – The Airport-Downtown Express (E-2) Bus aracılığı ile 35 dakikalık bir yolculuk sonunda New Orleans şehir merkezine ulaşabilirsiniz (2 $ )(2014).

Gereğinde Toplu taşıma bilgi – web , yada Norta transport – web

+ Taxicabs / Taksi ile :

Havaalanı giriş katında çıkış terminalinin önünde sıraya dizilmiş hâlde bekleyen taksilere binerek 15 dakikada şehir merkezine ulaşmanız mümkündür.Central Business District (CBD) için 2 kişi bedeli 33 $ , sonraki her yolcu için 14 $ + bagaj bedeli ödenir..New Orleans’ta taksiler, ekstra bagajlarınız için ek ücret talep etmektedirler. Tatsız sürprizler yaşamamanız için, taksiye binmeden önce ücret konusunu konuşmanız tavsiye edilmektedir.

+ Shuttle servisleri ile , web :

Louis Armstrong Uluslararası Havaalanı; ziyaretçilerine, şehir merkezine ulaşım sağlayan ücretli shuttle servis imkânı sunmaktadır. Havaalanının resmi shuttle servis firması olan New Orleans Airport Shuttle hizmetinden yararlanmak için, şehre varmadan 48 saat önce firmayı arayıp rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Valizleriniz çok sayıdaysa ve gideceğiniz adresin kapısının önüne kadar sıkıntısız bir biçimde ulaşmak istiyorsanız; diğer toplu taşıma alternatiflerine göre biraz daha yüksek bir ücrete mal olan ancak oldukça konforlu bir seyahat deneyimi sunan shuttle servisi hizmetinden yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Shuttle servisleri; giriş katında bulunan çıkış terminali kapısının önündeki özel durak alanlarından, her yarım saatte bir 7 / 24 hareket etmektedir.

Airport Shuttle , Central Business District (CBD) için 1 kişi tek yön : 20 $ , gidiş dönüş 38 $ talep eder ( ücretsiz küçük 3 valiz kabul edilmekte ! )(2014). Call 1-866-596-2699 yada (504) 522-3500

+ Airport Limousines , web : 2 yolcu için 58 $

+ Greyhound Bus , web : Downtown Bus Station , 1001 Loyola Avenue, New Orleans – 70113 adresine kadar servis imkanlı otobüs hattıdır. toll free 1-800-231-2222

Kent İçin Toplu Taşıma :

New Orleans Regional Transit Authority (RTA yada NORTA , Web ) ; kentin otobüs ve tramvay ( streetcar ) hizmetini sunan 1979 yılı kurulmuş taşıma şirketidir.

Araçlar ve ücretler için / Tıkla

+ Otobüs ve tramvay : Standart tarife – tek yön : 1.25 $ , 2 saat için araçlar arası transfer : 0.25 $ , 65 yaş üstü 0.40 $ , 3 yaş altı :free , Paratransit bilet : 2 $

Jazzy Passes : manyetik kart .. sınırsız olarak ulaşım imkanı sunar ; otobüs ve tramvayda seyahat hakkını verir. 1 , 3 , 31 günlük kartlar halindedir.Ücretler ( 3 , 9 , 55 $ )(2014)..

Streetcars / Tramvaylar :

Streetcars_neworleans

5 farklı hatla kent içinde geniş alanda ulaşım imkanı sunar.

Hatlar : St. Charles Streetcar ( koyu yeşil hat ) , Riverfront Streetcar ( mavi hat ) , Canal Streetcar( kırmızı ve açık Yeşil – 2 hat ) , Loyola – UPT Streetcar ( orange hat ).

neworleans_stretcars

The St. Charles Line : 150 yıılık , St. Charles Avenue ve Carrollton Avenue üzerinde nostaljik eski model tramvaylarla romantik bir gezi için bulunmaz fırsattır.Yaklaşık 13 mil uzunluktaki hat ; Central Business District ( Corondelet – Canal Street ) üzerinden Updown – Carrollton bölgesine kadar uzanır. Hattın üzerinde ; tarihi anıtlar , Loyola ve Tulane üniversiteleri, Audubon & Hayvanat Bahçeleri , oteller ,alışveriş merkezleri ve restoranlar vardır..

St.Charles_Streetcar_line

The Canal Street Line : Kentin en işlek bölgesinde 5 mil kadar yol güzergahında Canal Street boyunca bir uçta French Market’ten ( Central Business District ) , diğer uçta da Mid City area’ya ( City Park -New Orleans Museum of Art & New Orleans Botanical Garden ve tarihi mezarlık alanına ) kadar uzanır.

2 farklı hattı ile Canal Street Line:

Canal Streetcar _Cemeteries_Line

Canal Streetcar _CityPark_Museum

The Riverfront Line : Audubon Aquarium Of Americas bölgesinden , French Market alanına kadar nehir boyunca uzanır..

Riverfront_Streetcar_line

Loyola/UPT Line : Son açılan hattır. Loyola cadde üzerindeki Union Passenger Terminal – Bölgesel otobüs yolcu terminali ( buraya Greyhound otobüs ve Amtrak tren aracılığı ile yolcular gelir ) ile French Quarter arasında bulunan hattır.

Loyola_UPT_Streetcar_line

Bölgesel Şehir içi Otobüsler ( Regional Bus ) :

30 değişik hattı ile şehir içinde geniş bir alanda hizmet verirler.Hat ve güzergahllar için – Tıklayın

Nerede Kalınır?

Öneriler (Maximiles seyahat rehberi

New Orleans’ın ünlü gece hayatını deneyimlemek, caz kulüplerine gitmek, festivallere katılmak ve eğlencenin kalbinde yer almak isteyenler; Fransız Mahallesi içerisinde yer alan konaklama alternatiflerine göz atmalıdırlar.

New Orleans’ın eğlence ve kültür merkezlerine kolayca ulaşabilmek ancak sakin ve huzurlu bir konaklama deneyimi yaşamak isteyenler ise, Uptown bölgesinde yer alan Garden District ve Faubourg Marigny semtlerine uğramalıdırlar.

New Orleans’ın tarihi mistik atmosferini soluyarak konaklamak isteyenlere, Warehouse Bölgesi’nde yer alan günümüzde prestijli birer otel olarak hizmet veren tarihi binaları ziyaret etmeleri önerilmektedir. Warehouse Bölgesi’nde; hem orta bütçelilere yönelik iki veya üç yıldızlı, hem de ultra lüks hizmet sunan tarihi oteller bulunmaktadır.

Rue Royale, Louis ve Bourbon sokakları üzerinde; göz alıcı tarihi yapılarıyla dikkat çeken, ultra lüks oteller yer almaktadır. Tarihi ve otantik bir atmosfer yerine, modern bir ultra lüks otelde konaklamak isteyenler ise; Kanal, Charles ve Gravier sokakları üzerindeki alternatiflere göz atabilirler.

Konaklama konusuna orta dereceli bir bütçe ayıranlar; Carondelet, Rue Chartres ve Camp sokakları üzerinde temiz, konforlu, modern ve yalın pansiyon ve otellere rastlayabilirler.

Şehirdeki en ucuz fiyatlı ama güvenilir ve temiz konaklama alternatifleri ise; Parc, Constantinople ve Orleans sokakları üzerinde yer almaktadır.

New Orleans Hostel web , New Orleans Otel web

Buradan ; 40 ‘a yakın merkezi konumlu otel haritasına ulaşın ( pdf )

Acil Tel :

Ambulans: 911
İtfaiye: 911
Polis: 911

New Orleans Turist Bilgi Merkezi , web :

Adres: Jackson Meydanı, Ann Sokağı, Fransız Mahallesi, New Orleans
Tel: (+1) 504 568 56 61

** New Orleans’ta elektrik akımı, 120 volt 60 hz’dir. Priz uçları, düz ve iki uçludur ancak şehirdeki bazı mekânlarda düz ve üç uçlu prizlere de rastlanılmaktadır. Türkiye’den getirdiğiniz elektrikli eşyalarınızı New Orleans’ta güvenle kullanabilmek için, yanınızda bir adaptör ve priz ucu dönüştürücüsü taşımanız ya da bulunduğunuz yerin yakınlarındaki bir elektronik eşya mağazasından temin etmeniz önerilmektedir.

T.C. Houston Başkonsolosluğu , web :

Adres: Post Oak Bulvarı, Suit 1300, No:1990, Houston, Teksas
Telefon: : (+1) 713 622 58 49
Faks: (+1) 713 623 66 39

 

KENTİ BÖLGELERİ İLE TANIYALIM

New_Orleans_districts_map

Daha yalın hali ile ;

neighborhoods_NORL

Distric / Mahalle haritası .2 ( pdf )Yerleşim ve mahallelere göre New Orleans ( genel harita )

Distric / Mahalle haritası .1 ( pdf )Centrum / Turistik açıdan New Orleans mahalle & cadde & sokaklar

Fazla derine inmeden kenti bir kaç bölgeye ayırabiliriz..Bunların tamamını gezme imkanı zaten zordur , bilgi olsun diye paylaşmaktayım..

Şehir merkezli gezilerin coğu , 3 – 4 district ( bölgede ) alanda gerçekleşmektedir..

+ French Quarter : Şehrin, en eski , en ünlü ve en çok ziyaret edilen bölümü. En çok turist ziyareti burada olmaktadır.Birçok eski yapılarda restoranlar , müzik kulüpleri, müze , antika dükkanları ve barlar ve benzeri işyerleri bu mekandadır.

+ Central Business District : eskilerin “Downtown” dedikleri alandır.Fransız Mahallesinin bitişiğinde yer alan bölge ; finans merkezi , gökdelenler ve yüksek katlı otellere ev sahüplüğü yapar.Bölgedeki Superdome – kubbeli stadyum dünyanın en büyük spor mekanlarından biridir. . Mükemmel restoranlar, çok sayıda müze (National D-Day Müzesi, Louisiana Çocuk Müzesi, Güney Sanat Ogden Müzesi ve Çağdaş Sanatlar Merkezi ) ve Julia Caddesi üzerinde bulunan bir galeri ile hareketlidir. Bu alan aynı zamanda Art’ Distric olarak bilinen Warehouse District bölgesinide içine alır.

+ Downriver ( Marigny, Bywater, 7th, 8th, Upper 9th Wards, Lower 9th Ward ) :

Nehir altında bulunan bu bölge otantik müziğin merkezidir. katrina kasırgasından etkilenmiş bölgelerin başında gelir..Kente özgü ilginç mezarlıklardan St. Roch Cemetery burada yer almakta..

+ Uptown (Uptown, Audubon & University District, Carrollton) : 19 yy. tarihi mimarisiyle öne çıkan bir mahalledir.Kent için öne çıkan Tramvay – streetcars yol güzergahı ; burada yer alan The St. Charles Avenue – caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Streetcars yol güzergahı

New_Orlean_Streetcars_route

Kentin en iyi yerel restoranlarından bazıları buradadır. Magazine Street ; lüks butik ve mağazalar , antika mağazaları, sanat galerileri, iç tasarımcı stüdyoları ve giyim mağazalarına ev sahipliği yapmakta.Audubon Parkı ve Audubon Hayvanat Bahçesi , Tulane ve Loyola Üniversiteleri ve Riverbend burada olup , Streecar’ın güzergahı üzerindedirler.

+ Middle (Mid-City and Esplanade Ridge, Tremé, Central City) :

Şehir merkezinin parçası olarak tarihi mekanlara ve restoranlara ev sahipliği yapar. Mid-City Şehir Parkı, New Orleans Museum of Art – sanat müzesi , tarihi mezarlık , Botanik Bahçesi New Orleans Müzesi buradadır. Her bahar New Orleans Jazz ve Heritage Festivaline ev sahipliği yapmaktadır.Cetral Cıty , zenci mahallesi konumuyla biraz sıkıntılı görünmektedir. Tremé ; Franco-African ( melez ) arası insanların yaşadığı , French Quarter benzeri alandır..

+ Lakeside (Lakeview and Lakeshore, Gentilly, Eastern New Orleans) :

Pontchartrain gölü kenarında kentin kuzey alanıdır.

+ Algiers : Mississippi Nehri boyunca uzanan New Orleans parçasıdır.Tarihi bir mekandır.

Mississippi Nehri’ne yakın Uptown/Garden District alanında bulunan , Blaine Kern’in Mardi Gras Dünyası; New Orleans’ın en büyük simgesi olan Mardi Gras Festivali‘nin geçit töreninde kullanılan dev figürlerin, kuklaların ve süslemelerin hazırlandığı renkli bir stüdyodur ( web )(Adres: 1380 Port of New Orleans Pl. – New Orleans, LA 70114 ).Tam bilet : 20 $ , Cocuk : 13 $ , 65 yaş + : 16 $ .. Grup indirimleri mevcut!Gezi sırasında ikram yanında ; Mardi Gras hakkında ve tarih & kültürel bilgiler , gelenekler hakkında video sunumu dahilinde yapılmakta..

Aynı zamanda müze işlevine de sahip olan stüdyoyu ziyaret ederek festival için hazırlanan süslemeleri, sanat eserlerini ve figürleri; üretim aşamasından itibaren görme şansına sahip olabilirsiniz.

 

Sonraki sayfamızda kenti geziyoruz..

 

 

 

– Sayfa Başına Dön –

 

– New Orleans ; Ana Klasöre dön –

 
 
 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*