Google Site İçi

   
 
   
 

 

 

 

 

example2

 

 

HOLLANDA HAKKINDA

 

 

Hollanda ;

Adı , Felemenkçe :  Nederland  ya da Hollanda Krallığı olarak algılandığında da ; Koninkrijk der Nederlanden - olarak isimlendirilmektedir.

Kuzey ve batıda Kuzey Denizi, güneyde Belçika, doğuda ise Almanya ile komşudur. Ülke topraklarının çoğunluğu deniz seviyesinin altındadır. Hollanda, Belçika ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks ülkelerinden bir tanesini oluşturur. Hollanda'nın Rotterdam kenti ; Avrupa'nın en büyük limanlarından biridir.

Hollanda , meşruti monarşi ile yönetilen bir Avrupa ülkesidir. Ülke özellikle peynirleri, yel değirmenleri, bisikletleri, laleleri, Holştayn adı verilen inekleri ve sosyal hakları ile tanınır. Ülkenin eşcinsellik , esrar kullanımı ve fahişelik gibi konulara karşı çok hoşgörülü politikaları vardır.

Hollanda ismi aslında sadece ülkenin kuzeybatı kısmından Birleşik Hollanda Krallığı'nın en önemli eyaleti olan Hollanda Eyaleti'nden gelmektedir. Kısaca Hollanda olarak adlandırılmaktadır. 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren bu eyalet iki eyalete bölünmüş durumdadır: Kuzey Hollanda ( Başkent: Haarlem ) ve Güney Hollanda ( Başkent Lahey = Den Haag ).

Felemenkçe'de " Hollanda " ifadesi sadece bu iki eyalet için kullanılır . 12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, bugün Hollanda'nın kişi sayısı bakımından en büyük, kültürel ve parasal yönden de en önemli kentidir.

Amsterdam Hollanda'nın başkentidir. Ama hükümeti barındırmaz, yani idari başkent değildir. İdari başkent Lahey'dir. Şehri bölen kanallar sebebiyle şehire " Kuzeyin Venedik'i " tanımlaması oldukça uygundur. Dünyada görülebilecek en ilginç kentlerden biridir ( * kaynak Vikipedi ).

Önemli Bilgiler :

+ Telefon

Hollanda ‘ nın uluslar arası tel. kodu : 31 , Amsterdamın ise : 20 ‘ dir.

 

** Hollanda için geçerli olan bazı bilgileri Amsterdam içeriğinde bulacaksınız !

 

 

* Hollanda için genel bilgi ( tıklayın )

 

 

** Biz Hollanda'nın başkentini ( Amsterdam ' ı ) gezeceğiz. Rehberimizde şu an için Hollanda 'ya ait başka bir kentin turizm bilgisi yoktur. Şimdi Amsterdam menüsüne geçebilirsiniz..

 

 

 

 

Click for Amsterdam, Netherlands Forecast

 

 

 

 

- Sayfa Başına Dön -

 

Çevrimiçi Kişi Sayısı

 

Site İstatistiği

 
   
   
 
 
 
Uyarı : BULUNDUĞUNUZ SİTE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , HER BİLGİ TAM DOĞRU VE GÜNCEL OLAMAYABİLİR ! - ÜCRET GİBİ BAZI RAKAMSAL DEĞERLER İLGİLİ GEZİ YILINA AİTTİR - İNTERNET TARAYICISI ( İE ) 7 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE , 1024 x 768 PİXEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE UYGUN MENÜ VE SAYFA GÖRÜNÜMÜNÜ ALABİLİRSİNİZ - İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER ..