Durma hayal et ve önce kendini sonra dünya’yı keşfet!.

 

“Dünya bir kitaptır ve seyahat etmeyenler, onun sadece bir sayfasını okurlar ”

Aurelius Augustinius ( MS 354-430, filozof & düşünür ) –

 
 

Selam Gezi Dostları.. 

Ünlü bir filozof ‘ un özdeyişi ile tanışmaya başlayalım.. Dünya denen kitabı okuyarak yeni dünyalar tanımak, gezip görmek, seyahat etmek ;

İyi de, neden seyahat etmeliyiz?

İnsanoğlunun yaşamındaki temel ihtiyaçlarından birisi de “Bilgi Sahibi” olmaktır. Bazıları yaşayarak, bazıları okuyarak, bazıları da gezerek öğrenir. Yaşayarak öğrenebileceğimiz bilgiler genelde sınırlı kalacaktır. İnsanoğlu sıklıkla okuduklarının çoğunu akıllarında tutamaz iken, gördüklerini hafızalarında tutarlar. Sosyoekonomik imkanlarınız ile yapacağınız seyahatler farklı kültürlerin, farklı yaşam biçimlerinin, farklı tad ve renklerin keşfi ile sonuçlanacaktır. Bu nedenle seyahatlerinizi biraz kafa dinlemek, kaçmak için değil “keşfetmek” için planlayın.

Çoğumuzun yaşantısındaki bildik bir örnektir..

Öğrencilik yıllarımız..Bir meslek yolunda ilk adımlarımız, önümüze sunulan sınavlar, eğitimdeki yaşanmış zorluklar, finaller, tez’ ler. Velasıl köprüler ve altından geçen sular..Diploma sonrası iş aramalar, yoğun tempolu iş başvuruları..Ve bir iş’ e ilk adım..Bitti mi?, yok..Hele işime alışayım, başarılı olayım.. dur şu projeyi de bi el atayım..Patron ile uğraşmalar, elemanların ek dertleri.. Araya da giren ailevi beklentiler..”Artık çocuğu da baş göz etsekler”…. Ehh tam yoluna koyduk derken bakmışsın evlenmişsin..ardından çocuk sahibi olmalar..Düze çıktık artık ile, birde akabinde araba ve ev alma girişimleri..Alınan krediler, borçlar..”Zaman ne çabuk geçti anlamadım bile” derken birde çocuğun okul – eğitim masrafları..
Kısaca yıllardır kafanda planladıklarını ötelemeler..Dur hele az kaldı daha sonra gezerim, tatil yaparımlar ile ;
Oldu mu yaş 40 -50..

Vakit varken paranın olmadığı, paran varken de vaktin olmadığı, sonrası ikisinin aynı anda olduğunda da geride bıraktığın ertelenmiş onca yıllar..
Acıdır ama farkına varılınca da koyar o an insanoğluna..

Velhasıl kelam günümüzde var olan sosyo ekonomik faktörlere bağlı olarak gezip görmek, insan hayatında güzel bir motivasyon kaynağı ve yaşam enerjisidir (özellikle 2020′ li yılların şartları ve alım gücü ile bu da hayal oluyor ya 🙁 ; ancak yine de morali bozmayalım !)..

Evet sevgili konuklar.. İmkanlarım el verdiğince eskisi kadar gezemiyorsam da, bugüne kadar tüm gördüklerimi sizler ile paylaşıyorum..

Dünya büyük olduğu kadar da küçük..Bu küçük dünyada gönlü bol ve geniş geziler özellikle de ekonomik, bütçe dostu geziler sizlerin olsun diyerek başlayalım..

Şu an için (2022 ocak)  yaklaşık yirmi yıllık süreçte; gerek Avrupa kentleri, gerek ise kıtalararası ülke (US) dahil olmak üzere ;  Toplamda 17 ülke ve 35′ in üzerinde gezi alanlarını kapsayan  gezi notlarım  ile karşınızdayım.

* Hemen bir hatırlatma yapalım; Gezilerin yayınlama tarihi ile gezi tarihleri ayni zaman diliminde değildir! Gezi tarihinden aylar sonra yazılmış yazılarımız ve ilgili destinasyona ait yeni güncellemelerimiz vardır.

Aralık 2021 yılı itibariyle Rehberimizde “Gezi yazı içeriklerinin” tamamı 2020 – 2022 yılı için GÜNCELLENMİŞTİR!

Rehberi zevk ile takibe, rehberin  menüsünden dilediğiniz ülke/kent’i seçerek başlayın..

Umarım gezilerinizde bir nebze de olsa katkım olacaktır..

Sağlıklı ve sorunsuz geziler sizlerin olsun.. Sağlık ve huzur ile kalın.

Dr. Kaya ÇULHA

(Doktorun Gezi Rehberi – Editör) – Aralık 2021

 

ANA Sayfa’ ya dön –

 
kırmızıcizgi2
 

Beni İzleyin !..

insss
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir