Google Site İçi

   
 
   
 

 

 

 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

 

example2

 

 

AMSTERDAM 'ı GEZİYORUZ . 1

 

Artık bu kadar aldığımız ön bilgi ve elimizdeki haritamızla beraber ; AMSTERDAM ' ı rahatlıkla gezebiliriz. Bu menü sayfamızda Müzeler & Ören yerleri detaylı anlatılmayacak , yalnızca fotoğraflanıp , kısa bilgi ile geçilecektir. Detaylı müze ve ören yerleri bilgisini ; MÜZELER menü başlığında bulabilirsiniz ..Amsterdam ' ı sizler doğal olarak kendi programınızla dolaşacaksınız. Benim size aktardığım gezi programını izlemek zorunda değilsiniz . Zaten gezmek için moto mot bir plan gerekmez. Kendim , size aktaracağım plan ile gezmiştim .. karar sizin.. Burada amaç gezi için kafamızda bir şablon oluşturmaktır ! Bu arada şimdi aktaracaklarım bir gün gibi kısa bir sürede tamamlanabilecek olan gezinin programı değildir ! Amaç gezimiz için güzergah belirlemektir. Burada anlatılan yerleri zamanlama açısından sıkışmadan , yorulmadan ve farklı günlerde de görebilirsiniz !

 

GEZİ PLANI & ROTAMIZ . 1

* Aşağıda harita üzerinde " yeşil " renkte belirtilmiş olan yol , gezi güzergahımızdır ;

* Gezimiz :

A - Central İstasyon ' dan başlayıp , B - Museum Plein ' de sonlanacaktır.

* Gezilecek yerler , haritadaki rakamsal sıralamaya uymayabilir !

* Ulaşım için haritadaki Tram ( tramvay ) hatlarını kullanabilirsiniz ( kırmızı rakamlar ) !

A ( Central Station ) - B ( Museum Plein ) ulaşımı için ; gezinin son olarak Museum Plein ' de sonlanması isteniyorsa , Central istasyondan Tram : 16 - 24 ' e binilmelidir.

* Gezi rotasındaki , Tram : 4 9 16 24 25 - Central istasyon kalkışlı yol araçlarıdır !

Örneğin ; 16 . numaralı tramvay ile , güzergahtaki tramvay duraklarımız :

Central station / Dam / Spui / Muntplein / Keizersgracht / Weteringcircuit / Stadhouderskade / Albert cuypstraat / Ruysdaelstraat / Museumplein ' dir.

Şimdi planı inceleyelim ;

example2 * Amsterdam uydu - görünüm

example2 * Ulaşım ve yol güzergahı

GÖRÜLECEKLER

* alttaki haritaya bakın !

1 Central Station / 2 VVV İnformation / 3 St. Nicolaaskerk / 4 Schreierstoren / 5 Museum Amstelkring / 6 Oude Kerk / 7 Beurs van Berlage / 8 Nieuwe Kerk/ 9 Madame Tussauds / 10 National Monument / 11 Amsterdam Diamond center / 12 Amsterdam Dungeon / 13 Amsterdam Historisch Museum < + Kalverstraat > / 14 Begijinhof / 15 Allard Pierson Museum / 16 Munttoren ( Munt Plein ) / 17 Flower market ( Bloemenmarkt ) / 18 Museum Van Loon / 19 Heineken Experience / 20 Albert Cuypstraat / 21 Rijksmuseum / 22 Van Gogh Museum / 23 Stedelijk Museum / 24 Concert Gebouw / 25 Film Museum ( Vondelpark )

example2 * görülecek yerler

 

Gezimize A - noktasından başlıyoruz ;

Şu an kentin ulaşımdaki merkezi yerindeyiz ... Amsterdam da toplu taşıma araçlarının genel olarak yolculuğa başladığı yada sonlandığı alandayız.. Burası ;

Central İstasyon / Merkez Tren garı ( 1 ) :

example2 example2 * Stationsplein / Merkez tren ist.

 

Bulunduğumuz alan , şehir merkezine oldukça yakındır. Valiziniz - eşyanız yok ise , buradan kısa mesafeye ( otelinize ) yürüyerek te gidebilirsiniz. Mart 2011 de burası dahil bazı alanlarda yol çalışmaları vardı !

Şimdi istasyon alanından çıkalım ve onu arkamıza alıp , hemen karşımızdaki yol üzerinde, çaprazımızda kalan alana yönelelim ( 100 m. ) ; Burada , biletler - turistik bilgiler vs. gibi kent hakkında danışabileceğimiz iki ofis bulunucaktır , oraya gidelim .

 

VVV Amsterdam Tourist Office ve GVB İnfo Office ( 2 ) ; bunlar birbirine yakın mesafededirler. Varsa bilet & harita ihtiyaçlarınızı buradan karşılayın ..

example2 * GVB ofisi

 

Merkez Tren istasyonunun önünde ( Stationsplein ) , istasyon boyunca önünde uzanan geniş bir cadde vardır.

" Prins Hendrikkade " ;

Bu caddenin üzerinde Amsterdam ' ın ünlü yapılarını rahatlıkla göreceksiniz. Uzun olan caddenin istasyona göre doğu ucunda ;

St. Nicholas Kilisesi , Damrak köşesine yakın olarak da " Schreierstoren Geldersekade " ( Amsterdam ' ın en eski kulesidir ) ve Park Plaza Victoria Hotel bulunmaktadır. Daha da doğuda , " Nederlands Scheepvaartmuseum " = Hollanda Deniz Müzesi bulunur ( Kattenburger plein ). Buralardan birkaç fotoğraf paylaşalım.

example2 example2 example2 * St. Nicholas

**  St. Nicholas kilisesi  (  3 ) :

Prins Hedrikkade  73  - 1012 AD  - Amsterdam

1884 - 87 yılında yapılmış olan katolik kilisesidir. Neo Barok ve Neo Rönesans stilinde inşa edilen kilisede ; iki kule ve arasında barok stiline uyan gül motifli pencere bulunmaktadır. Buradaki bir başka görülecek yere  yönelelim ;

Schreierstoren

example2

**  Schreierstoren ( Kule )  ( 4 ) :

Merkez tren garının karşısında  , orta çağdan kalan eski bir kuledir. Günümüzde Cafe - Restoran  olarak kullanılmaktadır.

example2

 

Prins Hedrikkade'nin   batı istikameti ise  , Haarlem yönü ile  " Station Sloterdijk " istasyonuna gidecektir.

Hazır Central istasyon yakınlarında  iken iki önemli yeri görün derim ( St. Nicholas ve Schreierstoren ).

Sonra tekrar Merkez Tren Garına geri dönelim .. artık  buradan  Merkeze doğru ilerleyeceğiz..

 

İstasyondan karşıya geçip , önümüzdeki geniş caddeye geçersek ( Damrak Straat ) , bu cadde bizi Dam Meydanına kadar götürecektir.

example2 * Damrak ve Dam square ( Dam meydanı ) Genel Görünüş

Evet  , üstte görüldüğü gibi  Merkez  İstasyonunu  arkamıza alıp  Damrak straat ( caddesine ) girip , cadde boyunca yürüyelim.. Bir kaç yüz metre ilerde Avrupanın en büyük meydanlarından biri olan ( Dam Square ) rahatlıkla görülecektir.

Damrakta meydana doğru yürürken , Damrak 18 numara ' da ( sağımızda ) ; " Amsterdam  sexmuseum " u göreceksiniz..  İlginizi çekerse ! buyurun ziyaret edin..

Central istasyon arkamızda , yolda ilerlemeye devam etmekteyiz .. Solumuzda büyük bir alan ve  bina belirir.  Burası ;

Beurs Van Berlage ' dir ( 7 ) ( detaylı anlatımı önceki sayfalarda )..

example2 * B. Van Berlage

Eski Borsa  ( şimdilerin konser & sergi salonu ) binasının yanındaki meydana  Beurs Plein denir. Ana caddeden ( Damrak ) rotamızı kısa süre değiştirip , buradan sola  içeri girelim ..

Biraz yürüyünce karşınıza bir kilise belirir... Oudekerk plein 'desiniz  ( meydanındasınız )..

 

**  Oude Kerk ( 6 )  ;

Eski Kilise olarakta bilinen ilk yerel kilisedir.Gotik tarzda yapılmış olan bu kilise  , şimdiki Red Light District bölgesinde bulunmaktadır..

Rebrandt'ın çocuklarının vaftiz edildiği kilisedir. Eşide burada yatmaktadır.

example2 * Oudekerk

 

Hemen arkasındaki müze de ; Museum Amstelkring ' tir ( 5 ).

example2 * Museum Amstelkring

 

**  Buradan  Nieuwmarkt ' a giderken ; China Town  -  Zeedijk 111 - 113 / Budist tapınağını görün.

 

 Evet buralar atmosferi  hatta kokusu   , kalabalık ve hareketliliği ile Amsterdam ' ın ünlü yerinin olduğu mekandır.

 

Red Light District ( Kırmızı Fener Sokağı ) ;

example2 example2 example2 * Red Light District

 

Red Light 'ta iken Erotic Museum ( Oudezijds Achterburgwal 54 ) gözünüze takılabilir !

Şöyle meşhur alanı bir tanıdıktan sonra , geldiğimiz yoldan  Beurs Plein ' e geri dönüp ,  Damrak Caddesinden meydana doğru ilerleyelim. Artık Dam meydanının yanı başındayız. Karşımızda Dam Square  . Meydanın girişinde , caddenin  başında yer alan Amsterdam' ın ünlü alışveriş mağazasını ( AVM ) göreceksiniz .

De Bijenkorf ;

5 katlı binada ( restorantı da  var ) , dünya markaları içermekte.. Genelde giyim & moda dünyasının isim yapan firmaların ürünlerini ,  oldukça pahalı ücretlerle buradan temin edebilirsiniz !

example2 * De Bijenkorf

 

Artık Dam meydanındayız..

 

GEZİ PLANI & ROTAMIZ . 1 haritamıza yeniden bakalım ;

Gezimize ;  A -  Central İstasyondan başlayıp , B - Museum Plein ' de tamamlayacaktık ( yeşil yol haritası )  ; Şimdi geziye kaldığımız yerdan ( Dam meydanı ) devam edelim..

example2 * Gezi planı & rotamız .1 - harita

 

DAM MEYDANI ;

**  Dam  Square  (  8 - 9 - 10  )  :

Amsterdam'da neredeyse pek çok yol bu meydana çıkmaktadır. Şehrin en merkezi alanıdır. Bu alan tarihi ve mimarisi ile görkemli binaları barındırır. Bu bölge eskilerin Liman bölgesi olan Damrak ' a bakmaktadır.

Koninklijk  Paleis ( Saray ) = Royal Palace  , hemen yanındaki Nieuwe Kerk ( yeni kilise ) ve National ( Ulusal )  anıt meydanın 3 ' lüsüdür. Meydanın köşe başında kalan parçasıda Madame Tussaud ile bütünleşir. 

Nieuwe Kerk , oldukça süslü bir yapısı ile kraliyetin düğünlerinin yapıldığı protestan kilisesidir.Ulusal anıt 2. dünya savaşındaki Hollandalılar ( savaş kurbanları ) adına yapılmıştır.

* Mart 2011 ' de Saray tadilatta idi !

example2 example2 example2 * Dam meydanı - Dam Square

 

Dam meydanı ünlü  Madam Tussauds ' ya da ev sahipliği yapmaktadır.

example2 example2 * Madam Tussauds

 

Dünyaca ünlü Wax müzesinin Amsterdam şubesidir. Ünlü pop starlar , Ressamlar , birçok meşhur ile tanışıp !  , bolca fotoğraf çektirebilirsiniz.. Ha bu arada ilerlerken bazı sesler duyacaksınız ( bağrışmalar !  , korkmayın .. ) ; bu alanda müze tarafından süpriz , kısa süreli bir korku geçiti var ! Dikkat ! ( sağlık sorunu olanlar - çocuklar ! )..

Dam meydanında iken Amsterdam 'ın diğer büyük ikinci  alışveriş merkezini de görelim..Burası meydanda, sarayın arkasında kalır ( meydana 100 m. ). Meydanda iken ara sokak karşısında şatafatlı olarak binayı rahatlıkla görebilirsiniz. Bizim AVM 'lere benzer.. Hediyelik eşyadan , giyim kuşam her şey vardır. Her keseye hitap eder..

 

Magna Plaza / Mango  ; 

Nieuwezijds Voorburgwal 182, 1012 SJ -  Amsterdam

example2 example2 example2 * Magna Plaza ( AVM )

 

Madam Tussauds ile Yeni bir cadde başlar.. Rokin Straat ;

example2 * Rokim Str.

 

Dam meydanını arkamıza alıp güneye doğru yürümeye devam ediyoruz.. Damrak caddesi yerini artık Rokin caddesine bırakmıştır. Rokin ' in hemen sol başında  , meraklıları varsa ( Mücevher ) satış merkezine uğrayabilirler..  Rokin  1 - 5 , Dam - adresinde ..

 

 **  Amsterdam Diamond center ( 11  )  ;

example2

Rokin ' de yürümeye devam ediyoruz.. Sağ tarafta  78 numaralı binada ilginç bir atraksiyon var.. Tabi gönüllüler için..

 

**  Amsterdam Dungeon  ( 12  )  ;

example2 * A. Dungeon

Rokin  caddesi aşağıda Spui Straat ( caddesi ) ile kesişecektir. İşte buradan  ;  ( ki burası Rokin caddesi  ile Singel kanalı arasında bulunan  ünlü   "  Kalverstraat "  sokağına sizi çıkaracaktır ) içeri dönüp  iki müzeyide görmek mümkündür. Bunlar Amsterdam Historisch museum ve Begijinhof ' tur.

 

**  Kalverstraat  ;

example2

Amsterdam' ın meşhur sokağıdır. Öyküsü  600 yıl öncesine dayanır. 1600 ' lü  yıllara kadar hayvan pazarı olarak bilinen sokak , sonrası günümüzdeki bilinen mağaza ve cafe & barların mekanı olmuştur. Dam meydanından  ( Madame Tussauds arka köşesinden  ) başlayıp  , yaklaşık  750 m. lik mesafesiyle Munttoren ( Muntplein ) de sonlanır. Zara , Bershka , Levi's , Steps , Nike , Diesel , Clarks , Sacha ,Tango ... gibi bilinen pek çok alışveriş mağazalarını  ve Mc Donalds dahil diğer restoranları , takı - hediyelik eşya , optik vs. her tür ihtiyaç mağazalarını bulabilirsiniz.. Genelde mağazalar 09.00 / 18.30 arası açıktır.

 Kalverstraat sanal tur / Tıklayın         

 

Kısaca bu alandaki iki müzemizide görelim ;

**  Amsterdam Historisch Museum ( 13 ) :

Kalverstraat  92 'de yer almaktadır.

example2 * Historisch M.

 

**   Begijinhof Chapel ( 14  ) :   Begijnhof 30 - Amsterdam

example2

 

Rokin ' in  yavaş yavaş sonlarına gelmekteyiz. Güneye ilerlerken yine sol kolda bir müzemiz daha var. Burası cadde üzerinde değildir. Biraz içeri sapacağız..

 

**   Allard Pierson Museum ( 15 ) :   Oude Turfmarkt 127  - Amsterdam

example2

 

Rokin Caddesinin sonu  Amsterdam' da bizi ünlü bir başka meydana çıkartacaktır. Burası kulesi , Çiçek pazarı ile ünlü bir alandır..

 

**  Munt Plein (  Munttoren ) & Flower Market ( 16 - 17 )   :

example2 example2

Blomenmarkt ' ta iken meşhur peynirci  Henri Willig Chees marketin , tadına da bakıp alabileceğiniz peynir dükkanını hatırlatalım.  Pazarın hemen başlarında yer alır  . Ayrıca bu peynirciyi Merkezde Magna  Plaza alışveriş merkezi girişinde de görebilirsiniz.. Burada sanırım % 10 Holland Pass Card indirimi vardı.. Unutmayın !

example2 * Hollanda peynir evi

Munttoren ( Muntplein ) ile birlikte , Rokin caddesi sonlanır ve gezi yolumuzun devamını , yol üzerinde bulunan " Rembrandtpleine " ( 17a ) kaydıralım.Biraz caddemizden uzaklaşacağız. Ama burada iken bu alanıda gezimizden çıkaralım derim.

Alan Amsterdam'ın gece hayatının olduğu bir yer olup , çok sayıda cafe & bar ve restorana ev sahipliği yapar. Meydanda Rembrandt 'ın heykeli vardır.

 Rotamızı buraya çevirelim ;

example2 example2 example2 * Rembrand Plein

 

Burayıda gördükten sonra geri dönüp , Vijzel Straat'te ilerleyelim.. Bu cadde üzerinde ziyaret edilecek bir müze bulunur..

 

**  Museum Van Loon ( 18 ) : 

Keizersgracht 672  -  Amsterdam , ünlü bir geçmişi olan bir aristokratın müze haline dönüştürülmüş evi ilginizi çekerse bu müzeyi gezin..

example2

 

**  Muesuem Van Loon ' un hemen doğusunda  "  Reguliersgracht " kanalı üzerinde bir köprü bulunur . Kanal gezisinde daha net olarak gözlenen , ve bu kanal üzerinde bulunan  7  adet  ardışık köprü , hoş bir görütü oluşturur. Bu görünüme   " Seven Bridges / 7 köprü  " denmektedir.

Reguliersgracht 31, Eastern Canal Ring _ Rembrandtplein , 1017 LK  - Amsterdam

example2 * Seven bridges

 

 

 

** Sonraki sayfamız; Museum Plein ( Müzeler meydanı ) ile devam edecek ..

 

 

 

Click for Amsterdam, Netherlands Forecast

 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

- Sayfa Başına Dön -

 

 

Çevrimiçi Kişi Sayısı

 

Site İstatistiği

 
   
   
 
 
 
Uyarı : BULUNDUĞUNUZ SİTE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , HER BİLGİ TAM DOĞRU VE GÜNCEL OLAMAYABİLİR ! - ÜCRET GİBİ BAZI RAKAMSAL DEĞERLER İLGİLİ GEZİ YILINA AİTTİR - İNTERNET TARAYICISI ( İE ) 7 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE , 1024 x 768 PİXEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE UYGUN MENÜ VE SAYFA GÖRÜNÜMÜNÜ ALABİLİRSİNİZ - İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER ..