Budapeşte,Danube (Estergon, Visegrad, Szentendre)

 

BUDAPEŞTE, KENT MERKEZİ DIŞI GEZİLERİ

 
 

Kısaca şehir merkezine çok yakın birkaç destinasyonu hatırlatıp, sonra daha uzak bölgeleri ele alalım..

Kılavuz haritamız

** ( bu bölge gezisinde deneyimim olmamıştır!)..

 

Üstteki haritamızda rakamsal değerlere göre ;

4 – Macar Jeoloji enstitüsü  & müzesi ;

Adres- 1143 Budapest, Stefánia út 14.

6 – Kerepesi mezarlığı / Kerepes Cemetery (Kerepesi temeto) ;

Adres : – Fiumei Utca 16 – 20

7  – Józsefvárosi templom (church of Józsefváros) ;

Adres – Horvath Mihaly ter 7

12 –  Kőbányai Szent László Templom ;

Adres – Szent László tér, 1105 Budapest

16 – Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem ( BME ) ;

Adres – Müegyetem Rakpart 3

25 – Aquincum (Roman City of Aquincum)

Adres  – Szentendrei út 139, Budapest 1031 – Buda, Óuda, District 3, Web :

Ulaşım : Batthiány Square (Metro 2)’ dan local train HÉV (- suburban railway – H 5 ) ile yada → Obuda’daki “Szentlélek” Meydanı’ndan 34, 134 ve 106 numaralı otobsler ile buraya ulaşın.

Budapeşte’ nin 9 km. kadar kuzeyindedir. Roma kenti kalıntıları 19. yy sonlarında bulunmuştur.Kalıntılar arasında sokaklar, dükkan ve hamamlar ve evlerin dış hatları rahatlıkla görülmektedir. Aquincum’un en büyük kısmı ikinci ve üçüncü yüzyıllar arasında inşa edilmiştir. Kalıntılar arasında, içine kanalizasyon ızgarası yerleştirilmiş bir taş karo, bir yeraltı merkezi ısıtma sistemi, mozaik kaplı termal banyolar veya bir pazar yeri gibi bazı sürprizler bulunmaktadır. Burada bir amfitiyatro kalıntısı da vardır.

 

Bölgede görülecekler :

a ) Museum of Aquincum

Adres – 3 rd distr. Szentendrei str 139.

 

b ) Halk hamamı, Macellum (eski pazar alanı), Sütunlu avlu diğer yerlerdir..

Budapeştenin çevresi de görülmeye değer yerler bulunur.Buda merkezinin kuzeyinde İS 100 lerde kurulmuş olan Roma dönemine ait Aquincum kalıntı alanı görülmeye değerdir.Peştenin doğusunda ünlü Macarların yattığı Kerepesi mezarlığı vardır.

Kentin güneyinde yer alan Nagyteteny sarayı Ülkenin en güzel barok saraylarındandır.Buraya yakın alanda sosyalist dönem heykellerine ait Anıtlar parkını (Szobor park) görebilrsiniz. Tüm alanalar toplu taşıma ile ulaşılabilir konumdadır..

 * Memento Park (Szoborpark) : Balatoni útca ve Szabadkai utca nın birleştiği köşede yer alır.HEV – SubUrban banliyö tren hattının ; Déli railway durağı üzerinden, Budatétény ist. gidin..Sonra bus no. 150 ile Memento Park durağında inin..Burası komünist döneme ait tarih ve heykelleri barındıran müze alanıdır  Web .

 

 
 
 

BUDAPEŞTE UZAK ÇEVRE GEZİLERİ 

Budapeştede günü birlik gezilecek kasaba ve köyler gezi için idealdir.Bu bölgeye toplu taşımadaki otobüsler ve trenler hem ucuz, hem de güvenlidir.

Not : “Szentendre” gezi alanı haricinde diğer bölge gezi alanları için deneyimim olmamıştır! (2023 – 24 yılına güncel bilgi içerir)..

 

Uzak bölge ulaşımı için kısa notlar ;

Otobüs seyahat bilgileri :

Uluslar arası otobüs terminali “Nepliget” (Ülloi Ut 131, Peste’nin güney doğu bölümünde yer alır ) →  Buraya metro 3 ile ulaşın ( iniş durağı → Nagyvarad ter). “Volanbusz” otobüs işletmesinden alacağınız biletler ile yakın bölgelere ulaşım mümkündür.

Volanbusz  / İç Hat Ulaşım Bölge Haritası

“Volanbusz” otobüs işletmesi iç hat (domestic) hat ve numaralar ➼ buradan

“Volanbusz”  (Budapest–Szentendre–Visegrád–Esztergom) ( Bus 880-889 hattı) ➼ buradan

“Volanbusz” (Budapest–Szentendre–Tahitótfalu–Váci rév)( Bus 890 hattı) ➼ buradan

“Volanbusz”  (Budapest–Gödöllő–Hatvan–Gyöngyös)( Bus 1040 hattı)   buradan

♦ ♦ Volanbusz otobüslerinde biletleme ; Kilometre hesabı ile yapılıyor! (tam bilet olarak : 0-10 km /~ 250 ; 10-15 km /~ 310 ; 16-20 km /~ 370 ; 20-25 km /~ 465 ; 25-30 km /~ 560 ; 40-45 km /~ 840 ; 50-60 km /~ 1120 ; 70-80 km /~ 1480 ; 100-120 km /~ 2200 ; 240-260 km /~ 4200 HUF dolayındadır. İndirim oranı % 50.

 
 
Yurt içi otobüs terminallerini yeniden hatırlatalım :

♦ Nepliget (Peşte) / Batı Maceristan seyahatlerinde..(Uluslararası ve yerel otobüsler)
♦ Stadionok (Peşte) / Doğu Macaristan seyahatlerinde (Diğer iç hat otobüsler).
♦ Arpad köprüsü / Kuzey macaristana yolcu taşıyan terminalledir (Diğer iç hat otobüsler)
♦ Etele tér (Buda) / (Diğer iç hat otobüsler)

++ Metro 2 ile →  Puskás Ferenc durağında (inin) → (Stadion Autóbusz – pályaudvar / Stadionok Volánbusz’a ulaşın)
++ Metro  3  ile de (Göncz Árpád City Center’ da inin) →  arpad köprüsüne/ Árpád híd otobüs term.’ e – ulaşım mümkün..

 
 

Tren seyahat bilgileri :

Banliyö trenleri / Suburban-HEV :

Uzak bölge seyahatlerinde genellikle bu hatlar kullanılır. Hatlar yer üstü demiryolu olup, pek çok banliyöyü Budapeşte merkeze bağlar. Kent merkezinden 30-40 km lik mesafelere giderler. Toplu taşıma biletleri bu hatlarda da geçerlidir. Ancak uzak mesafeleri (20 km >) şehir içi biletlerinize ek bir ücrete tabidir!..Detaylar “Budapeşte Toplu Taşıma.3” yazımızda anlatılmıştır (bakın).

◄ H5-H9 hatlara bakın → Bilgi.1 

◄ H5-H9 Güzergah ve tarifelere bakın →  Bilgi.2

♦ 2024-HEV Tarifesi (tarife BKK şehir içi idari ulaşımdaki son noktalarından “sınır” sayılacak en son duraktan sonraki mesafeler ve duraklar içindir! Tarife buralardan itibaren seyahat km.’ sine – gidilecek duraklara – göre belirlenir) (Kısaca; sizler şehir merkezli herhangi bir yerden, BKK şehir içi tek yönlü – Single bilet & Günlük bilet vs. ile “bu sınır durakları” noktasına kadar aldığınız bilet ile ulaşırsınız. Sonrası HEV hattının daha uzağına /daha ilerideki bir durağına gidilecek ise “EK uzatma biletine – “extension tickets” / Pass transfer biletine ihtiyaç duyacaksınız. Durak tarifenin kaçıncı kilometresinde ise ona uyan ek bileti mutlaka alın!) (BKK idari sınır dışı durak sonrası kat edilecek yol ; 5-10/15/20/25/30 km. fark bileti ile tamamlanmalıdır!) ;

spainarma

** Tarife BKK şehir içi ulaşıma dahil son durak noktalarından itibaren başlayacak HEV – suburban hat bilet tarifesidir.

➣ Budapeşte’ de merkezi şehir içi ulaşımdaki idari HEV durak sınırları : H5 için : Békásmegyer / H6 için : Millenniumtelep / H8 için : Ilonatelep / H9 için : Szabadságtelep tren istasyonlarıdır. Bu hatlarda sınır durakları sonrası bir ulaşımınız olacak ise ek bilet/extension tickets alın! (HEV7, şehir içi tarifeye uygundur!).

 

Bilet & Ek biletler ; daha merkezde iken bilet gişesi yada mor renkli bilet makinasından – yada tren görevlisinden temin edilebilir (ister tek yön ister çift yön) (makinadan önce ; “other tickets” seçeneğine sonra da “suburban railway extension tickets” a geçip, uygun ek / uzatma biletini alın) ( HEV7 hattı tümü ile idari şehir içi bilet kapsamlıdır, EK BİLET gerekmez!)

► ► Biletsiz yolculuk cezaya tabidir! (25.000 HUF ceza tutarı 30 gün içinde ödenmelidir, yada anında nakit Macar parası ile ödenirse 12.000 HUF tutacaktır)(2024).

 

◄ H5-H9 bilet uygulamasında mesafe uzatma tutarlarına bakın → Bilgi.3

** Konu için bir örnek verelim : H5 treni için Budapeşte dışı (idari sınır dışı), “Békásmegyer” durağından sonra başlar. Sizin Békásmegyer ‘den Szentendre’ ye olan mesafe için de (+ 15 km / + 6 istasyon) ek 450 HUF’ luk bir uzatma biletine daha ihtiyacınız olacak. Sınır durağına kadar (Békásmegyer) elinizde tek yön – single yada günlük* biletiniz (tam-450 HUF & 2500* HUF) varsa sonrası 15 km. için ek 450 HUF uzatma biletini de alın! (kısacası HEV seyahatleri uzun mesafeli yolculuklarda 2 bilet gerekecektir). HEV ulaşımının sınır nokta durakları “Şehir içi bilet” uygulamasına tabidir, unutmayın! Bu durak sonrası uzun mesafelerde ikinci bir HEV/Suburban EK BİLET alınacağını asla akıldan çıkartmayın!. Örnek.2 ; sınır durak sonrası 30 km. mesafeli yolculuğunuzda da 600 HUF değerli HEV ek bileti alınacaktır).

 
 

Gemi bilgileri :

Nisandan Ekim ayına kadar Tuna nehri üzerinden Budapeşte  – Viyana arası Bratislava üzerinden Hydrofoil / Deniz Otobüsü  işler.Bunlar yada gezi gemileriyle Esztergon (Estergon)  ve  Visegrad’ ulaşmak mümkündür.Hareket : vigado ter (Peste tarafı → Hotel İntercontinental yakını / Vörösmarty ter, metro.1)

 
 

BUDAPEŞTE,  KUZEY BÖLGESİ( Danube bend ) ;

Tuna nehri üzerinde inci gibi dizilen ; tarihi , sanatı ve manzarası ile turistleri çeken , Budapeşte’nin dinlenme ve mesire alanlarından 3 kasaba vardır.

 

► ► Esztergon ( Estergon ) , Visegrad , Szentendre ..

– Danube Bend-

Buralara ulaşım imkanları, araç – tren – otobüs ve feribotlar (özellikle yazın) ile sağlanır.

 

Szentendre Budapeşte’ye en yakın olan kasabadır (yaklaşık 20 km). Şehir merkezinde Batthyány Square’ dan doğrudan bu kasabaya trenle ulaşabilirsiniz. Burası 18. yy. sanat  yöresi kasabası, müzeler, galeriler yeridir…

↔ ↔☻↔↔

 

►  Szentendre – Web (Macarca)

 

Ulaşım, 2024 yılı için → Lütfen link’lerden daha yeni – güncel bilgileri alın !.

 

A) Seçeneklerden biri hydrofoil-Feribot hizmetini almaktır ( sadece yazları ,  Batthyany Ter yada vigado ter’ den kalkış ile yaklaşık yol 80-90 dk. sürer) (By ship / Boat / Mahart, the Hungarain Shipping Company : Ulaşım & Ücret – info / Web)(hava durumuna dikkat // saat 17:55 → Szentendre’den Budapeşte’ye son seferdir! )(Feribot ulaşımını önce teyit edin..Saatler – seferler değişkendir!.

B) Tren ile – HEV/H 5 (en uygun seçenek) : HEV trenine önce merkezden Metro 2 ile ulaşacağınız  Batthyány tér (Buda bölümü) ‘den ayni alanda bulunan “Batthyany tér – Market Hall” tren garından aktarma yaparak H5 banliyö trenine bineceksiniz (Batthyány tér HEV tren istasyonu yeraltında yer almaktadır). 10-30 dk. periotlar ile trenler kalkmaktadır. ~ 25 km. dolayındaki yol, 45 – 50 dk. sürer. Son duraktan sonra da 15 dk. kadar yürüme yolunuz olacaktır ..

Not : Eğer elinizde günlük bilet & tek binişlik single bilet vs. var ise, bu biletiniz 15-20 km.lik BKK – idari şehir içi ulaşımı için geçerlidir. Şehir içi BKK biletlerinin geçerliliği HEV 5 tren güzergahındaki “Batthyany Ter” kalkışından, yaklaşık 10 istasyon sonrası olan ; “Békásmegyer” durağında bitecektir. Buradan “Szentendre” için daha 6 istasyonluk – 15 km. lik yolunuz kalacaktır.. Békásmegyer istasyon sonrası ; günlük – tek binişlik vs. BKK biletlerinin artık geçmediği yolun başlangıcıdır.

Bu nedenle HEV 5 – Batthyany ter’ den trene binmeden günlük biletinize ilaveten Ek (pass) bileti alın – “suburban railway extension tickets” ! (15 km. ek mesafede HEV tarifesi ek bilet ücreti tam bilet için 450 HUF’ tur) (Kısaca ; Budapeşte şehir merkezinden kalkışlı, Szentendre geziniz için 2 farklı biletiniz olacaktır!) (bu da, 2024 yılı için tam – tek yönlü iki farklı bilette toplam 900 HUF tutarlıdır).

 

UYARI ! → Batthyany Ter’ den Szentendre için 2 tren kalkar..

1 – Doğrudan HEV 5 – Szentendre hattı

2 – yada HEV 5 Potlo (Békásmegyer) hattı..

gereğinde Békásmegyer’ den aktarma da yapabilirsiniz!…

 

BKK ücretler için Bknz.

 

H 5 Güzergah ve Durakları hatırlatalım

 

C) Otobüs (Volan Bus) : Metro 3/mavi – hat üzerinde bulunan Újpest-Városkapu metro istasyon yakınındaki, Arpad Hid otobüs istasyonundan kalkan otobüslerle (hat/880-889)(Budapest–Szentendre–Visegrád–Esztergom), Szentendre-Danubius Szálló durağına ulaşırsınız (burası Szentendre & Esztergom otobüs hat güzergahıdır ). 20 km.lik Yolculuk yaklaşık 60-70 dakika sürer. Her gün saat 05:20- 22:40 arasında yaklaşık 7-10 servis imkanı ile ulaşım imkanınız olacaktır .. Tek yön yaklaşık 600 HUF

+ VolonBusz (tüm hatlar) / Hat ► 880-889 Budapest–Szentendre–Visegrád–Esztergom

 
 
D) Otomobil ile : Motorway no.11 üzerinden..
 

Göreceklerimiz :

Belgrad Katedrali : Patriarka Utca 5
Sırp Sanat müzesi : Patriarka Utca 5
Ziyaret : Salı –Pazar Yaz / 10 – 18 , kış / 10-16

Margit Kovacs Müzesi : Vastaggyorgy Utca 1
Ziyaret : Salı –Pazar / 9-17

Macar Açık hava müzesi : Sztaravodai U.Pf 63
Ziyaret : Yaz / 9-17
 

Szentendre Hakkında :

Budapeştenin ~ 25 km kuzeyinde’dir. Tarihte Sırp mültecilerin yerleşip yaptığı kasabadır. 18 yy da oldukça zengin içerikli evler yapılmıştır.Kasabada Ortodoks gelenek hakümdir. Ana meydan Fö Ter deki (Szentendre’nin meydanı) Blagovestenska kilisesi iyi bir örnektir.Belgrad katedralindeki Pazar ayinleri ilgi çekicidir.Yandaki Sırp sanat müzesi dinsel objelerle doludur.Meydanda ilginç bir müze var → mikroskoplarla bakacağınız küçük bir Mikro Mucizeler Müzesi (Mikrocsodak).

Bu kasabada yerel sanatçı eserlerinin sergilendiği galeriler vardır.Fö terde Margit Kovacs müzesinde seramik eserleri görün (Vastagh György utca 1 de ; Salı –Pazar 9 -17 ) .Kasabanın batısında ; Açık Hava Etnografya Müzesi (Skanzen) / Macar açık hava müzesi park içinde olup bir etnografya müzesidir.Farklı bölgelerinden geleneksel Macar mimari görüntülerini içermektedir. 18-20’nci yüzyıl, taş değirmenler, antika mobilyalar ve halk sanatı ile bezenmiş köy evleri görülebilir. (Adres : Sztaravodai út, Salı-Pazar / nisandan ekime  saat 10 -17 ).

Ayrıca ; Evleri, ortamı ile görülebilecek Tahitótfalu ve Leányfalu köyleri, Szentendre’nin 5 km kuzeyindedir (Araç ile main road No.11 üzerinden ulaşım).

 

Szentendre için Fotoğraflar :

 

Önemli merkezler:

+ Ferenczy Museum: Károly Ferenczy (1862-1917), Macar ressamıdır. Kossuth Lajos Utca boyunca şehre doğru ilerlerken soldaki müze; uzun yıllar Szentendre’de yaşamış ünlü sanatçı ailenin eserlerinin sergilendiği bir müzedir.Hemen ileride bir kilise göreceksiniz, adı Pozsarevacska Sırp Ortodoks klisesi.

+ Béla Czóbel Museum : Béla Czóbel (1885-1976), Macar ressamıdır

+ Marzipan Museum : Mátyás Szamos ve Károly Szabó ait Macar şekerleme imalathanesidir. Sırp yazar Jakov Ignjatovity’nin doğduğu yere çok yakın, hemen onun karşısında  renk ve şekiliyle cezbeden şekerlemelerin olduğu  müze (Giriş 500 HUF). Dumtsa Jeno utca 14 da günlük saat 10 -18 açıktır.

+ Dobos Chocolate Museum: Bogdányi utca 2,  Cumartesi-Pazar 10 – 18

+ Erdész Gallery of Contemporary / Çağdaş sanat galerisi : Bercsényi utca 4 da heykel resim tablolar..

 

Szentendre Alışveriş ;

Otantik ev aksesuarları ve giysiler , tasarım ürünlerinden antikaya kadar her şeyi sunan birçok benzersiz mağaza ve butikleri bulabilirsiniz (bu bilgiler eskidir, güncel olmayabilir!).

► Salon de Boheme : Kadınlar için çağdaş kıyafet ve aksesuarları içeren  şirinbir butik. (Péter Pál utca 2B)

► Blue Land Folklor : Otantik halk sanatı, yaklaşık 200 den fazla folklorik bölgelere ait eserleri vitrine eder. Masa Örtüsü, ev dekorasyonu, mutfak aksesuarları, folky – Noel dekorasyonları, ‘blue-dye’ boya ve Macar kumaş boyama tekniği ile üretülmiş hediyelikler (Alkotmány utca).

► Kis Haz : Komünist dönemine ait tencere ve tava setleri.Szentendre evlerin minyatür modelleri,  yerel el yapımı  seramikler. (FO tér 15).

► Palmetta Tasarım Galerisi : Barok tarzı mahzende bulunan Palmetta Tasarım Galerisi Matyodesign dahil olmak üzere Avrupa ve Macar tasarımcılar tarafından yapılmış ev dekorasyonu, mutfak aksesuarları ve kıyafetleri satıyor. (Bogdányi utca 14)

► Ven Kecske: Bu sanat galerisinde baskılar, ev yapımı kartpostal, buzdolabı mıknatısları, yüzük ve madalyalar ve pek çok şey sanatçı Eszter Győry tarafından sunulmaktadır (Dumtsa Jeno utca 15).

► Antikcentrum : Eski  fayans, heykeller, kilitler, menteşeler, düğmeler ve daha fazlasını içeren ev ürünleri , antik eşyalar (Dózsa György út 10A).

Kasabada 50′ yi aşkın restoran vardır.

Macar ve dünya mutfağından..

+ Aranysárkány (Golden Dragon) Restoran
Adres: Alkotmány utca 1 / a
Tel: (+36) 26 301 479

Fiyatlar: çorbalar: 800 HUF, ana yemekler: 2500-3000 HUF

+ Fa Inn Restaurant
Adres: Kossuth Lajos utca 22.
Tel: 06 20 252 2029 26 303 388

Fiyatlar: çorbalar: 470-600 HUF, ana yemekler: 1500-2000 HUF

+ Régimódi Vendeglo
Adres: Dumtsa Jeno utca 2.
Tel: (+36) 26 311 105

Fiyatlar: çorbalar: 600-1400 Ana yemekler: 1800-4000 HUF, vejeteryan yemekleri, balık yemekleri geniş bir seçenek sunar

+ Chez Nicholas Restaurant
Adres: Kigyó utca 10.
Tel: (+36) 26 311 288
Ana yemekler : 1800 – 3800 HUF
 

*** Fo tér 8 de bulunan Macaristan’da en iyi lángos (krema-jambon- rendelenmiş peynirden ibaret kızartılmış patates içerikli  hamur işi – bazen sarımsak sürülmekte ! )

 

Kasabada; her yıl haziran sonundan ağustos sonuna kadar yapılan Summer Festival (Szentendrei Nyár) unutulmamalıdır.Dans –tiyatro ve müzkal bir festival karekterindedir.

 

++ Szentendre için ek kaynak linki ( tıklayın )

 

Kasaba’dan manzaralar..

 

Bartók Bela sokağından yukarı çıkın.. bir ara yol var.”Eşek tepesi” denilen bir rakımlı alandan Tuna nehrine ve kıyı şeridine bakın..Manzara harika..

 

 

 ►  Vác  ◄

Otobüs : Arpad Hid’ ten yaklaşık yol 1 saat (Volanbusz – hat : 300, 302, 303 / Budapest–Dunakeszi–Vác).
Tren : Nyugati Pu.dan —> yaklaşık 30 dk yol süreli (Tren Web ). Budapeşte Nyugati tren istasyonunda, Szob’a giden trene binmeniz gerekiyor. Trenden indikten sonra Széchenyi Caddesi’nden 15 Mart Meydanı’na (Ana Meydan) yürümeniz gerekir.

 

Budapeştenin 40 km kuzeyinde. Kasaba ortasında Belediye sarayı ve Feherek kilisesi yer alır. Eski kasabanın kuzey yakasında Zafer taktı bulunmaktadır.Budapeştenin en eski yerleşimlerindendir. barok yapılı binalara ev sahipliği yapar. Esztergom ve Vác arasında kuzey güney yönünde Duna-Ipoly National Parkı’nı oralarda iken görebilirsiniz ..

 
 

►  Citadel (Fellegvar) / Visegrád  ◄

Visegrád Hakkında :

Kentin yaklaşık 40 km. kuzeyinde küçük bir nehir kıyı kasabasıdır.Tarihi Roma imp. kadar uzanmış bir kale’dir.Macaristan’da en çok sevilen manzaralardan birine sahip bir turistik bölgedir.

Budapeşte’den tren, otobüs, vapur veya deniz otobüsü ile seçenekler mevcut.

♦ Seçeneklerden biri hydrofoil hizmetini almaktır ( sadece yazları buda merkezli – Batthyany Ter yada Pest merkezli –  vigado ter’den kalkış ile ).Su otobüsleri ile  yol yaklaşık 1 saat sürer (iNFO : Mahart, the Hungarain Shipping Company : Ulaşım & Ücret – info / Web ). Diğer tekneler ile yol süresi 3.5 saat dolayıdır..

♦ Budapeşte’den “Újpest-Városkapu” Volánbusz otobüs durağından ve Esztergom otobüs durağından saat başı karşılıklı hareket eden otobüsler ile. ** Bus no ! : 880-889 –> Budapest–Szentendre–Visegrád–Esztergom ancak Otobüs ulaşımı uzun sürelidir!

♦ Tren ( Hungarian Railways-MÁV, web )(yada-web) : Genelde kullanılan ulaşımdır.. Doğrudan kale ve bölgeye tren yoktur! (Nyugati tren istasyonundan Nagymaros-Visegrád istasyonuna giden trenle (Z70 veya G70), ardından Penztar Cassa’daki feribota binmeniz yeterlidir (yaklaşık 1,5 €). Nyugati’ den → Nagymaros (Visegrad)‘ a yazları günlük ortalama 20 tren seferi vardır / 40 – 60 dk. zaman dilimli, gün içi saat 04 / 24 arası çalışır ve yol 52 km. olup, yaklaşık 40-60 dk kadar sürmektedir (ortalama 1120 – 1200 huf ).

Nagymaros : Visegrád’ın karşısında bulunan küçük bir yerleşimdir. Burası, Tuna’nın bir kıyı tarafıdır, Kale ise karşı kıyıdadır!.Köy evleri, tabiat ve yürüyüş için idealdir..

 

♦ Araç ile Route 11 kullanılabilir. Özel araç ile  Budapeşte’den ortalama 1 saat dolayında ulaşım mümkün..

 

** Kent Haritası (yürüme – araç yolları) (tıklayın)

 

Bölge için → GPS Lat/Longs :
* Visgrad Fellegvar N47.79431 E18.97995
 * Nagymaros-Visegradi Ferry N47.78919 E18.96142
* Nagymoras Train Station N47.79050 E18.95864
* Visegradi-Nagymaros Ferry N47.78654 E18.96666
* Salamon Tower N47.79654 E18.97712
 

Kale ; Kale harabesi cezbedici özelliktedir. 1259′ da Macar kralı IV.Bela tarafından 350 m. yükseklikte inşa edilmiş, 1490 da kral Matthias tarafından yaptırılan ve günümüzde müze olan Rönesan Sarayı’nı içine alan Kale’de ; Macar kralının kutsal tacı (ki aslı Budapeşte’de Parlamento Binası’nda) sergiler ile görülebilmektedir. Kalenin tamamını ve balmumu heykel sergisini gezmek için  2500 HUF/tam bilet ile girebilirsiniz. (detay).

* Kale / Ziyaret : Mart – eylül / saat 09 -18 , Diğer aylar / saat 09.30 – 16.00
* Matyas müzesi ve Visegrad sarayı ziyaret → Salı-pazar / saat 09-17, randevulu..

Visegrad tepesi müthiş manzarayı sunar.Tepeden aşağıya inerken Salamon kulesinde yer alan Matyas müzesi ve köydeki Visegrad  saray kalıntıları sergilenmektedir = Royal Palace ve Solomon Tower ( Süleyman bulesi ) görüleceklerdendir.

Not : Macera ararsanız → kalenin 1 kilometre uzağındaki “Alpin kızağı” na çıkıp, tepe’ye ulaşın. Tek kişi veya iki kişi binebileceğiniz kızaklar tepenin yukarısına çekiliyor ve size de virajlardan döne döne  aşağı kaydırarak ulaştırıyor.Biniş sayınıza göre 1000 HUF tan başlayan fiatlar ile…

 

Visegrád Royal Palace:

Kral Charles 14. Yy da Visegrad da ilk kraliyet sarayını inşa etmiştir.Burası 15. Yy başlarına kadar Macar krallarının ikamet alanı olmuştur.Sonrası yazlık amaçlı kullanım olan saray müzeye dönmüştür.

 

Solomon Tower (Kulesi )(Salamon Torony):

2025, Magyarország, Visegrád, Fő utca 23.

11. yüzyılda Macar kralının yaptırdığı altıgen kule  Kale altında bulunur, günümüzde Rönesans ve gotik eserler barındırır.

 

Gezi önerisi ; Royal Palace Festival ( temmuz ayı 2. Hafta sonu ). Gösteriler orta çağ kıyafetli şövalyeli olarak sürer.Eğlence  ve yemeklidir.

Bilgi ** (tam 3500 -4500 / 6-14 yaş : 1500 HUF – 2024).

 

*** Visegrád yakınındaki Lepence ve teraslı plajlarda unutulmaz bir banyo deneyimini unutmayın !

 
 
 

Esztergon ( Estergon ) 

◄►

 

Esztergom Hakkında ( gezi deneyimim olmadı, bilgi paylaşımıdır! ) ; 

 

Ulaşım : Kent merkezine yaklaşık 55 km. uzaklıkta olan bölgeye gitmek için alternatifler vardır.Gezip bölgeyi tanımak ve son merkeze yakın durağı nedeni ile otobüs seçeneği öne çıkmaktadır.

Hydrofoil / Boats  /  Kalkış :  Vigadó tér (Pest) ( 1.5 saat )(sadece yazları buda merkezli – Batthyany Ter yada Pest merkezli –  vigado ter’den kalkış ile )( Mahart, the Hungarain Shipping Company : Ulaşım & Ücret – info / Web ) .

Tren (Z72): Budapest’s Nyugati Pu.Station (tren için bakın), 55 km lik yol yaklaşık 60-70 dk. sürmekte .Tek yön-2. sınıf : 1120 , gidiş dönüş : 2200 HUF + Otobüs replasmanı ile yol 2 saati bulmakta (bu transfer Fiata dahil)(tren seferleri özellikle yazın çok fazladır) (İnfo)

Otobüs (Bus bilgi).: Árpád híd/Arpad köprüsü yada Ujpest Otobüs terminallerinden (800-801 /880-889 numaralı otobüsle) binerek,   50-55 km. lik yol 70-80 dk. sürmekte .. Ücret/tam bilet – km olarak tarifeye – bakın : 1100 HUF .

Otomobil : 10, 117 ve 111 numaralı yolları takip ederek  (~ 1 saat) içinde ulaşım sağlanır.

 

UYARI NOTU :

Visegrad ve Esztergom gezilerimizde diğer seçeneklere göre biraz maliyetli olsa da Tuna nehri gezisininde renk katması ile ; Cruıse / Hydrofoil / Boats ulaşımı tercih edilebilir. Detayları Mahart Company de olan bu gezilerde : Yaz aylarında ( Mayıs – Ekim ) saat 09_00 da Vigadó Square dan ; 09_05 te Battanyany Squ. kalkan gemi , saat 11 de Vac ‘a , saat 12 de Visegrad’a , saat 12_10 da Nagymaros ‘a ve saat 13_45 te Esztergom’ a varacaktır. Saat 16_45 te ayrılış ve ayni güzergahla Budapeşte’ye dönecektir ( saat 20_00 ) (Zamanlama -sefer ve bilet ücretleri değişkendir!.Güncel faitlara “web” alanından bakın).

Ücret :
Budapeşte-Vác-Visegrád-Esztergom rotası için yetişkin başına 5720 HUF’a tek yön gidiş bileti satın alabilirsiniz. Hidrofoil için dönüş bileti ise yetişkin başına 8000 HUF’ tur?! (teyit edin!).

 

Burası şehir merkezinin ~ 55 km kuzeybatısında yer alır. Macaristan’ın ilk başkenti olan Estergon aynı zamanda tarihteki dini merkezi. Tuna Havzası’nda Roma döneminde kurulan Estergon, 10-12. yy. arasında Macar Krallığı’nın başkentliğini yapmış.Kentin Türk’lerle tanışması 1526’da Budin’i alan Kanuni Sultan Süleyman dönemine denk düşer.Macarların ilk hırıstiyan kralı Aziz Istvan burada vaftiz edilmiş ve burada taç giymiştir.Moğolların istilasıyla yıkılan kent 19 yy adoğru yeniden yapılanmıştır.

Bölgede; Estergon Kalesi ve Estergon Bazilikası mutlak görülmesi gerekenlerdendir..Yine tahrip olmuş, Osmanlı dönemi izlerine raslamak mümkün.Günümüzde kale, Osmanlı zırhları, kılıçları ve tüfeklerine dek pek çok tarihi anıyı simgeleyen objeleri bulabileceğiniz Savaş Müzesi olarak hizmet veriyor.Mária Valéria Köprüsü üzerinden Tuna karşısına yani Slovakya’nın sınır kenti Štúrovo’ya geçmek mümkün.. Buradan Kale manzarası daha güzeldir.

Günümüzde Macar başpiskaposluk ikametgahıdır. Ve kutsaldır. Burada yapılmış 19. Yy katedrali kente hakimdir.Kırmızı mermerden yapılı Bakocz şapeli dikkat çeker..Bazilikası ile Avrupa’da 3. Büyük kilisedir.Katedralin alt kısmında birkaç kez yapılmış 10. yy ait kale kalıntıları hala mevcuttur.Yine kuzey bölümünde hazine alanlında eski kiliseye ait harabe bulunur.Kent meydanı cafe ve restoranlar içerir. Diğer isimleri : St. Stephen şehri yada ‘Hungarian Rome” dur.

Katedral : Szent István tér 1
Ziyaret . Yazları ( 08 – 18 ) – Kış ( 08 -16 )
Hazine / ziyaret : genelde ( 09 – 16 )
Kale / ziyaret : yazları ( 10 – 18 ) , kış ( 10 – 16 )

Katedral ziyareti ücretsiz .. Cupola ( Kubbe – manzara ) : Ücretlidir!

Ulaşım : İlçe tren istasyonundan ( Vértes Volán bus No.. 1, 3, 4, 6, 7 )

Széchényi Meydanı: Kafelerin ve tarihi binaların bulunduğu, trafiğe kapalı olan Barok yapıları içeren meydandır.

Bura için internetten gezi bilgileri oldukça fazladır..

Bölge için daha fazla gezi notlarına buradan ulaşın..

 
 
 

Diğer Yakın Bölge Gezi Alanları :

 

►  Fot  ◄

Budapeştenin 25 km kuzeydoğusunda yer alır. Karoly saray ve parkı götrüleceklerdir.

 

 ►  Gödöllő  ◄

Gödöllő, Ulaşım : Örs Vezér ter den HEV – H5 tren – Ziyaret Yazları / Salı – Pazar / 10 -18

Restorasyon görmüş ve 14 .yy dan kalan kasabanın Grassalkovich Konağı en ünlü yeridir.Saray  kalıcı sergiye ev sahipliği yapar. Gödöllő botanik bahçesi 1902 yılında kurulmuştur.Yıllar içinde, Macaristan’da en önemli botanik bahçelerinden biri haline gelmiştir.

 

Kecskemet

Ulaşım : Tren : Nyugati Pu.dan /Otobüs : Nepstadion

Budapeştenin 86 km güney doğusunda yer alır.belediye sarayı ve cifra sarayı görülecek alanlarıdır.

 

Ve Diğerleri.. :

+ Kisgunfelegyhaza ;
Budapeştenin 110 km güney doğusundadır. Milli parkı ve Kisgun müzesi ziyaret edileceklerdendir.

+ Rackeve :
Ulaşım : tren Soroksari ut tan..Budapeştenin 43 km güney batısıdır..

+ Martonvasar ; budapeştenin 30 km güney batısındadır.

 

Budapeşte yakın bölge gezimiz sonlanmıştır!

 
 
 
 

– Budapeşte ; Ana Klasöre dön –

 
 
 
 
 
 

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir