Google Site İçi

   
 
   
 

example2

 

AMSTERDAM' a ÖZEL

 

* Tahta Pabuçlar : genelde meydan ve mağazalarda hediyelik eşya olarak pazarlansada , günümüzde işlevi için pabuçları kullananlarda var ( giyilmekte ). Ağaç cinsi , söğüt yada kavak..Su kenarı ve nehir diplerinde yetişen bu ağaçlar , yaklaşık ağaç başına günlük 1 ton su çekerek su seviyesinin kontrolünde rol alırlar.Ağaç yaş iken oyulmakta ve sonra kurumaya bırakılmaktadır.Genellikle ayak ölçüsünün iki numara üstü alınır.Ve ayağa tam oturmamalıdır. özel günlerde renkli olanlar giyilir. Çiftçi ve işçiler hala tahta pabuç giymektedirler.

* Çiçek tarlaları / Keukenhof : Nisan ayı ortası ve mayıs sonuna kadar Amsterdam çiçek kenti görünümündedir. Özellikle Haarlem ile Amsterdam arasında alabildiğince uzanan tarlalar rengarenk çiçeklerle süslüdür.Yine ayni mevsimde , " Keukenhof " - Lisse kasabası - çiçek bahçeleriyle muhteşemdir.Rengarenk laleleri, yel değirmenleri ile kendine has bir durum sergiler. Aalsmeer ' de çiçek müzayedesi yapılmaktadır.

Stationsweg 166a
2161 AM LISSE -The Netherlands / tel : +31 (0) 252 465 555

 

Bu alan Harlem ve Leiden yakınlarındaki kıyı bölgesidir. 32 hektarlık dünyaca ünlü çiçek bahçesidir.Milyonlarca çiçek < 7 milyon soğan > açık alanlarda ,kapalı alan ve serada sergilenir.1949 da kurulmuştur.

* Detay için / tıklayın

* Ulaşım & yol / tıklayın

Gezi tarihi : Her yıl mart sonu / mayıs  sonu - yaklaşık 2 aylık açık ( 24 mart 2011 - 20 mayıs 2011 / 22 mart - 20 mayıs 2012 gibi ) . Saat 08.00 / 19.30 arası açık - son bilet 18.00.

Ücret : erişkin / 14.50 , 4-11 yaş / 7 , araç başı / 6 € < 2012 >

Ulaşım : Amsterdam Schiphol hava lanından 58 numaralı otobüs ile ( yol ~ 40 dk ), yada merkez olarak ; Leidseplein/Museumplein 'den red Sternet bus 197 ile önce hava alanınına sonra da 58 no.lu otobüsle ( yol ~ 60 dk ) . Alandan h.içi saatte / 4 , h.sonu 8 servis var ..

** Bağlantılı ( connexxion ) kombine biletle ; bahçe girişi + dönüş ücreti dahil 21 € / erişkin ( Bilgi VVV büroları ) -kombine biletle beklemek yok!

Ayrıca ; Amsterdam merkezden özel servilerle gün içi değişik saatlerde kalkışla , 2 - 5 - 7 saat serbest zamanlı gidiş dönüş imkanıda mevcuttur. Yol ,gidiş dönüş yaklaşık 2 saat dolayıdır.

Hareket alanı& bilet satış : Damrak 26 -34 ( merkez istasyona 200 m. ) , Holland Pass Card / % 20 indirim !

Kalkış saatleri : ~ saat 09-30 / 14- 30

Yaklaşık toplam 4.5 saatlik normal gezi ücreti - 2 saat serbest zamanlı - : 35 € , 7 saat serbest zamanlı 50 € < 2011 >

 * Tur bilgi / tıklayın

 

* Hollanda peynirleri : Dünya çapında ünlüdürler.Küçük kırmızı ve sarı Edam Peynirleri ile yuvarlak Gouda ' lar en bilinenleridir.Peynir üretimi geleneksel eski yöntemle devam etmektedir. 30 km. kuzeyde yer alan , Alkmaar tren ve otobüsle ulaşılan peynir kasabasıdır.Yazın , Cuma sabahları peynir pazarıdır. Waaggebouw , peynirlerin sıra sıra sergilendiği alandır. burada bir de peynir müzesi vardır.

* Antikalar : Jordaan ' daki Elandsgracht ile Looiersgracht'ta da ucuz antika pazarları vardır. Nieuwmarkt ' ta yazın , pazar günleri Antiekmarkt = antika pazarı kurulmaktadır.Hollanda antika açısından zengindir.Kaliteli antika mağazaları ; Nieuwe Spiegalstraat civarında , Rijksmuseum yanındaki sokaklarda ve Rokin civarında bulunur..

* Kitap pazarı : Begijnhof girişinde yer alan Spui ' de Cuma günleri Boekenmarkt = kitap pazarı kurulur.değişik dilerde pek çok kitap bulunur.

* Negen Straatjes ( Dokuz küçük sokak ) : Herengracht ,Keizergracht ve Prinsengracht ' ı birbirine bağlayan cadde topluluğudur. İlginç mağaza ve tasarım giysi dükkanlarını burada bulabilirsiniz.

* Delf ürünleri : Güneydoğuda bulunan Delf kentinin adını taşıyan seramik ürünlerdir.

* Elmas işlemeciliği : Eski günlerini yaşamasa da elmas denince Amsterdamın yeri ayrıdır.

* Jenever : Hollanda' ya özgü alkollü bir içecektir.

* Eğlence hayatı : Gecede 40 ı aşkın etkinlik vardır. Kent çapında konserler , tiyatrolar , opera - bale , pop ve rock müzik kentte düzenli olarak sergilenir. Museumplein , Leidseplein bu aktivitelerin merkezidir.

 

 

AMSTERDAM ' DAKİ PARKLAR

Amsterdam parklarla çevrili bir kenntir. Bu alanlar özellikle Nisan - Eylülde çok hareketlenir.Ancak kışın da hoş zaman geçirebilirsiniz..Kısaca parklara ( yeşil alanlara ) bakalım...

+ Amsterdamse Bos :

example2

Amsterdamın en büyük rekreasyon alanıdır. Deniz seviyesinin 4 m. altındadır.Yaklaşık 150 tür kuş ' a ev sahipliği yapar.. İçindeki gölde kano kiralayıp , yemek ihtiyacınızı ,gereğinde havuzda yüzmeyi yapabilirsiniz.

tram : 5 ,stop - " E.J. Ernststraat’ , yada bus : 62 - stop Amstel station..

+ Amstel Park :

example2

Güney batı yönünde bulunan park 1972 de yeniden düzenlenmiştir. Çocuklara idealdir. Mini tren , midilli atı ile dolaşmak , mini golf sahası vardır.

Metro 50 - 51 ve bus : 62 / stop : Amstel station.

+ Vondelpark :

example2

Burası açık hava tiyatrosudur ( özellikle yazın ). Tiyaro - dans - kabere -gösteri - konser ne aklınıza gelirse.. 3 € karşılığ sandalye ile keyif sürebilirsiniz .. haftanın 5 günü yapılan konserler için bilgi ( tıklayın ).

Parkın kuzey kapısının dışında 'Hollandsche Manege' da bulabilirsiniz ( (Hollandaca binicilik okulu) . 1882 yılında kurulmuştur.

Tram : 2 5 7 10

+ Beatrixpark :

example2

Güney Amsterdam RAI kongre merkezine yakındır. Hollanda kraliçesi adına ithaf edilmiştir. Çocuklu aileler için , sakin iyi bir mesire - eğlence alanıdır.

Tram : 15 - Metro : 50 - 51 , stop - Amstel

+ Flevopark ;

example2

Güney doğuda yer alan bu parkta havuzlar , göletler ve mesire alanları vardır.

Tram : 14 17

+ Frankendael :

example2 * 500 çeşit botanik bitkiye sahip , hoş bir parktır.

 

+ Oosterpark :

example2

Geniş alanı ile çim saha , evcil hayvanlar için barınaklar , su kuşlarını misafir eden göletler , bisiklet yolları..

tram – line 9, stop Eerste van Swindestraat; lines 3 - 7, stop Beukenweg;
bus - line 22, stop Eerste van Swindestraat ...

+ Sarphatipark :

example2

Kapalı ve spor sahaları , göbekte bir çeşme anıt , restoran ve cafeler...

Tram : 4 , stop - Ceintuurbaan

+ Westerpark :

example2

Park şehir merkezine yakın , Haarlemmerstraat sonunda yer alır.. İçinde bir gaz fabrikasını barındırır ( Cultuurpark Westergasfabrie ) . Bazı yerleşimler park içinde cafe haline dönüştürülmüştür. Değişik sergi ve tiyatrolara ev sahipliği yapar.

Tram : 10 , stop : stop Van Hallstraat / Central Station , Bus bus 21 : stop Van Hallstraat..

 

AMSTERDAM DA ÜCRETSİZ OLAN BAZI AKTİVİTELER :

** Bunlara ait deneyimim olmadı , internet bilgileridir !

 

Her şey Amsterdam'da para değildir.. Ücret içermeyen ( free ) bazı faliyetlerede katılabilirsiniz.. Bunlar :

* Carillon Concerts / Kilise çanlarıyla yapılan melodi & müzik ;

Kiliselerde belirli gün ve saatlerde halka açık klasik müzik dahil sunulan mini konserdir . Yaklaşık 1 sat sürer. Adresler ve saatler ;

Westerkerk (Prinsengracht 281) , Salı saat : 12 - 13 ;

Zuiderkerk (Zandstraat) Perşembe saat : 10 - 11 ;

Munttoren (Muntplein) , Cuma saat 12 - 13 ;

Oude Kerk (Oudekerksplein 23) , Cumartesi saat : 6 - 17 ( * deneyimim olmadı ! )

* Free ferry / Ücretsiz Feribot :

Central istasyonu , kuzey Amsterdam'a bağlayan güzergahta bazen 24 saate kadar ( 15 dk. aralıklarla ) çalışan GVB deniz botudur. Bisiklette alırlar. Benim anladığım , yol uzak olmasa da ulaşım imkanı yetersizliği ? nedeni ile buraya servis sağlanmış vede hareketlilik gelmesi amaçlanmıştır ? Ben binmedim ve deneyimim yok ! yol 5 dk. dolayında imiş.

example2 example2

 

* Durak Central istasyon arkasında. Hatları ;

Centraal Station ve Buiksloterweg (Buiksloterwegferry) / Centraal Station ve NDSM-Werf (NDSM-Werf feribot)

* Ücretsiz Konserler :

Öğle Konserleri : Concertgebouw & Muziektheater 'de ücretsiz olarak , saat 12:30 ( Haziran - Eylül tarihleri arasında ) her Çarşamba dünyaca ünlü orkestralar prova tarzında yaklaşık 30 dakikalık bir konser vermektedir.

Yer: Concertgebouwplein

Ayrıca : Salı günleri , saat 12:30 'da "Stopera' topluluğunca gerçekleştirilen ücretsiz konserleri de dinleyin ( Hollandalı Filarmoni Orkestrası ve Hollanda Opera Korosu ) .

Yer: Amstel 1 (Waterlooplein ' e yakın )

* Rijksmuseum ' un bahçesinde yer alan heykellere ücretsiz bakarken , çay veya kahvenizi ( ücretli ) içebilirsiniz.

 

 

**  Sinema & Sanatevleri & Gösteriler

Kentte çok sayıda sinema mevcuttur. Munt meydan yakınında bulunan " Pathe de Munt " ve  " Pathe Tuschınskı ve Arena stad yanındaki " Pathe Arena " en önemlileridir.

example2 * sinema pathe

TRAM LINE :  4-9-14-16-24-25 , DURAK : MUNT PLEIN

 

Sanatevlerinde sanatsal filmleri de izleyebilme imkanı vardır. ( The movıes , Cınecenter , Film museum  )

Özellikle Vondelpark ; açık hava gösteri ve sahnelerinin merkezidir.Yoğunlukla burada yaz aylarında ,konserler, müzikal ve dans gösterileri akşam saatlerinin vaz geçilmezleridir.

Gazino ve kumarhaneler ; Bunların kontrolu devlet güvencesindedir. " Holland Casıno "  en tanınmışıdır.

Kraliyet tiyatrosu  / Rondleıdıngen Carre ;  Oscar Carre tarafından 1800 lü yıllarda kurulmuştur.Tarihi , mimarisi ve ulusal & uluslar arası gösterileriyle ultra modern solanları olan Amstel nehri kenarındaki tiyatrodur ( Hermitage Amsterdam altında yer alır - Amstel 115-125   1018 EM AMSTERDAM , 10 euro / erişkin , 2 erişkin & 3 çocuk / aile bileti ise 30 euro.dur )

Artıs Zoo / Hayvanat bahçesi , Tunfun - Çocuk oyun parkı 4000 m 2 lik alanda çocukların vazgeçilmez alanıdır.

 

 

ALIŞ VERİŞ ;

Amsterdamda her keseye hitap eden alışveriş mağaza ve pazarlarını bulmak mümkündür..

Albert Cuyp sokak pazarı bizim İstanbul eski salı pazarı benzeri bir alandır.Pazar hariç her gün saat 09- 18 arası açıktır. Gıda pazarı olarakta / meyve - sebze vs. bulunur. Şehrin güneyinde yer alır.( detaylar ileride ! )

Waterloo meydan pazarı ( bit pazarı ) ; Buda her tür , yeni - kullanılmış , antika dahil akla gelebilecek pek çok ürünün pazarlandığı yerdir. Elektronikten tablolara, hediyelik eşyalara kadar ne ararsanız bulunur. Fiatlarıda çok uygun. Pazarlık payı var. Buraya MUTLAKA gidin. Hatta hediye almak isterseniz burayı önce görüp, sonra merkez dükkanlara gidin derim.

 

AVM ( alışveriş merkezleri ) ;

En ünlüleri  Magna Plaza ( Mango ) ve Bijenkorf ' tur. İkiside Dam meydanı yanında bir birine yakındırlar. Magna P. ; her keseye hitap eden , çok çeşit içeren AVM dir ( bizimkilere daha yakın ).

Ancak Bijenkorf dünya markalarının mağazasıdır. AVM 5 katlı olup  < restoran dahil > , daha çok lüks tüketim ürünlerinin pazar alanıdır ( giyim kuşam ). Oldukça pahalı bir AVM dir.

Ayrıca alışveriş denince ; "   Nieuwendijk "  unutulmamalıdır. Pek çok ünlü markalar , restoran , telekominikasyon , giyim kuşam vs. cadde de sıralanmaktadır. Damrak str. paralelinde , Prins Hendrikkade 'den başlar ve Dam meydanına kadar ulaşır.

example2

Bazı mağazalar ve cadde numaraları :

Bershka : 164 ,  Mc Donalds : 70 - 212 ,  Subway : 222 ,   İnternet City :76 ,  T mobile : 200 , Vodafone : 169 , Albert Heijn : 25

 

Museumplein ' de ; Van Baerlestraat ' i kesen ( Vondelpark -  Filmmuseum'a yakın ) " pc-hooftstraat " ( Pieter Cornelısz Hooftstraat ) önemli alışveriş alanlarındandır. Louis Vuitton, Cartier, Chanel ve Gucci gibi dünya markalarının yer aldığı  pahalı bir alışveriş imkanını sunar. ( Tramvay : 2  3  5  12  , stop :  Van Baerlestraat ).

example2 example2 * Pc Hooftsraat

 

 

Kalverstraat ;

Amsterdam' ın meşhur sokağıdır. Öyküsü 600 yıl öncesine dayanır. 1600 ' lü yıllara kadar hayvan pazarı olarak bilinen sokak , sonrası günümüzdeki bilinen mağaza ve cafe & barların mekanı olmuştur. Dam meydanından ( Madame Tussauds arka köşesinden ) başlayıp , yaklaşık 750 m. lik mesafesiyle Munttoren ( Muntplein ) de sonlanır. Zara , Bershka , Levi's , Steps , Nike , Diesel , Clarks , Sacha ,Tango ... gibi bilinen pek çok alışveriş mağazalarını ve Mc Donalds dahil diğer restoranları , takı - hediyelik eşya , optik vs. her tür ihtiyaç mağazalarını bulabilirsiniz.. Genelde mağazalar 09.00 / 18.30 arası açıktır.

Kalverstraat sanal tur ( tıklayın )

Kalverstraat nerede ne var ? ( tıklayın )

 

 

 

* Konu sonudur, buradan başka bir menüye geçebilirsiniz..

 

 

Click for Amsterdam, Netherlands Forecast

 

 

 

- Sayfa Başına Dön -

 

Çevrimiçi Kişi Sayısı

 

Site İstatistiği

 
   
   
 
 
 
Uyarı : BULUNDUĞUNUZ SİTE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , HER BİLGİ TAM DOĞRU VE GÜNCEL OLAMAYABİLİR ! - ÜCRET GİBİ BAZI RAKAMSAL DEĞERLER İLGİLİ GEZİ YILINA AİTTİR - İNTERNET TARAYICISI ( İE ) 7 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE , 1024 x 768 PİXEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE UYGUN MENÜ VE SAYFA GÖRÜNÜMÜNÜ ALABİLİRSİNİZ - İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER ..