Google Site İçi

   
 
   
 

 

 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

 

example2

 

 

SCHİPHOL AİRPORT ( Tanıtıcı Bilgi )

 

HAVA ALANINI TANIYALIM ( SCHİPHOL ) 

Amsterdam ulaşımında ilk inceleyeceğimiz konumuz ; uluslar arası hava alanını ( Schiphol ) tanımak olsun..

Gerek zaman kazanmak açısından gerekse son yıllarda sayıca artan düşük maliyetli hava yolu şirketlerinin tarifeli seferlerinin uygun fiatlı olması nedeniyle Amsterdam 'a ulaşımda ben " hava yolu " nu tercih ettim. 

Mart 2011 seyahatim için planlı olarak 3 ay öncesinden , Pegasus hava yollarından ( İstanbul Sabiha Gökçen çıkışlı ) kişi başı promosyon ve kampanya dahilindeki gidiş dönüş biletini 80 € ' ya temin ettim. Yolculuğum da zamanında ve oldukça rahat geçti. Bu tarih itibariyle Pegasus istanbul'dan TR saati ile saat 10_20 de kalkmakta idi. Yani gün kaybı olmadan öğlen saatinde Amsterdam 'da oldum.Yolculuk 3 saat 20 dk. sürdü  .. Hollanda ve Avrupanın en önemli , trafiği yoğun olan Schiphol uluslar arası hava alanınına indik.

Bu hava alanı oldukça büyük..İlk gidiş ve tanışmada çok karmaşık gibi gelmekte. Ancak dönüşünüzde yada sonraki yolculuklarınız olduysa öyle sanıldığı kadar da karmaşık gelmiyor insana.

Schiphol Airport ;

Hava alanı şehir merkezine 16 km. uzaklıkta , şehrin güney batısında yer alır.. Öncelikle bu karmaşık hava alanını kısaca bir tanıyalım derim.. ( Tel.  +31 (0)  20 601 9111 ).

 

Schiphol Airport Arrivals  / Gelen yolcu salonları ve plaza  konumu

example2 * Arrivals / Gelen yolcu bölümü - büyütmek için tıklayın

example2 * Departure / Giden yolcu bölümü - büyütmek için tıklayın

 Schiphol Plaza

example2

* Sarı renkli makinalardan kredi kartı yada metal para ile bilet alabilirsiniz..

 

Uçaktan inip terminale girince kendinizi büyük bir alanda buluyorsunuz.Yönlendirme ve levhalar yeterli .. Zaten sık aralıklarla hava alanı informasyon deskleri var.El bagajınızı / yada valizinizi aldıktan sonra 1 kat aşağıda çıkışa ( gümrük -pasaport kontrole ) yöneliyorsunuz.Bununda altı sizi merkeze - central istasyona götürecek olan  trenin kalkış durağıdır. Yani dışarı çıkmadan şehir merkezine rahatlıkla / tren ile ulaşmaktasınız.

**  Schiphol information deskleri  - tel :   0800 7244 7465 , bu deskler ;

Schiphol Plaza içinde , Pasaport kontrolü ( gümrükten çıkmadan  ) öncesi , Arrivals ( gelen yolcu ) - salon  2 ve 3 'ün arka alanında yer alırlar ( Yukarı resme bakın  -   ).

 

Şimdi önmli bir konudayız. Hava alanını terk etmeden önce ; daha sonra araştırmak , zaman kaybetmek istemiyorsanız  ;

Kalacağınız güne ve tercihinize vede planlarınıza  göre tüm ulaşım biletlerini ( GVB - toplu taşıma bilet & günlük kartları , müze kartlarını , Holland Pass card ' ı , I Amsterdam Card 'ını , Hava alanı - Central istasyon  & şehir merkezi gidiş dönüş tren biletlerinizi vs. ) buradan temin edin derim. Mutlaka şehirde bulmanız mümkündür. Ama yer arama zahmetine katlanmazsınız. Konu için detaylı bilgi ilerki sayfalarda  - ulaşım ve gezi bölümümüzde incelenecektir.

evet burası neresidir ? Biletleri ve kartları nereden alabiliriz ?

 

**  VVV Holland Tourism Information Office / VVV Hollanda Turizm Danışma ,tel : 0900 400 4040 / +31 (0) 20- 201 8800  ( open :  saat 07 - 22   / her gün )

Hava alanında bu ofisi ; Arrivals Hall 2 / gelen yolcu salon 2'  de bulacaksınız ( Arrivals  - Gelen yolcular resmine bakın -    )

** Her iki information  , arrivals 2 / gelen yolcu salon - 2 de aşağıda gösterilmektedir ;

 

Evet alandaki tourist info.dan ihtiyacımız kadar  toplu taşıma / müze kartı / vede central istasyon  - Schiphol gidiş dönüş tren biletlerimizi aldık ( tüm detaylar sonraki sayfada  ! ) ..

Artık gümrükten de çıkıp  1 alt kattaki teren ( merkez istasyonuna gidecek olan ) istasyonuna vardık.  Bu trenlerin kalkış  saatleri ve istikametleri ışıklı panolarda görülecektir !  , paniklemeyin..

Alınan tüm   toplu taşıma  biletleri < ki bunlar >  ; metro & tramvay & otobüsler için olup ( 1 bilet hepsinde geçerlidir )  mutlaka yolculuk öncesi özel makinalardan stamp = check edilip onaylatılmalıdır.  Otobüs ve tramvaylarda biniş kapı yanlarında , trende ise bu işlem peron girişlerinde yer alan cihazlarla yapılır . GVB toplu taşıma biletleri Trenlerde geçmez !

Schiphol hava alanına trenle geri dönüş için not :

Amsterdam merkez istasyonuna ( central station ) girince , sol istikamette  10 a peronuna doğru  - peron yönü gösterilmekte  - ilerleyin. 50 m. sonra 1 kat yukarıda yer alan " Schiphol  airport "  trenine binin . 15 - 20 dk. yolculuk sonrası tekrardan hava alanındayız.. ( 2011 yılı için geçerli olan pereon 10 a , sonraki zaman diliminde değişebilir ? )

 

* sonraki sayfamızda hava alanı & şehir merkezi transport koşullarını ve Amsterdam'da şehir içi ulaşımı konusunu bulacaksınız

 

 

 

 

Click for Amsterdam, Netherlands Forecast

 

 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

- Sayfa Başına Dön -

 

 

Çevrimiçi Kişi Sayısı

 

Site İstatistiği

 
   
   
 
 
 
Uyarı : BULUNDUĞUNUZ SİTE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , HER BİLGİ TAM DOĞRU VE GÜNCEL OLAMAYABİLİR ! - ÜCRET GİBİ BAZI RAKAMSAL DEĞERLER İLGİLİ GEZİ YILINA AİTTİR - İNTERNET TARAYICISI ( İE ) 7 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE , 1024 x 768 PİXEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE UYGUN MENÜ VE SAYFA GÖRÜNÜMÜNÜ ALABİLİRSİNİZ - İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER ..